AMEMOOOTSCHE De Verbitterde Strijd in 't Oosten DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Duitsche Toestellen zaaiden Dood en Verderf Nederland voédt zich zelf ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling: Per week 0.18 Per 3 maanden 12.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummer» /0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Bed.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES by vooruitbetaling Losse re gel prijs 10.25 Kleine advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 1 0 05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN. AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. v.b. BLANKENBERG Zn.. SNOUCRAERTLAAN 9. 55e JAARG. Gevechten van man tegen man In den centralen sector van het Oostelijk front zijn op 17 Augustus op sommige plaatsen hardnekkige gevechten ontsjaan. De bolsjewisten probeerden tevergeefs zich uit de omsingeling te bevrijden en het op rukken der Duitsche troepen tegen te houden. Politieke commissarissen dreven de Sovjet-troepen steeds weer het vuur van de Duitsche afdeclin- gen in. Uit vrees, van achteren te worden neergeschoten, gaven de Sovjet-soldaten zich slechts bij uitzondering over. De meesten van hen moesten fn gevechten van man tegen man onschadelijk gemaakt worden. De bloédige verliezen der Sovjets zijn ook hier aanzienlijk hcoger dan het aantal gevangenen. Vliegveld gebombardeerd Een Duitsche formatie gevechts vliegtuigen heeft op den ochtend van 17 Augustus het ongeveer 70 K.M. ten Zuiden van Dnjepr-Propetrowsk gelegen vliegveld der Sovjets, Sapo- rosje. met succes aangevallen en 25 Martin-bommenwerpers vernietigd. Verrassend verschenen de Duitsche machines boven het groote vliegveld en wierpen zich op in lange reeksen opgestelde tweemotorigc sovjet-toe stellen. Van 30 vliegtuigen, die in den Noord-Westeiyken hoek van het veld stonden, kregen' 25 zoo zware treffers, dat zij een verwrongen massa vormden, ne overige toestellen werden zwaar beschadigd. Voorts vernielde een bomvoltreffer een groote hangar, waarby de aldaar opgeslagen voor raden brandstof en munitie verloren gingen. ,De aanval was het werk van enkele seconden. De Duitsche forma tie bereikte zonder eenig verlies de basis van uitgang, welke cenige honderden kilometers ten Westen ge legen was. Aanval op schepen In den nacht van 17 op 18 Augus tus heeft het Duitsche luchtwapen zyn veelzijdige aanvalsoperaties in het Oosten met succes voortgezet. Op den Dnjepr werden een kanonneer boot en twee kleine schepen der Sov jets tot zinken gebracht. Een koop- vaardyschip der Sovjets van onge veer 10.0CO br. ton werd door bom- treffers zwaar beschadigd. Er ont stond een brand, welke zich snel uit breidde en na korten tyd maakte het schip slagzy. Op een koopvaardy- schip der Sovjets van 3000 br. ton veroorzaakten verscheidene bommen zware schade. De bevolking van Nikolajef De bevolking van Nikolajef heeft sinds weken onder groot gebrek aan levensmiddelen geleden, zoo werd den Duitschen troepen bij hun intocht ge rapporteerd. Zooals alle steden en dorpen in dit geveehtsgebied, was ook Nltolajef van alle toevoeren afgesne den. Bovendien hadden de wykende Sovjetformaties de aanwezige voor raden in beslag genomen en daarvan zooveel gebruikt, dat er voor de bur gerbevolking nog slechts melk als voegsel overbleef. Warme spyzen hadden de bewoners al verscheidene weken lang "niet meer gehad, daar dc Sovjet-overheid het maken van vuur verboden had. PANTSERWAGENS IN 'T VUUR Duitsche pantsertroepen hebben ran 15 to;t 18 Augustus ten Zuid- Oosten van Smolensk vluchtende tenheden van de Sovjets omsingeld. Tüdens deze driedaagsche achtervol gingsgevechten maakten de Duitsche pantserkrachten 700 vrachtauto's der Sovjets, 90 stukken geschut, 25 stuk ken