GROOTE SUCCESSEN BIJ SALLA DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Moeilijke opmarsch voor Duitsche en Finsche eenheden Sovjet-versterkingen doorbroken Wanhopige pogingen Sovjet-divisies Duitsche bombardementen oorzaken zware verliezen van ver- Nieuwe vernietigende veld slag aan den gang Thans ten Oosten van de Stalin-iinie ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling Per week ƒ0 16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 5595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 5137 AMEPSFOOOTSCNE COUPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losae regelprlje 10.25 Kleine advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden ƒ0.55 Elk woord meer 0.05 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer Ld. Anderd. ed. prys DINSDAG 22 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S Gevechten leverden flinke terreinwinst op Duilschc en Finsche eenheden hebben in liet Noorden van het Ooste lijk front, bij Salla, onder moeilijke omstandigheden, naar het D.N.B. ver neemt, groote successen behaald. De bolsjewisten hadden de bosschen in de omgeving van de grens in brand gestoken. Klaarblijkelijk rekenden zij er op, dat deze branden den DuitschFinschen opmarsch zouden stuiten. Over den glocicndcn bodem en over smeulende cn rookende boomen, baan den de DuitschFinsche formaties zich een weg. Bijna de gelieele uitrus ting aan wapens, munitie en het eten cn drinken moest door de soldaten gedragen worden, daar de voertuigen in het ongebaande terrein slechts langzaam konden volgen. Ondanks al deze moeilijkheden hebben de Duitsch —Finsche eenheden in het verloop van de gevechten tot dusverre een flinke terreinwinst behaald cn de versterkingen der bolsjewisten aan de voorma lige Finsch-Bolsjewistische grens doorbroken. VOLTREFFERS OP TREINEN Een vrij kleine groep Duilschc gevechtsvliegtuigen heeft bij een aanval op een spoorlijn in een Zuidelijken sector van het Oostelijke front 17 vol treffers geplaatst op 2 treinen der Sovjets. De treinen werden totaal ver nietigd. De lading en hetgeen nog van de wagons was overgebleven, ging in vlammen op. VOERTUIGEN VERNIELD Bij een aanval op marchccrende colonnes der Sovjets in de buurt van een belangrijke wegkruising hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 120 gemo toriseerde voertuigen en 10 pantserwagens vernield. STRIJD BIJ KIEV In het gebied van Kiev is door de Duitsche troepen een Sovjet-regi ment totaal in de pan gehakt. Dit regiment was pas enkele dagen geleden opgesteld. De Sovjets hadden naar uit eenstemmige verklaringen van de gevangenen cn ovcrloopers blijkt, zelfs uit Kiev vluchtende bewoners van beiderlei kunne zonder meer in uniform gestoken. Deze menschen com pleet uit te rusten, was niet meer mogelijk. Deels kregen de manschappen van dit regiment slechts 20 of 30 patronen. Iedere compagnie had gemiddeld slechts één mitrailleur. Ten Noorden van Witebsk Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het gebied ten Noorden van Wi tebsk Sovjet-troepenconcentraties ge bombardeerd. Tal van bolsjewistische divisies, welke in dit gebied zijn op gesloten, ondernamen wanhopige po gingen om door te breken, welke ech ter door de Duitsche luchtaanvallen onder de zwaarste verliezen voor de bolsjewisten, werden verijdeld, aldus het D.N.B. Tijdens verdere aanvallen in het Oosten werden 65 Sovjet-vliegtui gen in luchtgevechten neergescho ten. Door bomtreffers op vliegvel den werden 32 Sovjet-vliegtuigen op den beganen grond vernield. Eveneens hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ter ondersteu ning van den opmarsch der Duit sche legers deelgenomen aan de gevechten bij Smolensk. Door bommen en boordwapens werden verscheidene ingesloten Sovjet-di visies zwaar