Wanordelijke terugtocht der Sovjets DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Sovjet-Spoorwegen met groot succes gebombardeerd DE ASCH DER ELLENDE LIJDENSWEGEN ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per weck 0.16 Per 8 maanden 2.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 5280. Na 6 uur 5595. Giro 86362 Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 5137. AMEPSFOOOTSCHE (OUPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling 1 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 1 0.55 ƒ0.05 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 3 keer l.d. Anderd. ed. prys DONDERDAG 17 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALE WIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S Snelle Duitsche Opmarsch naar St. Petersburg Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben boven het Sovjet-gebied waar genomen, dat de terugtocht van de Sovjet-legers meer en meer ontaardt in een terugstroomen van ongeordende massa's, die als kleine troepjes en afzonderlijke voertuigen elkaar verdringen op de wegen naar het Oosten. Dit geeft aanleiding tot de gevolgtrekking, dat de Sovjet-troepen nog slechts ten deele in staat zijn om tegenstand te bieden legen de on ophoudelijke Duitsche aanvallen, meldt het D.N.B. De gevechten, die de bolsjewisten Dinsdag op hun terugtocht ten Oos ten van Pskof hebben geleverd, doen blijken, dat de verslagen Sovjet-troe pen probccrcn door achterlating van sterke, strijdvaardige achterhoeden in verscheidene sectoren den afstand, die lien van dc Duitsche legers scheidt, te vergrootcn. Blijkbaar willen de bolsjewistische machthebbers met opof fering van deze achterhoeden opnieuw een verdediging opstellen. De snelle Duitsche opmarsch naar St. Petersburg heeft de bolsjewistische strijd krachten opnieuw tot den strijd genoopt en haar aanzienlijke verliezen be rokkend. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 15 Juli doeltreffend het ver- Aeersnet in het gebied rondom St. Petersburg aangevallen. Spoorlijnen, Iaadperrons en stilstaande treinen werden succesvol met bommen be stookt. Tevens werden in den driehoek SmolenskMoskouBrjangs bom- treffers geplaatst op het spoorwegnet. Deze voor de terugkcerende bewe gingen der Sovjets uiterst belangrijke spoorlijnen zijn op verscheidene plaatsen meermalen verbroken, zoodat gedurende langen tijd per trein geen Sovjet-troepen meer teruggetrokken kunnen worden. De Duitsche luchtmacht heeft op 15 Juli tijdens luchtgevechten 42 Sov jet-vliegtuigen neergeschoten en 106 vliegtuigen op den grond vernield. Op dezen dag werden dus in totaal 148 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Vluchtende Bolsjewisten Verscheidene duizenden bolsjewis ten, die zich vluchtend voor den zw.~ ren Duitschen aanval in het bosch ten Westen van Gorodizje in Podolië hadden genesteld, zijn met uitzonde ring van ovai mart. in üS pan gehakt. Terwijl de Duitsche stoottroepen links en rechts voorbij het bosch op rukten, drongen andere Duitsche strijdkrachten op 15 Juli in een con- centrischen aanval de boschstellin gen binnen en brachten den bolsje wistische» eenheden zware verliep- toe. Talrijke stukken géschut en aan zienlijke hoeveelheden munitie, hand wapens en uitrustingstukken vielen In Duitsche handen. De Duitsche troepen, die geen noemenswaardige verliezen hadden geleden, rukten snel naar het Oosten op en zetten thans bun opmarsch voort. Gevecht op de Oostzee Duitsche motortorpedo-booten hebben op 15 Juli in de Sovjet wateren van het Oostelijk gedeelte van de Oostzee een actie onder nomen en een gevecht geleverd met een formatie bolsjewistische zeestrijdkrachten. Ondanks den krachtigen afweer der Sovjets wisten de Duitsche motortorpedo- booten een torpedo-treffer te plaatsen, waardoor een Sovjet kruiser zwaar werd bsschadigd. De motortorpedobooten zetten zonder verliezen hun actie voort. Actie van de Duitsche Luchtmacht Ook gisteren heeft het Duitsche luchtwapen de operaties van de le- geronderdeelen weer gesteund met succesvolle aanvallen op voor den oor log belangrijke bolsjewistische doelen. Zoo werd in het Zuidelijk gedeelte van het Oostelijk front benoorden Win- nitsa een ravitailleeringscolonne met bommen bestookt. 