IN HET SOVJET-PARADIJS BLOEIT DE SLAVENHANDEL De Stand Ier Rijksmiddelen AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 17 JULI 1941 BUITENLAND Tobroek opnieuw aangevallen Britsche bombardementen in Cyrenaica Italiaansch ecrmachtbericht 16 Juli In Noord-Afrika hebben ïtaliaan- sche en Duitsche vliegtuigen opnieuw verslerkingswerken. batterijen en ha venwerken van Tobrcek aangevallen. Andere Duitsche afdeelingen hebben vooruitgeschoven vliegvelden van den vijand bestookt. De vijand heeft, lucht aanvallen gedaan op eenige plaatsen in Cyrenaica. In de nabijheid van Bardia is een Britsch vliegtuig door den afweer neergeschoten. Oost-Afrika In Oost-Afrika heeft op 13 Juli een iialiaansche colonne van het garni zoen van Wolsjefit een moedigen aan val ondernomen op de vijandelijke stellingen. De vijandelijke tegenstand werd op voorbeeldige wijze overwon nen: de vijandelijke afdeelingen wer den op de vlucht gedreven. Op 14 Juli hebben afdeelingen koloniale troepen van het garnizoen van Wolsjefit Britsch-Indische afdeelingen aange vallen en uit haar stellingen verdre ven. In de nabijheid van Gondar heeft onze artillerie een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Japansche Regeering afgetreden Om plaats te maken voor een sterker Kabinet Naar officieel wordt medege deeld, is het Japansche kabinet- Konoje afgetreden om plaats te maken voor een sterkere regce- ring, die het hoofd kan bieden aan den nationalen en interna tionalen toestand. Op verzoek van den keizer zal het kabinel-Koncje nog tijdelijk in functie blijven. PLOTSELING BESLUIT Deze officieele mededeeling is. naar Domei verklaart, plotseling en op sen- sationeele wijze gekomen, ongeveer 40 minuten nadat Konoje uit de keizerlij ke villa te Hayama was teruggekeerd, waar hij door den keizer gedurende 20 minuten in audiëntie was ontvangen. 3V.v&w<T^r«risi-vir:i-rs:oi!Ujtr"vera oesio- ten af te treden, waarna minister-pre sident Konoje zich onmiddellijk naar Hayama becaf. Vervolgens keerde Ko noje naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeen riep. en mededeeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven, totdat de opvol gers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze bui tengewone zitting, daar hij sinds eeni ge dager, lijdt aan een verkoudheid. De eerste secretaris van het kabinet, To- mita. heeft een bezoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning, om zijn ontslagaanvrage in ontvangst te ne- merp DE SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHTOORLOG IN ENGELAND Als gevolg van den door Chur chill uitgeloktcn luchtoorlog, zijn in Engeland, naar uit een officieel Reuterbericht blijkt, in de eerste zes maanden van dit jaar 41.900 personen gedood en 52.678 gewond, meldt het D.N.B. Verklaring van Duff Cooper De Britsche minister van Voorlich ting, Duff Cooper, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de Zondag avond-uitzendingen van de Britsche radio tijdens welke de volksliederen van Groot-Brittar.nië en de geallieer de landen worden gespeeld, voortaan niet meer zullen plaats hebben. Als motief gaf hij op. dat „het toenemen de aantal volksliederen het onmogelijk maakt deze binnen den beschikbaren tijd te spelen". Op de vraag van den Labour-afgevaardïgde. Shinwell, of de minister plotseling wegens het spelen van de Internationale in verlegenheid is geraakt, gaf Duff Cooper een ont wijkend antwoord door te zeggen, dat het geen „plotselinge" beslissing is. Rede van Alexander DE SLAG OP DEN OCEAAN De eerste lord van de Britsche Ad miraliteit, Alexander, heeft ter gele genheid van een maaltijd, waaraan o.a. de Sovjet-ambassadeur, Maisky en die van de Tsjoengking-regeering, Wellington Koo, deelnamen, een rede gehouden over den slag op den At- lantischen Oceaan, meldt D.N.B. De Britsche berichtendienst meldt dat Alexander, om te beginnen, van de buitenlandsche gasten vooral den Sovjet-ambassadeur welkom heette en daarna o.a. verklaarde, dat Groot- Brittannië in Juni 1940 door Frank rijk „in den steek was gelaten". Maar thans heeft de Sovjet-Unie zich aan Engelands zijde gesteld. Destijds was Frankrijk in slechts enkele weken verslagen, terwij de Sovjet-Unie thans AFSCHUWELIJKE VERWORDING VAN HET GEZINSLEVEN het Zuiden in het Noorden te werk te stellen, wat, gezien de enorme klimatologische verschil len en de ondragelijke toestan den waaronder gewerkt moest worden, gelijk stond met een lang- zamen, verschrikkelijken dood. Het streven van de Sovjets was er op gericht in de eerste jaren de mcnschen murw te maken. Toen de bevolking eenmaal weerloos was. werden de baantjes uitgedeeld. Geld kreeg men echter voor zijn arbeid niet in handen, alleen een bonnetje waarop men zeer schaarsch levens middelen, nauwelijks genoeg voor het eigen levensonderhoud, kon ver krijgen in dc staatswinkels. U moet zich niet voorstellen, dat wij ons zoo maar een glas of een tandenborstel konden aanschaffen. Zelf hebik eens voor het vele overwerk in die drie jaren verricht ik had een betrek king bij het departement van onder wijs een bonnetje ontvangen, dat recht gaf op een emaille etens bakje. Dat was voor ons thuis een heele bezitting. Een ieder moest werken, niet alleen de man. maar ook de vrouw, want de bolsjewieken huldigden op glad verkeerde wijze overigens het principe „wie niet werkt, die niet eet". ONTAARDE KINDEREN Zoodoende kwam er van het ge zinsleven niets terecht. De kinderen werden van staatswege op de scho len gevoed. De toestanden op die scholen waren allerbedroevendst. Een beschaafde westerling kan zich een voudig niet indenken, dat wat ik nu ga zeggen, ook werkelijk kon gebeu ren. Wanneer de leeraar zijn leerlin gen vermaande de klas te verlaten, dan kwam er een brutaal antwoord, doe het zelf. En de politieke com missaris gaf den leeraar steeds on gelijk. Nog erger. Het kwam niet eens, maar meermalen voor, dat de leerlingen hun behoeften in de klas deden, terwijl er toiletten op de gang waren. Wanneer de leeraar daarover een opmerking maakte, werden hem veelal de faecaliën in het gezicht gesmeten. Wie het bru taalste was en het hoogste woord had, kreeg gelijk. De kinderen ont aardden op onherstelbare wijze. Maar waarom heeft de bevolking deze tyrannie verdragen? De eerste twee, drie jaar heeft het Sovjet-stelsel, aldus de heer Van Dalen, zijn ware gezicht niet ge toond. Wij allen waren er van over tuigd, dat er na den val van het Kuis Romanow verandering op veler lei gebied diende te komen. Wij had den onze idealen en droomden van nismë zagen wij "aanvankelijk den heilbrenger, hoc bitter was echter de ontgoocheling. Wat de bolsjewieken wilden, bleek na den opstand, die ge leid werd door de zoogenaamde Witte Beweginig. Het begon toen de Tsje- cho-Slowaaksche krijgsgevangenen uit Siberië zouden repatriëeren. Zij had den wapens gekregen voor den te rugtocht. maar gebruikten deze tij dens muiterij op groote