Baktalcerling gevraagd Laatste Nieuws! Thans 1 ei in 14 dagen Een „verevenings heffing" Artis-nieuws Boeren, mannen der wetenschap en Malthus Bakkerij ,,'t Smulhuis" AMERSFOORTSCHE COURANT"— ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 5 (Gedeeltelijk gecorrigeerd). ADVERTENTIES zijn ook nieuwsDaarom vindt men de meeste advertenties in de bladen met het laatste nieuws. Zij deelen dan in de belangstel ling en hebben de meeste waarde. Adverteert daarom in de Amersfoortsche Courant. Het laatste nieuws, eigen telex, eigen drukkerij. Snouckaertlaan 9 Tel. 5289 Adv. GELDERSCHE VALLEI Hoogland GEITENKEURING Do Geltcnfokvereenlglng Hoogland houdt Zaterdag 23 Augustus S uur n.m. een gei tenkeuring in een weide tan liet proefbe drijf „De Schothorst" (vóór het Heerenhuis). Aan B. on W., de Coöp. vereenigingen en do Ingezetenen is verzocht een prijs of prijzen beschikbaar te stellen. BEZOEK VAN EDAM AAN HOOGLAND Met de salonboot van Mij. de Volharding Bullen 200 Edammers Zondag 17 Augustus a.s, een bezoek brengen aan Hoogland. Do boot zal plm. 12.00 utir aan de aan legplaats nabij Café Kuljer avriveeren. Hong- landers worden verzocht op deze tijd daar aanwezig te zijn. Soest WARME MAALTIJDEN CENTRALE KEUKEN Als gevolg van buitengewone toeneming Van het aantal afnemers van warme maal tijden der Centrale Keuken znl te beginnen met, Woensdag 20 Aug. a.s. een derde uit deelplaats worden aangewezen en wel het perceel Molenstraat 163 hoek Nieuwe Weg (slagerij Bakkei). De uitdeelplaats Soesterbergschestraat 32 (P. Koclewijn) zal op dien datum vervallen, terwijl als nieuwe uitdeelplaats voor die om geving is aangewezen het gebouw „Elthoto" aan het Driftjc. Met ingang van Maandag 18 Aug. a.s. zul len In de buitenplaats Egghermonde aldaar warme maaltijden verkrijgbaar zijn. OPENLUCHTTHEATER Morgenmiddag wordt in het openlucht theater opgevoerd „Romantische Liefde" van ÏCdmond Rostand. AUTORACEBAAN De autoracebaan blijft nog tot 24 Aug. a.s. rijden. Een en ander ten gevolge van het Regenachtige weer in deze week. NEOMIST Bondag a.s. zal de WelEerw. pater A. v. d. Breemer, pater van het Missiehuis van hel H. Hnrt te Steyn in Limburg en zoon van den heer A. v. d. Breemer, Blrkstr. 77, in de parochiekerk van de H. Familie in Soest- Zuld zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. In deze H. Mis, welke te 10 uur aanvangt znl de fecstprecUcatie worden gehouden door den ZecrEerw. heer R. G. Lommerse. pastoor van genoemde parochie. Des middags van half 3 tot 4 uur zal er ten huize van zijn familie aan de Blrktetr. 77 gelegenheid zijn don feesteling geluk te wcnschon. waarna hij te half 5 wederom een plechtig Lof zal celebreeren in genoemde kerk. Een groot aantal bruidjes, allen nich tjes van den pater, zullen hem bij deze ge legenheid feestelijk inhalen. ZWEMDIPLOMA De 10-jarige Nico Scholtcns heeft zijn zwemdiploma in het Natuurbad te Soestdul- nen behaald. GEVONDEN VOORWERPEN Melkkan, kinderportemonnale, beeldje in Kokertje, damesmantel, damestaschje, groote hond, boekje met Identiteitsbewijs en tcx- tlelkaart. handtaschje. 4 portemonnatcs poesje, pukje dameskousen, zilveren horloge hcerenvijwiel met doorgesneden banden, paar beenstukken, portemonnale met rozenkrans ea handschoenen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 17 Aug. Dienst apotheek „Soest- dijk" van Weeciestraat 46, telg. 2487. NEDERLANDSCHE VOLKS DIEN ST Het Nedeiiandsche volk op so ciaal gebictl op grootsche wijze te verzorgen en wel in het bijzonder door de onderlinge hulp en steun, die alle Nederlanders el kaar willen verlcencn is de taak van den Nederlandschen Volks- dienst. De N.V.D. hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande werkzaam zullen zijn, dit contact tusschen alle Neder landers tc leggen. Iedere man, iedere vrouw in de