8-7-6-0-0 I HET VREESELIJKE 35™ harden A.MERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 BUITENLAND De Oostelijke Opmarsch (Vervolg van Frontpagina) DE Y<)ORÊKREI DINGEN DER SOVJETS BELANG EKKEXD MATERIAAL Bij den clicf der politieke propa ganda van het 5e Sovjet-leger, die in Duit.sehe gevangenschap is geraakt, heeft men omvangrijk, belangwekkend materiaal over de bolsjewistische aan- valsvoorbereiöingcn cp DuitseïUrnd aangetroffen. Tot in alle bijzonderhe den waren de maatregelen, die op het terrein der politieke propaganda in de Duitsche gebieden moesten worden ae- troffm, uitgewerkt en voorbereid. On der dit materiaal bevinden zich ont werpen van pamfletten en vlug schriften, in het Duitsch. Finsch Pcolrch. Oekraiusch en Jiddisch, die bij den opmarsch der Sovjettroepen moesten worden uitgedeeld. Andere pamfletten waren bestemd voor ver spreid L'„' onder Duitsche troepen om. hun strijömoreeï te ondermijnen. On der het aangetroffen materiaal be vindt gich vco*"ts een raooert. dat d" leider der politieke Dropnaaudo heeft opgesteld. Uit dit rapport blijkt, dat de Sovjets reeds maanden voor het be gin van den veldtocht in het Oosten stelselmatig de toestanden in de OOs- teliike Duitsche gebieden hebben ver spied'. om zich materiaal voor hun po litieke propaganda te verschaffen. OE FINSCHE OPMARSCH TEGENAAN VALLEN AFGESLAGEN Van Finsche zijde wordt officieel medegedeeld: Onze opmarsch aan het Ladogamecr schrijdt succesvcl voort. De zuivering van het terrein wordt voortgezet. Alle tegenaanvallen van den vijand zijn afgeslagen. Da vijand heeft in da omsingelde gebieden vele duizenden gesneuvelden achtergrieten en groote hoeveelheden oorlogstuig verloren. PERSBEZOEK AAN SMOLENSK Twee groepen te Berlijn werkzame vertegenwoordigers van de buiteniand- sche pers. die op uitneodiging van de persafdeeling der Duitsche regeering een reis naar Smolensk hebben ge maakt, zijn thans weer oo weg naar Bsrliin. Hun eerste artikelen over de opgedane indrukken hebben zij reeds telegrafisch cf telefonisch aan hun bladen doen toekomen. Terwijl deze artikelen ten deele reeds verschijnen in de buiter.landsche pers. heeft de Londensche berichtendienst, naor hst D.N.B. meldt, gisteren nog een Rente: bericht gepubliceerd, als zou Smolensk z.:ch ..neg steeds" in handen der Sov jets bevinden. De Beraadslagingen te Vichy IN EEN WAAS VAN GEHEIMZINNIGHEID De Fransehe regeeringsberaadsla- gingen zijn ook Maandagochtend voortgezet tusschen maarschalk Pé- lain. admiraal Darian. generaal Wey- gar.d, generaal Huntzïger en Benoit Méehin. Bevoegde kringen te Vichy dee- len cm went den inhoud der bsspre- kuigen slechts mede, dat problemen der „binncnlandsche organisatie" van Frankrijk cp den voorgrond staan. Wanneer op grond van de gehouden beraadslagingen zekere beslissingen e: nemen worden, zal dit, zoo verzekert men in genoemde kringen, vandaag of morgen neg wel bekend gemaakt wor den. CONTACT MET BERLIJN In politieke kringen te Eerlijn volgt men zender eenige opwinding de vele gissingen, die in het buitenland ge maakt werden over de gebeurtenissen te Vichy. Men noemt alle vermoedens en geruchten, die worden verspreid over plannen of bedoelingen der Fran sehe regeering. typische proefballons, die slechts ten deel hebben den sluier van het vertrouwelijke karakter der gebeurtenissen te Vichy weg te ruk ken. In de Wilhelmstrasse, op Bui- tenlanösche Zaken, ried men dan cok groote voorzichtigheid aan ten aan zien van deze berichten, die naar Duit sche opvatting slechts het doel hebben iets te weten te komen. Verder herin nerde men er aan, dat Duitschland en Vichy voortdurend en ten aanzien van de meest verschillende vraagstukken contact houden. FRAXSCH COMMUNIQUE Over den gisteren t-e Vichy gehou den ministerraad is slechts