getroffen. Behalve tal van dooden verloren de bolsje wisten 340 transportvliegtuigen en 26 pantserwagens. Radio-Station in brai\d GEBOUWEN BESCHOTEN Een formatie Duitsche torpedovlieg tuigen heeft gisteren een in de na bijheid van Moermansk liggend radio station der Sovjets aangevallen en de gebouwen met de boordwapens in brand geschoten. SLAGEN VOOR DE SOVJET-VLOOT DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ln Noord-Finland op 20 Juli bij Pol- jarnoje een Sovjet-corlogsschip van ongeveer 3 a 4000 ton, tot zinken ge bracht. Bij haar acties in de Noorde lijke IJszee hebben Duitsche formaties ook een Sovjet-torpedojager door vol treffers vernietigd. Bovendien werd aan de kust van het Visscherseiland een Sovjet-koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht, aldus het D.N.B. Verder zijn op 18 Juli aan den Westelijken ingang van de Golf van Riga enkele motortorpedobooten der Sovjets aangevallen. Eén motortorpe doboot werd in brand geschoten. De boot zonk na hevige ontploffingen. De toestand in de Oekraine Het leven herstelt zich n eer VEELBELOVENDE OOGST De aan het front vertoevende spe ciale correspondent van het Slowaak- sche persbureau meldt, dat in de be vrijde Oekraine bijna overal het leven normaal is. De oogst is veelbelovend, Door den bliksemsnellen opmarsch der troepen zijn de bolsjewisten niet- meer in staat geweest de oogst te vernielen. In den landbouw is men onmiddellijk onder hoogen druk gaan werken. In alle groote steden van de bevrijde Oe kraine is eveneens het leven geheel normaal. De stad Lemberg, die nog enkele dagen geleden een getuigenis aflegde van de gruweldaden en den vernietigingswil der bolsjewisten, is thans reeds weer schoongemaakt en de bevolking verricht haar dagelijk- sche werkzaamheden. Het autoverkeer is zeer levendig. De electrische trams zijn overvol. De levensmiddelenzaken verdeelen de levensmiddelen onder de bevolking, zoodat niemand gebrek be hoeft te lijden. Het spoorwegverkeer is reeds geregeld en ook de café's en bioscopen zijn weer geopend. De stad is versierd met Duitsche en Oe- krainsche vlaggen. Bij iederen stap blijkt de geestdrift der bevrijde bevol king'. In Drohobitsj en Lemberg ver schijnen Oekrainsche dagbladen, wel ke in hooggestemde artikelen de Duit sche en Slowaaksche legers verwelko- Sov jet-parachutist en in Burgerkleeding Tegen alle bepalingen van het vol kenrecht in. gebruiken de Sovjets, naar het D.N.B. verneemt, in de ge vechten tegen het Duitsche leger niet slechts Duitsche uniformen maar ook burgerklceding. Zoo zijn te Erze- mieniee Sovjet-parachutisten gearres teerd, die burgerkleeding droegen. Bij hun verhoor deelden zij mede, dat verscheidene vliegtuigen van de val schermbrigade 204 te Baryspol gestart waren met parachutisten in burger kleeding, die achter de Duitsche li- niets afgezet moesten worden. (Zie verder elders in dit blad.) Roosevelt eischt ver lenging van Diensttijd BOODSCHAP AAN CONGRES President Roosevelt heeft gisteren naar Associated Press meldt, zijn aangekondigde boodschap tot het Congres gericht, waarin hij verlenging van den diensttijd van een jaar voor de militairen in actieven dienst, de nationale garde en de reservisten eischte. Ter motiveering voerde Roo sevelt aan. dat de natie zonder ver lenging van den diensttijd een groot risico op zich neemt en het leger binnen 2 maanden iti staat van ont binding zou verkeeren. Op het Congres rust de verantwoordelijkheid tot handhaving van het strijd vermogen van het leger. De internationale si tuatie eischt thans, dat het leger op volledige sterkte en in een staat van paraatheid wordt gehouden. Tn alle dcelen van Den Haag zijn groeto spandoeken, landkaarten cn affiche' aangebracht met de V Victorie, want Duitschland wint op alle