I8-7-6-0-0 Groote Boerendag te Den Bosch De Eenige Vrouw AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 BINNENIAND Nederland op de Leipziger Messe Op de Leipzigermesse, welke van SI Augustus tot en met 4 September gehouden zal worden, zal Nederland door een aantal belangrijke inzendin gen vertegenwoordigd zijn Van bijzondere beteekenis is de in zending van den Economischen Voor lichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Ongeveer 600 M2. heeft men te Leipzig ter beschikking gekregen en dat is aanmerkelijk meer ruimte dan men tot dusverre toegewezen kreeg. De deelneming bestaat uit vijf In zendingen, welke alle ln het Ring- messehaus een plaats zullen vinden. De representatieve inzending komt in de bij uitstek gunstig gelegen ruimte In de parterre. De vloerbedek king bestaat uit Nederlandsche te gels en de wanden uit brandwerend gemaakte rietmatten, waarin nissen worden gevormd. Deze afdeeling heeft een typisch Nederlandsche tint ge kregen door de Nederlandsche mate rialen als tegels en riet, welke ge bruikt zijn. In dezen stand wordt de aandacht gevestigd op verschillende zijden van Nederlands economisch en sociaal le ven, met name op het gebied van landbouw, veeteelt, tuinbouw, boom- kweekerij, visscherij, Industrie, water wegen en electrificatie. In het bijzonder zullen naar vo ren worden gebracht producten als: bloembollen, heggen, aardappelen, aardappelmeel, stroocarton, boter, kaas, melk en melkproducten, marga rine. eieren en cacao, terwijl ook veel aandacht wordt besteed aan: water wegen, visscherij, scheepsbouw, elec trificatie, fietsen en radio. Een groote kaart van Nederland, samengesteld uit 22 foto's, en een bak met diapositieven, geven een aantal beelden uit den landbouw en de nij verheid van ons land. Er is verder een inzending van de Nederlandsche textielindustrie, die geen propaganda maakt voor de di verse fabrikanten, doch voor de ge- heele Nederlandsche industrie. Tenslotte zijn er een representatie ve inzending van de Nederlandsche schoenen- en lederindustrie, een col lectieve inzending van individueele firma's en een inzending van kunst ln handwerk en industrie. II. DRIJVER f Te IJmuiden is op 67-jarigen leer tijd overleden schipper H Drijver, een der pioniers van de iJmuiden- sche visscherij, met zijn twee broers, allen echte Terschelür.ger zeelieden. Zij waren de eerste schippers van stoomtreilers en ma-kten vele reizen naar IJsland. HET BOLSJEWISTISCH GEVAAR KERKNIEUWS Al^pTTi^ene Svnode NED. HERVORMDE KERK De heer Brouwer las de concept circulaire tot aanbeveling der gene rale kas. Met dank werd het concept aanvaard. Stemming vond plaats voor een secundus lid predikant in de va cature ds. J. J. c. Karres, die als primus is opgetreden. Gekozen werd dr. J. N. Sevenster te Leeuwarden. Als secundus lid ouderling in de vacature door het bedanken van mr. H G. CostBudde werd gekozen prof. dr. P. Schol ten te Amsterdam. Ds. Boonstra las namens de com missie ad hoe de eindredactie voor van het nieuwe synodaal reglement voor de predikantsweduwen en wee- zenbeurs. Prof. Huitjema las namens dezelfde commissie de eindredactie van het art. 17 van het reglement kerkelijk opzicht en tucht voor. Ds. Bruclierus Cleveringa rappor teerde namens de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen over een voor stel van het classicaal bestuur van Kampen om art. 39 van het algemeen reglement in dier voege te wijzigen, dat ook de overige leden van het classikaal bestuur, die niet als ouder lingen naar de classikatle vergaderin gen zijn afgevaardigd, toch deze ver gadering als gasten met adviseeren- de stem zouden bijwonen. De commissie achtte de voorgestel de wijziging in strijd met art. 38 van het algemeen reglement, waarin het wezen der classikale vergaderingen omschreven wordt en concludeerde dus tot niet aannemen. De vergade ring vereenigde zich met de conclusie. Onthoudt dit Nummer. Acl*#-zeven-zes-dubbel nul. Stort op dit nummer uw bij drage voor de Nederlandsche Ambulance. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Uw bijdrage op dit gironum mer gestort, ten name van de Nederlandsche Ambulance, zal het Roode Kruis in eïaat stel len den nood van vriend en vijand op de slagvelden in het Oosten te lenigen. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Ook uw bijdrage wordt ver wacht. Stort nog vandaag pp giro nummer 87600, ten name van de Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. Redevoering; van den Leider van het Agrarisch, Front HET BOERENRECHT Te 's Hertogenbosch is heden een groote boerendag gehouden, georga niseerd door het Nederlandsch Agra risch Front. Rede E. J. Roskam De heer E. J. Roskam, die het eerst het woord voerde, zeide niet ge komen te zijn om een schoone rede voering te houden, doch om den boe ren te zeggen, dat het hun plicht is tegenover hun voorgeslacht, tegen over zichzelf en tegenover hun na geslacht, om in de eerste plaats, in de tweede en in de derde plaats te zorgen, dat zij goede en trouwe Bra- bantsehe en Limburgsche boeren blij ven, getrouw aan hun eigen Franki- schen aard. omdat deze een waar devolle loot kan zijn aan onzen al- ouden, maar niet gestorven Neder- landschen stam. Het gaat om de vernietiging van het bolsjewisme en om het bewaren van het edelste en heiligste wat wij bezitten, aldus vervolgde de boeren leider. Over de goddeloosheid van dat bolsjewisme behoef ik u niets te zeggen. Uw geestelijke leiders heb ben dit voor mij reeds jarenlang ge daan en gij weet het uit u zelf ook wel. Het is mijn taak om u aan te toonen, dat de wereldbeschouwing, waaruit het bolsjewisme voortkomt, precies dezelfde wereldbeschouwing is, die ons hoerendom in Nederland geknecht, bedrogen, belogen en be stolen heeft, onder het mom van crisiscentrales en landbouwsteun. Spr. gaf een geschiedkundig over zicht over de knechting van ons hoerendom. Voor god Mammon lag ons volk gebogen en aan dien God werd ons hoerendom hoorig gemaakt. Zoo was iiet in het landbóuwleven en zoo was het ook in het staatsleven. Laat zij, die nu schimpen op de lage boter- en vleeschrantsoenen toch eens bedenken, dat in die tijden van voedselvernletiging en vee-slachting het gemiddelde gebruik in Neder land niet hooger was. Waar waren de politieke partijen, die toen haar ban vloek lieten dreunen tegen dit god loos gedoe? Waar waren zij. die van de daken dorsten schreeuwen, dat het recht van den boer en de eer van den arbeid werden vertrapt? Van ach teren gezien is die druk op ons hoe rendom noodig geweest, want het geldt altijd nog, dat de drukking der melk boter voortbrengt en even zeer is die tijd van schande en leed nuttig geweest om ons hoerendom voor goed de ocgen te openen en om het bolsjewisme in ons land te ont dekken in den vorm waarin het zich in ons land openbaarde. Spr. ging vervolgens na welke recht-orde tot gelding zal moeten komen. Ons oude Germaansche eigendomsrecht zal moeten komen ln plaats van het hui dige laat-Romeinsche heerschers- recht. Zonder dezen grondslag is eiken opbouw vnaak-werk. De boerenleider las eenige citaten voor uit het R K. handboek voor de kerkgeschiedenis van pastoor W. Nolet, waarin het Germaansche recht