„Nederland en Europa" Amersfoort Weest zuinig Sociaal-Economisch Genootschap SPOORTJE SPELEN Madagascar AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1941 3 met gas en electriciteit OOK IN HOTELS EN RESTAURANTS. Weest zuinig met gas en elec triciteit en bedenkt, dat Uw be drijf in grootc moeilijkheden ge raakt, indien het toegewezen rant soen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwij feld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezellig heid, maar in dezen tijd staan be langrijker dingen op liet spel. Laat geen licht branden in gan gen, op trappen of in bedrijfs ruimte waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, indien gij de bedrijfsruimte verlaat. Zet uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werk in de linnenka mer zóó, dat gij alles achter el kaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordee- lig mogelijk. Laat uw gasbranders nazien door een vakman en laat deze tevens den toevoer contro leeren. Op deze wijze krijgt U het grootste rendement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de abso lute noodzakelijkheid van bezui niging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparingsmaatregelen. Er was toch een voorzittersvacature MAAR ER IS NU IN VOORZIEN. Het bestuur der Arbeidsrs Muziek- vereeniging „H. J. Hegeraat" bericht ons, dat in de vacature ontstaan door het bedanken als voorzitter van den heer W. C. de Gans, is voorzien door de benoeming van den heer J. Biggclaar tot voorzitter. Deze mededeeling van het bestuur is dus wel in tegenspraak met die van den heer de Gans, dat er van bedanken zij nerzijds geen sprake was en een beves tiging van ons eerste bericht. M.U.L.O.-diploma. Te Hilversum slaagden voor het MULO-diploma B: Elly Jolly, Stans Alewijn (aanv. dipl.) en Miek Hagreis (aanv. dipl.). Voor dipl. A slaagden: Janny v. Klaveren, Cor Boescholen, Henny Jansen, Annic Dctermeyer, Aria Geudeke en Netty Witmer. Stenografie en machineschrijven. Bij het 19 Juli j.l. te Den Haag ge houden examen van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machine- schrijven is geslaagd als leeraar in het machineschrijven onze stadgenoot, de heer J. A, van Mourik. VAKLEERARES LICH. OEFENING Als vaklecraves lichamelijke oefening «an de Chr. School voor U.L.O. Letis- derweg 30, alhier, hoofd de heer P. H. Pilon is benoemd mcj. W. C. J. van Ooijen te Utrecht. BOEKWINKELS GESLOTEN De zaken van de leden der Boek- Kantoorboekhandelaren Vereen. „Be kave" zullen wegens vacanlio a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag (28, 29 en 30 Juli) gesloten zijn. DE BANDEN WAREN MEER WAARD Bij de politie is aangifte gedaan van een rijwieldiefstal. Dit komt dagelijks voor, maar het is nog niet voorgeko men, dat een gestolen rijwiel zoo spoe dig werd teruggevonden. De recherche had in dit geval de fiets spoedig ge vonden. zij het dan ook dat de banden daarvan verdwenen waren. Deze wa ren blijkbaar meer waard dan de fiets. Vrijwilligerslegioen Nederland NIEUWE KEURINGEN Het aantal aanmeldingen voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland" over- treft verre de verwachtingen. Daarom is het noodig een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Voor Utrecht is de keu ring vastgesteld op 24 Juli van 10 tot 18 uur in het Deutsches Haus. Hoofdredacteur-directeur F. W. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WILLING E. Stads- en sportredacteur D. J. UEKKé, allen to Amersfqort. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAAN EN, Huls ter Helde. Doel en streven UITEENZETTING VAN PROF. Dr. VAN LOON Naar aanleiding van heb samcnga&n van den Nedcrlaiulschcn Sociaal-Kcono- mlschen Kring en het genootschap ..Ne derland en Europa tlinns beide veree- nlgd in het soclanl-cconomisch genoot schap „Nederland en Europa", had een redacteur van VP.B. een vraaggesprek met den voorzitter van dit genootschap, prof. dr. J. van Loon. bijzonder liooc- loeraar aan de Rijksuniversiteit to Utrecht. „Do oorlog tusschen het Dultscho rijk en de Sovjet-Unie", aldus prof van Loon, „zal zonder twijfel ten gevolge hebben dat de uitgestrekte Russische gebieden binnen af zienbare» tijd weer deel uitmaken van het Europocsche economische geheel. Rusland zal dan een enorm afzetgebied voor Euro- peesche industrleele producten blijken. Het zal zeer veel grondstoffen leveren cn even als voor 1914 zijn oude functie van graan schuur van Europa vervullen. Men moet zich echter goed rcallseercn. welke grootc problemen al deze nieuwe elementen in het economische leven van ons vaderland zul len scheppen. Er zal een grootc behoefte aan leiders bestaan, die Inzicht hebben in do economische vraagstukken cn mogelijk heden van ons vasteland onder de nieuwe omstandigheden, Ook Nederland heeft op dit punt een taak te vervullen. WIJ zijn. zoo als de rijkscommissaris het in zijn rede van 27 Juni heeft gezegd, mede verantwoorde lijk voor hef lol van Europa. Zooals bekend is. hoeft prof. dl". O. A. S. Snijder renigc maanden geleden eveneens met het oog op <le vraagstukken van Etno- pecschcn aard. welke zich na den oorlog zullen voordoen, het initiatief genomen tot de stichting van hot genootschap „Neder land en Europa". Waar dit genootschap nu een groot aantal terreinen speciaal het economische bestreek, waarop zich ook de onder mijn voorzitterschap arbeidende Nederlundschc soclaal-cconomlschc kring be woog. leek ons oen samengaan onder den naam sociaal-economisch genootschap „Ne derland cn Europa" gewensclit. Daar ver schillende departementen en bestuurskrin- gen ons wezen op eenigfr-belangrijke pro blemen. waarin Initiatief van ons genoot schap op zijn plaats zou zijn, stellen w(J ons voor een aantal commissies te vormen voor een deel is dit reeds geschied welke De bevolking van Nederland Ontleend aan Maatschappij Belangen. Op 1 Januari van dit jaar telde ons land ongeveer 8.922.000 inwoners.1) Een jaar tevoren was dit getal 8.834.000 de aanwas in 1940 bedroeg dus 88.000. Dit is aanmerkelijk minder dan de 100.000 waarmede onze bevolking ge- .durende langen tijd jaarlijks toenam. In het tiental jaren 19311940 bedroeg deb volkingstoename 986.000. In het daaraan voorafgaande tiental 1921 1930: 1.070.000. liet aantal levend geborenen was in 1940 hooger dan in de vorige jaren. Het bereikte een dieptepunt in 1937 met 19,8 per 1000 inwoners, cn steeg sindsdien geleidelijk tot 20,9 in 1940. Hiermede staat het iets boven het ge middelde van liet ai'geloopcn tiental jaren, dat 20.8 bedroeg. Het huwelijks cijfer veranderde weinig, vergeleken met een reeks voorafgaande jaren. Het vorig jaar, 1939, was het echter plot seling zeer hoog: de mobilisatie, en vooral de uitkeering aan gehuwde ge- mobiliseerden, die veel hooger was dan die aan ongehuwden, was blijk baar in groote mate een aanleiding oni te gaan trouwen. Het huwelijkscij fer bedroeg voor dat jaar 9,2 per 1000 inwoners, terwijl Hiel voor 1940 was 7,6, evenals het gemiddelde in de ja ren 1931—1940. Het sterftecijfer was in bef afgeloo- pen jaar belangrijk hooger dan in de daaraan voorafgaande jaren. Het was in de jaren 19311940 gemiddeld 8,9 per 1000 inwoners; in 1937 en volgen de jaren resp. 8,8, 8,5 en 8,6. In 1940 bedroeg het 9,9. Hierin is ook begre pen de sterfte tengevolge van den oor log. Zonder deze zou de sterfte 9,4 be dragen. Dit is een aanzienlijke verhoo ging. Deze verhooging betreft verschil lende leeftijdsklassen en verschillende doodsoorzaken. Zij raakt hier dus een teer punt inzake de zorg voor onze volksgezondheid. Het sterftecijfer ten gevolge van oor logshandelingen bedraagt, volgens de ze cijfers, 0.5 per 1000 inwoners. Of wel, in absolute cijfers. 