MPSFOOOTSCHE CNIMNÏ De Vernietigingsslag in de Oekraïne DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Troepen van vele Landen nemen aan den Strijd deel BuitsciiM strijdt voor Eurooa V Victorie Duitschland wint voor Europa aan alle fronten Het Onderhoud Roosevelt-Churchill ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal ƒ3.35 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 5137. ADVERTENTIES bü vooruitbetaling Losse regelprys 0.35 Kleine sdvsrt. (..Doelpunten") Hoogstens 30 woorden 0.55 Dk woord mter 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen ▼oor de dubbele prjjs. SATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn.. SN OU C K AERTL A AN 9. 55e JAARG. Slechts schamele Overblijfselen kunnen worden gered In aanvulling op het Duilsche weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In de Westelijke Oekraïne teekent zich steeds sterker de volledige ineenstorting af van de Sovjetlegers aldaar. In 't het gebied ten Westen van het Zuidelijk deel der Boeg werden de daar nog aanwezige vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De beide havensteden Odessa en Nikolajev zijn thans door de verbonden troepen ingesloten. Vluchtende Colonnes bestookt Ten Oosten der Boeg heeft de op- marsch, die zonder ophouden dcor de snelle Duitsche afdeelingen werd voortgezet, geleid tot de verovering van het belangrijke ertsgebied en in dustrie-centrum van Kriwoi Rog, gele gen in de bocht van de Djnepr op on geveer 150 K.M. ten Noorden van de Zwarte Zee-kust. Voor zoover de gesla gen vijand nog in staat was terug trekkende bewegingen uit te voeren, heeft het Duitsche luchtwapen dez.' dicht opeen gedrongen colonnes met succes aangevallen en daarbij tal van pantserwagens en voertuigen vernie tigd. Ook kan worden aangenomen, dat de vijand groote troepen-verliezen heeft geleden, zoodat er nog slechts cchamele overblijfselen dier troepen uit den vernietigingsslag in de Wes telijke Oekraine gered zullen kunnen worden. Ook de overgangspunten van de Dnjepr zijn blootgesteld aan de door- loopende slagen van het Duitsche luchtwapen, dat veerbooten tot zinken heeft gebracht en ponton-bruggen vernield. Do legers van den Sovjet maarschalk. Boedjenni. hebben dus ln de Westelijke Oekraine niet alleen zelf zware vernietigende slagen ont vangen. doch tevens de belangrijkste havens aan de Zwarte Zee en een der belangrijkste industrie- en grondstof- gebieden der Sovjet-Unie moeten prijsgeven. OOK ITALIANEN IN DEN STRIJD Uit de tot nu toe ontvangen berich ten is gebleken, dat aan deze zuivering der Westelijke Oekraine van de bolsje wisten behalve de Duitsche ook Roe- meenschc, Hongaarsche en Slowaak- sche afdeelingen hebben deelgenomen. Een van de extra-berichten, die wer den gepubliceerd, heeft thans ook voor de eerste maal melding gemankt van de daar in den strijd gebrachte Ita- liaansche troepen, die, zooals bekend, eenigen tijd geleden door den Duce ter bestrijding van het bolsjewisme naar het Oostelijk front zijn gezonden. Van de in de Oekraine strijdende ver bonden troepen zijn de Roemeensche het sterkst in aantal. Zij staan zooals men weet onder persoonlijke leiding van den Roemeenschen generaal en staatsleider Antonescu, die de groote voldoening heeft gesmaakt, de in 1949 door de Sovjet-Unie afgeperste gebie den. de Noordelijke Boekowina en Bes- sarabië. weer voor Roemenië terug te veroveren. Het zijn ook de Roemeen sche troepen die de belangrijke haven plaats Odessa hebben ingesloten. Tel kens weer hebben de Duitsche weer- machtberichten ook met lof melding gemaakt van de in de Oekraine strij dende Slowaaksche en Hongaarsche