DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 14 JULI 1941 door EDGAR RIGE BURROUGHS BINNENLAND De Werkverruiming Grordslagen der reorganisatie DE LOONREGELING Op een persconferentie, welke het N.V.V. heeft gehouden naar aanleiding van de reorganisatie der werkverrui ming. heeft de heer A. Vermeulen na de bespreking van de grondslagen dei- reorganisatie en de plaatsing bij de werkverruiming, het een en ander besproken over de loonregeling. Loonregeling In de nieuwe regeling is men uit gegaan van een minimum uurloon van 30 cent. waarop het accoordwerk wordt gebaseerd. Dit minimum uur loon geldt voor de kleinste gemeen ten en is practisch gelijk aan ric laagste landarbeidersloonen. Komt de arbeider boven zijn accoord. dan ontvangt hij vanzelfsprekend een evenredig bedrag boven de 30 cent. Een volwaardige arbeider verdient :n den regel 10 tot 15 procent boven zijn minimum-uurloon. Voor de vier grootste ge- Den Haag en Utrecht bedraagt de woonplaatstoeslag 160 per dag. zoodat het "totale minimum weekin- komen bij een werkweek van 48 uren bedraagt; 48X/ 0-30 plus 6X/ 1-60 f 24.00 per week. Dit bedrag is iets hooger dan de loonen voor onge schoolde industriearbeiders en iets laeer dan de gemiddelde loonen van geschoolden en ongeschoolden. In totaal zijn er zeven gemeente-klassen, waarvoor de weekloonen resp. bedra gen: Klasse 1 f 24.—, 2 f 22.20, 3 f 20.40. 4 f 18.90. 5 f 17.40, t> f 15.9,0. en klasse 7 f 14.40 per week. Een en ander is geregeld in de ar tikelen 1 en 2 van het besluit. Ar beiders, die, doordat zij zich licha melijk aan hun nieuwen arbeid moe ten aanpassen, niet in staat zijn de volle accoordpresiatie te verrichten, komen voor een extra toelage in aanmerking. Dit heeft tot gevolg, dat de arbeider die: ie. minder dan 15 cent heeft verdiend, een uurloon krijgt van 22 cent; de arbeider, die van 15 tot 20 cent. heeft verdiend een uurloon ontvangt van 24 cent. van 20 tot 25 cent een uurloon van 26 cent, van 35 tot 27 een uurloon van 27 cent en 27 cent of meer een uur loon van 29 cent. Deze aangevulde uurloonen worden weer verhoogd met een woonplaats toelage. en wel zoodanig, dat van de eerste tot en met de zesde klasse een totaal loon per uur uitbetaald wordt van resp. 45 27. 41/27, 38 27, 35 27. 32 27. 29/27 maal het aangevulde uurloon. Overige arbeidsvoorwaarden B-steun en kolentoeslagen komen bij deze nieuwe regeling uiteraard te vervallen. Zoo bepaalt art. 4. dat bij huisvesting van overheidswege den arbeider dagelijks aan kostgeld inge houden zal worden resp. 0.50 voor de lste en 2de gemeenteklasse, f 0 40 voor de 3e en 4e gemeenteklasse. 0.30 voor de 5e en 6e en f 0 20 voor de 7e gemeenteklasse. Niet-kostwin- ners móeten het dubbele bedrag be talen. Art. 5 regelt de straffen bij wan gedrag. Bij overwerk wordt vanaf het eerste uur 25 procent extra loon betaald. De arbeiders, die buiten hun woonplaats gehuisvest worden, heb ben eenmaal per drie weken recht op drie dagen vaeantie met behoud van loon. In artikel 7 zijn de verletvergoe- dingen vastgesteld, die varieeren van 70 procent tot 100 procent van het loon. Bovendien bepaalt dit artikel, dat een laarzenvergoeding van f 0.50 en een fietsvergoeding van 0.50 tot l.3o kan worden toegekend. Tenslotte zijn volgens art. 10 de sociale verzekeringswetten voor de arbeiders van toepassing, n.l. de ziek tewet, de invaliditeitswet, en ouder domswet. de ongevallenwetten en de kinderbijslagwet. De dagloonbereke ning voor deze sociale wetten zijn be langrijk opgevoerd. Vroeger was het maximum verzekerd dagloon 3.50, thans is dit 4.25 geworden. Medezeg