Stalin-Linie doorbroken DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI SOVJETS OVER EEN BREED FRONT TERUG GESLAGEN TOT OVER DEN DNJESTR Opmarsch naar St. Petersburg Betooging van den Duitschen Arbeidsdienst LIJDENSWEGEN ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.10 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.00 Administratie Telefoon 6209. Na 6 uur 5595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. AMEKFOOPTSCHE (OUPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling 1 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 1 0.55 ƒ0.05 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. prU» MAANDAG 11 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.ï N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 6 PAGINA'S Duitsche troepen tot voor Kiev opgerukt KRACHTIG VERSTERKTE VESTINGGORDEL GENOMEN Het Opperbevel der Duitsche Weermacht maakte gisteren het volgende Weermachlbericht bekend: De Stalinlinic is door moedige bestorming op alle beslissende punten doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch—Roe- meensolic legers hebben den vijand over een breed front tot over den Dnjcstr teruggeslagen. Van Galicië uit achtervolgen Duitsch Slowaaksch—Ilongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten Noord-Oosten van den Dnjcstr staan Duitsche troepen tot voor Kiev. Ten Noorden van de Pripet-mocrassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjcpr genomen. Daarmede is het centrum van ons aan valsfront verlegd tut 200 K.M. ten Oosten van Minsk. Witebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peipsi-mccr rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijke spoorwegnet den tegenstander nu reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegenoffensief in grootcn stijl ont nomen. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich ontbin dingsverschijnselen voor. De aanvoeren, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels dc vroegere Stalin-linie bereikt. In het Oosten der Oostzee heeft een motortorpedoboot een Sovjetkoopvaarder van 3500 ton getorpedeerd. Het schip moet ver loren geacht worden. DE STRIJD TEGEN DE BRITTEN In Noord-Afrika is een nachtelijke Britsche poging om een uitval uit To- broek te doen, na voorbereiding door krachtig geschutvuur, verijdeld. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoor- raden bij Mersa Matroeh. Zij hebben te Tobronk batterijen van het afweer geschut tot zwijgen gebracht en iiiu- nitie-voorraden vernield. In den strijd tegen dc Britsche scheepvaart heeft de luchtmacht in den vorlgen nacht voor de Z.O.-kust van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vernietigd. Gevechtsvliegtui gen hebben havenwerken aan den mond van de Theems en in het Zuid- Westen van Engeland gebombardeerd. Aan de Ke.naalkust zijn Zaterdag drie vijandelijke jagers bij luchtgevechten neergeschoten en drie vijandelijke ge- vechta/liegtuigen door afweergeschut van de marine. In den vori-gsn nacht hebben zwak ke vijandelijke afdeelingen bommen op het kustgebied van Noord-West- Duitsohland laten vallen, zonder schade van beteekenis aan te rich ten. Twee aanvallende gevechtsvlieg tuigen werden door nachtjagers neergeschoten. De 1ste luitenant ter zee Schütze heeft tot dusverre in totaal 37 sche pen tot zinken gebracht en daar mede als zevende duikboot-comman dant meer dan 200.000 ton scheeps- ruimte vernietigd. Chaos te Czemowitz Een Roemeensch frontbericht meldt uit Czemowitz, dat daar een volle dige chaos hcerscht. Het is er sme rig, terwijl er ziekten heerschen. De uitstalkasten der winkels zijn ge plunderd. Van vele huizen is de in boedel vernield. Slechts weinige in woners zijn in de stad gebleven, velen zijn meegevoerd. Het lot van zeer veel jongens tusschcn 16 en 20 jaar is niet bekend. De Duitsche en Roemecnsche troe pen zijn door de Roemeensche bevol king met