Geheimen in Soest's bodem De prijzen van groenten en fruit Electriciteitsvoorziening AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 3 ONDERAARDSCHE GANGEN IN DE EEMSTRAAT EN IN DE BIRKT Nu met spa cn bytel de Rhenensche bodem wordt, opengehakt om te zoeken naar overblijfselen uit oeroude tijden de verwoestingen uit d«-n oorlog ge ven den onderzoekers daartoe immers een ongezochte gelegenheid en men ook inderdaad meerdere interessante vondsten gedaan heeft zooals munten en geheime kelders, waan an men het bestaan hoogstens vermoedde, vestigt dit de aandacht op een schijnbaar reeds lang vergeten genacht, dat bij tijd en wijle in Soest, den kop weer op steekt: in de Eerastraat en in de Birkt, plaatsen, waar zich eertijds kloosters hebben bevonden, Ioopen nog onder- aardsche gangenEn het bericht. dat ook in Rhcnen met een groot' graad van waarschijnlijkheid het be staan van onderaardsche gangen kan worden aangetoond, kan aan dit ge rucht slechts voedsel geven. Hieraan Izij direct toegevoegd, dat geen concre te aanwijzingen, die het vermoeden jvan onderaardsche gangen te Soest 'zouden wettigen, bestaan, al moet de Imogelijkheid, gezien de historie dezer Iplaatsen, geenszins uitgesloten worden Igeacht. Hoe deze overlevering dan ontstaan iis en zich tot op den huidigen dag heeft iweten te handhaven? Men kan er slechts over in twijfel verkeeren, maar voor den ouden Soestenaar, dien wij hierover lieten vertellen, is er geen sprake van twijfel: met een lichte hui vering in zijn stem verhaalt hij over de invallen van den woes'cn Maarten van Rossum in deze contreien, en de reden tot den aanleg der gangen acht hij gelegen in de onzekeren, woelige tijden, waarin men toen dat was in de eerste helft der 16e eeuw leefde. Want Maarten van Rossum verwoestte in 1543 het vrouwenconvent „Marien burg", aan de Eemstraat, maar daar voor, in 1523, viel het mannenklooster in de Birkt reeds ten offer aan de Gel- derschen, die het Sticht piunderend cn moordend doortrokken. Het Vrouwenconvent. Blijkens een brief uit het jaar 1393, .tvaarin mededeelingen worden gedaan 'over de Schouw over de Eem, hebben de zusters van de orde van St. Salvador |(de z.g. Brigittynenreeds een kloos ter bezeten, dat gelegen was aan dc lEemstraat en den naam van „Mariën burg" droeg. Zoo heel lang hebben de zusters niet van het klooster plezier gehad, want in 1543 werd het convent een prooi van Maarten van Rossum en zijn woeste benden. Slechts zes jaar is het onbewoond geweest, want in 1549 arriveerden reeds de nieuwe bewoon- e'or-q vnotovo ui* Gouda In dat. jaar n.l. verwoestte een gootc brand nel klooster van de reguliere kanunniken in het land van Ste.vn, met liet gevolg, dat dezen naar een andere verblijf plaats moesten uitzien. De zusters uit Gouda boden toen kanunniken aan. hun klooster te verkoopen, hetgeen geaccepteerd werd waarna zij zelf de wijk naar „Mariënburg" namen. Tot grootën bloei vermocht liet. con vent echter niet te komen, want. de Hervorming ging evenmin aan „Ma riënburg" ongemerkt voorhijWel iswaar werd in latere jaren de naam Brigittenzusters nog meermalen ge noemd, maar van beteekenis werd het klooster niet meer. Hel was gedoemd tot een langzamen dood en in 1772 zouden slechts nog wat oude resten ,van het eertijds zoo fraaie klooster te zien zijn geweest. Het mannenklooster. Dat het mannenklooster „Hortus Mariae" ofwel „Mariënhof" gesticht werd. was een gevolg van de binnen- landsclie onlusten gedurende het begin der 15e eeuw. Oorspronkelijk bezaten de broeders van den derden regel van St. Franciscus een tehuis in de onmid dellijke omgeving van Amersfoort, dat (gelegen was achter het St. PietcrsgasL- 'huis en den naam droeg van St. An- driesklooster. Het terrein, waarop liet was gebouwd, was een geschenk van een zekeren Wouter van Vlowijk. Bis schop Floris van Blanken neiru wijdde dit klooster naar welks naam het terrein de Adricskamp genoemd werd in 1405 in. Toen de binnenlandsche 'onlusten echter een zoodanigen vorm 'aannamen, dat een verblijf der broe- jders in Amersfoort niet langer wen- schelijk geacht kon worden, verzocht het stadsbestuur in 1-119 den broeders, die na den dood van den eersten rector Willem Hendriksen zich onder het ka- In de publicatie van den gemachig- de voor de prijzen komen door een fout van het A.N.P., dat ons deze pu blicatie toezond, twee onjuistheden voor. Zn de omschrijving voor de komkom mers is telkens een 0 weggevallen. 