genscli a p Volgens art. 9 van het besluit zal op ieder werkc-bject, waar meer dan 100 arbeiders werken, op voordracht 22. Nadat Tarzan en Sheeta hun hart hadden opgehaald aan het mal- sche buffelvleesch. rolden zij zich te zamen in het dichte hout en het hoofd van Tarzan vond een zachte peluw in cle zijde van Sheeta, terwijl z? beiden sliepen tot de zon opkwam. Bij zijn terugkeer in het kamp hoorde Tarzan van Mugambi, dat vier van de apen zij, die het meeste angst gehad Vrijwilligers stroomen toe oor Xederlandsch Legioen DE AANMELDING TE AMSTERDAM De oproepen van den Rijkscommis saris en van generaal Seyffardt tot vorming van een „Vrijwilligerslegioen Nederland" hebben in de hoofdstad weerklank gevonden. Talrijke Amsterdammers van allen rang en stand hebben zich spontaan gemeld en in het inschrijvingslokaal heeft men voortdurend druk werk. In het hotel van Gelder aan het Damrak, waar vrijwilligers zich kun nen melden, opende men Vrijdagmor gen om 8 uur de gelegenheid en reeds in het eerste uur kwamen tientallen menschen om nadere inlichtingen in te winnen. Den geheelen dag bleef de toeloop voortduren en in de avond uren mocht men zelfs van een bui tengewone drukte spreken. Reeds na den eersten dag fclvek, dat de belangstelling voor het vrijwilli gerslegioen verheugend groot is. Honderden menschen hadden na dere inlichtingen verzocht, en onge veer 200 hadden zich reeds spontaan laten inschrijven. Men vond mannen van verschillende politieke overtui ging onder hen. doch één In hun af keer van het bolsjewisme, dat zij ge zamenlijk a's Nederlanders wilden be strijden. Vastberaden kwamen zij zich melden en er was alleen oprechte teleurstelling bij hen, die niet konden worden ingeschreven, omdat zij den leeftijdsgrens van 40 jaar waren ge passeerd. Zelfs vrouwen kwamen zich melden voor Roode Kruishulp of andere diensten, welke door vrouwen achter het front kunnen worden verricht en vanzelfsprekend werden haar dien sten gaarne geaccepteerd. Hoewel de leeftijdsgrenzen voor vrij willigers tusschen 17 en 40 jaar liggen heeft men voor officieren de grenzen laten vervallen. Ook oude officieren kunnen dus aan den tocht naar de Sovjet-Unie deelnemen. Oud-kolonialen, waaronder vele ser geants. meldden zich eveneens. Voor ben. die den 40-jarigen leeftijd had den bereikt, bleef nog de mogelijk heid open een verzoek in Den Haag in te dienen, om alsnog te worden toegelaten. Bij het baden in de Nieuwe Maas te Rotterdam is het 8-jarige knaapje J. H. Roos. wonende aan dsn Honingerdijk, verdronken. van de vakcntralen een vertrou wensman worden aangesteld. De taak van dezen vertrouwensman is in dit artikel uitvoerig vastgelegd hadden op den ocertodht naar het vasteland verdwenen waren. Tar zan trachtte hen in het dichte oer woud te vinden, doch na ruim een uur zoeken, vertrok de boot zonder hen. Ze roeiden langs de kust, totdat ze aan den mond van 'n groote rivier kwamen. Even over twaalven legde de 'boot weer aan en Tarzan en de vreemde bemanning verlieten deze om Bezoek aan N.S.V.- Tehuizen DOOR OBERBEFEHLSLEITER HILGENFELDT Oberbefehlsleiter Hilgenfeld, dc lei der van de hoofdafdeeling voor Volks welvaart in de Rijksleiding der N.S. D.A.P. heeft tijdens zijn verblijf hier te lande in verschillende plaatsen een bezoek gebracht aan tehuizen, kinder bewaarplaatsen en instellingen voor hulp aan moeder en kind, om zich op deze wijze een goed beeld te vormen van het werk der N.S.V. (Nationaal- Socialistische Volkswohlfahrt) in Ne derland. De heer Hilgenfeldt bezichtigde om- de kinderbewaarplaats, welke ver bonden is- aan de Duitsche school in Haarlem en welke de N.S.V. onlaivs heeft ingericht tot een modelinrich ting op dit gebied. Een ideaal kinderverblijf. deze be waarplaats, ook het interieur van 1: gebouw zelf. Frissche, ruime vertrek ken, waar lucht, licht en zon vrij bin nen kunnen komen en waar de klein tjes zic.h onmiddellijk op hun gem; voelen. Er zijn op dit. oogenblik 7' jongens en meisjes. 