de dieren van tarzan MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1941 BINNENLAND De Technische Noodhulp OPR ICIÏTIN G S VERG A DER IX G Te Amsterdam is dc oprichtings bijeenkomst gehouden van de Tech nische Noodhulp in Nederland, een organisatie, die reeds vele jaren in Duitschland haar onschatbare dien sten op onmiskenbare wijze heeft bewezen en die thans niet alleen tot Nederland, maar ook tot tal van an dere landen zal worden uitgebreid, Kreisleiter Paustian, die een inleidend woord sprak, wees er op. van hoe groot belang het ongestoord functionneeren der openbare bedrij ven. gas, electriciteit. waterleiding is, hoewel men het belang er van meestal eerst dan inziet, wanneer men een dezer zaken moet ontberen. Spr. heette onder de aanwezigen in het bijzonder welkom majoor dr. Fr. Beek, Hauptbereitschaftsführer in den Verbindüngsstab Niederlande der Technische Nothilfe. Majoor dr. Beek schetste hierna in korte trekken het ontstaan van de Technische Nothilfe (T.N.t in Duitschland. onmiddellijk na den wereldoorlog, met het doel. het functionneeren van de vitale bedrij ven, die onder stakingen en sabotage hadden te lijden, te verzekeren. Zij lieten de anderen staken en stelden alles in het werk om even- tueele schade te voorkomen en. waar eenmaal aangericht, zoo spoedig mo gelijk te herstellen. Daarmede ar beidden zij voor het geheele volk. Duitschland wil thans deze orga nisatie ook voor andere landen ter beschikking stellen. In Nederland en in verschillende andere landen heerschen thans toe standen. die de oprichting van een Technische Noodhulp hoogst ge- wenscht maken. De T.N. wordt geen groote organi satie. maar een kleine e'ite-orcani- satie. waarschijnlijk een paar durend man over het geheele land. Niet in elk dorp komt een groep van de T.N., slechts in belangrijke plaatsen. De leden van de T.N. betalen een bijdrage naar draagkracht, zij het ook, dat de minst kapitaalkrachtr:en met een bijdrage van b.v. 10 cent per jaar kunnen volstaan! Dan zijn er nog donateurs en in stellingen. die het nut van de T.N. inziende grootere sommen willen bijdragen. Bet adres voor aanmelding is: Kreisleitung N.S.D.A P. in Noord-Hol land, Heereneracht 478. Amsterdam- C. OVERNEMING CONTRACT VARKENS In de eerstvolgende weken zal door de Ned. Veehouderij Centrale een aantal contractvarkens worden afge nomen. met een levend gewicht, lig gende tusschen 40 en 50 K.G. Voor deze varkens zal bij levering een prijs worden uitbetaald van 0.79 per K.G. levend, franco leveringsplaats. De levering dient t-e geschieden door tussohenkomst van oen erken den handelaar, die voor zijn bemoeie nissen 0 50 per looper ontvangt van den leverancier. Bij te gering aanbod zal noodge dwongen moeten worden overgegaan tot verplichte levering', waarbij een prijs zal worden uitbetaald van 0.75 per K.G. levend, af boerderij. Bij deze gedwongen levering zullen de vrijwillig aangeboden loopers in aanmerking worden genomen. Waar bovendien, gezien de voederpositie, het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot overneming der mestvarkens op een levend ce- wicht van 607o K.G.. wordt den ■varkenshouders aangeraden hun var kens langs dezen weg af te zetten. C.A.O. LEDERINDUSTRIE De Staatscourant bevat een be schikking van het college van Rijks- bemiddelaars betreffende de algemeen verbindend verklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst in de lederindustrie, voor het tijdvak van 18 Augustus tot en met 31 De cember a.s. door EDGAR RIGE BURROUGHS 30) Weken lang was Jane Clay ton een gevangene geweest aan boord van de „Kinsaid". Die vreeselijke nacht, toen ze alleen naar het schip was gegaan in de hoop haar kind en man te vinden, leek haar jaren gele den. Inplaats van man en kind. had zij zichzelf opgesloten gevonden in een hut door Nicola as Rokoff. On danks haar smeekbeden werd zij ge vangen gehouden en hoorde niets over hen. die zij zoo liefhad. Gedu rende dezen tijd bracht de Zweed- sche kok haar voedsel, maar ook hij scheen doof te zijn voor al haar vra gen. Op zekeren morgen, toen ze voor haar patrijspoort, stond, zag