fronten. (Polygoon). Een Maand Strijd tegen de Sovjets VERGELIJKING MET HET WESTFRONT Gisteren liep de eerste maand van den strijd tegen dc Sovjet- Unie ten einde en de Duitsche weermacht staat aan het einde van deze maand van zware ge vechten reeds meer dan 601) K.M. van de voormalige DuitschBol sjewistische belangengrcns verwij derd cp het eigenlijke grondgebied der Sovjet-Unie, zoo werd het D.N.B. in een toelichting op het weermachtbericht van gisteren medegedeeld. Opnieuw is een grpotc vernietigende veldslag aan den gang cn ditmaal reeds ten Oosten van de Stalin-linie, welke dc Sovjet-leiding als veilige en onw ikbare ruggesteun beschouw de. IN HET WESTEN lilden huldigen toestand het einde van de eerste maand vair het groote offensief in het Westen» in 1940, dan moet geconsta teerd worden, dat na den doorbraak door de Weygand-linie op 7 Juni 1940, het Duitsche front aan het einde van de eerste maand van dit offensief een zwaren slag moest leveren tusschen de Kanaalkust en de Maas, zooals het RAADGEVINGEN VOOR DE HUISVROUW VOOR HET CONTROLEEREN VAN HAAR GASVERBRUIK Houdt Uw meterstanden in het oog Hoe U den gasmeter moet aflezen. Aan de gasmeters komen twee soorten tel werken voor. n.l. springtelwerken (liguur I) cn wijzerplaat-telwerken (figuur 2). Het aflezen van een springtelwerk Is "al zeer eenvoudig. Het aantal kubieke meters is direct in cijfers af te lezen. Onderdeelen van een kubieken meier, aangegeven door cijfers achter een komma of geplaatst In een achtergrond van andere kleur, worden verwaarloosd. Enkele meters met springtelwerk hebben naast de cijferplaat, die de kubieke meters aanwijst, nog een iiterrad. Hieraan behoeft geen aandacht te worden geschonken. Het aflezen van een w ij*ei piaat-telwerk lijkt moeilijker, doch is vrij eenvoudig aan te leeren, wanneer men slechts de volgende aanwijzingen in acht neemt: Ie. Let niet op het grootert literrad met kubieke decimeters of liters. Kijk slechts naar de (meestal 4) kleinere wijzerplaten, welke de kubieke meters aangeven. 2e. Bij een gasmeter neeft men afzonderlijke wijzerplaten (elk met één wijzer) welke van rechts naar links de eenheden', tientallen, honderdlallen en duizendtallen aanwijzen. 3e. Bij een klok draaien beide wijzers in dezelfde richting, n.l.K bij een gas meter draaien de wijzers van dc opeenvol gende wijzerplaten beurtelingscn 4e. Evenals bij een klok leze men, als de wijzer tusschen twee cijfers staat, steeds het laagste cijfer af. 5e. Als de wijzer tusschen 0 en 9 staat, leze men 9 af. Voorbeeld. Wil men nu het juiste aantal kubieke meters aflezen. d3n begint men niet met de duizendtallen, doch met de eenheden aan de rechterkant. De wijzer van de een heden, loopt als een klokkenwijzer in de richting van de pijl. Hij slaat even over het liet getal 6 (men schrijft nu 6). Nu komen links daarvan de tientallen. Hier moet men» oppassen, want de wijzer loopt in omge keerde richting, dus tegenovergesteld aan een klokkenwijzer. De wijzer is over de 0 heen geloopcn. dus de 0 (zie ten 4de) wordt links naast de 6 geschreven. Vervolgens komen de honderdtallen aan de beurt. Dc wijzer loopt hier weer in de richting van den klokkenwijzer. zooals bij de een heden en is in dit geval over de 9 heen getoopen. staat dus tusschen 0 en 9. De 9 moet dus links naast de 0 geschreven worden (Zie ten 5de.) Tenslotte komt het rad. dat de duizendtallen kubieke meters aanwijst, aan de beurt. De wijzer draalt op dit rad weer tegen de richting van de klokkcnwljzers in en staat in dit geval tusschen de 3 en de 4. Links van de 9 wordt nu het cijfer 3 gezet. (Zie ten 4de.) Beide metcrtelwerken op de afbeeldingen geven 3906 kubieke meters aan. Op Uw laatste kwitantie, die U altijd moet bewaren, vindt U den datum en den gasmeterstand