prov. Utrecht, die in een sociale taak, een op gave ziet, melde zich als vrijwil- liger(ster) aan bij het onder staande adres, waar alle inlich tingen te verkrijgen zijn. De kosten die de uitvoering van het sociale werk van den N.V.D. met zich mede brengt zul len bestreden worden uit de of fers, van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N.V.D. een lidmaat schap ingesteld, waaraan een vas te maandclijksche bijdrage is verbonden. Helpt het welzijn van ons volk verzorgen. Provinciale leider van den Ne derlandsehen Volksdienst: Utrecht: B. J. de Blank, Malie baan 90, Utrecht. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 16 Aug. - Gebo ren: Gerrit Jan, z. van Evert van Eldert en Teuntje Tiemens. Dirkje Aleida Maria, d. van Gijsbertus van Buren en Johanna Catharina van de Beek. Johan, z. van Emile Fran cois Govaërt en Lotje Wegen. Ma ria Elisabetli Gerarda, d. van Mat- theus Antonius Henricus Bekker en Elisabeth Wilhelmina Kok. Jan, z. van Jan Petrusma en Jenneke Dorre- paal. Overleden: Maria Wilhelmina Bilders, 72 jaar, echtgenoote van Dirk van Buuren. 1112 K.G. aardappelen op bon „31 reserve" BON „29 RESERVE" NOG GELDIG. Gedurende de week van Zondag 17 tot en met Zaterdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht op het koopen van l'.i kg. aardappelen. Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal wederom een nader aan te wij zen bon voor het koopen van 11j kg. aardappelen worden geldig verklaard. Deze bon zal derhalve in de Donderdag avondbladen worden gepubliceerd. Aangezien door tijdelijke moeilijk heden bij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 kg. per week momen teel niet geheel beschikbaar gesteld kan worden, zal binnen den kortst mogelij ken tijd dit tekort door een toeslag bo ven het rantsoen van 3 kg. worden aan gevuld. Teneinde er voor te zorgen, dat zon der een'ge uitzondering op de met „29 reserve" gemerkte bonnen het rantsoen daadwerkelijk verkrijgbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen ook in de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. het rantsoen van 3 kg. nog kan worden afgeleverd. In verband met bovenstaand bericht moge herinnerd worden aan de mede- deeïingen betreffende de aardappel voorziening, welke in het einde van de vorige week zijn gepubliceerd. Toen is gewezen op de moeilijkheden, waar mede men bij de aardappelvoorziening te kampen had ten gevolge van de slechte weersomstandigheden. De aan voer van aardappelen was zoo, dat het rantsoen van 3 kg. niet volledig be schikbaar kon worden gesteld. Daar om moest voor de afgeloopen week worden volstaan met ll/> kg. aardap pelen, onder de mededeeling, dat nog in den loop van deze week een aan vullende bon van l'G kg. bekend ge maakt zou worden, indien de weersom- stundigheden gunstiger werden. Dit is helaas niet het geval geweest. Het weer is uitermate ongunstig geble ven en daarom is de mogelijkheid om de aanvullende hoeveelheid van 1' j kg. reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hier komt nog bij. dat een gunstige wending in het weer nu wel licht niet meer onmiddellijk tot het ge- wensehte resultaat zal leiden. Indien het mooi oogstweer wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trachten het graan geborgen te krij gen, waardoor zij uiteraard minder aandappelen zullen kunnen rooien en afleveren. De aardappelpositie zal zich echter gaandeweg verbeteren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans worden volstaan met een bon van .1V3 kg. aan te wijzen. PREDIKBEURTEN ZONDAG 17 Al GUNTl'S AMERSFOORT Extra-collecte voor het fonds ter vestiging van nieuwe predlkantsp'.aatsen in alle Gods dienstoefeningen. at. Jorlsfeerk 10 uur Ds, Cnllenbaeh, IJmuiden: 5 uur Ds. Dönszelmann. Donderdag 21 Aug. 7.30 u. Avondgebed. Nieuwe Kerk 10 uur