Benedenloop van Dnjestr overschreden Duitsche Successen aan het Zuidelijk Front DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Hevige Gevechten bij Smolensk Suiisctilü! slrijdi voor [uropo EGIOEN D ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 13.05 Per post per kwartaal 2.25 Losso nummers 0.00 Administratie Teleroon 6289. Na fl uur 5595. Giro B6S62. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. AMEQSFOOOTSCIIE COUIM ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprys 0.25 Kleine advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden t 0 55 Elk woord meer 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. S PAGINA'S VOORTDURENDE AANVALLEN OP VLUCHTENDE SOVJET-FORMATIES In het Oosten hebben Duitsche troepen tijdens de succesvolle ope raties aan het Zuidelijke front den benedenloop van den Dnjestr over schreden. In nieuwe dappere opniarschen wierpen zij op 31 Juli dc bol sjewisten uit hun versterkte veldstellingen. In verschillende sectoren van dit front werd onder hevigen strijd de tegenstand der Sovjets overal ge broken en werden zij gedwongen verder terug te trekken. Bij dezen op- marsch leden dc bolsjewisten zware verliezen. In den Zuidelijken sector zetten Duitsche troepen in voortdurenden aanval de vluchtende bolsje wistische formaties achterna. De poging der Sovjets, om bedreigde strijd krachten op eenige plaatsen door transporten per trein terug te voeren, werd verijdeld. Duitsche artillerie nam de geladen treinen in recht- streeksche beschieting onder vuur en dwong hen na hevige beschadi gingen om te stoppen. De bolsjewisten moesten hun transporttreinen verlaten en den strijd aangaan. In hardnekkige gevechten van man tegen man werden dc Sovjet-eenheden onder zware bloedige verliezen in de pan gehakt DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE De Duitsche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. verneemt, bij het Ingrijpen van den strijd te land op 31 Juli 40 Sovjet-pantserwagens, 264 vrachtauto's, 2 pantsertreincn, 2 munitietreinen, een goederentrein, 3 locomotieven, 3 luchtdoelbatterijen en 3 luchtdoelkanonncn vernietigd. Bovendien werden nog aan een groot aantal soortgelijke militaire objecten beschadigingen toegebracht. De bolsjewisten hebben ook tijdens deze gevechten zware verliezen geleden. Ontelbaar aantal bolsjewisten gesneuveld 35000 Krijgsgevangenen gemaakt Na hevige gevechten in het gebied ten Zuiden van Smolensk hebben Duitsche troepen op 31 Juii dc aldaar ingesloten Sovjet-strijdkrachten in de pan gehakt. Steeds nauwer werd in de afgeloopen dagen de ring om de bolsjewistische formaties gesloten. Waar dc Sovjet-soldaten een uitvals- poging probeerden te ondernemen, werden zij bloedig afgeslagen. Uit on telbare loopen van Duitsche batte rijen kwam hun een vernietigend vuur tegemoet. Uit dc lucht hagelde het bommen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen. In dappere aanvallen dreven Duitsche voorhoeden de Sovjet-strijd krachten uiteen, die daarna door na komende eenheden infanterie op ver schillende plaatsen werden omsin geld en overweldigd. Een ontelbaar aantal gesneuvelden bedekte het slag veld. Kapot geschoten en uitgebrande voertuigen en kanonnen liggen langs dc wegen. Behalve tienduizenden soldaten hebben de Sovjet-troepen 245 kanonnen van elk kaliber verlo ren, 35.000 Sovjet-soldaten werden gevangen genomen, zoo meldt het D.N.B.. Ook ten Noord-Oosten van de stad Smolensk ingesloten Sovjet-troepen hebben getracht door de Duitsche om singeling heen te breken. Zij werden op alle plaatsen met bloedige verlie zen afgeslagen. Optredende Sovjet-pantserwagens