DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in Distributie: 'n Volksbelang SPORT Sportwedstrijden van S.S.- en Duitsche Politie AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 12 JULI 1941 door EDGAR RIGE BURROUGHS ZONDAG A.S. iondag a.s. zal een sportdag voor de S.S. en de Duitsche politie in Ne derland worden georganiseerd. De volgende wedstrijden worden ge houden: gemengde tienkamp, ge mengde vijf kamp. driekamp. De wedstrijden worden door de eenheden zelfstandig gehouden. In het kader van de wedstrijden in lichte athletiek worden ook voetbal-, handbal- en vuistbal-wedstrijden ge houden, terwijl ofwel gemeenschap pelijk vrije oefeningen of groote esta fettewedstrijden (bij 30 x 100 M.) worden gehouden. De wedstrijden zijn zoo gekozen, dat bijna ieder lid van S.S. of politie hieraan kan deelnemen. Beter ge oefende manschappen zullen deelne men aan de tien- en vijfkamp, terwijl de meesten deel zullen nemen aan de driekamp. De eenheden, welke procentsgewijze de meeste', deelnemers leveren, zullen een bijzondere onderscheiding ont vangen. Als prijzen worden oorkonden uitgereikt door den Höheren S.S - und Polizeiführer aan de 20 beste deelne mers met nauwkeurige opgave van de prestaties in de afzonderlijke wed strijden. Reeds vóór het begin der vijande lijkheden in September 1939 had de Nederiandsche Regeering een aantal wettelijke maatregelen genomen, die baar de bevoegdheid verschaften in het economische leven in te grijpen, indien oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. On middellijk na het intreden van den oorlogstoestand werd het noodig van sommige van deze bevoegdheden ge bruik te maken teneinde de kans op storingen in het economische leven zooveel mogelijk uit te schakelen. De toestand van bezetting en blok kade. die in Mei 1940 intrad, maakte het noodzakelijk aanzienlijk dieper in te grijpen dan voordien was ge schied. Sedert het oogenblik, waarop ons land op overaeeschen aanvoer niet langer kon rekenen, trad een geheel nieuwe situatie- m en de over heid stond voor de taak. door ver strekkende maatregelen de economi sche belangen van het Nederiand sche volk zoo goed mogelijk te be- betchermen. De omstandigheden maken het on vermijdelijk. dat productie en handel georganiseerd worden op een wijze, die met de bestaande schaarschte in overeenstemming is. Van iedere grondstof en van ieder product, waarvan ce voorraad onvoldoende is, moet worden vastgesteld, voor welke doeleinden zij het best kunnen wor den gereserveerd. Het spreekt vanzelf, dat hierbij al lereerst afstand moet worden gedaan van alles, wat als luxe kan worden beschouwd, teneinde daardoor zoo- vee; mogelijkgrond- en hulpstoffen te sparen voor die behoeften, welke van wezenlijke be teekenis zijn. D't vereischt een ingrijpende omschake ling van de geheele productie, een omschakeling, die slechts door de overheid tot stand kan worden ge bracht. De bepalingen van de Distri- butiewet stellen de overheid hiertoe in staat. De uitvoering der distributievoor schriften is opgedragen aan de Rijks- bureaux voor Handel en Nijverheid. Oo het terrein, dat door het De partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart wordt bestreken, zijn thans 20 Rijksbureaux werkzaam. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 23 Je kunt mij vinden op je kamer, Arie, zei ik. Zoodra ik terug ben, zal ik daar heen gaan. Maar waar kan ik jou vinden, als ik je mocht noodig hebben? Hij glimlachte en keek mij aan met een blik, die mij nogmaals waar schuwde op mijn hoede te zijn. Aan een van de 21 telefoontoestellen, ant woordde hij. HOOFDSTUK XII Philip Somer weet het De secretaris zat op een der beide oanken in de hall. Hij zag er allesbe halve vroolijk uit. hetzij hij opzag: te gen den tocht, hetzij hij het zonde vond van dat goede geld (van kran tenpapier vermoedelijk', hetzij hij liever alleen ware gegaan. Van do plaats, waar hij zat. kon hij mij de deur van zijn kamer, zien uitkomen. Niettemin bleef hij zitten, totdat ik cl? breede statietrap geheel was af 