1 Dnjepr DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI EENHOOFDIGE LEIDING van Gemeente en Provincie Gemeenteraden en Provinciale Staten op non-actief Zwarte Zeekust bereikt ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week ƒ0.13 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.00 Administratie Telefoon 6289. Na 0 uur 6595. Giro 80332. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. ADVERTENTIES by vooruitbetaling Losse regelprljs ƒ0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden I 0.65 Elk woord meer 10.05 4 Ach^fteenvolgende plaatsingen de dubbele prijs. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1911 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SXOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S De Burgemeester benoemt: bezoldigde wet houders, die tevens ambtenaren zijn, benevens een collége van onbezoldigde raadslieden -- Voor de Provincies geldt dezelfde .regeling BELANGRIJKE VERORDENING Hot Verordeningenblad bevat de volgende Verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op admi nistratiefrechtelijk gebied. AFDEELING I Bepalingen betreffende de werkzaamheden van publiek rechtelijke vertegenwoordigen de lichamen en publiekrechte lijke organen. Artikel I. (1) De werkzaamhe den van de gemeenteraden en van l de Provinciale Staten blijven rusten; verkiezingen voor deze vertegenwoor-- dlgende lichamen vinden niet plaats. (2) Verder blijven de werkzaam heden rusten 1) van de colleges van burgemees ter en wethouders; 2) van Gedeputeerde Staten; 3) van de commissies, gevormd uit de Staten-*Generaal; 4) van de stembureaux (artikelen 32, 33 en 58 van de Kieswet). (3) De werkzaamheden van de gemeentelijke commissies blijven rus ten, voor zoover de burgemeester zulks bepaalt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de werkzaamheden van de provinciale commissies, voor zoo ver de Commissaris der provincie zulks bepaalt. Artikel: 2. (l) De leden der Staten-Generaal, der provinciale Sta ten en der gemeenteraden zijn, onver minderd het bepaalde bij de leden 1 en 2 van artikel 27. van de verplich ting ontheven, welke voortsproten uit het lidmaatschap van deze publiek rechtelijke vertegenwoordigende li chamen. Derhalve komen hun de uit dit lidmaatschap voortspruitende be vcegdheden en aanspraken niet meer toe. (2) Beho-'en leden der Staten- Generaal, r' n* Provinciale Staten of der gemer/ 'eraden tot bestuursorga nen van privaatrechtelijke lichamen ln welke -et Rijk. een provincie of een gemeen' deelneemt, dan kunnen deze, 1) wanneer het leden der Staten- Genr/ 'nl betreft, door den Secretaris- Ge?-/ ->al van het betreffende depar ts*-/ nt van algemeen bestuur, wanneer het leden de Provin- r/ *'e Staten betreft, door den Com- ta'ssaris der provincie. 3) wanneer het leden van een ge meenteraad betreft, door den burge meester met onmiddellijke werking of tegen een ander herit goeddunkend tijdstip wor den ontslagen en in hun plaats an dere personen naar de bestuursorga nen worden afgevaardigd. (3) Commissies van toezicht, van privaatrechtelijke lichamen, in welke het Rijk, een provincie of een ge meente deelneemt, worden beschouwd als bestuursorganen in den zin van het tweede lid. (4) De bevoegdheid, /omschreven ln het tweede lid. onder 3, komt den burgemeester mede toe ten aanzien van leden van gemeenteraden, die be- hooren tot bestuurorganen van rechtspersoonlijkheid bezittende li chamen of commissies, ingesteld ter behartiging van de gemeenchappelij- ke belangen van twee of meer ge meenten. AFDEELING II Voorschriften betreffende de inrichting van het gemeente bestuur. Artikel 3. De taak van den ge meenteraad en van het college van (burgemeester en wethouders wordt door den burgemeester waargeno men. Hetzelfde geldt ten aanzien van de taak van die gemeentelijke com missies, welker werkzaamheid blijft rusten op grond van een beslissing, overeenkomstig het bepaalde bij ar tikel 1, lid 3, eerste volzin. 