een kort communiqué gepubliceerd, dat niets bevat over de beraodslagingen der re geering van de laatste vier dagen en de daarbij genomen beslissingen. Het communiqué behelst slechts, dat de ministerraad op voorstel van den mi nister van Onderwijs een wetsont werp over de organisatie van de lcer- lingenopleiding heeft goedgekeurd. De minister van Landbouw bracht den ministerraad rapport uit over de voor uitzichten van den oogst en verwit tigde hem omtrent de kansen van de vleeschvoorzicniiig. HERNIEUWDE A ANY YL- LEN OP TOBROEIv Bolsjewistische Roovers GEWOND DUITSCH OFFICIER OP TANK VASTGEBONDEN Bij de gevechten ten Oosten van Smolensk gerockte Vrijdag een ge wende Duitsche luitenant der infante rie, naar het D.N.B. van bevoegde zij de verneemt, tijdelijk in Sovjet-ge van genschap. omdat hij zijn munitie liad verschoten .'Terwijl de «Sovjet-soldaten, die hem gevangen genomen hadden, hem nog fouilleerden, op zoek naar voorwerpen van waarde, verschenen enkele bolsjewistische tankschutters. Tusschen hen en de infanteristen ont stond felle strijd over den zegelring en het horloge van den Duitschen lui tenant. De strijd eindigde met de verjaging van de infanteristen door de pantserschutters. Deze namen den luitenant mee naar hun tank. Zonder acht te slaan op zijn verwonding, boei den zij hem en'bonden hem op een der geschuttorens vast, kennelijk met de bedoeling hem bij een lateren aanval als kogelvanger te gebruiken. Door het verrassende opduiken van een troep Duitsche tirailleurs, die den gewonden luitenant zochten, werd het plan ver ijdeld. De Duitsche infanteristen sloegen de bolsjewistische tanksolda ten in een kort gevecht van man tegen man neer, bevrijdden hun luitenant en vernielden de drie Sovjettanks. Torpedeering van de California REPRESAILLES? In een commentaar op de torpedee ring van het Italiaansche hospitaal schip California schrijft de Gior- na 1 e d'I t a 1 i aDe Engelschen kunnen niet de verontschuldiging aan voeren, dat het schip per ongeluk werd aangevallen. De feiten bewijzen, dat deze aanvallen tegen het Roode Kruis systematisch plaats vinden en wijzen op een duidelijk omschreven plan. Het jongste feit van dien aard is de torpedeering geweest van een te Syracuse gemeerd hospitaalschip, waarbij verwisseling met militaire toe stellen niet in het spel kon zijn. Ver der herinneren wij ons nog den bruta len aanval op het hespitaalschip Po voor de Albaneesche kust. Het is nu wel bewezen, dat de Engelschen oorlog voeren tegen zieken en gewonden en dat er aanleiding bestaat zich af te vragen of men geen represaille-maat regelen moet overwegen. CARMOXA TERUGGEKEERD Gistermiddag is de Portugeesche president generaal Carmona. van zijn reis naar do Azoren teruggekeerd. Hij werd door de bevolking van Lissabon met groote geestdrift ontvangen. Italnanecli WeermachlbericSil 11 Augustus In Noord-Afrika aan het front van Tobroek wederzijösche aotivitc t van verkenningstroepen en artillerie. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche lucht-,vapen hebben mi litaire doelen in To breek aangeval len, luchtafwesr-batterijen en in de haven liggende' schepen beschoten, waarbij schade en ontploffingen wer den veroorzaakt. Andere Italiaansche riiegtuizen hebben de haven van Mersa-Matroeh, bene .ens vijandelijke installaties ten Oosten van Sidi el Bnrrani aangevallen, Duitsche vlieg tuigen vielen Engelsche luchtsteun- punten in Egypte aan. Dc vijand heeft aanvallen gedaan op Bardia en op de kust van de Syrihe. In Oost-Afrika hebben afdeelingen van hst garnizoen van Culquabert onder bevel van luit.