Laatste Nieuws Belangrijke kettinghandel Amersfoort Weest zuinig Duitschland De Puntjes op dei AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 21 JULI 1941 5 GELDERSCHE VALLEI Achterveld (Gedeeltelijk gecorrigeerd). GESLAAGD De heer A. v. Veen. alhier slaagde voor het examen Boekhouden. Voor het toela tingsexamen van het Chr. Lyceum te Har derwijk slaagde de heer C. Pijl- Hogeweg. Hoogland GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN OVER JUNI 1941 Gevestigd. Gerarda E. v. d. Eshof. dienstbode, lilt Amersfoort naar E 05; Alclda W Laseur, zonder, uit Stoutenburg naar D 125; Dina P. Schoondcrbeek. dienstbode, uit Amers foort naar D 143bls: Antonla H. van Dijk, dienstbode, uit Amersfoort naar B 128; Augustinus J. Alfrlnk. zonder, uit Amers foort naar B. 173; E. Gijtenboek, zonder, uit Amersfoort naar B. 173; H. C. Reichman, huish.. uit Utrecht naar D. 113: C. Krani- man, uit Rotterdam naar E. 163: S. J. W. Smeets. zonder, uit Maashees naar B. 148: M. Koller. dienstbode, uit Zeist naar F. 44; M. C. Vermunt, zonder, uit 's-Gravenhage naar D. 27; M. G. Gvoothulzen. zonder, uit Purmerend naar F. 47; H. Wernsen en kind. chauffeur, uit Amersfoort naar D. 118: A. J. Schade, zonder, uit Amersfoort naar B. 13: W. Stel. landm.amt.. uit Hardenberg naar D. 130; KI. Fluit, zonder, uit Hilversum naar B. 173: J. de Vries, handw., uit Soest naar B. 116; A. B. van Huot, dienstbode, uit Amersfoort naar E. 140; G. v. Essen, dienst bode. uit Amersfoort naar B. 55: G. Adelaar, zonder, uit Amersfoort naar B. 173. Vertrokken. Anna A. Eggenkamp (zonder beroep), E 132. naar Amersfoort: Dina Kok (zonder beroep). B 113, naar Barnoveld; Lamberts H. v. 't Klooster (zonder beroep). E 38, naar Eemnes; Louis Blazer (tuinman). D 135. naar 's-Gravenhage; Margrietha de Leeuw (dienstbode). B 63. naar Amersfoort; Jan van den Berg (zonder beroep), E 135. naar Nijkerk; Albertus van Kuilenburg (timmer man), D 131. naar Valburg: Hendrlka van Valkengoed (zonder beroep) B 115bis b. naar Leusden. MARKTBERICHTEN Eierveiling Apeldoorn 21 Juli. Aanvoer 50.000 stuks, prijs fl.05 per kg., handel redelijk. Markt, Rotterdam Aardappelen. Eerstelingen, groot f 7.12 per 100 kg.: eerstelingen, klein f 4.0715 per 100 kg. Aanvoer ruim voldoende, handel vol gens vastgestelde prijzen. Vlasbeurs. Wit 700 kg. f 1— f 1.45; geel 181 kg. fi—fi.45: blauw 300 kg. f l—fi.40. De aanvoeren worden heel klein en de waag is beperkt. De afzet schijnt weer te stagneoren. Ten slotte werd al het aange voerde vlas verkocht. Kaasmarkt Amersfoort. 21 Juli. Aangeoerd 25 wagens be vattende 5000 kilo. Prijs f 52f 60 per 50 kilo. Handel matig. UITBETALING DUITSCHE RENTEN De voorzitter van den Raad van Ar beid te Nijmegen, Dr. J. J. A. Bakker, verzoekt het volgende op te nemen: Met terugwerkende kracht vanaf 1 Ju ni 1941. zijn de renten, toegekend inge volge de Duitsche invaliditeitswet, ver hoogd en wel de invaliditcits- en ouder domsrenten met 6 R.M. per maand, de weduwenrenten met 5 R.M. per maand en de weezenrenten met 4 R.M. per maand en per kind. De verhoogingen voor de maanden Juni, Juli en Augus tus worden uitbetaald tegelijk met de renten voor de maand Augustus 1941. De door de rentetrekkers in te vullen „Rentenempfangscheine" moeten, te be ginnen met den „Schein" die in de maand Augustus bij den Raad v. Arbeid te Nijmegen wordt ingeleverd met de bovengenoemde bedragen door betrok kenen verhoogd worden. Het spreekt vanzelf, dat deze veran deringen in de rentebetalingen voor on geveer 1400 rentetrekkers die hunne rente door bemiddeling van den Raad van Arbeid te Nijmegen ontvangen een tijdelijke verzwaring van de admini stratie zoowel bij dien raad als bij de betrokken Duitsche instantie meebren gen. Hierdoor zal de rentcuitbetaling in Augustus en wellicht ook nog