DE DIEREN VAN TARZAN M' In hetParadij s" der Sovjets MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 door EDGAR RIGE BURROUGHS C' iemand in te zitten. Een half uur l?ing spoedde Tarzan zich langs den oever tot hij de kano goed kon zien. Hij zag, dat de inzittende Rokoff was alleen, die vlug roeide. Waar was Jane? (Wordt vervolgd) RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND 3 Nieuwe Ministeries te Vichy Darlan minister voor de IS atioiuile J erdediging MINISTERRAAD UITGEBREID Officieel wordt te Vichy bekend ge maakt .dat op grond van de beraad slagingen der regeering der laatste dagen drie nieuwe ministeries zijn opgericht en wel een ministerie voor de Nationale Verdediging, dat in han den komt van den plaatsvervangenden minister-president, alsmede twee mi nisteries van Staat, die zijn overgedra gen aan Moisset, tot dusver staatsse cretaris in het vice-presidentschap en aan Romier, den nauwen medewerker van marschalk Pétain in diens kabi net. Voorts is de ministerraad tot acht ministers uitgebreid. Radiorede van Pétain WERKZAAMHEID DER PARTIJEN VERBODEN Het Pransche staatshoofd, maar schalk Pétain. heeft een radio-rede ge houden. waarin hij zich in de eerste plaats bezig hield mot' den toestand van onrust, die in Frankrijk heerscht, het gezag van zijn regeering in twijfel doet trekken en ertoe bijdraagt, dat de gegeven bevelen dikwijls slecht uit gevoerd worden. In het tweede deel van zijn rede behandelde de maar schalk de betrekkingen met Duitsch- land. Voorts besprak hij o.a. de wijzi gingen in de regeering en hij maakte een reeks maatregelen bekend ter verzekering van een gunstiger sfeer voor de regeering. Van deze maatre gelen is wel de voornaamste een ver bod van werkzaamheid voor alle po litieke partijen en politieke groepen in het onbezette gebied. Een ander besluit van het staatshoofd heeft de effectieven van de politie verdubbeld. Tenslotte maakte Pétain zijn besluit bekend, gebruik te maken van art. 7 der constitutie, -om degenen, die ver antwoordelijk zijn voor de ramp van Frankrijk, te vereordeelen. Met dit doel is een „politieke juridische raad" ingesteld, die nog voor 15 October zijn voorstellen aen het staatshoofd zal voorleggen. HET PARLEMENT Het Fransche Staatsblad meldt, dat de zittingsperiode van senatoren en kamerleden met ingang van 1 October a.s. eindigt. Groote "Manoeuvres in de Y er. Staten LANGS KUST EN .MISSISSIPPI Volgens berichten, afkomstig van aen Franschen radio-omroep, worden thans in de Vereenigde Statm groote manoeuvres gehouden en wel in twee gebieden, alclus S.P.T. Ten eerste wordt geoefend aan de kust van den Atlantischen Oceaan waar het voor namelijk „anti-invasie-manoeuvres" betreft. Verder moeten 13 divisies het oversteken van een groote vijande lijke'' macht voorkomen. Hier wordt o.a. op groote schaal gebruik ge- maak:, van pioniertroepen, voorzien van opvouwbare beaten en materiaal, om in korten tijd noodbruggen te siaan. Turksche Leger wordt uitgebreid MET 250.000 MAN De Turksche Nationale vergadering lieert een wet aangenomen, waardoor de legerleiding machtiging krijgt eventueel de lichtingen der 19- en 20- jarigen onder de wapens te roepen. Door deze verordening zal het Turk sche leger met 250.CÖ0 man worden uitgebreid, aldus United Press. 48. De vrouw richtte een zwaar geweer op de borst van den Rus. zijn eigen geweer, dat zij uit de tent had meegenomen, dien vreeselijken na'cht. toen zij ontvluchtte. Vlug liet Rokoff, bij het zien hiervan het touw vallen, de kano. nu los uit zijn greep, verdween spoedig uit het ge zicht. stroomafwaarts naar de zee. Toen keerde s hij zich om en rende stroomopwaarts naar de plaats, waar hij eerst geland was. toen hij met zijn kameraden naar de vluchtende vrouw had gezocht. Ondertusschen stond Tarzan, terwijl hij het spoor van den Rus volgde, plotseling te genover zijn dieren, die langzaam voortgingen. Ze waren blij hem weer te zien en Mugambi kon