4 A r t i k e 1 4. (1) De burge meester benoemt voor den tijd van zes jaren ten minste twee, doch niet meer dan zes wethou ders, ten einde hem bij het be sturen der gemeente te vertegen woordigen. (2) Raadsleden der gemeente (artikel 7) kunnen niet tot wet houder worden benoemd. Artikel 5. (1) De benoeming van een wethouder behoeft de toe stemming van het toezicht houdend orgaan. (2) Met toestemming van het toe zicht houdend orgaan kan de burge meester een wethouder te allen tijde ontslaan. De burgemeester dient een wethouder terstonft te ontslaan, in dien het toezicht houdend orgaan 2ulks verlangt. (3) De burgemeester bepaalt de volgorde, waarin de wethouders wor den geroepen om als zijn algemeene vertegenwoordiger op te reden. In de gevallen, bedoeld in het. tweede lid van artikel 84 der gemeentewet, wor den de noodige maatregelen door het toezichthoudend orgaan getroffen. Artikel 6. (1) Het toezicht houdend orgaan, den burgemeester gehoord, bepaalt 1) het getal der wethouders; 2) hoeveel wethouders bezoldiging genieten; 3) het bedraer der wedde der be zoldigde wethouders. (2) De wethouders worden be schouwd als gemeente-ambtenaren in den zin van de Ambtenarenwet 1929. <3> De bezoldigde wethouders ver vullen hun ambt ais hoofdberoep. Artikel 7.(1) De burge meester beneemt raadslieden der gemeente uit de gezamenlijke volksgenocten. die ingezetenen der gemeente zijn. (2) Het getal der raadslieden is vastgesteld overeenkomstig liet bepaalde bij artikel 5 van dc Ge meentewet, ir.ef dien verstande, dat het telkens de helft van het met één verminderde, aldaar aan gegeven getal der leden bedraagt. (3) Wcthoclirs kunnen niet tot raadslieden der gemeente werden benoemd. (4) Het bepaalde bij de artikelen 21. 22. 23. 25 en 25 van de Gemeen tewet ten aanzien van de voorwaar den voor het lidmaatschap van den gemeenteraad en van de daarmede onvereenigbare betrekkinnen en ver richtingen is op de raadslieden der eemeente van overeenkomstige toe passing. A r t i k e 1 8. (1) De benoeming toir raadsman der gemeente kan worden geweigerd en het ontslag als zoodanig kan worden verlangd, wanneer daar voor een gewichtige reden bestaat. (2) Als 'gewichtige reden wordt in het bijzonder aangemerkt het feit, dat, de benoemde 1) reeds meer dan zes jaren zon der onderbreking een onenbaar ambt onbezoldigd heeft vervuld; 2) een geestelijk ambt vervult: 3) over meer dan twee personen voogd of curatpr is; 4) meermalen of langdurig buiten de gemeente, vertoeft; 5) aanhoudend ziek is, of ouder is dan zestig jaren. Artikel 9. (1) De burgemeester deelt de benoeming tot raadsman der gemeente onverwijld aan het toe zicht houdend orgaan mede. (2) De burgemeester dier.t een raadsman der gemeente terstond te ontslaan, wanneer het toezicht hou dend orgaan zulks verlangt. Artikel 10. (1) De raadslieden der gemeente hebben tot taak: 1) den burgemeester bij het be sturen der gemeente van raad te dienen en voorstellen te doen; 2) de inwoners begrip bij te bren gen omtrent de maatregelen van den burgemeester. (2) De 'raadslieden der gemeente worden als zoodanig niet bezol digd. Artikel 11. cl) De raadslieden der gemeente zijn verplicht over aan. gelegenheden der gemeente, van wel ke zij in hun hoedanigheid van raadsman der gemeente kennis krij gen, overeenkomstig dezelfde grond slagen als de gemeente-ambtenaren geheimhouding te bewaren. (2) Aan <een raadsman der ge meente, die zijn geheimhoudingsplicht opzettelijk of door grove schuld schendt, kan op vordering van den burgemeester door het toezicht hou- deha orgaan een boete van ten hoog ste tienduizend gulden worden op gelegd. (3) De boete (lid 2) wordt, met in achtneming van het bepaalde bij de Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) op de invordering van 'sRijks directe belastingen, ingevorderd. Artikel 12. (1) De raadslieden der gemeente worden voor vier jaren benoemd. (2) Het ambt van raadsman ein digt eerder: 1) wanneer hij zijn woonplaats buiten de gemeente overbrengt; 2) wanneer hij wordt ontslagen. Toelichting van Dr. Rabl De bekende aan het Rijkscommis sariaat toegevoegde jurist, dr. K. O Rabl, heeft op de gisteren gehou den dageliiksche persconferentie bo venstaande Verordening aldus nader toegelicht: Bij beschouwing van de Verorde ning no. 152 41 is het 't beste uit te gaan van de beschouwingen over het thema „parlementarisme en ontbin ding van A party", die dezer dagen zijn gehouden in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden. Zooals men weet, verbiedt