fSSELBN<G Laa euws GELDERSCHE VALLEI in Sterkdrogende Ve Geen th AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 14-JULI 1941 Hoogland Hoogland dankt Edam MONUMENTALE BANK AANGEBODEN Het is Zondag voor de Hooglanders een bijzondere dag geweest. Ongeveer 230 dorpe lingen zl)n mede naar Edam geweest om daar getuige te zijn van do aanbieding van een monumentale bank In het raadhuis van Edom waar de Hooglanders tijdens de oor logsdagen in Mei van het vorige Jaar ge- evacueerd zijn geweest. De reis naar het vroegere evacuatie-oord ls gemaakt mot het salonvaartulg „Volhar ding" dat gemeerd lag in de Eem te Bnarn. Vandaar had Zondagmorgen te ruim 8 uur het vertrek plaats en na een vlotte reis over het IJsclmeer er was muziek aan boord werd ongeveer twaalf uur de haven van Volendam bereikt waar honderden men- schen hun vroegere gasten stonden op te wachten. Onder hen bevond zich ook de burgemeester van Edam, de heer Van Baars. Per extra tram werd de reis naar Edam voortgezet en hier werd den oud-geëvacueer- den allereerst gelegenheid gegeven de ken nismaking met hun vroegere gastheeren te hernieuwen. Do ontvangst was allerharte lijkst zoodat daaruit wel bRjkt dat er tus- schen de gemeenten Edam en Hoogland vriendschapsbanden zijn gelegd, welke niet gauw zullen slijten. Dc aanbieding van de bank. Om half twee had de offlcleele aanbie ding van de bauk plaats. Hiertoe hadden de gemeentebesturen van de beide gemeenten zich in de hal van het raadhuis te Edam verzameld alsmede het Hooglandsche hul deblijk comité met hunne dames. Van het gemeentebestuur van Edam waren aanwe zig de burgemeester, de beer C. M. van Baar, de wethouders Konlngs en Schardam en de gemeente-secretaris D. Beets. Van Hoogland was het bijna voltallige gemeentebestuur aanwezig alsmede de wnd. gemeente-secreta ris. de heer Van Dijk. Nadat de burgemeester zijn gasten harte lijk had welkom gehecten en oude herinne ringen van het vorige jaar had opgehaald, kreeg de locoburgemeester van Hoogland ge legenheid het huldeblijk aan te bieden. Na het uitspreken van een rede waarin hij den Inwoners van Edam dank bracht voor de genoten gastvrijheid tijdens do evacuatie- dagen verwijderde de heer v. d. Hengel dc rood-wlt-blauwc vlag. die de bank nog aan het oog onttrok en droeg daarna dit fraaie geschenk aan het gemeentebestuur over. Vooraf was nog liet woord gevoerd door den heer J. W. de Jong, voorzitter van het hul- deblijkcomitó, die een overzicht had gege ven van de wijze waarop dit huldeblijk tot Eland is gekomen. Namens het gemeentebestuur heeft de burgemeester van Edam hartelijk dank ge zegd voor dit fraaie geschenk dat een eere plaats in het. stadhuis heeft, gekregen. Na de plechtigheid bood het gemeentebe stuur den Hooglanders een concert aan waarbij tevens ververschingen werden geof freerd. Om half zes had het vertrek uit de haven van Volendam plaats en omstreeks kwart voor tien was men weer in Baarn terug. Het was een fijne dag. Soesterberg FELLE BRAND (Van onzen correspondent). Een korte, doch felle brand heeft Zater dagavond te pijn. 17.30 uur een lioutloods, een kippenhok en een hooiberg van den landbouwer Burgstede totaal in de asch ge legd. Daar de boerderij grensde aan den vuurhaard, vreesde men aanvankelijk even eens voor het behoud van het woonhuis, doch door nathouden van het lieten dak slaagde men erin, het perceel te behouden. daarbij geholpen door den kiachtigen wind. die