DE DIEREN VAN TARZAN ["winterhulp Nederland I Stort 5553 MOORD in BLOKSCHRIFT AAIERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 21 JULI 1941 BINNENLAND „Vrijwilligerslegioen Nederland" Voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland worden keuringen verricht op: 22 Juli 1018 u., in Amsterdam. School Iepenweg 13; 1019 u. in Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederland- sche onderdanen van 17 tot 40 jaar die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1,65 M. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aange- nomenen wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen: Amsterdam. Hotel van Gelder, Dam rak 34; Heerlen, Hotel du Nord, J Pommé. Stationsstr. 17; Groningen Rademarkt 23a: Arnhem, Hotel Kei zerskroon. Markt 32; Breda. Bosch- straat 67; Deventer. Hotel van Wely Keizerstr. 1: Utrecht. Hotel Thalie. Stationsplein 9; Den Haag, Konin ginnegracht 22. Een vrij biljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd wor den bij het. Vrijwilligerslegioen Ne derland. Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrij biljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Ouderdomsgrens voor Rechters ONTSLAG OP 65-JARIGEN LEEFTIJD In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. houdende vaststelling van de ouderdomsgrens voor rechters. Hierin wordt het vol gende bepaald Art. 1; Onder rechters worden in deze verordening verstaan de rech ters. genoemd in artikel 37. lid 3, artikel 51. lid 1. artikel 62, lid 1, en artikel 84. lid 1. van de Wet op de Rechterlijke Organisatie en het Be leid der Justitie. Voor de toepassing van dit besluit wordt de procureur-generaal bij den Hoogen Raad met de rechters, be doeld in het eerste lid. gelijkgesteld. Art. 2: Den rechters wordt met in gang van de maand, volgende op de maand, waarin zij den vollen ouder dom van 65 jaren hebben hereikt, ontslag verleend. Onverminderd het bepaalde bij ar tikel 3 wordt aan rechters, die op den dag van het in werking treden van deze Verordening den vollen ouder dom van 65 jaren reeds hebben be reikt, met ingang van dien dag ont slag verleend. Art. 3: In afwijking van het be paalde bii artikel 2. lid 1. wordt den rechters bij de gerechtshoven, de ar rondissementsrechtbanken en de kantongerechten, geboren in net jaar 1871. met ingang van 1 October 1941: in 1872, met ingang van 1 Januari 1942: in 13"3. met ingang van 1 April 1942; in 1874. met ingang van 1 Juli 1942; in 1875. met ingang van 1 Oct. 1942; in 1876. met ingang van 1 Jan. 1943; in 1877 of in de maanden Januari. Februari of Maart 1878. met. ingang van 1 April 1943 ontslag verleend. Art. 4: Wanneer het belang der rechtsoleging zulks eischt, kunnen rechters bij wijze van uitzondering ook na het tijdstip, bedoeld in de ar tikelen 2 of 3, in hun ambt worden gehandhaafd. Behoort de rechter, wiens aanblij ven in verband met het bepaalde bij het vorige lid in overweging is geno men. tot- die ambtenaren. wier benoe ming de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zich heeft voorbehouden, dan wordt de beslissing in den zin van het vorige lid door dezen gegeven. In alle ande re gevallen beslist de secretaris-ge neraal van het departement van Justitie. Tegelijk met een beslissing over eenkomstig de twee vorige leden door EDGAR RIGE BURROUGHS 28. Wat- de panter hoorde, was geen geluid dat met gewone menschen- ooren gehoord kon worden. Doch voor de scherpe ooren van het dier was het een boodschap, die tot zijn brein doordrong. Alsof hij door een pijl ge raakt was. stond hij op, sprong over de palissaden heen. verdween, onge merkt en katachtig naar een donke- re plek achter de hut van een der wilden. Om den paal was de dooden- dans begonnen. Twee krijgers trokken Tarzan ruw met zich mee. Een bende schreeuwende wilden bond hem aan den paal in het midden van een kring vuren, waarboven potten met kokend water hingen. Tenslotte was hij vast gebonden en scheen hulpeloos zon der de minste hoop op eenige men- schelijike hulp. Rokoff stapte dicht op den aapman toe en was de eerste, die hem met een speer