afdeelingen. die in trouwe wapenbroe- derschap schouder aan schouder ston den met de Duitsche weermacht. De aldaar in den .strijd gebrachte Slo waaksche afdeeling heeft bewezen 'n kranige en succesvolle medestrijder te ziin en de jonge Slowaaksche weer macht alle eer aangedaan. Van de Hongaarsche troepen zijn het vooral de gemotoriseerde snelle afdeelingen en de vliegers geweest, die in ononder broken strijd meegeholpen hebben den taaien weerstand der Sovjet-troe pen betrekkeliik vlug te breken. Eind .Tuni rukten zij on van de voormalige grens tusschen Hongariie en de Sov jet-Unie aan de Karnathennassen en ni staan thans, na de bevrijding van Galicië omstreeks 700 K M. van hun aanvangsstellingen. met de Duitsche troepen aan het Zuidelijk deel der Boeg. NIEUWE LEGERS De tot nu toe genoemde verbonden strijdkrachten bestonden uit formaties geregelde troepen van Roemenië, Hon garije, Slowakije'en Italië. Zij zullen binnen afzienbaren tijd worden aan gevuld met de afdeelingen vrijwilligers uit Spanje en Portugal, uit Vlaande ren en Kroatië, alsmede uit geheel Scandinavië, die zich voor den strijd tegen het bolsjewisme onder het Duit sche opperbevel hebben geplaatst. Na de overwinningen der Duitsche weer macht en haar bondgenooten is de definitieve bevrijding van Europa van het bolsjewisme niet meer twijfelach tig. GrooteVerwoestingen aan Oorlogsmateriaal Vliegtuigenspoorwegen geschut en schepen getroffen Op 14 Augustus hebben afdeelingen van het Duitsche luchtwapen spoorlij nen en verkeerswegen der Sovjets achter het front met succes met bom men bestookt. De baanvakken Luga— LeningradNowgorod hebben op tal van plaatsen voltreffers gekregen, waardoor sporen en wegdek werden vernield. Door bomtreffers werden 7 locomotieven en 7 wagons vernield. Een groote munitie-opslagplaats werd opgeblazen. In hetzelfde gebied wer den 4 batterijen en 26 stukken geschut buiten gevecht gesteld en 185 voertui gen vernield. Bovendien werden tij dens luchtgevechten 9 bolsjewistische vliegtuigen omlaag gehaald. Op een vliegveld der bolsjewisten werden in zeer korten tijd 7 vliegtuigen op den grond vernield. Bovendien werd brand veroorzaakt in barakken en schuil plaatsen. Duitsche afdeelingen gevechts vliegtuigen en Stuka's hebben in het midden van het front ten Noor den van Gomel de operaties van het leger gesteund. In dit gebied werden 4 Sovjet-vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. In duikvlucht werden bommen geworpen op artillerie-stel lingen der Sovjets en 8 stukken ge schut buiten gevecht gesteld. Bij een aanval op colonnes vrachtauto's wer den 60 auto's in brand gebombardeerd en vernield. Ten Zuiden van Kiew hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjet-pantser trein in scheer- vlucht met bommen en boordwapens vernield. In hetzelfde gebied werden 13 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Bij een aanval op Sovjet-schepen heb ben Duitsche vliegtuigen voor Odessa een Sovjet-torpedojager bestookt en zwaar beschadigd. DE OMSINGELING ODESSA VAN RELAAS VAN OOGGETUIGE Een Duitsche kapitein meldt het volgende: „In den nacht van 14 op 15 Augustus, hebben wij een langen transporttrein, die met zeer greote snelheid in de richting van een plaats aan de Zwarte Zee reed, tot staan ge bracht en vernietigd. Sinds dagen is het gebied om Nikolajev het doelvan de aanvallen onzer formatie. Onafge broken opereeren hier onze machines en versperren zij den Sovjets den uit weg uit de omsingeling, die de for maties van het Duitsche leger rondom Odessa en Nikolajev gevormd hebben. Steeds nauwer wordt de ring om de omsingelde bolsjewisten gesloten, die in wilde vlucht de laatste reddende poort, Nikolajev probeeren te berei ken. Doch onze gevechtseskaders be stoken hen steeds weer opnieuw., In den nacht van 14 op 15 Augustus zoo meldt het D.N.B., hebben Duitsche gevechts-viiegtuigen spoorweg-com plexen en troepencolonnes in het ge bied ten Noorden van Nikolajev met succes aangevallen. Doeltreffende bommen verwoestten een station, waar 6 transporttreinen stonden. Over een lengte van verscheidene kilome ters werd de geheele spoorlijn door diepe bomkraters omgewoeld. 