85 Gram moet dus worden 850 gram enz. Verder staat er: kropsla 8 cent per kg., dit moet zijn 8 ct. per stuk. Hoofdredacteur-directeur F. W. M. IIALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WILLINOE. Stade- en sportredacteur D. J. REKKé, allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAANEN, Huls ter Helde. plt.tel van Windesheim hadden gesteld, naar een andere verblijfplaats uit te zien. De kanunnik van Deventer, Hen drik Camerman, bracht uitkomst: op zijn landgoed in de Birkt konden de daklooze broeders een nieuw klooster bouwen. In 1420 betrokken de broe ders het nieuwe convent, dat zij den naam „Mariënhof" waarschijnlijk bedoeld als variatie op het vrouwen convent „Mariënburg" gaven. Ruim honderd jaar leefden de broeders onge stoord tot in 1523 de Geldersehen de streek rond Utreftbt cn Amersfoort binnenvielen en ook „Mariënhof" ten prooi aan de woeste horden viel. Klaar- blijkelyk is „Mariënburg" by dezen in val gespaard gebleven, de geschiedenis althans vermeldt hiervan niets. Na de zen rooftocht, die van liet klooster niets spaarde, trokken de broeders weer naar Amersfoort, doch naar het schynt is na deze gebeurtenissen van ecnige activiteit der broeders geen sprake moer geweest. In 1610 zou de laatste ordebroeder gestorven zijn. Dit is de geschiedenis van de beide kloos ters, die eenige eeuwen geleden op Soest's bodem gestaan hebben, en het zou waarlijk niet. zoo onwaarschijnlijk zijn, dat zich inderdaad eenige onder aardsche gangen op deze plaatsen be vinden. De tijden, waarin men toen leefde, rechtvaardigen, een en ander in ieder geval! Wagen viel van hoogte at ONGELUK, DAT WONDER BOVEN WONDER GOED AFLIEP Gistermiddag is aan de Groote Koppel een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder geen slacht offers heeft geëischt. Een wagen bespannen met een paard en be stuurd door een vrachtrijder uit Scherpenzeel moest voor den spoor wegovergang aldaar wachten op een rangeerende locomotief. Toen de machine ter hoogte van de spoorboomen was gekomen, schrok het paard zoodanig, dat liet eenige stappen naar achteren deed. waar door de wagen van de vrij hooge berm op de lager gelegen kade viel. De lading, bestaande uit de begeerenswaardige artikelen weck- flesschen en aardappelen ver spreidde zich over den grond; van de weckflesschen waren er weinig nog in bruikbaren staat, en ook de wagen was niet meer in oor- spronkelijken staat. Aanrijdingen Op de Kamp stond een auto uit Hengelo geparkeerd. Toen de bestuur der van een auto uit Hoevelaken wil de passeeren, week hij te weinig naar links int, waardoor hij met, den gepar- keerden wagen in aanraking kwam. De schade werd onderling geregeld. Gistermiddag ongeveer half vijf fiet ste een juffrouw in de Utrechtsche- straat. richting Latigestraat. Plotseling werd zij van achteren aangereden door een anderen wielrijder. Zij kwetste haar enkel; na zich te hebben laten behandelen in een apotheek, is zij per taxi naar haar woning teruggekeerd. Ten slotte kwamen twee wielrijd- sters met elkaar in contact op de Kamp. Een Bussumsche dame wilde de Coninckstrnat inrijden; hoewel zij haar arm uitstak reed toch een achter haar fietsende juffrouw uit Hoevela ken, die de manoeuvre niet gauw ge- nog doorhad, tegen de Bussumsche schoone op. Beide dames kwamen te vallen; de Hoevela kensche liep een kneuzing aan een hand op. BEKEURINGEN De politie bekeurde een man, die zich in het plantsoen buiten de voet paden had begeven. Vijf personen kregen een bon omdat hun woningen onvoldoende waren ver duisterd; veertien wielrijders werden geverbaliseerd