schaal, tegen de Sovjet-autoriteiten. Dat was de kern van den opstand. Hieruit ont stond alras de Witte Bewe.ging, waar van admiraal Koltsjak een der lei ders was. Aanvankelijk had deze Witte Beweging wel succes, iv.aar zij beging een kapitale fout. D>. kleine Hoe de Gepeoe werkkrachten levert Een redacteur van de Y.P.B. had een vraaggesprek niet den secretaris voor Nederland van de .jYolksnionarehistisehe Par tij", die zich in den loop der jaren als een der felste anti- bolsjcwistisclic over de gehee ld wereld verspreide organisa tie heeft doen kennen, den heer (i. van Dalen Gillniys, te Voor burg, een Nederlander, die in Rusland geboren, dc eerste ja ren van het communistische Sovjet-regime heeft modege.- inaakt als ambtenaar aan een der Sovjet-departementen. Hoewel aanvankelijk als idea list geloovend in de thesen van Marx en Lenin, werd hij door de werkelijkheid van het Sovjet- paradijs spoedig bekeerd. Zijn liefde voor liet Russische volk, in welks midden hij zoo lang verkeerd heeft, deed hem cell ier den gang van zaken in Oost- Europa met de grootste belang stelling gadeslaan. Ernstige Onlusten verwacht Het zal u wellicht bekend zijn, al dus de heer van Dalen-Gilhuys, dat. ik voor Nederland secretaris ben van de Volksmonarchistische Partij. Deze partij, die zich als een der voornaam ste tegenstanders van de Sovjets heeft doen kennen, werd gesticht door Iwan Solonewitch, een jurist, die langen tijd onder den druk van het communisme in zijn vaderland heeft geleefd, maar ten slotte met het op het spel zetten van zijn leven, ontvluchtte naar Bulgarije, waar hij zijn partij stichtte, die vele Russen cmvat, die hun geboorteland van het Sovjetgevaar willen bevrijden, en bo vendien talrijke buitenlanders, die met dit streven sympathiseeren. Bij ons streven om in de Sovjet- Unie betere toestanden voor de be volking te scheppen dan de erbarme lijke en menschonteerende, waarin zij nu moeten leven, steunen wij op het volk zelf, al kunnen wij het zel den rechtstreeks bereiken. Wij weten dat er door de 23 jaren van knech ting door de potentaten van Moskou groote ontevredenheid onder het volk is ontstaan. Wij begrijpen, dat op het oogenblik het Sovjet-leger wanhopig verzet biedt- tegen den Duitschen stormloop, maar u dient vooral niet te vergeten, dat het de jongeren zijn die nimmer iets anders dan het com munistische systeem gekend hebben. Jonge menschen, die helaas van hun jeugd af verkeerd voorgelicht en be nen, ctat net Rusland van de Sovje<s een heilstaat is vergeleken bij alle andere staten van Europa, waar vol gens de beweringen van hun leiders doorloopend de vreeselijkste plagen heerschen, waar de men/schen als beesten geëxploiteerd worden. Wij verwachten evenwel, dut binnenkort overal ernstige onlus ten zullen uitbreken, wanneer Stalin en zijn helpers zich ge noodzaak* zullen zien dc gedunde gelederen aan te vullen door het oproepen van oudere lichtingen. HONGERSNOOD U zult- er zich moeilijk een voor stelling van kunnen vormen, hoeveel menschen reeds als slachtoffer ge vallen zijn van dit duivelsche regime. Zeif heb ik de rampspoedige jaren van 1920.'21 meegemaakt toen door het mislukken van den oogst miilioe- nen om het leven zijn gekomen. In 'net \Volga-gebied heb ik de men schen zien liggen met opgezwollen ledematen. De tweede groote ramp kwam in de jaren 1932/33. Door de collectiviseering was geen zaaigraan aan de boeren verschaft, zoodat het graangebied bij