MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 22 JULI 1941 z BINNENLAND Hond zuiverde het Terrein VERDACHT HEERSCHAP VERDREVEN Aan de Keizersgracht te Amster dam heeft zich een rumoerig tooneel afgespeeld, waaraan door twee ver dachte figuren, een paar concierges en een zwaren bouvier is deelgeno men. Het slot was. dat de twee onder verdenking staande mannen op hardhandige wijze van het tooneel zijn verwijderd. De concierge van de Nea. Land- bouwbank, de heer Kooiman, die vroeger in politiedienst is geweest, had zich. aldus de Tel.. al een dag of tien lang lederen avond geërgerd aan de aanwezigheid van twee personen, die op verdachte wijze vertoefden voor een bontwinkel, niet ver van het bankgebouw. Zij verschenen meestal te kwart voor elf en bleven op een hekje zitten tot vijf minuten voor twaalf. Soms hoorde men in dien tusschentijd gerammel aan de deu ren van het bankgebouw en ook aan die van een naast de Ned. Landbouw- bank gelegen huis. waarin eveneens een bankkantoor is gevestigd. Ook de concierge van dit gebouw deelde den argwaan van zijn collega. Dezer dagen besloten beiden eens naar de mannen toe te gaan en hun te vra gen wat er aan de hand was. Zij deden dat. doch kregen geen antwoord op hun vraag. Een der mannen, die volgens den concierge een slechte reputatie heeft, nam een bokshouding aan en probeerde ten slotte den heer Kooiman in de gracht te werken. De concierge maakte er snel een eind aan. Hij floot zijn bouvier, die ijlings op het tooneel verscheen en zijn werk grondig deed. Hij greep den vechtersbaas van ach teren beet en stelde hem buiten ge vecht. Sedert de verdwijning van de beide duistere figuren gevoelt de geheele buurt zich opgelucht. KINDEREN NAAR DE OOSTMARK Ook dezen zomer zal, zij het op in perkte schaal, weder een aantal Ne derlandsche kinderen ongeveer zes weken in de Oostmark doorbrengen als gasten van verscheidene famiï'es aldaar, die verleden jaar eveneens Nederlandsche kinderen hebben ver zorgd. De heer Eigruber, gouwleider van den Ober-Donau te Linz, die goede bekendheid geniet wegens zijn zorgen voor de onderbrenging onzer landgenooten in 1940 op initiatief van den Rijkscommissaris, dr. Seyss- Inquart, heeft hiertoe een voorstel aan den Rijkscommissaris gedaan, dat deze gaarne heeft aanvaard. Daar ditmaal ook uit andere deelen van Europa kinderen naar de Oost- mark worden uitgezonden, is de plaatsing beperkt tot ongeveer 400 Nederlandsche kinderen, n.l. uit Am sterdam. Rotterdam. Den Haas. Utrecht en Haarlem, die hieraan de meeste behoefte hebben. 8 Augustus zullen zij naar de Oost mark vertrekken, waar zij den vol genden dag hun bestemming zullen bereiken, om daar te verblijven tot 19 September en den volgenden dag bij hun ouders terug te zijn. RUILVERKA YELINGS WET De Staatscourant bevat een besluit can den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij. ciat ten doel heeft een versnelling van de uitvoe ring van de ruilverkaveling mogelijk te maken en voorts enkele technische verbeteringen in de Ruilverkave- lingswet aan te brengen. KERKNIEUWS Algemeene Synode NED. HERVORMDE KERK In de vijfde zittin,g had aanvulling der agenda plaats. De groslijst voor de vacature predikantslid en ouder ling der Alg. Syn. Commissie met hun secundi werd aangevuld. Bij 29. Onder het oorverdoovende la waai ging Rokoff door zijn vijand te honen. ..Je denkt, dat je vrouw veilig in Engeland zit!" riep hij uit. „Masr zij is hier in deze jungle." En hij ontvouwde al de vreeselijke plannen, die hij had voor de toekomst van den zoon van Tarzan en deelde hem toen mede. wat het lot zou zijn van de moeder van den jongen. Zijn woorden stemming werden gekozen als pri muslid predikant d?