zware slagen VOOR DE sovjets DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Westfaalsch-Nederrijnsche Kunst TENTOONSTELLING Groote activiteit van Duitsche gevechtsvliegers Duitsche Terreinwinst aan het Oostfront or [nropa ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 3 mnnnden '.1.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 5289. Na 6 uur 6595. Giro 80362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. MRSFOOOTSCHE COD PANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regclprys 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele pr(Js. MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. VAN HEDENDAAGSCHE DUITSCHE KUNST IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM Door den Rijkscommissaris geopend Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling van WestfaalschNedcrrijnsche kunst door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart geopend. In het Wagenhof. dat met planten en tapijten versierd was, waren tal van genoodigden bijeengekomen. Men zag daar o.a. General-Sekretar, Minis ter dr. Fischbóck, General-Sekretar dr. Wimmer; General-Sekretar Schmidt; den secretaris-generaal van Onderwijs, prof. J. van Dam; den secretaris-generaal van Justitie, prol'. B. Schrieke; den plaatsvervangend Gouwleider van Westfalen-Zuid, Ober- bürgermeister Vetter uit Hagen; Re- gierungs-Prasident Dellenbusch uit Koblenz; den Regeeringscommissaris van Amsterdam, burgemeester E. J. Voute; de Beauftragten voor den Rijkscommissaris voor Noord-Holland en Amsterdam, Oberdienstleiter Seidel en Senator dr. Böhmker; den Neder- landschen en den Duitschen president van de Ned.-Duitsche Kuituurgemeen schap, den heer H. C. van Maasdijk en prof. F. Wehofsich: den Amtsbiir- germeister van Fredenburg en Schmallenberg, Wclge; General Dörf- fer; den General der Polizei Schu mann; den directeur vail het Museum te Hagen. dr. G. Briens; jhr. S. M. S. de Ranitz, hoofd van het kabinet; prof. G. A. Snijder, voorzitter Neder landsche Cultuurkamer; den directeur van liet Rijksmuseum, dr. Schmidt Degener en den directeur der Ge meentemusea, jhr. Röell. De secretaris-generaal van Volks voorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, sprak een be groetingswoord. DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT Het Zepparoni-kwartet speelde ver- volgens het strijkkwartet opus 14, cis- mol van Dirk Schafer, waarna de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, cie openingsrede uitsprak. Wij zijn hier bijeengekomen aldus de Rijkscommissaris om een keuze uit de werken van de Nederrijnsch Westfaalsche kunstenaars, welke ook in Hagen zijn tentoongesteld, thans hier in Amsterdam aan de Nederlan ders te toonen. Wij zullen eens na gaan, welke beteekenis aan deze daad thans midden in den oorlog, toekomt, een daad dus. welke in ieder geval een zekere beteekenis weergeeft van het eigen standpunt. Wij staan thans aan het einde van het tweede jaar van den oorlog, welke in zijn verbittering en in zijn opcen- hooping van strijdkrachten zelfs dat gene overtreft, wat. de jaren 1914 tot 1918 hebben gebracht. Wij bevinden ons in het heetst van den strijd tus- schen menschelijke en materieele krachten. Wij openen nu een kunsttentoon stelling in Amsterdam, in de stad. welke zoo bij uitstek toonaangevend is voor het cultureele leven in Neder land. Wanneer er nog velen zijn. die de teekenen des tijds niet begrijpen, dan willen wij er aan denken, dat wij een beslissing over het lot van eeuwen meemaken. Ginds strijden de soldaten en wij spreken hier van kunst en cul tuur. In de gelederen der strijdenden staan ook reeds zonen van het Neder- landsche Volk. die eens de verantwoor. delijke dragers van de toekomst van dit land zullen zijn. Wij hier kunnen één ding doen: wij zullen de krach ten van onze harten en onzen geest bundelen en naar de strijders ginds zenden, opdat zij gedragen worden door de innigste wenschen en de sterk ste