in klare woorden werd weergegeven en waarin de grondslag wordt gege ven voor de leuze ..boerenland'' ii boerenhand". Opdat men wete, wat men aan ons heeic, verklaar ik duidelijk aldus de boerenleider dat wij tot onzen eisch van „boerenland in boeren hand" voor geen enkel compromis vatbaar zijn. Op grond van de we' der natuur en p grond van de scheppingsorde is het recht van den boer op zijn grond voor ons 'n heilig beginsel. Hiervoor te strijden is ons hoogste doel en daarom doe ik een beroep op alle bezitters van gronden, dat geldt evengoed voor kerken en kloosters als voor grootgrondbezitters en voor naamlooze vennootschappen, om met dit beginsel niet te spotten. Wij hebben zooveel vertrouwen in ons volk, dat wij weten, dat binnen 10 jaar tijcis alle grond voor een rechtvaardigen prijs en op eerlijke wijze door de bezitters aan onze boe ren zal worden teruggegeven. Een financieringssysteem wordt voorbereid. Hierna ging spr. nader in op het organisch beginsel van „boerenland in boerenhand". Rede P. J. Jansen De gewestelijke voorzitter van Bra bant der commissie dr. posthuma, de heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standaardbuiten, ver tolkte de stem uit Noord-Brabant. Hij zeide o.m.: Natuurlijk heeft de behandeling der vraag: „bolsjewisme of boerenorde" de belangstelling der commissie dr. Posthuma, die zoo uitgesproken de be langen der boeren en dus die van het Nederlandsche volk dient. Voldoende zou het zijn hier te her inneren aan het feit, dat het commu nisme den boer vertrapt, en die nieu we orde, die komen gaat, gebouwd zai zijn op den boer. Toch lijkt dit voor het Katholieke Brabant en Limburg in den huidigen tijd voldoende, wijl men den indruk bekomt, dat te veel vergeten wordt het ontzettende kwaad van het com munisme. In „Quadragesima Anno" wordt het geschilderd als volgt: „Dit communisme heeft twee pun ten op zijn program staan, die het, niet in het geheim of met shnksche middelen, maar openlijk en onverho len met aanwending van alle middelen, de gewelddadigsten niet uitgesloten, tracht te verwezenlijken n.l. den felsten klassenstrijd en de algeheele afschaf fing van het privaat eigendom. Bij dit streven schrikt het voor niets te rug. Eerbiedigt het niets. En heelt het eenmaal dc macht in handen, dan gaat het zóó wreed, zóó onmensche- lijk te werk, dat het ongelooflijk is en grenst aan het monsterachtige. Dat getuigen de schrikbarende slach tingen en verwoestingen, waarmee het de uitgestrekte gebieden van Oost-Europa en Azië heeft overdekt." Zelfs de boerenarbeid, die toch als hoofdkern draagt ,de gebondenheid aan de krachten van hemel en aarde, werd in dienst gesteld van het kapi taal, dat zich aanmatigde, alles op te elschen en him, die leven moesten van boerenarbeid, nauwelijks het leven liet. Zoo ziet men ook onder de beoefe naren van den boerenarbeid het noodlijdend proletariaat aang^teien tot een ontzaglijk getal. En hun klachten stijgen van de aarde op tot God. Niettegenstaande duidelijk bleek, dat de spankracht der Nederlanders tot het berustend aanvaarden en dra gen van het door een liefdeloos eco nomisch bestel over hen gebracht leed en kommer zijn grenzen heeft, criti- seerde men, polimeerde men. doch van daadwerkelijken opbouw op in ons volk verankerde grondslagen geen spoor. Als gij, aldus spr., boeren van Bra bant, dit in u opneemt, zult gij ver vuld worden van hoop en vreugde, want nu sinds eenige maanden staan wij op den drempel van den nieuwen tijd, die met zich brengt de mogelijke vervulling van den wensch van den H. Vader. Luttele maanden geleden werd