Winterhulp I Nederland I Stort 5553 MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT .MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND De Groote Boerendag Boerenivelvaart is Volks welvaart INZET VAN GANSCHE PERSOON Diverse organisaties uit alle dee- len van het land verleenden mede werking om den boerenlanddag te 's-Hertögenbosch zoo luisterrijk mo gelijk te doen verloopen. Hoewel de belangstelling in den be ginne niet overweldigend leek te zijn, bleek, toen het weer wat opklaarde, dat nog honderden en honderden de veemarkthallen opzochten. Onder de vele duizenden aanwezi gen waren o.a. Graf Grote, Landes- bauernfiihrer, der Beauftragte voor Noord-Brabant dr. Ritterbuseh, en rijn plaatsvervanger Eossnen. bene vens Oberdienstleiter Geseling en dr. Schroder, Beauftragte voor Overijssel was vertegenwoordigd door run per soonlijken Referent R. Martin, de Beauftragte voor Gelderland was ver tegenwoordigd door den heer Schtir- mnn. De heer A. van Campen, voor zitter van het voormalige Landstorm- verbond uit West-Brabant, zeide o.a., dat velen, toen spr. her. opriep tot oen loyale houding tegenover de bezet tende macht, trouw aan den oproep hebben gehoor gegeren. Helaas waren er enkelen, die het beter wisten dan het. tevoren. 25 jaar lang, geprezen eigen gezag. Intusschen bood de Rijkscommissaris am allen in woord en daad telkens en telkens de vriend schapshand. Velen onzer hebben dit dankbaar verstaan, en begrepen. Mannen en vrouwen, aldus spr., aan welke zijde -hebt gij u geschaard? Hebt gij nu begrepen, dat de grootste Germaan van alle tijden. Adolf Hit ler, gansch Europa leidt in een rich- tine. die ook uw belang eiseht. Thans, nu or.s voor de zooveelste maal gevraagd wordt: ..Bepaalt uw keus", nu is het antwoord niet moei lijk meer. Onvervaard scharen wij ons achter Mussert's banier. Wat wilt gij; boerenorde of communisme? Cultuur of beschaving of vernietiging? Vrij heid van godsdienst of slavernij? Nu is onze keus gemaakt. Nu zijt u het beste deel van dit nijvere en stoere Volk en onwankelbare trcuw is het hier gegeven woord. Wij zijn* gemoe delijke en eenvoudige '.ieden, maar in eerlijke trouw doen wij voor niemand onder. Verdachtmaking, eer en brood roof vreezen wij niet en van nie mand. Van heden af zetten wij onze gansche persoon in. Mannen en vrouwen van deze gewesten sluit de gelederen voor vrijheid van gods dienst. eerbied voor den arbeid en sociale rechtvaardigheid. Limburg's aandeel De commissaris van de provincie Limburg. M. graaf de M a r- chant et d'Ansembourg, uitte zijn voldoening over het feit. dat ook zoovele Limbi; re?? he boeren aan den oproep van het Nederlandsche Ar- beids Front gehoor hadden gegeven. Keel de wereld zal van dit oogenbük af weten, dat de Nederlandsche boe ren hun doodsvijand, het bolsjewis me. totdat de overwinning behaald ls. bestrijden Een beer immers is de bron, waaruit een Volk zich telkens opnieuw kan voeden. Vanzelfsprekend is hij anti-bolsje wistisch, daar hij heer en meester wil zijn op zijn eigen grond en ge bonden is aan den plicht tegenover zijn Volk. Wanneer hij dezen plicht begrijpt, en zich er persoonlijk voor inzet, is de productieslag een onder deel van den strijd '"cgen de monsters van het Kremlin. Ik weet zeker, al dus spr., dat dit monster verslagen zal worden. Het kan, het móet. het zal. De Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Noord-Brabant, de heer Ritterbuseh. merkte hierna op. dat fcoerenweivarrt volkswelvaart be- teekent, omdat het volk leeft, uit zijn boeren. De boer verdient ieders be langstelling. Hij heeft den olicht zich ln te zetten voor zijn volk. Dat hij hieraan voldoet, 'bewijst de massale opkomst r.aar Der. Bosch. Zij bewijst echter ook, dat de boeren mede op- 40. Jeane's hart dreigde stil te staan toen zij naar de baby keek. die zij op haar vlucht van de Kinsaid had meegenomen. Het was niet haar kindje niet de zoon van Tarzan! Na deze ontdekking riep ze boos tot haar bevrijder, den