krachten van honderden, duizen den en millioenen. s Uniforme richting De geschiedenis heeft altijd een terugslag op de kunst gehad. Wij leven in een tijd. waarin wij het niet meer vanzelfsprekend vinden, dat iedereen afzonderlijk aan het werk gaat om kunstwerken te vervaardigen. Wij zien in, dat.de geest van den tijd een uniforme richting moet hebben. Ik kan me begrijpen, dat de vraag gesteld wordt of de kunst niet uit sluitend in volkomen vrijheid kan ge dijen. Wanneer de kunst slechts het resultaat van de kunstzinnige weer gave zou zijn, zou ik den aanhangers van deze opvatting gelijk geven. Doch de vraag is op deze wijze niet juist gesteld en ook niet juist beantwoord, want het gaat er niet alleen om, dat de kunstenaar vrij vorm kan geven, doch ook om de eischen. die aan de kunstenaars gesteld worden. De vorm geving zelf ligt steeds bij den kun stenaar. Aan den anderen kant is het echter niet onverschillig of de op- Victorie Duitschland WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN drachtgever van den kunstenaar een toevallig rijk geworden particulier is, dan wel de kunst door een autoritair regiem, bevorderd wordt. Wanneer ik mij voor oogen houd, dat in een li- beralistischen tijd er geen andere mo gelijkheid voor het bevorderen van de kunst heeft bestaan dan door mid del van menschen die tengevolge van hun goede zaken over middelen be schikten de kunst te ondersteunen, dan moet ik zeggen: ik heb liever den tegenwoordigen tijd. welke onder de bescherming van het autoritaire re giem in staat is uit kunstzinnige roe ping te scheppen, Ook als wij aan het verleden terug denken, zien wij, .dat de kunst steeds grootsche pres taties leverde, als zij onder sterke be scherming stond, zeer vaak hebben' de beschermers der kunstenaars stellig niet kunnen bevroeden wat onder hun bescherming ontstond. Historische samenhang Een duidelijk yoorbecld hebben wij voor oogen in de Nachtwacht van Rembrandt. De opdrachtgevers van dit schilderij hadden er beslist geen vermoeden van welk onvergelijkelijk kunstwerk zij voor zich hadden, toen zij dit schilderij -kregen en nog veel minder begrepen zij. dat dit ecne schilderij de ontwikkeling van de kunst gedurende eeuwen zou beïn vloeden. Ik geloof t.e kunnen zeggen, dat juist in autoritaire tijden het schep pen van kunst bijzondere inspiratie kreeg. Verdiept u zich eens in de geschiedenis, denkt aan de architec tuur, de kunst, welker voortbrengse len den tijd het langst overleven, denkt U eens terug aan de bouw werken der Grieken Uit den tijd van Pericles, aan de monumenten van Augustus. Ik moge een voorbeeld uit mijn Vaderland in engeren zin, aan voeren. Hier zien wij den We-fcnschen barokstijl onder de absolute regee ring van Karei VI tot den hoogsten bloei geraken. In dezelfden zin bracht de muziek onder Frans I het tot de hoogsie'prestaties, zonder dat men dezen heerscher als domineeren. de persoonlijkheid zou kunnen be schouwen. Indien wij dezen historïschen sa menhang waarnemen, voelen wij ons gelukkig, dat wij geleid worden door een man, van wien wij weten, dat hij met zijn geheele ziel de schoone kunsten bevordert. Wij kunnen ons verzekerd houden, dat voor de kunst een tijd van de vruchtbaarste ont plooiing zal aanbreken. Ik zou uitdrukking willen geven aan de hoop, dat de autoritaire bescher ming van de kunst ook in Uw land, vooral in Uw ressort, secretaris-gene raal prof. dr. Goedewaagen, in actie komt en zoo een belangrijke bijdrage voor de 'verdere ontwikkeling moge leveren. Het gaat er dus niet om het kunstzinnige scheppen van den en keling onder zekeren invloed te bren gen. want dit scheppen is min of meer afhankelijk van 'het ingenium van den kunstenaar. Het gaat er veeleer om de ontbindende krachten uit te schakelen, die slechts leiden tot over levering van het ware kunstenaars schap aan het nihilisme in den vorm van alle mogelijke „ismen". Tentoonstelling geopend De Rijkscommissaris dankte vervol gens den