genoteerd. Stel, dat de stand op 13 November 3S92 was en U leest op 23 November 3906 al, dan hebt U in 10 dagen 14 kubieke meters verbruikt. Als U zoo doorgaat, zult U In een maand van 30 dagen dus 3*14 42 kubieke meters verbruiken. Wanneer U maximaal 40 kubieke meiers per maand zoudt mogen gebruiken, zult U dc volgende d3gen dc noodlge zuinigheid dienen te betrachten thans ten Oosten van de Stalin-linie het geval is. Beslissend was indertijd precies zcoals nu, dat den vijand de zco vurig verlangde adempauze niet gegund werd en dat hij gedwongen was, zijn laatste krachten in dezen vermurwenden slag in den strijd te werpen. Ofschoon het aanvalsfront teen ongeveer 350 K.M. breed was, men vergelijke hiermede het tegen woordige front, dat thans 2000 K.M. breed is, en ofschoon b.v. van het punt van uitgang aan de Somme tot aan den benedenloop van de Seine slechts 90 K.M. moest worden afge legd, vergeleken met de aanzienlijk grootere opmarschgebieden in het Oosten, heeft het verslaan van de zich wanhopig verdedigende Fransche strijdkrachten alleen van den door braak door- de Weygand-linie tot aan het Fransche verzoek om wapenstil stand, toen 10 dagen geduurd. MOEILIJKER OMSTANDIGHEDEN De omstandigheden aan het Sovjet front zijn echter belangrijk verschil lend cn moeilijker. Desniettemin is reeds thans aan het einde van de eerste maand te constatceren dat: le. Het Sovjet-leger te land en in de lucht geweldige en in het geheel niet te compenseeren verliezen heeft gele den, zoodat nu reeds de laatste reser ves in den strijd moeten worden ge worpen. 2e. Een in vredestijd ontwor pen en aaneengesloten verdedigings linie in het Europcesche gedeelte van de Sovjet-Unie niet meer bestaat. 3e. Een hevige crisis zoowel in de leiding als met betrekking tot de moreele houding der Sovjet-formaties waar te nemen valt. VOORTDURENDE ACHTERVOLGING Hiertegenover heeft de Duitsche leiding al haar krachten vast in han den. Van deze krachten is een groot deel tot dusver nog in het geheel niet in den strijd geworpen. Op vele plaat sen is het thans gelukt aanzienlijke deelen van het Sovjet-leger opnieuw in te sluiten, terwijl met name in den Zuidelijken sector de verslagen vij and door de verbonden troepen voortdurend achtervolgd wordt. De Duitsche operaties worden met alle drie weermachtsonderdeelen stelsel matig voortgezet en zullen ook de Sovjets, zooals alle vijanden van tot- dusver, zoo verslaan, dat in de toe komst iedere bedreiging van Duitsch land in het Oosten uitgeschakeld is. Rede van Zweedschen Premier DE NEUTRALITEIT De Zweedschc minister-president Hansson heeft op een congres van me taalarbeiders te Stockholm, een rede gehouden, waarin hij zcide, dat het voornaamste doel van de politiek der Zweedsche regeering is de vrijheid en de zelfstandigheid van Zweden te handhaven en het- land buiten den oorlog te houden. Zweden heeft altijd een politiek van neutraliteit gevoerd, welke uitsluitend bepaald werd door de Zweedsche belangen. Echter heeft ook Zweden niet altijd een politiek kunnen voeren zonder rekening te houden met de geweldige verschui vingen in den geheelen toestand. Hansson geloofde, dat het Zweedsche volk, vastbesloten is solidair te blij ven teneinde een bereiken van de doelstellingen der Zweedsche politiek, het land buiten den oorlog te houden en vrijheid en zelfstandigheid te hand haven. mogelijk te maken. Tenslotte hekelde de minister-president die krachten, die probeeren het Zweed sche volk er toe te brengen, de ver dediging van de democratische orde op te geven. Er zou iets gebeuren.... Dagen tevoren was ons reeds her haaldelijk de vraag gesteld: Wat gaat er Zondag gebeuren? Wij wis ten het niet en hebben den vragers cp onze beurt de vraag gesteld: Wat moet er dan gebeuren? Toen kwamen ze