haast niet gelooven, dat' zijn meester zoo dicht bij hem in de buurt, was geweest zonder door een van de dieren te zijn opgepierkt. En weer, met den troep vlak achter zich, spoorde de aapman tot 'spoed aan. Met een zachten kreet van aaaisporing liep hij nu vooraan den stoet, slingerde zich door de boomen en kwam spoedig bij den oever van de rivier uit, op dezelfde plaats, waar Rokoff Jane had ingehaald en waar zij de kano had losgemaakt. In de modder zag Tarzan de voetsporen van de beide menschen. die hij zocht. Het was zoo helder als de dag voor hem. dat de boot kort geleden hier te water was gelaten. Maar er was nergens een spoor van een boot of van menschen te bekennen. Toen, terwijl de aapman zijn scherpe oogen over de rivier liet gaan, zag hij heel in de verte, juist toen hij om een bocht heen kwam, welke het uitzicht Jiad belemmerd, een afdrijvende kano. Er scheen was, werden de boeren dogr de Sov jets gedwongen, hun bezit Te verdee- len in stukken land van 30 h.a. Op eik zooïi stuk werd een arbeider ge zet, die echter niet in staat was het land productief te maken, te minder, waar de belastingdruk zóó zwaar was, dat zelfs bij den meest noesten vlijt, de opbrengst de kosten nog niet eens dekte. Het doel dezer maatregelen was blijkbaar de volledige verproletarlsee- ring der bevolking van het platte land. De vroegere landbezitters wer den totaal geruïneerd. Zij mochten slechts de kleeren behouden, die ze droegen. In bijeenkomsten en over de radio werden deze ongelukkigen bo vendien nog belasterd en bespot. Ook de handelsbedrijven werden door de Sovjets onder handen geno men. Elk bedrijf kreeg een commis saris. die er de lakens uitdeelde en die meestal een jood was. De vroegere eigenaars behielden in het gunstigste geval een ondergeschikt baantje in hun eigen bedrijf. Andere bedrijven werden naar het voorbeeld in de Sovjet-Unie tot trusts verbonden, waardoor de bureaucratie welig tierde, liet economische leven steeds sneller in elkaar schrompelde, de prijzen tot het vier- of vijfvoudige stegen, wat kleeding en lederwaren betreft zelfs tot het tienvoudige. Bedrog met loonen Met de loonen werd het grootste be drog gepleegd. De z.g. loonsverhoogin- gen beteekenden niets. omdat in- plaats van de „Lat", de Roebel als be talingsmiddel werd ingevoerd en de loonen thans uitbetaald werden in evenveel Roebels als vroeger Lats. Daarbij houde men in het oog, dat een brood vroeger 0.20 Lat kostte, doch thans 0.45 Roebel. Iemand, die 259 Roebel per maand verdient, kan daarvoor nauwelijks twee paar schoenen koopen; een costuum van slechte kwaliteit kost hem twee tot driemaal zijn maand salaris. Zoo zijn er tal van andere misstan den, o.a. op woninggebied. die er alle op wijzen, dat het Sovjet-paradijs er ger is dan de hel. SPORT VOETBAL competitie begint later OP 3den ZONDAG IN SEPTEMBER De N.V.B. heeft, naar wij vernemen, besloten de competitie niet, zooals oorspronkelijk was vastgesteld, op Óen eersten Zondag van September te laten beginnen, doch pas op den der den, d.i. den 21sten. Daarmede ondervangt men het be- zwhar, dat de clubs na beëindiging van het gesloten seizoen onmiddellijk op den eerstvolgenden Zondag een DONDERDAG 14 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziok. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gratnofoonnuiziek". 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkoomité). 8.25 Gramofoonniuziek. D.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gramofoonmuziok. 11.00 Voor den boer- 11.20 Orgelconcert. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O Nieuws- cn economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en ensemble Bandi Balogb. 2.00 llahrlemseJie orkestvereniging. 3.00 Voor de vrouw. 3-20 Haarlemscho or- kestvcrecniging. 4.00 Oraiuofoomnuziek, 4 30 „Groote ïollcu en hun vertolkers: Carmen", causerie (met gramofoonmu- riek). 5.15 B.N.O.Nieuws-, economische cn beursberichten. 