plaatsvervangenden Gouw leider, burgemeester. Vetter, dat hij deze tentoonstelling mogelijk heeft gemaakt en sprak ook zijn dank uit jegens prof. ar. Goedewaagen voor diens bemoeiingen ten bate van de DuitschNederlandsche cultuuruit wisseling. Voorai echter gold. de dank van den Rijkscommissaris de Duit sche kunstenaars, daar zij in grooten getale zijn gekomen om persoonlijk contact met de Nederlandsche kun stenaars te zoeken. Tot slot gaf de Rijkscommissaris uiting aan zijn over tuiging, dat het werk van den kun stenaar het beste zelf kan spreken en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS In voorsrte gelederen Volgens een door Svenska Dag blad e t gepubliceerd bericht van het vrijwilligersbureau van het Zweedsche Finlandcomité zijn reeds 2 compagnieën Zweedsche vrijwilli gers in den oorlog tegen de Sovjet- Unie in de voorste gelederen ge plaatst. AARDBEVING GEREGISTREERD Naar Associated Press uit Pasadena (Californië) meldt» heeft de seismo graaf van het technische instituut al daar een aardbeving van groote he vigheid opgctcckend. Volgens de be rekeningen ligt de haard in het. ge bied van 'de Salomon-eilanden (Stille Zuidzes). Zware Britsche Ver liezen bijWoltsjefit Italiaarisch \Veermachtbericht 3 Augustus. Italiaansche luchtformaties hebben de vijandelijke vlootbasis Malta ge bombardeerd. Noord-Afrika: Activiteit van de ar tillerie aan het front v^n Tobroek. Onze luchtformaties wierpen brisant- en brandbommen op het spoorweg station van Mersa-Matroe, waarbij branden ontstonden. Oost-Afrika: De dappere troepen van het garnizoen van Woltsjefit heb ben een nieuw bewijs gegeven van hun moed en strijdlust. Een sterke colonne hoofdzakelijk bestaande uit Italiaansche troepen onder bevel van luitenant-generaal Gonnella, heaft een stoutmoedig offensief geopend en is er jn geslaagd, diep in de vijande lijke linies door te dringen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. In de Middellandsche Zee heeft een van onze vliegtuigen een groots vijan delijke eenheid met torpedo's getrof fen. BRITSCHE DUIKBOOT GERAMD Een Italiaansche torpedoboot heeft een vijandelijke duikboot geramd, die boven water was gekomen, meldt Stefani. De Italiaan voer met volle kracht op den tegenstander af. die op het laatste oogenblik de witte vla# heesch, toen bleek dat het voor dui ken te laat was. De torpedoboot kon haar snelheid niet meer inhouden en ramde den onderzeeër, waarvan de bemanning zich nog juist in zee kon storten om opgepikt te worden dcor de reddingbooten, die het Italiaan sche vaartuig terstond uitzette. De Engelsche bemanning van 70 koppen werd aan land gezet in een haven van Cyrenaica. BOMMEN OP DUITSCH LAND BURGERS WERDEN HET SLACHTOFFER Britsche gevechtsvlitgtuiaen heb ben in den nacht op zondag boven West- en Noord-Duitschland gevlogen. Het v/aren storingsaanvallen zonder militaire uitwerking. Afzonderlijke vliegtuigen bereikten Berlijn en wier pen bijna uitsluitend in de omge ving der stad een gering aantal bommen op woonwijken. Onder de burgerbevolking werden eenige per sonen gedood en gewond. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 3 der aanvallende Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan een in de omgeving van Berlijn. De Britsche luchtmacht strekt den Iaatsten tijd haar aanvallen, die een Duitschen steden schrik bedoelen aan te jagen, ook weer tot de Duit sche hoofdstad uit, verneemt het D.N.B. ter aanvulling van het weer- machtbericht o.a. van bevoegde militaire zijde. De aknval in den nacht van zater dag op Zondag, op Berlijn en Pots dam, heeft weer geen militaire of oorlogseconomische schade aange richt, maar onder de burgerbevolking wel tal van verliezen doen ontstaan'. Zoo kregen cultureel waardevolle ge bouwen te Potsdarti schade, ofschcon zij in groote parken liggen, ver van eenigerlei militaire of oo»logsecono- mische doelen. Dit feit bewijst, dat de Britten nog steeds aan hun oude, unfaire strijdgewoonten