DE DIEREN VAN TARZAN Wij zijn een Volk, waar Pit in zit MOORD in BINNENLAND „Vrijwilligerslegioen Nederland" Voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen: 18 Juli 1018 uur in Groningen Concerthuis. Poelestraat 30; 913 u. in 's Hertogenbosch, Prins Hendrik- kazerne; 15—19 u. in Eindhoven. Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli 10—13 u. in Meppel. Hotel Westerbeek. Woldstraat; 1519 u. in Coevorden. Café Abel, Markt; 1013 u. in Roermond. Swalmerstraat 61; 15—19 u. in Maastricht, Hotel Momus Vrijthof. 20 Juli 10—18 u. in Zwolle, School aan de Turfmarkt; 1013 u. in Til burg. Werkliedenver. Tuinstraat 68; 1519 uur in Breda, Restaurant Mo dern. 21 Juli 9—13 u. in Deventer, Park weg 2; 1519 u. in Hengelo, Deut- sches Haus: 10—19 uur in Rotterdam. Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli 10—18 u„ in Amsterdam. School Iepenweg 13; 10—19 u. in Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederland sche onderdanen van 17 tot. 40 jaar. die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1,65 M. Voor officieren bestaat, geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aange- nomenen wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen: Amsterdam, Hotel van Gelder. Dam rak 34; Heerlen. Hotel du Nord. J Pommê, Stationsstr. 17; Groningen Rademarkt 23a: Arnhem, Hotel Kei zerskroon, Markt 32: Breda, Bosch straat 67; Deventer, Hotel van Wely. Keizerstr. 1; Utrecht. Hotel Thalie Stationsplein 9; Den Haag. Konin ginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd wor den bij het- Vrijwilligerslegioen Ne derland. Koninginnegracht 22. resp bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bjj de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Reorganisatie Brandstof fenhamlrl FRONT VAN NERING EN AMBACHT Gistermiddag vond te Utrecht een openbare vergadering plaats van het Front van Nering en Ambacht met het doel aan de vakgroep brandstof meer inhoud te geven. De heer J. H. S c h o 11 c, algemeen leider van het front, voerde in zijn openingswoord aan. dat het vormen van een vakgroeo brandstof noodza kelijk was gebleken, daar de oude organisaties óp dit gebied niet aan de doelstellingen beantwoordden. In de nieuwe, groote organisatie zal bet leidersprincipe doorgevoerd worden. Daarna voerde de heer P, van fier Rijk, deskundige on het gebied van den brandstoffenhandel het woord. Deze stelde in zijn rede de volgende punten vastoe tot noe toe aan ?.<z. inkoop-centrales verleende reductie op brandstoffen moet vervallen. Het. profitoeren van de goedkoope zomcr- prijzen door het publiek zonder dat de brandstof onmiddellök betrokken wordt is niet meer mogelijk. De vaststelling van verkoonprijren door de miindirecties zal niet meer ge oorloofd zijn De prijzen zullen uni form, doch naar gelang van de door ieoi handelaar afzonderlijk te maken onkosten vastgesteld worden. Vervolgens nam de heer Klomp het woord en zette uiteen, dat bij de nieuwe kolendistributie-roreling de bevoordeeling van de „groote" han delaren boven den ..kleinen" man uitgesloten zal zijn. Het 14-jarige meisje L. van T. uit Leiden, dat Dinsdag tusschen Ot- terlo en Ede door een vrachtauto werd aangereden, is aar. haar ver wondingen overleden. AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 17 JULI 1941 EDGAR RIGE BURROUGHS 25. In het dorp van Kaviri hield Tarzan lang genoeg stil om voedsel te zoeken en met het opperhoofd te beraadslagen. want Tarzan wilde sterke krijgers hebben inplaats van de apen, die in den strijd waren ge dood. Hij was besloten de vreemde blanken te volgen waarover Kaviri gesproken had. En het was met een zucht van verlichting, dat het. opper hoofd de kano van Tarzan zag ver dwijnen stroomopwaarts de rivier op. met zijn wilde bemanning. De mees te apen hadden tenslotte het geheim van het roeien geleerd. Drie dagen lang zette 't vreemde gezelschap den tocht voort en drong ai dieper in het hart van het wilde Afrika binnen. Toen liet Tarzan aanleggen. Hij ver telde Mugambi. wat hij van plan was en verzocht de apen van Akoet bij den zwarten man achter te blijven. „Ik zal