21. Alles ging goed tot de golven de boot deden deinen, de apen kwamen in een paniekstemming. Met moeite gelukte het Akoet. hen te kalineeren. Toen kwam er een hooge golf die over het dek rolde. D? apen sprongen op en vielen over elkaar heen. Tenslot te gelukte het Tarzan en Akoet toch VOETBAL PUCK VAN HEEL OEFENMEESTER Puck van Heel. de oud-aanvoerder van het Nederlandsch elftal en het eerste elftal van Feyenoord. is bij de Vlaardinger club Fortuna als oefen- meester aangenomen. Distributie-regelingen De meest voorkomende distributie- regeling is dat koop en verkoop, pro ductie-bewerking en eventueele an dere bedrijfshandelingen worden ver boden. terwijl vervolgens van dit al- gemeene verbod op bepaalde vooiv .waarden dispensaties worden ver leend. Nadat de distributiebeschikking is afgekondigd, kan het met de uitvoe ring belaste Rijksbureau zijn taak aanvangen. Allereerst volgt dan de inschrijving van de ondernemingen, welke voor het treffen van verdere maatregelen onontbeerlijk is. Nadat deze voltooid is, wordt opgave ge vraagd van de voorraden distributie- goederen, welke de ingeschreven on dernemingen in voorraad hebben. Een gedetailleerd inzicht in de voor- raadsituatie is voor het Rijksbureau van groote beteekenis. De strekking van deze regelingen is, de ohtc'ereikenae'voorraaen re be steden op een wijze, die voor de ge heele bevolking het hoogste nut af werpt. Ontduikingen Op velerlei wijze zijn voortbrenging, handel en verbruik aan banden ge legd. Er bestaan echter tal van ma nieren. waarop de betrokkenen zich aan hun verplichtingen zouden kun nen onttrekken. In de eerste plaats kan een onder neming nalaten zich te doen inschrij ven. Deze nalatigheid kan medebren gen, dat de onderneming de onbelem merde beschikkingsmacht over haar voorraden blijft uitoefenen, waardoor zij zich geheel buiten de distributie- regeling stelt. Een verdere inbreuk op de distri butie voorschri .'ten doet zich voor, wanneer de onderneming, onnauw keurige of onvolledige gegevens ver schaft. De onderneming kan ook uit een ten deele geblokkeerden voorraad een grootere productie vervaardigen dan is toegestaan of- zij kan haar grondstoffen gebruiken voor een 'pro ductie, die verboden is. Zij kan haar producten verkoopen in grootere hoeveelheden dan is toegestaan of aan andere dan de uitsluitend toe gelaten afnemers. Langs al deze wegen zouden groote hoeveelheden kostbare gedaald. In het donkere ruimtetje onder de trap haalde ik mijn hoed en stok; dan schreed ik toe op de voor deur. die Philip Somer breed voor mij had geopend. Het zal omstreeks kwart voor vijven zijn geweest. De lucht was helder, net beboschte terrein zag er zeer aanlokkelijk uit en met de ge laden revolver op zak voelde ik mij als iemand, wien niets gebeuren kan Ik koesterde een stil binnenpretje. Daar gng ik. als een gewapend kon vooi, dat een bundeltje prullemand- papieren moest beschermen tegen een vijand, die zich nog nimmer aan iemand, laat staan aan twee mannen tegelijk had laten zien. Ik heb geprobeerd mijnheer Van Wieringen van plan te doen verande ren, zei de secretaris, na eenigen tijd zwijgend naast mij te hebben voort gestapt. ik heb er niet al te zeer op aangedrongen, omdat uw vriend het met mijnheer overeengekomen was Maar ik heb de overtuiging, dat ik deze wandeling niet doen zou, indien uw vriend anders geraden had, of schoon mijnheer een warm voorstan der van het plan-van-overgave is. Dit was duidelijk de inleiding tot een gesprek over A A. en het doel kon ik evenmin verkeerd begrijpen: in lichtingen over de successen, die mijn vriend bij al zijn ondernemingen had kunnen boeken. Ik wist nog steeds niet. wat ik van Philip Somer den ken moest. Maar zoowel indien hij ge heel aan de zijde van zijn patroon stond als wanneer hij, wat ik toch niet gelooven kon, ..de vijand" was de dieren weer op hun plaats te krij gen en hen hun krachten aan de rie men te doen beproeven. Tien uur lang duurde de tocht, voordat de scherpe oogen van den aapman de kust van het vasteland ontdekten. Nu duurde het niet