4570. Dit zijn 2111 militairen (daarbij niet medege- rekend 200 omtrent wie nog geen ze kerheid bestaat) en 2459 burgers. Cijfers ontleend aan het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. zich zullen bezighouden met de brstudee- ring van een aantal actucelc onderwerpen. De volgende commissies zullen binnenkort haar werkzaamheden beginnen 1. Een commissie ter besiudeerlng van de vraagstukken der oorlogsgcwcldschade, wel ke wegen zal trachten tc vinden om de op tlil: gebied gerezen moeliykhedon o.a. in verband met do prijzenpolitiek op voor de getroffenen bevredigende wijze te rege len. 2. Een belnstlngcommlssle. welke aandacht zal wijden aan de vraagstukken welke de aanpassing der fiscale maatregelen aan het principieel gewijzigde Europeesche bestel dor staathuishoudingen met zich zullen bren gen. 3. Een commissie ter bestudcering van (1e Nederlnudsche deelname aan den wederop bouw van Europa, waarbij ln het bijzonder gedacht moot worden aan de problemen op financieel-, handels-, Industrie- cn verkeers gebied. 4. Een commissie voor goedkooper hypo thecair crochet cn wel ln verband met prU- zon- en loonpolitiek, huren, vaste goederen, bevroren credleten. enz. 5. Een commissie ter bestudeering van de verkeersproblemen, welke ln Nederland ac tueel zijn en van de mogelijkheden voor ons land ln het kader van liet verkeer van het nieuwe Europa. 6. Een commissie tor bestudeering van de mogelijkheden lot koppeling der kracht- cn licht bedrijven. 7. Een commissie voor den volksculturee- len ophouw van de Nedorlandsclio dorpen en steden. 8. Een commissie, welke zich zal bezig houden met de vraagstukken der kleine ne ringdoenden en andere mlddenstandsproblc- men. f>. Een commissie tot opstelling van een volkseconomlsch plan. waarbij de belangen van ontginning en natuurschoon moeten worden afgewogen. 10. Een commissie tot. heroriënteering der visscherij ter bestudcering van de toekomst mogelijkheden van deze belangrijke bedrijfs tak ln hot nieuwe Europa. 11. Een commissie welke dc mogelijkheid tot oprichting van een bbuwcrcdlet bestu deert, met, het oog op een sterkere coördi natie van liet bouwcredlotwezen ln verband niet. dc moeilijkheden van den opbouw. 12. Een commissie welke de oprichting voorbereidt van een maatschappij welke al- gemeene maatregelen zal bevorderen ter ver hooging van levenspeil cn levensvreugde der bevolking. 13. Een commissie ter bestudcering van het prüzenvraagstuk. welke zich o.m. zal be zighouden met de moellilkheden. welke de aanpassing der Ncderlandsche prijzen aan het Duitsclie plafond ln verband met de loonkwestle blijkt mede te brengen. 14. Een commissie ter bestudcering eencr meer geperfectionneerde kavtelwctgevlng. ln verband met de eischen. welke door de be- drljfsordening hieraan worden gesteld". Het beest in de kachel De N.R.Ct. vermeldt de volgende leerrijke geschiedenis: „Sloppen mijnheer." Dc energieke stem van den politieman liet er geen twijfel aan bestaan, dat de controle over aulo's op een van de groote autowegen in de buurt van Utrecht serieus moest worden opgevat. De remmen van den vrachtauto waar van hier sprake is, knarsten. Na eenige oogenblikken stond de wagen stil. Vra gend keek de chauffeur den behoeder van het gezag aan. „Wel?" „Uw vergunning alstublieft." „Heb ik niet noodig. Kijk maar ach ter aan mijn wagen. Ik rijd op houtgas." De diender begaf zich naar achteren en kwam hoofdschuddend terug. „Als