42 Duitsche. en Nederlandsche kinderen in dit kïnde paradijs ondergebracht. Een der klein tjes overhandigde den heer Hilgqr feldt bij zijn aankomst bloemen, ofe- hulde, welke dezen kindervriend zi^- baar verraste. Naar Bergen aan Vervolgens bezocht de Oberbefehls leiter in Bergen aan Zee het tehuis van de Duitsche vacantiekolonies, hei- levenswerk van den heer Tweer. Reeds sinds jaren was dit vriendelijk inge richte tehuis een vacantieoord voer vele Duitsche jongens en meisjes vooral uit het Roergebied en uit Ber lijn. die door de Duitsche kolonie in Nederland in samenwerking met de N.S.V. werden uitgenoodigd in deze schilderachtige en gezonde omgeving eenigen tijd door te brengen. Vele jaren achtereen heeft de heer Tweer zijn krachten aan den opbouw en de ontwikkeling van dit tehuis gegeven en thans acht hij het oogenblik geko men de voortzetting van dezen mooi en arbeid over te dragen aan de N.S V.. welke het tehuis voor dezelfde doel einden in exploitatie zal nemen. Als symbolische handeling van deze over dracht bood de heer Tweer den Ober- bef ehlseit er de sleutel van het go- bouw aan. In de toekomst zullen ook Nederlandsche kinderen in dit tehuis worden opgenomen. Tc Amsterdam Dé tocht werd hierna voortgezet naar Amsterdam, waar de heer Hil genfeldt in Krasnapolsky geruimen tijd vertoefde temidden van vele Am- sterdamsche moeders, die in den loop der laatste maanden een welverdien de rust hebben genoten in N S.V.-te- huizen in Duitschland. Er heersch'o een buitengewoon hartelijke en ka meraadschappelijke stemming in de zaal. De Nederlandsche vrouwen ga ven uiting aan haar dankbaarheid voedsel te zoeken. Daarna vervolgden zij den loop van de rivier, tot nu toe steeds zonder eenig levend wezen te Jiebben ontmoet. Maar op een ver borgen plek langs dc rivier sloeg een inboorling hen een oogenblik gade. Daarna sneide hij weg. stroomop waarts. voordat iemand in de kano hem had opgemerkt. Als een dier volgde hij het spoor, totdat, hij, ver- BUITENLAND Bommen op La Linea DOOR ONBEKEND VLIEGTUIG De aan Gibraltar grenzende Spaanscbe stad La Linea is in den nacht van Vrijdag op Zater dag door een vliegtuig van on bekende nationaliteit gebombar deerd. Verscheidene huizen wer den vernield. Vijf personen wer den gedood. Onder de Spaansche bevolking heerscht groote verontwaardiging over het feit, dat de Britsche lucht afweer, welke anders bij het gering ste gevaar uit de lucht in actie komt, bij dezen aanval niet de minste aan stalten heeft gemaakt de vijandelijke vliegers af te weren. Na een nauwkeurig onderzoek en volgens de verklaringen van lucht- vaartdeskundigen wordt vermoed, dat deze aanvul op La Linea een Brit sche pro voer e is geweest. De des kundigen f.