20.000 GEVANGENEN Tijdens een succesvollen op- marsch hebben Duitsche troepen op 14 Augustus in een sector van het Oostelijke front sterke strijd krachten der Sovjets ingesloten. Zij werden omsingeld en vernie tigd. Tot dusverre werden 20.000 gevangenen gemaakt cn werden 32 Sovjet-pantserwagens, 85 stuk ken geschut en een pantsertrein buitgemaakt, resp. vernield. De bolsjewisten leden bij deze gevech ten zeer zware, bloedige verliezen. Het Weermachtbericht IUit het hoofdkwartier van den Fiihrer, 15 Aug. Het opper- U bevel van de weermacht maakt I bekend Zooals reeds in een extra- I bericht is bekend gemaakt, werd I Odessa door Roemeensche, Ni- kolajef door Duitsche en Hon- Igaarsche troepen ingesloten. Ten Oosten van de Boeg heb- Iben snelle Duitsche formaties in onophoudelijke achtervolging Ivan den verslagen vijand het belangrijke ertsgebied van Kry- iwoi Rog veroverd. Ook aan de overige declen van het Ooste- Ilijke front verloopen de gevech ten met succes. In den strijd tegen de Brit- Ische ravitailleerings-scheepvaart werd een vrachtschip van 5.000 ton voor de Oostkust van Schot land door afdeelingen van de luchtmacht vernietigd en een ander groot koopvaardijschip ernstig getroffen. Andere ge vechtsvliegtuigen brachten Oos telijk van Cromer en Great Yar mouth 2 koopvaardijschepen van tezamen 15.000 ton tot zin ken, die deel uitmaakten van convooien. Twee vrachtschepen I werden ernstig beschadigd. An dere luchtaanvallen waren ge- I richt op havenwerken aan de Oostkust van Engeland. Iln Noord-Afrika plaatsten ge vechtsvliegtuigen een voltreffer Iop een Britschen torpedojager ten Noorden van Sidi-el-Barrani. IEij den aanval van een vrij sterke Duitsche gcvcchtsforma- Itie op het vliegveld Ismailia in den nacht van 13 op 14 Aug. I ontstonden groote branden in hangars en barakken. Aan de Ikust van het Kanaal schoten jagers cn luchtdoelartillerie gis- I teren 9 Britsche jachtvliegtui gen omlaag. IDe vijand liet in den afge- loopen nacht op verschillende I 1 plaatsen in Noord- cn Noord- I west-Duitschland bommen val- Ilen. Nachtjagers en luchtdoel- I artillerie schoten 10 der aan- I vallende Britsche liommenwer- g ^pers neer. IN DE OEKRAÏNE Duitsche troepen hebben in de Oe kraïne op 14 Augustus de onvermoeide achtervolging van de verslagen Sov jettroepen voortgezet. Op verschillende plaatsen konden de bolsjewisten tot den strijd worden uitgedaagd. De Sovjets hadden haastig reserve-troe pen in den strijd geworpen. De Duit sche troepen braken overal het verzet van de Sovjets en zetten hun op- marsch voort. Wreedheden In de Oekraine ontdekt men dage lijks nog nieuwe wreedheden van de Gepeoe en de Sovjet-weermacht. Het aantal onschuldige burgers, dat in een klein tijdsbestek in de Oekraine vermoord is, loopt in de tienduizen den. Met middelen, zooals ze door be schaafde menschen niet kunnen wor den bedacht, heeft men getracht, de ongelukkigen tot „verklaringen" te dwingen. Daar deze- menschen niets misdaan hadden en dus ook geen „verklaringen" konden afleggen, heeft men hen op ontstellende wijze dood gemarteld. Vooral