los: „Ze zeggen, dat de Engelschen Zondag zullen landen. Ze zeggen ook, dat parachu tisten in de duinen zullen dalen, ze zeggen Wie waren die „ze-zeggers"? Clan destiene luisteraars naar verboden zenders of praatjesmakers? Onge twijfeld van beiderlei soort. Er waren zoowaar óók nog men schen, die het geloofden, en vast be sloten waren geen voet buiten huis te zetten. Anderen zoo werd ons verze kerd hadden hun laatste voor raadje thee maar vast gezet, om den Engelschman te verrassen met een oudKrwetsche „afternoon-tea". Rijkeren hielden een fleschje wijn gereed, dat zij niet aangelengd, zou den aanbieden in hun mooiste tum blers. Want het drinkwater zou ver giftigd zijn Er is niets gebeurd! Zelfs is er niemand vergiftigd, want ons prima drinkwater onzer onvolpre zen waterleiding was, na de hitte golf-periode, frisscher dan ooit. De gastheeren (of -vrouwen), die op wijn wilden tracteeren, hebben vanwege de bezuiniging, er water in kunnen doen en de thee-leuters hebben hun restantje voor niets gezet. Zoo zijn de leuter-praatjes niet be waarheid en hebben de veel-zeggers en verspreiders van onware geruch ten een modder-figuur geslagen. Instede van in den vervolge twee vingers in den vorm van een V om hoog te steken, doet men beter bij het ontmoeten van zoo'n vcel-zegger en verspreider van valsche geruch ten, met twee vingers de ooren te sluiten en den verspreider te verzoe ken zijn praatjes voor zich te houden. Wij zijn, in het algemeen gesproken, een te nuchter volk, om ons op deze wijze nog langer te laten vernagge- len. Staat van Beleg in Syrië Generaal Wilson heeft in Syrië, naar de Engelsche berichtendienst meldde, den staat van beleg afgekondigd. Nederlanders aantreden Alarmsignalen schetteren trom mels roffelen commando's weer klinken! Nederlanders aantreden, want dit geldt u. Europa wordt be dreigd, christendom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bolsjewis tische monster heeft het masker af gerukt. Stalin de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slacht ten zijn duivelsche satalieten duizen den af. In het Oosten branden steden en dorpen. De hel is losgebroken en alle krachten mogten worden inge spannen teneinde de gevaren te kes- ren en het Sovjet-monster te vernie tigen. Daarom schetteren ook hier de signalen, roffelen de trommels en klinken de commando's. Daarom wordt ook van u verwacht, dat u deze zult hooren, ernaar zult handelen, dus.... uw plicht doen cn aantreden in onze geleden. Het Vrijwilligersle gioen Nederland maakt zich op. Bin nen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zullen zij marcheeren, onze dapperen, dan zuilen de vaan dels wapperen boven colones, samen gesteld uit vastberaden kerels van ons bloed. Nederlanders zullen het zijn. die samen met de helfhaftige strijders uit alle landen van Europa de zege zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval!", zoo zullen de couranten in het Vaderland getuigen van hun daden en gij.... gij zoudt daar niet bij zijn? Alarmsignalen schetteren trom mels roffelen! Nederlanders hoort gij ze niet? Toont wat gij waard zijt. Volgt het voorbeeld van de duizen den. die weten wat hun plicht is en Meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Vliegtuigongeluk in Spanje TWEE DOODEN Uit Oporlo wordt gemeld, dat een van hei militaire vliegveld Amadova (Spanje) opgestegen militair vliegtuig in dc duinen in de buurt van Espinho als gevolg van een zwaren mist een noodlanding trachtte te maken, waar bij het toestel verongelukte. De inzit tenden, luit.-kol. der vliegers Cunha Almeida, dc leider van de technische afdeeling van het opperbevel van de luchtmacht en diens 21-jarige zoon kwamen hierbij om het leven, aldn het D.N.B.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1