de Zwarte Zee, dat anders bijna de geheele wereld kan voeden, nu nauwelijks iets opleverde. Ruim tien millioen menschen, vielen als slachtoffer. Het aantal ter dood gebrachte Russen, of wel tot dwang arbeid veroordeelden, die hun leven lieten in een der 300 concentratie kampen wordt becijferd op ruim acht millioen. Zoo werden de koelak ken, de kleine zelfstandige boeren uit het vruchtbare gebied in het Zuid-westen tot den laatsten man uitgeroeid. LANGZAME, VERSCHRIKKELIJKE DOOD De bolsjewieken hadden daar bij het vaste systeem om tot dwangarbeid --eroordeelden uit na meer dan drie weken oorlog, aldus Alexander, „sterker dan tevoren is". In het vervolg van zijn rede erken de Alexander, dat „het ergste deel van den oorlog nog voor ons ligt" en eischte nog meer en grooter inspan ning van alle krachten van Engeland. Voorts verklaarde hij „van den At- lantischen Oceaan hangt ons leven af er. als wij de duikbooten en de vlieg tuigen met groote actie-radius onder den duim kunnen krijgen, zal onze kracht staag toenemen en ten slotte overweldigend worden". Tot slot van zijn weinig hoopvolle uiteenzetting kwalificeerde Alexander de actie van de Vereenigde Staten te gen IJsland als een „hoogst belang rijke gebeurtenis" en vervolgde: ,Ik koester de overtuiging, dat de Ver eenigde Staten door deze onderne ming in staat zullen zijn hun uitge sproken bedoeling, n.l. bescherming van het Westelijk front, met de grootste doeltreffendheid te verwe zenlijken". FINANCIEEL Directe Belastingen br; 62.5 millioen meer boeren, die van de Sovjets een stukje land hadden gekregen, moesten dit weer afstaan en het groot-grondbezit werd in ouden vorm hersteld. Dat was koren op den molen der com munisten, die van de ontevredenheid der massa geraffineerd profijt trok ken. METHODEN DER GEPEOE Wist u. dat het aantal bolsjewieken in de Sovjet-Unie ten hoogste vijf procent van de totale bevolking be draagt? Deze menschen tyrannl- seeren door hun weerzinwekkende methoden de geheele bevolking, die absoluut weerloos is en eigenlijk een groot leger van gevangenen vormt in eigen land. Wie zonder toestemming het land tracht te verlaten, wordt onverbiddelijk ter dood veroordeeld. Verder exploiteeren de Sovjets op handige wijas het stelsel van de gratis werkkrachten. Hierbij speelt de gevreesde Gepeoe een belangrijke rol. Deze organisatie heeft overal haar vertakkingen, op letterlijk alle denkbare gebieden. Onder het be heer van deze organisatie staan de en larie honderden concentratiekam pen die over het geheele land ver deeld zijn, maar altijd juist daar op gericht zijn, waar een belangrijke in dustrie of iets van dien aard geves tigd is. Voor het minste of geringste kan men gearresteerd worden. Dat zijn dan meestal de zoogenaamde sa boteurs, die öf veroordeeld worden tot 10 jaar gevangenisstraf (langer is niet mogelijk), of wel gefusilleerd worden. In de concentratiekampen moeten de ongelukkige gevangenen onmenschelijk zwaar werk verrich ten. Zij worden zeer slecht gevoed en zeer slecht gekleed. Mocht het in een enkel geval voorkomen, dat zij hun 10 jaar hier uitdienen, dan wordt de straf meestal opnieuw verlengd met 10 jaar, op grond van zoogenaamd nieuw bezwarend bewijsmateriaal. Wordt de man wegens een misdrijf doodgeschoten, dan volgt doorgaans ook de arrestatie van de vrouw, die naar een der concentratiekampen ver voerd wordt. De kinderen komen in de staatsinrichtingen. SLAVENHANDEL Ontdekt de Gepeoe, dat