- H. H. Brucherus Alveringa. als zijn secundis ds. P. v. d. Sluys, als primuslid ouderling dr. w. J. Aalders. als zijn secundis jhr. mr. A. K. C. de Braauw. als lid van het alg. coll van toezicht J W. .T. Addink. als zijn secundus P. de Bruyn. Als leden van den. schippersraad werden op voordracht van den ker- keraad van Rotterdam gekozen .J. de Ruyter, op voordracht van den ker- keraad van Groningen ris. j. Vermeu len en K. Veenhuis, op voordracht van den kerkeraad van Amsterdam K. H. Alewijn. Tot plaatsvervangend lid van den raad van beroep werd herbenoemd ir. G. H. E. Bergsma Tot lid van den pensioenraad werd herbenoemd mr. P. J. Oud en in de vacature-Hoogen- huyze benoemd ds D. Kuilman. Lei den. In het bestuur van vaikenheide werden herbenoemd jhr. dr. L. M- van Holthe tot Echten en jhr. mr. C. Dedel en benoemd in de vacature H. Schokking ds. H. G. Groenewoud, Wageningen. Tot lid van den raad van beheer werd herbenoemd ir. C. W. E. van Voorst tot Beest. De zitting werd met het oog op commissievergaderingen verdaagd. FILMMEUWS HET F.I ROCF.ESCHE FILMCONGRES RcAp ven Minister Göhbels I)E TOEKOMSTIGE TAAK Op de reccotie voor de te Berlijn ver gaderende delegatie van de interna tionale filmkamer heeft minister Go- bels een principieele rede gehouden over de film als geestelijk eigendom van scheel Europa en de toekomstige taak"van het groote Eurepeesche film congres, aldus het D. N. B. Om te beginnen behandelde dr. GöbbeUs principieele vragen omtrent de Europeesche samenwerking cp het gebied van de film. Hij wees er op, dat in den huldigen oorlog vraag stukken van het Europeesche con- tinen' worden beslist, wier beteeke- nis zeer groot is. Op het gebied '.an de film wordt reeds thans een poging gedaan een klein deel van deze vraagstukken op te lossen. De film is een beslissend middel ter be ïnvloeding van de meening der vol ken. Daarom is het noodzakelijk de film de haar toekomende plaats in het openbare leven te verschaffen. Dit zal een geweldige stap in de troffen den aapman diep. Want stel eens. dat de woorden van Rokoff waarheid bevatten! De opgewonden dansers naderden hun slachtoffer al dichter en dichter. En voor het oog- van Tarzan rees een dergelijk tooneel op. dat hij had meegemaakt en waar bij hij d'Arnot op het laatste oogen- blik van dit lot had kunnen redden. Maar wie was er nu om hem te be vrijden? Niemand in de wereld zou in staat zijn hem uit de handen van deze vijanden te redden. De aapman wachtte op den laatste» stoot, die een einde aan zijn leven zou maken en tevens aan deze ellende. Het zou wel niet lang meer duren, dacht hij. En toen. ver verwijderd van de wilde jungle, klonk een vreeselijke kreet. Een oogenblik hielden de dansers stil en op dat moment rees er van de lippen van den vastgebonden blan ken man. een kreet ten antwoord, angstaanjagender en vreeselijker dan die van het jungledier. Enkele minu ten bleven de zwarten aarzelen. Toen aangevuurd door hun opperhoofd en Rokoff. dansten zij de laatste ronden om hun slachtoffer. Maar voordat een speer Tarzan kon aanraken, ver toonden zich twee groene, schitteren de oogen vol haait en kwaadheid in de duisternis en Sheeta, de panter stond grommend naast zijn meester. De zwarten en blanken waren van schrik aan den grond genageld, al leen Tarzan van de Apen zag. wat er nog verder in de schaduw te zien was. (Wordt vervolgd). RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 23 JULI HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7,00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gewijde muziek (g; pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voer de huisvrouw. 9.25 Gramotoontnuzickj 11.00 Voor rle klonters. 11.20 Hat en semble Amende. 12.00 Klaas van Beeek en zijn orkest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramo foonmuziek. 2.15 Romancers. 3.00 Voor de vrouw. 3-20 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbel lezing (voorbereid door do Christ. Ra dio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws economische en beursberichten. 5 30 Voor de rijpere jeugd. 5,45 Orgelcon cert, 6.15 Voor do binnenschippers. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Econo mische vragen van den dag. 7-15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7 30 Volkszangkoor. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Berichten (l-.n- gelsch). 