U mij soms voor den gek wilt houden..", zei hij op een toon, die iets minder vriendelijk klonk. „Ben ik nou gek of.." De chauffeur stapte uit. en bleef als aan den grond gespijkerd staan, want de rijdende ka chel was in geen velden of wegen te be kennen. „Ik moet dat ding onderweg verloren hebben", stamelde hij hulpeloos. „Vertelt U me nou geen sprookjes", viel de agent dreigend uit. want het be gon hem nu toch wel wat te gortig te worden. „Hoe bent U dan hier geko men? Op lucht soms?" De ander fronste het vooi'hoofd. Hij scheen weer wat te zijn bekomen van den schrik en trachtte met uiteenzet tingen over verscheidene technische de tails den dienaar van het recht duide lijk te maken, dat hij toch werkelijk op houtgas reed. Hij kon voor dc zaak geen andere verklaring vinden, dan dat de generator onderweg was losgeraakt en dat hij met de rest. van het gas, dat zich nog in de toevoerleiding bevond, tot hier gekomen was. „Ik zal een eind terug loopen en U den generator laten zien." De agent liet zich overhalen. „Ik ga mee." Ditmaal werd het echter de politie man, die stomverbaasd was, want reeds na een korte wandeling vonden ze den generator, die moederziel alleen op den weg stond. Met een overwinnaarsgebaar wendde SPORT VOETBAL. VOETBALRESTEN In Noord en Zuid nog geen beslissing. Nog is het voetbalseizoen officieel niet ten einde want zoowel in 'tNoor- .den als in 't Zuiden is nog niet uitge maakt, wie het volgend seizoen in dc eerste klasse zullen uitkomen. Wel staat reeds vast dat de Noordelijke eer ste klasser W.V.V, naar de 2e klasse gaat. Een van de belangrijkste resultaten van de wedstrijden van Zondag was het gelijke spel tusschen R.B.C. en Limburgia (11). De eerste klasser verspeelde daarmee een zeer kostbaar punt en hoogst waarschijnlijk zal dat de degradatie beteekenen, te meer om dat Picus er in slaagde den lastigen uitwedstrijd tegen Mirande met 32 te winnen. Zegeviert Picus a.s. Zondag op eigen veld over dezelfde tegenpar tij. dan promoveert de Eindhovensclie club naar de eerste klasse. De kans daarop is inderdaad heel groot. W.V.V. is, zooals medegedeeld, ge degradeerd als gevolg van de 12 ne derlaag, die zij tegen G.R.C. leed. Al zou de Winschotcv club Zondag van L.S.C. winnen, dan zou zij het nog niet redden, aangezien dan G.R.C. door haar beter doelgemiddelde in de pro motie-competitie zou promoveeren. De Groningsche club heeft dus nog een kansje, maar L.S.C. staat er boter voor, want zij heeft aan oen gelijk spel te gen het uitgeschakelde W.V.V. genoeg. A.s. Zondag zal het dan eindelijk iet zijn. SCHAKEN. R.K. SCHAAKVER. „DE PION" lie uitslagen van cle Dinsdagavond ge spreide partijen luiden als volgt: -roep A Th Corbec Jr.—L. v. d. Ham Jr. H. ?otA. Welling Th Corbee Jr.—H. Pot roep B: Chr. SchreuderP. A. Ionian W. BakkenesA. v. d. Tweel l a deze partyen is zoowel ln de t\v 3de. als tie derde groep klaarheid geko- m> a omtrent de bezetting van de bovenste pl. uts. "n groep A gaat L. v. d. Ham Jr. onbe- dr igd aan de kop, op eenigen afstand ge ve \'d door Asperslag en Welling, die het on- de ling over cle bezetting van do tweede plicits nog niet eens zijn. in groep B Is nu ook licht gekomen; hier ga. t Schreuder zeer gedecideerd aan de kop, ge jlgd door Bakkenes met goede kansen vo de tweede plaats, hoewel ook de Wit en Meyer hier nog niet z(jn uitgesproken. J i groep C is dc leiding van meet af aan V(x v. d. Ham Sr. geweest, de tweede plaats is aar het vrij stevig bezit van W. Wisman. l et (lat al zijn de stnndenlljstjea er als vo t uit gaan zien: 0—1 0—1 0—1 ie. de roep A L. d. Ham Jr. 4 4 0 0 4 L. Asperslag 4 2 1 1 2>/j A. helling 4 2 1 1 2A H. Pot 3 1 0 2 1 Tl) Corboc Jr. 2 0 0 2 0 