een be kwaam geleerde geen lid is van de partij, dan wordt hij gearresteerd. Ook hij is een saboteur. De ware re den is, echter, dat men zijn kennis noodig lieeft voor het een of' ander bedrijf, waar de geleerde zich nietf vrijwillig aan heeft willen verbinden. Is hij eenmaal in de macht van de Gepeoe. dan leent deze hem eenvou dig aan zoo'n fabriek of onderne ming uit; dat is dus niet meer of minder dan zuivere slavenhandel, Wanneer het communisme een maal ten val gebracht zal zijn, aldus besloot onze zegsman, dan wachten ernstige problemen. In de eerste plaats de vraag, wat moet men aan vangen met de ettelijke millioenen vader of moeder meer hebben. Zij zijn door de harde methoden der mate verruwd dat een regeneratie nauwelijks mogelijk schijnt. In de tweede plaats, wat moet er gedaan worden met het zoogenaamde actief, men zou kunnen zeggen, het kader, waarop de partij steunt? Dit zijn de menschen, die met den val van het bolsjewistische stelsel alles verlie zen, wat zij daardoor hebben verwor ven. Zeker is, dat door het binnenruk ken der Duitsche weermacht het uur der bevrijding voor de groote schare bezïtloozen slaat. Voor hen zal het leven weer waard zijn geleefd te worden. hteii OPBRENGST OVERIGE MIDDELEN EVENEENS BEVREDIGEN' Aan het overzicht van den stal.d der rijksmiddelen op ultimo Juni j.l|,vordt liet volgende ontleend: ngen reep Juni egen /oor- mil- ooge Directe Belas De totale opbrengst van dez: van belastingen was tot en me van dit jaar f 128.525.794, 1 65.939.298 het vorig jaar, een uitgang derhalve van ruim 62.' lioen gulden, een accres, dat in mate tot voldoening stemt. Zooi :eeds bij vorige overzichten hjoben opgemerkt, speelt de gewijzigde ling van de heffing der opcent de grondbelasting bij dit mooie laat een groote rol. Bracht de tfcnd- belasting 't vorig jaar f 10.472.4 thans is deze opbrengst gestegu f36.958.752 of bijna 261 millioen ger. Doch nog meer is het gu resultaat te danken aan de ifeert het vorig belastingjaar ingev winstbelasting, welke tot f36.275.135 heeft bedragen, op bedrag evenwel in mindering worden gebracht de negatieve brengst van de dividend- en tanti belasting ad bijna 2 millioen. Vècts hebben de opcenten op de Gemec fondsoclasting ten bedrage f 11.208.630 ruim f 2,14 millioen opgebracht dan het vorig jaar. D entegen is in de tot de vorige mnfed geconstateerde stijging van de brengst der inkomstenbelasting stilstand ingetreden, hetgeen te klaren is uit het feit, dat thans wel geen belastingen meer worden laald ais gevolg van de ontheffini in verband met de ingevoerde loon lasting. Tot einde Juni werd aan komstenbei. ontvangen f 33.856.832,1 14 millioen minder dan het vorj jaar. De beide andere belasting van deze groep, de vermogensbei: ting (opbrengst f7.002.694 verdedigingsbelasting (opbren; r ter f 3.225.749), bleven ieder iets meer dan een haif millioen beneden het resul taat op ultimo Juni 1940. De overige middelen Ook de opbrengst van deze belas- tinggroep kan alleszins bevredigend worden genoemd. Evenals de vorige maand kan ook thans de opbrengst over Juni nog niet vergeleken worden met die van dezelfde maand van ver leden jaar. toen als gevolg van de om standigheden het resultaat slechts ruim 24 millioen gulden bedroeg. Thans bedraagt de opbrengst f 51.829.757 of bijna 3,6 millioen min der dan in Mei van dit jaar. Voor het eerst is in dit overzicht opgeno men de nieuwe commissaris-briasting, welke in Juni