een voorstel tot intensief samengaan van alle bij de boerenproductie be trokkenen naar de prullemand venve zen terwille der hooggeroemde vrij heid en omdat de tijd niet rijp werd geacht. De heer Jansen gaf hierna 'n over zicht van het begrip „vrijheid" dat dateert uit den tijd van de Fransche revolutie en ontaardde in bandeloos heid. Spr. eindigde aldus: Boerenorde is katholicisme van de daad. Zij zal Nederland gaan dragen in den vorm van den volksvoedingsstand en het zal geschieden door de verwezenlijking van wenschen, geuit in pauselijke encyclieken die tot heden onvervuld bleven. Gij zult uw arbeid erkend zien zcoals dat behoort op de eereplaats van ons menschelijk leven. Het God getrouwe Brabant moet door u ontwaken uit zijn tegenwoor dige lethargie, die zoozeer de over hand heeft genomen, dat het te duch ten is. dat het wellicht te laat wakker zal worden om de plaats onder onze gewesten in te nemen die het toe komt. Geeft daarom uw aandeel in den opbouw onzer nieuwe krachtige volksgemeenschap en draagt de nieu- de gedachte uit! God zal dien arbeid zegenen! BEPERKING GIROCHèQUEVERKEER In verband met de beperking van de werkzaamheden bij den post- chèque- en girodienst op Zaterdag, zal met ingang van heden de afdoe ning van chèque-adviezen met ge wone of telegrafische spoedbehande- ling en van giro- en stortingbiljetten met spoedbehandeling op dien dag alleen plaats vinden voor zoover -de adviezen vóór 12 uur op het centraal girokantoor worden ontvangen. Uitbreiding van de Koolzaadteelt IN HET BELANG DER VETVOORZIENING Voor het oogenblik is het van het allergrootste belang voor de toekomst van ons land en volk, dat zooveel mogelijk in de voeding door produc ten van eigen bodem wordt voorzien. Het zal velen wellicht niet duide lijk zijn hoe nauw het verband is tusschen koolzaad en de vetvoorzie- ning. Laten wij daarom, enkele toe lichtende opmerkingen mogen geven: Om met het belangrijkste te be ginnen: de raapolie, die uit koolzaad wordt bereid, is onder de tegenwoor dige omstandigheden een voortref felijke grondstof voor de margarine- fabricage. De overheid streeft er naar. de oppervlakte land, met kool zaad beteeld, tot veertig duizend hectaren uit te breiden Daarvan zal tachtig duizend ton zaad kunnen worden gewonnen. Van deze hoe veelheid zal dertig percent, dus vïer- en-twintig duizend ton raapolie kun- worden gemaakt. En dit kan dertig duizend ton margarine per jaar op leveren. Wanneer men nu weet, dat voor het verbruik van boter en mar garine in Nederland in totaal vijf- en-negentig duizendn ton noodig is. begrijpt men de beteekenis van de koolzaad winning voor de vetvoorzie- ning van ons volk. De laatste jaren in tusschen was de gemiddelde koolzaadopbrengst in ons land slechts ongeveer vijf duizend ton per jaar. Hiervan kon maar vijf tienhonderd ton raapolie worden ge wonnen. Men stelle deze geringe hoeveelheid tegenover de vier-en- twintig duizend ton olie, die men hoopt te krjjgen! Dan wordt het dui delijk, hoe sterk de verbouw van koolzaad, wil men het beoogde doel bereiken, zich zal moeten uitbrei den! Grondontginning De Regeeringscommlssaris voor de Bodemproductie vestigt er de aan dacht op, dat de kunstmestpositie hier te lande het wenschelijk maakt, dat voor ontginningen van gronden, welke voor het eerste in cultuur bren gen een voorraadsbemesting behoe ven, zooals hoogveen-, dal- en heide gronden, geen kunstmest beschik baar wordt gesteld. Mitsdien wordt voor ontginning van zoodanige gronden geen toestem ming gegeven. Dit ontginningsverbod geldt ech ter niet voor perceelen kleiner