Zweedschen kok: „Waar is mijn baby? Je wist, dat dit kindje niet het mijne is!" De oogen van den kok werden groot van ver bazing. „Niet het uwe?" zei hij, „ik trekken tegen het bolsjewisme, dat, dank zij de boeren en hun boeren- geest. waaruit het nationaal-socialis- me ontsproten is. verslagen zal wor den. De voorman der Nederlandsche S.S.. F e 1 d m e ij e r. sprak hierna en hekelde in felle bewoordingen het op treden van de Nederlandsche Unie. Vertrouwen Terwijl de S.S. afmarcheerde be klom de Landesbauernführer G r a f Grote het podium en zeide om dat de boeren groeiende belangstelling aan den dag leggen voor de geweldi ge gebeurtenissen van dezen tijd. Dat heeft Rolde en nu Den Bosch bewezen, evenals de Diutsche boer bewezen heeft, dat een '•",sr zich. door zich ge heel in te zetten voor zijn land en voor zijn Volk, zich een goed heden en een goede toekomst veroveren kan. De Duitsche boer staat in het Oosten aangetreden, om het Sovjet- monster terug te dringen. Tenslotte zeide spr., dat hij abso luut vertrouwen in de Nederlandsche boeren heeft, dat het hun zal geluk ken hun volk samen te bundelen tot een hefblok. dat hand in hand met het Duitsche Volk strijdt en werkt aan de ordening van het nieuwe Europa. 2 Dooden door Engelsche Lucht aanvallen Vijf personen onder puin bedolven VERSCHEIDENE GEWONDEN Vrijdagavond hebben Engelsche vliegtuigen brisant-bommen gewor pen op een stad in het Westen van ens land. waarbij helaas verscheidene slachtoffers zijn te betreuren. In totaait werden acht. woonhuizen vernield. Een woonhuis werd zwaar beschadigd. Van de bewoners werden twee personen gedood. Vijf persohen .werden onder het puin bedolven. Vier personen werden zwaar- en eenige andere licht gewond. Meisje vermoord te Oirschot BIJ HAAR WONING GEVONDEN Gistermiddag is te Oirschot nabij een woning aan den Ouden Grintweg het lijk gevonden -van de 20-jarige mrj. Leurs. Het bleek, dat zij een ge- welddadigen dood is gestorven, in ver band waarmede het parket in den Bosch werd gewaarschuwd. Het lijk is in beslag genomen. dacht dat het wel van u was. want er was geen ander kind aan boord!" Door de bittere tranen van teleurstel ling heen kwam er een straal.van hoop in het hart van Lady Greystoke misschien was er een wonder ge beurd. waardoor haar kindje op het laatste oogenblik gered was uit de handen van Rokoff voordat de Kin said Engeland verliet. Nu begon het kindje te spartelen in de armen van Handhaving der Orde Toelichting op de samen vattende Verordening BESCHERMING DER BEVOLKING Van bevoegde zijde is de volgende toelichting gegeven op de Verorde ning van den Rijkscommissaris be treffende de handhaving der orde De nieuwe Verordening op de hand having van de openbare orde geeft een samenvatting van bijna alle voor schriften. die tijdens den oorlog !n Nederland gegeven zijn betreffende de handhaving van de openbare veiligheid en de bescherming van net openbare leven. Deze bepalingen la gen tot dusver verspreid, hetzij in. verschillende Verordeningen van den Rijkscommissaris, hetzij in verorde ningen van den Opperbevelhebber dei' legergroep voor het bezette ge bied ih het Westen. Openbare rust In hoofdstukken gerangschikt vin den wij strafbepalingen wegens ern stig in gevaar brengen van de openbare rust als zoodanig geldt- ook hetonbevoegd in het bezi+ heb ben van vuurwapens, munitie, spring-, stoffen of ontstekingsmiddelen wegens in gevaar brengen van den arbeidsvree er wegens ontoelaatbare-" politieke propaganda. OrganïsaMes De beperkende bepalingen betref fende de vorming van organisaties het optreden van vereenigingen er het houden van vergaderingen zijl opnieuw geredigeerd overgenomen i" de Verordening op de handhaving van de orde. De voorschriften be treffende de bescherming van de Ne derlandsche bevolking tegen onware berichten door het luisteren riaar buitsnlandsche zenders en door hef verspreiden van radio-uitzendingen of het onbevoegd opstellen van een zendlnstallatie zonder goedkeuring