j.l. f 264.644 heeft opge bracht. Wat de opbrengst over de eer ste 6 maanden van het ioopende jaar betreft, kan werden medegedeeld, dat deze f 305.639.121 heeft bedragen, of bijna 103 millioen meer dan in het eerste halfjaar van 1940. Daarvan be droeg de opbrengst van de loonbelas ting f 53.468.250. Slechts twee midde len hebben in dit tijdvak minder op gebracht dan het vorig jaar en wel de rechten op den Invoer, welke als gevolg van de ingevoerde grensfacili- teiten nog slechts f 11.921.071 oplever den, en daarmede ruim 37 millioen bij het vorige jaar ten achter bleven en het statiestiekrecht, dat bij een op brengst van f 727.065 ongeveer f 283.000 minder opbracht. Alle overige midde len waren hooger dan in 1940 en wel de accijns op zout bijna 9 ton, de accijns op geslacht 3| ton, die op wijn ruim 34 ton, die op gedistilleerd bij na 3 millioen, de accijns op bier ruim 34 millioen evenals die op suiker. De accijns op tabak had een opbrengst van f 56.963.570 en steeg daarmede bij na 36 millioen boven het resultaat van het vorige jaar. De omzetbelas ting gaf een enormen vooruitgang te zien en wel van bijna 26.3 millioen. waardoor dit middel thans kwam tot een opbrengst van f 70.724.287. Tenslotte zij vermeld, dat de motor rijtuigenbelasting over het eerste half jaar heeft opgebracht f 4.493.128, tegen I f 9.246.214 het vorig jaar. 1 Europa rukt op naar het Front VRIJWILLIGERS STROOMEN TOE De eerste afdeeling Kroatische vlie gers, die zich vrijwillig heeft aange meld voor den strijd tegen het bolsje wisme, is na een afscheidswoord van den chef van den Staat. dr. Pavelitsj, en maarschalk Kwaternik, naar het front vertrokken, wordt uit Agvam gemeld. Dc Italiaansche troepen, die als bondgenooten deelnemen aan den veldtocht in het Oosten, zijn reeds onderweg naar het oorlogstooneel. Het Spaansche vrijwilligerscontingent is de Spaunsch-Fransche grens over schreden om naar het Oosten te trek ken. meldt A.N.P. Het aantal aanmeldingen voor het Franschc vrijwilligerscorps is verras send groot. In Denemarken kunnen vrijwilligers zich laten inschrijven bij de Standarte Nordland. dat onder commando staat van luitcnant-kclonel Kryssing. Ook de bureaux vcor de vrijwilligers in Vlaanderen en Wallonië zien een voortdurenden stroom man- men binnenkomen. Ongeacht de hou ding, die tot dusverre door de verschil lende naties ten aanzien van den Duitsch-Engelschen oorlog is ingeno men. is door het begin van den oor log tegen de Sovjet-Unie zeer duide lijk het Europeesche gemeenschapsge voel gewekt. SPORT Volksduitschers bevrijd UIT DE GEVANGENIS VAN BREST-LITOWSK Bij de verovering van Brest-Litowsk. vlak bij dc Duitsch-bolsjewistische grens, ontdekten de Duitsche troepen in een gevangenis 5000 politieke arres tanten, waaronder tal van Volksduit schers, die destijds door de Polen wa ren gedwongen dienst te doen in het Poolsehe leger en die, nadat zij door de bolsjewisten gevangen waren ge nomen, wegens hun onbetrouwbare ge zindheid in de gevangenis werden ge worpen. Brest-Litowsk heeft een groo te moderne gevangenis van baksteen, doch voor de door de bolsjewisten ge vangen gezette personen, was zelfs de ze groote gevangenis te klein. De ge vangenen, die na den aftocht van de verslagen bolsjewisten bezig waren uit te breken, en juist de laatste gevange nisdeur rameiden. vertelden verschrik kelijke dingen over hun belevenissen onder de bolsjewistische machtheb bers. Omdat zij Duitschers waren