C. r. Empelen 3 0 0 3 0 :<roep B: C't r. Schreuder 3 3 0 0 3 \i Bakkenes 3 1 1 X IA iy P.' Lonian 5 1 1 3 de Wit 2 1 0 1 Meyer 1 0 1 0 y. A. v. d. Tweel 2 0 1 1 A Groep C: tj. v. d. Ham Sr. 4 4 0 0 4 W. Wisman 3 2 0 1 2 A. Jocker 3>' 1 0 2 1 P. v. d. Heyden 4 1 0 3 1 J. Bieckmann 2 0 0 2 0 In deze standen zijn geen afgebroken par ijen venverkt. Houdt U van schaken? Volgt dan do interessante sckaali- rubrielt in ons Zaterdagnummer onder redactie van een plaatse lijke deskundige. Voor beginners en gevorderden beiden, leerzame partijen. e chauffeur zich tot zijn begeleider. Daar is hij!" „Dat is haast niet te gelooven", be kende hij. Maar zijn verbazing bereikte het toppunt, toen li ij moest constatee- ren, dat cle kachel koud was, ijskoud. „Onmogelijk", zei de agent heel logisch, ichtte het deksel op en vond in plaats van houtskool., een varken, een huis- zwijn, rond en rose, zooals deze dieren :n onthaarden toestand er plegen uit te zien, als ze hun leven hebben moeten geven. „Merkwaardig, hoogst merkwaardig", .stotterde de chauffeur, verbleekend. „Inderdaad" bevestigde de agent, haalde potlood cn notitieboekje voor den dag en noteerde de cardinale pun- len van het verrassende geval met de nauwkeurigheid van een kroniekschrij ver. Aldus geschiedde dezer dagen voor de poorten van Utrecht. Kunt gij reke nen, rekent dan mee Een clectrische trein met toebc- hooren van sta tionnetjes, sein palen, overwe gen, kiosken, looden conduc- teurtjes en pa- picr-maché rei- zigerljes kost zeker een twee honderd gulden. Als de kinde ren daar vier honderd maal mee spelen (en méér wordt liet heusch niet!) dan komt dit per keer op twee kwartjes. Stroomgebruik en repa raties zijn in dit bedrag niet inbegre pen. Slijtage van broekspijpen en van zenuwen, als het loeomotiefje dienst weigert, evenmin, 'tls heusch een duur tijdverdrijf, zoo'n electrisch spoortje. En wat heeft nu de N.S. gedaan Die heeft in een fleurige zaal drie enorme tafels neergezet, waarop em placementen gebouwd zijn van een weelderigheid, die zelfs een goed gesi tueerd burgermansgezin nooit of te nim mer kan benaderen. Op die emplace menten loopen sloom-, electrische en Dicscltreincn. Zij zijn uitgerust met het laatste raffinement, dat de spcelgocdin- dustrie heeft kunnen bedenken. Sein lampen, volmaakt werkende wissels, automatische koppelingen, een heuvel voor het rangeeren van goederentrei nen, op bevel voor- en achteruit loo- pendc treinen enfin dc volmaaktheid, zooals een kind het zich in zijn meest fantastische droomen voorstelt In het Amsterdamsch Centraal Station is dit. kinderparadijs ingericht. Entree vijf heele centen Het kan niet anders, of deze nieuwe poging om den band tusschen spoor cn publiek te verstevigen, za lmet daverend succes worden bekroond. Alle normale menschen hebben één ding met elkaar gemeen. Ze zijn dol op hun kinderen Wat is het pakkenste cadeau, dat je een moeder kunt geven? Een pop voor Tusschen Nunspeet cn El burg is de Ncderlandsche Heidemaatschappij bezig met landaanwinning langs de kust van het IJsselmecr. Ecu brcede strook wordt opgehoogd cn in cultuur gebracht, welk werk wordt uitgevoerd in werkverruiming. Op de lage strook wordt ter ophooging grond gestort. (Polygoon.) Door de inboorlingen Nosin Dam- bo. d. i. „eiland der wilde varkens" genoemd, is naar de grootte het vierde eiland der aarde, liet ligt in den grooten Oceaan ten Oosten van Afrika, daarvan gescheiden door de 370 tot 1000 k.m. breede straat van Mozambique. De lengte is 1650 en de grootste breedte 550 k.m. De oppervlakte met inbegrip der Comoren (2185 km2.) en alle ver dere kusteilanden 627.327 km2, be draagt. Aan een brief van den V.P.B.