Oekrainsche geeste lijken zijn het slachtoffer van deze wreedheden geworden. (Zie ook elders in dit blad) Bespreking te Moskou? TUSSCHEN MILITAIRE STAVEN De New Yorksche bladen bevatten een groot opgemaakt bericht uit Lon den volgens hetwelk Roosevelt cn Churchill voornemens zijn Stalin een voorstel te doen tot een bespreking te Moskou tusschen Sovjet-militairen en hooge Britsche en Amerikaanschc ver tegenwoordigers. Niet alleen de kwestie der leveran ties aan de Sovjet-Unie zou worden besproken, doch ook de strategische posities van het Sovjet-leger, met in begrip van Siberië, verder nog de posi tie der Sovjet-Unie in de wereld na den oorlog, alsmede de invloedssferen en den toekomstigen ideologischen vorm van West-Europa. De voorzitter der militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, de democraat Reynolds, heeft de hulpverleening aan de Sovjets van de hand gewezen en heeft verklaard zijn stem niet te zul len geven voor gelden voor dat doel. Telefoondraden worden Sovjets te verrassen. afgesneden om verraad te verhinderen en de (P.K. Wetterau-HoffmanrJ. VERSCHILLENDE INDRUKKEN - TELEURSTELLING IN ENGELAND GEEN CONCRETE FEITEN Volgens de Londensche correspon dent van de Zweedsche Nya Dag- ligt Alle ha n da schrijft de Daily Mail naar aanleiding van de verklaring van Roosevelt en Chur chill: „Wij zijn in oorlog met de Duit- schers en niet met de nationaal-socia- listen. De oorlog moet worden voort- gel ei met of zonder Hitier. Duitsch- 'land's militaire kracht moet worden gebroken, onverschillig of Duitschland nationaal-socialistisch, conservatief, democratisch of socialistisch is". De New York Times spreekt in een bericht uit Londen over de te leurstelling, die de verklaring van Roosevelt cn Churchill bij het Engcl- sche volk gewekt heeft. De Engelsche Times bijvoorbeeld betoogt, dat de verklaring niets bevat, dat niet reeds eerder aan beide zijden van den Oceaan gezegd is. Menigeen is van meening. dat de verklaring de wereld niets verder brengt en in vele krin gen kreeg men „kippevel" bij vergelij king van de verklaring met de 14 pun ten van Wilson. Het meest zijn zij teleurgesteld, die hadden willen ver nemen, wat de Vereenigde Staten metterdaad dachten te doen. Volgens de New York Herald Tribune is men in Engels ah e re- geeringskringen tevreden, doch de ..man in the street" is bijzonder ont nuchterd door het ontbreken van con crete feiten. Ook de bevolking van Canada is on bevredigd over de ontmoeting Chur chill—Roosevelt en legt geen belang stelling aan den dag voor de vredes plannen, zoo meldt dc New York Times uit Ottawa. Men wil vooral weten, wat er gedaan wordt, om den oorlog te winnen cn waar Canada in eventueele oorlogsplannen wordt inge schakeld. Daarom wordt ook de afwe zigheid van den Canadeescnen minis ter-president Mackenzie King bij de bespreking betreurd. Het is mogelijk, dat deze omstandigheid tot binnen- landsche politieke complicaties in Ca nada zal leiden. ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN De Italiaansche bladen noemen de gemeenschappelijke verklaring een nieuwe oplage van de 14 punten van Wilson. De Popoio di Roma schrijft, dat de verklaring zich van de 14 punten van Wilson onderscheidt, doordat zij maar 8 punten heeft. Overi- rigens bewijst zij, dat noch Engeland, noch Amerika sedert den wereldoorlog en het laatste dictaat iets hebben ge leerd. De ontwapening van Duitsch land, Italië en wellicht ook Japan, opstanding van den Volkenbond, waarin Sovjet-Rusland inplaats van Frankrijk de rol op zich zou nemen van gerechtsdienaar, dat is de kern van het EngelschAmerikaansche voorstel. De