14 Vrachtauto's met wapenen en munitie vlogen in de lucht. Voorts bombardeerden Duit sche stuka's een transporttrein, die «xrlogsmaterleel en motoitorandstof moest vervoeren. Zes bolsjewistische artilleriestellingen kregen bomtref- fers en werden tot zwijgen gebraoht. Regeeringsbureaux verlaten Moskou Op grond van te Washington ontvangen berichten, meldt de New York Times, dat de regee ringsbureaux en de Sovjet-auto riteiten Moskou verlaten om zich te Kazan, 450 mijl ten Oosten van de hoofdstad, te vestigen. Slechts het ministerie van Buitcnlandsche Zaken zou voorloopig te Moskou blijven. Daarom zal ook het diplo matieke corps nog niet vertrekken Bloedige verliezen der Sovjets Wanhopige tegenaanvallen afgeslagen Duitsch W eermachtbericht 16 Juli In het Oosten blijven de operatics zich gunstig ontwikkelen. Op ver scheidene plaatsen zijn wanhopige tegenaanvallen der Sovjets met bloe dige verliezen voor den vijand afge slagen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht ten Oosten van New Castle 2 groote vrachtschepen ern stig beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de havenwerken van Margate gebom bardeerd. In den afgcloopen nacht hebben zwakke vijandelijke strijdkrachten een klein aantal brisant- en brand bommen in West-Duitschland laten vallen. Drie der Britsche gevechts vliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. Zooals reeds in een speciaal be richt is gemeld, heeft luitenant-kolo nel Mölders, commodore van een jachteskader, gisteren opnieuw 5 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn 101ste overwinning in de lucht in dezen oorlog behaald. De oprukkende Duitschers De toestand aan het Oostelijk front blijft zich, naar van deskundige Duit sche zijde aan het D.N.B. wordt mede gedeeld, zeer gunstig voor de Duitsche weermacht ontwikkelen, die thans, nadat de bres in de Stalin-linie ver groot is, tot diep in het achterland oprukt. Het is begrijpelijk, dat het opperbevel van de weermacht over af zonderlijke aanvalsrichtingen nog het stilzwijgen moet bewaren, doch thans is reeds te overzien, dat tegen het einde van de vierde week van den oor log tegen de Sovjets, ondanks hun wanhopigen tegenstand, nieuwe be langrijke successen in het Oosten voor de deur staan. Dc Sovjet-leiding tracht tevergeefs door het in den strijd wer pen van alle mogelijke Sovjet-forma ties den stormvloed in te dammen, die thans de Sovjet-Unie bedreigt. Reeds thans blijkt, dat in vele front- sectoren niet meer gesproken kaïT worden van een uniforme leiding der dooreen geworpen Sovjet-troepen. Steeds sterker wordt ook het verbre ken van de achtcrwaartsche verbin dingen der Sovjets door de Duitsche luchtmacht, n.l. van de spoorlijnen in cie districten Kiev, Moskou en St. Pe tersburg gevoeld. EEN KIJKJE IN HET AANMELDINGSBUREAU te Arnhem van het Ned. Vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen de bolsjewisten, waar talrijke vrijwilligers zich komen aanmelden. (Polygoon-Fellinga) UIT AUTOBUS GEVALLEN Te IJmuiden is de 13-jarige jongen Holman uit de achterdeur van een autobus gevallen. Hij kreeg de achter den wagen gekoppeldcn houtgasgene rator over het lichaam en is tijdens het transport naar een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Een Moord van onbekenden Omvang DE BOLSJEWISTEN HEBBEN EEN GEHEEL VOLK DOOR GRUWZAAM INGRIJPEN ZIJN ZIEL ONTNOMEN digc uitdrukking, nieuwsgierig als kin deren bekeken on betastten zij ons. Zij hadden geen slecht woord voor ons. Hun gestalten waren breed en bij vele regimenten zoo lang, dat zij bijna twee handbreedten boven onze menschen uitstaken. IETS VOLKOMEN VREEMDS Koe ve»-. ligt d(e tijd achter ons. Land en volk zijn van uiterlijk ver anderd. Bruno Brehm, die dezer dagen aan het Oostelijk front dc plaatsen weer bezocht heeft .die in zijn bele venissen uit den wereldoorlog een groote rol hebben gespeeld, heeft op zijn reis vaak transporten krijgsge vangenen ontmoet. Ik heb den Rus van vroeger gezocht, zoo schrijft hij. in vele gezichten heb ik gezocht naar iets bekends, maar het was mij. als of, wat daar langs mij trok, iets vol komen vreemds en nieuws was. zoo als ik het nog nooit had gezien. Het waren niet de Russen van vroeger, die ik als gevangene had gezien en die ik als uitgewisseld