trouw blijven. AFGESLAGEN AANVALLEN Duitsche nacht jagers hebben, naar het D.N.B. verneemt, Britsche ge vechtsvliegtuigen, die gisternacht Duitsch gebied binnenvlogen, door bliksemsnelle aanvallen verjaagd, herhaaldelijk tot den strijd gedwon gen en vernietigd. Zoo sloeg een Duitsch escadrille nachtjagers kort voor middernacht een Britsche aanvalsgroep ter hoogte van de Nederlandsche kust met succes terug. Toen de Britsche toestellen onder bescherming van donkere wolken bij de kust opdoken, werden zij door Duitsche Messer- schmitts omsingeld, die de Britsche formatie verbraken en door hevige aanvallen uiteendreven. Een Vic- kers-Wellington stortte met een grooten rookpluim brandend in zee. Omstreeks een uur later kreeg een andere escadrille Duitsche nacht jagers een tweede Britsch gevechts vliegtuig te pakken, dat teruggesla gen was bij den muur van vuur rond om de Duitsche hoofdstad. Reeds bij de eerste ontmoeting kreeg het vier motorige toestel zware motorschade; met geringe snelheid koerste het door de lucht, terwijl de bemanning den bommenlast noodgedwongen uit wierp. Door nieuwe treffers werden tanks in brand geschoten en als een fakkel stortte het vliegtuig ten wes ten van Berlijn neer. In de ochtenduren hielden Duit sche nachtjagers, die de achtervol ging van de terugkeerende machines ter "hand hadden genomen, nog een derde gevechtsvliegtuig aan, alvorens Treinen, Auto's en Colonnes hevig bestookt In den centralen sector van het Oostelijk front vielen op 1 Augustus Duitsche gevechtsvliegtuigen cn jagers Sovjet-colonnes aan en brachten door treffers van bommen zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Verder werden gemotoriseerde colonnes bestookt, waarbij 7 pantser wagens, 14 kanonnen, een luchtdoel batterij en 300 vrachtauto's werden vernietigd. Op 31 Juli. aldus het D.N.B., ontdekte een groep Duitsche gevechts vliegtuigen in het strijdgebied van Wjasma verscheidene treinen der bolsjewisten, waaronder 4 pantser- cn enkele goederentreinen. Door een dapperen aanval werden 2 pantsertreinen door voltreffers vernietigd. De beide andere treinen werden door het vernielen van afzonderlijke wagons onbruikbaar gemaakt. Tijdens denzelfdcn aanval werden door deze Duit sche vliegtuigen andere voltreffers geplaatst op een rijdenden transport trein en op 2 stilstaande goederentreinen. Op de thuisvlucht namen de Duitsche vliegers gemotoriseerde bolsjewistische colonnes met de boord- wapens onder vuur en brachten hun zware, bloedige verliezen toe, als mede aanzienlijke materieele schade. De Sovjets hebben op 1 Augustus 129 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 77 tijdens luchtgevechten cn 52 door bommen en scheervlüch- ten dfa den grond vernield. In den Zuidelijken sector is verder een belangrijk «Sovjet-verkeers knooppunt gebombardeerd. Goed gerichte bommen kwamen neer op spoorweginstallaties en vernielden de rails en wissels, alsmede enkele pakhuizen, die onmiddellijk in brand vlogen. Andere aanvallen waren ge richt op belangrijke wegkruisingen, die door voltreffers van bommen vol komen onbruikbaar werden gemaakt. Een Duitsch jachteskader onder commando van majoor Trautloft heeft aan het Oostelijk front «ijn duizendste overwinning in de lucht behaald. STOUTMOEDIGE AANVAL DOOR PANTSERDIVISIE Duizenden De Gevechten in de Krijgsgevangenen' Oekraine ENORME OORLOGSBUIT Tijdens de gevechten aan het Noordelijk deel van het Oost front heeft een Duitsche pantser divisie bij 'n stoutmoedigen aan val belangrijk terrein in Duitsche handen gebracht. Alle pogingen der bolsjewisten om de verloren posities te her overen werden met bloedige ver liezen voor de Sovjets afgeslagen. Meer dan 2300 Sovjet-soldaten werden gedood en duizenden ge vangen genomen. Onder den groo ten oorlogsbuit bevinden zich 71 pantsergevechtswagens, waaron der van het zwaarste soort, en 2 vliegtuigen. DWANGARBEIDERS IN HET VUUR Na korten tegenstand hebben zich gisteren in 