r- Zwemmende voetballers Nieuwe zeepbon SPIRIN DeAardappel- voorziening Namen en naams wisseling 't Stort-tournooi AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941 3 WEDSTRIJDEN IN PESIE'S BAD H.V.C. wint het kampioenschap Voetballers blijft fit en gaat zwem men, luidde Zaterdagavond het. parool van de Amersfoortsche voetbalverecni- gingen, die in Pesie's Bad onderlinge wedstrijden hielden, waarvan A. Z. en P.C. voor een groot deel de organisatie in handen had. Uit het groote aantal in schrijvingen bleek wel dat de leden der diverse vereenigingen heusch niet allen voetbalmaniakken zijn, zich wel dege lijk op andere sporten en aan in 't bij- zonder op de zwemsport, toeleggen, en zich in het water even goed thuis ge- Voelen als op de groene velden. Bij H.V.C., dat uiteindelijk met een grooten voorsprong het kampioenschap, dal aan deze wedstrijden verbonden was, behaalde, bleken eenige echte „waterrotten" te zitten, die op meerdere i nummers eerste prijzen in de wacht sleepten, o.a. H. Mol en J. de Groot. Ook andere vereenigingen bezaten onder hun leden uitstekende zwemmers. De wedstrijden hadden dikwijls een j spannend verloop. De aantrekkelijkheid der wedstrijden werd nog verhoogd door 'de persoonlijke belooningen die op elk nummer voor de deelnemers beschik- jbaar waren gesteld. Eon puntentelling /wees tenslotte den kampioen aan; het is IH.V.C., die den wisselbeker voor een Ijaar mag bewaren. Slechts de Ruiter wist voor A.P.W.C. 'de eer hoog te houden en werd eerste Iop de 25 M. rugslag. De leden van de andere deelnemende vereenigingen moesten met 2de en 3de plaatsen ge noegen nemen, echter niet, nadat felle 'strijd geleverd was. In dit opzicht was j„Kwaadteniet'' van Wit-Rood een ver- heten strijder, die over een groote dosis energie bieek te beschikken en ondanks 'zijn reeds gevorderden leeftijd metsuc- 'ces den strijd tegen jongere deelnemers 'opnam. Ook in sportief opzicht waren deze wedstrijden een succes, zoodal ons oor deel is vast te leggen in de woorden „voor herhaling zeker vatbaar". De uitslagen waren: 25 M. vugslag: 1. De Ruiter (A.P. W.C.) 22 sec.: 2. H. Mol (H.V.C.) 23 s; 3. C. Kreté (Wit Rood) 24 sec. 25 M vrije slag adspiranten: v. Schaick (H.V.C.) 19.2 sec.; 2. C. Brits (H.V.C.) 20 7 sec.: 3. S. Sleeking (H.V.C.) 25 sec. 25 M. schoolslag: 1. J. dc Groot (H.V.C.) 20.2 sec.: 2. F. Veldhuizen (Amersf. Boys) 20.4 sec.; 3. P. W. 'Schuin (Amersf. Boys) 21 sec. 25 M. rugslag adspiranten: 1. C. Brits (H.V.C.) 24 sec.; 2. v. Schaick (H.V.C.) 294 sec.: S. Sleeking (H.V.C.) 35 sec. 25 M. vrije slag: 1. H. Mol (H.VC.) 15 2 sec.: 2. J. de Groot (H V.C) 16.4 s.: 3. ..Kwaadteniet" (Wit Rood) 17.1 sec. 25 M. schoolslag adspiranten: 1. Van Schaick (H.V.C.) 22.3 sec.: 2. C. Brits (H.V.C.) 27.1 sec.; 3. S. Sleeking (HVC) 28.3 sec. 50 M. vrije slag: 1. H. Mol (H.V.C.) 38.1 sec.: 2. W. Wijk (Quick) 40.4 sec.; 3. ..Kwaadteniet" (Wit Rood) 41.9 sec. 5 x 25 M. estafette vrije slag: 1. H.V.C. 1 min. 28 sec.: 2. Quick 1 min. 34 sec.: 3. Wit-Rood: 4. Amersf. Boys. ..De einduitslag luidt: 1. H.V.C. winnaar wisselbeker en kampioen van Amersfoort met 65 ptn.; 2. Quick. 