5.30 „Vlaanderen zingt", muzikaal programma, 6.15 Cau serie „Hot student-zijn als roeping". G.3i) Schrammelkwartet en soliste. 7.00 Ac tueel halfuurtje. 7.30 Amusementsorkest en solist. S.30 G r amo f bon muziekS.45 Voor den boer 9.00 Ernst van 't Hoff me! zijn 15 solisten. 9.30 Berichten (F.n- gelse.h). 9.1:5 B-N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Engclsche uitzending: National features of the Netherlands". Hierna: sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziok- 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramorooninuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Mozart-prograinma (ar.- pl 8.55 Gramofoonplaten- 10.00 Mor- 'i gendienst (voorbereid door de Christ, Radio Stichting). 10.20 Pianovoord ramt 10.40 Voordracht. 11.00 Het Sylvosiro trio en graraofoonmuziek. 12.00 Gram.>- foonmuziek. 12.15 Omroeporkest- 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econoniischo-berich ten. 1.00 Gevarioerd programma. 3.15 Gramofoonniuziek. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Voor de jeugd. 5-00 Lezen van Christelijke lectuur (voorbereid door do Christ. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.80 Ceilovoordracht. (Om 6.00 Cause rie: Sport en lichamelijke opvoeding). 6.15 Gramofoonmuziok- 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buiten land. 7.10 B X.O Nieuwsberichten 7.20 Gramofoonmuziok. 7.45 Brandende k westiés. causerie. 8.00 Het Nedorlandseh Kamerorkest. 0.00 Gramnfoonmuziek. 9.-15 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 Gramofoonmuziek. competitiewedstrijd moeten spelen, doch thans gelegenheid krijgen enkele oefenwedstrijden te organi- seer,en. TORNOOIEN GAAN DOOR Naar wij vernemen, zullen zoowel het Zilveren Bal-tornooi als het Arol- tornooi gedurende twee Zondagen doorgang vinden. Alleen de finale van den Zilveren Bal zal op een lateren datum plaats hebben. KNECHTING EN EL Beestachtige Vernielingen PRIJZEN VAN LEVENS BEHOEFTEN TOT EEN VEELVOUD GESTEGEN DIEFSTAL VAN EIGENDOMMEN Ritmeester Freudemann, die van het begin van den oorlog af met talrijke journalisten, maar ook met menschen uit andere beroepen, als artsen, juristen, politici, economen, enz. talrijke reizen heeft gemtvakt, naar de verschillende oorlogsterrei nen en daarbij in totaal 350.000 K.M. met zijn gezelschap per auto, vlieg tuig en trein heeft afgelegd, heeft, zooals wij reeds meldden, uitvoerig van zijn ervaringen op de dagelijk- sche persconferentie verteld. De laatste reizen van ritmeester Freudemann gingen naar vier gebie den, nl. Lepiberg. de omgeving van Brest-Litowsk en BriiUystok, Lithauen en Letland en tenslotte Minsk. Aan de eerse reis werd deelgeno men c.nor negen buitjenlancïsche cor respondenten. uit de 'V.S.. Japan. Ita lië, Spanje en Zwitserland. Óp 1 Juli j.l. werd van Berlijn vertrokken. De reis ging over Kattowitsch naar Krakau en vandaar over Bochnia— Ternow—RzeszowJaroslow en Ja- worro naar Lemberg. Op deze excursie bleek de schitterende legerorganisa- tie. Nergens hadden, verkeersopstop- pingemplaats. ondanks de geweldige troepenmacht, die zich voortbewoog. Op het. traject van Radignino over Jaworrow naar'Lemberg was de tos stand der wegen veel ongunstiger. BOMMEN OP DUITSCH GEBIED EENIGE DOODEN EN GEWONDEN Engelsche bommenwerpers zijn, naar het D.N.B. meldt, in den afge-. locpen nacht West-, Midden- en Noord-Duitschland binnengevlogen. Een gering aantal brisantbommen werd neergeworpen op woonwijken in buitenbuurten van de Rijkshoofdstad, waar eenige dooden en gewonden zijn te betreuren. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn 10 der aanval lende bommenwerpers neergeschoten. ENDE ALLERWEGEN Hier werden ook talrijke vernielde Sovjet-tanks aangetroffen. Wreedheid der Sovjets In Lemberg zelf werden vreeselijke staaltjes van wreedheid der Sovjets geconstateerd. In de gevangenissen der Gepeoe lagen de lijken der ver moorde gevangenen op elkaar gesta peld en door de hitte tot ontbinding overgegaan, waardoor er in de ge- heele omgeving een walgelijke stank hing. Het. personeel van het. zieken huis iri" Lemberg deelde mee, dat eenige Duitsche vliegerofficieren en soldaten, die me{ hun vliegtuig waren neergestort, en ter verpleging waren opgenomen, door Sovjetcommissaris- sen op gruwelijke wijze waren ver moord. De stad scheen geheel uitge storven: alle winkels waren gesloten. Er heerschte onder de bevolking een diep -rteerslachtige stemming, want in bijna elk gezin was een. lid ver moord of weggevoerd. In een gevangenkamp, 13 K.M. N.W. van Jaroslow. bevonden zich 50 tot 60 Sovjet-officieren, die er zoo haveloos uitzagen, dat zij vrij wel onherkenbaar waren. Zij maakten ook overigens 'n stomp-4. zinnigen indruk. De jougere Sov- jet-soldaten, die hier werden aanfc I getroffen, -uitten vaak zeer scher-' pe critiek op Stalin. Onder hen bevonden zich jongens van slechts 17 jaar, die zonder eenige voor opleiding in den oorlog waren ge zonden. ONTELBARE VERNIELDE SOVJET-TANKS De toestand rond Blalystok kon ver geleken worden met dien rond Duin kerken, na de vlucht, der Engelschm. Hier kwam de geweldige kracht v;n het Duitsche leger tot uiting in de ontelbare vernielde Sovjet-tanks jen ander oorlogsmateriaal. Wij zullen de verdere uiteenzetttic van Ritmeester Freudemann over de aangetroffen vernielingen door de Sovjets bij het terugtrekken uit ste den en dorpen, niet op den voet vol gen. doch thans eenige cijfers ver melden, die een treffend inzicht ge ven van den treurigen economischen toestand, waarin de Sovjet-Russische bevolking onder den knoet van Stalin moet leven. Slechte bestaansvoorwaarden De vrouw van een geneesheer ver- lelde, dat zij vóór haar huwelijk eer. bétrekking had, waarin zij 400 roebel verdiende.^ Na haar huwelijkt werd zij assistente van haar man. Het inko men van een Russisch arts. die dooi den Staat wordt benoemd, bedraagt 500 Roebel, zoodat het inkomen van het gezin ongeveer 650 Roebel be droeg. Voor een woning, bestaande uit ten keuken en een woonkamer, moest het gezin, 'bestaande uit man. vrouw en twee kinderen. 200 Roebel betalen. Als men daarbij bedenkt, dat een ja pon 60 tot. 100 Roebel kost, een costuum voor/een man 300 tot 800 Roebel, .^en mantel 700 Roebel, een broek 40 tot. 270 Roebel, een overhemd 35 tot 80 Roebel, een paar heeren schoenen 80 tot 135 Roebel en een paar damesschoenen 60 tot 100 Roe bel, dan kan men zich een beeld vor men van de levensvoqrwaarden in den Sovjet-heilstaat. Een kilo boter kost 7.80 Roebel of tweemaal zooveel ajs voor de invoering van het Sovjet regime. Een kilo varkensvleesch kost 44 tot 5 Roebel, 1 kilo thee 80 tot 100 Roe bel. Met de loonen en salarissen in an dere beroepen is het al even treurig gesteld. Een bedrijfsleider verdient 280 tot 400 Roebel, een chef-verkooper 335 tot 360 Roebel, een verkooper 200 tot 285 Roebel evenals een kassier. Een kantoorbediende, die kan lezen cn schrijven, ontvangt 350-tot 500 Roebel. Een ambtenaar krijgt 200 tot 225 Roebel; daarentegen krijgt een amb tenaar van de Gepeoe tusschen 800 en 2000 Roebel. De hoogstbetaalde ar beider verdient 300 tot 350 Roebel. Men kan een Sovjet-ambtenaar met een inkomen van 350 Roebel verge lijken met een Duitschen ambtenaar, die 500 Rijksmark verdient. De huur die de Duitsche ambtenaar betaalt, bedraagt ongeveer 120 Rijksmark, zijn Sovjet-collega betaalt evenwel 200 Roebel, wel te verstaan voor een „huis" bestaande uit een keuken en een kamer! Verwoeste cultuur Interessant was. wat Ritmeester Freudemann vertelde over Riga: Hoe wel deze stad over het algemeen niet zwaar beschadigd is. is hel oude raad huisplein door de Sovjets op bar- baarsehe wijze vernield. Twee dagen voor het binnentrekken der Duitsche troepen hadden de Sovjets de huizen van het oude stadsgedeelte systema tisch met artillerie-vuur kapot ge schoten en daarmede het werk van joodsche brandstichters voleindigd. Herinneringen