ze. dat haar man naar de kust werd geroeid en dat, het schip daarna zijn reis voortzette. Drie dagen varen van tie plek. waar Tarzan was achtergelaten, ging de Kinsaid voor anker in den mond van een groote rivier en nu kwam Rokoff bij Jane in de hut. Na haar te hebben verteld, wat er met Tarzan was gebeurd, vroeg hij haar een chèque voor een groot bedrag. Dit zou haar veiligheid en terugtocht naar Engeland garandeeren, zeide hij. „Als u weigert", vervolgde hij, ..be denk dan. dat ik uw zoon in handen heb." En tenslotte schreef Lady Greystoke de chèque en gaf die aan Rokoff. die deze niet een grijns van voldoening op zijn duivelsgezicht. aannam. Maar hij wilde de vrouw nog meer schrik aanjagen. Hij liep naar haar toe, maar Jane week zooveel mogelijk achteruit, plotseling kwam er een trek van krankzinnigheid op zijn gezicht. Hij sprong naar ha» toe en greep haar bij de keel. Op dat zelfde oogenblik werd de deur var dc hut geruischloos geopend en Ti man in vuile, witte kleeren stapte binnen. (Wordt vervolgd) FINANCIEEL Nederlandsclie Bank DE VERKORTE BALANS De voornaamste cijfers van den weekstaat van de Nederlandsche Bank waren op 21 Juli (tusschen haakjes de cijfers op 14 dezer): Binnenlandsche wissels 38.576.100 (f 60,576.1001papier op het buiten land 379.579.344 356.971.344 be leeningen 173.8C0.763 174.647 729', waarvan aan Ned.-Indië 55.341,825 55.341.825)voorschotten aan het Rijk 15.000.000 15.000.000): munt en materiaal, goud f 1.022582.235 {f 1.022.610.398'; zilveren munt enz. f 12.485.037 12 966.402': totaal munt en materiaal 1.035.067.272 (f 1.035.576.799): bankbiljetten in omloop 1,634.605.720 1.684.525.150 bankassignatiën in omloop 42.432 (f 11.543'; totaai rek. cour. saldo f 168.241.595 172.780.244); beschik baar metaaisaldo 297.130.138 295.867.135); schatkistpapier bij de bank f 32.000.000 54.000.000). KERKNIEUWS Al se me ene Synode NED. HERV. KERK In verband met een verzoek van den kerkeraad van Sloten (N.H.) om vernietiging van een besluit van het prov. kerkbestuur van Noord-Holland had de uitloting van een synodus con tract® plaats. Vervolgens werd gehandeld over de geestelijke verzorging van leden van de Hervormde kerk. die aan deze verzorging dringend behoefte heb ben. Een belangrijk gedeelte van den dag werd gewijd aan de bespreking van een voorstel, door de commissie voor kerkelijk overleg ter tafel ge bracht. Wegens het houden van com missievergaderingen werd de zitting verdaagd. Over een door de pioniers gebouwde pontonbrug trekken de Duitschers over-de Duna. (Weltbild-Polygoon) RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 24 Jï LI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O,: Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbe- reid door het. Vrijzinnig Prol. Korkco- mitc). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 G ra mofoon muziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Orkest Mulando en solist. 12.40 Al manak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Romancers en gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Pianovoordracht en gramo foonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie met gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Harmonie-orkest ,,'s-Gra- ven'hago". 6.15 Causerie: „Sociale zorg, ook voor U'. 6.30 Orgelconcert. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 De Gooilanders. 7.45 Voor den boer 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 6.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gevarieerd Internatio naal programma. 9.30 Berichten (En- gelseh). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engel- sclio taal: „National features of the Net-beclouds.'' HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door de Chr. radio Stichting). 10.20 Gramofoonmu ziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoon muziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Roemeunseh orkest Gregor Snrbnn. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Bont middagprogramma. 3.00 Ramblers. 8.30 Voor de zieken. 