krijgsgevangene later nog in de kampen in Bohemen had bezocht. Het waren volkomen andere menschen .Zij hadden niet meer de ongevormde maar toch zoo ge lijkmatige gezichten. Zij waren smal van borstkast, zij babbelden niet meer en maakten geen ru moer. Zij zaten stompzinnig voor zich uit te kijken. Zij hadden slaag gehad en waren geïntimi deerd. Het waren niet de krach tige boeren van vroeger, het was een armoedig ongelukkig volk; hier en daar staarde mij uit een paar oogen brandende haat aan. Nu en dan viel mijn blik op een gelaat, dat gekenmerkt was door het stempel der gemeenheid. MET TE DELGEN SCHULD DER SOVJETS Dc bekende Duitsche schrijver fn'- no Brehm, wiens historische tromahs in binnen- en buitenland zeer bekend zijn, publiceert thans in den Völki- scher Beobachter onder het opschrift: „De asch der ellende", een artikel, dat beschouwd moet worden als een ver volg op „De doodelijke School". Bruno Brehm, die de Russen uit den tijd van het Czarismc uit eigen ervaring goed kende hij heeft den wereld oorlog in het Oosten meegemaakt en was in Russische krijgsgevangenschap geraskt vergelijkt na een reis aan het Oostelijk front het toenmalige Russische volk en de huidige onder danen van de Moskousche Sovjets. Hij komt tot de conclusie, dat de Russen van vroeger niet meer bestaan, dat zij uitgeroeid zijn, dat men hun hun ziel ontnomen heeft, dat hier een volk is ver moord in een moordproces, als de wereld nog nooit heeft beleefd. VROEGER VLOTTE BRUINE MASSA'S Toen ik, zoo vertelt hij o.a., in Sep tember 1914 zwaar gewond als ge vangene met een kleinen wagen ach ter het front gebracht werd, trok re giment na regiment langs mij heen naar het Zuid-Westen. Hun beeltenis prentte ik mij voor altijd in het ge heugen. Vooral viel mij op, hoe ge makkelijk cn vlot deze eindelooze bruine massa's marcheerden. Tijdens den marsch zongen cn babbelden zij. Hun gezichten hadden een goedmoe- 1N HET GEVANGENENKAMP BIJ MINSK Hoe de Sovjets de Vrouwen behandelen V. Dat mevr. Tatiana Tchernavin, wier verklaringen over de schaamte- looze pressie welke op de vrouwen wordt uitgeoefend, om haar „schuld" van haar man te doen bekennen, absoluut waar zijn, wordt ons bewe zen door een Slowaakschen commu nist, dr. a. Ciliga, die in zijn boek „In het Land van den grooten Leu gen" een van de gearresteerde inge nieurs laat spreken; „Ze hebben me vijf maanden lang in de meest volmaakte afzondering gehouden. Ik ontving geen kranten, boeken, tabak, pakjes, niets, en mijn familie mocht me niet één enkele maal bezoeken. Ik had voortdurend honger en leed door mijn eenzaam heid. Zij wilden, dat ik sabotage zou bekennen, die ik nooit begaan had. Zeker, ik heb de Russen tijdens mijn gevangenschap niet alleen als prettige lieden leeren kennen. Ook toen heb ik de ruwe Russische gezich ten aanschouwd, maar t-usschen deze ruwe en afgestompte gezichten zag men de gelaatsuitdrukkingen van vele goedmoedige boeren, verstandige dok ters, welverzorgde officieren. Daarvan was hier niets meer te zien. Alles, wat dit volk eens beminnelijk maakte, was uitgedoofd, cn tot het laatste spoor verdelgd. Aangenaam deden in deze algemeene ellende nog de gezichten aan van de Tartaren cn de Kirgiezen, die zich schenen te hebben onttrokken aan een dergelijke ellendige verande ring. Ik had vaak b.v. bij het aan schouwen van gevangen genomen Grieken gedacht aan de Russen van vroeger. Die Russen zijn er niet meer. Zij zijn nergens meer te vinden. Nu en dan ziet men een van die gezichten van vroeger. Een krachtig gebouwd man van middelbaren leeftijd, die tracht te glimlachen maar het toch niet kan. IIET LACHEN VERLEERD Al deze menschen hebben het lachen verleerd. Men huivert wan neer men een volk ziet dat men door gruwzaam ingrijpen zijn ziel heeft ontnomen. Wanneer dat „proletkult" is, staan wij hier voor een moord, zoo concludeert Brehm, zooals in dezen omvang wel niet vaak in de geschiedenis der menschheid gepleegd is. Of dit volk ooit weer gezond kan worden, weet ik niet. Thans ziet het er zoo ziek cn zoo verkom merd uit, zoo geslagen ep mishan deld kijkt het je aan, dat, al was je hart van steen, je je voelt alsof je door koorts bent aangetast. Station verwoest MUXITIETREIN ONTPLOFT Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 