cn van anti-bolsjewisme werden ver dacht. waren zij sinds vele maanden in deze gevangenis opgesloten. Elke afzonderlijke cel bevatte 32 man, hoe wel er slechts voor 6 man plaats was. In al deze maanden hadden zij onbe- re Vu' De' 'gevangemsH was" vuil"c\\ vcr- waarloosd. Het eten zeer onvoldoende en de behandeling uiterst slecht, Daarbij kwamen nog de andere kwel lingen die de gevangenen hadden te doorslaan. Elk oogenblik er op be dacht. doodgeschoten te worden, hoorden de gevangenen het bericht over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet unie. Het waren vreeselijke uren. die de gevangenen tot hun bevrijding moesten doormaken. Nog tijdens de beschieting van de vesting Brest-Li towsk en tijdens het begin van den Duitschen stormloop op de stad deden de Sovjet-cipiers onder wilde bedrei gingen de ronde door de gevangenis, Plotseling waren zij verdwenen en de gevangenen aan hun lot overgela ten. Onmiddellijk begonnen zij zich te bevrijden en waren bijna uitgebroken, toen zij door de Duitsche troepen werden ontdekt en bevrijd. Zij hadden allen het gevoel, op het nippertje aan den dood te zijn ontsnapt. Felle Strijd in Finland NATUURLIJKE HINDERNISSEN OVERWONNEN In het kader der gevechtshandelin gen aan het Finsch-Bolsjewistische front zijn Duitsche en Finsche troe penformaties op 15 Juli opgerukt te gen de bij Salla gelegen bolsjewisti sche stellingen. Tevergeefs hadden de Sovjet-eenheden, die zich hier onder de bescherming van moerassen en poelen hadden genesteld, gehoopt door deze natuurlijke hindernissen het oprukken van de vijandelijke strijd krachten te kunnen belemmeren. Toen de eerste Duitsche gevechts groepen opdoken, staken de bolsje wisten het bcsch in brand. Door een bijtenden walm, door brandende struiken en over omgevallen boom stammen, waaraan de vlammen nog lekten, ging de Duitsche opmarsch nog verder. Over een weg, welke door een bataljon pioniers in allerijl was aangelegd, reden Duitsche pantser wagens naar een met sterke strijd krachten bezetten heuvel. De rups banden baanden zich een weg dooi den chaos van het- brandende bosch, terwijl de gepantserde infanteristen hun granaten op den van balken ge- rnaakten bunker lieten neerkomen. De bolsjewisten namen de vlucht en lie ten den heuvel in den steek. Opruk kende infanteristen leverden korten tijd later een gevecht met deze troe pen en zuiverden den geheelen sector van de verstrooide bolsjewistische afdeelingen. KORTE BERICHTEN Buitenland In de eerste 6 maanden van dit jaar zijn 71 Noorsche. in dienst van Engeland varende schepen, met een totaal-inhoud van 248.000 ton, verloren gegaan. Hierbij zijn 537 zeelieden, waar- WANDELEN De Vierdaagsche gaat niet door In verband met liet door hoogerhnni uitgevaardigde verbod tot liet houden marschen, zal ook dc Vierdaagsche to Nijmegen, welke a.s. Dinsdag zou br ginnen, gcon doorgang hebben. TENNIS Nationale Kampioenschappen MEJ. GODEFROY SCHAKELT MI5J. KNOTTENBELT UIT De uitslagen van gisteren, den 3en dag der nationale kampioenschappen ta Scheveningen, lutden: 4 Heero n enkelspel: 3e ronde: H. •an Swol sl. C. Fabius, 6—1, G—3; B. v. Meegeren sl. ir. J. Looff, 6—4, 6—1. Damcscnkelspel: 2o ronde: mevr. BlaisseTerwindt sl. mej. M. Dicmcr Kool G1. G—4; mevr. Jonquiè- sl. mej. J. v. d. Wal, G3, G—0; mevr. E. v. Berkol sl. mej. T. Fischer 7—5, mej. M. Kollin Couquerque sl. mej. T. Wellink. G1, 02; mej. Godefroy mej. A. Knottenbelt, G1, 60; mej. Mcchel sl. mej. van Alphen G3, 64. 