13 ptn.; 3. Amersf. Boys, 12 p.; '4. A P.W.C 9 ptn.; 5. Wit-Rood. 7 ptn. Polo-wedstrijden, i Na afloop werden een tweetal polo- wedstrijden gespeeld. De eerste ging (tusschen een zevental, samengesteld uit voetballers, en een zevental van A.Z. en P.C. Het voetbal-zevental bleek ook in het water „goaltjes" te kunnen maken. In de eerste helft namen de voetballers de leiding door goede doelpunten van H. Mol en J. Kortbeek. A.Z, en P.C. had bijna den achterstand verkleind, doch de fraaie doorslagbal van J. Brink ging net naast. Direct na doelwisseling scoorde Kort- beek weer (30). Hardebol, die veel school en lot nu toe steeds de paal ge raakt had, gelukte het eindelijk het net ie vinden (31). Voor het einde scoorde Bartclsman iTiog een keer voor de voetballers en fBouma voor A.Z. en P.C., waardoor de (eindstand 53 werd. I Hierna speelden nog Neptunus en A.Z. en P.C. tegen elkaar. Geen van beide zeventallen was echter volledig 1 en T. Mosterd speelde zelfs in de Nep tunes-voorhoede. Ook in deze omgeving scheen hij zich goed thuis te gevoelen: hij scoorde tenminste de beide laatste doelpunten. De eindstand werd 54 voor Neptunus. KERKNIEUWS PROF. AL. JANSSENS C.I.C.M. Het moederhuis der missionarissen van Scheut ontving bericht, dat op 54- jarigen leeftijd prof. Al. Janssens C.I. C.M., gedurende meer dan 25 jaar hoogleeraar in de dogmatiek aan het theologicum zijner orde te Leuven, overleden is. Prof. Janssens begon in 19231924 aar. zijn „leerboeken der dogmatica en der apologetica", waarvan het 20ste tractaat ter perse is. Een 40-tal wer ken en herdrukken verschenen van zijn hand. De Nederlandsche missionaris pater W. Schregel, die veertig jaren in het vicariaat Tabora werkte, is op 76-ja- rige leeftijd aldaar overleden. Hoofdredacteur-directeur F. W. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WILLIXGB. Stads- en sportredacteur D. J. KEKKé, allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAAN EN, Huls ter Helde. Van ladder gevallen Zaterdagmiddag was een schilder, staande op een ladder, bezig een wo ning in de Muurhuizen ter hoogte van de Kortegracht tc verfraaien. Plotse ling kwam een fietser aangereden, die waarschijnlijk doordat hij de scherpe bocht KortegrachtMuurhuizen moest nomen, den ladder niet opmerkte, met het gevolg, dat hij er tegen op botste. De gevolgen waren van ernstigen aard. De ladder kantelde cn de schilder viel, zoodat hij mei het hoofd op de straat', terecht kwam. Door omstanders werd hij de woning binnengedragen: een ontboden dokter constateerde bij den ongelukkige een vrij zware hersen schudding, waarvoor hij overbrenging naar het Elisabeth Ziekenhuis noodza kelijk achtte. Gedurende het tydvak van heden tot en met Zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „106" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „a. zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten p en q, welke respectieve lijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tus- schen twee en acht. jaar, zijn uitge reikt, recht op liet koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstel ling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zceppasta of 250 gram zeenpoeder of 600 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „a toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart p. welke aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht "op het koo pen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop ge wezen. dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uit sluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram dro ge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst Ie nemen cn pas daarna een hoeveelheid van twintig ki logram waschgoed. hetzij ineens, het zij bij gedeelten in behandeling te ne men. De aandacht wordt erop gevestigd, dat. bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzen ders", die slechts als tussr henpersoon tusschen het publiek en de wassche rijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voorzoover het handdoeken, noets- en stofdoeken, servetten, tafel