in Sep tember, eerst eenige dagen later plaats vinden. Wanneer derhalve de gelden niet op den gebruikelijk en datum in het bezit der betrokkenen zijn, make men zich niet noodeloos ongerust. VOOR DEN GEWONDEN SOLDAAT. Het Comité voor den gewonden en zieken soldaat meldt: In het Hospitaal werd door Mevr. K. si garen en sigaretten en een mand met ker sen bezorgd. Woensdagavond gaf een tooncclclub van de „Pallas Athene" schoolvereeniging een zeer geslaagde uitvoering van F. de Sin clair's „Om Papa's principe". In de pauze gaven twee dames onder leiding van Mcj. R. N. een demonstratie met 2 blokfluiten en werd gezamenlijk gezongen. De bekende foto van de patiënten werd als aandenken aan geboden. Tijdschriften zond Mevr. v, cl. F.-van Sw. (Baarn). Op Gironummer 25047 van H. A. Fischer. Maurltslaan 4 werd ƒ5.gestort door den heer M. D. A. G. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 21 Juli Gebo ren: Jacoba, d. v. Rijk van de Bunt en Martha Johanna Wijnands Gijsbert Dirk, z. v. Dirk van Geutselaar en Nar- da Agnes van Doorn Johanna An- tonia Wilhelmina, d. v. Gerard Bernar- dus van Noordenburg en Hendrika Greefhorst Hermanus, z. v. Johannes Casper Anton ie Hulst en Johanna de Leu. HOOGLAND. Geboren: Wilhel mus Gerardus, z. van Antonius van Eijden en Arnolda Antonia van den Hengel. Alberta, d. van Barend de Graaf en Aaltje van Putten. Hcnri- cus Johannes, z. van Bart Hooft en Alij- da Johanna van de Grootevheen. Ondertrouwd: Gijsbert Malen- stein en Geertje Pijpers. Overleden: Gerard Johannes Goos- sens, oud 22 jaar, ongehuwd. Bartus Kerkhof, oud 87 jaar, weduwnaar van Maria van den Brug. INDUSTRIEcN. met electriciteit en gas BEHOEDT HET BEDRIJF VOOR BOETE OF AFSLUITING Naast de particuliere verbrui kers dienen ook de industrieën te bedenken, dat het electrici- teits- en gasverbruik gerantsoe neerd is op 75 pCt. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te overschrijden. Daar moet een ieder in het, bedrijf zich volkomen van bewust zijn: ingenieurs, op zichters, ploegbazen tot den jong- stcn leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aandacht aan te geven, dat geen electriciteit of gas onbenut ver bruikt wordt, om hierdoor de voorgeschreven bezuiniging te verkrijgen. Geschiedt dit niet, dan kan boete of afsluiting van den toevoer volgen. Behoedt het bedrijf hiervoor. Zorgt dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen laat men licht branden (ook overdag) in gangen en portalen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoe vele malen wordt het licht bij machines, zoomede in kantoor lokalen niet uitgedaan, indien men eenigen tijd bij een andere afdeeling inlichtingen moet vra gen. Hoewel dit reeds van belang is, kan op eenvoudige wijze nog be langrijk bezuinigd worden, indien men er steeds op let, dal geen motor of machine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisbanken, voor weefgetouwen, spin-machines, zagen, schaafma chines, mangels, strijkmachines, kortom voor vrijwel alle indus trieën. Naast de motor en de machine dient groole aandacht aan de ovens gegeven te worden, aan de smelt-, hardings-, gloei-, smeed-, moffel-, tempecrovens, enz. Maak geen oven te vroeg aan! Contro leer geregeld nauwkeurig de temperaturen van uw ovens. Dit brengt zeker aanmerkelijke be sparing. Wij zouden deze adviezen kun nen uitbreiden b.v. voor zetters der dagbladen: denkt om uw loodpotten! Werkt allen mede. Houdt bij uw arbeid steeds in gedachte, dat de uiterste spaarzaamheid gebo den is. Slechts op deze wijze kunt ge uw bedrijf voor boete of af sluiting behoeden. CITROENEN VOOR 5 CENT Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zijn er met ingang van van daag maximumprijzen vastgesteld voor citroenen. De consument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer citroenen verkrijgbaar zullen zijn. Er zal niet meer dan 5 cent per stuk voor mogen worden gevraagd. In het vorige seizoen berekende men voor groote en kleine citroenen verschillende prijzen. Dit zal, nu er één maximumprijs, onafhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorkomen. door KARINE PETRIE Verbaasd over het flair, waarmede de vreemde bezoeker zich in zijn huis heeft weten te dringen. Iaat van Haeftcn den on bekende in zijn studeerkamer, waar het grootste deel van zyn schilderijen hangt. „Langeveld", stelt de tot in de puntjes geltleede jongeman zich voor. „En ik zal u maar ineens vertellen, waaraan u mijn be zoek te danken hebt. De voorgeschiedenis is nog al lang en zal lk u besparen, temeer waar alles op een gelukkigen samenloop van omstandigheden berust. De zaak is name lijk deze. Ik koop voor iemand, een heel be kende persoonlijkheid, wiens naam ik u nog niet mag noemen, sinds eenigen ttfd schil derijen. Het spreekt vanzelf, dat alleen heel bekende meesters uit de zestiende en de ze ventiende eeuw hiervoor ln aanmerking ko men. De laatste paar maanden heb ik mij hoofdzakelijk tot de groote kunsthandelaren gewend, hoewel ik natuurlijk liever direct uit particulier bezit koop. Nu is mij onlangs ter oore gekomen Lot u een schitterende collectie hebt en juist van het genre dat ik zoek. En als mijn informaties goed zijn dan is u ook wel genegen te verkoopen". Van Haeften knikt eens. „Helaas", zegt hij met een zucht, als de vreemde van 't eene stuk naar 't andere loopt. „Maar de tijden dwingen my er toe". De bezoeker haalt begrijpend de schouders op en blijft dan ineens voor een groot doek een havengezicht met een groot zeilschip voorstellend, staan. Het stuk is niet gesig neerd. „Bellevoys", en een zekere trots klinkt uit de stem van van Haeften. „Ach. dat had ik nooit gedacht. Het on derwerp. de kleuren zelf. het is alles zoo heel anders dan wat men gewoonlyk van Bellevoys ziet. Ik hoop. dat u mij niet kwa lijk neemt dat ik den meester betwijfel, maar u moet niet vergeten, ik ben ook geen leek". „Neen. dat begrijp ik. Iemand, die zooveel inkoopt moet terdege verstand van de schil derkunst hebben en zeer zeker als het oude meesters betreft. Veel wordt er hierin ver- valscht, heel veel. Maar dit stuk is echt. Trouwens ik heb er een certificaat bij van Professor Briziani". „Oh. dan twyfel ik geen oogenblik meer. Professor Briziani is de kenner van de oude meesters". Van Haeften biedt den jongeman een ci- garet aan. Er heerscht een oogenblik dood- sche 6tilte. „Hoeveel moet het kosten?" vraagt deze eindelijk. „Vijftig duizend gulden". „Dat is niet gering". Weer volgt er een stilte. Dan: „Zou lk het certificaat mogen zien?" Vrijwilligerslegioen Nederland Van. Donderdag 24 Juli 1941 af zullen de aanmeldingsbureaux gecentraliseerd worden te Amstei-dam (hotel van Gel der, Damrak) en Den Haag (Koningin negracht 22). Vrijwilligers uit het overige gedeelte van het land wordt verzocht zich vanaf dien datum rechtstreeks te wenden tot het hoofdkwartier, Koninginnegracht 22, Den Haag. ONTSLAGEN PERSONEEL OPBOUWDIENST Gemis van vacanticbons. Do Secretaris-Generaal van het Departe ment van Algemeene Zaken heeft bepaald, dat aan hen. die na 1 Januari 1941 uit den Opbouwdienst zijn ontslagen en wier ver wanten kostwinners-vergoeding genoten, een schadeloosstelling wegens het gemis van va- cantiebons kan worden verstrekt ter vergoe ding en ter vervanging van het (gemeen lijk door vacanticbons gedekte) gemiste loon op den Goeden Vrijdag, den 2den Paaschdag. den Hemelvaartsdag en den 2cn Pinksterdag van het loopende jaar. voor zoover zij al thans ln de weken, waarin die feestdagen vielen, ln hun beroep loontrekkend waren en dus niet waren opgenomen ln Overheidszorg of kasuitkeering ontvingen. DE HANDEL VAN NEDERL.