van de overheid zijn eveneens bij el kander aangepast en opgenomen Openbare inzamelingen van geld of in natura van iederem aard mogen, afgezien van zekere uitzonderingen, niet gehouden worden tenzij een ver gunning is ontvangen van den be voegden procureur-generaal als po litieautoriteit of bij collectes in het geheele land van den secretaris generaal van Justitie. Het verkeer De beperkingen in het openbare verkeer die van fcelang zijn voor iedc die in Nederland woont, zooals b.v. het uitgaansverbod tusschen midder nacht en vier uur, het verbod van verkeer met auto's tusschen 22 en 4 uur. het verbód van zware alcoho lische dranken na 10 uur en het slui tingsuur voor cafë's, zijn eveneens den kok, leunde voorover en stak zijn armpjes naar haar uit.. Zij drukte het tegen zich aan. En weer gingen ze verder op hun vlucht door de wil dernis. Dagen en nachten volgden elkander in sloopende gelijkvormig heid op. Steeds meer kwam Jeaoe tot het tescf. dat de ruwe Zweed een no bele inborst bezat. Gp zekeren dag hoorden zij van een negervrouw, dat Rokoff slechts enkele dagmarschen achter hen aankwam. De vluchtelin gen trachtten nu stroomopwaarts op de breede Ugambi-rivier te vluchten. Bij een der zijarmen verborgen zij hun kano en trokken de jungle in. Op den tweeden dag werd het kindje ziek. Jane was wanhopig, zoo lief had zij het vreemde kind gekregen. Ongeveer een kilometer daar van daan was een dorp. „Misschfèn zijn ze ons daar goed gezind", zei de Zweed. „Gaat u vooruit. Ik zal trach ten den Rus uw spoor te doen ver liezen. dat is het eenige wat we nu kunnen doen. Neem mijn geweer, u zoudt het noodig kunnen hebben. Vaarwel en veel geluk, lady!" (Wordt vervolgd.) san: mcevat, zoodat thans zoowel de betrekken politie-instanties alsook de betrokken particulieren in één Ver ordening kennis kunnen nemen van cie geldende bepalingen. 'Groote beteekenis zal paragraaf 45 van de Verordening op de handha- vlr der orde krijgen, welke den commissaris-generaal voer de Veilig heid, die verantwoordelijk is aan den Rijkscommissaris voor het geheele politiewezen in Nederland, uitdrukke lijk het recht verleend eigener bewe- ginc rechts oorschriften van politio- ncden aard uit te vaardigen en voor overtredingen van een op grond van dree bepahns uitgevaardigd gc- re htsvoorschrift straffen op te stel len. Opleggen prestaties Het opleggen van nrestaties bij hrndelingen die. gericht zijn tecen de belangen van het Duitsche Volk of het Groot-Duitsche Rijk. of die de openbar? orde of het openbare leven in de onder der bescherming der Duitsche tremen staande Neder ig adsche gebieden kunnen storen, als b etemaatregel voor dergelijke han delingen is geregeld ln het von"- J atste hoofdstuk van de Verorde- r re. Gpgelegd kunnen wor'den per soonlijke prestaties in geld of in tura. De prestaties worden door Ven commissaris-generaal voor het Voi'ir-,eidsv,-pzer. die den Rijkscom missaris vertegenwoordigd, schrifte lijk oogclegd. De Verordening op de handhaving van de orde is bereids van kracht geworden. voortgebracht. Geen bureaucraten hebben ooit een staatsidee tot wer kelijkheid gemaakt.. De hoogste daad. die volbracht kan worden, is de daad. die het grootste offer vraagt, die de diepste krachten opeischt. die de zwaarste beproevingen oplegt, dat is nu: soldaat worden. Het vrijwillig inzetten van jezelf. Val je, dah val je voor je vader land. je gezin, voor Europa en de cultuur. Dat is een edeler dood dan het sterven voor het wel en wee van die of die firma. Keer je terug, dan kom je als overwinnaar van de wereldpest. dan behoef je geen menseh het antwoord schuldig te blijven, als ze later vragen: „En waar was hij, toen het tegen de Sovjets ging?" Zie je. een menseh leeft maar een keer. En die eene keer moet je probeeren zoo diep en grondig mogelijk te le ven. Je moet erbij zijn als het om werkelijk groote en belangrijke din gen gaat. Liever gevaarlijk leven, dan heelemaal niet leven. En daarom ga ik." ..Waarom il Soldaat