9.45 R.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.X.O.: Uitzending in de Li.gel- srhe taal: „The Dutch achievements i.i the Netherlands Indis". HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.X.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door liet Vrijzinnig ITotestantsch Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declama tie. 11.00 Viool, piano en gramofoonmu ziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Ensem ble Erica Helen. 12.45 B.N.O.: Nieuws- on economische berichten. 1.00 Ensem ble Jack der Kinderen. 1.45 Gramofoon muziek met toelichting. 2.15 Voor do jeugd. 2.30 Operette „Salzburger Noc- kerln" (e.o.). 3,30 Grnmofoonrauziek. 4.00 Pianovoordracht en gramofoonmu- zick. 5.00 Cursus: Het geestelijk karak ter van ons volk" (voorbereid door het Vrijzinnig Prot. Kerkcomité). 5.15 I-NO,; Nieuws-, economische en beurs berichten. 6.00 Vraaggesprek. 6.15 En semble Bandi Balogb. 6.45 Reportage. .^00 R.X.O.: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cursus: Volks gezondheid: De arts als gezondhpidslei- der. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 815 Het Residentie Or kest cn solisten (In de pauze: Causerie: Banden met Vlaanderenland"). 9.33 Gra mofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radiostichting). 10.05 10.15 Gramofoonmuziek. richting van de eeestelijke ordening van Europa beteekenen. Het is een buitengewoon eelukkig begin van den arbeid van do inter nationale filmkamer in Euronee- schen zin dat zii in hr.3r vooirHiter. graaf Volpi di Misurata. voor hoar leiding iemand heeft verworven, die een in de geheele wereld geacht en naam draaert. Wellicht zullei weldra de aangewezen vertegenwoordigers der volken op andere gebieden van het openbare leven een voorbeeld nemen aan de Europeesche samen werking. die thans cp het gebied van de film is ontstaan. Moderne samenwerking Dr. GÖbbels verdiepte zich vervol gens in het plan van een groot. Euro- peesch filmcongres en bel oogde, dat niet de bijeenroeping van dit congres een einde zal komen aan den voor ieder Europeeseh cultuurmensch on- dragelijken toestand, dat Europa, het continent met de meest omvat tende, diepste cultuur, onvoorwaar delijk is aangewezen op invoer van Amerikaansche filmproducten. De in ternationale filmkamer kan zich ont wikkelen tot een baanbrekende orga nisatie, die op een gebied dat welis waar voorloopig klein lijkt, den v vrijmaakt voor een moderne samen werking tusschen de< vojken. RECHTSZAKEN Ruim 200 inkeliers beboet TE DURE MELKPOEDER Eenige weken geleden werd tegelij kertijd in een aantal plaatsen in Noord-Holland en Utreeht een onder zoek ingesteld naar de prijzen van melkpoeder en gecondenseerde melk. Een groot aantal processen-verbaal wegens overtreding der prijsvoor- schriften was het gevolg. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft nu deze zaken berecht en aan ruim 200 win keliers boeten opgelegd van f 25 tot 1" 50. Eenige grossiers, die eveneens te hooge prijzen berekenden, werden met lioogere boeten gestraft. Prijsopdrijving: van Gasolie Een grossier in fruit en conserven te Utrecht, v. d. B.. kwam voor zijn bedrijf motorbrandstof tekort. Hij stuurde daarom zijn vader naar Am sterdam taneinde te trachten in den illegalen handel gasolie te koopen. B. Sr. vond inderdaad een vertegen woordiger. M.. bereid, hem 4000 liter te leveren voor een bedrag van f 2100. M. beschikte evenwel niet zelf over de olie. maar kocht deze van een koopman S.. eveneens te Amsterdam. Ook deze echter moest de 20 vaten olie eerst weer van een anderen, onbekend gebleven handelaar koopen. Nadat de olie in het pakhuis van den grossier Ie Utrecht was opgesla gen, werd zij door de politie in beslag genomen. Daar de bij deze transactie betrok kenen zich allen hadden schuldig ge maakt aan overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1. moesten ?ij zich voor den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam ver antwoorden. v. d. B. zag zijn duur