-mede- werker uit Parijs ontleenen wij onder andere: De Gouverneur-Generaal van Mada gascar, Cayla, is dezer dagen in het on bezette gebied teruggekeerd en heeft met grooten lof gewaagd van de trouw en aanhankelijkheid van de Madegas- sen. De inlandsche bevolking is in vele groote en kleine stammen verdeeld, maar zijn terug te brengen tot twee hoofdvolken, die zich onderling ver mengd hebben. Aan de oostzijde van het eiland een olijfkleurige, gedeeltelijk vrij blank en welgebouwd volk, met sluik en kroeshaar, dat aan de Maleiers ver want is. Op liet westelijk deel ontmoet men een donkerder en krachtiger volk, met wollig haar de Sakalava's, met de Kaffers overeenkomend. Plet blanke deel is beschaafder dan het donkere. De taal, Mallagassi, wordt door allen gesproken en behoort tot den Maleische taalstam. Overigens wonen op dit eiland nog een aantal Arabieren, Indiërs en negers die van elders naar hier verhuisd zijn. Verschillende stammen leven on der het onbeperkte gezag van hun hoof den. De Europeesche bewoners zijn meest Franschen, deels hier geboren, hun aantal is ruim 23000, verder zijn er 2500 andere Europeanen, 10500 Hin does, 2300 Chineezen en 700 Afrika nen, de rest van het totaal aantal van 3.702.000 inwoners zijn dc Madagassen die 3.663.000 sterk zijn. Op het eiland heeft men, volgens Cayla. slechts weinig van den oorlog in Europa gemerkt. De productie is dezelf de gebleven, zoodat men van de Engel- sche blokkade niets te vreezen heeft. Alleen is de export naar het moeder land sterk achteruitgegaan. Cayla deed hoogst interessante mede- deelingen over de mogelijkheden, die Madagascar biedt voor het moederland. De kolonie ontwikkelt zich nog steeds verder. Zij brengt thans 40.000 "ton kof fie voort, d.w.z. 8 maal zooveel als tien jaar geleden. De tapioca-productie is zoo groot, dat zij voldoende zou zijn. om de behoeften van geheel Frankrijk te dekken. Met de productie van vanille zou men kunnen voorzien in de behoef ten van 4/5 van de geheele wereld. Er zijn een millioen varkens en 7 millioen runderen, zoodat, bij wijze van spreken, elke inwoner over 2 runderen kan be schikken. Jaarlijks worden er 750.000 runderen geslacht. De rijstpoduetie bedraagt 450.000 ton per jaar. De vrucht van de cassave levert een meel van zoo fijne kwaliteit, dat men er niet alleen brood van kan bakken, doch zelfs fijn gebak. Boven dien worden er veel greenten ver bouwd. De aardnotenoogst wordt ge bruikt om er olie uit te persen en er zeep van te fabriceeren. Het eenige na deel, dat Madagascar ondervindt van de blokkade, is, dat verschillende grond stoffen, die niet op het eiland voorhan den zijn. ook niet kunnen worden inge voerd. Hierin is echter rechttijdig voor zien door hel Gouvernement, dat op verschillende plaatsen verzamelbureaux heeft ingericht voor oude metalen, enz. Het gebrek aan petroleum wordt eenigszins vergoed door exploitatie van het op Madagascar veelvuldig voorko mende teerhoudende leigesteente. Ver der heeft men een aanvang gemaakt met de exploitatie van dc in het Zuiden voorkomende kolenvelden, welke voor raad wordt geschat op 1 milliard ton. haar dochtertje en een bal voor haar zoon. Wie onzen kinderen wat prettigs aandoet, heeft ons hart gestolen. Wie de kinderen dus in staat stelt om voor een stuiver een kostelijk uur te beleven, ter wijl wc zelf rustig aan den kant zitten mee te genieten, kan op onze onver deelde sympathie rekenen. Ook voor het randpubliek is gezorgd. Dc vaders en moeders krijgen een ge zellig zitje in een coupé-achtige afdee- ling en ze zien twaalf kinderen aan iedere tafel mei schitterende oogen rond krijgen een functie en vormen een jeug- af die heerlijkheid geschaard. Die kin deren mogen zelf de knopjes