ï La Linea en Algeciras hebben aan .iet motorgebrom kunnen hooren dat het een Britsch vliegtuig moet zijn geweest. De Italiaansche ambassade in Madrid deelt mede. dat het totaal uitgesloten is. dat Italiaansche vliegtuig :n bij vergis sing La Linea zouden hebben ge bombardeerd. meldt D.N.B. voor het prettige verblijf in Duitsch land, door den heer Hilgenfeldt een schaal van Delftsch aardewerk aan te bieden, terwijl de in Amsterdam wo nende Duitsche moeders, die een va eantie in het vaderland hebben geno ten hem een boek overhandigden. De heer Hilgenfeldt hield een hartelijke toespraak, waarbij hij uiting gaf aan de hoop. dat deze actie het begin mag zijn van een gelukkige toekomst. Duitschers en Nederlanders zullen el kaar voor altijd vinden op den weg der kameraadschap en verbonden heid. - De heer Hilgenfeldt bezocht ver volgens nog enkele inrichtingen van de N.S.V., waarna de tocht werd be sloten met een bijeenkomst van refe renten voor de algemeene verzorging van het volk bij de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris en de kringleiders der N.S.V. In deze bij eenkomst gaf de heer Hilgenfeldt een duidelijke uiteenzetting van de groote opgaven welke de naaste toekomst t en aanzien van de algemeene verzorging van het volk in het nieuwe Europa stelt. Hij behandelde hierbij in het bijzonder het aandeel, dat de N.S.V. in dit groote werk heeft. De heer Hilgenfeldt was op dezen tocht om. vergezeld van Oberbe- reïchsleiter Eftger. die den commis saris-generaal Schmidt vertegenwoor digde en den heer W. Moeller. leider van het bureau voor volkswelvaart in het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. vuld van het wonderlijke van zijn nieuws het dorp der wilden inholde, dat slechts enkele mijlen verwijderd lag van de plaats, waar Tarzan en zijn gevolg even halt hielden om te jagen. ..Er komt een andere blanke man aan" riep hij tegen het opper hoofd; „in een groote kano met heel veel krijgers". Onmiddellijk begonnen de oorlogstrommels te dreunen, die De Bezetting van IJsland Gevaren voor Amerika De democratische senator Bone, die lid is van de marinecommissie van den Amerikaanschen Senaat, heeft verlangd, naar Associated Press uit Washington meldt, dat de Engelschen onmiddellijk hun troepen van IJsland zullen terug trekken, teneinde de Amerikaan- sche troepen niet bloot te stellen aan het gevaar van een Duit- schen aanval. Hiertoe zijn de Duitschers volgens het oorlogsrecht gerechtigd. De ge meenschappelijke bezetting van IJs land door de Engelschen en de Ame- rikaansche soldaten brengt gevaren met zich mede. Hoe eerder de Brit sche troepen van IJsland vertrekken, aldus de senator, des te beter is het voor de Amerikanen. In dit verband meldt Associated Press nog, dat deze zelfde eisch door een lid van de regeeringspartij tijdens een geheime zitting van de marine commissie van den Senaat aan minis ter Knox gesteld is. De minister van Marine heeft toegezegd, dezen eisch aan den President te zullen voorleg gen. Senator Pepper verklaarde, dat volgens zijn inlichtingen de Engel schen van IJsland zouden vertrekken, zoodra er voldoende Amerïkaansche troepen zouden zijn aangekomen. Mislukte Engelsche aanvallen OP BREMEN EN HAMBURG In den vorigen nacht verschenen Britsche vliegtuigen boven Noora- West- en West-Duitschland. Zij lie ten een aantal bommen vallen, die grootendeels in het vrije veld terecht kwamen. Een aanval op Bremen mis lukte door den Duitschen afweer: het aantal slachtoffers en de schade in de stad waren, naar het D.N.B. meldt, gering. De Engelschen trachtten ook Hamburg aan te vallen, doch tenge volge van den afweer door jagers cn geschut konden zij de stad niet be reiken. FRANSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Bij Monte Gueldo (Spanje) is het Fransche vrachtschip Virgo Ffdelis", dat met erts op weg was naar Bayon- ne. gezonken. De kapitein heeft me degedeeld. dat het schip des nachts door een Britsche duikboot is aange vallen. die het ook met machinege weervuur beschoot. Verscheidene op varenden vonden den dood in de gol ven. de jagers uit het bosch naar het dorp terugriepen en de landbouwers van de velden. Zeven oorlogskano's werden te water gelaten en bemand met be schilderde en met veeren getooide krijgslieden. Zonder eenig geluid te maken, lieten zij zich door den stroom meesleepen om den blanke met hun groote overmacht te overrompelen. (Wordt vervolgd) RADIOPROGRAMMA DINSDAG 15 JULI HILVERSUM I. 415. 