stak. Ofschoon een kleine bloedstroom langs de huid van den reus stroomde uit de wonde in zijn zij, kwam er geen klacht van pijn over zijn lippen. Een glans van voldoening kwam er over het woeste gezicht van den Rus. Hij liep naar het hulpelooze slachtoffer toe, sloeg hem met de vuist in het gezicht en stompte hem onbarmhartig. Toen til de hij zijn speer op om deze in het moedige hart van Tarzan te stooten. Voordat Rokoff dit kon doen, sprong het opperhoofd naar voren en trok hem van zijn slachtoffer weg. „Stop. blanke man!" riep .hij uit. „Als Je ons berooft van dezen gevangene en onze doodendans. dan zal je zelf zijn plasms moeten innemen!" Dat gezegde werk te prachtig. En men begon te dansen. Gillende wilden sprongen om Tarzan heen, het flikkerende licht der vuren verlichtte dit vreeselijke schouwspel. (Wordt vervolgd). Duitsch „Seemannsamt" ingesteld TE ROTTERDAM Het Verordeningenblad bevat een Verordening van "den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instelling van een Duitsch „Seemannsamt" te Rot terdam. waarin het volgende wordt bepaald: Art. 1: Ter vervulling van de taak, neergelegd in de Duitsche Zeelieden- wet (Seemannsordnungi van 2 Juni 1902. welke tot 18 Mei 1940 door het Duitsche consulaat te Rotterdam in deszelfs hoedanigheid van „Seemann- amt" werd vervuld, wordt 'n Duitsch „Seemannsamt" te Rotterdam inge steld. Art. 2: (1) De bevoegdheden van en de gang van zaken bij het „See mannsamt" zijn gelijk aan die, voor geschreven in de Duitsche Zeelieden- wet, zooals deze wet sindsdien is ge wijzigd en aangevuld, en in de ver ordeningen en bekendmakingen ter uitvoering daarvan. (2) Het „Seemannsamt" te Rot terdam is binnen het kader van het in het eerste lid bepaalde bevoegd ten aanzien van de bemanningen van alle Duitsche zee- en binnen schepen, welke het recht hebben de (Duitschei rijksvlag te voeren en een haven in het bezette Nederland sche gebied aanloopen. (31 Tot. de bemanning behooren de voor Duitsche schepen, ais bedoeld in het tweede lid. aangenomen of aangestelde personen van elke natio naliteit, met uitzondering van lood sen. (4i Voor de bemanning van bin nenschepen geldt slechts het bepaal de bij de vierde, vijfde en zesde af- deeling (Abschnitt) van de Zeelie- denwet. Deze afdeelingen vinden overeenkomstige toepassing. Art. 3: Van beslissingen van het Duitsche ..Seemannsamt" kan be roep, als bedoeld in par. 124 van de Zeeliedenwet uitsluitend worden ge bracht voor het Duitsch landgerecht in het bezette Nederlandsche gebied. Tegen de beslissingen van het Duit sche landgerecht kan met geen rechtsmiddel worden opgekomen. Art. 4: Het Duitsche „Seemanns amt" te Rotterdam is onderworpen aan het toezicht van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) of van de door dezen aangewezen instantie. De leider van het ..Seemannsamt" wordt benoemd door den - Rijkscom missaris. Art. 5: Deze verordening is in wer king getreden. wordt het tijdstio bepaald, met in gang waarvan den rechter ontslag zal worden verleend. Art. 5: Deze Verordening treedt in werking op 1 September 1941. RECHTSZAKEN STEUiNTREKKER PLEEGT FRAUDE De Utrechtsche politie-rechter ver oordeelde een steuntrekker tot zes maanden gevangenisstraf wegens fraude. De man. die reeds sinds 1939 steun trekt, vulde zijn inkomen in niet geringe mate aan met geld. dat hij van een ingezetene van Utrecht ontving, dien hij daarvoor chanteer de. Hij werd gesnapt, toen hij op een dag op het Centraal Station te Utrecht weer geld van deze ingezetene in ont vangst nam. Ook voor de chantage zal de steun trekker terecht staan. uw bijdrage op postrekening KERKNIEUWS Alg. Synode der Ned. Herv. Gem. DE VIERDE ZITTINGSDAG Op den vierden zittingsdag van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk te Den Haag werd de discussie voortgezet over de vraag uit hoeveel leden het moderamen der Synode be staat. Na deze bespreking werd in stemming gebracht de meerderheids conclusie van de Alg. Syn. Commis sie (het moderamen op 2 leden be palend). Deze conclusie werd ver worpen, wat insluit, dat het mode ramen in alle gevallen uit 3 