omdat zij de verkeers regels overtraden. FIETSENDIEF BEKENT M., die eenige dagen geleden gear resteerd werd in verband met een fiet sendiefstal, heeft na langdurige on dervraging bekend de daad te heb ben gepleegd. Hij is op transport ge steld naar Utrecht. DE POLITIE VISCHTE MET SUCCES Gisteren meldden wij, dat. een fiet sendief voor de politie verklaard had zijn buit, na deze van de banden te hebben ontdaan, in het water le heb ben geworpen. Dc politie is gaan vis- schen, en heeft het vehikel gisteren uit de Barncveldsche beek aan den Randenbroekervveg opgehaald. DIEFSTAL Op het politiebureau werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel en. (voor de variatie) van een auto ped. REVUE „DE ZOMER IN HET HOOFD". In de concertzaal „De Valk" zal Za terdag a.s. „Het Schouwcabarat", :s avonds om half acht een cabaret-re vue opvoeren „De zomer in het hoofd". Wij laten thans het tweede ons van officieele zijde verstrek!e en door de P.U.E.M. ontworpen artikel volgen. Knip deze artikelen uit en bewaar ze en ge hebt een volledig overzicht van alies, wat met de eleclriciteits- rantsoeneering voor U van belang kan zijn. Redactie. Electriciteits- rantsoeneering II In het vorig artikel, waarin werd uiteengezet dat alle aangeslotenen tot nader order slechts drie vierde gedeel te van hun normaal electriciteitsge- bruik mogen afnemen, stipten wij reeds aan, dat sommige afnemers méér mogen verbruiken. Daar de regeling geheel verschillend is voor particulie ren voor dezen berust zij op bepaal de verbruiksminima dan voor be drijven en industrieën waarbij de aard van het bedrijf doorslaggevend is zullen wij deze groepen afzonder lijk behandelen. Minimum rantsoenen voor particulieren. Bij het bepalen van de minimum rantsoenen voor particulieren is uitge gaan van de overweging, dat zij, die van huis uit steeds zeer zuinig geweest zijn met electriciteit, door de rantsoe neering op 75% van hun normaal ver bruik dat immers zeer laag is in groote moeilijkheden zouden geraken. Daarom heeft, men gezegd: ieder par ticulier heeft, óók wannser 75% van zijn normaal verbruik daar beneden komt, tóch recht op een zeker mini mum-verbruik van electriciteit voor verlichting en huishoudelijke toepas singen tezamen. De minimum-rantsoenen zijn voor- loopig als volgt vastgesteld: in Jan. en Febr. tezamen 44 kWh in Maart en April tezamen 33 kWh in Mei en Juni tezamen 18 kWh in Juli en Aug. tezamen 18 kWh in Sept. en Oct. tezamen 36 kWh in Nov. en Dec. tezamen 52 kWh Voor hen. die electrisch koken wor den deze minimum-rantsoenen hooger gesteld; al naar de gezinsgrootte mag bovendien worden gebruikt: In een gezin Per periode va 2 maanden 4 pari. 5 pers. 173 kWh 190 kWh 203 kWh voor elke persoon meer In een gezin van 5 personen, waar niet electrisch gekookt wordt, mag dus in de maand Juli en Augustus te zamen tenminste 18 kWh worden verbruikt; wordt er wél electrisch ge kookt, dan mag in deze periode ten minste 18 t 190 208 kWh wor den verbruikt. Deze verbruikscijfers gelden dus, wanneer drie vierde deel van het nor male verbruik lager uitvalt: men behoeft zich dan niet te houden aan de rantsoenecring op 75% van het nor male verbruik, maar mag het voor het desbetreffende geval geldende mini mum-verbruik afnemen. Ga dus voor een bepaalde periode na, hoe groot het drie vierde deel van Uw normaal verbruik is; vergelijk liet met de minimum-hoeveelheid. waarop U volgens de tabellen recht heeft; het grootste der twee getallen bepaalt dan. ïoeveel electriciteit U in deze periode mag gebruiken. Het eerstvolgende artikel zal de rantsoeneering voor het bedrijfsleven tot onderwerp van bespreking nemen. Middenstandsdiploma WELDRA ALGEMEEN VEREISCHT Sinds de inwerkingtreding der Vesti gingswet Kleinbedrijf ,1937 zijn thans zeven examens afgenomen voor het middenstandsdiploma algemeene han delskennis. Tot heden behoorde het. be zit van dat diploma tot de eischen van de vestiging in die branches, welke na eigen aanvraag onder de- bepaling der wet gekomen zijn. Het ligt intusschen in de bedoeling der overheid om, zeer waarschijnlijk reeds op korten termijn te beslissen, dat voortaan geen enkele nieuwe vestiging van een midden- standszaak wordt toegelaten wanneer de ondernemer niet tenminste voldoet aan de eischen van handelskennis en cred iet waardigheid. Het doet er dan niets aan toe. of in de betreffende branche vakcischen gesteld zijn. Dit is dus een reden te meer voor allen, die in de toekomst een eigen zaak hopen te beginnen, om de studie voor het middenstandsdiploma aan te vatten. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, wil, dat het examen, meer dan tot. heden nog ge schiedde, gericht wordt op de praotiik Studeerenden zullen daarom goed doen een opleiding te bezoeken, waarvan zij vertrouwen kunnen, dat. de leeraren op de hoogte zijn en blijven van het geen gevraagd wordt. Dat zijn dus de cursussen, welke uitgaan van een on derwijsinstelling van een der drie mid denstandsbonden. Deze instellingen toch staan in voortdurend contact met het departement en haar bureaux ge ven alle voorschriften en wenschen terstond aan de aangesloten cursussen door. In onze stad wordt een cursus geor ganiseerd door de Ver. ..Handel en Nijverheid", afd. Amersfoort van de Kon. Nederl. Middenstandsbond, in overleg met het Instituut voor Mid- denslandsontwikkeling te 's-Graven- hage. Deze cursus staat onder leiding van de Amersfoorlsche Studiecentrale. EXAMENS By de 9 Juli 1.1. door het Centraal Bureau Instituut Pont te Den Haag ge houden examens slaagde voor: Boekhouden: de heer J. J. Kemper man. Bij de 18 Juli 1.1. door het Centraal Bureau Instituut Pont te Hengelo ge houden examens slaagde voor Kantoorstenograaf Engelsch en Fransch le klasse ((130 ltg.): H. H. J. bar.esse •an Heemsti-a. Bij de 28 Juli 1.1. door het Centraal Bureau Instituut Pont te Haarlem ge- iouden examens slaagden voor: Kantoorstenograaf Nederlandsch: Mej. W. Kuyt. Maehineschrijven practijkdiploma Mej. S. Schregardus. Vaardigheidsdiploma: Mej. A. M. de Koek. Te Utrecht behaalden de acte Fransch L.O. mej. B. M. Olthof en mej. G. J. Kostense, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Zeis. kanarie, bos sleuteltjes o.a. D K.W.. Jongenscape. geruite ceintuur, regencape (blauw), kort blauw damesjasje. Yale sleu tel, moersleutel, dnmesparapluie, gebloemde dameeqeitituur. donkerblauwe ceintuur, rood regenkapje, R.K. kerkboekje, twee lionden, fox terrier, kleine herder, ceintuurtje rood met witte blokjes, bonte doek met stroo- hoed en jas. lichtroode dameshnndschoen. lichtblauw klndcrmut-sje. bescheiden t.n.v. H. Rijmen en L. Rijmen, ronde zilveren broche met rood steentje, fox-hondje, bruin lederen portemonnnle met geld en bonnen, klein zwart hondje Plnchertje. groen regen kapje. damesrtjwiel Batavus, bruin dekzeil, heerenfiets merk Peters, roode portemon- naie met 3 ct., Pinchertje reu. 3 woorden boeken, bouvier (reu). Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Niet per telefoon. Nog nooit heeft de Veluwe zooveel vacantiegangcrs geherbergd als dit jaar. Er is geen plaatsje meer vrij. Een kijkje op dc boerderij Kribhenmaker in Hulsthorst, waar een leuk span meisjes haar bivak heeft opgeslagen in d°n koestal. (Polygoon. - Zeijlmaker i STEUNDE U OOK? Als straks de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront vertrekt, kunt U dan zeggen, dat ook Uw aandeel hebt gehad in de totstandkoming daarvan Of moet U dan bekennen, dat U zich afzijdig gehouden hebt Dat U Uw plicht als Nederlan der verzaakt hebt? Want de uitzending van deze ambulance is een Nederlandsche zaak. Een eerezaak. Ook op ons rust de plicht de helpende hand uit te steken. Ook wij moeten hulp bieden aan de slachtoffers van den oorlog ginds in het Oos ten. Immers, zij die onder de witte vlag van het Roode Kruis arbeiden, kennen geen partijen. Zij kermen slechts den mensch die in nood is. Daarom kan geen enkel Nederlander afzijdig blij ven. Als straks de Nederlandsche ambulance uitrukt, moet daar ook Uw steun aan gegeven zijn. Uw bijdrage wordt nog ver wacht. Stort op gironummer 8 7 6 0 0, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Amersfoort KENNISGEVINGEN DUIVEN. De Commissaris van Politie te Amers foort vestigt nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op de volgende bepalin gen 1. Hij, die Postduiven daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet lid zijn van het Nationaal Verbond van Nederland sche Postduivenhouders te Amsterdam, Amsteldijk 44. Als postduiven worden beschouwd, duiven, welke geschikt zijn voor het overbrengen van berichten. 