lang meer of de boot liep op het zand. Tarzan en Mugambi spron- Gegeven echter het feit, dat brêede lagen van verbruikers bereid zijn aan deze praktijken mede te werken, is het totale quantum goederen, dat op deze wijze aan de distributie wordt onttrokken, van zeer aanzien- 1 lij k e beteekenis. zou het 'geen schade kunnen veroor zaken, zoo ik hem Arie in het juiste daglicht liet zien. En dus antwoord de ik: Het plan van mijn vriend is altijd goed, al begrijp zelfs ik (wat een aanmatiging eigenlijk) het niet steeds. Weet u, wat mij maar niet uit het hoofd wil? Dat ééne, tweemaal herhaalde, onderstreepte zinnetje uit de dreigbrieven: het einde van alles is de dood. Daar zit een aanwijzing in, die ik voel. hier, hier. Hij klopte verscheidene malen tegen zijn voor hoofd. Maar ik kan er niet achter komen. En ik moét het toch te weten zien te komen, want anders komt er nog meer. Dat voel je telkens ste:- ker. als je iemand van het huis. het doet er niet toe wie, tegen 't lijf loopt. Dacht u. dat ik voor niemendal die revolver bij me gestoken had? U had die toch niet bij u, merk te ik op. Hij lag onder mijn hoofdkussen waar uw vriend haar vond. Ik heb haar daar neergelegd, eigenlijk zon der er bij te denken, doch nu weet ik, waarom ik het deed. Omdat er vannacht iets gebeuren zal. Door gaans, als je je onbewust voorbereidt op iets. gebeurt, het ook. Dat werd mij duidelijk toen uw vriend de re volver uit zijn zak haalde. Er zijn stellig nog meer wapens in huis. trachtte ik hem gerust te stellen O jawel, zeker. Geweren bij voorbeeld, jachtgeweren weliswaar, ze dragen niet zoo héél ver, maar je gen er. uit en trokken de boot nog verder op het strand, waarna de apen over fcioord klommen en ook Sheeta volgde- Gedurende den nacht zaten de apem dicht bij eikaar terzijde van het vuur, dat Mugambi had aange legd om hen te venvar men. Tarzan ®n Sheeta echter,waren een andere In de huidige situatie staan belan den op het spel. die van de autoritei ten <ie grootst mogelijke mate van waakzaamheid vergen. Alle voor schrift-en. die op dlstributiegebied worden uitgevaardigd, spruiten voort v t de acute schaarschte. die thans hrerscht. Onsociale handelwijze kunt er je mannetje wel mee neer leggen. Je kunt echter bezwaarlijk een jachtgeweer onder je hoofdkus sen stoppen of in je broekzak dra gen. En revolvers? Voor zoover ik weet, heeft Eddv er een, de jongste. Die kan geen bloed zien, valt flauw bij een speldeprik of een muggebeet, doch schiet dozijnen kogels den vij ver in, om een fonteintje te zien, of het zand in, om een wolkje te ver oorzaken. Hij treft de roos In het donker. Misschien heeft iemand an ders er ook nog wel een, maar dat weet ik niet en ze kunnen noodig zijn vannacht. Me dunkt, dat waar zooveel menschen bij elkaar in één huis zijn er niet veel te vreezen is. Dan lijkt me het leven van uw schoone dan\2 wel wat meer bescherming te be hoeven. Het was mij gelukt, hem wat op te monteren, want bij de gedachte aan Betsy klaarde zijn gezicht op. Ik denk. dat ik straks tóch eventjes ge kijken, zei hij. Je kunt nooit weten En wat de bescherming van haar leven betreft! U moet Hendrik eens recht in de oogen kijken. Dan weet ii dadelijk, dat die man op tweehon derd meter een koolmees "aakt. Hij heeft een jachtgeweer van mijnheer cadeau gekregen, toen er laatst een vos op het terrein was gezien. Hij schoot het beest dood op een oogen blik. dat alleen het puntje van zijn neus achter een dikken hoorn uit kwam op een afstand van zeker zeventig meter. meening toegedaan. Geen van beiden vreesden de duisternis en daarbij hadden zij honger. Samen gingen zij het bosch in om voedsel te zoeken. Tarzan was de eerste, die vleesch rook. Opeens stootten de twee op een buf fel. Op 'n teeken van den oapman sprong RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 13 JULI HILVERSUM I, 415. 5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.I. 8.30 M.X.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Declamatie (voorbe reid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.30 Kerkdienst (voorbe reid door het Vrij/.. Prot. Kerkcomité). P2.00 Ensemble Erica Helen. 