Ds. P. v. ri. Berg. Hagesteln: 5 uur. Dr. G. J. Streeder. Lelden. Emma Kerk 10 uur Ds. Westenburg. Hilversum: 5 uur Ds. Monster. Amersf. Bergkapcl (Regentesselaan 21) 10.30 uur geen dienst, Kerk Appelweg 11.45 uur geen ktnkerkerk. Gymnastiekzaal (boven) R HB.S. Thorbockepleln 1 10.30 uur Ds. Joh. H. van Beem, Amsterdam. Kapel „Zon en SchUd" 10 uur Ds. Monster. Kapel „de Lichtenberg" 3 uur Ds. Monster. Gasthulskerk 10 uur dc heer Mallekote. wykgebouw (Laurens Costerplelu) 10 u. Klnderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 u. Klnderkerk. wykgebouw Bethel 10 u. Klnderkerk. Renionstrantsche Kerk Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente (Fred, van Blankcnhelmstraat 40) Geen dienst. Evang. Luth. Kerk 110 30 uur Dr. J. A. Stellwag, Proponent te Utrecht. Geref. Kerk (Lieve Vrouwestraat) 10 uur Ds. H. Hekman. Kantens; 5.30 uur Ds. Popma. Geref Kerk (Zuldslngol) 10 uur Ds. Popma: 5.30 uur Ds, W. H. v. d. Vegt. Geref. Kerk Weste-kerk 10 uur Ds. W. H. v. d. Vegt. Goes: 5.30 uur Ds. H. Hekman. Geref Kerk HV (Appelweg) 10 uur Ds. G. F. W. Herngrecn; 5.30 uur. geen dienst. Chr Geref. Kerk 10 en 5.30 uur Ds. Drenth. Geref. Gemeente Stoovestraat IX) 10 en 5 uur Godsdienstoefeningen. Vrije GereL Gcm. 9.30 en 5 uur Godsdienstoefeningen. Maandag 18 Aug. 7 uur Ds. W. Baaij, Tholen. Vrije Evang Gemeente („Concordia". Langestraat 113) 8 uur Ds. Jac. Verboom uit Utrecht. Don derdagavond geen dienst. Ohr Science Society (Arnhweg 7). 10 u. Holl. Dienst. 11.15 u. Eng. Dienst Onderwerp „Ziel". HOOGLAND Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Posthumus Mcyjes. Bed. II. Doop. Extra collecte voor de gerestaureerde kerk. HOEVELAKEN': Ned. Herv, Gem 10 en 6.30 uur den heer de Jong. Oouds- hoorn BON 31 GELDIG VAN 17 t.m. 30 AUG. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met „31 eieren" gemerkte distributie bon recht geeft op het koopen van een ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldigheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vcor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aangewe-f zen. De directeur-generaal van de Voed-i selvoorziening heeft onlangs reeds ge wezen op de slechte veevoederpositie, waardoor het onvermijdelijk is gewor-» den om op korten termijn over te gaan tot inkrimping van den pluimvecsta- pel. Deze zal tot ongeveer een derde van den huidigen omvang moeten wor den teruggebracht. Dit beteekent. dat wij over zeer weinig; eieren zullen kun nen beschikken, te weinig om de dis^ tributie van een ei per week te kun nen volhouden. Het moment, waarop de distributie gestaakt zal moeten wor-j den, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wij nog zullen beschikken, zijn bestemd voor bijzon dere instellingen en bijzondere omstan-- digheden. In de eerste plaats zullen natuurlijk de ziekenhuizen en de zie ken eieren ontvangen. Nu komt er nog zooals uit bo-- venstaand bericht blijkt een ei in de veertien dagen. Wellicht komt er daar-; na nog een keer een ei in de maand, f DE INKOMSTENBELASTING OVER 1941 De wnd. Secretaris-Generaal van het. Departement van Financiën deelt het, volgende mede: Tengevolge van een misverstand zijn door enkele inspecteurs reeds aangifte biljetten voor de inkomstenbelasting (jaar 1941) verzonden. Aangezien in een binnenkort te verschijnen eerste uitvoeringsbeschikking inkomstenbelas ting 1941 nog nadere voorschriften zul len worden gegeven ter uitvoering van het besluit op dc inkomstenbelasting 1941, zal het in vele gevallen bezwaar lijk zijn het aangiftebiljet reeds thans in te vullen. In verband hiermede wor den de personen, die reeds een aangifte biljet hebben ontvangen, verzocht met de invulling en terugzending daarvan te willen wachten, totdat bedoelde be schikking is vastgesteld. De termijn van 20 dagen voor de terugbezorging van het aangiftebiljet vangt in dit geval aait op den dag, volgende op dien waare'p de beschikking in de Nederlandsche staatscourant is opgenomen. Geref. Gem. 10 en 6.30 uur preeklezen. BUNSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds. I. Schipper. Geref. Kerk 10 uur Cand. Krijtenburg; 6.30 uur Ds. M. Post. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.39 uur Ds. H. Velema, 's-Gravensande SPAKENBURG. Geref. Kerk 10 uur Ds. M. Post: 6.30 uur Cand. Krijten burg. KEMDIJK: Geref. Kerk. 10 en 7 uur Ds. P, de Jong. Chr. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds. J. Faminga, Enschedé. MJKEKIv: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. v. Montfrans, Barncveld; 5 uur Ds. A. Luteijn. Bed. H. Doop. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. H. Th. van Munster, van Gorinchem. Evangelisatie (Gebouw v. Delenstr.) 10.30 uur Ds. P. T. van Noort, Oud-Loos- drecht. NIJKERKERVEEN: Ned. Herv. Kerk 10 en 7 uur Ds. Keiler. KOOTWIJK: Ned. Herv. Kerk. 2.30 uur Ds. Van der Linden. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Gorls. Apeldoorn. KOOTWIJKERBROEK: Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Van den Berg. Amersfoort. Nam. geen dienst. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Berger. VOORTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. C. van Dop; 6.30 uur Ds. C. v. Dop. Bed. H. Doop. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur Cand. J. v. d. Berg. van Utrecht. ZWAKTEBROEK: Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur Ds. J. C. Wolthers, Putten. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur Ds, 11. Fransen, vnn Borsselen- Drlesvegen. BARNEVELD: Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 6 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. W. L. Korfker. SCHERPENZEEL: Ned. Herv. Kerk 10 uur de heer Van Reenen, evangelist te Vledder. Coll. voor de evangelisatie; 6.30 uur Cand. W. de Bruin, her. pred. te Ottcrloo. SOEST: Ned. Herv. Kerk Oude Kerk 10 uur Cand. H. v. d. Linde. Utrecht. Emma Kerk 10 uur Ds. A. W. Brink, Zeist (Jeugddienst) Kerkgebouw Hees 6 uur Ds. J. I. van Schalck. Eltheto. Klnderkerk. Herv. (Geref.) Evang (Chr. U.L.O.-sohool. Pr. Bernhardlaon) 10 uur Ds. Plantlnga. Bnarn; 6.30 uur Ds. K. G. J. Koolhaas. Huizen. Geref. Kerken. Jullana-Kerk 10 en 4.30 uur Ds. Ch. H. Swen. Llnschoten. Wllhelmlna-Kerk 10 en 5.30 u. Ds. L. v. d. Schaft. Zwyndrecht. Christ. Geref. Kerk 10 en 5 uur, Ds. L. de Bruyne. Vrederechters en Vredegerechtshot In liet Verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-ge nera;)! van het Departement van Ju stitie betreffende de instelling van vrederechters en van een Vredege recht hof. 0.a. wordt daarin bepaald: Bij de arrondissements rechtbanken te 's Hertogenbosch. Arnhem, 's Gra- venhage, Amsterdam en Leeuwarden, worden uit één lid bestaande enkel voudige) kamers ingesteld. De leden dezer kamers dragen den titel „vrede rechter". Het rechtsgebied van eiken vrede rechter valt samen met het rechtsge bied van het Gerechtshof, waarmede hij den zetel gemeen heeft. De secretaris-generaal van het De partement van Justitie bepaalt het aantal der bij elk van de in lid 1 ge noemde rechtbanken aan te stellen vre derechters en benoemt dezen. De vredesrechters zijn bij uitsluiting bevoegd in eersten aanleg kennis te ne men van alle misdrijven en overtredin gen, welke den politieken vrede bin nen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke be langen van de volksgemeenschap ra ken of uit politieke beweegredenen zijn begaan en voorts van de strafbare feiten, welke met zoodanige misdrij ven of overtredingen door deelneming of samenloop verband houden. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage is tevens procureur-generaal bij het Vredege rechtshof. Het vredegerechtshof is bij uitslui ting bevoegd in hooger beroep kennis te nemen van de zaken, welke in eer sten aanleg door den vrederechter zijn berecht. De secretaris-generaal van het De partement van Justitie benoemt de le den van het Vredegerechtshof ten ge tale, als door hem bepaald. DE BENOEMINGEN Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Justitie is ten aanzien van het Vredegerechts hof" te Den Haag- het aantal leden be- aald op vijf. Benoemd zijn tot raads- eer in het gerechtshof e 's-Graven- hage. tevens lid van het Vredege rechtshof 1. Mr. J. H. Carp, administrateur bij de Provinciale Griffie van Zuid-Holland te 's-Gravenhage2. Mr. II. A. Helb Sr.. oud-Indisch rechterlijk ambtenaar, wonende te 's-Gravenhage; 3. Mr. S. J.- M. Wïjthoff, rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam; 4. Mr. H. Sluyterman, rechter in de arrondissementsrecht bank te Zutphen; 5. Mr. A. Semplonius. advocaat en procureur te Amsterdam. Verder zijn benoemd tot rechter te vens vrederechter in de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem Mr. J. E. W. Duijs, oud-lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal wonende te Lochem; tot rechter tevens vrederech ter in het arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage: 1. Mr. G. J. F. Sluiters, wonende te 's-Gravenhage2. Mr. P. v. d. Grijp, wonende te Leiden: tot rechter, tevens vredesrechter, in de ar rondissementsrechtbank te Amster dam 1. Mr. P. H. F. van Vlo ten, advocaat en procureur te Hilver sum; 2. Mr. W. L. van der Meulen, wonende te Someren; tot rechter te vens vrederechter in de arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden. Mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, thans substi tuut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Arnhem. Ver. v. Vrljz. Godsdlenatlgen (..Religie en Kunst" Remórandtlaan) Geen dienst. SOESTEHBERG: Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. H. C. Hogerzeil, Zeist. HUIS TER HEIDE: Ned Herv. Kerk 10 uur Cand. M. J. W. Knlpscheer, Zeist. BAARN: Ned Herv Kerk 10 uur Ds. Kievit; 5 uur Ds. Pannebabker, Amersfoort. Gebouw Calvtjn (Tromplaan) 5 uur Ds. Kievit. Geref Kerken. Oude Utr weg 10 uur Ds. Bos: 5 uur Dr. E. D. Kraan. Vlaardingen. Laanstraat 10 uur Dr. E. D. Kraan, Vlaardingen: 5 uur Ds. Bos. Christ. Ger. Kerk (Nassnulaan) 10 (J 6 uur Ds. Joh. Jansen. Lelden. Ger. Kerk H.V. B(Jeen komst te Amersfoort Appelweg 15 10 en 5.30 uur Ds. Herngreen. Ned. Prot. Bond (Kampstraat) 10.30 uur Ds. J. Elkema. Zaandam. Ned. Luth. Genootschap Aula Lyceum. 10,30 uur Ds. C. J. Laarman, Den Haag. Doopsgez. Gem. (Eemnesserweg 63B). 10.30 uur Ds. M. Broer, Hilversum. R.K. KERKDIENSTEN (Wyzlgingen voorbehouden.) Par. St. Ansfrldus Zondag HH. Missen om 7.30. 9 en 10.30 u. Hoogmis. 6 uur Lof. Par. O.L. Vr. Hemelvaart Zondag H.H. Missen 7.30. 9 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Par. St. Franclscus Xav. Zondag H.H. Missen om 6.30, 8. 9.15 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Par. St. Henrietta Zondag H.H. Missen om 7, 8,30 en 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. ACHTERVELD: Parochie St. Jozef Zondag H.H. Missen om 7.30 u. Vroegmis. 10.30 Hoogmis. 6 uur Lof. HAMERSVELD: Par. St. Jozef. Zondag H.H. Missen 7.30 en 11 uur Hoog mis. 6 uur Lof HOOGLAND: Parochlo St. Martlnus Zondag 8 u. Vroegmis. 9.30 Kindermis. 10,30 Hoogmis, 6 u. Lof. Maandag 1ste H. Mis op Leo's Oord. 8.45 u. 2e H. Mis. Andere dagen H. Missen om 8 en 8 45 u. HOOGLANDERVEEN: Par. St. Joseph Zondag 8,30 uur Vroegmis. 