-INDIë Uitvoer gedaald. De totale aanvoer utó Nederlandsch Indië over de maand Mei lager dan over de zelfde periode van het vorige Jaar. meldt het A.N.P. De uitvoer was namelijk in 1941 circa 10.000 ton minder. Ook de invoer over de af- geloopen maand Mei was lager en wel 42.000 ton minder don over Mei 1940. De waarde van den invoer was door de prijsstijging van verschillende artikelen echter twee millioen gulden hooger. In totaal werd In Mel 1941 uitgevoerd ruim een millioen ton. ter waarde van 77 millioen gulden. Dc invoer bedroeg 136.500 ton. ter waarde van 76.500.000 gulden. De uitvoer van suiker over dc maand Juni van 1941 bedroeg 78.000 ton. welk cijfer be duidend beneden de raming was. RUBBER-ONDERZOEK IN NEDERL. INDIë Bureau opgericht. In Nederlandsch Indic is volgens het A.N.P. een bureau voor rubberonderzock opgericht. De raad van bestuur is door den directeur van het departoment van Economische Za ken geïnstalleerd. Deze wees bij die Instal latie op de gevaren, welke thans dc plan tagerubber bedreigen. Deze gevaren, zoo zei- de hij, zijn vooral de opening van nieuwe productie-gebieden ln de Vcreenlgde Staten en de toeneming van de productie van syn thetische rubber. Hierdoor is de instelling van een bureau voor rubberonderzoek een feit van bijzondere beteekenls. zoo besloot de heer van Mook zijn lnstallatlcrede. FELLE BRAND TE UTRECHT Zaterdagmiddag is in de werkplaats van de smederij van de firma Kersbergen, in de Stoofsteeg, een felle uitslaande brand ont staan. ten gevolge van het feit. dat een der werklieden benzine wilde bijvullen in een in vlam zijnde soldeerbout. Hierdoor vatten eerst eenige houten stukken ln de werk plaats vlam. waarna het vuur zich snel uit breidde. zoodat binnen korten tijd de ge- heele werkplaats ln lichte laaie stond. De brandweer, onder leiding van den comman dant Priester, bestreed het vuur met zeven stralen, waarbij ook de Magyruslndder werd gebruikt. Na een uur hard werken had de brandweer het vuur onder de knie en ging men tot nablussching over. Op het terrein van den brand was o.a. de burgemeester, mr. dr. A. W. Ter Pelkwijk aanwezig. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. „Natuurlijk, gaat u even zitten, dan zal ik het opzoeken". Even later komt van Haeften er mee te rug. Men een kennersblik bekijkt Langeveld het kleine papier en loopt er dan mee naar het venster, dat op den grooten verkeers weg uitkykt. Aan den overkant van den weg staat een man. die bij 't zien van Lange veld haastig wegloopt. Even later schalt de telefoon in de hall. Nauwelijks heeft van Haeften de studeer kamer verlaten of Langeveld neemt tilt zijn zak een getypt papiertje en een carbonnetje Het certificaat wordt er boven op gelegd en vliegensvlug werd de naam van Professor Briziani met potlood overgehaald. Naderen de voetstappen nopen hem den boel haastig weg te bergen. Als van Haeften binnen komt staat hij nog vol belangstelling voor het schilderij in kwestie. „Wel?" vraagt van Haeften. „Hebt u on- dertusschen een besluit kunnen nemen?" „Ten deele wel. Ik geloof dat dit schilde rij bij mijn opdrachtgever zeer in den smaak zal vallen, maar de prijs komt mij erg hoog voor. Hierover zal lk natuurlijk eerst moe ten correspondeeren. Hebt u een foto van dit stuk?" Ons Kort VERHAAL „Natuurlijk. Ik zal het u geven, dan kunt u het den kooper toonen". „Prachtig, en dan hoort u verder van mij". Even later verlaat Langeveld het deftige heerenhuis. De truc is tot dusverre gelukt. Op den hoek van de straat staat Versteeg hem al op te wachten. „En?" „Je had hem iets langer aan de telefoon moeten houden. Ik had nauwelijks tijd de handteekenlng over te nemen en van Haef ten vroeg het certificaat direct terug". „Nou ja, "t zal zoo wel goed zijn. Hand- teekenlngen zyn immers nooit precies ge lijk". „Laten we 't hopen. En wat doen we nu?" „Morgen gaan we met ons eigen schilderij naar 'n zekere de Wit op Wassenaar. De man schijnt den lnatsten tijd grof verdiend te hebben en weet nu niet hoe hij zijn geld het beste beleggen kan. Dus koopt hij schil derijen. ofschoon hy er niet het minste ver stand van heeft. We vragen vijfendertig duizend gulden, dan zal hij misschien vijf entwintig duizend bieden en dat acceptee- strijdt voor Europa DUITSCII WEERMACHTS- BERICIIT Uit het hoofdkwartier van den Führer, 21 Jnli. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: Aan het Zuidelijke deel van het Oostelijk front achtervolgen Duitsche, Roemeensche en Hon- gaarsche troepen den verslagen vijand. Aan het gcheele overige front verloopen de gevechtshan delingen met vernietiging van tal rijke ingesloten vijandelijke groe pen verder op succesvolle wijze. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië heeft het Iuchtwapen in den afgeloopen naoht voor de Britsch© Oostkust twee vracht schepen met een totaal van 11.000 br.t., evenals een motortorpedo boot, tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben haven installaties gebombardeerd aan de Schotsche Oostkust, aan de Zuid- Oostkust van Engeland en vlieg velden in liet Zuid-Oosten van het eiland. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Britsche artilleriestellingen en liaveninstal- ties in Tobroek met bommen be stookt. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche jagers neer geschoten. Bij pogingen van Britsche vlieg tuigen, gisteren en hedenochtend, om aanvallen te doen op de Ka- naalkust, hebben jagers en af weergeschut. acht patrouilleboo ten en versperringsbrekers, vier vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Britsche gevechts vliegtuigen hebben den afgeloo pen nacht op eenige plaatsen in West Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. ITALIAANSCH LEGERBERICHT Napels gebombardeerd In zijn Weermachtsbericht no. 411 maakt het Italiaansche Hoofdkwartier het volgende bekend: In den nacht van 21 Juli hebben Ita liaansche vliegtuigen het vliegveld Mi- kabba op het eiland Malta gebombar deerd. In Noord-Afrika werden pogingen welke ondernomen werden door vijan delijke afdcelingen met het doel de Ita liaansche stellingen aan het front van Tobroek te naderen snel verijdeld. De Duitsch—Italiaansche luchtmacht bom bardeerde batterijen en versterkte stel lingen van de vesting. Duitsche jagers vielen ten Noorden van Solloem een krachtige formatie vijandelijke jagers Kan en haalden drie Curtiss vliegtuigen omlaag. Britsche toestellen ondernamen wederom een aanval op Benghasi. In Oost-Afrika valt activiteit van de artillerie waar te nemen in den sector van Uolchcfit. In de overige sectoren is de toestand ongewijzigd. In den nacht van 21 Juli hebben vijandelijke vlieg tuigen Napels gebombardeerd. Er val len vijftien dooden te betreuren, onder wie vijf soldaten van het luchtdoelge schut, en 24 gewonden. De bevolking behield een kalme houding. JAPANNERS UIT ZUID-AFRIKA Volgens Domei zullen binnenkort ongeveer 100 Japanners uit Zuid-Afrika naar Japan (erugkeeren. De vertegenwoordigers der Ja- pansclie firma's in Durban en Natal treffen eveneens voorbereidingen voor htm vertrek. ren we. Mocht hij betwijfelen of het een echte v. d. Velde is. dan toonen we hem het certificaat van Briziani". „Ik ben benieuwd of 't zaakje vandaag i-lopt of niet", zegt Langeveld als hij met Versteeg bij 't viaduct uit de tram stapt, .'t Wordt tijd dat de Wit eindelijk besluit, we hebben geen cent meer". „Ik vind het verdacht lang duren. Eigen lijk hadden we het schilderij daar niet moe ten laten, noch het certificaat. Als hij arg waan koestert en den boel laat onderzoe ken „Doet ie niet. Dan had Je 't direct wel