geheele wereldhervorming bestaat er in Sovjet-Rusland te ma ken tot waakhond van Europa; 400 millioen menschen door een bolsje wistische politiemacht op de knieën te houden. Al het overige is kletspraat. Wat de verklaring over het grondstof- fenvraagstuk betreft, weet ieder wat hij moet denken van een dergelijk sirenengezang. Duitschland en Italië strijden immers juist om hun levens ruimte en den toegang tot de grond stoffen der wereld. De hoop van de de mocratieën om door dc behccrsching van de grondstoffenmarkten den oor log op economisch gebied te kunnen winnen, is illusoir, want evenals in alle oorlogen zal ook in dezen oorlog de beslissing op militair gebied val len. Uit den oorlog.echter groeit het nieuwe Europa, waarin beslist nooit weer een Versailles zal zijn. De Popoio d'Italia schrijft over de aankondiging van een super- Versailies. met eenzijdige ontwapening van de staten van het drie-mogendhe- denpact: Het EngelschAmerikaan sche plan behelst niets anders dan de volgende drie eisclien: 1. Angelsaksische beheersching der wereld; 2. Ontwapening .van de geknechte menschheïd; 3. Onveranderlijkheid van deze knechtschap van het menschelijk geslacht onder de hegemonie der Engelsch-sprekende volkeren. Drie eischen, die de menschelijke waardigheid echter met verontwaardi ging van de hand wijst. ROOSEVELT'S TERUGKEER De Amerikaansche onderstaats-se- crctarïs Sumner Welles en Harry Hop kins zijn, naar de Engelsche berich tendienst meldt, in Portugal (Maine) aan land gegaan. Tegelijkertijd werd gemeld, dat President Roosevelt heden in Nw. Engeland van boord zou gaan. Men verwacht, dat hij direct na zijn landing bijzonderheden zal openbaar maken omtrent de gemeenschappelij ke verklaring met Churchill. Amerikaansche Steunpunten MILITAIRE COMMISSIE OP WEG Een bijzondere sub-commissie der militaire commissie van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden, heeft zich ingescheept aan boord van het troepen-transportschip Oriënt e om een inspectiereis te maken naar de door Engeland afgestane steunpunten. Bermuda. Antiqua, St. Lucia, Trinidad en in Britsch-Guyana. TWIJFELACHTIGE ONAFHANKELIJKHEID Naar de New York Times uit Hamilton op de Bermuda-eilanden meldt, heeft het parlement van deze eilanden zich in een geheime zitting bezig gehouden met dc terugroeping van den militairen gouverneur en de benoeming van den burgerlijken gou verneur. Aan de pers werd inzage ge geven van een ontwerp-motie, waarin de Britsche regeering wordt verzocht, ten minste den schijn van een Brit sche militaire controle te handhaven. De motie is een weerspiegeling der vrees van de bevolking der Bermuda eilanden, dat door de vestiging van steunpunten der Vereenigde Staten, de onafhankelijkheid der Bermuda's twijfelachtig gemaakt wordt. MINISTERIE VAN OORLOG BESCHULDIGD De bijzondere commissie van den Amerikaanschen Senaat, die tot taak heeft controle uit te oefenen op de Amerikaansche bewapening heeft, naar de New York Times uit Washington meldt, het ministerie van Oorlog er van beschuldigd 100.000.000 dollar verspild te hebben bij den bouw van kazernes en excercitieterreincn. De verspilling is ontstaan door het verleenen van te hooge Joonen, het betalen van te hooge prijzen voor het materiaal, door de slechte bouwplan nen en door het overhaaste tempo van den aanleg. Het ministerie van Oorlog heeft toegegeven, dat er fouten ge maakt zij n Transatlantisch Vlieg tuig neergestort ALLE INZITTENDEN GEDOOD Officieel is in Londen, bekend ge maakt, naar Reuter in een extra-be richt meldt, dat een vliegtuig van het Transatlantische commando Donder dagnacht is neergestort. Het toestel verongelukte kort na zijn vertrek naar de Ver. Staten. Alle inzittenden, 22 personen, hebben den dood gevonden. Gistermorgen waren 19 personen uit de resten van het verbrande toestel te oorschijn gehaald en geïdentificeerd. Twee personen werden nog vermist. Dit is het tweede Transatlantische vliegtuig dat binnen 5 dagen tijds is verongelukt. Het toestel viel, toen het juist was opgestegen, en raakte in brand. 