bleven in het vuur der Duitsche ar tillerie liggen. Strijd ten Zuiden van Kief ARTILLERIE-DUEL In een tijd van een uur zijn acht stukken Sovjet-geschut vernietigd toen er in het gebied ten Zuiden van Kief op den 30sten Juli een vuur gevecht plaats had tusschen Duitsche en Sovjet-artillerie op een afstand van 10 K.M. De Sovjet-batterij pro beerde vanuit een goed gedekte stel ling in het bosch den Duitschen op- marscli tegen te houden. Toen daar op de Duitsche stukken geschut het open terrein opreden en het vuur op de Sovjet-artillerie openden, veran derde deze van doel om de Duitsche batterij te bestrijden. Verschillende trechters ontstonden er cp honderden meters voor het Duitsche geschut. De bolsjewistische artillerie schoot slecht, zonder uitwerking vielen haar granaten in de graanvelden neer. Rustig verrichtten de Duitsche ka nonniers hun werk. sleepten munitie aan en losten schot op schot naar de Sovjets. Het vuurgevecht duurde meer dan een uur. Over de voorste linies van de Duitsche infanterie vlogen de granaten in de bolsjewistische stellin gen totdat Mei, artillerievuur der Sov jets .'zwak'/cc-r werd "eg slechts en kele lukrake granaten sloegen ver voor de Duitsche batterijstelling in den grond, aldus het D.N.B. Na een nieuw salvo van Duitsche granaten bleef het antwoord plotseling uit. De Sovjet-batterij schoot niet meer. Toen de Duitsche infanterie daarop door de Sovjetstellingen heenbrak, troffen zij 8 bolsjewistische stukken geschut in vernietigden toestand aan. SOVJET-DIVISIE VERNIETIGD Wan h o pi ge uitvalspo gi ngen mislukt BLOEDIGE VERLIEZEN In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front is een So/jet-divisie door Duitsche en Roemeensche troe pen ingesloten en totaal vernietigd, naar aan het D.N.B. wordt gemeld. Tijdens wanhopige uitvalspogingen gelukte het den bolsjewisten voor 'n ccgenblik een wig te drijven in de DuitschRoemeensche stellingen. Ondanks het uiterst hevige Duitsche en Roemeensche artillerievuur werden door de Sovjets steeds weer nieuwe eenheden aan de vernietiging prijs gegeven. Alle pogingen om de wig tot een doorbraakplaats te vergrooten stortten met de bloedigste bolsjewis tische verliezen ineen. Een onmiddel lijk gevoerde tegenaanval van Duit sche en Roemeensche formaties, on dersteund door Roemeensche artil- leirie drukte de Sovjetstellingen ineen. In het gebied waar de Sovjet-aanval was ineengestort, zagen de opruk kende troepen een gruwelijk beeld van vreeselijke vernietiging. Verdere acties van de Duitsche Luchtmacht BIJ PETERSBURG EN DE DNJEPR Dc ter ondersteuning van de ope raties van het leger arm heb Ooste lijk front optredende formaties van de Duitsche luchtmacht hebben ook op 31 Juli opnieuw troepenconcentra ties. marschcolonnes, artillerie-stel lingen, spoorlijnen, transporttreinen en voertuigen der Sovjets met bom men bestookt, aldus het D.N.B. In het Noordelijke deel van het Oos telijke front waren de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen met bij zondere kracht gericht op de bolsje wistische opmarsehwegen ten Oosten van Petersburg. In het Zuidelijke deel van het front waren de aanval len gericht op doelen op den grond aan de naar het Oosten loopende groote bocht van den Dnjepr. Het Weermachtbericht 1 Augustus i IDe gevechten aan het Ooste- lijk front blijven onveranderd g gunstig verloopen. Gevechts- E vliegtuigen hebben in den af- I a geloopcn nacht militaire inslal- fl laties in Moskou gebombar- Jdcerd. In de wateren rondom Enge- I land heeft het luchtwapen een fl vrachtschip van 3000 brt. in 8 den grond geboord en 2 vrij J I groote schepen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben I Iin den afgeloopen nacht met R goed resultaat haven-installa- R Ities gebombardeerd aan de I Oost- en Zuidkust van Enge- I Iland, benevens vliegvelden in I het Zuiden van het Brilschc I eiland. Mijnenvegers schoten in s liet Kanaal 4 Britsche jagers E Incer. Militaire installaties aan het E I Suezkanaal zijn in den afgcloo- R pen nacht eveneens door Duit- Ij sehe gevechtsvliegtuigen aangc- I vallen. I" De vijand is noch bij dag, noch in den nacht naar Duitsch I gebied gevlogen. Wanorde in Siberië Groote toevlucht van j Geëvacue^dcn TREINEN OVERVOL Een functionaris van de Japansche ambassade te Moskou, Ginjiro Soe- mino, die uit Moskou aan de Japan sche grens is aangekomen, heeft vol gens Domei verklaard dat zich in Siberië tooneelen van de grbotste verwarring en wanorde hebben afge speeld. Deze wanorde was een gavolg van de vlucht van duizenden sovjet- geevacueerden uit St. Petersburg, Minsk en Moskou. De Trans-Siberi sche treinen zijn overvol en hij was verbaasd, dat enkele geëvacueerden afkomstig waren uit Wladiwostok. Het personenverkeer geschiedt geheel los van ieder spoorboekje als gevolg van groote troepenverplaatsingen. 102 K.M. in 36 uur SCHITTERENDE MARSCHPRES- TATIE Een schitterende marschprestatie is op 31 Juli, naar het D.N.B. verneemt, geleverd dcor een Duitsch infanterie- regiment, dat in 36 uur 102 K.M. heeft afgelegd en daarbij steeds weer felle gevechten heeft moeten doorstaan. Tijdens dezen geweldigen marsch gun den de infanteristen zich slechts kor te pauzen om te eten en te slapen. Langs zandige wegen en stoffige stra ten rukten zij dag en nacht voort om de vluchtende bolsjewisten op de hielen te blijven zitten. DE VRIJWILLIGERS IN KROATIë De Kroatische minister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. Lorkowitsch, heeft gewezen op den sterken weer klank, die de oproep tot het vrijwil lig deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewisme in Kroatië gevonden heeft. Zoo hebben zich alleen in één enkel district in Slavonië 1600 man aangemeld voor den strijd tegen den Europeeschen vijand. NOORSCH BATALJON NAAR HET FRONT Naar de bladen te Oslo melden, heeft het eerste bataljon van het Noorsehe legioen Noorwegen verlaten om te strijden tegen het bolsjewisme. Victorie Duitschland WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Het eerste verhoor. Op het vliegveld nomen bolsjewisten verhoord. van Minsk worden gevangen ge- (Hoffmann.) Engelsche Gezant teruggeroepen Uit Helsinki Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, aldus het D.N. B., is de Engelsche gezant te Hel sinki, in antwoord op het afbre ken der diplomatieke betrekkin gen van Finland met Groot- Brittannië, teruggeroepen Finsche Gezant bij Eden Iet ministerie van Buitenlandsche Z; ken te Londen heeft de volgende m dedeeling gedaan over het afbie- :i van dc diplomatieke bclrekkin- tusschen' Engeland en Finland, jlcus liet D.N.B.. Gisteren is dc Pilxschc gezant, Gri- penberg, door Eden ontvangen. In opdracht van zijn regeering berichtte Gripenberg het afbreken van de di plomatieke betrekkingen tusschen Finland en Groot-Brittannië. Na de zen maatregel heeft de Brilschc ge zant te Helsinki, Vereker, opdracht gekregen om zijn pas te verzoeken. Finland's Strijd Officieel wordt uit Helsinki mede gedeeld: In de scheren van Hanko heeft de Finsche artillerie 3 vijandelijke transportschepen tot zinken ge bracht. In het Ladoga-meer hebben 2 vijandelijke kanonneerbooten een eiland voor Sortavala met machine geweervuur beschoten. Door onze ar tillerie werden treffers op beide sche pen geplaatst. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen hebben in de sche ren van Provoo een visschersboot met bommen en machinegeweervuur aan gevallen, zonder echter schade aan te richten. In het Noorden heeft de Finsche luchtmacht vijandelijke transport schepen en convooien gebombardeerd. De Moermansk-spoorlijn is opnieuw op enkele plaatsen opgeblazen. Een schip van 1000 ton is tot zinken ge bracht. In Oost-Karelië is wederom een vijandelijk bataljon vernietigd. Rede van dr. Göbbels Duitschland's sociale wil werkt fascineerend HANDHAVING VAN LEVENSRECHT De Duitsche minister Göbbels heeft gisteren de gouw-gemachtigden van de N.S.-Volkswohlfahrt uit geheel Duitschland. ontvangen, die te Ber lijn waren bijeengekomen voor een werkvergadering van enkele dagen. Dr. Göbbels betoogde in zijn toe spraak, dat niemand thans nog den socialen wil van Duitschland kan be twijfelen. Deze sociale orde, die voor het Duitsche volk reeds vanzelf spreekt, werkt ook op andere volken aanlokkelijk en fascineerend. De minister zette daarop in bijzon derheden uiteen welke taak voor de N.S.-Volkswohlfahrt voortvloeit uit de groote politieke conflicten en ver- Er dreigt gevaar Ernstige gevaren bedreigen Europa. Het bolsjewistische ondier is losgela ten. Zij, die reeds zooveel bloed ver goten, die In eigen land het Christen dom hebben uitgeroeid, die de cul tuur vernietigden, het huwelijk tot een aanfluiting maakten, zij waagden den sprong diealleen kon worden onderschept, omdat Duitschland waakzaam was. Er dreigt gevaar! Daarom werden de Duitsche legers aan de Oostgren zen samengetrokken daarom sloe gen zij toe op het juiste oogenblik daarom werd op 22 Juni j.l. het of fensief tegen de bolsjewistische hor den ingezet. Er dreigt gevaar en dat zal niet eer der geweken zijn, voordat de laatste bolsjewistische agitator over de kling is gejaagd. Zoolang dit niet is gebeurd zoo lang er nog Sovjet-benden zijn, die de bevelen opvolgen van den tiran Stalin en zijn medeplichtigen, zoolang is het gevaar niet geweken, zoolang dient Europa alle kracht In te span nen, om de totale vernietiging van het communisme te bereiken. Alle krachten moeten worden inge spannen, zonder uitzondering. Van daar de vrijwilligerslegioenen in alle beschaafde landen, vandaar ons eigen legioen dat wordt gevormd door duizenden Nederlanders die het ge vaar, ook voor eigen land en volk beseffen en begrijpen dat indien alle krachten moeten worden inge spannen, daartoe ook de beschikbare Nederlandsche krachten behooren en daaromgroeit het legioen van dag tot dag. Alle krachten inspannen voor h.et nieuwe Europa, tegen de Sovjet-Unie beteekent bouwen aan de toekomst van ons eigen Vaderland! Er dreigt gevaar, dat móet en zal bezworen worden, daarom zetten ook Nederlanders .zich in, trekken ten strijde, vastberaden en moedig. Nederlanders, er dreigt gevaar, alle krachten moeten worden inge spannen. Ook op Uw inzet wordt ge rekend, dus doet Uw plicht, meldt U aan bij het VRIJWILH NEDI Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage klaarde, dat het Duitsche volk thans beseft, dat het dezen oorlog moet voeren ter handhaving van zijn le vensrecht, ter verdediging van zijn sociale orde en daarmee voor het bestaan en het welzijn van het ge- heele land. Het geheele volk begrijpt waarom het ditmaal gaat. Het weet wat in dezen oorlog te winnen is, maar ook in welk gevaar wij ons be vonden en wat ons had bedreigd, als het bolsjewisme uit het Oosten in een onbewaakt oogenblik Duitschland had overvallen. In deze gigantische wor steling zal de overwinning bevochten worden door de Duitsche weermacht onder het veldheersgenie van den Führer. De Nederlandsche