5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8,00 B.X.O.: Nieuws berichten. 8.15 Schriftlezing on medita tie (voorbereid door de Cbri-t. Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.1.5 voor do huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 1120 Orgelcon cert. 12.00 Amusementsorkest. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.-10 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Piauovoordraeht. 1.30 •Sprankelende middagklanken. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Cursus ..Ons geloof en ons work" (voorbereid door hot Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische cn beursberichten. 5.30 De Mandolinistcn. 600 Causerie „Ons pla netarium 615 Vroolijk programma. 7.<l(). B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding. 7.-15 Voor don boor. 8.00 B.N.O.: Nieoweberioliteu. 8.15 Spiegel v n den dag. 8.30 Amuso- rnontsorkest en solist. 9 30 Berichten (Lngelso.il). 9.1.5 B.N.O.Nieuwsberich ten. 10.00—10.15 B.N.O: Uitzending in dc Lngolsche taal: Economie News froiu Holland" HILVERSUM II. 301.5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.0fi B.N.O.Nieuws berichten 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobegeleiding, in to De clamatie. 11.00 Mol to Cantabile cn pia nobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Molto Cantabile on pianomelodieön. 12.00 Berichten, 12.15 Orkest Malando en .solist. T2.45 B.N.O.: Nieuws- en eoo- nomische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 De Hnnr- lemsche orkestvereeniging en gramo foonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Muziek langs de oevers van den Congo", causerie (met gramofoonmu ziek). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Ensemhle Jonnv Kroon. 6 00 Gramofoonmuziek. 6.15 Cyclus ..Land en Jnndschup". 6.30 Pianospel. 6.15 De jeugdsportclub. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dttg. 7.15 Causerie „Sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw". 7.30 Gramofoonmuziek. 800 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 'Gramo foonmuziek. 8.30 Radiotooncel. 9.25 Gra mofoonmuziek. 9.45 B.N.O.Nieuwsbe richten. 10.00 Avondwijding (voorbe reid door liet, Vrijzinnig Prot. Kerkco mité). 10.0510.15 Politiek weekpraatje. Duitschers, Noren, Finnen, De nen, Slowaken, Hongaren, Roeme nen, Italianen en Spanjaarden strijden gemeenschappelijk tegen het bolsjewisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt u aan voor de Waffen S.S. bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhou derslaan 132. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 24 Het klonk zelfs min of meer opge wekt. al lag er ook iets in van gal genhumor. De straf komt na" de zonde. Omdat ik mij schaamde voor mijn vrees, zei ik niet dadelijk de waarheid over de revolver van mijn heer Van Wieringen. En nu moet ik mij natuurlijk schamen over dc er kenning van mijn vrees, waarmee ik mijn schaamte over mijn onoprecht heid wilde goedmaken. Ik geloof, dat ik nu het gezegde begrijp. De straf namelijk komt öogenbiikkelijk na dc zonde, alleen al door het bewustzijn van wie zonde deed, het bewustzijn, dat. hij ze begaan heeft en aan dat feit niets meer kan veranderen. Eigenlijk