personen bestaat. Aan de hand der bijlagen werd be handeld een rapport der kerkelijke hoogleeraren, besprekend de vraag op welke wijze de candidaten tot den h. dienst het beste aan een werkkring kunnen worden geholpen. Vervolgens kwam in bespreking het rapport der commissie ad hoc over de vraag hoe te handelen met ouders, die niet meer tot de Herv. Kerk behooren en evenwel hun kinderen wenschen te laten doopen. Ter sprake kwam een rapport van de commissie ad hoc over art. 37 regl. vacatures, handelend over de ongeschiktheid van een predikant tot zijn dienstwerk op grond van ouderdom, lichaamsgebrek enz., ech ter niet vallende in de termen van kerkelyk opzicht en tucht. Tenslotte werd behandeld het rap port van de commissie ad hoc. inzake de gehouden enquête betreffende hulppredikers. g Diverse Berichte* jg Buitenland De Parijsche prefectuur van poli tie heeft bekend gemaakt, dat Joden niet meer worden toegelaten in de hallen. Reuter meldt, dat groote verster kingen manschappen van het lucht- wapen te Singapore 2ijn aangekomen. Zij zullen verdeeld worden over de luchtbases in het Verre Oosten. Finland heeft Mantsjoekwo de jure erkend en diplomatieke betrek kingen met dit land aangeknoopt. Binnenland Het 2-jarig zoontje van A. R., te Ammerzoden (N.Br.) dronk in een onbewaakt oogenblik uit een fleschje azijnextract. tengevolge waarvan het kind is overleden. FILMNIEUWS De Internationale Filmkamer Tot president van de Internatio nale Filmkamer is gekozen graaf Guiseppe Volpi di Misurata, uit Ve netië. Tot zijn vervanger benoemde graaf Volpi den grande ufficiale Eitei Monaco. Tot- vice-presidenten benoemde de algemeene vergadering dr. Balogh (Hongarije), Andersson (Zweden), prof. Carl Frölich, (Duitschland) en Puscariu (Roeme nië). Er is een plaats opengelaten voor nog een vice-president. Tot secretaris-generaal, tevens belast met de dagelijksche leiding van de I.F.K., werd de vice-president van de Duit sche Filmkamer. Carl Melzer, be noemd. Door deze benoeming werd Berlijn aangewezen als zetel van de Internationale Filmkamer. De 44-jarige houwer B. A. N. is bij ondergrondsche werkzaamheden in de staatsmijn Hendrik door val lend gesteente getroffen. Hij liep ernstige verwondingen op tengevolge waarvan hij overleed. DE KAAG WEEK 1941. De regenboogklasse in actie. De „Saenden" stuurman L. de Wit, in volle vaart. (Polygoon). RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 22 JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.30 Reportage. 7.45 Och- tendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Schriftlezing en medita tie (voorbereid door de Cbr. Rad'.o Stichting). S.25 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw. 9.26 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.00 Schrammelk wartac. 12.25 Het kwartier van den arbeid. Ï2.40 Almanak. 12.45 P.N.O.Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Zang nnfc pianobegeleiding en gramofoonmuzie*.. 2.30 Sprankelende middagklanken. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Cursus Onze kracht oiu te arbeiden" (voorn^reld door bet Vrïjz. Prot. Kcrkcomité) 4.20 Gramofoonmuziek. 4 45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws, economische en beursberichten. 3.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 6.M) Vraaggesprek. G. 15 De 'Lichte ToeL. 7.00 B.X.O.: Vragen van den dag. 7.15 Viool en piano. 7.45 Voor don boer Productieslag 19-11. 8 00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Groot Amusementsorkest ei. het ensemble Bandi Balogh. Be richten (Engelsch). 9.43 B.X.O.: Nieuws berichten. 10.00 B.N.Ü.: Uitzending i.i de Engelsche tnnl: Economic New-- from Holland. HILVERSUM II, 801,3 il 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Graniet oonmuziok .2 Zang met pianobegeleiding 10.10 voor dracht. 11.00 Molto Cantabile en gramo foonmuziek. 12.00 Politieberichten" 12.15 Orgelconcert en zang. 12.43 BM-J: Nieuws- en economis.-lio berichten !.0) Melodisten en soliste. 2.90 De Arrkeir.- scbe Orkestvereeniging en gram jfo.>n- muziek, 3.30 Voor de zieken. 