-kolonel Ugolini een stoutmoedigen aanval gedaan op gewapende vijandelijke troepen, die op de vlucht zijn geslagen en aan zienlijke verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben op nieuw Gendar gebombardeerd en de stelling van Woltsjefit gebombar deerd. In den nacht op 11 Augustus heeft een Er.gelsch vliegtuig het hospitaal schip California aangevallen, dat op de reeds van Syracuse lag. Het schip werd met een torpedo getroffen, doch is niet gezonken. Tsjoengking cn Moskou BIJSTAXDSPACT TEGEN JAPAN? Op initiatief van Engeland cn de Ver. Staten zcu het bewind te Tsjoeng king. naar Domei volgens berichten uit betrouwbare bren meldt, aan de Sovjet-Unie een verdrag van gemeen- schappeiijken bijstand, blijkbaar te gen Japan gericht, hebben voorge steld. Dit pact zou o.a. omvatten, steun van het Sovjet-leger aan de Tsjoeng- king-trcepen, die in Noord-West China opereeren cn erkenning van den Sov jet-invloed in de provincie Sinkiang. Naar vernomen wordt, aldus eindigt het Domei-bcricht. zou Tsjang Kai Sjok thans door bemiddeling van den Sovjet-ambassadeur te Tsjoengking met de Sovjet-Unie onderhandelen over dit bijstandspact. De Turksche nationale vergade ring heeft het wetsvoorstel tot steun a.nn gezinnen van militairen aange nomen. Sluiting Amerikaansclie Kantoren De Canadian Pacific Steamship Company, vroeger een van de groot ste scheepvaartmaatschappijen, die op Oost-Azic voeren, heeft volgens cle United Press bepaald, dat al haar bu reau's in Japan gesloten moeten wor den. In ingelichte kringen wordt ver klaard. dat het handelsverkeer met de Vereenigde Staten en Canada in geheel Japan op het punt staat in een tc storten. Deze ontwikkeling is een gevolg van de buitengewoon scherpe Japansche vergeldingsmaat regelen op economisch se'cieö. Ook de National City Bank bericht, dat zij haar transacties in Japan tot het uiterste zal beperken en besloten heeft, har.-r bijkantoren in Kobe, Osaka en Tokio te sluiten. Dc Amerikaansche ambassade heeft het Japansche ministerie van Bui- tenlanösche Zaken medegedeeld, dat men bereid is de bevroren saldi der Japansche ambtenaren in de Ver eenigde Staten vrij te geven, indien de Japanners hetzelfde voor de Ame rikanen in Japan deen. NOODWEER IN CHILI REEDS 30 SLACHTOFFERS l\I'dden-Chili is, naar het D.N.B. meldt, door een zwaar noodweer, storm en wolkbreuken, geteisterd. Ook is een hevige aardschok ge voeld. Tengevolge van overstroo- mingen en instorting van huizen 'zijn in totaal 30 personen om het leven .gekomen. Australia's Defensie VERKLARING VAN MENZIES De Australische premier. Menzies, heeft de aangekondigde buitengewone zitting van het kabinet geopend met de verklaring, dat de situatie in den Stillen Oceaan ongetwijfeld gevaarlij ker is dan ooit tevoren. Menzies acht te het vervolgens noodzakelijk de Australische bevolking gerust te stel len met de verzekering, dat Australia's defensie aanzienlijk verbeterd is en dat Australië den vrede niet in gevaar zal brengen door een agressieve actie, maar het aardrijkskundige feit. dat Singapore een deel van Australia's verdediging vormt, laat zich niet ver doezelen. Fransehe gezant naar Indo-China Naar Domei uit Hanoi meldt, heeft de regeering te Vichy het Japansche voorstel tot uitzending van een bij zonderen gezant naar Indo-China aangenomen. Deze zal de volmachten van een ambassadeur bezitten bij de regeling van de problemen, die zich tusschen beide landen zouden kunnen voordoen. De instelling van deze func tie ligt in de lijn van het pact tus schen Japan cn Frankrijk ter gemeen schappelijke verdediging van Indo- China. STRAFFEN VOOR GAULLISTEN Het militaire gerechtshof tc Casa- slanca "Marokko) heeft opnieuw een aantal Franschen en inboorlingen we gens optreden ten gunste van De I zijn tragische figuren; of belachelijk, Gaulle tot hooge straffen, gaande tot men weet niet, wat men ervan moet 15 jaren dwangarbeid, veroordeeld. zeggen. Ze hebben jaren geleden haar Iemand had een avontuur