lakens e.d. betreft, kan ter behande ling worden gegeven zonder dat daar bij bonnen behoeven te worden afge geven. EXAMEN Coupeuse Voor het examen coupeuse slaagden M. Groenhuijzen, M. Stofmecl, H. Tes- son cn L. Berends, alhier. TEEKEN DES TIJDS Twee bestolenen verschenen ten po li tiebureele. De eene deelde mede dat te zijnen nadeele vier konijnen waren ontvreemd, de ander G. K. uit de Eemstraat, dat van zijn bakfiets des nachts de buitonbanden waren verwij derd en, meegenomen. De dader is over een vrij hoog hek geklommen. Er is met een politiehond gespeurd, maar tot dusver zonder gevolg. VENTER BEKEURD Een venter hield er eigenaardige ma nieren op na. Als de bewoners van een huis waar hij zijn waar trachtte kwijt te raken, het hoofd schudden ten lec- ken dat zij niet noodig hadden, trapte het heerschap tegen de deur. Een be woner stelde de politie van dit optre den in kennis, die den venter stevig onder handen nam. en hem verbali seerde omdat li ij geen vergunning bij zich bleek te hebben. 4oO\&l*t Juusf Eenige stagnatie GUNSTIGE VOORUITZICHTEN. Het ls mogelijk, dat zich in de eerst komende dagen op enkele plaatsen in het land eenige moeilijkheden zullen voordoen bij de voorziening met aard appelen. Deze moeilijkheden zijn van tij de lij ken aard en worden veroorzaak, door het ongunstige weer. Na een zeer koud voorjaar kwam een bijzonder droge voorzomer. Hierdoor is de oogsl der vroege aardappelen tegengevallen. De vraag was daarbij groot, wijl alle oude aardappelen op waren. Hoe betreurenswaardig deze mindere oogst ook is. op zichzelve zou dit nog niet zoo erg zijn, als er maar goede aan sluiting met de oogst der middelvroege aardappelen was verkregen. Dit is niet het geval en deze omstan digheid is mede veroorzaakt, doordat na de droogte nu eindelijk regen is geko men. De aardappelen, die zoo laat waren, zijn nu weer beginnen te groeien, waar door de verbouwers met hel rooien nog even wachten. Dit is op zichzelve voor onze voorziening gedurende een geheel Vre! jaar zeer wenschelijlt, maar het brengt nu eenige moeilijkheden. Een verzwarende omstandigheid is daarbij, dat door het ongunstige weer de oogstwerkzaamheden zich tijdelijk zeer ophoopen, terwijl ook de uitbrei ding van den koolzaadverbouw, waar voor thans de voorbereidingen moeten worden getroffen, het aardappenrooien bemoeilijkt. Hoewel er natuurlijk bezwaren zijn aan te voeren om het rooien in dezen tijd te stimuleeren. wijl de uiteindelijke opbrengst bij uitstel van rooien nog zou toenemen, gaat het toch ook niet aan ernstige stagnatie in de aardappelvoor ziening te laten optreden, Daarom waren de prijzen reeds zoo gesteld, dat er eenige aanmoediging in zat om vroeg te rooien. Dit blijkt, mede door het natte weer der laatste' dager nog onvoldoende. Daarom is voor het rooien in deze week een extra premie gegeven van een '4 cent per Kg. Gelukkig laat dc geheclc aardappel positie voor het jaar 1941/'42 zich gun stig aanzien. Hoewel er voor de uitein delijke opbrengst van den oogst der late aardappelen, dat zijn die, waarmede we het dezen winter en het volgend voor jaar zullen moeten doen. nog niets niet zekerheid te zeggen is, zijn er twee fei ten, die recht geven om te concludeercn. dat de mogelijkheden voor de voorzie ning met aardappelen tot den volgenden oogst gunstig beoordeeld kunnen wor den. In de eerste plaats is de oppervlakte, die met aardappelen is bcteeld. met on geveer 25 uitgebreid en voorts zullen voor alle zekerheid zeer veel aardappe len. die anders niet voor dc consumptie worden gebruikt, voor dit doel worden j gereserveerd. De huidige