12 van de 22 inzittenden waren Ameri kanen, de anderen Engelschen. De Strijd tegen Engeland WEER TAL VAN SCHEPEN GETROFFEN In den nacht van 14 op 15 Augustus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen hevige aanvallen ondernomen op vij andelijke schepen in de wateren rond om Engeland. Zij vernietigden 20.000 ton en beschadigden 17.000 ton. Een koopvaardijschip van 5000 ton werd Oostelijk van Pinnaird-Head aan de Oostkust van Schotland en een koop vaardijschip van 10.000 ton, deel uit makend van een convooi, bij Great Yarmouth tot zinken gebracht. Van hetzelfde convooi werd nog een koop vaardijschip van 5000 ton vernietigd. Op een koopvaardijschip van 3000 ton dat ten Noord-Oosten van Cromer in een convooi voer werd op het voor schip een treffer geplaatst, waardoor een krachtige rookontwikkeling ont stond. In hetzelfde convooi werd nog een ander koopvaardijschip van 3000 tot 4000 ton zwaar getroffen. Een koopvaardijschip van 6000 ton werd bij Great Yarmouth beschadigd. In de wateren van Sidi el Barani, in het gebied van de Middellandschc Zee. werden 2 vijandelijke torpedojagers aangevallen, waarvan de een door vol treffers op het achterschip beschadigd werd. 19 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Over de Duitsche luchtaanvallen, ln den nacht van 14 op 15 Augustus op Engeland ondernomen, wordt nog me degedeeld. dat ook tal van vliegvelden bestookt zijn. Het succes dezer aanval len bleek uit verscheidene branden. Donderdag en in den nacht van Donderdag op Vrijdag, zijn in totaal 19 Engelsche vliegtuigen neergescho ten. De Engelschen verloren 10 bom menwerpers bij hun aanval van den vo- rigen nacht op 't.Duitsche rijksgebied. De andere 9 jagers werden in lucht gevechten boven het Kanaal vernie tigd. Oproep van Britsclien Onderkoning OORLOG KAN ZICH NOG UITBREIDEN De onderkoning van Britsch-Indië. lord Linlithgow, heeft in een massa- betooging naar Reuter uit Bombay meldt er op aangedrongen, den oproep te steunen van den gouverneur van Bombay, die verzocht had om 20.000 extra-helpers voor den luchtbe schermingsdienst. Lord Linlithgow zeide van meening te zijn, dat de oor log nog lang niet ten einde zal zijn en dat men nog een langen en moeilij ken weg voor zich heeft. De onderko ning waarschuwde zijn toehoorders voor onverschilligheid en gaf als zijn meening te kennen, dat de oorlog elk oogenblik zich tot den drempel van Brtisch-Indië kan uitbreiden. Moedige Mannen en Vrouwen Onder het gebulder van de kanon nen, in rook en smook verrichten d® ambulances aan het Oostfront hars werk. Moedige mannen en vrouwen, dok toren en verpleegsters hebben zich vrijwillig voor deze taak gemeld. Hun werk is niet zonder gevaar Ons land telt vele moedige man nen en vrouwen, die bereid zijn ginds in het Oosten aan het mensch- lievende ambulance-werk deel te nemen. Zij wachten op u Want zij moeten met de Nederland, sche ambulance uitrijden. Uw gave wordt nog verwacht. Helpt u ook mede, opdat straks de Neder- landsche ambulance kan vertrekken. Stort uw bijdrage op giro-rekening 8-7-6-0-0 Xederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravcnhage. i

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1