12.4-5 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Nederlandsch Verbond voor SibbekundeIels over Sibbekunde 1.15 A-ojsterdamsch Bacli-ensemble. 2.00 Gra mofoonmuziek.' 2.45 Radiotoonee!. 3.30 Bonte parade. 5.30 Voor de jeugd 6.00 „Alla Camera" en solist. 6.45 Grano- foonmuziek. 7.00 Viool en piano 8.00 B.N.O Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en en semble Bandi Balogh. 9 30 Berichten (Engelseh). 9.45 B.N.O.Nieuwsberich ten. 10.0010.15 B.N.O.; Uitzending in de Engelsche taal: „An American sees Holland". HILVERSUM II. 301, 5 M. 8.00 Grnmofoonmuziek. 8.30 I3N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmu- ziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zor gen. 12.00 Causerie „Eens Chr'.sten's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.). (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 Bach-cantute.' 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische ONDERWIJS ASSISTENT- APOTH EKER Amsterdam. Geslaagd mej. G. de Groot, Zaandam, en de heer J. B. F. van Nie, Amsterdam. NOTARIEEL EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor deel 2, H. J. Holterman, Holten (O.). ONDERWIJZERSEXAMEN Den Hang. Bisschoppelijke kweek school. Geslaagd: G. M. Wijsman, Den Haag, en C. H. R. van Wingerde, Delft. STUURLIEDEN-EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor het mondeling ex. voor 3e stuurman, de heeren: H. Franken, H. M. Koek en A. Bloem. Voor het ex. stuurman kleine han delsvaart de heer L. v. d. Veen. afweging tot belangrijker zijn ver klaard. De overheid mag, in het be lang van de geheele bevolking, geen toegeeflijkheid kennen. Iedere Nederlander moet weten, dat elk persoonlijk voordeel, dat hij door overtreding van de distributievoor- sehriften weet te behalen, recht streeks ten koste gaat van zijn eigen landgenooten. Wanneer hij deson danks niet 'bereid is zich te schikken, kan h|ij op lankmoedigheid geen aan spraak maken. Wij waren den tuin, die rond het landhuis was aangelegd, doorgewan deld, liepen thans ln de oprijlaan. Aan weerszijden stonden oude boo- men. Soms kon je er tusschen door kijken, soms was de laan vernauwd tot een geul tusschen het akker maalshout. Ofschoon ik dezen weg pas voor den derden keer liep, was hij mij reeds bekend, want ik had mijn oogen, toen wij een uur geleden van de tuinmanswoning kwamen, goed den kost gegeven, omdat Daar schoot ine te binnen, dat ik geen klem had om op de kostbare enve loppe op te stellen, Ook mijn vriend had er in het geheel niet meer aan ge dacht, anders zou hij mij stellig eer der hebben weggezonden. Het ge beurde evenwel nagenoeg nooit, dat A A. iets vergat. Het kon dus ook heel goed zijn, dat hij het niet meer van belang achtte. Wel vaker ont wierp hij half schertsend een plan. dat hij even later verwierp of wij zigde. En er lag iets van speelschheid in die klemopzetterij. Zooiets werp je op, wanneer je verkeert in de stem ming van een laatste stoute blijmoe digheid, die een hardnekkigen strijd vooraf gaat. „Maar ja", hernam Philip Somer berustend, „sinds ik met mijn potlood zat te spelen, wat uw vriend deed veronderstellen, dat ik hier een ge makkelijk leventje leid, dringt zich telkens weer de onmogelijke gedachte aan me op, dat je er je tóch niet te gen wapenen kunt. Als ik maar wist, wat er achter dien eenen zin schuilt. Sheeta op den breeden rug van het dier en sloeg zijn sterke tanden in diens nek. Tarzan stak met zijn mes. terwijl hij het doodelijk verschrikte dier vastgreep. Vele honderden meters droeg het brullende dier zijn twee wilde aanvallers op zijn rug totdat het mes van Tarzan zijn hart vond. (Wordt vervolgd) berichten. 1.00 Een Kapel van de Weer macht. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Cau serie „Aan den vooravond vna Paul Krugor's sterfdag". 2.15 Gramofoonmu ziek. 2.30 Rotterdamsoh Fhilharmnnisclt orkest, soliste en gramofoonrmiziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Wijdings woord (voorbereid door de Christ, Ra dio-Stichting). 