moeilijkheden zijn van voorbij gaanden aard. Het kan zelfs zijn. dat ze in geringe mate gevoeld worden als het rooien in deze weken meeval 1. Anders zullen ze na 2 of 3 weken, naar mag worden aangenomen, geheel zijn opgelost. Dc late aardappelen moeten dan toch worden geoogst cn de drukte met ander werk op de boerderij neemt af. Om deze reden is dan ook het rant soen niet verlaagd. Voor dc mogelijkheid, dal een bon niet geheel zou kunnen worden inge wisseld tegen aardappelen, is de bon voor deze week 14 dagen geldig ge maakt. Mochten inderdaad hier en daar moeilijkheden voorkomen, dan zouden zij, die zich nog even kunnen behelpen hun medeburgers een dienst bewijzen door hun bon pas later in te wisselen. V. R. uil Hilversum schrijft in „Oost en West": Dezer dagen verscheen in de Gooi- editie van het Amsterdamsche Han delsblad een verhaaltje dat een naams verwisseling behandelde; de Curagao- laan zou vroeger Surinanielaan beti teld zijn en zoo ook omgekeerd. Het geval zit zoo: een oude dame, vurig geheel-onthoudster had aan de Gemeente Hilversum een lap grond verkocht, waarop deze twee lanen liet aanleggen, die hoewel ze in het uiter ste Oosten der stad liggen, beide met West-Indische namen gedoopt werden. Toen het de vroegere eigenaresse bleek dat haar woning aan de Cura- qaolaan kwam te liggen, had ze zóóveel bezwaar aan Bootz of Wynand Foc- king te worden herinnerd, dat ze B. en W. eerbiedig verzocht de pas gedoopte laantjes van naam te doen verwisselen, waarop B. en W., die geen geheelont houders waren, aan dit ondrankzuch tig verzoek hunne goedkeuring niet onthielden. Dit gevalletje voert me terug naar mijn vroegere Indische jaren, waarbij zoo'n naamsverwisseling echter op ..eigen initiatief" tot stand werd ge bracht, maar niet minder duurzaam bleek te zijn. Daar stond mijn heerlijk huis te Medan aan den Serdangweg i op de bordjes: Djalan Scrdang) tus schen den aan ijzcl en sneeuw herin nerden Djalan') Petersburg, die zoo zwart was als roet, wijl bedijkt met af val van Delispoorcokes, en den Djalan Itam, die een vrijwel blank uiterlijk vertoonde daar ze met mac'adam was bestraat. Dit kwam onzen vriendenkring toch op een zeer vroolijken avond wel te onlogisch voor. Er werd dan ook op staanden voet besloten deze schande over onze stad uit te wisschen; een tjangkol") werd bij den toekang ke bon3) opgeëischt, dc straatpaaltjes werden ontgraven en plechtstatig over gebracht. Sinds dieii heet de zwarte ook Djalan Itam en draagt de blanke weg den ouden naam van de Russische hoofdstad. Geen van de bewoners heeft er ooit over geklaagd, het was hen zeker „sa- ma djocga"1). De Petersburgweg dankt ongetwijfeld zijn naam aan de onderneming Peters- burg, die tot onderneming „Sampali" bij Medan herdoopt werd. Ook over de namen dor ondernemingen in onze Oost zou, dun let mij, een boekdeel te vullen zijn. De Delische namen „Helvetia" en „Saentis" hebben ongetwijfeld tot ver blijf van een geib i Zwitschergediend, waar wie verklaart me den naam „Boe- loe Tjina"? Wel heb ik eens gehoord dat die vruchtbare kebon verkregen werd in ruil voor een mooi goud hor loge. maar wat heeft een horloge nu te maken met een Chine^sche pluim? Wie weet het? J) Djaian weg: 2) tjangkol hak- spade; kebon - tuin: toekang kebon - tuinman; sama djoega precies hetzelfde. Amersfocfrl KENNISGEVINGEN CENTRALE KEUKEN TE AMERSFOORT. De menu's van DINSDAG en ZA TERDAG a.s. zullen omgewisseld wor den. VERGOEDING VOOR DOOR DE DUITSCHE WEERMACHT IN- GEBRUIK GENOMEN SCHEPEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebben den, dat, voor zoover nog geen scha