10.30 uur Hoog mis. 5 uur Lof. Maandag H. Mis in de St. Josephstlchtlng. Andere dagen H.H. Missen om 8.00 uur. SOEST: Kerk Steenhofstraat H.H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. Kerk Nleuwerhoek H.H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. Kerk Socst-Zuld. Ie H. Mis 8 uur. Hoogmis 10 uur. Lof 6 u. SOESTERBERG. Vroegmis 0 uur. Hoogmis 11 uur. Lol 4 u. DE GAS- EN ELECTRICITEITS- DISTRIBUTIE Reeds vele malen is er op ge wezen. dat de rantsoeneering van gas en electriciteit nog onvol doende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pCt. van het verbruik in dc overeen komstige periode van het vorige jaar teruggebracht worden cn een ieder is verplicht er zorgvul dig voor te waken, dat zijn rant soen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde beperking houden, rijn er daarnaast nog talloozen, die aanmerkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachtens de dis tributieregeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet uitge bleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2.000 boetcr.- heffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaat sen zullen moeten volgen. GEHEVEN VAN WERKGEVERS Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Sociale Zaken cu van Fir.an- cién betreffende de Vereveningsheffii-.g. Hierbij wordt het volgende bepaald: Art. 1. i. van werkgevers wordt een Vereveningsheffing geheven. 2. Als werkgever wordt beschouwd hij. die aan een werknemer loon verschuldigd is. Als werknemer wordt beschouwd hn. die vol gens de artikelen 2 en 3 van het besluit op de Loonbelasting 1940 (no. 224 1940) en de met betrekking tot d:e artikelen uitgevaar digde uitvoeringsvoorschriften aan de loon belasting is onderworpen. Art. 2. 1. De heffing wordt naar den maatstaf van het loon geheven. 2. Het loon wordt opgevat en berekend volgens de artikelen 4. 5 en 6 van het be sluit op de Loonbelasting 1940 en de met betrekking tot die artikelen uitgevaardigde uitvoeringsvoorschriften met dien verstande, dat niet als loon worden aangemerkt- 1. belooningen. welke uit een vroegere dienstbetrekking van den genieter of van een ander worden genoten: 2. belooningen, welke als commissaris van een vennootschap, vcreeniglng of andere rechtspersoon worden genoten: 3. belooningen. welke worden genoten uit sluitend of nagenoeg uitsluitend wegens het verrichten van huiselijke diensten in de huishouding van private personen: 4. belooningen. welke anders dan Ingevol ge een arbeidsovereenkomst uit een publiek rechtelijke dienstbetrekking worden geno- 5. belooningen, welke als leerkracht In dienst by een Inrichting of instelling vau onderwijs worden genoten, indien dc leer kracht door het Rijk pensioen is verzekerd: 6. belooningen. voor verrichten arbeid in dien den werknemer te dier zake door het Rijk pensioen ls verzekerd; 7. belooningen. welke In dienst van een publiekrechtelijk lichaam worden genoten, indien den werknemer bij een verordening welke voldoet aan de in artikel 36 der Inva liditeitswet gestelde voorwaarde, pensioen ls verzekerd bij invaliditeit en ouderdom: 8. belooningen, welke in dienst van een ondernemer van een spoorwegdienst, als be doeld by de spoorwegwet, worden genoten, Indien voor den werknemer een regeling be treffende pensioen by Invaliditeit en ouder dom is getroffen, welke voldoet ann de in art. 38 der Invaliditeitswet gestelde voor waarden: 9. belooningen, welke ingevolge een dienst betrekking worden genoten, waarbij ten aanzien van pensioen bij Invaliditeit en ouderdom een regeling is getroffen, welke voldoet, hetzij aan de in artikel 39 der Inva liditeitswet. hetzy aan de ln artikel 40 der Invaliditeitswet gestelde voorwaarden 3. Onder commissarissen worden voor de toepassing van lid 2 onder 2. verstaan de personen, die. onder welken naam ook, be last zijn met het toezicht op het bestuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de be stuurstaak deelnemen. Art. 3. 