15 Juli des avonds een ten Zuiden van St. Petersburg gelegen Sovjet-overlaadstation met bommen bestookt. Reeds bij den eersten aan val kwamen de bommen op de rails terecht en troffen verscheidene goe derenwagons. De geweldige ontploffin gen. die volgden, verraadden dat eer. munitietrein was getroffen. De lucht druk van de ontploffing was zoo he vig, dat de Duitsche vliegtuigen in de hoogte werden gedrukt. Bij een twee den aanval troffen de bommen een juist binnenrijdenden goederentrein met taf' van tankwagens. In een oog wenk stond de geheele omgeving in brand. w<lke alles in een dikken walm zette. Tal van kleine en groote ont ploffingen volgden. Een Duitsch vlieg tuig werd door de in de lucht rond slingerende stukken van een locomo tief licht beschadigd. Ik weigerde. Toen zeiden ze tegen me: „Als li vóór de Sovjet-regeering bent, zooals u zegt, dan moet u dit bewijzen. De regeering heeft uw be kentenissen noodig. voor de gevolgen behoeft u niet beducht te zijn, de regeering zal rekening houden met uw openhartigheid en zal u in staat stellen, de fouten die u begaan hebt door uw werk weer goed te maken. U krijgt dan onmiddellijk gelegenheid •uw familie te zien en u kunt weer pakjes ontvangen en kranten en u krijgt uw dagelijksche wandeling. Maar als u volhardt bij uw weige ring, zult u met een onverbiddelijke gerechtigheid te doen krijgen en u w vrouw cn kinderen zuilen va 17 represailles niet ver schoond blij ven". Maandenlang bood dc ongelukkige weerstand; zijn vrouw en kinderen werden aearrcstcerd. Toen. waar hij voor alles onverschillig was gewor den, teekende hij maar alles wat de rechter van instructie van hem ver langde. Hij werd doodgeschoten, na dat men hem twee dagen tevoren in details had verteld hoe ook zijn vrouw en kinderen waren terechtge steld. Typeerend voor de toestanden is hetgeen Ciliga verhaalt over een hoogoven-ingenieur uit den Donetz. die een belangrijke positie bekleed de. De Gepeoe was ontevreden over zijn vijandigheid ten aanzien van de politiek van dit Sovjet-gouverne ment. Dus besloot ze maatregelen tegen hem te nemen. Ze bediende zich daartoe van de vrouw van den communistischen directeur van de fabriek, waar de ingenieur bedrijfs leider was. Deze vrouw begon op or der van de Gepeoe een liefdesverhou ding met den ingenieur, en kreeg op die manier alle mogelijke inlichtin gen van hem over z'n politieke mee ning en over zijn gesprekken met an dere ingenieurs. De Gepeoe kon daarop makkelijk een „sabotage"- zaak in elkaar zetten en den inge nieur naar Solofki verbannen. Maar toen begon het tweede bedrijf van het drama. De vrouw werd in haar eigen strik gevangen en werd inder daad verliefd op den ingenieur. Juist in dien tijd werd haar man naar een andere fabriek overgeplaatst en zij wist hem te bewegen, den verbannen ingenieur terug te laten roepen en in zijn nieuwe fabriek te werk te stel len. De roman begon dus opnieuw. Maar weldra gaf de ingenieur er zich rekenschap van in welk een scheeve verhouding hij was geraakt ten op zichte van de vrouw van zijn direc teur en tegenover zijn eigen familie. Bovendien kwam hij er achter, dat hij slachtoffer was geworden van een intrige, die van A tot Z in elkaar was gezet. Toen hij geen uitweg uit de impasse zag, pleegde hij zelfmoord. De vrouw, die thans voor de heeren van de Gepeoe lastig werd, omdat zij hi haar wanhoopsbuien wel eens de ware toedracht van zaken zou kun nen rondbazuinen, werd vermoord. Voor geen middelen deinsden de bolsjewiki terug om zich voor hun vuile practijken van vrouwen te be dienen. Gehoorzaamden ze niet. dan werden zc als „hostiel" gearresteerd, gemarteld en naar Siberië gezonden. Maar nooit verzuimden de ellende lingen haar naasten en vooral de kinderen haar-fijn op de hoogte te houden van haar kwellingen. Het politieke en maatschappelijk leven in de Sovjet-Unie is doordrenkt van leugens, in een mate als men niet voor mogelijk gehouden zou hebben. Dat ziet men bij iederen stap, dat voelt men bij alle burgers, welke maatschappelijke positie ze ook beklceden. dat hoort men bij de eerste woorden reeds, die de spreker op de tribune tot zijn auditorium richt, zoo moet zelfs Ciliga gemelijb toegeven.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1