verteld, dat hem was overkomen in Afrika. Een ander beweerde, dat hij voor niets Ier wereld bang was, maar wel voor dingen uit een andere wereld. Er kwamen meer verhalen over spoken £n gevaren. „U liebt veel gezworven," zei de gastvrouw tenslotte tegen den be scheiden, gebruinden man, een be kend geograaf, die weinig gezegd had. „Vertelt u ons eens iets vreeselijks, oat u is overkomen". ,.Ja, vertel ons het vrééselijkste maar meteen!" zei een vroolijk jong meisje. „Laten we rillen!" De geograaf glimlachte wat verle gen. ..Om de waarheid te zeggen ja, ik heb iets meegemaakt, dat vree selijk was... maar het past zoo abso luut niet in het kader van al deze verhalen. Het was vreeselijk op een heel andere manier dan een doorie- lijk gevaar op de tijgerjacht of in een misdadigersbuurt vreeselijk is, en het was, voor mijn gevoel, spook- achtiger dan welk spookhuis ook". Natuurlijk liet men hem nu heele- maal' geen rust meer en hij vertelde met zijn bescheiden, zachte stem de geschiedenis, die ik naderhand heb opgeschreven. „Ik kwam op een van mijn reizen in een rustig stadje en bleef er lan ger, dan mijn bedoeling was geweest, omdat de atmosfeer me aantrok. Het was zco'n typisch oud stadje, waar van bijna ieder huis een heele ge- schiedenis heeft, waar iedere straat haast schilderachtig is, waar nog geen auto's razen, geen trams rinke len. Twee malen per dag kwam er een trein aan en enkele malen in de week was er een autobusdienst. Verder had den sommige notabelen paard en wa gen of een auto, maar de straten wa ren bijna altijd rustig. Op een dag toen ik zoo droomen- de liep te dwalen, zag ik drie merk waardige vrouwen. Ze waren daar om merkwaardig, omdat ze tegelij kertijd zulke tegenstellingen waren en toch op een ondefinieerbare wijze bij elkander hoorden. De oudste was al een heel oude vrouw, maar ze droeg het hoofd heel recht en liep met langzame, rustige passen, en in vorstelijke houding. De tweede was waarschijnlijk haar dochter, ze droeg een weduwcostuum, was al geheel vergrijsd, hoewel ze waarschijnlijk niet veel ouder dan vijf-en-veertig kon zijn en leek me geheel en al gedomi neerd te worden door de vorstelijke oude vrouw. De derde was nog een jong meisje, van misschien twee-en- twintig jaar. Een bleek, niet mooi, doch ook niet onbekcorlijk meisje, met treurige oogen en een heel ten ger figuurtje. Ik vroeg een van de notabelen, met wie ik in kennis was gekomen, wie de drie dames waren en hij zei da delijk: ,.U bedoelt de gravin X. met haar dochter en kleindochter. Dat fortuin verloren, en wonen nu in het huis, dat haar nog toebehoort en waarvan ze geen afstand willen doen. Ze hebben er mooie meubels en an tiquiteiten in. maar denk niet, ;dat de oude gravin iets wil verkooperi. In plaats daarvan heeft ze langzamer hand al het personeel ontslagen. Ze gaan nooit meer uit, die drie trou wen, behalve naar de kerk. De doch ter woont bij haar moeder, sindp ze weduwe is. Ze leven blijkbaar van het kleine beetje rente, wat de weduwe heeft van een kapitaaltje, dat haar man heeft nagelaten. Maar trotsch trotsch dat ze zijn! Dat arme mei$. loopt sinds jaren met dezelfde jatfeh aar., maar toen een dame, die hs ar kencle, haar eens op een feestdag J n mooi japonnetje zond, kwam ze Y t terug brengen. Ze mocht het nipt aannemen." Ons Kort VERHAAL Dit verhaal verhoogde mijn int se natuurlijk.