5.00 Dameskoor (voorbe reid door de Chr. Radio-Stichting). 5.30 A.N.P.: Sportuitslagen. 5.35 Musiquette. 6.00 Declamatie. 6.10 De Melodisten en solist. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Folkloristisch programma. S.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Fragmenten uit „.Der fliegende Hollander", opera. 9.25 Radiotooneel, 9.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 10.0010.15 Voor de ouders. MAANDAG 14 JULI HILVERSUM I, 415, 5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. Stiö Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité)' 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de buis- vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.01) Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11.25 Declamatie. 11.45 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Hobo, pia no en gramofoonmuziek. 12.40 Altumak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Pianovoordracbc. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Klaas van Reeck en zijn orkest. 2.30 Ensemble Bandi Ba logb. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.45 Voor de jeugd 5.15 B.N.O.Nieuws-, economische- en btgjrs- berichten. 5.30 Orgelconcert en zang. 6.00 Omroeporkest en solisten 7.00 B.N.O.: Economische vragen van dan (lag. 7.15 Voor do jougd. 7.25 Gramo foonmuziek. 7.30 Politiek weeki»raatje. 7.45 Gramofoonmuziek. S.00 B.NO.: Nieuwsberichen. 8.15 Spiegel va-j den dug. 8.30 OmroeptSymphonic-orkcst en •tblisten. 9.30 Berichten (Engelseh) 9 15 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche laai: „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door le Chr. Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Hot Omroeporkest en solisten. 2.00 Groninger Orkestvereenig-ng en solist. 4.00 De Mandolinisten. 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.00 „De vrouw in de kerk", causerie (voorbereid d.>»r de Christ. Radio-Stichting). 5.15 B.N O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gal]|> en piano. 6.00 Cursus „Licha melijke en geestelijke gezondheid" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité). 6.15 De Ramblers. 6.45 Repor tage. 7.00 B.N.O.: Friesch praatje. 7.15 Zang met pianobegeleiding. 7.55 Gtamo- foonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8 30 Ons schemeruurtje. 9.20 Voor den boer. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. Ik heb het in me, maar ik kan het me zelf niet bewust maken; net of het al te idioot zijn zou. En het Is ook net, of het gesprek met mijnheer Arends maar éven te kort heeft ge duurd, of hij het me bewust had kun nen maken". Erg prettig voelde ik me niet: de revolver in mijn zak woog zwaarder, omdat ze als het ware een verden king beteekende van dezen zooal niet nobelen, dan toch rechtschapen ke rel, die zich waarschijnlijk zoo liep te kwellen, omdat hij in mij een bewa ker zag en zich daarom van alle blaam wilde zuiveren. Daartegenover stond, dat, als hij iets van de ware verhoudingen op het kasteel zou be vroeden en dit nu onder den druk der verdenking uit hem geperst zou kun nen worden, mijn vriend een enor- men voorsprong op den onbekenden vijand zou verkrijgen. Ik trachtte dus niet meer zijn gedachten af te leiden naar een bezoek aan Betsy, dat. nu ik niets bij den boom te ver richten had, mijnentwege niet ge maakt hoefde te worden. Ik liep links van hem en had de rechterhand in mijn jaszakje. waarin de revolver zwaar heen en weer schudde. Nu legde Philip Somer zijn hand op mijn arm. een gebaar, om zijn woorden meer overtuigingskracht bij te zetten. Maar dan liet hij mij dadelijk weer los en zei klaarblijkelijk iets heel an ders dan hij eerst had willen zeggen (Wordt vervolgd OVERTREDERS BENADEELEN HUN LANDGENOOTEN grondstoffen en producten aan hun wettige bestemming onttrok ken kunnen worden en aan de belangen van de Nederiandsche volksgemeenschap zou groote schade worden toegebracht. BEDRIJFSLEVEN EN PUBLIEK De belangrijkste overtredingen der