de Nederlandsche Grondwet in art. 89 aan de leden der Tweede Kamer van de Staten Gene raal bij het uitbrengen van hun stem bevelen van hun kiezers te aanvaar den of ruggespraak met hen te hou den. Een bepaling in denzelfden geest bevat art. 72 van de provinciale wet. en artikel 51 van de gemeente wet. De bedoeling van deze bepalin gen is, de afgevaardigden onafhan kelijk te maken van alle invloeden van buiten, aanwijzingen en bevelen. Volgens den wil van den wetgever moest het onbeïnvloede inzicht en het overleg onder eigen verantwoor delijkheid het eenige richtsnoer voor het optreden der afgevaardigden zijn. Dc Nederlandsche wetgeving weps dus de gedachte der eenzijdige uoli- tieke vertegenwoordiging van belan gen en groepen en vooral den band tusschen afgevaardigden en invloe den van buiten uitdrukkeliik van de hand. De afgevaardigde be hoorde zich bij de uitoefening van zijn mandaat uitsluitend te laten leiden door zijn inzicht en zijn ge weten. De gang van zaken nu heeft bewezen, dat dit denkbeeld niet in crcctijk te brengen was. Veeleer is de band. die de afgevaardigde vroeger met de patricische geslachten of adelijke families verbond overgegaan in een band met de nolitieke partij, waartoe de afgevaardigde behoorde. Dit feit is weliswaar niet tot uit drukking eekomen in de geschreven Nederlandsche rechtsorde. maar daarom is bet niet minder juridische werkelijkheid. Het stelsel van den band der af- gevaardvrden met de oartijen was afhankeiiik van de voorwaarde, dat de partijen, die het droegen, in feite ook dragers van de politieke mee- ningvorming en verantwoordelijkheid waren en bleven. Deze voorwaarde is uiterlijk na den herfst van vorig jaar in toenemende mate vervallen, de politieke meenmgvorming voltrok zich bij het Nederlandsche volk ten slotte niet meer binnen het fceslek der parlementaire partijen van vroe ger. doch binnen den kring van an dere organisaties, bewegingen en groepen. De partijen hebben deze si tuatie ook erkend en zich tenslotte onthouden van alle activiteit, die rechtstreeks in het openbaar aan den dag trad. Maar zelfs indien zij dit niet hadden gewild, had haar na 22 Juni geen werkzaamheid meer toegestaan kunnen worden, want, in het bezette Nederlandsche gebied kan nog slechts, nadat de oorlog tusschen Europa en "net bolsjewisme is ontbrand, één criterium voor de politieke meeningvorming bestaan, en wel dat van den strijd en de be reidheid tot den strijd tegen het bolsjewisme. Alle andere tegenstel lingen zijn daartegenover van on dergeschikte beteekenis en aan nie mand kan worden toegestaan het Ne derlandsche volk met tactische te genstellingen van de partijpolitiek bezig te houden en het daardoor af te voeren van bezinning op het fun- damenteele politieke probleem van het eigen bestaan. Concreet gespro ken is het van belang, dat het Neder landsche volk in den strijd tegen het bolsjewisme partij kiest, daartegen over is evenwel zonder belang, of het treffen van zekere practische maat regelen door bepaalde fracties uit overwegingen van partijtactiek wordt bevorderd of tegengewerkt. (Zie verder elders in dit blad.) A. Victorie Duitschland WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN A r t i k e 1 13. (1) De burgemees ter roept de raadslieden der ge meente ter vergadering bijeen in alle gevallen, waarin ingevolge de voorschriften van de Gemeente wet een besluit van den gemeen teraad was vereischt. - (Zie verder elders in dit blad.) I'S FüIIRER BIJ DE OPERATIES IN HET OOSTEN. Een bespreking met d n opperbevelhebber van het leger, Generaal-veldmaarschalk Von Brau- chilsch en den chef van den gcncralcn slaf Generaloberst Ilalder. In het hoofdkwartier. (Atlantic-Holland) Nederlaag voor Britsche Luchtmacht 41 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Dn Britsche luchtmacht heeft gis termiddag bij een aanvalspoging op het West-Duitsche industriegebied een zware' nederlaag geleder., naar het D.N.B. meldt. Deor den krachtigen Duitschcn af weer gehinderd, kondefc de vijande lijke bommenwerpers h.un doelen niet bereiken. Zij wierpen hun bommen daarom in de omgeving van Keulen uit. De aangerichte schade is niet aanzienlijk. Elf bommenwerpers van de aanvallende formatie werden neergehaald. Uit