2. Hij, die duiven, geen postduiven zijnde, daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet lid zijn van den Neder- landschen Bond van Sierduiven-Fok- kersvereenigingen te Gouda, van Be- verningklaan No. 36. 3. Een ieder, die duiven daadwer kelijk in zijn bezit heeft, dient er on verwijld zorg voor te dragen, dat deze duiven van ringen worden, en blijven voorzien. De ringen worden door het Verbond (zie 1) en door den Bond (zie 2) uitgegeven en kunnen daar worden aangevraagd. 4. Is een duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring is bevestigd, bij het eerste gewricht worden afge sneden en ten Politie-bureele worden ingeleverd. In geen geval mogen de ringen van de duivenpootgn verwij derd worden. 5. Het is ten 'strengste verboden dui ven hoe ook genaamd, vrij te laten vliegen. De slagen, volières en andere ruimten waarin duiven worden gehou den, moeten zoo zijn geconstrueerd, dat wegvliegen van duiven is uitge sloten. 6. Het houden van duiven is verbo den: a. op schepen; b. aan joden, en aan hen, die als joden worden aangemerkt; c. aan buitenlanders en staatloozen (zij, die nationaliteit bezitten van het Duitsche rijk, van protectoraat Bohe- rnen en Moravië of van een der met het Duitsche rijk verbonden staten worden niet als buitenlanders aange merkt). 7. Het houden van duiven, welke ringen dragen, welke niet door het Verbond, onderscheidenlijk den Bond, zijn uitgegeven, is verboden. Zoodani ge duiven dienen terstond ten Politie- bureele 'te worden ingeleverd. 8. Hij, die een duif op een of an dere wijze in zijn bezit, krijgt moet deze, met de zich mogelijk bij de duif bevindende bericht, kokers en mede deelingen, terstond ten Politiebureele inleveren. Pootringen e.d. mogen niet worden afgenomen. 9. Het is verboden: a. duiven te verkoopen. te verrui len, te schenken, of ook slechts tijde lijk aan anderen over te laten; b. duiven in of uit te voeren c. Duivententoonstellingen, hoe ook genaamd, te organiseeren of aan zoo danige tentoonstellingen deel te ne- INLEVERING VAN METALEN. Regeling van de inlevering van me talen voorwerpen of deelcn daarvan, wegende meer dan 1000 K.G.. door be drijven bij Provinciale Magazijnen. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat inleveringsplichti- gen ten aanzien van de inlevering van hoeveelheden metalen voorwerpen of deelen daarvan boven 1000 K.G. de onderstaande gedragslijn in acht moe ten nemen. Door inleveringsplichtigcn moeten de ingevulde inventarislijsten Model VI rechtstreeks aan het Rijksbureau voor Non-fcrro-metalen, afd. C.M. I wor den ingezonden. Betreffende dc controle en verzen ding dèr meialen naar het Provinciaal Magazijn, zal dit Bureau t.z.t. recht streeks aan de inleveringsplichlige de noodige instructies geven. Een ambtenaar van genoemd Bu reau zal vóór de verzending der me talen bij de inleveringsplichtigcn ter plaatse ier controle aanwezig zijn. Ook de inlading na controle zal in zijn tegenwoordigheid geschieden. Indien de in te leveren metalen een volle of nagenoeg volle vrachtautola ding bedragen, kan na controle met het los in den wagen storten der goe deren worden volstaan; kleine partijen kunnen na controle in één of meer kisten verpakt, worden verzonden. Amersfoort, 9 Augustus 1941. De Burgemeester, NOORDEWIER, l.b. SPORT R.K. SCHAAKVER. „DE PION" In de zomer-competitie van „de Pion" is nu flink schot gekomen. In afdeeling C zijn alle partijen ge speeld en zijn, precies