4.00 Mu zikale causerie met grainofoöHBinzii'k 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N O.- Nieuws-, economische en beursherichetn. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelcon cert. 6.15 Causerie: „Student en vo'k". 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 „De Jeugd- sportclub". 7.00 B.N.O Vragen van den dag. 7.15 Voor de werkende vrouw. 7.30 Reportage. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radio- tooneel. 9.05 Gramofoonmuziek 9 45 B.N.O.Nieuwsberichten. 1.9.00 Avond wijding (voorbereid door het Vrijzli-aig Protestantsch Kerkcouitê). 10.05—10.2? Politiek WeekpranUe UIT HET RAAM GEVALLEN In den nacht van Z&terdag op Zon dag is de 49-jarige S., afkomstig uit Clinge (Zeeland) uit een raam ge vallen van de derde verdieping van 'n logement aan de Paradijsstraat te Sittard, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde. De man. die onder meer een dubbele schedelbasis- fractuur had opgeloopen, is enkele uren later aan de gevolgen overleden FEUILLETON door BRAM VERSCHOOR 50 Als ik den morgen nog haal. antwoordde onze gastheer op een toon. die overduidelijk zijn* vrees verried, dan zal ik zeker uw raad opvolgen en, als u me tenminste uw geleide geven wilt. met u naar een onbekende bestemming vertrekken. Zijn zoon keek eerst hem. dan mijn vriend aan. Ik ben het volkomen met u eens, zei hij. Als uw redeneering juist is, zal vader, tenzij wij angst vallig over hem waken, morgenoch tend geen gelegenheid meer hebben van huis te gaan. Ik moet zeggen, dat jullie me stamelde mijnheer Van Wieringen. En al luider en luider: Een mooie geruststelling geven jullie me Als die kerel me dan met alle geweld moet vinden, waarom dan dat gefol- ter vooraf? Er is immers toch niets tegen te doen. zeggen jullie. Ik had. ik weet niet wat moeten doen in -Maats van u hier te roepen, mijnheer trends. De man was radeloos, zijn ninachtende uitroep kon derhalve niet beleedigend voor mijn vriend zijn. Hij stond op, ijsbeerde de kamer op en neer, liet zich in zijn stoel vallen en keek ons beurtelings aan alsof hij zelfs óns niet meer ver trouwde. Hij, die iedereen in zijn huis zijn volste vertrouwen zou heb ben geschonken. U had moeten doen, u weet niet wat, herhaalde A.A. We kunnen be ter bespreken, wat we wèl weten, dat ons te doen staat, dunkt u ook niet? Voorstellen! Voorstellen! u hebt me al eens een mooi voorstel gedaan. Als ik Philip nu eens wèl dat geld had meegegeven? Als mijn mijn... mijn vijand nu eens met dat geld aan den haal was gegaan? Dan was hij wellicht te achterhalen geweest, dan had Philip nog geleefd, dan had 11 dien kerel kunnen pakken en het geld meteen, dat u voor mijn part had mogen houden. U windt u noodeloos op, vader. Neen. niet noodeloos. natuurlijk hebt u er reden genoeg voor, verbeterde Teun nu onze gastheer opnieuw tot een uitbarsting wilde komen. Maar het is werkelijk beter, het is het éénige nog, wat we kunnen doen. te luiste ren naar wat mijnheer Arends voor maatregelen denkt te kunnen ne men. Ik luister immers, ik doe niets dan luisteren Luisteren en wachten totdat ik niet meer zal kunnen luis teren. Het is waarschijnlijk de bedoe ling van onzen vijand, de paniek stemming te bereiken, waarin u op dit oogenblik reeds verkeert. In een pa niek ziet men niet duidelijk meer. In dien hij dit wenscht, dan zal hij het er met zijn geheimzinnigheden op aan hebben gestuurd, dat u niet naar bed durft gaan. hernam A.A. Hij zal alles eerder verwachten dan dat en vermoe delijk. wat ook het meest voor de hand ligt. dat we, met uw andere zoons en misschien John en den chauffeur er nog bij, allen den nacht in deze ka mer of in het salon zullen doorwaken. De mogelijkheden zijn dan onbe grensd. Het licht zou door kortsluiting kunnen uitgaan en voordat het her steld was, zou hij zijn doel bereikt kunnen hebben. Ik wilde u daarom aanraden, gaat u naar bed, naar uw slaapkamer althans. Maar pas dan. wanneer u weet, dat niemand u kan gadeslaan, komt u door de badkamer weer naar buiten en sluipt de dichtst bijzijnde kamer in. Dat is die van uw secretaris, waarin niemand u zoeken zal. Zoo. En