gelukkig niet in de richting van het huis woel. De Vrijwillige Brandweer van Soester berg onder leiding van commandant Th. Tammer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch door de gebrekkige alarmeeringsmidde- len duurde het eenlgen tijd. voor de brand weer ter plaatse was. Naar commandant Tammer mededeelde, ls het noodzakelijk, dat hierin verandering wordt gebracht. Wave de alarmeering heter geweest, dan zou de hooi berg belioudcn zijn gebleven, waardoor een grootc partij hooi geen prooi der vlammen was geworden. Thans stond de houtloods. toen de brandweer arriveerde, reeds in lich terlaaie. zoodat de mannen, die met drie stralen het vuur bestreden, zich slechts kon den beperken tot het nathouden van de boerderij, met het gewcnschte resultaat. De Duïlsche brandweer verleende assistentie met twee stralen en gezamenlijk bestreed men het vuur van twee zijden. Er kon echter niet worden verhinderd, dat do houtloods, die vol geladen was met kurkdroog hout en ma teriaal uit do kleuterschool, tot den grond toe afbrandde, evenals het kippenhok en de hooiberg, die in minder dan geen tijd even eens vlam hadden gevat. Vermoedelijk zijn eenige kippen in dc vlammen omgekomen. Gedurende twee uur werkten de brandweer lieden met bovenmatige krachtsinspanning, en te pl.m. 19.30 kon men zeggen, dat het vuur bedwongen was. Doch vair de loodsen waren slechts enkele verkoolde balken over. Omtrent dc oorzaak tast men nog in het duister, doch vermoedelijk ls zij te wijten aan het spelen van kinderen met lucifers B. is slechts laag tegen brandschade verze kerd. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 14 Juli. Gebo ren: Antoriius Hendiikus, z. van Dirk van Dijkhuizen en Maria Gijsje Kamp. Erna Clara, d. van Cornells Johan van Ooijen en Clasina Wilhelmina Vis. Cornelis Willem, z. van Willem van Kleef en Johanna van Briencn. Jo hannes, z. van Aart van de Klok en Geerlruida Clasina Pot. Amanda Marianne, d. van Willem Wolleswinkel en Elizabeth Hoppers. Marianne Hendrika, d. van Jacobus Johannes Rasker en Johanna Brillenburg Wurth. Willem, z. van Engbert Brouv.-er en Hendrikje Koelewijn. Overleden: Bastiaanlje Knuis- ting Neven, 66 jaar, weduwe van Klaas Hoogenboezem. Jantiena Fokkens, 59 jaar, geh. met Francois Baert. Richardus Wilhelmus Johannes Nieuw- land, 5 jaar. HOOGLAND. Geboren: Wilhel mina, d. van Bernardus van Tolboom en Maria van Laar. Lamberta Wilhelmi na, d. van Wulfridus Jozef van den Hengel en Maria Hilhorst. Johannes Gerardus, z. van Evert van Valken goed en Hendrika de Groot. Ondertrouwd: Wilhelmus Gijs- btitus Tolboom en Everarda Kaas, Soest JUBILEUM Ds. J. I. VAN SCHAÏCK Ds. J. I, van Schalck, Nederlandsch Her vormd predikant te Soest, herdenkt 30 Juli den dag, waarop hij voor 25 Jaar in het pre dikambt bevestigd werd. In 1916 werd hy te Midlum predikant en stond daarna te Let- telbert, nieuwe Pckela en sedert 1927 te Soest. Leusden RUILCONCERTEX VAN' LISIDUNA Het Harmonie-gezelschap „Lislduna", dir. de heer Palla, zal Dinsdag 15 Juli een con cert geven te Hamersveld. aanvang 8.15 uur, en Zaterdag 19 Juli een concert te Scher- penzeel, aanvang 8 uur. Het programa voor Dinsdagavond 1b als volgt: 1. Koning Voetbalmarsch, Schootemeyer. 2. Lustsplel, Ouverture, Keter Bela, 3. Fantasie Martha. FlotoW. 4. Colonel Bogey Marsch, Alford. Pauze. 5. Sourde Hollande, Gadenne. 6. Potpourri No. 5. Renoud. 