een formatie Brit sche jachtvliegtuigen, dis ds Neder landsche kust naderde, schoten Duit. sche jagers bovendien zes Spitfires r.cer. Britsche afleidingsaanvallcn a£37 de kust van het Kanaal leidden tot nieuwe aanzienlijke verliezen voor den vijand, die hier in luchtgevechten vijftien jachtvliegtuigen verloor. Bij een nieuwen aanval op de kust van het bezette gebied, schoten Duit- sche jagers des avonds nogmaals negen vijandelijke vliegtuigen- neer. De Britsche luchtmacht verloor dus in totaal 41 vliegtuigen, terwijl aan Duitsche zijde geen enkel verlies is geleden. De Japansche ijzermijnen op het schiereiland Malakka. zullen vermoe delijk binnenkort door de Britsche overheid gesloten worden. Lagere School.krijgt achtste Leerjaar Onderwijs in de Duitsche taai in de 7de en 8ste klasse RADIOREDE PROF. VAN DAM De secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam. heelt gisteren voor de radio een rede gehouden over de wijzigingen in het onderwijs. Spr. be toogde de noodzakelijkheid van rust en orde op de scholen en zeide, bij gebleken onwil, strenge maatregelen te zullen nemen. Met ingang van het nieuwe school jaar zal in de zevende klasse der lagere school onderricht in de Duit sche taal worden gegeven en in den volgenden cursus zal aan de lagere school een achtste leerjaar worden toegevoegd, eveneens met onderwijs in het Duitsch Wij krijgen dus met ingang van 1942/43 een Nederlandsche volksschool van 8 leerjaren, ter wijl in de hoogste twee leerjaren Duitsch en wel 3 uur per week per leerjaar, zal worden onder wezen. Ook het middelbaar onderwijs zal op de helling worden genomen. Reeds bij het begin van den nieuwen cur sus zal een belangwekkende proef neming worden ondernomen: er zal worden geopend een Nederlandsche instelling voor volksche opvoeding (afgekort N.I.V.O.). die in den trant van de Duitsche National-Politische Erziehungsanstait. zal worden inge richt, maar op Nederlandsche leest zal worden geschoeid. In deze school worden jongens van den leeftijd, die geschikt is voor de middelbare school, opgenomen. Zij leven daar als in een kostschool en ontvangen een opvoeding, die gericht is op een har monische ontwikkeling van geest en lichaam. in Zuid-Oekraïnb verlamd In aansluiting op het Duitsche wcermachtbericht van gisteren ver neemt het D.N.B. van militaire zijde: In de Zuidelijke Oekraïne heeft de energieke opmarsch der geallieerde troepen opnieuw belangrijk terrein gewonnen en ten deele reeds de kust van de Zwarte Zee bereikt. Daar de benedenloop van den Dnjcpr ten Zui den van Kiew ook reeds onder bereik der Duitsche wapens staat, wordt aan de ,op die plaats meer dan 700 meter breede rivier als verkeersweg voor dc Sovjets eveneens sterk afbreuk gedaan. Hierdoor is het geheele verkeers wezen daar ter plaatse verlamd, daar ook de weinige spoorwegen in het Zuidelijke deel der Oekraine door de geallieerde troepen worden be- heerscht. De Sovjets zullen het hun nog restecrende kleine deel der bocht \an den Dnjepr nu ook niet kunnen houden. Het Duitsche luchtwapen heeft zijn aanvallen op belangrijke verkeersknooppunten achter het Sovjet front en tegen Moskou voortgezet. Nieuwe Aanval op Moskou Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ban in den nacht van 11 op 12 Augus tus opnieuw 'de hoofdstad der Sovjets, Moskou, met succes aangevallen. Van deze actie zijn alle Duitsche vliegtui gen op.hun steunpunten teruggekeerd, zdo meldt het D.N.B. TAL VAN PANTSERWAGENS VERNIELD In den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche in fanteristen verscheidene Sovjet-batte- .jjen, die tot het laatste oogenblik 1 ïurden. in een stormaanval genomen. Te bolsjewisten leden daarbij bloedige v :rliezen. Op een andere plaats in denzelfden sfector werden 75 Sovjet-pantserwa- gjens, waaronder 7 van zeer zwaar ka liber, vernield. In den Zuidelijken sector werden op denzelfden dag 70 Pantserwagens vernietigd. Bovendien werden 15 Sovjet-vlieg tuigen neergeschoten. Weer (Oorlogsschepen in den grond geschoten OP DEN DNJEPR Behalve de reeds gemelde 2700 ton tot zinken gebrachte scheeps- ruimte der Sovjct-koopvaardij, die op 9 Augustus op den beneden- Dnjepr vernield werden, hebben Duitsche troepen op 10 en 11 Au gustus 3 