dan één H.A., terwijl ontheffing van het verbod kan worden verleend aan hen, die aantoonen, over een voldoende hoeveelheid compost, straatvuil, terp- aarde of zeeslib te beschikken. Raapolie als bakmiddel Vermoedelijk wisten vele stadsmen- schen niet eens. dat uit koolzaad raapolie wordt verkregen. Maar bij het hooren van dien naam zal menig een een licht opgaan. Raapolie en boterolie!De oudere generatie krijnt bij die klanken herinneringen aan den tijd omstreeks het begin dezer eeuw. Onze moeders en groot moeders plachten met boterolie of raanolie te werken, zooals de moder ne huisvrouw in normalen tijd de sla-olie gebruikt. Laatstgenoemde olie wordt gemaakt uit gronnoten of om pet huiselijker te zeggen uit pinda's of. apennoot- jes. Het is goedkooper, om sla-olie ui' grondnotcn, dan om raapolie "uit koolzaad te produceeren. Daardoor bieft de sla-olie de raapolie in de acuken verdrongen. Maar nu de pro-_ ductie van spijsolie uit overzeesche' grondstoffen bezwaarlijk is geworden en nu men de raapolie reukeloos en smaakloos kan moken, heeft men alle reden, tot de inheemsche boter olie terug te keeren. Ten slotte moeten wij nog een zeer nuttig product noemen, dat uit koolzaad wordt gemaakt, namelijk de raapkoeken, een in dezen tijd zeer welkom veevoeder, geproduceerd uit de bestanddeel en van het raapzaad, welke de olieslagerijen, na de olie uit het zaad te 'hebben geoerst, over houden. De agrarische kant Het koolzaad, dat in Juli 1942 zal worden geoogst, moet in Augustus a.s. worden gezaaid. Hoe belangrijk de koolzaadverbouw zich zal moeten uitbreiden, zal het inderdaad tot een beteelde oppervlakte van veertig duizend hectaren komen, blijkt ook, als men weet. dat on het. oogenblik slechts ruim drie duizend hectaren met koolzaad z ?n beteeld. En de voorafgaande jaren was deze opper vlakte nog aanmerkelijk k'einer! In den ouden tiid eel)*:- werd veel meer koolzaad verbouwd dan tegen woordig. De groote vermindering van de koolzaadteelt nadien vond mede haar oorzaak in het feit. dat de uitkom sten ervan eenigszins .wisselvallig zijn. In een strengen winter gaat er wel eens een deel van het gewas ver loren. Maar wanneer men de opbrengst aan koolzaad per hectore op twee I duizend kilogram schat, is men aan den veiligen kant. Bij gunstige weersgesteldheid kan de oogst heel wat grooter zijn. Geschikte gronden Gescheurd grasiand leent zich bij zonder goed voor de teelt van dit ge was. De laatste jaren werd koolzaad vrij wel alleen op kleigrond verbouwd Maar de verbouw ervan behoeft heusch niet tot kleigrond te worden beperkt, gezien de goede uitkomsten van de koolzaadteelt, welke, dertig of veertig jaren geleden, de goede zand gronden opleverden. Voor koolzaad- eelt is veel stikstof noodig. Maar de toewijzingen van stikstof zijn dan ook zoodanig, dat men daar mee zeer wel op de goede zandgron den koolzaad kan gaan verbouwen. Voor de zaaizaadvoorziening zijn de noodige maatregelen genomen. Mocht in bepaalde streken geen zaaizaad be schikbaar zijn. dan kan de Neder landsche Akkerbouw-Centrale de boe ren in het bezit ervan stellen. Vertrouwd mag worden, dat de boerenstand het zijne zal bijdragen tot het welslagen van het initiatief, door het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening genomen, opdat de heil zame gevolgen daarvan aan ons volk het volgende jaar zullen ten goede komen door JUTTA HARDEN. Mary boog zich naar het haard vuur en wierp er nog een blok hout op, zoodat het vlamde en rooden schijn wierp over haar peinzend ge zicht. „Wat ik zou willen weten", zei ze, „is wie de vrouw was" De