aan eeuwenoude Duit sche cultuur, zooals de Petri-kerk en het Raadhuis lagen geheel in puin. Dat de Sovjets voor niets terug deinzen, is o.a. gebleken uit de gevon den documenten van de Gepeoe of N.K.W.D.. zooals dezev organisatie te genwoordig heet en waarin het schan delijke plan stond vermeed, alle Let- landsche intellectueelen uit te roeien. Gelukkig heeft de komst der Duit sche legers deze duivelsche voorne mens kunnen verhinderen. Geknechte boeren In de Baltische landen, waar de landbouw hoofdmiddel van bestaan FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 49 Pardon, mijnheer,, dat lag niet In mijn voornemen. Ik wilde uw aan dacht er op vestigen, dat ze zeer zéker van anderen ook voedsel aan vaardden. Waar is de chauffeur? herhaalde Eddy, waar is Willem? Deze herhaalde uitroep deed de ver klaring van John. waardoor de af wezige niet onbelangrijk werd ont last van een nog niet openlijk iiit- ■-esproken aanklacht, in het niet ver inken. Wat leed het er toe. dat de honden óók van anderen de lever met het daarin toegediende blauwzuur konden hebben gekregen? Waarom was hij weggegaan? Om een sigaret te rooken, naar hij zei, volgens de evenzeer betrouwbare, mec(pdeeling van denzelfden John, die hem nu voor te directe verdenking scheen te willen vrijwaren. U hebt hèm gezien, boven? Teen u op hem schoot? vroeg drin gend Teun, die perspectief in den gang van zaken scheen te zien. Ik heb vanmorgen, of juister gezegd gistermorgen, geruimen tijd tegen Willems rug aangekeken, toen hij ons met den auto in "Arnhem af haalde. antwoordde mijn vriend mees muilend. Maar om nu met zeker heid te beweren, dat dit dezelfde, rug was, waarover ik u vertelde in verband met mijn schietpartij, daar toe voel ik me warempel niet gerech tigd. Willem ging de voordeur, uit. nietwaar John? Kan hij daarna weer zijn binnengekomen, zonder dat iemand hem zag? Het was Teun, die zijn onderzoek voortzette. Het spijt mij. mijnheer, u hierop geen bevredigend antwoord te kun nen geven. Door de voordeur kan hij niet zijn binnengekomen, doch voor dat hij naar buiten ging, heeft hij zich even' verwijderd in het trappen huis. Den achteruitgang heb ik ge grendeld. toen we naar boven gingen. Indien deze nu nog gegrendeld is, ja. dan is het uitgesloten, dat iemand door een deur het huis betrad. Dat zullen we d?n gauw genoeg weten. Eddy haastte zich naar de halldeur. doch miin vriend legde hem de hand oo den arm. weeriiield hem. Met uw verlof, zei hij bedaard, bewust of onbewust Johns wijze van doen overnemend. het. zij mij ver gund dit weinig beduidende onder zoek op te draden aan m»jn vriend, mijnheer Verschoor. Bram. als je zoo vriendelijk wilt zijn, kijk jij dan even, of de achterdeur gegrendeld is. Hoewe] ik toch al heel wat er varing had betreffende de werk methode van mijn vriend, kon ik tol op dit oogenblik nog niet 'het meest vage vermoeden krijgen, waar hij heen stuurde. Zijn tusschenkomst. die Eddy belette dp kamer te ver laten. sloeg mijn verdenking van den chauffeur, ongetwijfeld door alle an deren gedeeld, met één slag den bodem in, omdat ze opnieuw d'è mo gelijkheid deed veronderstellen, dat de aanwezigheid van den jongsten zoon. een scherpschutter, gewenscht bleef. Met andere woorden, dat hij in het oog gehouden diende te wor den. Een ander door mij gekoesterd vermoeden echter won eensklaps aan kracht, tot ik het. nadat ik den glim lach in A.A.'s blik had opgevangen, als een volstrekte zekerheid aan vaardde en er zoozeer door gerust gesteld werd, dat ik sedert dien de ontwikkeling van het avontuur met heel andere oogen zag. meer als toe schouwer nu dan als deelnemer. Het tot zekerheid geworden vermoeden namelijk was dit: dat mijn vriend niet alleen het raadsel geheel had op gelost. doch het ook weldra voor ons allen, althans voor mij,'zon verklaren. Ik haastte mij dus door de hall narr het trappenhuis en opende daarvan de deur. Ofschoon A.A. mij niet voor een