- Als ik die drie ti kwam, meestal wanneer ze op waren naar de kerk of terugkes van den kerkdienst of 's Zondag' ze blijkbaar altijd wandelden, ik met medelijden naar het meisje. Wat een leven! Nooit uitban, nooit een pretje, al het werk moeten deen, steeds in dezelfde looze japon loopen en waarschujhlijk slecht te eten krijgen ook, ze i>; tenminste ellendig uit. Een jaar later ongeveer kwa. nogmaals in het stadje terug, idh. bij' die gelegenheid kwam ik in r.inra- king met het meisje. Ze wasalleen uitgegaan, iets wat vrijwel /nooit voorkwam, doch het scheen, dfet de oude gravin ziek was, dat haar /doch ter niet van huis kon daardoor dn het meisje alleen werd uitgezonden voor inkoppen. Hoe het zij, ik ontjmoette haar alleen en ze viel flauw, «pen ik drie passen van haar af was. Ikdroeg haar een herberg binnen, we /trach ten haar bij en ze bedankte mei met zwakke stem. Ik begeleidde haar naar huis en den volgenden dag kwam ik naar haar toestand informeerep. Haar moeder ontving me en bedankte me in stijve, doch goedbedoelde woorden voor mijn hulp. Ze zag er zelf ziek en ellendig uit. Het meisje zat naast haar moeder en sprak bijna niet;' be halve als ik haar iets vroeg. Ja. haar grootmoeder was bedlegerig cn<" zou misschien nooit meer opstaan.' „Wij kunnen u niets aanbieden dan een kop thee", zei de oudere vrouw tegen me. „We drinken prir.éipieel nooit alcohol". Ik accepteerde en ze bracht me een kop, wat slappe, doch nog goede thee. „Wij drinken geen thee", zei ze, „u I de thee krijg!" moet het excuseercn, dat we u alleen laten drinken. De arts heeft het ons verboden". Ze wendde zich tot haar dochter en zei: ,,Ik geloof, lieve, dat er nog wel iets is, om meneer bij de ihee aan te bieden. Gebak, of sand wiches Het meisje stond gehoorzaam op en in weerwil van mijn protesten ging ze ieis halen. Ze kwam na een tijdje terug met een schaaltje, waar op ze sandwiches had gelegd. Ik at er in gedachten van, terwijl ik liet trage gesprek gaande trachtte tc hou den. Ik had zoo graag méér willen weten van deze levens, van de tra giek, die ik om mij heen voelde, doch ilc vreesde onbescheiden te zullen zijn en nam ten slotie afscheid. Enkele dagen later, toen ik zat te dineeren in mijn hotel, kwam de chef naar me toe en vroeg, of ik niet eens gevraagd had naar de gravin on of ik al wist, wat er was gebeurd? Ik /.ei: „Neen'., en loen vertelde hij het me. Men had de drie vrouwen niet meer gezien sinds den dag, dat ik er geweest was en een buurvrouw had zich tenslotte ongerust gemaakt. Ze belde aan. dcch kreeg geen antwoord. Daarop waarschuwde ze de politie, die binnendrong. Men vond de oude gra vin dood op bed. De dochter en klein dochter lagen eveneens op bed, naast elkander, in een staat van volkomen uitputting. Ze warén namelijk beiden vrijwel verhongerd en de oude gra vin was van ontbering gestorven! Toen kwam eerst aan het licht, dat het beetje geld der weduwe door een schurkachtigen notaris w.»s gestolen. De drie vrouwen hadden toen niets meer, om van te leven. Het huis, of zelfs maar ieis van de familiestukken verkocpen, verbood de ou|de vrouw ten strengste. Zoo leefden ze dus, voor de buitenwereld bet hoofd hoog hou dend en langzaam verhongerend. Wel toen ik me herinnerde hoe ik die sandwiches... het laatste brood van die vrouwen had zitten eten, onder de cogcn van die twee ongelukkigen, toen ilc me het gezichtje van dat rampzalige meisje te binnen bracht... toen..." De verteller stokte even en voegde er eenvoudig aan toe: „Dat was het vreeselijkste, wat ik ooit be leefd heb". Het was even stil. Toen zei een vrouw in het gezelschap huiverend: „Men moest zulke vrouwen als die oude gravin opsluiten. Ze zijn krank zinnig! Per slot, van rekening kan het misschien grootsch zijn, zich uit trots te laten verhongeren, maar anderen méé te laten hongerenEn hoe liep het af met die twee arme zielen?" De dochter schijnt door haar oude moeder volkomen gedomineerd te zijn. doch toen deze dood was en misschien ook tengevolge van haar physieke uitputting, verzette ze zich er niet te gen, toen medelijdende familieleden met meisje tot zich namen. Zelf ver kocht ze enkele antiquiteiten, juist zooveel als noodig was, om voorloopig van te kunnen leven. Ze stierf, eer dat geld verbruikt was en haar doch ter verkocht alles. Ze trouwde later. Maar die sandwichesHij maakte een gebaar van afkeer, „ik denk er altijd nog aan, als ik sandwiches bij BI AMEN OP DUITSCH GEBIED ONBELANGRIJKE SCHADE In don afgeloopen nacht zijn. naar hel D.N.B. verneemt, zwakke Brit.sche strijdkrachten over de Duitsche Rijksgrens gevlogen. Op verscheidene plaatsen in West-Duitschland werden eenige bommen neergeworpen, welke onbelangrijke schade hebben veroor zaakt. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen, vermoedelijk Sovjet-bom menwerpers, hebben zonder systeem en zonder eenig effect, aanvalspo- gingen ondernomen in het Noord- Oosten van het Rijk. Slechts aan 2 vliegtuigen gelukte het door te drin gen tot in den verren omtrek van Berlijn. Zij werden echter door goed gericht afweervuur gedwongen van koers te veranderen. Aardschokken in Frankrijk Uit Grenoble (Fr.) zijn berichten ontvangen over vrij hevige aard schokken, welke vooral zijn gevoeld in het departement Iscre. Hervorming der Amerikaau- sclie Regeering Het blad New York Journal American bevat, naar het D. N. B. meldt, een bericht uit Washington, volgens hetwelk Roosevelt voorne mens zou zijn eon reorganisatie der regeering te voltrekken. Biddle. tot dusver plaatsvervangend minister van Justitie, zcu deel gacai uitmaken van het kabinet en de minister van Oorlog Stimson zou vervangen wor den door den onderstaatssecretaris in dat ministerie, Patterson. In plaats van den minister van Arbeid, miss Perkins, zou de huidige plaatsvervan gende minister Daniel Tracy komen. Voorts zou Laguardia als leider van de civiele defensie vervangen worden door Donovan. In het federale pro ductiebureau zou de huidige opperste federale rechter Douglas als uitslui tend leider komen in de plaats van Knudsen en Hillman. In verband met stormgevaar lig gen op het oogenblik, naar Associa ted Press meldt, 3 Clippers van den Amerikaanschen dienst over den Stillen Oceaan, stil in Manilla en Guam. Van vrijheid tot dwang Is slechts maar één pas! g Dus uit eigen beweging g Steeds ZUINIG met gas. jj INDISCH NIEUWS De Belastingdruk in Ned.-lndië REGEERING WENS CUT GEEN GEDWONGEN OORLOGSHEFFING In den Volksraad van Ned.-lndië heeft de directeur van Financiën de opmerkingen van verschillende leden beantwoord. Op de vraag hoe lang de huidige extra belastingdruk zal voort duren, antwoordde hij, dat de rege»- ring hierover onmogelijk uitsluitsel kan geven. De internationale poli tieke en economische omstandighe den, zoo verklaarde hij, wisselen met den dag en ten aanzien van de ont wikkeling daarvan kan geen enkele voorspelling worden gedaan. Dit geldt ook voor de koersverhoudingen ten opzichte van buitenlandsche valuta. Ook na den oorlog zal het niet mo gelijk zijn, de getroffen regelingen abrupt te beëindigen, cn zeer waar schijnlijk zal het geldverkeer nog jaren lang aan banden gelegd moeten blijven. Ook beantwoordde hij na mens de regeerhig die leden, die een gedwongen bijdrage naar draag kracht ten behoeve van de oorlogs voering hadden voorgesteld. Naar aanleiding hiervan merkte spr. op, dat bij invoering van zulk een maat regel, de belangstelling van het In dische leven voor de geallieerde zaak grootendeels zal wegvallen. En dit verlies voelt de regeering zwaarder aan dan de winst in zilverlingen, die van een gedwongen heffing het re sultaat zou zijn. DE UITVOER NAAR JAPAN Naar de woordvoerder der Japan sche regeering te Tokio heeft mede gedeeld, worden de onderhandelingen te Batavia over de verleening van vergunningen voor den uitvoer van Ned.-lndië naar Japan nog voort gezet. BINNENLAND GEKNOEI MET RIJWIELBANDEN Do politie heeft t.e Almelo zes per sonen gearresteerd, in verband met oplichting. Een der gearresteerden had verleden week aan een rijwiel handelaar uit Nijvcrdal 200 z.g. nieuwe rijwielbanden verkocht voor f3200.