7. Marsch. Finale. Nijkerk BENOEMING Onze plaatsgenoot de heer B. v. d. Brink, ls, te rekenen met Ingang van 1 Mei 1941 benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Scherpenzeel. DAT LIEP GOED AF Het dochtertje van den heer v. d. Berg kwam in aanraking met een stopcontact van het electrlsch net. Door spoedige uit schakeling wist men erger te voorkomen. Met eenige brandwonden aan een der han den liep het nogal gunstig af. „FLEVO" DOET ZICH TE GOED Aan de Jeugdige adsplrant-leden van de zwemclub „Flevo" werd door het bestuur een smulparty ln de kersenboomgaard van den heer Roest aangeboden. Onnoodlg te zeggen dat dit- door hen op hoogen pr(js werd gesteld. ZIJ heten zich de heerlijke vruchten goed smaken. MARKTBERICHTEN Elerenvclling Roermond. Aanvoer 2.750.000 stuks, kleine eieren, gr, eieren, eendeneieren, vastgestelde prijzen. Vlfichmarkt IJmntden. Zalm f7.50. tarbot f4.10f3.70 per kg.: tong f5f2.30, kleine schol f104f82, kl. schol 2e soort f68f47, muilen f30f22, kl. roode poon f 82f 45. makreel groote f 110f72, kleine makreel f3922, groote horsmakreel f21.50f20. kl. makreel f 12.50 f 5.60, pufschol le soort f 40f 23.50, puf- schol 2e soort f 12.50f 7, pieterman f 98 f74, groote griet f118f 114. middel griet f 92f 80, kleine griet f 85f 67. groote schar f25f20. kleine schar f 17f9, puf- schar f3.50—f 1.15. wijting f47—f25, alles per 50 kg. Kaasmarkt Amersfoort AMERSFOORT. 14 Juli Aangevoerd 25 wagens bevattende 5000 kg. Prijs ƒ46.- tot 61.per 50 kg. Handel matig. SCHERMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der schermvereeniging Cyra no werden te Rotterdam nationale wedstrijden voor heeren op degen, sa bel en floret en voor dames op floret gehouden. Hierbij behaalde onze stadgenoot de heer W. Driebregen de eerste prijs op den degen, met 7 gewonnen partijen, 5 ontvangen en 21 gegeven treffers. Constanza, voorname Roemeensche haven IIET MIDDELPUNT VAN DEN HANDEL OP DE ZWARTE ZEE Over Constanza, schrijft een V.P.B.- medewerker, dat deze havenstad, die in de eerste dagen van den oorlog in het Oosten herhaaldeli;k door dc Sov jet-luchtmacht werd aangevallen, doch met weinig resultaat, de beste haven van Roemenië is. De stad ligt ten Oosten van de plaats, - de Donau de kust van de Zwarte Zee tot op 50 kilometer afstand nadert; de haven bevindt zich op een landtong, die steil in zee afdaalt. In de grijze Oudheid heette zij Tomi; de bekende Romein- sche dichter Ovidius bracht hier de jaren van zijn ballingschap door. Sedert de uitbreiding, die de stad kort voor het begin van deze eeuw ondei-ging, heeft zij rich sterk ontwik keld; telde rij in 1894 slechts 7934 in woners, in 1931 was de bevolking reeds aangegroeid tot 58.300 zielen. De Zwarte Zee, aan welks kust Con stanza ligt, is met haar oppervlakte van 423.939 vierkante kilometer slechts iets groot er dan de Oostzee, die 415.480 vierk. km. meet. Door de Straat van Kertsj is de Zwarte Zee verbonden met de Zee van Azof, wel ker oppervlakte 37.605 vierk. km. be draagt. De geheele reusachtige zee, die in het Noorden het karakter van een ondiep, met riet omzoomd meer heeft, doch in het Zuiden niet minder dan 2160 meter diepte bereikt, gelijkt een binnenzee; zij staat alleen door den Bosporus en de Dardanellen in het Zuidwesten in verbinding met de Middellandsche Zee en daardoor met de Oceanen. Geweldige stroomen Donau, Dnjestr, Dnjepr en Don storten hunwateren in de Zwarte Zee en leiden het vervoer van veraf gele gen gebieden naar