1 De heffing bedraagt 4'J ten honderd van het loon. 2. De heffing is verschuldigd ten dage. waarop het loon is uitbetaald, verrekend of op eenigerlei andere wij se ter beschikking van den werknemer of van een derde I- c- steld. Voorschotten worden als uitbetaald loon aangemerkt. Art. 4. 1. De heffing ls verschuldigd door den werkgever. 2. Met toestemming van de door den secre taris-generaal van het Departement van So ciale Zaken ingevolge artikel 5 der Verorde ning no. 217 1940 aangewezen Instantie (col lege van rijksbemlddclaars) mag de werkge ver op het loon van den werknemer een be drag van 1 Vü ten honderd inhouden. Art. 5. 1. De werkgever is verplicht de heffing af te dragen indien ook loonbe lasting afgedragen moet worden tegelijk met deze met overeenkomstige toepassing van do bepalingen, welke gelden voor de loon belasting. 2. Het loon. waarover de heffing ls bere kend. en het. bc hag van de heffing worden op de aangifte van de loonbelasting bedoeld by artikel 19, lid 1. van het besluit op de loonbelasting 1940. af/.onderlljk vermeld. Art. 6. De Loonbelasting en do Inkom stenbelasting worden slechts geheven over het bedrag, dat na de inhouding Ingevolge art. 4 lid 2 overblijft. Art. 7. Dc artikelen 22 tot en met 2 4 en 26 tot en met 40 van het besluit op de Loonbelasting 1940 zyn van overeenkomstige toepassing. Art. 8. 1. De heffing wordt voor de eerste maal geil éven naar den maatstaf van de lootten over loontijdvakken. welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van de loonon over loontljdvakken. welke na 31 De cember 1941 eindigen, 2 De heffing wordt voor de eerste maal geheven naar den maatstaf van do in art. 10. lid 1 van het Besluit op de Loonbela-'mt 1940 bedoelde belooningen, welke na 31 Aug 1941 worden betnald. cn wordt niet meer geheven naar den maatstaf van zoodanige belooningen. welke na 31 December 1912 worden betaald. Art. 9. 1. Dit besluit treedt heden ln werking. AUSTRALISCHE TROEPEN IN SINGAPORE „Associated Press" meldt, volgens het D.N.B., dat Vrijdag het. tot dusver grootste transport Australische tree pen in Singapore is aangekomen. Alle deelen van het leger waren daarin ver tegenwoordigd. De troepen zijn deels in Singapore gebleven, deels naar an dere posten op Malakka overgebracht. ROOFDIERENJEUGD EN BROEDENDE CASUARIS In de eerste bulten kooi van de roofdieren- galerij in „Artis" spelen zlcli dagelijks aller aardigste tafereeltjes af tusschen een nog bontgevickt poema-wc'.p en een Jong hond je. dar ais speelkameraadje fungeert. Beide jonge dieren waren ln een dag volkomen aan elkaar gewend en er heeft zich nu een „innige" pathische binding tusschen hen ontwikkeld, hoezeer ze ook ln geaardheid cu instinctieve uitingen van elkaar verschil len. Ket poezele, lenige poema-welp en het uitbundige keffertje kunnen het opperbest met elkaar vinden en stoelen ln kinderlijke speclschheid heel wat met elkaar of. Opmerkelijke gedragsaanpassingen komen daarbij aan het licht en het. is dan ook een vermakelijk en boeiend schouwspel den ver deren uitgroei, op grond van beider aange boren instelling en aangeleerde ondervin ding. te volgen. Feu andere merkwaardigheid !s de broe dende casuaris-hnan, die met volharding zijn broedtijd van 53 dagen uitzit op het groote lichtgroene ei, dat het wijfje heet- gelogd. Zonder verder naar el of mnnhef om te kij ken. In de Jaren 1929 en Z939 werden al eens casuarls-kulkens ln „Artls" geboren en getogen, een bijzondere gebeurtenis, die tot nu toe in geen dierentuin ter wereld heeft plaatsgevonden. Casnarlssen zyn al. uiterst OBgemoedeiyke gezeUcn. waarbij de paarvor- komt en er moot den ook met tact en be leid van den kant der verzorgers worden ingegrepen cn geleid, om Ket zoo" ver te krij gen. dat het grootere en vechtlustige wijfje zich de blijven dc aanwezigheid v.