word." In „Storm", het blad van de Ne derlandsche S S., vertelt een soldaat, waarom hij vr'jwillig naar het Oos ten trar.t. Wij ontleenen daaraan het volgen de: ..Als wij over eenige jaren een nieuwe volksgemeenschap beleven, dan wil ik „erbij" zijn geweest. Als ik dood ca. dan wil ik kunnen den ken: Ji.i hebt ie mansportie gedaan en een behoorlijk aandeel in den ar- be'd verzet. En nu kan ie wel hier blijven en reusachtig veel uit het stroo zetten ook. maar dat is niet echt. Voor mijn gevoel is dat allemaal heel nuttig en noodisr en het moet gedaan worden ook. Maar toch niet door mii. want waar het op aan komt, is daden te stellen. De menschen praten over ge loof en over vrijheid en recht. Alle maal best, maar alle theologen, fi losofen. mvstiekelingen jen symbool, duiders hebben met elkaar neg nooit iets aan levende kracht bijgezet aan welk geloof,dan ook. Wat in de har ten en zielen leeft, is uitsluitend: het groote lichtende voorbeeld: de daad? Alle theoretici en critici tezamen hebben nooit één bezielend kunstwerk RADIO-PROGRAMMA uw bijdrage op postrekening KORTE BERICHTEN Binnenland Te Vlaardingen is de 4-jarige Klaas de Wit in de Koningin Wilhel- minahaven gevallen en verdronken. Te Hoorn is het 5-jarig zoontje van den heer Kalken uit een roeiboot gevallen en verdronken. Het. 6-jarig zoontje van den heer D. v. Dijk uit Velp, dat op Urk lo geerde, is daar te water geraakt en verdronken. Buitenland In Nordbotten (Zweden) zijn vijf burgers gearresteerd in verband me,t het optreden tegen kringen die met het communisme sympathiseeren. Zij worden verdacht van deelneming aan daden van sabotage tegen buiten- landsche schepen. Het Zweedsche schip Norïtea (1566 ton) is aan de Spaansche kust tot zinken gebracht. Twee opvarenden I zijn omgekomen. DINSDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofnonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 F.N.O Nieuws berichten. 6.15 Schriftlezing en medita tie (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 6.25 Gramofoonmuziek- 9.15 Voor do huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoon muziek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.25 Kwartier van-den arbeid. 12.40 Alma nak. 12 15 RN.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Zang met pianohe- geleiding en pianosoli. 1.30 Sprankelen de nii.l lagklanken. 3.20 Gramofoonmu ziek. .'.30 Cello met pianobegeleiding en grnmofoonnmziek. 4 00 Cursus „Als een schoon boek". 4.20 Gramofoonmu ziek. 4 jr> Sport en spel voor de jeugd. 5.15 R N.O Nieuws-, economische- en beursberichten, 5.30 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 6.00 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cabaret programma. 7.00 R.NO.: Vragen van den dag. 7.15 Or gelconcert. 7.45 Voor den boer. 8.00 B.N O Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den da? 8.80 Radiotooneel 9 30 Berichten (Engolseh). 9.45 R.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzen ding in de Engelsche taal: Economie HILVERSUM IT. 301.5 31. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofiv>nmuz«ck. 7.45 Ochtend_'vmnistïck. 8.00 B.N.'O*: Xr-nws- Xews from Irolland". Hierna sluiting, berichten. 8.15 Gramofonnmuziok. 10.20 Pinnovnordraoht. 10.40 Declamatie. 11-00 Trio Jonny Ombach en gramofoonmu ziek. 12 00 Gramofoonmuziek. 12 15 Or- kést Malando. 12 15 R.X.o Niéuws- en economische berichten. I.uo De Gooiian- dors en gramofoonmuziek. 200 Gro- ningsche Orkestvcreeniging en solist (o'pn 3.30 Voor do zieken. 4.00 „Gods dienstige muziek nit Haiti". causerie met gramofoonmuziek. 4 30 Gramofoon muziek. 5.15 R.X.O.Nieuws-, cconóBÜ- sche en beursberichten. 5 30 De Mando- linïsten. 6.00 Klaas van Beeek 'pn zijn orkest. 6.15 Causerie „Milliarden onsma kelijke vliegen". 6.30 Klaas van Beeek en zijn orkest. 6 45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag 7.15 Gra mofoonmuziek. 8.00 B.N.O,: Nieuwsbe richten 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor da vrouw- 9.45 B.NO.: Nieuwsberichten. 