bedienen, dige werkgemeenschap met een deskun digen kindervriend als leider. Kan het idealer Het kind van tegenwoordig is zoo technisch. Het stelt zich niet zoo mak kelijk meer tevreden met een locomo tief, bestaande uit lucifersdoosje met een opgeplakte kurk. Om zich heen ziet het auto's, treinen, trams en vlieg machines, allemaal dingen, die zijn ver beeldingskracht .prikkelen. In die wereld van moderne techniek een functie te vervullen, dal is je wave Welnu, waar kunnen zij die beter doen dan in rle groote, ruime speelka mer der N S. En wij, volwassenen Het is toch zielig voor de vaders, die hun zoon met opgewonden kleurtjes op do koonen rond de toovertafel zien spe len en zelf aan den kant moeten zitten. Thuis komt het hier op neer, dat Jantje, als hij zoet is, wel met vader méé mag spelen met zijn eigen spoortje. Op hel: Amsterdamsch Centraal Station is Jantje echter nummer één en mag paps toekijken. Het zou getuigen van een ernstige psychologische leemte, als de N.S. hier in geen voorziening had getroffen. Maar gelukkig zijn er ook avonden voor vol wassenen georganiseerd. Da slaan er twaalf groote mannen rond de tafel om zich een uurtje zoet te houden een uurtje „kind" te zijn. In ieder waarlijk levend mensch schuilt de onvernietigbare ziel van het kind. Laten we soms niet graag vliegers op en worden we geen jongens, zoodra we in ons badpak rondloopen? Wij zouden een beroep op de vrou wen willen doen: Als Uw man zich thuis verveelt en wat kribbig in zijn stoel zit te mokken druk hem dan een stuiver in zijn hand en zeg vrien delijk: „Hier vent, ga jij maar fijn spoortje spelen hoor Wedden dat U hem als een ander mensch terug krijgt. EEN VORSTIN ALS KLEER MAAKSTER De Russische vorstin Mina Kropatkin heeft zich op den Kurfürstendamm te Berlijn onder eigen naam met titel vermelding als dameskleermaakster gevestigd. De zaak schijnt goed te gaan, want in de Budapester Strasse heeft ze •eeds een uitstalkast, waarin men de voortbrengselen van haar kleermaak stersvernuft kan bewonderen, geopend. De prinses heeft een uitstekende smaak, en nu de bolsjewisten hier meer gehaat zijn dan ooit te voren, willen vele Ber- lijnsche schoonen nog slechts door deze Russische prinses gekleed worden. Zij is in de mode. AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte, Wesisingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 10—12.30 u. 14.30—22.00 uur. Ultleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19 0021.00. Ult.leenmg van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 uur. Grand-Théfltre. Maandag, Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- cu Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.—. 6.15 en 8.30 u. Idoorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 18 t.m. 24 Juli „Lajla" (geprolongeerdl. City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2,30 uur. Van 18 t.m. 24 Juli „Gescheiden op stap". Kembrandt-l'lieater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's. Van 18 t.m. 24 Juli „Roem en geluk". 19 Juli tot eind Augustus Gildchuis Tentoonstelling schilderijen en kunstnijver heid AJC.G. Geopend lederen dag (behalve Zondag en Maandag) van 10.30 tot 5 uur. 26 Juli. De Valk. 16.30 uur. Re ceptie Amersfoortsche Boys t.g.v. het 25-Jarlg bestaan. Na afloop feestavond voor leden en genood Igden. 27 Juli. Zomerfeest van de speeltuin- vereen iglng Soesterk war tier. 30 Juli St. Joiiskerk 8 uur Con cert Amersfoort's Mannenkoor. 2 Aug. 19.15 uur. Zwemwedstrij den voor voetballers ln Peslc's bad. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 23 Juli 21.47 tot 24 Juli 5.47 Maan 24 Juli op 6.07, onder 21.28 n.m.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3