Sovjet-oorlogsschepen tot zinken gebracht. Met welge richt vuur werden een grootc ka nonneerboot en twee kleinere ka- nonneerbooten op den beneden loop van den Dnjcpr in brand ge schoten en tot zinken gebracht. In Strijd met Volken recht KRIJGSG EVANG EN EN DOODGESCHOTEN Steeds meer wordt bevestigd, zoo wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat het in strijd met het volkenrecht zijnde doodschieten van gevangenen door de bolsjewisten niet pas een uit drukking is van den wanhopigen toe stand, waarin de Sovjets zijn geraakt door de harde slagen van de Duitsche weermacht. Er is gebleken, dat deze manier van handelen voor de bolsje wisten tot de natuurlijke practijken van den oorlog behoort. Op grond van diepgaand onderzoek is vastgesteld, dat Sovjet-soldaten op 22 Juni Duit sche vliegers, die een noodlanding hadden gemaakt, na hun gevangenne ming hebben doodgeschoten. In de streek van Bialystok moest op 22 Juni een Duitsch gevechtsvliegtuig een noodlanding maken. Twee leden der bemanning, een le luitenant en een feldwebel, raakten in Sovjet-gevan- genschap. De hen bewakende Sovjet soldaten namen hun alle voorwerpen van waarde af, tot laarzen en uni formpetten toe. De beide Duitschers werden in een schuur opgesloten. Na eenigen tijd werden, zij er uit gehaald, omdat zij verhoord zouden worden. Toen zü nog op hun verhoor stonden te wacnten, schoot Duitsche artillerie over deze plaats heen op de achter- waartsche Sovjet-stellingen. Van dit oogenblik maakte een politieke com missaris gebruik, om de beide Duitsche vliegers van vlakbij met een reeks ge weerschoten zonder motief dood te schieten. Door ooggetuigen van dit voorval is de Sovjet-divisie-commissa ris Sakowitsj, uit Bialystok, als de moordenaar aangewezen. ELITE-RE C LME.S i VERA IE EIui> Een Duitsch batalj'on infanterie, dat eenige dagen geleden door Smolensk trok en onder voortdurenden strijd 1135 K.M. gemarcheerd heeft, ont moette op den ochtend van 11 Au gustus voor Wjasma een aanvullende colonne der Sovjets. Bij den verderen, opmarsch zuiverden de Duitsche sol daten den geheelén sector. Als buit viel hun behalve wapens en munitie een vaandel der Sovjets in handen, uit welks opschrift bleek, dat het tel kens verleend wordt aan het flinkste en meest succesvolle regiment. Blijk baar betrof het hier de laatste resten van een Sovjet-elite-regiment, dat vol komen in de pan gehakt was, zoo meldt het D.N.B. Finland houdt zich weer kranig ZWARE VERLIEZEN AAN SOVJETS TOEGEBRACHT Finsch Legerbericht Van officieele Finsche zijde wordt het volgende bekend gemaakt: Tot dusver hebben onze jachtvliegtuigen en ons luchtdoelgeschut 262 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In dit cijfer zijn niet begrepen de beschadig de machines en de toestellen, die bij de bombardementen van vijandelijke vliegvelden vernietigd werden. Door verschillende wapens van onze mari ne-artillerie, mijnen, torpedo's, diepte bommen enz., zijn tot dusver met vol komen zekerheid ongeveer 15 vijande lijke vaartuigen tot zinken gebracht. Onder de tot zinken gebrachte sche pen bevinden zich drie duikbooten, twee kleine oorlogsbodems, en zes transportvaartuigen. Twee vijandelijke transportschepen zijn zwaar bescha digd. Aan de Finsche kust spoelen voortdurend wrakstukken van sche pen aan, welke er op wijzen, dat het aantal vernietigde vijandelijke vaar tuigen in werkelijkheid aanzienlijk grooter is dan de met zekerheid vast gestelde cijfers. Er zijn geen eigen verliezen aan" oorlogsvaartuigen gele den. Door onze marinestrijdkrachten, beschermd, heeft ook onze koopvaar- dijscheepvaart, zonder schade te lij den, een volkomen normaal verloop gehad. Onze strijdkrachten te land hebben tot dusver minstens 444 pantserwagens en 31 gepantserde auto's buitgemaakt cf vernietigd. Maandag werd dc stad Rauma op nieuw door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd, zoo meldt het offi cieele Finsche nieuwsbureau., De scha de bleef beperkt tot gesprongen ruiten in drie villa's. De Finsche jacht vliegtuigen en de atweer op den be- anen grond hebben drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen neergeschoten en een waarnemingsballon vernietigd.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1