man tegenover haar keek op van de sigaret, die hij bezig was aan te steken. Zijn oogen waren grijs, met donkere wimpers, wat zijn blik eigen aardig aantrekkelijk maakte. Ilij was acht-en-dertig maar leek ouder, als hij niet glimlachte. Een man, die veel bereikt had op allerlei gebied. Twin tig jaar geleden een tennis-kampioen, verwend en gevleid door sportenthou- siasten en vrouwen. Nu een bekende naam in de zakenwereld, een kunst beschermer, altijd een charmeur, die de reputatie bezat, veel vrouwenhar ten te hebben veroverd. „De vrouw?" vroeg hij. „Ik meen. de vrouw die van je maakte, wat je bent". Hij vroeg na een stilte: „Ben je er zoo zeker van dat die bestaat?" Ze waren goede vrienden, zonder meer. tusschen hen had nooit iets anders bestaan, zelfs niet in gedach ten. want ze was, toen hij haar leer de kennen, de vrouw van zijn besten vriend. Die man was dood, maar hun vriendschap was blijven bestaan en tegen niemand was hij zoo vertrou welijk als tegen haar. ,ik heb nooit recht kunnen gelooven, dat ze niet bestond. Al die andere vrouwenhet maak te dikwijls op mij den indruk, dat liet buiten je omging, zelfs als hQt Zoo genaamd een groote liefde was. Is er niet één geweest, van wie je anders gehouden hebt, dieper, blijvender en die daardoor grooter invloed op je leven had? Geen van de andere vrou wen, die ik kende, had eigenlijk blij- venden invloed op je". Neen, zei hij. dat is waar, een tijdlang konden ze me beïnvloeden, maar dat was alleen uiterlijk. Als ik er over nadenk, ben ik nog bijna de zelfde man van tien, van vijftien jaar geleden. Mijn smaak, mijn voor keuren, mijn gedachten, niets van mijn eigenlijke ik werd veranderd door een vrouw, behalveHij aarzelde even, glimlachte toen, wat hem iets jon gensachtigs gaf en zei: Jou wil ik resseert. Jou alleen. Ja. er was een vrouw, de eenige, die me wèl sterk heeft beinvlced. de eenige. die bij machte was, ingrijpende veranderin gen te weeg te brengen in mijn ge- dachtenlevcn, in mijn bestaan. Zij was ook de eenige, die ik nooit kon veroveren. Hij zweeg even, rookte. Toen vertel de hij, op zachten toon: „Ik ben, toen ik zestien was. met tennis begonnen en ik had geen buitengewonen aan leg. Het heeft me ijzeren energie en taaie volharding gekost om te berei ken, wat ik bereikt heb. Ik offerde al Ons Kort HERHAAL, mijn vrijen tijd en alles, waar andere jongens plezier in hebben, om te trai nen. Dat niaakte me van een zwak ken. ziekelijken jongen sterk en ge zond en fit. Ik werd een tennis-star. Dat deed ik alleen, in de hoop, dat die vrouw dan wat om me zou gaan geven. Toen ik die hoop opgaf, na enkele jaren, gaf ik mijn roem op. zooals je je misschien zult herinneren. Ik hield op, midden in mijn glorie tijd en heb me nooit laten overha len. opnieuw te beginnen. Mijn poging was misluktvoor mijn gevoel, want mijn mooiste over winningen konden haar slechts een uiterlijke hartelijkheid ontwringen, een glimlach, die haar onverschillig heid verborg. Daarna heb ik het op andere wijze geprobeerd. Ik heb for tuin gemaakt, omdat ik haar wilde imponeeren, ik heb me toegelegd op kunstgeschiedenis en heb kunstenaars geprotegeerd, kunstwerken gekocht, alles alleen om haar. Het is mislukt. Ik heb het opgegeven. Dat is de eeni ge vrouw geweest, die werkelijk groo- ten invloed op me had. Ze heeft nooit van me gehouden". Langen tijd bleef het stil. Zij staar de in den schemer van het vertrek en dacht erover, hoe vreemd het was. het wel vertellen, als het je zoo inte- Deze man, die door vrouwen was nageloqpen en verafgood, door de mooiste, de liefste en die, een