de havens van haar kusten. Het scheepvaartverkeer op de Zwarte Zee is dan ook van groote be- teekenis. En onder de havens neemt Constanza een eerste plaats in. Deze haven ligt op een afstand van 350 km. van Odessa, 380 km. van Sebastopol, 1050 km. van Rostow, 1100 km. van Batoem, 400 km. van Eregli (Turkije), 350 km. van Istanboel en 160 km. van Varna. Sprinkhanen in Egypte TWEEDE LUCHTGEVAAR IN EGYPTE Terwijl de Egyptische plaatsen aan de kust blootstaan' aan het gevaar van aanvallen door vliegmachines, treedt in het binnenland e^n ander soort lucht- gevaar op: de sprinkhanenplaag, schrijft het. V.B.P. Vootal tusschen den Soedan en de Roode Zcé bevinden zich woes tijngebieden, die jer voor bekend staan, dat zij ware broeinesten van sprink hanen zijn. Van'hier trekken de zwer men door Oost-Afrika tot Zuid-Afrika toe. De z.g. roofie sprinkhanen daaren tegen hebben hun bakermat in Noord- Rhodesië en in/het gebied van de Tan ganyika. Van ï.ier uit verspreiden zij' zich, op zoek,' naar grazige gebieden. Waar zich de' gevreesde sprinkhanen plaag vertoont zijn de velden in weini ge oogenblikken geheel kaal gevreten en is er geweldige schade aangericht. Ook de modernste afweermethoden kunnen dit slechts in geringe mate ver- hindei'en. Het Egyptische ministerie van Land bouw maakt zich ernstig bezorgd over den aanval, dien de sprinkhanen heb ben gewaagd op de provincies Assoean en Kena. Deze zwermen hebben een lengte van vier kilometer en een breed te van een kilometer. Men vreest, dat zij buitengewone schade zullen veroor zaken, indiea men er niet in slaagt, ze bijtijds te vernietigen. Alle deskundigen zijn opgeroepen, om hun marsch te stui ten. Zij worden voornamelijk door middel van vuur vernietigd. In Zuid-Afrika heeft men zelfs enkele jaren geleden vlammenw rpers als afweermiddel ge bezigd. Men maakt ook wel gebruik van vliegtuigen, die vergif op de zwermen spuiten; noch hierbij zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen noodig, daar de piloten ir de lucht uit den weg moeten gaan voo de zwermen. In Zuid-Ameri- ka heeft men de sprinkhanenplaag bin nen zekere perken weten te houden, omdat men er in geslaagd is, tal van broedplaatsen uit te roeien. Op andere plaatsen heeft men resultaten bereikt door de zwermen te laten opzuigen door groote ventilatoren en ze daarna te ver branden. Met het aanwenden van vergif moet men zeer voorzichtig zijn, daar dit groote gevaren oplevert voor het vee. r^iooEzL-Muis rvj.v: brengt bijzonder exclusieve ontwerpen Moderne Huis- en Slaapkamerameublementen in 1ERKEN NGEL 15 - TEL. 5581 OKEN Tip NIJKERK. LANDBOUW EN V VERBETERING DOOR SCHEUREN f bouwvo I veel De Rjjkslandbouwconsulent Dalen schrift: „In het Westen en Nooi Utrecht cn de Geinstreek 1 laagveengronden voor. welke me eigenschap bezitten, dat uitdrogen en daarna moeili. men. Onder de zode vindt n laag. die doorweven is met d vertakte wortels. De verdrogende plekken z als regel te herkennen aan de staat uit planten, die een stand verdragen, zooals stri e.d. Gewoonlijk overheerscht 1 tint van het struikgras. Het verschijnsel doet zich 1 op hooge gedeelten van het g.„. langs slooten, waar de opgeworpen spei..