luchtdoelgeschut, 20 stukken anti-tankgeschut, 25 zware gepant serde gevechtswagens en 10 pantser verkenningswagens buit of vernietig den deze. Er werden meer dan 10.000 gevangenen gemaakt. Twee divisies der Sovjets waren daarmede in dc pan gehakt. In steeds nieuwe aanvallen dron gen de Duitsche pantserstrydkrach- ten van de flank uit diep in de bolsjewistische colonnes door. Stuk ken geschut en bespannen voertuigen werden vernietigd en colonnes infan terie uiteengeslagen. I Het Weerinachtbericht Hoofdkwartier van den Fiihrer, I 0 18 Aug.' Het opperbevel der I I weermacht maakt bekend: I In de Zuidelijke Oekraïne I 1 wordt de achtervolging van den I verslagen en deels op dc vlucht b geslagen vijand naar den be- I I nedenloop van den Dnjepr I I voortgezet. Ook aan de overige I Ideelen van het Oostelijk front leverden de operaties belan- (rijke successen op. Nachtelijke I aanvallen van dc luchtmacht I I waren met goede uitwerking gericht op militaire installaties I in Moskou, alsmede op verschil- I lende belangrijke spoorlijnen? I In den strijd tegen Engeland I* hebben in den afgcloopcn nacht jj vrij sterke afdeelingen van de luchtmacht de ravitailleerings- haven IIull met een groot aan- Stal bommen van elk kaliber bc- stookt. Voltreffers in de op- 8 slagplaatsen aan dc Humber en in oorlogs-economtischc instal- Iaties der stad veroorzaakten I verscheidene branden. Andere g I vliegtuigen vernietigden by dc B ISchotsche Oostkust een vracht- I boot van 4.000 ton en bescha- g Idigden een andcv koopvaardij- schip zwaar. Tijdens nachtc- lijke aanvallen op verschillen- Ide Engelsche vliegvelden werden I hevige ontploffingen waargc- P nomen. Britschc bommenwerpers wier- Q B pen in den nacht van 17 op 18 I (Augustus op enkele plaatsen van West- en Noordwest- Duifschland een gering aantal I I brand- en brisantbommen neer. - De aanvallen leverden geen J I enkel militair succes op. Nacht- jagers schoten twee Britschc B u bommenwerpers neer. voerd, omdat zij geprobeerd hadden het Vaticaan inlichtingen te ver schaffen over de positie der Katho lieke Kerk in Litauen en Letland. Bij drie pogingen om over de grens in h^t buitenland te komen, werden 4 géestelyken doodgeschoten. Slechts 1 wist te ontkomen. Of hij evenwel in Rome is aangekomen, staat nog niet vast. In ieder geval heeft het Vaticaan hierover tot dusverre geen enkele mededeeling gedaan, zoo meldt het D.N.B. uit Berlyn. De Vlucht In een wilden wedloop van drie dagen met de Duitsche pantserkrach ten probeerden de Sovjets zich -aan de Duitsche omsingeling te ontwor stelen. steeds -freer werden kleine eenheden der Sovjets van de hoofd macht losgemaakt en vernietigd. By de achtervolging van de bolsje wisten, die de vlucht namen in het gebied van de bocht van den Dnjepr, drongen Duitsche pantserwagens diep in de linies en colonnes der Sovjets door. VERVOLGING VAN GEESTELIJKEN De onderzoekingen in de vroegere Baltische staten hebben aan het licht gebracht, dat de Sovjets 24 geesteiyken, allen uit Kaunas en Wilna, hebben gearresteerd en ont- Verliezen der Sovjet- Luchtmacht GERINGE SCHADE AAN DUITSCHE ZIJDE In den loop van 17 Augustus wer den naar het D.N.B. verneemt, 58 Sovjet-vliegtuigen in dc lucht ten val gebracht en 32 toestellen op den grond vernield. Tegenover dit verlies van 90 bolsjewistische vliegtuigen staat slechts een verlies van 5 Duit sche toestellen. Een Duitsche luchtdoelbattery heeft op 17 Augustus 6 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Deze battery heeft zoodoende aan het Oostelijk front haar 100ste vliegtuig neergeschoten. Het betreft hier reeds de tweede Duitsche afdeeling luchtdoelgeschut, die in de periode van 22 Juni tot 17 Augustus 100 bolsjewistische vlieg tuigen omlaag heeft gehaald. EEN HEL DE ACHTERVOLGING In snelle marschen zyn