bemerkt. Neen, hij informeert natuurltjk zoo hier en daar of de prijs niet al te hoog ls. Hij is een gewiekst zakenman. Nu Ja. als hij twintig duizend bliedt. doen we 't ook nog, vind je niet? Dan kunnen we weer een tijd je voort". Eenmaal ln de villa aangekomen, ver dwijnt alle twyfel en onrust. De heer de Wit ontvangt hen even vriendelijk als den vo- rigen keer. „U wilt nu natuurlijk graag uitsluitsel hebben. Uitstekend, laten we ter zake' ko men. Echter, voordat ik u een tegenbod doe, zou ik gaarne van u de verzekering hebben! dat het bewuste schilderij inderdaad een v. d. Velde ls en dat u voor de echtheid van het certificaat Instaat". „Op beide vragen kunnen wij u een be vestigend antwoord geven", zegt Langeveld kalm. „Dat is brutaal", en meteen komen van achter de portléres twee mannen te voor schijn. Langeveld herkent één ervan direct als mijnheer van Haeften, de andere „Van Eenige. Inspecteur van politie. Ja lieden, jullie bent er bij. Vervalsching van schilderijen en van certificaten. Dit is niet de eerste keer dat jullie zoo iets doet. maar lot dusverre waren jullie uiterst voorzichtig, ging 't altijd ln 't klein met certificaten van onbekende grootheden. Jammer voor jullie ontmoette de heer de Wit in de soos lieel toevallig den heer van Haeften. die één van zijn jeugdvrienden was en kwam zoodoende te weten dat de heer van Haeften alleen schilderijen bezit voorzien van een certifi caat van Professor Briziani. 't Was dus een klein kunstje om het een en ander te ver gelijken en de conclusie te trekken dat hier gezwendeld werd". „Ik geloof dat u zich toch vergist, mijn heer de inspecteur", probeert Langeveld nog „dat certificaat ls echt". „Zoo. maar de handteekenlng is valsch overgenomen van een ander, van dit". E11 meteen duwt hy hem het certificaat van de Bellevoys onder den neus. „Kijk. de letters dekken elkaar volkomen Dat zegt al genoeg. Maar er is nog meer De heer van Haeften kent Professor Briziani persoonlek. Een groote geleerde, maar slordig met sommige dingen. Dat uit zich o.a. in zijn handteekenlng. Hij zet nooit de puntjes op zyn i's. Maar Jullie wel hè? En dan nog iets. Dergelijke certificaten, be staande uit één, twee regels, worden nooit getypt, die schrijft Briziani altijd met de hand". Gestolen levens middelen THEE, SLAOLIE, ZEEP EN CHOCOLADE In een opslagplaats van een levens- middelenmagazijn aan de Eerste van der Kunststraat te Den Haag is driemaal ingebroken. Den laatstcn keer op 14 Juli werden ontvreemd 855 pakjes thee, flesschen slaolie, koffiesurrogaal, toiletzeep en reepen chocolade. De centrale opsporingsdienst der po litie heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld en daarbij rekening gehouden met de waarschijnlijkheid, dat de ge stolen goederen verder verhandeld zou den worden. Onderscheidene lieden, die vei'dacht konden worden, werden geschaduwd en daarbij viel in 't bijzonder het oog op een 32-jarigen vrachtrijder en een 41- jarigen expediteur. Afgeloopen Zater dag gingen zij samen per fiets in de richting van Loosduinen. Zij stapten af aan den Leyweg en gingen daar een schuur binnen, waarin een vruchtauto gestald was. Na eenigen tijd kwamen de beide heeren in den auto naar bui ten rijden. Oogenschijnlijk lagen in den vrachtwagen oude onderdeden van automobielen. Toen onderweg de recher che te voorschijn trad en de chauffeur moest stoppen, bleek bij inspectie van den auto nader, dat er 240 pakjes thee in verborgen waren van dezelfde soort als in het levensmiddclenmagazijn ge stolen waren. GROOTE BRAND TE SEVILLA In een flessehenfabriek te Sevilla is Zon dag een brnnd uitgebroken, ciie zich snel uitbreidde en oversloeg op een ln dc nabij heid liggend tehuis voor ouden van dagen. Er bestond gevaar dat een geheele stadswijk zou worden vernield. Behalve de brandweer