levenlang, was blijven hopen op die ééne, de eenige, die er op aankwam. Zestien jaar „Je vraagt je misschien af, wie het was?" Ze schrikte uit haar gepeinzen. „Neenen ik zou niet zoo onbe scheiden zijn Hij onderbrak haar. „Jij kunt niet onbescheiden zijn", zei hij. „Die vrouw was mijn moeder. Je kijkt verbaasd? Het is heel eenvoudig. Mijn moeder werd, achttien jaar oud, gedrongen tot een huwelijk, waarin ze ongelukkig was. Ik was het kind uit die verbin tenis. Toen ze één-en-twintig was, stierf mijn vader en ze hertrouwde. Haar tweede huwelijk is, geloof ik, ideaal gelukkig geweest. Er kwa men twee kinderen, een jongen en een meisje. Het meisje stierf toen ze tien was. Toen bleef alleen de jongen, mijn broer. Van hèm hield mijn moe der met al de afgodische teederheid van moederliefde. In die liefde weer spiegelde zich het geluk, dat ze had leeren kennen in haar tweede huwe lijk. Mij had ze nooit anders dan plichtmatig lief dat wil zeggen: eigenlijk niet. Nooit heeft het me aan iets ontbroken, nooit ben ik in iets achtergesteld bij mijn broer, integen deel. eerder zou ze mij hebben be voorrecht boven hem. Ik merkte dat soms en het maakte me eerst recht duidelijk, hoe weinig ze van mij hield, dat zijzelf het inzag en vreesde, on rechtvaardig te zijn. of wel probéerde goed te maken in uiterlijke dingen, wat ik aan liefde tekort kwam. Ik heb haar willen veroveren, ik heb daarvoor gedaan wat ik kon. heb haar omringd met mijn vereerende liefde, heb getracht, haar trotsch op me te maken, kortom, ik deed alles, wat ik deed, terwille van haar. Maar ik faalde. Mijn broer, die nooit iets bijzonders presteerde, die haar dik wijls verdriet deed, hèm had ze lief. Als ik haar weer een nieuw teeken van mijn liefde gegeven had, kuste ze me en spande zich in, teeder te schijnen. Maar ik was voor haar en zou het altijd blijven, de levende her innering aan een tijd van ellende, misschien het evenbeeld van een man, dien ze gehaat had. Dat is mijn lief desgeschiedenis. Misschien wat vreemd, maar toch eigenlijk heel een voudig". Het hout knapperde. Ze wierp nog een blok op het vuur en wendde het gelaat af. om de tranen in haar oogen te verbergen. BUITENLAND De Verdediging van Indo-China Een Artikel van Megerle In een hoofdartikel van de Ber liner Börsenzeitung bespreekt Kari Megerle den toestand in het Verre Oosten, met name de kwestie Indo-China. .De nieuwe ordening in het Verre Oosten onder leiding van Japan zoo schrijft hij heeft groote vorderingen gemaakt. Tus schen Japan en Frankrijk is een ver drag gesloten, waarin de beide re geeringen zich tot gemeenschappe lijke verdediging van Indo-China, verplichten en Japan met inacht neming van de territoriale onschend- banrheid en de Fransche souvereini- ts-it over Indo-China. het. recht, krijgt, daar steunounten in te richten. Op 29 Juli heeft Japan daarvan gebruik gemaakt. De politieke beteekenis van dit verdrag ligt voor de hand. De rechtstreekse he Japansche invloed is een geweldig stuk naar het Zuiden opgesrho-en in een gebied, waarin z»ch tijdens dezen oorlog de agres sieve en vijandige krachten tegen Japan steeds duidelijker gegroepeerd hadden. Het inzicht in dit feit en de teleurstelling, dat Japan de EngelschAmerikaansche agressie is voor geweest, spreekt uit de veront waardiging, waarmee Londen en Washington het Japansche optreden hebben opgenomen. Deze verontwaar diging heeft een dubbelen grondslag. Nooit was het Japansche optreden gerechtvaardigder dan thans. Onze bondgenoot in het Verre Oosten heeft het niet eens noodig, zijn aan gelegenheid met eigen argumenten