een onbeschrijfelijk gejuich begroet. Overal werden de vlaggen, die verborgen waren, geheschen. Vrou wen en kinderen waren feestelijk ge kleed. De Oekrainsche en Roemeen sche bevolking gaf uiting aan haar dankbaarheid voor de verlossing van de bolsjewistische heerschappij. Uit alle berichten blijkt, dat slechts do Jcodsche bevolking voordeel van het Sovjet-stelsel heeft gehad. Sovjetsoldaten loopen over Een der vele voorbeelden voor de be ginnende on tbindingsverschij nselen in het Sovjet-leger wordt uit het Zuidelijk deel van het front aan het D. N. B. gemeld. Een Duitsche stoottroep nam daar 390 Sovjetsoldaten gevangen. Met op geheven handen kwamen de bolsje wisten uit hot struikgewas te voor schijn. Een korporaal zwaaide met een stuk doek en riep in gebroken Duitsch: i.Niet schieten, wij zijn vrienden". De overloopcrs verklaarden tegen over den Duitschen tolk. dat velen hunner kameraden bij de eerstvol gende gelegenheid eveneens zouden cverloopen. Herhaaldelijk zeiden zij: „Sedert vier dagen hebben we niets te eten gehad. Wij hebben honger, geeft ons wat te eten". Verwoede Gevechten bij Witebsk Mislukte tegenaanval der Sovjets In enkele uren meer dan 100 bolsjewistische tanks buiten gevecht gesteld ZWARE VERLIEZEN DER SOVJETS De Duitsche troepen hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, ook in den loop van 11 Juli in den Noordelijken frontscctor de verslagen bolsjewisten achtervolgd. Den wijkenden Sovjet-troepen, die zeer zware verliezen leden, gelukte het op geen enkele plaats den Duit schen opmarsch tegen te houden. De rondom Bialystok in alle richtingen uiteengedreven troepenresten van de Sovjets 2ajn op 10 en 11 Juli volledig in d'3 pan gehakt, nadat hun terug tochtswegen reeds dagen tevoren door de opeenvolgende Duitsche aanvallen waren afgesneden. Het Duitsche luchtwapcn heeft op 11 Juli verbin dingswegen en veldverstcrkingen van de bolsjewisten wederom niet goed gevolg aangevallen. Bovendien bom bardeerden DuiJsche gevechtsvlieg tuigen wijkende bolsjewistische co lonnes en brachten de uiteengedre ven Sovjet-troepen zeer zware verlie zen toe. Vele pantserwagens en ver scheidene honderden vrachtauto's werden vernietigd en een reeks trans porttreinen vernield. Op 11 Juli joeg een Duitsche afdeeling p-mtserafweer in den Zuidelijken sectcr van he'»' Oostelijke front een Sovjet-pantser formatie uiteen. In het vuur der gra naten bleef een aantal 52 »ons pant serwagens en lichte tanks op het veld liggen. In het geóied' van Witebsk tracht ten bolsjewistische formaties ccn liardnckkigen tegenaanval op opruk kende Duitsche strijdkrachten te on dernemen. Nog voer deze aanval tot ontplooiing kon komen, werden door gemotoriseerde puitsche troepen in den loop van enkele uren 101 bolsje wistische vanks buiten gevecht ge steld en de Sovjets voor het grootste deel in de pan gehakt. Het luchtwapcn d-er Sovjets heeft op 11 Juli 188 vliegtuigen verloren, waarvan 163 in luchtgevechten cn door afweergeschut. De rest werd op den grond vernield. Hospitaalschip gebom bardeerd Vier Sovjet-bommenwerpers heb ben het vcor Constanza liggende R:e- meensche hospitaalschip „Prins Mir- cea" aangevallen, hoewel het rcodc kruis duidelijk zichtbaar was. De vliegers lieten zes bommen vallen, die in de nabijheid van het schip ont ploften. Twee der toestellen keerden onmiddellijk na den mislukten aan val om en bestookten het schip van 50 M. hoogte met machinegeweer vuur. Engeland en de Sovjet-Unie Tc Londen is medegedeeld, dat Engeland en dc Sovjet-Unie zich wederkecrig verplicht hebben geen afzonderlijken vrede te slui ten, cn elkander alle hulp te ver- lcenen. Naar, blijkens 'n D.N.B.