deloosstelling werd verleend of deze niet door een Duitsche instantie in het vooruitzicht werd gesteld, de vergoe dingen wegens door de Duitsche Weer macht in gebruik genomen schepen tot en met 31 Juli 1941 door de gemeente kunnen worden betaald. Zij, die meenen aanspraak te kunnen maken op een zoodanige vergoeding, kunnen hun daartoe strekkende ver zoeken tot 1 September a.s. indienen ten gemeentehuize, afd. Financiën, (Kamer 12). Ten aanzien van de vergoedingen, waarop van 1 Augustus 1941 af aan spraak wordt gemaakt, zal nog een nadere regeling worden getroffen, Amersfoort, 29 Juli 1941. Dc Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER, l.b. turn. een AtnewfcwJtieA LAWNTENNIS. De geschiedenis van de Amersfoort sche straatnamen moet ook veel merk waardigs opleveren. Het zou interes sant zijn eens na te speuren hoe som mige straten hier aan hun wondelijke namen komen. Wij vrezen echter dat veel zich in 't grijs verleden verliest en onnaspeurbaar is. SPORT WIELRENNEN. De Pedaalridders W. v. d. PANNE WINT DE 50 K.M. GESLAAGD Voor het te Den Haag gehouden exa men handteckenen L. O., slaagde me juffrouw W. G. v. Dorresteijn, alhier. Gisteren had voor leden van „De Pe daalridders" de 4e rit plaats der com petitie over een afstand van 50 K.M. Na doorkomst van dc eerste ronde, dus na 25 K.M. blijkt dat op Brons na, allen nog bijeen zitten; hij volgt echter op plm. 2 minuten. Dc Gans heeft dan pedaal defect. Het bleek ook nu weer dat een renner, indien hij niet traint, spoedig terug loopt, dat on dervond C. v. Uitert, die buiten mede dinging na 25 K.M., vanwege het hoo- ge tempo den strijd moest staken. In ■:en fraaie eindsprint wist W. v. d. Panne als eerste de finish tc passee- en met als tweede W. Comelisscn en derde H. v. d. Laan. De uitslag is als volgt: 1. W. v. d. Panne; 2. W, Cornelissen; 3. H. v. d. Laan; 4. H. Brons. Finland in den strijd tegen de Sovjet-Unie. De werking van de Finsche vlammenwerpers lieeft den vijand uit zijn stelling verdreven. (Orbis—Holland) Zaterdag en Zondag zijn de laatste ronden gespeeld. Hiermede is dus dit tournooi, dat zeer zeker geslaagd mag heeten, weer achter den rug. Zondagmiddag om 6 uur was de laat ste wedstrijd afgeloopen. Direct daar op ging de heer v. d. Vegt na een inleidend woord over tot de prijsuitrei king. In zijn toespraak zei hij onder meer dat de wedstrijdcommissie een zucht van verlichting kon slaken, wijl dit tournooi, ondanks de regendagen toch op tijd klaar was gekomen, maar tevens een gevoel van spijt niet kon onderdrukken omdat het gezellige sa menzijn van spelers en speelsters uit diverse plaatsen weer voorbij was. Hij hoopte dat alle deelnemers een aange name herinnering aan dit tournooi. zou den behouden en dat hij hen als vaste gasten voor de volgende tournooien zou mogen terugzien. Dan bedankte de heer v. d. Vegte den lieer Mennega die bereid was geweest als bondsgedele- geerde op te treden, de heer Mantel, de Groot cn Galesloot als leden van de wedstrijdcommissie, den eigenaar van liet tennispark, den heer Mehrengs, door wiens toedoen dit tournooi kon plaats hebben, de scheidsrechters voor hun medewerking cn tenslotte de da mes Mantel en Ramselaar, die de prij zen hadden gekocht. Dc heer v. d. Vegt. sprak de hoop uit dat dit tournooi zal hebben medegewerkt om een sportieve tennisgeest te bevorderen cn de tennis sport in Amersfoort te do m b'.oeien. De uitslagen van de finales zijn Dames-single: mej. Kaaskoper si. mej. Hoogenbcom 62. 