te rechtvaardigen. De argumenten, zoowel als de methoden, heeft presi dent Roosevelt hem zelf geleverd. Toen Roosevelt verleden jaar den Engelschen steunounten in West- Indië afnam, hebben wij geschreven, dat men goed op dit precedent moet Ietten. Doordat Roosevelt van de Engelschen steunpunten vroeg op het Westelijk halfrond en Engeland dit verlangen inwilligde, is de politiek van steunpunten tot een internatio naal gebruik geworden. Wanneer het voor Roosevelt geen misdaad is, steunpunten aan een andere mogend heid te ontnemen, en voor Engeland geen schande, die steunpunten af te staan, dan kan men niet inzien, waarom Welles te keer gaat tegen een politiek, die zijn presid-nt zelf heeft uitgevonden. JAPAN'S NATUURLIJKE LEEFRUIMTE Het verdrag tusschen Japan er. Frankrijk is in elk geval niet onrecht matiger dan dat tusschen Roosevelt en Churchill. Trouwens, Japan houdt zich trouw aan het beginsel der zelf beperking tot de natuurlijke leef ruimte, zooals vastgesteld in het drie- moeendhedenpact en blij ft streng binnen zijn gebied, terwijl Roosevelt en Engeland hun steunpunten naar andere gebieden gestuwd en jnet ge weld aan zwakke staten ontnomen hebben. Japan is in het Verre Oosten zooals Europa in het Westen, bevoegd verplicht op alles te zijn voor bereid met het. oog op de geen gren zen kennende uitdaging van Roosevelt. Na een jarenlange agressieve politiek van bedreigingen, speldenprikken en economischen druk door de Ver. Staten, had Japan het recht, de dien overeenkomstige defensieve maat regelen te treffen. VOORTDURENDE UITDAGING Het heeft Japan niet gebaat, met het uiterste geduld een politiek van vreedzaamheid en reserve tegenover Roosevelt's uitdagingen te voeren. In den laatsten tijd heeft het moeten constateeren, dat de dreigende maat regelen in zijn leefruimte zich zoo op stapelen, dat de dreigende twijfel over de voornemens meer mogelijk was. De samenwerking van Roosevelt met Engeland. Tsjoenking enNeder- landsch-Indië droeg een duide lijk anti-Japansch kenmerk. Alleen onder EngelschAmerikaanschen in vloed hebben de autoriteiten van Nederlandsch-Indië het aangedurfd, de Japansche economische wenschen van de hand te wijzen. Bovendien kon Japan de samenwerking van de Angelsaksen met de Gaullisten niet over het hoofd zien. Het moest in Syrië waarnemen, hoe dit Fransche gebied door de Engelschen veroverd en min of meer aan De Gaulle werd uitgeleverd Nadat met Fkigelsche hulp reeds vroeger in de Zuidzee, Caledonië door de Gaullisten is be zet, heeft zoojuist ook in Tahiti een De Gaulle-putsch plaats gevonden. Dezelfde krachten waren merkbaar in Indo-China, tezamen met den EngelschAmerikaanschen invloed, welke Japan overigens reeds bij zijn bemiddelingsactie tusschen Thailand en Indo-China duidelijk heeft be speurd. In de totale Japansche politiek moet <eze bescherming van de Zuide lijke flank, ook in verband met de samenwerking der Angelsaksische mogendheden met Tsjoenking en het bolsjewisme, gezien worden. Het heeft niet aan Engelsche stemmen gemankeerd, die eischten dat men zoowel van China als van Sovjet gebied uit, Japan moest bedreigen. De positie van Japan in dit gebied ia door dit verdrag geweldig versterkt. Zijn aanzien als leidende mogendheid in de nieuwe ordening van het Verre Oosten is in alle omliggende gebieden enorm gestegen. Uiteraard kon het bij zijn optreden op het begrip van zijn bondgenooten vertrouwen. Het proce.s van de nieuwe ordening schrijdt in het Verre Oosten gestadig (Nadruk verboden) voort, evenals in Europa.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3