-bericht uit Stockholm, dc omroep te Mos kou mededeelt, is het accoord een „overeenkomst over gemeen schappelijke handelingen der re geeringen van de Sovjet-Unie en Engeland tegen Duitschland". Het is op 12 Juli geteekend, voor de Sovjet-Unie door Molotov, voor Engeland door den ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps. De contracteerendc partijen zijn overeengekomen, dat de overeen komst onmiddellijk van kracht wordt en geen ratificatie behoeft. FINSCHE STEDEN GEBOMBAR DEERD Uit Helsinki wordt medegedeeld, dat Sovjetvliegtuigen Zaterdag bui ten de reeds gemelde plaatsen ook de stad Porvoo hebben gebombardeerd, waarbij talrijke woonhuizen vernield of beschadigd zijn. Verder zijn bom men geworpen op Liviisa, Simipele, Konnuusuo, Kemijaervi, Kaukas, Kih- teilysvaara en Tupovaara, zonder dat schade werd aangericht. Vijf vlieg tuigen werden door hetfFinschc af weergeschut neergeschoten KONING MICHAEL AAN HET FRONT Koning Michael van Roemenië heeft in'gezelschap van generaal Antones-^ cu een bezoek aan het front gebracht. Van de heuvels ten Oosten van de Proeth sloeg hij de operaties gade. Opmarsch voortgezet AAN HET ZUIDELIJK FRONT Duitsche troepen zijn, naar het D.NJB. verneemt, met schitteren de marschprcstaties opgerukt tegen bolsjewistische strijdkrach ten aan het Zuidelijk front. Ter wijl de terreinmoeilijkheden, die reeds groot waren, nog grooter werden door den zwaren regenval van de laatste dagen, wierpen de Duitsche formaties in hardnekki ge gevechten de zich verzettende Sovjettanks en afdeelingen in fanterie overal terug en zetten hun opmarsch verder voort. Benzine-transporten vernield Duitsche gevechtsvliegtuigen hobben op 11 Juli ten oosten van Minsk op de spoorlijn naar Smo lensk een uit 53 tankwagens be- staanden benzinetransporttrein vernield, verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. Ruim drie kwart millioen liter benzine ging daar bij in vlammen op. Een Duitsch gevechtsvliegtuig vernielde een belangrijke brug over de Dnjestr, en sneed daarmede den in dezen sector uiteengedreven Sovjettroe pen den terugtocht af. Duitsch Weermachtbencht 12 Juli De operaties der verbonden troepen Eian het Oostelijke front verloopen volgens de plannen. Bij gewapende verkenning tegen Groot-Brit tannic bracht het luchtwa pcn ten Zuidwesten van Plymouth een duikboot tot zinken en ten Wes ten van Portreath een koopvaarder van 2000 tonk in het gebied van de Middelland- sche Zee hebben Duitsche gevechts- Vlleg'uigen militaire installaties van Tobi oek met succes aangevallen. Ir den afgeloopen nacht is het Brit- schc steunpunt Port Said aan het Sue kanaal gebombardeerd. B luchtgevechten aan de kust van het Kanaal verloor de vijand 12 jacht- tpes ellen van het type-Spitfire. E. kele Britsche gevechtsvliegtui- 'v-'vebbenxin den afgeloopen nacht Hdfïvdwest Duitsche kustge bied;; een gering aantal boitimcn neergeworpen. -De schade is onbe langrijk. GROOTE BIJEENKOMST OP HOUTRUST Rede van den Rijkscommissaris DR. SEYSS-INQUART AAN HET WOORD Op de groote betooging van den Duitschen Arbeidsdienst op Houtrust te 's-Gravenhage heeft gistermiddag de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, een rede gehouden. De Rijkscommissaris zeide in zijn rede tot de aangetreden jonge man nen en jonge meisjes van den rijks arbeidsdienst, dat uit hun aanwezig heid hier blijkt, dat zij, als achttien jarige jonge mcnschen, uit alle gou wen van het rijk, gehoorzaam en ge trouw aan het bevel van den Fiihrer bereid staan in den strijd, welke voor het Duitsche volk beslissend is voor zijn bestaan en zijn eer. De jonge menschen in den arbeids dienst zijn hierbij, cp de eerste plaats dc- jonge mannen. Voor hem is de ar beidsdienst tevens een voorbereiding voor een lateren taak, namelijk den ceredienst met de wapens. Want hier over zijn allen het eens, deze oorlog zal niet ophouden voor dc Duitsche vanen definitief hebben gezegevierd. De oorlog mege zoolang duren als hij wil, achter de bescherming van de Duitsche wapens zal reeds begonnen worden met den opbouw van het Nieuwe Europa volgens eigen orde ning. Algezien van de voorbereiding tot den gewapenden dienst, legt ook de arbeidsdienst zelf reeds den plicht op zich tc weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk cn vader land. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de beer terugkeert naar zijn land en de arbeider naar zijn werkbank, wanneer weer alle goedgezinden hier zullen bouwen aan het groote sociale werk van het nieuw gewonnen Euro pa. dan zullen dc leden van den ar beidsdienst- kunnen zeggen: „Ja, wij hebben toen het uur der beslissing meegemaakt. Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een jongeling van acht tien jaar kan eischen". De arbeidsdienst is eeredienst voor de natie.". In den arbeidsdienst wordt de Duit sche jeugd opgevoed voor zijn ver dere taak in het leger, in de partij of waar zij verder haar plaats zal vinden met het deel de opdracht te vervullen, welke elke Duitseher thans vervullen moet, namelijk na den strijd om het bestaan van het Rijk en na den strijd voor een Nieuw Europa al le:* in het werk te stellen dit bestaan v or altijd te verzekeren. Dit is de groote taak voor de toekomst van de ïutionaal-socialisten van het jonge Duitschiand, dat thans wordt ge bouwd met het bloed van zijn zonen. Met het bloed van de nationaal-socia- listen van geheel Europa moet het Nieuwe Europa voor alle eeuwigheid beveiligd worden. Wie zich hiertegen wil verzetten, hij plaatst zich tegenover onze pantser wagens en kanonnen. Wij hooren hem niet meer, want wij voltrekken het lot rn daarom, kameraden van den ar beidsdienst en meisjes, al is de dienst zwaar, wordt hard, want ook gij vol trekt mede het lot. (Zie verder elders in dit blad.) Hoe de Sovjets de Vrouwen behandelen Olga Dimitriëvna, do do-liter van een groot Russisch diplo maat. vertelt in •.aar hoek „Achttien jaar Sovjet", haar be levenissen in ecu concentratie kamp als ..Politiek" gevangene. Hier volgt het vervolg van haar aangrijpend relaas. n. 't Afgrijselijkste schouwspel, zoo vertelt Olga Dimitriëvna, vormden nog de kinderen, die de gevangen schap hunner moeders moesten dee- len. Er waren er altijd een vijftig niet alleen babies, maar ook groote kinderen tot ongeveer 10 jaar toe; deze zagen en hoorden onnoemelijk veel slechts en men leerde hun a'ier- lei walgelijke dingen. Er was geen middel hieraan een einde te maken Reeds te Omsk werd ik met het cachot bedreigd, omdat ik getracht had te protesteeren, toen furies er zich mede amuseerden kinderen te bederven; er was een klein meisje van vier jaar en een jongetje van den zelfden leeftijd, waaraan dc el- lendigen het huwelijksgebruik ^er- den. Ik heb geschreeuwd, de tegen woordigheid van den gevangenisdi recteur en van den geneesheer gc- cischt; niemand echter Ls gekomen cn dc gevangenbewaarders hebben, om mij kwijt te zijn, mij eenigen tijd in het cachot gestopt. Op de tweede verdieping van de gevangenis waren de gemeenschap pelijke kamers der ter dood veroor deelden. Deze afdeeling was nooit leeg; er waren er altijd dozijnen, lederen nacht omstreeks 't midder nachtelijk uur, kwam een pole ton van de Gepeoe één of meer veroor deelden halen, om hen ter executie te leiden. Eiken nacht spitsten de veroordeelden op alle verdiepingen de ooren op het lawaai van de poor ten, die beneden open gingen, en de passen van de Gepeoe-mannen. Daarna hoorde men kreten, smeek beden of vloeken van de veroor deelden en soms het lawaai van een wanhopig gevecht, vervolgens sloe gen de deuren weer dicht en alles werd weer stil tot den volgenden morgen. Op zekeren nacht voerde men 52 personen tegelijk weg, waar onder 6 vrouwen; twee van deze vrouwen hadden liaar kleine kinde ren in de armen. Den volgenden morgen vroeg ik aan de bewakers wat men met de babies had gedaan De moeders hebben ze1 met zich mee genomen. En daar beneden?, vroeg ik doelende op de binnenplaats van de Gepeoe, waar de executies voltrokken werden. Strijd in