moest je zeggen: de straf komt met of in de zonde. Bet,ar nog: de zonde zeil' is de straf. Hij zweeg even. hernam dan op heel andeven toon: ..Heeft uw vriend al eenig ver in'eden. wie de dader is? En u. "mijn heer Verschoor, u hebt aan de zijde van uw vriend toch heel wat ervaring >pgedaan, hebt u al eenig idee, wie de hondenmoordenaar kan zijn? Wat mij betreft, neen, ik heb geen flauw idee. En wat betreft mijn vriend, ook hij tast, als ik me niet sterk vergis, neg volkomen in het duister, antwoordde ik. Ik kon den boom. waarin de mis leidende envelocpe zou worden ge legd, reeds zien; we zouden dus wel dra terugkeeren naar het kasteel en ik verlangde, hoewel ik zoo even blij geweest was de buitenlucht in te kunnen gaan, weer naai- het huis te rug, omdat ik, nu ik onder woorden bracht, dat A.A. niets wist, eens klaps de gewaarwording had, dat hij op ditzelfde oogenblik reeds alles doorgrondde. Het is vreemd, vervolgde de se cretaris, en even daarna nog eer-s: Het is vreemd. Luisterend, in afwachting van wat er nog volgen zou. keek ik de laan door en ik taxeerde, bijna onbewust van wat ik deed, den afstand, die ons nog scheidde van de tuinmanswoning, alsof ik. tusschen wat ons bij dien boom te doen stond en die woning, verband zocht. We naderden der- krommen spar; ik verwachtte elk oogenblik. dat mijn metgezel in zijn zak tasten en al wandelend de en veloppe te voorschijn halen zou. Ik geneerde me een beetje voor dat oogenblik, omdat ik me houden moest, alsof ik in het waardelocze pakje een kapitaal vertegenwoordigd zag. Philip Somer bracht de hand echter niet naar zijn binnenzak: hij had zijn gang vertraagd, hij slenter de nu. maar hij stond bij den boom niet stil. Ik lette nauwkeuriger op hem en dwong me zelf te ontdekken, of hij niet opzettelijk den boom ver gat, want, eerlijk gezegd, daarvan verdacht ik hem. Doch zijn gezicht stond zoo peinzend, dat ik meteen aan iets anders dacht, en dat andere werd voor mij al meer en meer zeker Dit namelijk, dat de secretaris, in ge dachten verzonken, op het punt stond de allergewichtigste ontdekking in deze zaak te doen. Ik maakte hem niet op den boom opmerkzaam, ik bleef zwijgend zeer langzaam naast hem voortschrijden in de richting van de tuinmanswoning, die van hier uit nog niet te zien was. Plotseling stond hij stil, greep mij opnieuw bij den arm en omklemde me zoo vast. cat ik, om mijn arm te kunnen ge bruiken, hem eerst met geweid zou hebben moeten losmaken en ik dus aan de revolver niets zou gehad heb ben om me te verdedigen. Ik dacht evenwel niet aan revolver of verded'- ging; ik ontstelde van het van af schuw vertrokken gezicht van mijn metgezel, die beurtelings p-cvelde: Dat kan niet. Het is zoo. Dat kan niet. Ik wide hem bij zijn naam noe men, maar ik schrok er voor terug, alsof ik daardoor een slaapwandelaar een ongeluk zou aandoen. Ik twijfel de er trouwens geen seconde aan. of ik zou. wat hij als iets afgrijslijks zsg. aanstonds toch van n:-m hooren. Eén ding stond onomstootelijk vast: hij was den boom slechts voorbijge gaan, wijl hij geheel en al verbij.