volgens onze verwachtingen de heeren v. d. Ham Sr. en Wisman ,resp. 1 en 2 gewor den. Zij komen dus in de finale. In afdeeling B is alles nog niet zoo duidelijk, maar toch is ook hier een zekere lijn, waarneembaar. Vooral nu Dinsdagavond de heer Meijer van v. d. Tweel verloor, waardoor inj zijn kan sen om de heeren Schreudcr cn Bak- kenes op de beide eerste plaatsen te bedreigen aanmerkelijk verkleinde. Wij houden het dan ook op beide laatstgenoemde heeron. In afdeeling A is de heer v. d. Ham Jr., ondanks zijn remise tegen Pot van Dinsdagavond, onbedreigd eerste ge worden. De tweede plaats echter bleef de voortdurende twistappel tusscncn de heeren Asperslag en Welling. Eerstge noemde won Dinsdagavond vrij ge makkelijk van den heer Cortee, die, het zij toegegeven in een ietwat slech tere stelling, een stuk cadeau gaf. Maar ook de heer Welling slaagde er in zijn even later afgespeelde afge broken partij van den heer Cortee te winnen. Hen zette n.l. zijn zeer algemeen of fensief bij een slechten tegenzet van den heer Cortee op de juiste wijze in een plotseling doorslaande mat-aanval om. Daardoor zijn de heeren Asperslag en Welling beiden met een gelijk aan tal punten geëindigd en zullen zij de volgende week een beslissingspartij moeten spelen. Dat het dan spanncu zal. spreekt haast wel vanzelf. De uitslagen luiden Groep A L. v. d. Ham Jr.H. Pot Ve-Vi Th. Corbee Jr.L. Asperslag 01 A. WellingTh. Cortee Jr. 10 Groep B: A. v. d. TweelJ. Meyer 10 Een uitspraak van Churchill Het was op 20 Januari 1940 dat Churchill in het Lagerhuis verklaarde „Het Bolsjewisme is geen politiek systeem, maar een ziekte". Dit was naar aanleiding van het feit, dat de Sovjet Unie het kleine dap pere Finland had aangevallen. Sindsdien is het Bolsjewisme waar lijk niet veranderd. Het is een gevaar lijke ziekte gebleven, die zoo spoedig mogelijk moet worden uitgeroeid. Bolsjewisme is de kanker, die vreet aan de Westersche beschaving. Het is een gevaarlijk gezwel in het. lichaam van Europa, dat moet worden uitge sneden. Europa kan alleen dan weer gezond en gelukkig worden als het Bolsjewis me radicaal wordt uitgebrand. Hier is geen compromis mogelijk, hier zouden zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Adolf Hitler heeft dit ingezien en de tienduizenden, die zich meldden voor de Vrijwilligerslegioenen, hebben den Führer begrepen, Landgenooten begrijpt, dat het Boljewisme te vuur en te zwaard be streden moet worden, meldt u aan bij het VRIJWILUGERSIEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flchlte, Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 14.3022.00 uur. Ultleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. ült.leening van klnderDoe- ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 Grand-Thffttre. Maandag. Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- cn Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 8 t.m. 14 Augustus „Voor Duitschland start". City-Theater. Maandag, Dinsdag. Woens dag, Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matlneo dagelijks 2.30 uur. Van 8 t.m. 11 Augustus „Marionetten". Van 12 t in. 14 Augustus „Hoera, er ls een stamhouder". Rcmhrandt-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's. Van 8 t.m. 11 Augustus ..Amsterdam b\J nacht". Van 12 t.m. 14 Augustus „Bobb:« krijgt van leer". Vrijdagavond 15 Aug.. 16 Aug. en 18 Aug. Zomerfeest Speeltulnvcreeniglng Leusder- kwartier. Tot eind Augustus Gildehuls Ten toonstelling schilderijen cn kunstnijverheid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van 10 tot 5 uur. Zondags van 10.30 tot 5 uur. Zaterdag 16 Aug. 's avonds 7.30 uur. Con certzaal ..De Vaik" Opvoering van de re vue „De zomer in het hoofd" door „Het Schouwcabaret". 29 Augustus Grnncl Thëfitro Concert Residentie-orkest voor Duitsche weermacht en genoodigden. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren v. 13 Aug. 21.10 tot 14 Aug. 6.20 Maan 14 Aug. onder 14.13, op 0.12 d.a.v.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3