Duitsche infanterie-afdeelingen, ondersteund door pan^serstrijdkrachten en artille- rie-afdeelingen, den 17den Augustus de in de bocht van de Dnjepr terug trekkende bolsjewisten voortdurend op de hielgn gebleven. Nog voor de verspreide resten den Oostelyken oever van de Dnjepr hadden bereikt, ging in de ochtenduren van den 17en Augustus een orkaan van vuur over den geheelen sector. Zonder kans op redding aan de vernietiging prijs ge geven. renden de Sovjets weg. Kleine achterhoedes werden door de voort stormende Duitsche infanterie onder den voet geloopen. In groote troepen Vluchtten de volkomen afgejakkerde en krachtelooze Sovjet-soldaten uit hun aaröholen en schuilplaatsen om zich spoedig daarop gevangen te ge ven. Ontelbare dooden liggen in de bosschen, op de wegen, in granaat- trechters en in de graanvelden. Lange colonnes gevangenen trekken langs de met puinhoopen bezaaide wegen voorbij hun in den steek gelaten stukken geschut, om nae.r de Duit sche gevangenkampen te worden ge bracht. Zij vertellen steeds weer het zelfde: „Het was verschrikkelyk, voor ons de Duitsche soldaten én achter ons de eigen politieke commissarissen met het pistool. Alle gewonden en kreupelen, die niet meer verder kon den, werden door de commissarissen eenvoudig neergeschoten." MISLUKTE VBRKENNING De door de Duitsche troepen tot over den benedenloop van den Dnjepr teruggeworpen bolsjewisten hebben op enkele plaatsen getracht verken ningsacties over de rivier te onderne men. Op 17 Au-gustus stak een Sov jet-verkenningstroep ter sterkte van 88 man naar den Westelijken oever van den Dnjepr over. De Duitsche pesten ljeten hen ongehinderd aar. land komen. Toen de bolsjewisten zich verzameld hadden, werden zij door de DuitSfche soldaten omsingeld. Na een kort vuurgevecht was de bol sjewistische groep vernietigd; 47 Sov jets bleven~dood op het slagveld lig gen, 41 werden deels gewond, deels gevangen genomen. DRASTISCHE MAATREGELEN TEKST VAN GEHEIM BEVEL DER SOVJETS De Duitsche troepen hebben den tekst in handen gekregen van een geheim bevel van 'den commandant van het 41ste corps tirailleurs der Sovjets. Deze tekst luidt als volgt: ,_Aan de bevelhebbers van de 118e, 11e, 185e en 90e divisie tirailleurs: Ik •beveel: Alles te mobiliseeren om den af tocht tot staan te brengen cn orde te scheppen onder de troependeelen; alle paniekzaaiers en hen die wan orde teweegbrengen op staanden voet dood te schieten; alle zware en lich te machinegeweren terstond in de vuurlinie te brengen, de tankafweer en bijzonder betrouwbare afdeelin gen op belangrijke en gevaarlyke plekken te gebruiken. Achter de strij- dende tirailleurs moeten zfware ma chinegeweren worden opgesteld, waarmede alle deserteurs die hun post verlaten, moeten worden dood geschoten; de diepte van de verdedi gingslinie trapsgewijze te maken en zonder stryd geen voetbreedte grond- gebied>prijs te geven; de commandan ten en politieke commissarissen moe ten hun afdeelingen binnen 14 uur tyds in orde brengen. Alle comman danten en politieke commissarissen, wier afdeelingen grootendeels uit elementen van wanorde bestaan, moeten voor het militaire gerechts hof verschijnen. Ik beveel, dat alle commandanten en politieke commis sarissen voor hedenavond 5 uur de door hen zelf verwijderde rangken- teekenen op hun plaats zetten, doen zij zulks niet, dan worden zy als laf aards en paniekzaaiers doodgescho ten. AAN HET FINSCHE FRONT Bij hun opmarsch hebben Duitsche en Finsche troepen den sovjet-troe pen op 16 en 17 Augustus aan het Finsche front gevoelige verliezen toe gebracht. in een enkelen sector van het front verloren de bolsjewisten 850 dooden. Er werden 700 gevange nen gemaakt. Duitsch-Finsche troe pen zetten de inzameling voort van het oorlogsmateriaal, dat de Sovjets op hun aftocht hadden