16.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijzinnig Prót. Kerkconiitc. 10.05 10.20 Politiek weckpraatje. Heden zal over den zender Hilversum I van 20.1520.30 uur een gesprek tus schen twee radioreporters en een jour na list over ren actueel onderwerp to beluisteren zijn. De Hertog van Kent zal volgens- Associated Press, op 23 Augustus een bezoek brengen aan president Roose velt op diens landgoed te Hydepark. Den dag daarop zal hij met den pre sident meegaan naar Washington, om daar drie dagen te blijven. FEUILLETOiN BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 41 En ik had mijn hoofd onder de kraan. Als ik vlak voor het. naar bed gaan iets gedaan heb. waarbij ik in gespannen heb moeten denken, dan moet ik dat als het ware mijn hoofd uitspoelen, wil ik er 's nachts geen last van krijgen, verklaarde Paul. We hadden no»al scherp geschaakt. Inderdaad was de céne slaperig, de andere met een druipend hoofd op het nachtelijke tooneel verschenen, ik had het toen niet zoo goed opge merkt. als ik het me thans herinner de. Dit deed mij weer eens beseffen, dat de menseh in zijn onderbewust zijn meer registreert da:i in zijn be wustzijn en daardoor weer kwam ik tot de erkenning, dat ik, ofschoon ik een gesprek voerde, eigenlijk voort durend luisterde, of er buiten niet iets gebeurde. Want ik verwachtte dat. Zoo goed als de geheimzinnige vijand, door mevrouw Van Wieringen van schrik te doen gillen, mijn vriend uit de kamer-van den secre taris had kunnen lokken, zoo goed ken ook dit gesluip om het huis een poging zijn om A.A. in een val te doen loopen en hem buiten gevecht te stellen. Ik vernam evenwel niets, dat aan geweldpleging zou kunnen doen denken en nog terwijl ik. mijn opdracht vergetend. ingespannen luisterde, werd de halideur geopend. Mijn vriend was teruggekeerd, even wel niet»alleen. Hij was vergezeld van John, die, al deed hij het zwij gend, den indruk wist te wekken dat hij den gast-detective aandiende. Wat betreft de familie, begon A-A., zijn we naar ik zie compleet. En het is half eén, dus is de nacht al aan het korten. Hij was blijkbaar in een opgeruimde bui en dat viel te meer op, daar de anderen, evenals ik zelf. onrustig w-aren. Er hing een drukkende atmosfeer, die als het warë steeds benauwender werd. Niet voor niets had A.A. vanmiddag, toen we samen in het souterrain waren, op gemerkt, dat het huis gelegenheid te over bood om je schuil te h'ouden. Tenzij je, met een geheel politie corps v.as, zou het een volstrekte on mogelijkheid zijn, alle kamers te doorzoeken en daarbij de reeds on derzochte tot het einde van den speurtocht in het oog te houden, op dat de vijand /zich niet daar terug trok. Sloot men dè mogelijkheid van een drijfjacht uit. dan bleef er geen enkele kans over, den moordenaar, die zich onzichtbaar wist te maken, te overrompelen. En tóch was A.A. in de stemming, die ik na zooveel avonturen wel kende als voorafgaan de aan de overwinning. Het lijkt me echter wel gewenscht, vervolgde hij, ook de overige huisgenooten hier te doen komen. De nog steeds boven verblijvende dienstboden zullen zich niet bepaald op haar gemak voelen. Vertel me echter eerst je weder varen. John. Nadat wij gezeten zul len zijn althans. Hij zelf gaf het voorbeeld door plaats te nemen in den hoek. waar in mijnheer Van Wieringen bij het hooren van het sluipen rond het huis zijn toevlucht gezocht had. Er stond daar een ruime bank; de zoons s-ho ven stoelen bij. de huisknecht hielp Eddy de sofa bijtrekken, zoodat ern kring gevormd werd, waarin, nadat we allen gezeten waren, nog plaatsen oveubleven. De mededeelin: betref fende het plaats nemen slaat, niet op den huisknecht. Deze bleef, als waeM- te hij een order om iet-s te serveeren, onbeweeglijk doch niettemin a'- een toopbeeld van innemendheid staan, schuin achter A.A., zoodat deze om hem aan te zien zich half zou moe ten omdraaien. Hij deed bit nicy bij had waarschijnlijk al genoeg gezien