binnen een paar dagen terug zijn", zei hij, „nadat Ik den blanken man gevonden heb". En meteen ver dween hij In de bosschcn. Twee da ken later kwam Tarzan bij een groot dorp. Van hun boosaardig uitziend opperhoofd vernam Tarzan, dat Ro- koff en zijn gezelschap een week ge leden de rivier waren opgegaan. De puntig afgevijlde tanden van den lei- tier van dezen stam toonden aan, dat het kannibalen waren. Maar daar hij geen vrees kende, noch voor mensch, noch voor dier, rolde de napman zich in elkaar en sliep al spoedig. Nauwe lijks droomde hij. of het opperhoofd riep twee van zijn wreedste krijgers bij zich, die hij een paar bevelen gaf. Even later snelden deze slanke, zwar te mannen langs hot rivierpad, stroomopwaarts naar het oosten. Drie uur later kwamen er verschillende kano's aanroelen. Op een bank in d« rivier stond het opperhoofd, zijn speer In horizontale richting boven het hoofd en dit bleek voor de booten een bekend signaal te zijn. (Wordt vervolgd) VRIJWILLIGERSKORPS ZAL DAT BEWIJZEN ONDERHOUD MET LT. GEN. SEYFFARDT ..Naast mondelinge stroomen sclv' telijke aanmeldingen in een niet te stelpen vloed bij de verschillende bu reaux binnen, zoodat ik vol vertrou wen ben. dat wij met een behoorlijk legioen voor den dag zullen komen", zoo verklaarde dezer dagen de luite nant-generaal b.d. H A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf. tij dens een onderhoud met een verslag gever van het A.N.P. De oproep in de dagbladen zoo ging hij verder heeft in breede la gen van het Nederlandsche volk weer klank gevonden. Dit stemt tot groote blijdschap. Kunt u mededeelen, wie het ini tiatief tot de erming van het legioen heeft genomen? Ja en nee. De idee is een spon tane uiting geweest van eenige goed nationaal voelende Nederlanders van uiteenlcopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd begrijpen en onafhan kelijk van elkaar hun weg naar mij vonden. Daarou heb ik met den Rijks commissaris besprekingen gevoerd. Dr. Seyss-Inquart' tonnde groote be langstelling en vooral aan zijn daad werkelijke medewerking is het te danken geweest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligersle gioen ter hand kon worden genomen. Dr Rijkscommissaris heeft tevens uiting gegeven aan den wensch, dat dit legioen een zuiver Nederlandsch karakter zal dragen en dat het een uitdrukking zal zijn van Nederland sche kracht, zooals trouwens ook in mijn oproep staag. Tallooze brieven strijd is nog niet ten einde. Het is het werk van de vrijwilligerslegioenen uit alle landen van Europa, en dus ook van onze vrijseharen. zich op te ma ken om de even groote als groötsche taak der Duitsche legers eenigszins te verlichten. Data van vertrek Kunt u reeds mededeelen, wan neer het Nederlandsche legioen ge reed is en vertrekt? Een definitieve datum kan ik nog niet noemen. Maar er wordt hard gewerkt. Het ligt in de bedoeling, dat- het eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het» Oostfront zal vertrekken om alca?r een spoedopleiding te volgen. Het tweede contingent zal enkele weken later volgen. Niet afwachten Sprekende over de z.g. .afwac'nters'> Beide de generaal, dat het zooveel ge makkelijker voor hem geweest zou zijn om geen oproep te plaatsen en eveneens maar af te wachten. Maar tegen dat. afwachten zoo sprak de opperofficier komt mijn geheele gemoed en mijn Neder landsche hart in opstand. Er moet ie 's gedaan worden om te toonen. dat wij nog een volk zijn. waar pit in zit. dat wij een volk zijn, dat voelt en be grijpt. dat wij in het. groot, moeten denken, dat wii moeten denken aan r'e onvermijdelijk komende groote E'nropeesche sta ten-gemeenschap, waarvan wij toch met eere een deel willen uitmake" Een volk van echt G rmaanschen m zooals wii Ne derlanders cc; een belangrijk en ze'fstandig deel daarvan kunnen vor men. wanneer het zich dat waardig maakt. En dat kan het Nederlandsche volk niet doen door afwachten, mtmr alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Europa trou wens heeft on dit oogerfblik een gemeenschappelijken vijand. Een vijand, dien men zich niet vreeselij ker en afschuwelijker