4.o0 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 l/ozeii van Christ. Lectuur (voorbereid door do Christ. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 6.45 Reportage. 7.00 B.N O.: Persoverzicht voor binnen- en buiten land 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cau serie: „Ik was er zelf bij". 7 15 Gramo foonmuziek. 8.00 B.N.O.Nieuwsberich ten. 8.15 Het Omroep-Symphonië-orkest, soliste en gramofoonmuziek. 9.30 Cause rie „Sport en lichamelijke opvoeding". 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00— 30.15 Gramofoonmuziek. GIFTEN WINTERHULP In de periode van 7 tot en met 12 Juli zijn door de Winterhulp Neder land giften ontvangen tot een to taalbedrag van 12.711.28. KANTTEEKENING Bohémien Gr. We zitten op een zolder. Vier hoog. Er zijn ondefinieerbare dingen. Getimmerte, dat tot buffet dient, maar tevens als valluik dienst doet. Gordijnen, waar achter ik een haast onbedwingbaren lust krijg, te ki.1ken en een tapijt midden op een oneindig aantal vierkante meters gebeitste» vloer. Een tapijt, dat als een eiland aandoet, waarop een tafel is aangespoeld. En lampen. Hier één en daar één, en plots ergens een boudoir-knus-lief-rood schemerlamp je. dat de intimiteit schept van een afgeschot gedeel- te. Het gróóte raam. dat zich tusschen den bal- kenzolder ruimte gemaakt heeft naar het licht. Rond om schilderijen. Op den grond, tégen ezels aan, op een stoel en hier en daar tegen den wand. Het atelier van den schilder. Telkens wanneer ik zoo'n atelier bezoek, krijg Ik neiging óók op zoo'n zolder te gaan wonen. Wat is dat in mij? Het is of ik me plots overbelast voel van meubelen en mooie burger mans-gerieflijkheden. Die ruimte daar. zonder meer, leent zich tot alles, als je er maar geen dure gebeeldhouwde boekenkast met dito schrijfbureau en „bank-met- zitje" inzet. Want dan heeft die zol der ineens genoeg van zijn kostelijke eigenschappen. Dan schaamt hij zich, maar naakt gebeitst te zijn en vraagt, dwingt om een gespijkerd kleed. Maar timmer er, van een paar oude stijfselkisten een schrijftafel en van vier planken een boekenkast tegen den muur, dan is die zolder weer in zijn eigen doen. Maar aangezien i k dan niet in mijn eigen doen zou zijn, zou het met mij misloopen aan die stijfselkisten-im- provlsatie. Daarom blijft die zolder de zolder van den schilder, bij wien ik graag eens een avond aanloop en daarom blijft mijn studeerkamer, de werkka mer, waar de schilder zich zoo nu en dan op zijn gemak voelt. De bohémien en de burgerman vertegenwoordigen twee werelden; waarvan het niet zóó is, dat die twee werelden botsen. Dat doen ze alleen in de verbeelding van kwas i-artis- tieke menschen, die den mond altijd vol hebben over „b u r g e r 1 ij k" (wat dan slaat op de situatie bij hun ken nissen) en „artistiek" (wat dan de roem Is van hun eigen, kaaltjes- aangekleed woon-slaap-eet-vertrek met wit behang en vooral niet symmetrisch geplaatste moderne ba- zar-artistiekerigheidjes) De twee werelden van den bohé mien en den burgerman, zijn de twee werelden van het leven zélf. De schilder de artiest is in zijn atelier voor de volle honderd pro cent: zich zelf. Hij werkt daar, hij lééft daar en ontvangt daar zijn vrienden. Wij hebben onze studeerkamer al leen maar voor ons zelf- Wij leven ergens anders. Ontvangt de dokter ooit zijn kennissen en familie op een gezelligen zondagavond in zijn spreekkamer? Neen, hij daalt naar ons af in zijn salon. Wij klimmen naar den schilder op in zijn zolder. Misschien voelt u zóó lets van die tegenstelling, die vooral geen tegenwerking inhoudt. De bohémien gééft zich zoo als hU is: artistiek en primitief. De burger man heeft altijd twee kanten: zijn privé ik en zijn gecultiveerde „wij". Den bohémien moeten wij nemen zoo als hij is. Doen wij dat niet. dan is dat hem zóó-een-zorg. maar hij laat ons schieten. De burgerman u en ik wij moeten elkaar nemen zooals wij zijn. Wij moeten ons op elkaar instellen, met elkaar rekening houden. Daarom schept de ongecultiveerde atelier-sfeer van den schilder-op zijn-zolder een veel primitiever we reld met veel minder materieele zor gen. dan die wereld van óns. die voortdurend met het boekje ..Hoe hoort het e i g e n 1 Ij k" zit opge scheept. Daarom leeft de bohémien niet al leen eenvoudiger, en zelfs niet alleen: goedkooper, maar juist daarom zoo veel gelukkiger dan de burgerman, die aan „de in acht te nemen vormen van zijn welstand", zijn penningen offert. En tóch is er geen botsing tusschen die twee werelden, wanneer de gees ten over en weer contact hebben en zij zich beiden voelen ingeschakeld in dat cultureel-algemeene, bij de gratie waarvan de schilder Kunste naar is en de burgerman Mensch. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR B) Hij rijdt liever met den auto, niet .ongen? hielp hem zijn vader, bij hem plaats nemend, zoodat ook A A. ge voeglijk kon gaan zitten. Zijn Lancia tweezitter is. naar mij de handelaar heeft willen wijsmaken, eenig in ons land. Als dat alleen maar wijsmakerij was, dan begon Eddy kwijnend. Neen. neen. daar bestond im mers in het geheel geen reden toe onderbrak Van Wielingen hem haas tig en op pen toon van gezwollenheid waarvan de bedoeling voor mij dui delijk was. Maar op mijn openingszet had Paul reeds geantwoord, ik verplaatste een stuk. keek toe. terwijl hij voorbarig de koningin in het veld bracht, we'- dra was ik zoo in het spel verd'ep? dat ik van niemand dan van Pan' en dan nog voornamelijk wanneer h;' mijn zetten moest beantwoorden notitie nam. Teun bleef bij de pari" tneH'ken: mevrouw scheen nog steeds verzonken in de lectuur van het avondblad; een zestal meters van mij verwijderd had A A. den jong- s:en spruit gewikkeld in een gesprek over de Hollandsche wegen en'het uitbalanceeren van een motor. Wij deden in dit overdadig weelderig ge meubileerd vertrek niets dan den tijd zoekbrengen, tot het bedtijd zou zijn geworden. Dit zoekbrengen van den tijd ging voor zoover ik in staat was het te beoordeelen, buitengewoon voorspoe dig. Ik verloor de eerste partij en won. terwijl ik mijn aandacht geheel op het spei samentrok, de tweede. John, door Van Wieringen per tele foon geroepen, serveerde verversphin- 5on en omdat Paul. mijn tegenpartij, bij cognac versterking zocht, deed ik dat eveneens. Ik voelde mij zeer vol daan over deze logeerpartij, ik had het avontuur naar den achtergrond verschoven en ik aarzelde geen oogenblik de witte stukken wederom cp het bord te plaatsen, totdat ik. Teun aankijkend, zag, dat deze niet mijn vriend een blik van verstand houding wisselde. Hij wensehte mij daarna een goeden nacht, wuifde naar ei1' andéi'êri, gaf zijn moedor een kus en verliet het salon, om zooals ik wist. op de kamer van Phi- 'io Somer de wacht te betrekken Met zelfverwijt om mijn belangstel ling voor wat tens'otte toch maar r i Sn-! b'e-f. gaf ik mijn tcennar- i"i tc !---,:ien vermoeid te z\jn en e" de voorkeur aan to geven bij een volgende gelegenheid onze krachten opnieuw te meten. Meteen was ik weer geheel in de geheimzinnige zaak. waarvoor we hier gekomen wa ren. En het was een tot onzen gast heer gerichte vraag van mijn vriend, die me er in bracht. Hebt u den chauffeur last ge geven den hond te begraven? vroeg hij. Daar heb ik geen woord over gezegd, klonk het antwoord. Ik zou het trouwens aan Hendrik opgedra gen hebben, want die kan beter met schop en aarde overweg. Ook John heeft mij reeds te verstaan gegeven, dat dit Hendriks werk zou zijn, hernam A.A. Onze vriend Willem schijnt zich zelf voor beschikt te achten tot het verrich ten van onaahgenfime karweitjes. Hij zei dit zonder eenige bijbedoe ling. goedig spottend. Ik voel er, eer lijk gezegd, niet veel voor me er nu in te verdiepen of mij te verdiepen in wat dan ook. Ik hoop. dat u het. niet toeschrijft aan tekort aan ge zelligheid hier, maar ik begin te ver langen naar een verkwikkenden slaap. Mevrouw had. dadelijk na haar oudsten zoon. de kamer verlaten. Aangezien Teun als de eenig vol strekt betrouwbare bekend was, gaf mijn vriend, door over zijn eigen moeheid te beginnen, tevens het sein voor onzen gastheer, wan', dec im- •"rs zou onafgebroken in geze'sehap b' ij ven en dus nu met mijn vriend npc- boven gaan. Vóórdien echter behoorde ik