^ blijven liggen of op andere hooge plaatsen. Is het een keer opgetreden, dan breidt het scho sto. zich gewoonlijk geleidelijk uit. Het einde is. de oplossl dat het geheele perceel wanneer het althans schijnlljk voldoende uit het water ligt. het verdro- vlugger dc gingsverschijnsel vertoont. Het bepaalt zich terd moet niet tot het zuivere veen. maar kan ook der redem worden waargenomen op gronden, welke uit schuimaar. laag veen en klei bestaan. De klei onder de B(j het stoffige laag is dan gewoonlijk van het katte- ZOdo ter Wei-type. l8 duldell. Het, droge veen Is steeds buitengewoon zure. verd kalkarm. Dit heeft er vanzelf toe geleid om dit ónderz de genezing te zoeken iti het gebruik van Wanneer kalk. Reeds jaren geleden hebben de heeren rijker is p Maschaupt en Nceb zich hiermede bczigge- zeggen, da houden en gevonden, dat het verschijnsel van reèds door kalk verholpen kan worden. Mijne er varingen bevestigen dit geheel. Zoo onder zocht lk geruime» tijd geleden een bedrijf onder Nigtevecht, waarvan alle pcrceelcn zeer kalkarm bleken te zijn en stoffig met uitzondering van één. dat ook in den zomer vochthoudend bleef. Dit was vroeger ruim bemest geweest met schuimaarde. De genezing. Voor de genezing van grasland kan men allerlei soorten kalkmeststoffen gebruiken, Gebluschte kalk. schuimaarde, Scilc geven alle uitstekende uitkomsten. Er is geen en kele reden om aan te nemen, dat dc goed koop© mergel, die door deze gronden prach tig wordt opgenomen, niet geschikt zou zijn, Dat cle resultaten welke met Scik. Organo en schuimaarde worden verkregen, bijzonder gunstig zijn. moet ongetwijfeld worden toe geschreven aan het feit. dat deze meststof fen naast kalk ook phosphorzuur en stikstof en de beide eerste ook kali bevatten. De zure. droge veengronden toch zijn als regel zeer arm aan opneembaar plantcnvoedsel, in het bijzonder aan phosphorzuur. Het ontkalken is een gevolg van het uit- loogcn van den grond door hot regenwater. De aanwezigheid van veel organische stof in Wij kun ncn door i vermengen bedrijf on met succe dat dergeli neigd is c omclat na is gebleven Bevat di dende klei gewerkt wc den wortel mogelijk zij de i toe aanzien var op grooterc stelling kui De goede, sommige dr men een p voor te ver heen gehec toestand gt deze werkw koop. maat Jaren. Is c Dordat ie or- wijze mid- ïijnsel :egen- Land- nstlge I ook "ij ven zelfs l niet i. die stal- doet in de stof nneer rgani- in zal waar- kalk verbe- k een n ook orden, dt de i. Het an de lt. uit testing ig niet hier- loegen. erdw ij lere te 3p een rkwijze •anzelf, iig ge- tooncn, ;alkarm tlkhou- boven- aad in zelden lvogen- c.er ten die ln i, vor- bouw- voor- enden wordt goed- vele k ge noeg. dan kan men deze als zoodanig be houden en ontstaat ideaal bouwland. Wordt de kalkrijke klei met veen gemengd, dan v.ordt een zeer vruchtbare grond gevormd, waarop de onkruiden zich zoo sterk ontwik kelen, dat men ze op den duur moeilijk meester kan blijven. Kalk. ÜU de verbetering met kalk of kalkhou- 'iende meststoffen moet men eraan denken, dat de kalkbehoefte van deze gronden zeer - oot ls. Een gift van 10.000 kg. werkzame c lelumoxyde per ha. is zeker niet overda dig. Verder duurt het eenige Jaren voordat de krik zoover omlaag ls gezakt, dat de stof fige laag ls bereikt en voldoende kalk heeft ontvangen. Dit proces kunnen we versnellen door het gr; sland door bewerkiDg met de bouwvoor innig te vermengen. Men moet niet alle kalk in ècn keer geven maar ln meerdere giften en na iedere gift de kalk op geschikte tijd stippen en op passende wijze met, den grond vermengen. Hierbij kunnen schijfegge, egge, cultivator e.d. uitnemende diensten bewij zen. Vooral