't Noorden sterke afdeelin- gen. der Sovjets, die zich achter aar den wallen en in greppels genesteld hadden, overgegeven. Honderden manschappen werden gevangen ge- nomén. Naar het D.NJB. verneemt is gebleken, dat deze Sovjet-afdeeling uitsluitend uit dwangarbeiders was samengesteld, die de laatste dagen uit Siberië waren aangevoerd en acai het Finsche front in den strijd ge worpen werden. De gevangenen ver klaarden, dat. zij slechts op een gunstig moment gewacht hadden om zich van hun commissarissen te ontdoen. Eerst kort voor den aanval had men hun munitie gegeven. Toen daarop het vuurgevecht begon, heb ben zij zich met hun geweren om gedraaid en de commissarissen neer geschoten. De Moskousche berichtendienst heeft beweerd, dat het regiment ..Gross Deutschland" aan het ooste lijk front verscheidene duizenden manschappen verloren heeft. Dat zouden, naar het D.N.B. verneemt, meer officieren en manschappen zijn dan het regiment op oorlogssterkte telt. Hiertegenover wordt van be voegde zijde vastgesteld, dat het regiment „Gross Deutschland" na zes weken van feilen strijd aan het Oostelijke front in totaal twaalf officieren en 260 man verloren heeft. het de Kanaalkust bereikte. Met en kele salvo's werd ook deze Vickers- Wellington, die op volle toeren voor de Duitsche nachtjagers vluchtte, naar beneden gestuurd. Op het rots achtige strand werden nog slechts rookende puinhoopefn en de verkool de lijken der bemanning gevonden. Eet Britsche lucht wapen heeft ook in den afgeloopen nacht op verschei dene plaatsen van West-Duitschland bommen neergeworpen. Belangrijke schade is niet ontstaan. Door lucht afweer werd een Britsch vliegtuig neergehaald Sterke Sovjetformaties omsingeld In de Oekraine is het Zaterdag aan Duitsche troepen gelukt weer vrij sterke formaties der Sovjets in te sluiten. Herhaalde verbitterde uit- valspogingen werden verijdeld. Daar bij leden de bolsjewisten zware bloe dige verliezen. Vrijdagavond viel een Duitsche ver kenningsafdeel ing in de Oekraïne verrassend in den flank van de Sov jets en schoot een op aftocht zijnde marschcolonne volkomen in elkaar. Op de spoorlijn Leningrad—Moskou werden Zaterdag door het Duitsche luchtwapen zes treinen ontspoord. De lijn werd op verscheidene plekken gestagneerd. Het Duitsche luchtwa pen viel in het gebied ten Zuid-Wes ten van Moermansk veldversterkin- gen, colonnes en troepenconcentraties van de bolsjewisten met volledig suc ces aan. Twee treinen werden op suc cesvolle wijze bestreden en verschei dene trajecten werden door welgemik te treffers gestagneerd. Het Duitsche luchtwapen bracht'den bolsjewisten bij een optreden ter ondersteuning van de operaties van hfet le ger aan het Oostelijke front aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal toe. Het vernietigde in een sector acht Sovjet-pantserwagens en 423 voertuigen, bracht twee batte rijen en 20 stukken geschut buiten gevecht en bestreed met succes vijf treinen. Duitsche troepen, die opruk ten in het gebied van Smolensk heb ben ook Zaterdag successen behaald en ae terugtrekkende bolsjewisten voortdurend na^zeten. Door een en kel Duitsch regiment werden in den Noordelijken sector van het front bij de gevechten om epn bruggehoofd, dat de bolsjewisten hevig aanhielden, 19 Sovjet-pantserwagens vernietigd. De Strijd aan het Peipi^-meer Een vrij sterke groep bolsjewisten, die door den opmarsch van Duitsche strijdkrachten naar den Westelijken oever van het Peipus-meer was inge sloten. werd samengedreven en ver nietigd, meldt het D.N.B. Tot dusver werden 10.000 gevangenen gerappor teerd, alsmede talrijke stukken ge schut en machinegeweren vernietigd of buitgemaakt. Zeven Sovjet-vlieg tuigen werden neergeschoten. De verliezen der Sovjets zijiyzeer zwaar. Weer aanval op Moskou GOEDE RESULTATEN De aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op voor den oorlog be langrijke doelen in Moskou, in den nacht van 1 op 2 Augustus, heeft goe. de