60. Heeren-single: Stumphius sl. Beek 6—2, 7—5. Dames-double: mevr. Stuurman en mej. Smit sl. mej. Heins en mej. Schef- fer 6—1, 6—3. Heeren-double: Kaaskooper en v. d. Blom sl. R. v. Marwijk Kooy en B. van Marwijk Kooy 57, 63, 62. Mixed-double: mej. Hoogenboom en Hoekstra sl. hr. en mevr. Stumphius 6—2. 6—8. 6—2. Om de derde prijs: Heeren-single: Hoekstra sl. L. J. H. v. d. Veer 75, 63. Heeren-double: Mantel en v. Loon sl. P. Mehrengs en Houbaer 61, 61. Mixed-double: mej. v. Hofwegen en Adrian! Engels sl. mevr. Weyschede en F. Weyschede 64, 62. Behalve de fraaie prijzen die door de wedstrijdcommissie waren beschikbaar gesteld, had de heer Mehrengs voor de winnares cn winnaar van de dames- en heeren-single een wisselbeker uitge loofd. Deze zijn dus nu in handen ge komen van onze stadgenoot© mej. Kaas kooper en van den heer Stumphius. Tenslotte bedankte de heer Mantel den heer v. d. Vegt, voor de wijze waar op hij dit tennistoumooi had geleid. LEERPLICHTIGE SCHIPPERS KINDEREN Het Weekblad „De Binnenvaart" offi cieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam brengt deze week in zijn hoofdartikel de gegevens omtrent het schoolbezoek van de schipperskindern in den leer plichtigen leeftijd. Het totaal aantal ge- rr gist roerde schipperskinderen in den leerplichtigen leeftijd bedroeg in 1940: 10585 tegen 10709 in 1939 en 11050 in 1938 Evenals in 1939 is het aantal schip pers kinderen in 1940 dus wederom af genomen; de. oorzaak hiervan is, dat tal van schippers san de wal zijn gnan wo nen om door anderen arbeid in hun on derhoud te voorzien. In het :.oo moeilijke jaar 1940 heeft het Lager Onderwijs aan de schippers kinderen ook een geweldige klap ge kregen. Bedroeg hei aantal schippers kinderen in den leerplichtigen leeftijd, dat in 1939 in het geheel geen school bezocht, 2684 of 24,3 rv. van het totaal, in 1940 steeg dit aantal tot 3244 of 30,6 r/r van het totaal. Ook blijkt, dat in 1940 vele schippers hun kinderen bij zich aan boord wilden hebben. Volgden in 1939: 3420 kinderen of 39.9 het ge hele jaar één school, in 1940 liep dit aantal kinderen terug tot. 2375 of 22.3 De samensteller van het Register, de heer S. J. van Efferen. oud-hoofd eener schippcrsschool te Rotterdam, heeft voor de jaren 1939 en 1940 berekend het aantal schooltijden, dat in werkelijkheid gemaakt is en dat. hetwelk bij normaal schoolbezoek gemaakt had kunnen wor den. De uits'-g was, dat in 1939: 47,3 4 AUGUSTUS „Eenigen tijd ge« leden" aldus vertelt „De Gelderlan der" „beleefden de boeren, die ir. de omgeving van een meer bij de Li- tausche stad Kalvarija wonen, een niet alledaagsche verrassing. Toen zij na melijk op een morgen naar hun werk op het land gingen, konden zij het meer, dat daar altijd was geweest niet meer terug vindenhet was spoorloos verdwenen! Wel konden zij door den modder en schelpen nog zien tot hoe ver het water gestaan had, maar ver der was er geen druppel meer tc vijl den. De bijgeloovige boeren geloofden in allen ernst dat de duivel zelf hier de hand in het spel had, terwijl de meer verstandigen onder hen meenden dat het meer eenvoudig opgedroogd was door de warmte. Ook deze laatste mee ning ging niet op en de eerste natuur lijk keelemaal niet. De menschen peinsden en peinsden over de oorzaak hiervan, maar kwamen niet op het idee, dat dit zeldzame natuurverschijn sel in verband kon staan met een storm, die den vorigen nacht gewoed had. Volgens een deskundige was de verklaring heel eenvoudig: Een wind hoos van ongewone lengte en kracht was over dit gebied gegaan, en had daarbij als een pomp het geheele meer leeggezogen, zoodat er geen druppeltje water overbleef. Zelfs de visschen wer den mee in de lucht gesleurd cn vielen kilometers