van Sevilla werd ook de brandweer van Ca diz en een groot aantal vrijwillige helpers bij het blusschingswerk gebruikt. Eerst na ingespannen arbeid van vijf uur gelukte het den brand te localiseeren. De schade is nog niet te overzien. Behalve het fabrieksgebouw, het tehuis voor ouden van dagen cn een woonhuis is ook het historische Gogoypaleis uit den tijd van Karei den Vierde vernield. GUNSTIGE OOGSTVERWACHTINGEN IN NOORD-AFRIKA Berichten uit Parijs maken gewag van het feit. dat de oogstverwachtingen in Marokko bijzonder gunstig zyn. Men verwacht een zoowel qualitatief. als quantitatlef bevredi gende opbrengst. Hierdoor zal het mogelijk zijn de leveringen aan het Fiansche moeder land te vergrooten. Een gunstige oogst in Noord-Afrika is trouwens voor de voedsel positie van contlnentaal-Europa van een niet te onderschatten belang. LUCHTLIJN BUENOS AIRES—ROME. Do Italiaansche luchtverkeers-maatschap- pïj Latl heeft gisteren voor de eerste maal gevlogen op de bestaande luchtlijn tusschen Rio de Janeiro en Rome voor het vervoer van passagiers, post en vracht. De Argen- tijnsche regeering had reeds in Februari jl. toegestemd in een uitbreiding van de lucht lijn. Regelmatig eens per week ln elke rich ting zullen de machines Zondags uit de fe derale hoofdstad starten en Zaterdags weer aankomen. Tusschenlandingen zullen ge schieden in Rio de Janeiro. Recife. Isla del Sal, de Azoren, Villa Cisneros en Sevilla. JAPANNERS HOUDEN ENGELSCH SCHIP AAN De Japanners hebben het Britsche s.s. Hilda Moller aangehouden om de lading te onderzoeken. Het vaartuig was op weg naar Rangoon .Het werd aangehou den kort, nadat de Japanners het schip in Kwantoeng hadden vrijgelaten, waar het twee weken lang was vastgehouden. In dien tijd hebben de Japanners 600 ton machines voor de vervaardiging van textielgocderen uit het schip ge haald. De machines zouden voor Singa pore bestemd geweest zijn, maar de Ja panners verklaarden, dat zij toebehoor den aan de Chineesche regeering van Tsjoenqking. Vele beroepen vertegenwoordigt!. Beide mannen werden natuurlijk aan gehouden. Het bleek, dat zij het partij tje thee reeds verkocht hadden cn wel aan een groentehandelaar. Een onder zoek, ingesteld bij dezen man, bracht aan het licht, dat hij nog 120 pakjes thee thuis had liggen, ook van dezelfde soort. Die thee was echter reeds ver kocht aan eerstgenoemden vrachtrijder. De grocntenhandelaar had de thee ge kocht van de V., winkelier in zuivelpro ducten aan den Stationsweg te Den Haag. Deze de V. werd aangehouden cn een hoeveelheid thee werd' bij hem in beslag genomen. Hij ontkende echter van deze heele zaak iets te weten. De politie had echter nog een ander aanknoopingspunt. De vrachtrijder ver telde namelijk, dat hij ook thee had ge kocht van een 41-jarige serveerjuf frouw. Deze juffrouw werd aangehou den en toen kwam vast te staan, dat zij de thee had van een 38-jarigen waker. Toen ook deze was aangehouden, bleek dat hij 750 pakjes thee gekocht had van een caféhouder en ook deze man werd gearresteerd. Verder bleek, dat de wa ker niet alleen aan de serveerjuffrouw, maar ook aan een vischhandelaar thee had verkocht cn wel 500 pakjes en dat deze de thee verder had verkocht door bemiddeling van zekeren W„ die ook werd aangehouden aan den zooevcn genoemden zuivelhandelaar de V., die toen moeilijk meer kon volhouden, dat hij van deze zaak niets wist. „Zwarte Bram". Hoe was nu de caféhouder aan de thee gekomen? In zijn café kwam een vaste klant, die „Zwarte Bram'' ge noemd werd. Deze man werd spoedig gevonden en bleek een 32-jarige grond werker te zijn. Bij hem thuis werden gevonden pakjes koffiesurrogaat, zeep, flesschen slaolie, reepen chocolade enz., alle artikelen, welke ontvreemd waren in het levensmiddeienmagaziin. Nu kwam ook uit, wie de eigenlijke