kan voorstel ler.. Deze viiand is de bolsjewieken- horde. die zich reeds had opgemaakt de Europeeschc beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Europa dus ook Nederland aan dp afzichte lijke ellende van het bolsjewisme te onderwerpen. Vele jonee Nederlanders, die het nog niet- geheel met. zichzelf eens zijn. zouden een voorbeeld kunnen nemen aan het zeer groote aantal oud-ge- diendefi en gen. militairen, dat zich reeds aanstonds spontaan meldde en van wie velen door hun hoogen leef tijd tot m'jn sp'jt geen deel van het legioen kunnen uitmaken. Ten aan zien van de verzorging van achter blijvende gezinnen, zeide de gene raal. dat een regeling in voorberei ding is. waarmede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwijfeld zul len kunnen Instemmen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, indien men gewond of invalide wordt, dan weï sneuvelt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een Verordening wordt uitgevaar digd. waarbij wordt bepaald, dat. per' sonee] in overheidsdienst 85 pCt. van hun salaris, alsmede hun betrekking behouden. Generaal Seyffardt eindigde het onderhoud met uiting te geven aan de hoop. dat de toeloop zoo groot zal zijn. dat het Nederlandsche volk zich later, wanneer de eindstrijd is gestre den, zich tegenover andere Euro- ipeesohe volkeren niet behoeft te schamen en dat het dan niet wordt aangekeken voor een volk van thuis blijvers, dat anderen de kastanjes uit het vuur Iaat halen. Gistermiddag is de 56-jarige we duwe W. H. B. van Weenen te Rotter dam bij het oversteken van de tre1 baan van de R.T.M. door een trein gegrepen en op slag gedood. RADIO-PROGRAMMA - ZUINIG met gas. Het J 8 parool voor de vrouw. 8 I Bedenk: na overtreding komt het berouw Ik ontvang dagelijks een overstel pend aantal brieven zoo ging de generaal verder. Ik ontvang ze van oud-kameraden ook van het 1 deriandsch-Indische leger en van onbekenden, die spontaan hun geest driftige instemming te kennen geven. Ook ontvang ik anonieme brieven, die ik echter niet lees. maar die een bron van belangstelling en soms van hila riteit vormen voor mijn bureau-per soneel. Ik heb zielsmedelijden met deze verdwaasden, die in machtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groote wereldgebeuren begrijpen. De Duitsche legerberichten mel oen lederen dag groote successen. Steeds dieper dringen de Duitsche troepen naar het Oosten. Bestaat met de mogelijkheid, dat ons vrijwilligers korps te laat komt? Deze vraag wordt mij niet voor de eerste maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers de bolsje wistische horden voor een belangrijk deel vernietigend verslagen. Maar de DUITSCHE TROEPEN OP OEKRAINSCHEN GROND. Duitsche troepen trekken over een brug. Links een vernielde Sovjet-pantserauto. (Weltblld-Polygoon) VRIJDAG 18 JULI HILVERSUM I. 415, 5 M. 6.45 Gnimofoonmiizick. 6.50 Ochtond- T.OO Graraofoonmuziok. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. S.ló Schriftlezing en medi tatie (voorbereid door de Christ, R*- dio Stichting. S.25 Gewijde muziek (gr.- pl.). S.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Declamatie. 11.4ti Amabile-sextet. 12.00 Omroepor kest. 12.40 Almanak. 12.45 B.X.O.: Nieuws- en economische bericliton. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Mnsette-orkest „Los gars de Parison gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche orkestverceniging en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Cur sus „Een dominé over de kerk" (voor bereid door het Vrijz. Pr. Kerkeomite). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B.X.O.: Nieuw--, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Nieuw Hon- gaarsch Strijkkwartet. 6.30 Sportwe- tenswaardigheden. 6.40 Orgelconcert. 7PO B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 \oor _c'e kleuters. 7.25 Gramofoonmu ziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Amusementsorkest, Omroeporkest en so list. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10,0010.15 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal, HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 R.