Volksdienst (Slot) Wat de organisatie van den N.VJX betreft, dient -vermeid te worden, dat deze taak eenvoudiger was, dan die der Winterhulp. De N.V.D. kon im mers gebruik maken van de bestaan de organisatie van de Winterhulp; waardoor hij snel kon worden uit gebouwd. Natuurlijk is een goede scholing van allen, die er aan mede werken, gewenscht. De leiding zal moeten kunnen rekenen op een staf van toegewijde werkers, 'niet van theoretici, doch van practische arbei ders en arbeidsters, Vandaar ook, dat de N.V.D. zich niet bindt aan poli tieke of religieuze overtuigingen. De critici hebben bij voorbaat reeds on gelijk. want wat nu wordt gedaan, kan niet worden vergeleken, met wat in het verleden werd gepresteerd. In dit verband moge er op worden ge wezen, dat de Xaiionaal-Socialisti- sche Volkswohlfahrt in Duitschland, die reeds gedurende een reeks van jaren voortreffelijk werk heeft ver richt, aan de wieg van den N.V.D. heeft gestaan. De Nat.-Soe. volks wohlfahrt beschikt over eer. schat van ervaring, waarvan de N.VD. thans een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Gelijk de Duitsche N.S.V. iets geheel nieuws en zegenrijks bracht, zal de N.V.D. dat in Neder land doen. Zeker, er bestond hier te lande reeds veel charitatief werk, doch de groote fout was, dat er ook daar geen eenheid was. De splijt zwam tierde er welig, hetgeen uiter aard de resultaten niet ten goede kwam. Met den N.V.D. zal dit geheel an ders zijn. Hierin wordt alles samen gevoegd, tot heil van hst geheele volk en in deze waarlijk grootsche taak kan een ieder deel hebben, die zich geroepen voelt, zijn werkkracht voor dit doel in te zetten. Wij wezen er reeds op, dat het cen trum der actie gelegen zal zijn in hel gezin. Van dit centrale punt uit za' v/orden gestreefd naar dc éénmaking van het volk, in en door verhooging der levensvreugde, die vooral ook in den arbeid moet worden gevonden. Millioenen handen zullen hieraan mede moeten werken, om den gees telijken en matcrieelcn nood van ons volk te lenigen, De N.V.D. zal neutraal zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat in de leiding ervan menschen moeten zijn, die den nieuwen tijd verstaan en die uit positieve overtuiging willen mede werken. Maar dan is het ook om het even of zij Katholiek of Protestant zijn. Men moet den N.V.D. dus vooral niet zien als ccn enige groepeering. Ten slotte nog iets over de organi satie. Bij den aanvang zal de N.V.D. gebruik maken van dc Winterhulp- organisatie, n.l. het hoofdbureau in Den Haag. de provinciale bureaux en de stedelijke bureaux in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Onder deze top-organisatie zal later de breede basis worden -uitgebouwd, die uit de bevolking zelf zal worden ge vormd. in de steden beneden de 10.000 inwoners zullen in het alge meen do burgemeesters de leiding ervan hebben, doch in plaatsen met méér inwoners worden technische moeilijkheden gevreesd. Vandaar dat in die gemeenten een indeeling in wijken zal plaats vinden, elk van 10.000 inwoners. In Den I-Iaag sullen er op deze wijze dus ongeveer vijftig wijken ontstaan. Elke wijk krijgt- dan een wijkhoofd. Deze organisatie staat echter nog niet geheel op pootcn. zoodat wij met deze korte vermelding voorloopig moeten volstaan. Het is verheugend, dat de N.V.D. reeds van verschillen de zijden niet onbelangrijke giften mocht ontvangen. Men kan dit grootsche werk steunen door toe tc treden tot. den N.V.D. Het lidmaat schap bedraagt, minimum fl.per maand. Do N.V.D. rekent, er op, dat vele Nederlanders zich onder zijn vanen zullen scharen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1