de schijfegge ls een prachtig hulpmiddel. Wij geven b.v. een derde deel van de kalk voor het scheuren. Wanneer dit eenigen tyd tevoren geschiedt, dan wordt de kalk reeds voor het ploegen door de bovenlaag opge nomen. Na het ploegen wordt een ander der de deel uitgestrooid en met de schijfegge in den grond gewerkt. Na den oogst moet het laatste derde deel worden gegeven. Eerst wordt de grond zoo mogelijk ondiep geploegd en daarna volgt de kalkgift. Ook deze kalk wordt met de schijfegge goed doorgewerkt. Men zal bij de verdeeling naar omstandig heden moeten werken. De aanwezigheid van een taaie zode kan het b.v. noodig maken een andere werkwijze te volgen. Do ervaring heeft geleerd, dat de stoffige laag na scheuren en kalken in enkele Jaren hare Irreversibele eigenschappen heeft ver loren. Aangezien door de tijdsomstandighe den eel dergelijk land gescheurd wordt, is het nu een prachtige gelegenheid om aan dit punt extra aandacht besteden. Behalve Scik en Organo en schuimaarde kunnen we gebluschte kalk. mergel, dolo- mletmergel enz. gebruiken. Het best zullen de drie eerstgenoemden voldoen. Helaas zal het wel moeilijk zijn deze te krijgen. Van de kalkmeststoffen is de Limburgsche mergel verreweg de goedkoopste. Men koopt deze niet een fijnheid van tenminste 65 en zorgl door zoonoodig droog opslaan, dat de fijnheid niet verloren gaat. Het uitstrooien moet zorgvuldig geschieden, liefst met een kunstmeststrooier en in geen geval met den schop van den wegen. Over de vraag of dolo- mietmergel hier beter is dan gewone mergel beschik lk nog niet over goede gegevens Een proef ls met dat doel aangezet. Voorloo- pig zou men veiligheidshalve b v. een vierde deel van de mergel in den vorm van dolo mietmorgei kunnen aanwenden. Pocderkalk werkt vlugger, op de kleihou- dende gronden. De prijs is echter veel hoo- ger. Mén kon de gebluschte kalk voordeell- ger zelf maken door ongeblusche kalk zorg vuldig, piet een gieter tot een poeder te blus- schen, al zal de fijnheid dan aan minder hooge eischen voldoen. Het 93 duidelijk, dat de andere planten- voedin: sstoffen niet. vergeten mogen wor den. K.ilkhoudende laagveengronden. die als bouwlaid worden gebruikt, iiebbeu een ge ringe stikstofbehoefte" OP DEN NIEUW) KOFFIESE De secretaris-gen partement van Lan rij maakt bekend, in aansluiting aan bon voor koffiesurr zal worden aangev zal geven op het surrogaat. ..De détaillisten di voorrading er reke den, dat van 21 Ju geen thee aan worden verkocht. Aan alles komt e ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloopig gee thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleurstel ling. waarbij men zich slechts troos ten kan met de gedachte, dat wij toch langen tijd van onzen voorraad geno ten hebben. Dank zij een goede distributie en een groote spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze va verrassing op de nor male wijze onder het publiek ge distribueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselij- ken kring van een kopje thee zal kunnen genieten. In het dagelijksch leven zullen wij ons echter meer op koffiesurrogaat moeten instellen. DUITSCHE PERSONEN UIT INDIë IN JAPAN AANGEKOMEN Het Japansche s.s. „Asama Maroe" is met 370 Duitsche vrouwen en kinderen uit Batavia aan boord in de haven van Kobe aangekomen. Reeds in Nagasaki had het schip 100 vrouwen en kinde ren aan land gebracht, die tot nader order in Kyoessoe worden onderge bracht. De overige 370 vrouwen en kin deren zullen in Kobe, Yokohama en Tokio, benevens verscheidene andere plaatsen in Japan gedurende de vol gende oorlogsmaanden verblijven. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN In het afgeloopen weekeinde vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons gebied. Vrij veel brisant- en brand bommen werden neergeworpen. Een aantal woonhuizen en boerderijen werd ernstiger beschadigd. Eveneens liepen vrij veel woningen glasschade op. In totaal werd een kind zwaar gekwetst en kregen 28 personen lichtere ver wondingen. G. J. D. GOUDRIAAN OVERLEDEN Na een korte ongesteldheid is te Lei den in den ouderdom van zestig jaar overleden de heer G. J. D. Goudriaan, directeur van de N.V. Spoor ijzer te Delft. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdagmiddag om half twee op de algemeene begraafplaats te Rijswijk. VERDRONKEN De warme Zondag heeft onder de zwemmenden weer talrijke slachtof fers geëischt. De 16-jarige Verhaag uit Eindhoven verdronk in de Dommel bij Aalst; de 7-jarige H. van Distel te Delft raakte bij het spelen te water en kwam om; in de IJssel bij Steenderen verdronken de 16- en 17-jarige gebroe ders Jansen; in het natuurbad te Door- wert verdronk het vier-jarige jongetje van Londen uit Arnhem. EEN OUDE KERK VERDWIJNT De oude kerk te Waalre ten Zuiden van Eindhoven, die reeds jarën lang op de nominatie stond afgebroken te worden, is thans in handen van den slooper gevallen, die reeds druk bezig is dit historisch gebouw met den grond gelijk le maken. Binnen korten tijd zal deze middeleeuwsche kerk verdwenen zijn. ill igerslegioen Nederland" „Vrijwilligerslegioen Neder - en keuringen verricht op de ita en plaatsen: i 1018 uur in Amsterdam, epenweg 13; 1018 uur in Deutches Haus. 1018 uur in Leeuwarden, ihaaf, Breedstraat; 1018 u., em, Willemskazerne. -18 uur in Groningen, Con- - Poelestraat 304; 913 uur rtogenbosch, Prins Hendrik- 1519 uur in Eindhoven, Jaria, Kruisstraat 53. 19 Juli 1013 uur in Meppcl, Hotel Westerbeek, Woldstraat; 1519 uur in Coevorden, Café Abel. Markt; 1013 uur in Roermond. Swalmer- straat 619: 1519 uur in Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli 1018 uur in Zwolle, school aan de Turfstraat; 1013 uur in Tilburg, Werklicdenver. Tuinstraat 68: 1519 uur in Breda, Restaurant „Modern". 21 Juli 913 uur in Deventer, Park weg 2; 1519 uur in Hengelo, Deut ches Haus. 22 Juli 1018 uur in Amsterdam, school Iepen weg 13; 10—19 uur in Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsc'ne onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben ver richt, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangeno men en wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, Hotel van Gelder, Dam- ram 34; Heerlen: hotel du Nord, J. Pom- mé. Stationsstraat 1 u; Groningen: Ra- demarkt 23a: Arnhem: Hotel Keizers kroon. Markt 32; Deventer. Hotel van Wely, Keizerstraat 1Utrecht: Hotel „Thalia", Stationsplein 9; Den Haag: Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor dc reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligers legioen Neder land" Den Haag, Koninginnegracht 22, respectievelijk bij de hierboven ge noemde bureaux onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Meldt U aan bij het Vrijwiligers Le gioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. „Hoofdkwartier Vrijwilligers- Legioen Nederland." NIEUWE WETHOUDERS TE MAASSLUIS Door den regeeringscommissaris te Maassluis zijn tot wethouders benoemd de heeren G. van Oudheusden en C. van Maris. Voorts heeft dc rijkscommissaris den heer C. van Maris, die tijdelijk de functie van inspecteur van politie ver vulde. eervol ontslag verleend. Het commissariaat van politie te Maassluis wordt thans tijdelijk waargenomen door den heer J. F. de Buck, inspecteur van politie le klasse te Vlaardingen. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS BOMBARDEMENT Zaterdag had te Kerkrade in de Pa rochie Chèvremont de plechtige begra fenis en uitvaart plaats van negen van de tien slachtoffers, onder wie drie kin deren, die vorige week bij een Engel- schen bomaanslag werden gedood. De deelneming was enorm. Aan de begra fenis en kerkelijke plechigheden namen ook deel een vertegenwoordiger van de regeering en burgemeester cn wethou ders der gemeente. Tallooze kransen dekten de kisten, die in eert gezamen lijk graf werden begraven. De Bcauf- tragte des Reichskommissars, de heer Schmidt, legde vier ki-ansen op de kis ten, voor elke familie een en bracht aan de dooden van het oorlogsgeweld den Duitschen groet. Hedenmorgen werd te Bleyerheide het tiende slachtoffer begraven. Ook hier was de deelneming groot, terwijl aan de baar een krans van den Beauftragte des Reichskommissars was bevestigd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS VAN HEDEN Stille handel, goed prijs houdende markt, weinig ver anderde koersen. Nederland sche beleggingen prijshou dend. prolongatie 2J.., U. NEDERLAND V.K. Heden 40. le ƒ1000.- 4.100%-1005/s 40. 2e ƒ1000.- 4.99 X—995 40. bL tlOOO.- 4.100 -1001 41. /1000.- 4To99 1—99 1911 3% 94" 1000 8... 68 ^-88 j' 1000 3... 931'«—935's Grtb. O. 2 VS 75—75i./s NED.-INDIê 35 1000 3%.... 371 3.. 95 i/o—95i/., 37A 3. .9493"/s BANKEN Amsterd. Bank.. 118%-119', KoL Bank NJ. Handelsb... 191-1271; N.H. My. Cert..134-133 U Robaver 125%-127 INDUSTRIE A. K. U134—151 Berkels P1521/.,83 J Calvè Delft82—88j Centr. Suiker ..209210 Fokker VI189—19U/; Lever Br125124 j Ned. Ford319315 Philips 2282271 '0 v. Gelder Pap. 1551561 2 V.K. Heden MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo My. A. 194 idem pref. A. ..199—200 PETROLEUM Dordtsche Petr.. Konkl. Petr ,243- RUBBER Amsterdam273279 Bandar Rubber 220223 Dell Bainlj221%-224i/„ Kendeng L 189 Majangland .74%74 Oostkust 500.. 159'^-160 Serbadjadl 136%-138% SCHEEPVAART Holl, Am. Lijn... 115—117 Java-China-Jap.. 151 153 K.N.SJJ161—164 J.; Kon. Paketv242240 Scheep v. Unie.. 178179 Rotterd. Lloyd.143—1431/., My. Nederland.143143 CULT. ONDERN. H V. A.416425 Java-Cultuur..234?-,' N.I. Suiker242—235 V. VorstenL.... 122«-123% TABAK Dell Bamy225—226 Dell-My2871289 Senembah... ...225-^224% Bankpapier: New York 1.86%1.90% Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.54 Zürlch 43.5943.75 Goud: Fijn voor do industrie (ver koop) 3.125. afflnagegoud (Inkoop) 2.075. Zilver: Fijn voor de Industrie (ver koop) 32.75; afflnagczllver (inkoop) 30. stortingen op 30 1432 43.59 8.768 9.87 86.37 42.82 44.85 Koersen 11 Juli. Belga's Zwltschersche francs Fransche francs Lires Deensche kronen Noorsche kronen Zweedsche kronen Tsjechische kronen (oude schulden) 6.43 Dinar (oude schulden) 8.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.519 Pengö (nw. schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 85. Zloty (nw. schulden) 37.68 Lei 1.28

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5