daders waren, n.l. een 16-jarige zoon van „Zwarte Bram" en een broer van den zelfden persoon. Zij hebben bekend al le drie inbraken te hebben gepleegd. De zoon, de broer van „Zwarte Bram", benevens dit heerschap zelf en de win kelier in zuivelproducten werden in het Huis van Bewaring voorloopig opgebor gen. De overigen, die in dit drama een rol gespeeld hebben, zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Nederlandsche Ambulance VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND De Nederlandsche ambulance, welke binnenkort zal vertrekken, heeft tot taak den nood te lenigen van militairen en burgers, die slachtoffer zijn gewor den van de krijgshandelingen in Oost- Europa. Vriend en vijand hebben hulp noodig. Zoowel de Finsche, de Roemeen sche en Duitsche soldaten worden ver zorgd, alsook de Russische. Hoewel onzerzijds nog geen oproep lot financieelen steun werd gedaan, ont ving de Nederlandsche ambulance reeds belangrijke geldsbedragen, hetgeen van zelfsprekend in hooge mate wordt ge waardeerd. Dokters cn verplegend personeel, die zich wenschen op te geven voor de Ne derlandsche ambulance, kunnen zich schriftelijk melden aan het Hoofdkwar tier Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, Afdeeling Ambulance. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED Het Britsche Iuchtwapen heeft van nacht met zwakke strijdkrachten vluch ten naar West Duitschland gemaakt, meldt het D.N.B.. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen werden eenige huizen in woonwijken bescha digd. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Militaire of militaire-econo- nusche schade is niet ontstaan. Wegens sterfgeval zijn Winkel, Kantoor en Werkplaats op Dinsdag 22 Juli van 11 tot 3 uur GESLOTEN Fa. J. W. v. ACHTERBERGH Westsingel 10-13 BEURSOVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS VAN HEDEN Kalme handel, goed prijshou dende markt, geen groote veranderingen, Nederlandsche belegginben rustig, prolonga tie 2yA Cc. NEDERLAND V.K. Heden 40. le ƒ1000.- 4.100:i/8-100 40. ae 1000.- 4..99.". s—99 40. bl. flOOO.- 4..100 1001 41.11000.- 4% ...99JI—997/s 1911 3^ 94-X—94.1/s 37 1000 3.880 s—88X I 1000 3... 92 y, Grtb. O. 21$ 751 /475 J.; NED.-INDlë 35 I 1000 3^ 371 3.. 37A 3., BANKEN Amsterd. Bank. Kol. Bank N.l. Handelsb... N.H. My. Cert.. Robaver INDUSTRIE A. K. U Berkels P Calve Delft Centr Suiker Fokker VI Lever Br Ned. Ford Philips v. Gelder Pap. .7 V.K. Heden .MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo Mij. A. idem pref. A. ..203 PETROLEUM Dordtsche Petr.. .218i 220 Konkl. Petr245250i/a RUBBER Amsterdam274278 Bandar Rubber 2191/.,226 Dell Bami]222—225 Kendeng L Majangland .7373 Oostkust 500.1611160 Serbadjadl 137X—138i/„ SCHEEPVAART Holl. Am. Lijn... 118—119 Java-Chlna-Jap..l47l 1481/., K.N.S.M1680/K—168&/s Kon. Paketv240212 Scheepv. Unte.177—1781/,, Rotterd. Lloyd. My. Nederland. .142;1431 CULT. ONDERN. H. V. A429433 Java-Cultuur.256 N.l. Suiker241 V. Vorstenl1221;124'' TABAK Dell Bamy226234 Dell-My287—290 Senembah226—2261U Bankpapier: New York 1.86^—1.80^ Brussel 30.0830 20 Stockholm 44.7644.94 Zürlcb 43.59—43.75 Goud: Fijn voor de industrie (ver koop) 2.125. afflnagegoud (Inkoop) 2.075. Zilver: Fijn voor de industrie (ver koop) 32.75: afflnagezilver Inkoop) I 30. Koersen voor stortingen op 18 Juli. Belgas 30 1432 Zwitschersche francs 43.56 Fransche francB 8 768 Lires 9.87 Deensche kronen 86 37 Noorsche kronen 42.83 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 0.42 Dlaar (oude schulden) 3 43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1 45 yt Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.619 Pengö (nw schulden) <6 89 Zloty (oude 6Chulden) 35. Zloty (nw. schulden) 87 68 Lel 1.28

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5