Distributiewet worden zonder twijfel aangetroffen in het bedrijfsleven. Echter is er een onverbrekelijk ver band tusschen de overtredingen in de industrie en de houding van het publiek. De beteekenis van de strafbare handelingen, die het publiek begaat, mogen niet worden onderschat. Een ongeoorloofde transactie, waarbij de consument geen bonnen of een on voldoend aantal bonnen aan zijn le veranciers ter hand stelt, is op zich zelf meestal van te verwaarloozen beteekenis. Aan het Rqkskolenbureau werd ver zocht' bij de toewijzing van industrie kolen hiermee rekening te houden, terwijl* aan de Arbeids-inspectie me degedeeld werd. dat de stopzetting van he?t bedrijf geen aanleiding kon zijn om.'het personeel te ontslaan. De directie der fabriek koos eieren voor haar geljd, voldeed alsnog aan haar verplichting en kwam er op deze wijze met een minimale schade af. Dit moge anderen tot waar schuwing strekken. Het over heidsoptreden zal in de toekomst zeker rtog forscher worden en in eenige opzichten zullen de straf maatregelen binnenkort nog wor den herzien, doch ook thans reeds beschikt de overheid over een in drukwekkend apparaat voor con trole en snelle, afdoende berech ting. Een belangrijk deel van de over tredingen, die in het bedrijfsleven worden begaan, spruit ook voort uit, den wensch van den producent orn om yioag op.de zwart.'Lx markttc. voldoen. H~t kwaad, dat de consu ment sticht, woekert op deze wijze door tot ver in de productie. Uit dit alles volgt, dat dc overheid de beschikking moet hebben over vele middelen, welks haar in staat stellen, de handhaving der distributie-voor schriften te verzekeren. De economische rechter Maatregelen, die een snellere rechtspleging verzekeren, zijn kort geleden reeds tot stand gekomen. De berechting van overtredingen van d<? distributievoorschriften en van an dere economische overtredingen is in handen gelegd van den economischen rechter. De snelheid en de paraatheid van de rechtspleging worden hierdoor ten zeerste bevorderd en reeds in den korten tijd. dat. de economische rech ter nog maar heeft kunnen werkeq. is zeer duidelijk de tendens tot strengere berechting gebleken. Er is echter nog een andere moge- Tijkheid. n.l. dfe toepassing van admi nistratieve maatregelen tegen be paalde bedrijven. Een .rubberfabriek, welke niet aan haar verplichting tot levering had voldaan, zag zich voor de volgende feiten geplaatst. Het Rijksbureau besloot de verwerkings vergunning in te trekken, hetgeen tot gevolg had, dat het bedrijf ter stond stilgelegd zou moeten worden. De situatie zal des te nijpender worden, wanneer producenten, hande laren of verbruikers door het nlegen Mai\. ,overtrer'»m£eT-i don z>revuldigeri verstoon. -Steeds war.peer 'n on dernemer cf een consument zich het recht aanmatigt over de ontoerei kende voorraden naa goeddunken te beschikken of zich op andere wijze aan de hem opgelegde beperkingen te onttrekken, wordt de schaarschte voor anderen vergroot. In beuaalde gevallen zijn de ge volgen van deze onsociale handelwij ze duidelük. Iedere rijwielband, b.v. die buiten de distributie om verhan deld wordt, wordt onttrokken aan een gebruiker, die -volgens objectieve maatstaven bij dien band meer be lang had gehad, dan de clandestiene koopev. Wie clandestien een band koopt om voor zijn genoegen een. fietstocht te maken, dwingt een an der om dagelijks 10 kilometer of meer naar en. van zijn werk te loo- pen of belet een invalide zich voort te bewegen. In andere gevallen strekken de gevolgen van ontduiking zich nog aanzienlijk verder uit. Ongeoorloofd gebruik van hout als brandstof kan de bouwindustrie benadeelen: onge oorloofde verwerking van soda voor huishoudelijk gebruik schaadt, be halve vele andere bedrijfstakken, de glasindustrie en daarmede de fabri cage van conserven; ontduiking van de benzinedistributie raakt recht streeks het uiterst precaire tran sportprobleem. Iedere overtreding doorkruist de belangen van derden, die door de overheid na zorgvuldige

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2