wie zegt me. dat ik dan niet regelrecht dien kerel in de armen loop? Ik. antwoordde A.A. De man. dien u daar in de armen loopt, is niet de geheimzinnige vijand, maar uw oudste zoon, die door zijn eigen kamer, over het balcon, naar de kamer van Philip Somer gegaan is en u daar opwacht, in het donker, opdat niemands aandacht getrokken wordt. En wie zegt. dat dan ook hij niet vermoord zal zijn? Teun, tot dusver aan onze zijde scheen thans ooren te hebben voor de opmerking van zijn vader, want hij keek A.A. vragend aan. Ook dat zeg ik u. omdat niet al leen uw zoon, doch ook mijn vriend in die kamer op u wachten zal. Boven dien. als er één vertrek hier in huis is, waar niemand iets te zoeken heeft, dan is het wel de kamer van den doode. En tenslotte, als ik daar dan niet al bén, kom ik toch spoedig. U hebt daar en daar alleen en onder onze bescherming, niets te vreezen mijnheer Van Wieringen. Dan kunt u morgen maatregelen treffen om geen tweeden nacht hier in huis door te brengen, voordat de man gepakt is, verdaiidelijkte Teun. pardon? Het was mijn vriend, die dit vroeg en aanstonds voortging: Doet u wat ik u zeg, dan zal uw afreis over bodig zijn, mijnheer. Ik begreep hem het eerst en ik vroeg dan ook het eerst; Dus jij denkt den moordenaar van Philip Somer vannacht te ontmaskeren? Ik bemerk, dat ik me toch nog niet duidelijk genoeg heb uitgedrukt hernam hij, en met iets spijtigs in de stem vervolgde hij: John en uw secre taris zouden me dadelijk begrepen hebben. Als het ons lukt, dit plan tot vannacht onbekend te houden, dan zal het, nadat we begonnen zijn het ten uitvoer te brengen, zeker niet lang durf voordat de alle? wetende vijand ook dat weet. Onge acht onze bewaking, zal hij dus trachten de kamer binnen te drin gen en zijn slag te slaan. Zijn stem kreeg iets spottends. Och, je leest wel eens in een roman, dat een heele kamer vol gas wordt gezet. Misschien probeert hij dat, dan is hij ons ook meteen kwijt. Veronderstelt u niet té veel sluwheid in dien geheimzinnigen moordenaar? vroeg Teun en ik was over deze vraag in het minst niet verwonderd, omdat ze ook mij op de lippen kwam. Alles weten op het oogenblik zelf. dat het besproken of uitgevoerd wordt, het is niet moge lijk. noch voor den listigsten detec tive, noch voor den meest geslepen misdadiger. Mijn vriend schudde het hoofd over zooveel ongeloof, ik volgde zijn blik. dien hij gericht hield op het schrijf bureau, als wilde hij een antwoord vervangen door onze aandacht te vestigen op iets, dat op dit bureau te zien was. Een oogenblik verwacht te ik stellig, daar weer een schrifte lijk bericht van den vijand te zullen ontdekken. Er lag evenwel niets, wat er niet gelegen had, toen wij de ka mer waren binnengekomen. Of hij alles weet, wat wij hier besproken hebben, is mij natuurlijk niet bekend, hervatte A.A. Maar dat de mogelijkheid bestaat, dat ik hem zelf heb ingelicht over wat ik van nlan ben, zult u nu toch wel moe- ton gelooven. Hij fluisterde dit alles bijna onhoorbaar, zoodat wij onze hoofden dicht bij elkaar moesten brengen om hem te kunnen ver* staan. Let au maar eens op de tele foon, heeren. Ik ziebegon Van Wieringen verbijsterd. Stellig wilde hij verkla ren, dat hij niet inzag, door middel van de telefoon verraden te zijn. Mijn vriend drukte een vinger op de lippen, stond op, nam den hoorn van den haak en drukte op een der knopjes. Toen ik hem daar later over ondervroeg, verklaarde hij aanslui ting gezocht te hebben met zijn eigen kamer. Daarna legde hij den hoorn weer neer en wenkte ons dichterbij te komen. u kunt nu wel weer gewoon praten, heeren, zei hij. Mijn poging om te telefoneeren heeft den luisteraar, zonder dat hij hopelijk begrijpt doorzien te zijn, de verbin ding doen verbreken, opdat men niet zou denken, dat er storing was. Ziet u nu, wat er is gebeurd? Hij wipte met een briefopener, die op een kristallen bakje lag. 'n stukje van een lucifer van tusschen den nikkelen stang, die den hoorn droeg en het buisje, waar hij. wanneer niet werd getelefoneerd, moest inzakken (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2