betaalde olie verbeurd verklaard: daarenboven werd hem f 250 boete opgelegd. M.. de vertegenwoordiger, die evenals S. 150 gulden aan dezen handel verdiend had. werd f 300. S. tot f 400 boete ver oordeeld. H Diverse Berichten f Op klaarlichten dag hebben gauwdieven een bakfiets, btladen met ruim 150 dozijn dameskousen, ter waarde van f 1809. aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, gestolen. Heden vertrekt een buitengewone Portugeesche missie naar Brazilië. Ook déze vernielde brug op den opmarschweg Lepel door de pionniers een noodbrug gebouwd. kon de Duitsche soldaten niet tegenhouden. Snel werd (Weltbild-Polygoon) FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 31 Dit althans is nu eens heel een voudig. merkte hij, niet zonder te vredenheid op. Degene, die onzen krijgsraad verwachtte, heeft, voor dat hier iemand in de kamer was. den hoorn opgelicht, vastgezet, daar na aan een ander toestel de verbin ding tot stand gebracht en eenvou dig al dien tijd, dat wij overlegden, van een of andere kamer uit ons ge sprek gevolgd, misschien op zijn ge mak in een stoel met een sigaartje en een glas wijn en. niet te vergeten een notitieboekje. Tenminste, hij dacht, even na, als het mogelijk was. gefluister op te vangen. Allemachtig, zei Teun. De ont zetting teekende zich af op het ge zicht van dezen toch zoo forschen kerel. Het is gauw genoeg na te gaan of in een andere kamer door de tele foon gefluister van hieruit is te ver staan, hernam A.A. en hij zei dit deels om de beide anderen althans de kans op een geruststelling niet te onthouden. Als u even in het salon gaat. zullen we de toestellen verbin den en u luistert dan, of u hooren kunt wat wij zeggen. Mijn vriend en ik, wij zullen gaan zitten waar we gezeten hebben. Neen, gaat u samen. En als er iemand in het salon is. wacht dan een paar minuten, opdat het den schijn heeft, dat u werkelijk van de telefoon gebruik maakt. En doe dan. alsof u inderdaad telefo neert. geef daarna den hoorn aan uw zoon. die het schijn gesprek even moet voortzetten. Hoort u ons. dan weten wij, dat de vijand op de hoogte is; hoort u ons niet. dan kunnen we het plan volvoeren, zooals ik het u heb voorgesteld. De heeren Van Wieringen gingen, begeerig de controle te kunnen uit oefenen. de kamer uit. Wij bleven samen achter. A.A. en ik. Ik zei: Arie, hij heeft zéker die uitbarsting van onzen gastheer èn de wat luidere uiteenzetting van jou verstaan, toen je zei, dat den man niets overbleef, dan vannacht zijn kans te wagen. Hij grinnikte en daaruit begreep ik dat hij een weg zag in den duisteren doolhof. Net wat ik wou. Bram. Ove rigens. de man heeft natuurlijk alles verstaan, behalve het allerlaat ste, dat ik zoo onverstaanbaar zacht fluisterde, dat je het me van de lip pen moest lezen. Maar waarom laat je hèn dan... vroeg ik beteuterd. Om ze te laten ervaren, dat van hieruit niets te hooren is. Ik deel je dit mee. opdat jé, zoodra we verbin ding met hen hebben, je mond zult houden. Dus zij moeten gelooven Dat we een geheimpje hebben met ons vieren, ja. natuurllijk. an ders voelen ze er immers heelemaal niets voor om vannacht in de kamer van Philip Somer te waken! Speel je geen erg gevaarlijk spel. Arie. door hem zoo tot een aanslag op te jagen? Die aanslag komt toch. Het eind van alles immers is de dood. En dan kan hij nooit, gelegener komen, dan vanavond of vannacht, als we er op voordbereid ziin. Geef Van wielin gen aanstonds zijn revolve terug. Hier heb jij de mijne, ik zal dadelijk mijn tweede halen uit mijn koffer Ook die zoon moet zich wapenen. SsH Nu zwijgen, ouwe jongen. De zoemer van het toestel gonsde. A.A. nam den hoorn op, antwoordde, zei, dat hij nu ging zitten en dat er dus heel goed geluisterd moest wor den. Hij kwam inderdaad zitten, dqch zooals afgesproken, spraken we geen woord. Na ongeveer vijf minu ten ging hij naar het toestel, nam den hoorn, dien hij zoolang op het bureau had gelegd, en vroeg, of het gelegen kwam. dat hij en ik ons nu bij het gezelschap in het salon