van Johns gezicht om het zich. hoé _ook de antwoorden luidden, te kuji- nen voorstellen. Dus, John, je hebt de telefoon toestellen nagezien? Behalve dat in de tuinmans woning. zooals mijnheer me nog neder verzocht heeft, antwoordde de ran. En je hebt niets gevonden? Bij de telefoontoestellen heb ik niets gevonden, zei John onverstoor baar Juist. Bij de toestellen niet. Maar er niet bij wèl? Dit leek min of meer een herhaling van het gesprek, waarin A.A. vroeg. of hij dan niet toevallig in de keuken van de tuinmanswoning 'n snaar had gezien en ik verwachtte al. dat de huisknecht een even snedig antwoord geven zou als op die andere vraag. -Het kwam evenwél anders. Mijnheer veroorlove mij de op merking. dat zijn verzoek, een onder zoek in te stellen, niet uitsluitend betrof de toestellen van de hulstele foon. Althans het komt mij voot, dat mijnheer zoo mogelijk méér gegevens verwachtte. Ook al zou ik op niets anders dan de toestellen hebben ge let, ik zou mijnheer niettemin onder het oog kunnen brengen, dat er een zekere wanorde heerscht. Ln verschil lende kamers, die het vermoeden niet uitsluiten, dat een toestel zou zijn gebruikt. Welke kamers. John? En maak het kort. 4 Op alle kamers, mijnheer uit gezonderd in de keuken, in de ka mers van de keukenmeid en de eerste meid en de kamer van Willem, den chauffeur. Ook in de kamers gelijkvloers? De eetkamer? De kamer van mijn heer? Met uiW verlof, mijnheer, neen. mijnheer, de kamers van het par terre zien er niet uit. alsof ze door een ïndrimzer zön betreden. Dus daar lijkt bet wél op in de kamers boven? In alle kamers boven behalve in die drie ajiart- genoemde? Inderdaad, mijnheer. Hoewel, het is ook mogelijk, dat de bewoners zelf van die kamers er door hun haastig vertrek wanorde hebben ver oorzaakt. Dit lijkt me echter uitge sloten voor wat betreft de vertrekken van de tweede verdieping. Uitgezon derd die van de tweede en van de derde meid, waar ik niet over zou kunnen oordeelen, omdat ik'daar niet geweest ben. Er* is daar geen aan sluiting op de huistelefoon. Je eigen kamer is ook over hoop gehaald? Zooals mijnheer het gelieft te noemen. Echter niet zoo grondig, als die van mijnheer zelf. Dat gaat er dus naar uitzien, alsof de onvriendelijke bezoeker van de eerste verdieping, na ons genoeg gegeven te hebben om over na te denben, op zijn gemak naar boven gegaan is, om daar ruimingswerk noodzakelijk te maken. Op die twee de verdieping bevinden zich ook de kamers van de dienstboden en als er zoo- huisgehouden is, als ik veron derstel te mogen aannemen, dan zul len die, ik bedoel dan de meiden, er toch niet allen doorheen geslapen hebben? Met uw welnemen, mijnbeer, neen mijnbeer. Ze hebben er géén van al len doorheen geslapen. Zij hebben hem dus gehoord. Ze zullen me aanstonds dus het een en ander Kunnen vertellen. Heb je met haar gesproken, John? De schaduw van een glimlachje, vergoelijkend, trok over het pijnlijk gladgeschoren gezicht van den huis knecht. Hij verbeterde nog weer eens keurig correct: Pardon, mijnheer Zij hebben met mij gesproken. Zij wilden meer van mij weten dan Ik ge rechtigd ben mede te deelen. Naar wat de keukenmeid me zei, heeft zij den onbekende gezien. Een schok ging door ons heen en ofschoon A A uiterlijk rustig bleef, meende ik toch ooij bij hem een lich te beweging van schrik waax te ne men. In het donker? vroeg hij snel. Het moet geweest zijn, nadat ik het licht in' orde had g^jracht, mijnheer, antwoordde John. En de anderen? Ik heb niet getracht ze uit te hooren, mijnheer, ik zou het u dus niet kunnen zoggen. En wat zei de keukenmeid? Ik behoef toch niet aan te nemen, dat je naar zóó'n verklaring niet geluis terd hebt? Ik keek den kring rond met een blik van verstandhouding. Allen toon den evenveel belangstelling als ik en het gezicht van mevrouw aerin- nerde mij aan het oogenblik, waarop zij vertelile van de naar den schake laar tastende hand om den deurpost. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2