me bij Teun te hebben gevoegd en dus groette ik na een kort oppervlakkig praatje met Van Wieringen over het schaak-inzicht van Paul de aanwezigen. In de hall liep ik John tegen het lijf. die juist uit de eetkamer kwam. Hoewel on verstoorbaar gelijkmatig als altijd gaf een of andere kleinigheid in zijn houding, die ik niet nader bepalen kon, te kennen, dat hij had nagezien of de vensters gesloten en door de pennen verzekerd waren. Hij maakte een stijf buiginkje, dat mij welwil lender dan woorden welterusten wensehte en schreed naar Van Wie- ringens kamer, waar hij stellig voor dat hij de ramen sloot, even luchten zou. als hij het niet reeds gedaan had. rk besteeg de breede statietrap en glipte, omdat ik me aan Johns blik. ingeval de huisknecht juist op dit oogenblik de hall weer zou be treden. onttrekken wou, de kamer van den oudsten zoon in om over het balcon de kamer van den ver moorden secretaris te bereiken. De duisternis in de kamer belette me in het begin iets te onderscheiden, doch toen ik er even aan gewend was. kon ik bij het van buiten invallende schemerlicht (het was, zooals ik daarna op het balcon zasr. lichte maan) voldoende zien zonder te gen iets te stooten, dus zonder ge rucht te maken, het balcon te berei ken. Ik nam aan. dat Teun reeds op de afgesproken plaats was, doch niettemin doortrok mij een huivering toen ik bukte en onder de ramen van het trapportaal en de beide W.C.'s, die weliswaar van matglas waren, doch mij. door schaduw, ver raden konden, doorging in de rich ting van de secretaris-kamer. De deuren van deze kamer stonden op een kier. Van Wieringen en zijn zoon waren overtuigd, dat de onbekende vijand van onze plannen niets wist. mij daarentegen had A.A. toever trouwd, dat den tegenspeler niets kon zijn ontgaan. Mijn vriend had mij zijn eigen revolver gegeven. Ik nam die uit mijn zak en hield ze tot schieten gereed in de hand. Ik tuur de door de kier, doch zag niemand. Een afgrijselijk voorgevoel zei me, dat ik binnen een verrassing vinden zou. die ik niet aankon. Als iets zich bewogen had. zou lk geloofd hebben, dat Teun mij wachtte. Er roerde zich echter niets. Doch ik was voor bereid thans, ik zou door niets zoo buiten me zelf gébracht kunnen worden als vanmiddag door den moord op Somer Ik trok de deuren open: ik waagde het er op mijn zak lantaarn, die A.A. nie met de revol ver had toegestopt, aan te knippen. Tegen den muur, ongeveer in het midden, dacht ik. ontwaarde ik een onbeweeglijke gestalte, gezeten od een stoel, met een geweer op de knieën, stellig niet alleen geladen, doch ook met gespannen haan. Voor de zooveelste maal herinnerde ik me het antwoord, dat John in het ■-appenhuis aan mevrouw gaf: Teun had een geweer laten schoon maken Nu liet ik me niét langer door de onbeweeglijkheid van de gestalte weerhouden: ik trad binnen en fluis terde: Dus u bent er al, mijnheel Van Wieringen? Had hij me nu geen antwoord ge geven, het zou me natuurlijk hebben doen ontstellen. Er kwam evenwel antwoord, eveneens op fluistertoon: Ja, en het is goed. dat u iets zegt. want ik zou u niet veel dichterbij hebben laten komen. Is de deur hiernaast al geslo ten? Ik weet het niet, maar het zal wel. Ik heb er niet naar gekeken. Voor alle zekerheid ging ik in de slaapkamer poolshoogte nemen, me bijlichtend met de zaklantaarn waarvan ik het schijnsel niet naar buiten op het balcon liet vallen. De deuren waren dicht, en nauwkeurig rondkijkend stelde ik vast. dat van de slaapkamer uit niets te vre?zen was. Ik voegde me bij Teun. nam te genover hem plaats. En omdat liij met den loop van het geweer naar het balcon zat. lette ik in het bijzon der op de gangdeur, waardoor even later de gastheer binnensloop. Hoe wel mijn oogen nu aan den schemer gewend waren, kon ik hem toch niet dadelijk herkennen, doch hij kon digde zich aan met een zeer zacht gefluisterde verklaring: Ik ben naar de badkamer gegaan en daardoor hierheen. Maar ik wilde wel, dat i* het mijn vrouw had mogen zeggen want die denkt, nu stellig, dat ik nog in de badkamer ben. iWordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2