achtergela ten. In Helsinki wordt van officieele zyde het volgende gemeld: Op Zon dag 17 Augustus vlogen er geen vy- andelyke vliegtuigen heft land bin nen. Aan het Ladogameer werden een Sovjet-watervliegtuig en een jachtvliegtuig neergeschoten. Boven dien werd nog een-ander watervlieg tuig zoo hevig beschadigd, dat het genoodzaakt was een noodlanding te maken. De Finsche luchtafweer heeft een vUandelyke machine neergescho ten. HONGAARSCHE SUCCESSEN Bij de succesvolle gevechten voor de inneming van Nikolajef heeft een Hongaarsche afdeeling op 16 Aug. 1200 bolsjewisten gevangen genomen en 9 pantserwagens, 13 stukken ge schut en talrijke machinegeweren en wapens der infanterie vernietigd of buitgemaakt Jongeman Vermoord Nachtelijk Drama te Est DADER HEEFT ZICH GEMELD Zondagavond om ongeveer half twaalf werd het dorp Est (by Gelder- malseri) opgeschrikt door een moord aanslag. De 24-jarige Scheffer bleek, van een buurtavond op weg naar huis midden in het dorp door den caféhou der S. 'te zijn aangevallen, die hem zware steekwonden toebracht. Het slachtoffer is na ongeveer eenf half uur overleden. De dader meldde zich by de politie die een onderzoek in stelt naar de oorzaken van dit drama. Ernstig Tramongeluk in België EéN DOODE, 50 GEWONDEN Tusschen Brussel en Leb ven zijn Zondagmiddag twee trams in volle vaart n-et elkaar in botsing gekomen. De botsing was zoo hevig, dat van beide trams slechts een wirwar van hout en ijzer overbleef. Eén passagier werd gedood, vyftig passagiers werden ten deele zwaar gewond. Het ongeval moet geweten worden aan het falen van de signaallichten. Bij het red dingswerk heeft het Duitsche Roode Kruis waardevolle hulp verleend. Het clandestiene slachten. Smakelijk eten. Boschbrand in Spanje 36 VIERKANTE K.M. IN VLAMMEN In de Spaansche provincie Le- rida is een 'eosch- en steppebrand uitgebroken, die als gevolg van den storm een omvang van 36 vierkante KM. kreeg. Politie en militairen nemen aan de bestrij- ding deel. UITEENZETTING VAN STAATSSEKRETaR BACKE EN DR. POSTHUMA Productieslag moet gewonnen worden BOMMEN OP DUITSCH GEBIED GERINGE SCILVDE In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland gevlogen en brand- en brisantbommen neergeworpen. De be volking leed eenige verliezen. Enkele Sovjet-bommenwerpers, wel ke over de Oostzee het Rijksgebied naderden, werden reeds aan de kust door der. luchtafweer afgeslagen. Een vliegtuig, dat Berlijn probeerde te bereiken, werd door luchtdoelartil lerie tot omkeeren gedwongen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden in den afgeloopen nacht 9 aanvallende vliegtuigen neer geschoten. Een van de grootste problemen van dezen tyd is de voedselvoorzie ning. Zelfs de grootste optimist zal moeten erkennen, dat wy, wat onze levensmiddelenpositie betreft, een zongvollen winter tegemoet gaan. Het is nu eenmaal zoo, dat de oorlogs economie ook van ons, Nederlanders, groote offers vraagt en dat de oor logsomstandigheden zelf belangrijke !;wdb van invoer van noodzake lijke levensmiddelen er. grondstoffen, althans voorloopt, hebben doen op drogen. Met dezen toestand voor oogen, spreekt het wel van zelf. dat zij, die op ve'rantwoordelyke posten zyn ge plaatst, reeds sihös langen tijd zin nen op steeds weer nieuwe middelen, om het ontbrekende aan te vullen. Elke mkatregel is echter bij voorbaat gedoemd tot mislukking, indieil het geheele volk er niet aan medewerkt. Meer dan ooit komt het er in dezen moeilyken tijd op aan, dat er een harmonieuze samenwerking is tus- schen producent, distribuant en con sument. Wat geeft het immers, in dien de boer zwoegt om er voor te zorgen, dat de grond zooveel mogelijk voedsel opbrengt, als dit voedsel niet op de juiste wijze onder het volk wordt verdeeld, zoodanig, dat een leder zyn deel krijgt en