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pinnovoordracht (gr.pl.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. .12.00 Be richten. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economisch» berichten. 1.00 Gevarieerd middagpro gramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.NO.: Nieuws- economische en beursberichten. 5.30 Or gelconcert en zang. 6.00 Causerie.. Het heidendom als godsdienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B.N.O.: E/x»nomische vragen van den dag. 7 15 Fransch-Italiaansche muziekprogramma. 3.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 T'treehteeh Stedelijk Orkest. (9.00—9.20 Boekbespreking). 9.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 10.00 Avondwijding (voorbe reid door het Vrijz. Prot'. Kerkcomité). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 27 Eerlijk gezegd, ja, tenminste... >vèten is het woord niet, maar be grijpen. Terwijl ik onze huisgenoo- fen ondervroeg naar hun alibi, is me iets opgevallen, dat me misschien den sleutel in hand speelde voor de op lossing van dit raadsel. Het laatste woord is echter nog niet gesproken. We hadden eigenlijk die verlakkerij met de geld-enveloppe achterwege moeten laten, want dan zou er niet zoo'n mooie gelegenheid geweest zijn om Philip Somer, die teveel wist. uit den weg te ruimen Bovendien, als de tegenpartij bemerkt beetgeno men te zijn. krijg je de poppen pas goed aan het dansen Maar als ik het niet zóó had voorgesteld, dan had Van Wieringen op een of andere ma niet, buiten mij om. het geld laten brengen en dat zou natuurlijk nog heel wat erger geweest zijn: neen. ■oo bedoel ik het niet. want ik dacht niet aan Somer, maar het zou heel wat moeilijker geweest zijn voor mij, omdat ik dan van twéé zijden zou rijn bestookt. Ik moet me troosten met de gedachte, dat de secretaris tóch gedood zou zijn. ongetwijfeld. Heb je me alles gezegd, wat hij on derweg met je heeft besproken? Ik dacht na en herbegon mijn ver slag. Toen ik klaar was. merkte mijn vriend op: Het kan nooit kwaad, hetzelfde tweemaal te vertellen, want dan schiet het ver get ene je weer te binnen. Zoo. zei h:j dat?Dat hij vreesde voor vannacht? Speciaal voor vannacht? Hij had zeker geen onge lijk, maar hij zal toch niet hebben geweten, waarvoor in het bijzonder gevreesd moet worden? Dien indruk kreeg ik tenminste niet, antwoordde ik. En je liét drie mannen achter bij zijn, ehstoffelijk overschot' Paul, den chauffeur en den tuinman. Je hebt ze op het hart gedrukt, niet aan hem te komen? Er was re den voor die vraag, want in de verte zagen we een kleinen stoet naderen, die langzaam voortging, ons tegemoet. Dat heb ik natuurlijk. Jij zou misschien uit de ligging van het lichaam iets hebben afgeleid, zei ik Mijn vriend zette er een pas In, die ruis met grooten spoed den naderen den stoet deed bereiken. Naast Paul. die een sigaret rookte en er als altijd zelfbewust uitzag, liep de chauffeur. Willem, de athleet, die in zijn armen het lichaam van Philip Somer droeg zonder daar oogenschijnlijk door In zijn gang te worden belemmerd. De tuinman was er niet bij. Hoe haal je het in je hoofd, mopperde A.A. tegen .den chauffeur, hem naar huis te dragen? Mijnheer Verschoor had je toch gezegd, dat je bij hem blijven zou? Over een half uur zal het don- leer zijn, mijnheer, antwoordde de man. Ik heb het er met mijnheer Paul over gehad en we dachten alle twee. dat het beter was hem mee te Hemen. Zoo. Ja, Joop nu maar verder. Breng mijnheer Somer op zijn kamer, Tusschen haakjes, waar was jij om vijf uur? Bij de schuur bezig om den hond te begraven, nadat u was weggegaan, zei hij. Niemand daar gezien verder? Neen. mijnheer. En u. mijnheer Van wieringen, mag ik weten waar u om vijf uur was? Bij den vijver. Toen ik het schot hoorde en daarna het geroep, ben ik dwars door de boomen hierheen ge komen. A.A. keek ze beiden doordringend aan, bekeek daarna oppervlakkig de wond op Somers voorhoofd en wenkte, dat ze hun weg konden vervolgen Toen zij uit het gezicht waren, zei hij: Dat noemt men nu sporen