-.n liet man netje in haar domein laat welgevallen. Overigens worden er in „Artis'- dit Jastr ook nog jonge struisvogels verwacht, waar over te gelegener tycl nog nader bericht zaj worden gegeven. HET GROOTE LOT.... Dezer dagen heeft zich te Aguila- fuente bij Segovia Spanje een wer kelijk droevig gebeuren afgespeeld. De 11-jarige Jesus Martin ging zijn vader opzoeken, die in een groote za gerij werkte, teneinde hem eon belang rijke boodschap over te brengen. Toen de kleine zijn vader in de groote ma- chinezaal in het oog kreeg, liep hij op getogen naar hem toe, zonder aandacht te schenken aan den grooten transmis sie-riem van de lagen welke dwars door de zaal liep. Hij werd door een der riemen gegrépen en in de hoogte geslingerd. Op zijn hulpgeroep kwam zijn vader toegesneld, maar deze geraakte onge lukkigerwijze ook in het drijfwerk be kneld. Hij was op slag dood: zijn zoon tje stierf enkele oogenblikken later. Het kind vilde zijn vader enkel mede- deelen, dat ze in de nationale loterij 200.000 peseta's gewonnen hadden en voortaan een goed leven zouden kun nen leiden. Malthus leerde, dat liet aantal men sehen sneller dan de opbrengst van den bodem zou toenemen. Het is nu langer dan honderd jaar geleden, dat deze Engelsche volkshuishoudkundige en predikant deze stelling verdedigde. Zij werd door allerlei nieuwlichters zonder kritiek nagepraat en diende o.m. voor de verdediging van het drie-, twee-, één- on nul-kinderen-stelsel. Malthus had ongelijk. De bevolking vermeerde zich sterk. Maar de vrucht baarheid der aarde nam in nog sneller tempo toe. Moeder aarde is uitstekend in staat, haar talrijk kroost te voeden. Wanneer er in het een of ander land gebrek ontstond, was dit nimmer het gevolg van een te kleine bodemop brengst. Thans is Malthus geslagen. Geen en kel volkshuishoudkundige neemt Mal thus meer ernstig. Het verbond tus schen boer en man-van-de-wetenschap heeft Malthus vernietigd. Mensclielyk vernuft hoeft niet alleen op het gebied der nijverheid een groo te vooruitgang ten gevolge gehad, al valt dit ook het meest in het oog. Op het gebied van den landbouw is de vooruitgang nog veel grooter. Gedu rende de laatste 60 jaar nam b.v. in Duitschland de opbrengst bij aardap pelen met 124% per h.a. toe. De op brengst van suikerbieten steeg in Duitschland van 23.900 tot 31.300 kg. per h.a.: bovendien steeg het suikerge halte van den biet van 8% tot meer dan 16%. zoodat de suikeropbrengst per h.a. met. omstreeks 160% steeg. De rogge-opbrengst werd 75% grooter, de ha ver-opbrengst 74%, de gest-op brengst 67% De cijfers van Nederland hebben wij niet hij de hand, maar het staat vast. dat de stijging in ons land nog veel grooter is. Er heeft dus een wonder plaats ge had. dank zij de scheikunde en het ge bruik van uitgelezen zaden. De kunst mest. en de teeltkeus veroorzaakten een omwenteling in den landbouw. Het ziet er naar uit, dat op het ge bied der doelmatige bemesting al het bereikbar© bereikt is. De soorten zijn echter nog steeds te verbeteren. De taak van de mannen van do landbouw wetenschap is thans vooral, zaden ter beschikking te stellen, waaruit zich planten ontwikkelen, die het best voor het klimaat en den bodem van ieder land geschikt zyn. Dat de opbrengst van Europa nog veel grooter kan worden, blijkt uit het feit. dat nagenoeg alle landen van ons werelddeel een opbrengst per h a. heb ben. die nog geweldig onder die van N(Ierland blyft. Zet de mensch zijn volle werkkracht in om den bodem goed te bewerken, doelmatig te mesten en uitgelezen zaad te gebruiken, verbouwt hij in ieder land die producten, die voor den bodem en het klimaat liet meest ge ëigend zijn, en vergeet hij niet Gods Zegen over zyn werk af te smeeken. dan kan de akker van het Oude Euro pa nog een veelvoud van de tegenwoor dige productie bereiken. Het drie-, twee-, één- en milkinderstel mag nim mer tocpasslnsr vinden. Adv.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5