verder weer op den grond neer. Zoo ziet men dat zelfs een meer verdwijnen kan!" Tot zoover „De Gelderlander". Een ander deskundige, dien ik over dit bericht sprak, zeide mij: „Dergelijke dingen zijn inderdaad niet zoo héél bij zonder en komen ook in eenigszins. an deren vorm, nu en dan voor. Zoo be leefde ik eenigen tijd geleden ook al zoo'n niet alledaagsche verrassing. Toen ik n.l. mijn geldtrommeltje nog eens goed nakeek, kon ik het binkpa pier. "dat daar altijd geweest was. niet meer terug vinden! Wel kon ik nog op het aanwezige lijstje zien, hoeveel geld er had gelegen en hoe de nummers der diverse biljetten luidden, maar verder was alles finaal verdwenen. Eerst meende ik, dat een dief hier de hand in het spel had, maar die meening ging niet op, want het ijzeren kistje was nog even secuur gesloten als voorheen. De verklaring bleek ten slotte heel een voudig: Een windhoos van ongewone lengte en kracht, in den uitverkooptijd komende uit de talrijke winke-zaken en warenhuizen in de groote stad, was ook over ons woongebied gegaan en had daarbij als een pomp ons geld kistje, waarvan ook mijn vrouw oen sleutel bezit, volkomen leeggezogen, zoodat er totaal geen groot geld meer overgebleven was. Zelfs de papieren rijksdaalders en guldens waren meege sleurd en kwamen kilometers verder weer in winkelkassen terecht. Zoo zie je, dat dus niet alleen in Litauen vreemde natuurverschijnselen zich voordoen. En let eens op. als ik over een paar maanden naar de stad moet voor een 2 dnagsch congres! Wedden, dat er dan weer zoo'n windhoos waait, die alles leegpompt? Maar die zal nog niet halen bij den storm, die opsteken zal als ik weer van het congres tot mijne penaten teruggekeerd zal zijn en mijn vrouw intusschen de leegte van. het trommeltje heeft ontdekt! En nu moet ik noodig naar huis, want anders waait er n u al wat!" G. A. W. AGENDA I R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Woijersstraat. Lees- cn studiezaal geopend dagel. 1013 u„ 14.3020 uur. ültleenlng dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Sierhuis, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte, Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012X30 u. 1-1.3022.00 uur. ültleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Ultleemng van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 uur. Grand-Tliéatre. Maandag. Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 1 t.m. 7 Aug.: ..Vsisch geld C'lty-Theater. Maandag, Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8 30 uur (doorloopcnd). Malinee dagelijks 2 30 uur. 1 t.m. 7 Aug.: „De Baas in huis". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als n. Geen matinee's. Van 1 t.m. 1 Aug.: „Hemel op aarde". Tot eind Augustus Glldehuls Ten toonstelling schilderijen en kunstnijverheid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van 10 tot 5 uur. Zondags van 10.30 tot 5 uur. 5 Aug. 19 1 Raadsvergadering. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 4 Aug. 21.27 tot 5 Aug. 6.06 .Maan 5 Aug. op 20.00. onder 4.Q9 uur. van de schooltijden was gebruikt en in 1940 slechts 40,1 Niet genoeg kan er de schippers op gewezen worden, overal waar dit 'gszins mogelijk is, hun kinderen naar school tc zenden. Dat er echter ook wel schippers zijn. die in deze hun ouderplicht ten volle begrijpen, bewijst wel dc mededeeling, dat 3 meisjes uit een Rotterdams gezin in 1940 wel 14 verschillende scholen be zochten en er 201 schooltijden maakten. Ook andere kinderen bezochten in het verslagjaar 10 cn meer verschillende scholen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3