—. De banden waren in rollen verpakt. Teen cle kooper vroeg de banden te mogen zien heeft de ver- kooper een der pakken aan den bo venkant geopend, doch later bleeif. dat op clkcn band van dit pak een stukje nieuwe band was gelegd. De kist waarin de rollen waren verpakt, bleek overigens oude, waardelooze •banden ie bevatten. De zes gearres teerden hebben van het geld te De venter en Zutphen goeden sier ge maakt. BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH Mr. F. J. van Lanschot, burgemees ter van 's-Hertogenbosch, heeft per 10 September a.s. eervol ontslag uit zijn ambt verzocht in verband met het overschrijden van den pensioen gerechtigden leeftijd en liet eindigen van zijn ambtstermijn. IlilllillllKlIIIIIM Verduister zorgvuldig! Nog steeds gebeurt het, dat op de uren waarop verduisterd moet worden, teveel licht uit straalt. Men moet er echter goed van doordrongen zijn, dat het ai- gerr.een belang een ieder ver plicht, de verduisteringsmaat- regelen afdoende en nauwkeu- rig uit tc voeren. Verslapping op dit punt kan cn mag niet door de Overheid geduld wor den. Overtredingen leiden tot ernstige gevolgen. Een ieder blijve dus attent op eventueels tekortkomingen in zijn maatregelen! KERKNIEUWS Da. J. G .DEKKING f Te Utrecht is in het Diaconessenhuifc op Si-jarigen leeftijd overleden ds. J. LI. JN-kking. emeritus-predikant der Ned. llo.rv. Kerk. 1 Juli j.l. was hom als de oudste dienstdoende predikant emeritaat verleend na 55 dienstjaren. ONDERWIJS ECONOMISCH-SOCIOLOGISCH DOCTORAAL EXAMEN Bij beschikking van dn secretaris-ge neraal van liet departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming wordt in de Staatscourant ter al- gi'riieena kennis •gebracht, dat de senaat der katholieke economische lioogeschool tc Tilburg besloten heelt tot instelling van een oeonomisoh-socialogiseh docto raal examen, omvattend de vakken staat huishoudkunde, socologio en drie der volgende vakken, ter keuze van den candïdaat, onder goedkeuring van den senaat; staats- on administratief recht, economische geschiedenis, economische aardrijkskunde, koloniale economie, bo- ginsclen van koloniaal recht, leer der openbare financiën, burgerlijk recht en handelsrecht, eenig ander door den enndidant to kiezen vak uit do vakken der economische faculteit of cener au- dcro faculteit. KORTE BERICHTEN Buitenland Tijdens een optocht te Edin burgh, die door de Engelsche commu nistische partij onder het motto „Eenheid der Britten en Sovjets" werd gehouden, werden, volgens United Press, plakkaten meegedragen, waar op Churchill en Stalin naast elkaar waren afgebeeld. De algemeen gemachtigde der Fransehe regeering in Ncord-Afrika, generaal Weygand, die vier dagen te Vichy heeft vertoefd en voortdurend lieeft deelgenomen aan de besprekin gen der hoogste leden der regeering, is per vliegtuig naar Algiers vertrokken De Duce is per vliegtuig uit Rinini in Rome teruggekeerd. Binnenland Uit een goederenloods van de stoomtramwegmaatschappij Oostelijk Groningen te Winschoten zijn ver scheidene goederen, o.a. boter, mar garine, kaas, sigaretten en tabak ontvreemd. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Dit is het gironummer van de Nederlandsche Ambulance van het Vrijwilligerslegioen Neder land, die straks uitgezonden zal worden naar het front in Oost- Europa om hulp te bieden aan de lijdende menschheid: vriend cn vijand! Nederlanders, steunt met uw bijdrage de oprichting en uit rusting van deze ambulance. Stort nog vandaag uw bijdra gen op girorekening no: 87600! ten name van dc Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 23, 's-Gravenhage.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4