Syrië gestaakt Naar liet Fransche ministerie van Oorlog mededeelt, zijn de vij- andellijkheden in Syrië Zaterdag middag om 3 uur gestaakt. Generaal Dentz is met den Britschen opperbevelhebber, ge neraal Wilson, in St. Jean d'Acque bijeengekomen. OVEREENKOMST GEPARAFEERD De onderhandelingen tusschen generaal Dentz en generaal Wil son hebben tot den wapenstil stand geleid. De overeenkomst is reeds geparafeerd. Het Syrische conflict is dus geëindigd na 34 dagen geduurd te hebben. Dc gevangenisbewaarders haalden hun schouders op Dat zijn maar enkele van de on noemelijke lichamelijke kwellingen waaraan de gevangenen worden blootgesteld. Maar nu de moreele! Olga Dimitriëvna vertelt ons hoe het staat met de vrijheid cn met de pro paganda in dezen „heilstaat". Wanneer een enkele maal in bui- tenlandsche kranten getuigenissen van een ontsnapten gevangene gepu bliceerd worden zoo schrijft zij „dan worden deze op last van de sovjet-regeering door de gevangenen zelf tegengesproken in een blaadje dat speciaal bestemd is voor die ge vangenis. Welke waarde men kan hechten aan een zoogenaamd „vrij willige getuigenis van gedeporteer den". in een land, waarin zelfs voor niet-gevangenen geen vrijheid van spreken bestaat, kan ieder voor zich uitmaken. En toch worden deze ge tuigenissen aan Europa voorgehouden om de waarheid te verbergen. Ziehier een feit dat eenigszins een beeld geeft van de duivelsche handel wijze van de Gepeoe in zulke geval len. Op een goeden dag krijgt een bepaalde categorie van gedeporteer den te hooren. dat hun amnestie is verleend, zij kunnen hun vrijheid hernemen! Wat een vreugde! Een stoomboot komt van Kern om hen aan boord te nemen. Stelt u het too- neel van het vertrek voor: de blijde gezichten van de vertrekkenden. de hoopvolle blikken van de achterblij vers, die hun kameraden, die geluk kiger zijn dan zij. vergezellen en cr op rekenen, dat de volgende boot hen mee zal nemen. Te midden van een algemeene vreugde worden de tros sen losgesmeten Al deze tooneelen worden ver filmd. Maar wanneer dat gebeurd is, keert de boot naar het eiland terug en verklaart men aan de ongelukki- gen dat er een misverstand in het spel is Dat verschillende dezer onvrijwil lige filmspelers tengevolge van die wreede ontgoocheling zenuwziekten opliepen of krankzinnig werden is minder. Als de film haar duivelsch werk maar verricht. Weer achter de tralies! De beulen zorgen er ook wel voor dat de gevan genen, de vrouwen, van tijd tot tijd eenige „distractie" krijgen. Die „ont spanning" bestaat hierin: Soms, als er gestraft moet worden, geeft men een voorbeeld dat op de verbeelding moet inwerken. Toen de leiders in 1929 onder voorwendsel van een vaag complot, dat zooge naamd ontdekt was, een heele massa gevangenen, allen oud-officieren, te gelijk liet ombrengen, deed men de terechtstelling vlak vóór de vrouwen- kazerne plaats hebben. Op ongeveer vijftig pas afstand van de vensters van onze barak had men een grooten kuil gegraven en 's avonds bracht men, onder verlichting met toortsen en lantaarns, die heel het gruwelijke tooneel in een fantastisch rooden gloed zetten, daar 53 mannen heen, de handen op den rug gebonden; in groepen van 5 of 6 werden zij aan den rand van den kuil geplaatst en met revolverschoten omgebracht. Toen zij allen in den kuil waren ge vallen loste men nog enkele schoten op den luguberen inhoud daarvan, waarschijnlijk om enkele gewonden, die zich nog bewegen, af te maken. Daarna kwam een ploeg gevangenen vlug den kuil dichtgooien. En intus- schen doortrilden kermen en hyste risch snikken van tal van gevangenen die zagen hoe daar haar broeder, echtgenoot of beminde voor haar oogen werd vermoord, de vrouwen- kazerne HET SCHRIKBEWIND DER SOVJETS TE LEMBERG. Familieleden heb den herkend ben de kleeren van een der verntoor- (Ass. Press-Van Eysden

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1