gevaar had gewaais- schuwd, hield ik toch mijn hand aan mijn revolver, terwijl ik het licht aanknipte en langs de trappen, die naar boven en naar' het sousterrain leidden naar de achterdeur schreed. Zij bleek inderdaad ongegrendeld. Mijn vriend had niet gezegd, wat ik in dit geval te doen had; ik meende echter in zijn geest te handelen door ze te grendelen en dus deed ik het, waarna ik, met voortdurend het ge voel, dat ik elk oogenblik in den rug zou kunnen worden aangevallen, naar het salon terugkeerde. Daar bracht ik verslag uit zoowel van mijn ervaring als van mijn handelwijze. Daar heb je goed aan gedaan, prees A.A. Je moet het maar ver ontschuldigen, dat ik vergat het je te zeggen. Ik had het je kunnen zeggen, want dat de achteruitgang niet zóu zijn -gesloten, was wel te voorzien, nietwaar? Maar voor den donder, zei Eddy, zijn ongeduld wederom niet anders kunnende uiten dan in ruwheid. Waar is Willem dan? Die kan nü niet meer onaange diend binnenkomen, stelde mijn vriend gerust. Als hij niet alweer binnen is, meende Paul. De meisjes in haar hoek fluisterden van tijd tot tijd. voor ons onver staanbaar, met elkaar: de zoons, mijnheer Van Wieringen zelf. A.A., ik en John, wij spraken luid, wij brach ten onze gedachten onder woorden. De eenige. die al dien tijd zweeg, die geen enkel woord sprak. was mevrouw en telkens wanneer ik naar haar keek, begreep ik, dat dit alleen een gevolg was van haar onmacht tot spreken. Zij was van allen het meest verslagen; zij had van allen (irn ook het geVaar van het dichtstbij gezien en indien de vijand de sterkste blijken zou. indien hij zijn bedrei ging zou kunnen ten uitvoer bren gen. zou zij het zijn, die het felst werd getroffen, omdat haar man dan het derde menschelijke slachtoffer zou zijn. Zij onderging den troost van haar echtgenoot, alsof ze door lijdelijk te zijn hem de laatste uren van zijn leven tenminste alles wilde geven, waartoe ze bij machte was. De sprankjes hoop, die ze in haar oog deed lichten, als ze hem aankeek, vertolkten met stille aandoenlijkheid het gevoel van haar hart. Het eenige, dat ze een enkele maal over de lippen kon krijgen, was de gestamelde naam van haar man: „Bernard!" Hij zal in geen geval tot hier kunnen doordringen, liefste, troostte Van Wieringen, de in de laatste op merking van Paul besloten waar schuwing" ontzenuwend. Morgen, voor dag en dauw desnoods gaan wij er saampjes tusschenuit, dan kan ons niets meer gebeuren en heeft mijn heer Arends den weg vrij om naar Willem te zoeken. Ook hij scheen nu dus, ondanks zijn geloof In de betrouwbaarheid van zijn personeel, aan de schuld van den chauffeur te zijn gaan ge looven. Nu de deuren gesloten zijn, nu we dat wéten, zouden we er nu niet goed aan doen, het huis van boven tot onder te doorzoeken? stelde ging, naar een daad. Ik verzeker u. dat dit niet be vorderlijk is voor de ontknooping van het drama, dat welhaast teneinde loopt, antwoordde mijn vriend. Maar'ik geef het op te wach ten, onderbrak hem de ongeduldige Eddy. Hoort. Eensklaps waren allen stil. als zou de dood. die reeds herhaaldelijk op het meest onverwachte oogenblik het huis had bezocht, geruischloos kun nen binnenkomen. Van buiten, van uit den tuin kwam een vaag ge rucht. Wie zou, zonder te gaan kijken kunnen vaststellen, of dit veroorzaakt werd door behoedzaam nadersluipen- de voeten of door een zachten voor jaarswind, die verandering aankon digde in de weersgesteldheid? Door de zware gordijnen werd elk buiten geluid gedempt; het kon zoowel het schuifelen van traag bewogen voeten zijn als het fluisteren van een briesje in de bladeren. Ik voelde neiging het gordijn opzij te slaan, doch deed- het niet, omdat daardoor hij, die wel licht buiten voor het raam stond, naar binnen zou kunnen zien en door het venster heen zijn aangekondigde bedreiging, vroeger nog, dan hij van plan was, ten uitvoer zou kunnen brengen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2