resultaten gehad, zoo meldt het D.N.B. Bij een onbewolkte lucht kon worden waargenomen, dat de neerge worpen bommen precies op de doelen neerkwamen. Groote branden ont stonden in de stad en breidden zich snel uit. Het Weermaehtbericht 2 Augustus Iln de Oekraine zijn snelle Duitsche formaties diep cloor- Igestootcn in de terugtochtsbe wegingen van den vijand. In het gebied op 253 K.M. ten Zuiden Ivan Kief is een verdere, groote vcrniètigingsslag aan den gang. IDe ton Oosten van Smolensk ingesloten Sovjet-divisies xüjn nog meer in elkaar gedrukt. I Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goed effect ra vitaïlleeringsbed rijven Ien militaire installaties in Mos kou, benevens belangrijke spoor- iwegkiiooppunten aan de boven- Wolga en in' het Zuiden van de Oekraine gebombardeerd. Iln den strijd tegen Groot- Brittannië heeft het luchtwapen Iin den afgeloopen nacht voor de Schotschc Oostkust twee koopvaarders, o.m. een tank- I schip, met in totaal 1G.000 ton B tot zinken gebracht en een I vrachtschip alsmede een pa trouilleboot beschadigd. Andere I doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op haven-instal laties aan de Oostkust van I Schotland cn in Zuid-West-En- geland, alsmede op een vlieg- Iveld. Vliegtuigen, die overdag voor gewapende verkenning wa ren opgestegen, hebben ten Oos- Stcn van de Farcen-eilanden een groot koopvaardijschip zwaar getroffen en voltreffers met I bommen geplaatst op een ba- I rakkenkamp hij Holy Island. I Een patrouilleboot heeft een Britsch gevechtsvliegtuig neer geschoten. IDe vijand is noch overdag, noch des nachts het Duitsche g Rijksgebied binnengevlogen. Q 3 Aug. 1 Bij de vernietiging van vijan- 3 delijke formaties ten Westen n van het Peipusmcer werdeu I 10.000 man gevangen genomen H en werden talrijke gevechis- j I wagens, stukken geschut en ander oorlogstuig buit gemaakt. I Aan de andere deelcn van het Oostelijke front verloopen de I operaties met succes, sterke I formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloo pen nacht met goede uitwer king militaire inrichtingen te Moskou. In den strijd tegen de Brit sche ravitaillceringsschcepvaart heeft het luchtwapen gisteren en vannacht bijzonder groote successen behaald. Ilct vernie tigde voor de Britsche Oostkust zes koopvaardijschepen, deel uitmakende van krachtig be schermende convooien, waar onder twee tankbootcn met tezamen 40.000 Brt. en bescha digde een groot vrachtschip op ernstige wijze. Bij de Faröer- eilanden werd een koopvaardij schip met bommen bestookt en geraakte in brand. Succesvolle aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren van nacht gericht op verschillende vliegvelden van het Britsche eiland., Voor de Nederlandsche kust scholen twee booten ter bescherming van de havens elk een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. De Britsche vlootbasis Aïexan- drië werd in den nacht van 1 op 2 Augustus door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombar deerd. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaat sen van Noord West- cn Noord- Duitschland een gering aantal brisant- Cn brandbommen val len. Zwakke strijdkrachten drongen door tot Berlijn. Als B gevolg vaif het luchtdoelge- o schut, konden slechts enkele I vliegtuigen de stad zelf hcrei- 8 ken. Onder de burgerbevolking J ontstonden eenige verliezen. B Drie Britsche gevechtsvliegtui- gen werden neergeschoten. HINDENBURG HERDACHT Zaterdag is de sterfdag van den Duitschen rijkspresident en generaal- veldmaarschalk Von Hindenburg her dacht. In opdracht van den Führer en oppersten bevelhebber van dc weer macht zijn kransen gelegd op de kist in de groeve van het Rijksgedeiiktee- ken Tannenberg. SPOORWEGONGELUK IN BULGARIJE Bij het Bujgaarsche station Bragoil is een trein ontspoord. De locomotief, twee wagens en de rails werden be schadigd. Van het trein-personeel werden 1 man gedood en- 3 gewond.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1