voeg den. Nadat de verbinding verbroken was, zei hij tot mij: Zoo zie je, Bram. wij troffen voorbereidingen, maar de vijand trof voorbereidingen, voordal wij dat deden. Deze opmerking was niet alleen maar al te waar, doch deed mij beseffen, dat het ons wach tende gevaar in geen geval onder schat kon worden. HOOFDSTUK XVI Een ongestoorde nacht? Toen A.A. aan wilde kloppen aan de deur van het salon, werd deze reeds door Van Wieringen geopend, die de gelegenheid te baat nam ons onge zien toe te fluisteren: Niets te ver staan. absoluut niets. Er klonk op luchting in zijn stem en al was hij dan ook misleid, ik moest in stilte erkennen, dat mijn vriend weer eens recht op dankbaarheid had. Ik vermoedde het. antwoordde hij. alsof hij een diepzinnigheid zei. Dus alles blijft, zooals we het heb ben afgesproken. En nu: geen gehei men meer, mijn waarde mijnheer Van Wieringen. Hij ging naast hem het ruime vertrek in, sprak welis waar tot hem. doch zoo luid, dat iedereen, die dat wilde, hem kon verstaan. Hij legde het er klaarblij kelijk op toe. een gemeenschappelijke gezelligheid te bereiken. Zóó is er van eenzaam buitenleven niet veel te bemerken. Hij boog voor mevrouw, die met. een avondblad onder een schemerlamp zat en groette met een hoofdknik Paul en Eddy, die een uitzondering stellig beiden waren thuisgebleven. Ook zij waren dus danig onder den indruk: trouwens het was aan hen te zien. Eddy, de auto-bezetene, deed niets, lag ver onder uitgezakt in een lagen stoel; Paul, de zelfbewuste, hield zich alsof hij zijn aandacht noodig had bij de oplossing van een schaakprobleem. Naast het speeltafeltje stond een leeslamp, die de prachtig bewerkte ivoren stukken op het ingelegde, door glas beschermde blad zacht bescheen. Het gezin was bijeen, jiie- mand ontbrak: niemand, behalve mijn vriend en ik, was van dit ge zinsleven getuige. Nadat zij onzen groet met een hoofdknikje beant woord en gezien had, dat wij onze aandacht op de zoons richtten, zette mevrouw haar lectuur voort. A.A. keek met belangstelling naar het schaak spel. het eenige voorwerp, dat hem gelegenheid bood een houding aan te nemen, die het gevoel gaf, niet te veel te zijn in het gezelschap. Van Wieringen merkte dit op en vroeg: U schaakt? Maar dat spreekt wel van zelf. Mooie stukken, vindt u niet? Ik zag ze bij een antiquair in Den Haag. De man kón het gewoonweg niet laten, met zijdelingsche gezeg den de aandacht op zijn fortuin te trekken. Hij wenschte waarschijnlijk dat wij zijn voorliefde voor mooie dingen zouden waardeeren, maar wat mij betreft, ik verdacht hem vooral te houden van dure dingen. Problemen oplossen is een lief hebberij van mij, antwoordde AA. onzen gastheer, daarbij Paul aan kijkend, alsof hij in het vaststellen van een gemeenschappelijke liefheb berij een aanknoopingspunt vCoi een gesprek zocht. Dat weet ik, erkende van Wie ringen met een duisteren blik in zijn oogen. Als u lust hebt een partij te spelen? noodigde Paul mijn vriend uit. Eerlijk gezegd, mijn hoofd staat er niet naar, sloeg A.A. af. Maar mijnbeer Verschoor zoudt u geen grooter genoegen kunnen bereiden. Aldus over mij beschikkend, maak te hij mij duidelijk, dat het dienstig zou kunnen blijken, indien ik mijn aandacht wijdde aan den zelfbewus- ten zoon. Hij zelf zou dan zeker ja, zoodra ik instemmend geant woord had op de nu tot. mij gerichte uitnoodiging, trad hij op den jong- sten zoon, Eddy, toe, die quasi ver veeld in zijn stoel sigaretten lag te rooken. Van Wieringen bleef naast hem, Teun schoof een stoel voor mij aan tegenover Paul. Het was. terwijl we de stukken plaatsten, zoo stil, dat ik kon verstaan, wat A.A. tot Eddy zei. Hij nam een sigaar uit het kistje, dat op het tafeltje naast Eddy stond en vroeg met een hoofdbeweging in onze richting: u schaakt niet? Eddy haalde onbeleefd de schou ders op, verzachtte zijn onbeleefd heid dan, door toch een antwoord te geven. Niets voor mij. Daar heb je je hoofd zoo bij noodig. (Wordt vervolgd!

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2