-ievd was door wat hem thans scheen te zijn duidelijk geworden. Het is geen bewijs, mompelde hij. Dan, luider, gejaagd: Dit moet ik uw vriend zeggen, ik had het hem al moeten zeggen. Een bewijs is het niet. maar uw vriend ziet het er mis schien wèl in en ik weet, dat het zóó is. We moeten terug. O ja. die brief! Ik had het haast vergeten. Zonder in liet rond te kijken, of iemand hem gadesloeg, haastte hij zich naar den boom en legde de enveloppe in het holletje tusschen de stamverdeeling. Ik speurde om ons heen. meter na meter den kring van het gezichtsveld afzoekend. Er was geen enkel ver dacht gerucht en ik zag niets, wat mij kon doen veronderstellen, dat het noodig zou zijn, reeds thans den boom in het oog te houden. Toen aanvaardden we den terugtocht, haastiger, dan we gekomen waren. Ik weet het. Ik had het vanmid dag al kunnen weten, als het met zoo afschuwelijk was." Zijn verbijstering maakte mij net zoo kregel, als de lakonieke correct heid van John het mijn vriend had gedaan. Zèg het dan. man, spoor de ik aan. Het is Ik keek hem recht in het gelaat. Maar wie het was, hoorde ik niet uit zijn mond. Ik zag het even achteruit knikken van njn hoofd, dan een donker piekje op zijn voor hoofd. waaruit bleed begon te vloeien. De galm van het schot deed me do laan inkijken en mijn hand tastte naar de revolver, die ik automatisch uit mijn zak nam en richtte op, op, ja, op den onzichtbaren vijand. Want in de laan was niemand te zien. De plof van het vallende lichaam trok mijn blik terug naar mijn doodelijk getroffen metgezel, wiens lippen zich te vormen schenen tot een woord, een naam misschien, doch dan. zonder dat ik zijn geheim had begrepen, ge opend verstarden in den plotselin- gen dood. Duizelingwekkend snel ijl den mijn gedachten. De onzichtbare had ons gezien, wist dus ook, dat de enveloppe in den boom lag. schoot den secretaris dus niet neer om hem te berooven, maar omdat deze wist Wellicht omdat hij het mij zeggen wilde. Ik knielde naast het lichaam neer; van seconde tot seconde ver wachtte ik het tweede schot, dat mij treffen zou. omdat de onbekende moest vreezen dat Somer mij het ge heim reeds had medegedeeld. Ik bracht mijn beide handen aan mijn mond en keerde mijn hoofd beurte lings naar alle zijden, zoodat mijn kreet in het rond klonk; „Moord!" Daarbij hield ik bijna voortdurend mijn starenden blik gericht op de laan vóór ons. vanwaar het schot ge komen was. Ik wist. dat mijn stem op dit beboschte terrein niet ver droeg, Ik wist, dat ik dadelijk mijn vriend moest waarschuwen, maar te vens, dat ik Philip Somer toch niet alléén kon laten liggen, al twijfelde p.. -fCn oogen'o'X aan. dat h:ï dood was. Ik schreeuwde met mijn linker hand aan den mond, hield met de rechter de kolf van Van Wieringens revolver omklemd, gereed te richten op de plek, waar ik het eerst bewe ging zou zien. De eerste beweging kwam van ach ter me en toen ik het hoofd wendde, zag ik den tuinman naderen, gehaast, zijn stekenden blik thans op mij ge richt. als spande hij met dien blik van hem naar mij een lijn, waaraan hij zichzelf naar mij toe trok. Uit het kreupelhout, sprong Paul op den weg voor mij uit zag ik met kolossale stappen den athleet van een chauf feur nader komen. Ik zweeg en voelde pijn in mijn keel, die ik bij het schreeuwen geforceerd had. En zon der eenigen uitleg te geven stond ik. toen het drietal ons bereikt had, op. wees naar het lichaam van den ver moorde, waarschuwde, dat ze bij hem moesten blijven en hem niet. mochten aanraken, holde dan weg de laan in in de richting van het kasteel, de re volver nog in de hand. Ik belde aan de voordeur, aanhoudend en luid. om dat ik niet. wilde, dat de plechtige langzaamheid van den huisknecht- me lang verhinderen zou mijn vriend te bereiken. John deed open. keek mij, ofschoon ik bezweet en hijgend en met het wapen in de hand geen alle- daagsche verschijning moet zijn ge weest onverstoorbaar rustig aan, week dan terzijde om mij te laten passer- renAchter hem, op de bank in c' hall. zat A.A. (Wordt vervolg - I

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2