uit- wisschen. Bram, En misschien ziin ze nog geheel te goeder trouw ook. Ge makkelijk wordt het ons niet ge maakt. Ik hoop, dat je, voordat je naar het huis rende, de situatie goed in je hebt opgenomen. En dat je me die duidelijk maken kan. Ik voelde de verantwoordelijkheid van wat me te doen stond. We be reikten de plek des onheils. De vele voetstappen op den grond verrieden, dat de drie door mij bij het lijk ach tergelaten mannen, zich afvragend wat hun te doen stond, heen en weer hadden geloopen. Nu ik me weer op de plaats van het gebeurde bevond, voelde ik de verantwoordelijkheid niet meer, omdat ik er van overtuigd was aan het verlangen van mijn vriend te kunnen voldoen. Ik had immers mijn metgezel, juist toen hij getroffen werd, zeer strak aangeke ken. omdat hij me het geheim, thans no» onopgelost, wilde mededeelen. Ik ging, toen A.A. het me verzocht, staan op de plaats, waar Philip Somer ge staan had en ik gaf me zeer wel re kenschap van de belangrijkheid, het hoofd zoo te houden, als Somer ge daan had. A.A. stond achter me en trok een denk beeldige lijn. De rich ting hiervan stond niet met onfeil bare zekerheid vast; doch veel méér kon hu niet doen. Het schot was iets links, Bram. Als de kogel uit de wond gehaald is. krijgen we meer bijzonderheden, maar zehs nu kunnen we ai wel aanne men. dat het geen zware patroon is. want hij Is in den schedel blijven ritten, "Als we niet al te onzuiver kij ken. dan moet de schutter zich be vonden hebben in het struikgewas. juist waar de laan die bocht maakt. Dat is een honderd meter, schat ik. Een kranig schot, als er tenminste niet op het hart werd gemikt. Dan had hij jou vanmiddag wel heel ver gemist, antwoordde Ik. Ja. hij schijnt zich gespeciali seerd te hebben op voorhoofden. Hier is overigens niets te zien. Laten we het kreupelhout eens in oogenschoinv nemen. Hij ging langzaam, den weg zoowel als de beide kanten daarvan uiterst nauwkeurig onderzoekend, naar de plaats, die hij had aangegeven. Geen enkel spoor getuigde er van. dat hier kort geleden iemand zich tot aan de laan door het hout had geworsteld, doch enkele meters verder hadden we meer succes. Hier waren lage den nen, die een prachtige schuilplaats boden aan wie zich verbergen wilde en die bovendien weinig risico oplever den, omdat men er niet aan takken zou blijven haken. De grond echter was zachter dan tusschen de beuken en bezaaid met dennennaalden. Deze plek is zoo goed als aan geveegd. Bram, zei mijn begeleider. En van hier. achter de lage dennen langs, is zelfs eenige meters het voegwerk te bespeuren. Dat lijkt wel een loopertje. Het is mogelijk, dat de stellig slimme vijand dit hier zoo mooi heeft gemaakt, juist om ons te doen denken. dat hij hier stond. 'Inar dat is volslagen idioot, want wat doet het er toe. of hij van hier of van tien meter verder schoof Denk je iets te zuilen vinden? Ik denk. dat de schutter zich hier gemakkelijk kan hebben opge steld, voordat je hier langs kwam. pan moet hij geweten hebben, dat je komen zou. Maar dan kan hij ook gehoord hebben, dat Somer bezig was gevaarlijk dicht te komen tot de oplos sing van het raadsel, waardoor hij de noodzaak zag hem, nadat hij 't geld ge deponeerd had. te dooden. Zou hij het daarvóór gedaan hebben, dan zou hij geen gelegenheid hebben gehad, de enveloppe te bemachtigen, nietwaar? Ik ben benieuwd, of ze er nog ligt, Hij scheen het absoluut verloren moeite te vinden langer op de plaats, waar moordenaar of slachtoffer ge staan hadden, te toeven. Naast hem voortgaande trachtte ik me voor te stellen, hoe ik zoo even met den ver moorde hier geloopen had, maar ik kon het niet meer. Het begOn trou wens duister te worden, de omgeving veranderde in de veranderde belich ting. Hier had Somer zich zoo in zijn gepeins verdiept, dat hij den boom vergat: hier had hij reeds bijna ze kerheid, dat zijn gedachte juist was. HierKijk, het ligt er nog. zei mijn vriend, de enveloppe weer neer leggend. zooals hij haar gevonden had. En zachter: Verzegeld en wel, een waarlijk kostbaar cachet heeft het dlnft. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2