11 c e r e n d u bb e 1 sp e 1: 2e ronde: Tcscbmaclier en Karsten sl. Van der Hagen en Van der Haar, G—3, G2. Gemengd dubbelsel: 2e ronde: ovr. Blaisso—Terwindt, en II. van Swol sl. mej. M. Rinkel en II. Koppejan, G—1, 9—7; mej. R. Mcchel en J. Bouman nl. mej. N. Felix en jhr. 11. de Brauw, 1—G, 97; mevr. Vleugels Schut- icy en Borren sl. mej. Dicmcr Kool en Leycnaar 4G, 75, 63; mej. Knotten belt. en Rinkel sl. den heer en mevr. Marinkcllc, G1, 6—3; mej. Klein en Ja. cobson sl. mevr. Jonquièro en Wilton, 6—4, 6—4. WIELRENNEN RONDE VAN ZUID-FRANKRIJK In de eerste étappe van da Ronde van Zuid-Frankrijk, Toulouse— Narbonne, 232 K.M., wist onze langenoot Antoon van Schendcl in 7 u. 3 in. 49 sec. met 30 sec. voorsprong Op Vietto te winnen. Albert van Sehcndel word op 1 min. 7e. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Geslaagd voor cand. ex. Engeisclio taal- cn letterkunde: R. Vlccsk ruijcr. Leiden. Geslaagd voor cand. ex. geneeskunde: mej. S. M. Siccema, Was senaar (cum lande); mej. E. H. de Bruijn, Katwijk aan Zee (cum laudo); mej Tli. II. Neumann, Den Ilaag en da lieeren: M. C. do Bruijn, Den llaag; J. ïtcnouivn. lisslngeh; J. J. Prick, Den Haag; 1\ J. Kuijer, Den Haag (cum laudo); K. Ilammclburg, Rotterdam; F. Gevers, Voorburg; J. A. Noordijk, Den llaag; F. L. Noach, Leiden; 1'. J. van Leeuwen, Den Haag-, J. P. M. Trouw, Hillcgcrsbcrg; D. van Tetterode, Lei den; D. B. Morisco, Rotterdam; J. Ver» hulst, Den Haag; C. K. W. van Dom melen. Den Haag (cum laudo); P. Kooij, Den Haag; W. S. Cramer, Den Haag; II. J. A. Lamincrs, Den Ilaag; J. A. Cre- zce, Rijsoord: J. P. Hoeneveld, Rotter dam; J. C. Wesdorp, Ridderkerk (cum laude)M. L. Levie, Den Haag; I. v. d. Sluis, Den Haag en A. J.~J. M. Lind ner, Den Ilaag. STAATSEXAMEN TOELATING UNIVERSITEITEN Den Haag. Geslaagd voor diploma A: mej. C. Dikshoorn en do beeren F. G. Scliwarz en W. T. D. Smit. Voor diploma B: mej. D. Walkate en de lieeren D. II. van der Meulen, C. O verdijk, A. L. Soetemann, D .J. Spa- ling, F. D. Samderso en M. Vrieze. STUURLIEDENEXAMENS Den Haag. Geslaagd voor theore tisch gedeelte van het examen voor 2eu stuurman G. H. V. C. Grashoff. KERKNIEUWS Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk DE OPENINGSZITTING Gisteren kwam de Algemeene Synode der Ncdcrlandsche Hervormde Kerk tot het houden van haar 126ste vergade ring te Don Haag bijeen. Ds. .T. W. J. Addink werd tot presi dent, ds. P. de Bruijn tot vice-president en ds. J. Boonslra tot sec. vice-president gekozen. Do president sprak daarna een wel komstwoord. Hierna vond de vaststelling van het reglement van orde en de aanvulling van do agenda plaats. Ter sprake kwamen diverse aangele genheden van algemeen kerkelijk be lang, waarover gewichtige besluiten werden genomen. Vervolgens kwamen de rapporten van den secretaris van don Jeugdraad en den Vcreonigingsraad ter tafel. Van een cn ander werd met groote belangstel- "ng kennis genomen. Daarna werd de vergadering ver daagd tot hedenmorgen. onder 291 Noren om het leven geko men, 321 man worden vermist. Meer dan 2000 Amerikaanscha protestantsche geestelijken en paeda- gogen, hebben een proclamatie onder teekend. waarin zij weigeren, van den kansel af den oorlog te zegenen, te ianctionneeren of te steunen. Generaal Weygand is als opvol ter van admiraal Abrial benoemd tot gouverneur-generaal van Algiers.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4