niemand be hoeft honger te lijden, doordat de beter-gesitueerden zich dcor hun geld een onrechtmatig deel van het volksvoedsel toeëigeneri? Hier ligt een taak voor hen, die met de distributie der levensmiddelen zyn belast, een uiterst gewichtige taak, welke een groote moreele ver antwoordelijkheid met zich brengt. Die verantwoordelykheid bestaat evenwel óók en in niet mindere mate. voor de consumenten, de groote massa van hen die zullen moeten leeren, niet in de eerste plaats aan zich zelf te denken en het algemeen belang vóór het persoonlyk belang moeten laten gaan. Als men zich dit alles goed reali seert, kan men de woorden, gesproken door Staatssekretar B a c k e van het Duitsche Ryksministerie voor Voed selvoorziening en Landbouw en dcor oud-Minister dr. F. E. Pos- thuma, in het Gebouw voor K en W. te Den Haag. ten aanhoore van honderden boeren en andere personen, die rechtstreeks bi; den landbouw zyn betrokken, niet anders dan met groote Instemming begroeten. In een glashelder betoog heeft de heer Backe uiteengezet, dat Neder land tot aan het begin der 19e eeuw, zooals alle Europeesche volkshuis- holdingen, in eigen behoefte voor zag, doch door de daarna plaats vin dende ontwikkeling van de ny ver heid, deel begon te nemen in de steeds verder voortschrijdende In dustrialisatie. In deze ontwikkeling had Engeland een groot aandeel. De werkverdeeling. eerst op industrieel, later ook op landbouwkundig gebied, breidde zich over geheel Europa uit cn leidde tenslotte tot den toestand, •oie bekend staat als de liberale we reldhuishouding. Dit liberale stelsel heeft ongetwy- feld veel rijkdom en welvaart ge schapen. Een ieder weet echter uit de ervaring der laatste tien jaren, dat er groote fouten aan kleefden, die tenslotte hebben geleid tot een crisis van structureelen aard. welke door de veranderingen op internatio naal politiek terrein de verarming van Duitschland tengevolge van het Verdrag van Versailles nog ver ergerde. Ons land. dat zich als groenten- land een wereldreputatie had verwor ven, zag zijn afzetgebied steèds meer inkrimpen. De in het levAi geroepen crisis-organisaties konden daarin slechts weinig verlichting brengen. De tyd. waarin millioenen kilogram men groenten moesten worden ver nietigd. ligt neg te kort achter ons. dan dat wij hem zouden hebben ver delen. Thans is een nieuw tijdperk inge luid, waarin dc landbouw in de Euro peesche landen wederom voor een beslissende keuze staat. In welke richting de ontwikkeling zal gaan. valt op dit ocgenblik moeilijk met zekerheid te zeggen. Volgens den heer Backe is dc eenige oplossing ge legen in het inslaan van den weg van de groote economische, Euro peesche ruimte, opdat de in de laat ste eeuwen ontstane bijzondere land- bouwvormen der verschillende Euro peesche landen in stand blyven en tot bloei worden gebracht .De Euro peesche markt gal dan de grondslag worden van den landbouw der Euro peesche landen. W Niet minder behartigenswaardig wa ren dc woorden van dr. Fosthuma, die zich in zijn voordracht uitsluitend tot Nederland beperkte. Wij moeten alles doen. zoo ongeveer drukte de oud-mi nister zich uit, om te bereiken dat Nederland zich inderdaad zelf zal kunnen voeden. Elk stuk grond moet worden benut, om het gevaar van het nemen van noodmaatregelen, als b. emigratie, te voorkomen. Hoe groot dit gevaar is, toonen de cyfers ons, die dr. Posthuma in den loop van zyn betoog noemde. Met een bevolkingsdichtheid van ver over de 250 inwoners per vierkanten kilo meter en na aftrek van voor land- of tuinbouw ongeschikte gronden, bly ven slechts 30 are cultuurgrond per hoofd der bevolking over; dat is be langrijk minder, dan de meeste andere volken! Willen wy den productieslag winnen, d.w.z. willen wij ons volk voor hongersnood bewaren, dan behoeft het -geen verder betoog, dat we alle zeilen zullen moeten bijzetten. Dr. Fosthuma wenscht overigens geen volledige autarkie, wel zal de rang orde moeten worden omgekeerd: eerst het eigen volk, dan onze natuurlyke afzetgebieden in Europa en in de toe komst met overig Europa een ge ordende goederenruil met de andere werelddeelen. Op het oogenblik komt het er ech ter op aan. den cultuurgrond zooveel mogelijk uit te breiden, wy onder- schryven daarom volkomen den op roep van dr. Posthuma aan onze boe ren. nergens het land braak te laten liggen, het grasland beter te benut ten en méér graan, méér aardappelen en vooral ook méér koolzaad te ver bouwen. Als wij ons allen tot het uiterste inspannen, moet de produc tie-slag 1941 gewonnen worden en blyft het Nederlandsche volk voor hongersnood gespaard. TENTOONSTELLING Een jveelderige collectie meloenen, tomaten, komkommers, druiven, prui men en perziken, smaakvol gerang schikt. tusschen de prachtigste varte- genweodigers onder de Nederlandsche snijbloemen en kamerplanten, vormen de entourage van de tentoonstelling Productieslag in Europa", welke van gisteren af _,edurcnde 5 dagen in Pul- chri Studio te Den Haag wordt ge houden. Brand :n de Haven van New-York In New York is op het eiland Man hattan aan de Brooklynpier een zware brand uitgebroken, gepaard gaande met hevige ontploffingen. Volgens Reuter werden aan deze ks.de Britsche schepen geladen met voorraden uit Egypte voor Groot-Brit. tannlë. De Amerikaansche vrachtboot Pa- nuco en een aantal binnenschepen werden door het vuur gegrepen. De oorzaak van den brand is onbekend. 4 Dooden en 50 gewonden De brand aan boord van het Ame rikaansche vrachtschip Panuco heeft 4 dooden en 50 gewonden geëlscht. Verscheidene leden der bemanning van deze boot worden nog vermist. Spoorwegongeluk in Frankrijk Bij een spoorwegongeluk op het centraal station te Lyon werden 20 personen ernstig Ten 17 licht gewond. Een uit St. Etiennes komende boe- meltrein geraakte door verkeerden wisselstand op dood spoor en botste tegen een tunnelmuur. De locomotief en de beide eerste personenrijtuigen ontspoorden. Aanschouwelyk en kernachtig vindt de bezoeker op elk der tableaux, die onderverdeeld in verscheidene afdee lingen, in een lange rij de wanden van 3 zalen beslaan, wat Europa noo- dig heeft om zich van voedsel te voor zien en van welke voortbrengselen de productie moet worden verhoogd om haar onafhankelyk te maken van in voer uit andere werelddeelen. Duitschland heeft in dit opzicht reeds een belangrijke bydrage* gele verd. Hoewel Nederlandsche resultaten op gebied van den akkerbouw, tuin bouw en veehoudery, voor 10 Mei 1941 boven Duitschland en Frankrijk aan de spits stonden, moet men niet ver geten, dat zy dat dankt aan den enormen invoer van voedergraan en kunstmest uit andere landen. Nu dit niet meer mogelyk is. moe ten de bakens verzet worden: de iand- bouw moet zyn fundament in eigen land krijgen en behouden. Door marktregeling krygt de boer zUn rechtvaardig loon eneen gezonde boerenstand gezond volk! Zijn voorspoed komt handel en nijverheid ten goede. De meeste voedingsstof fen als peulvruchten, aardappelen, suiker, vleesch. melk en: groenten le vert Nederland voldoende om aan eigen behoeften te kunnen voldoen, echter van het benoodlgde brood graan slechts SS pCt., van boter en margarine 46 pCt.' en van olie niet meer dan 17 pCt. W5J lazen echter, dat dekking van deze tekorten moge lyk is mits nog 600.000 H.A. grasland wordt omgeploegd en benut voor den verbouw van broodgraan en het olie- leverende koolzaad. Ook de Neder landsche vlsschers moeten i\u teeds plannen beramen om zoodra de om standigheden 't veroorloven den ach terstand met bekwamen spoed in te halen. Nederland zal zoodoende mede zyn aandeel kunnen leveren voor de voe ding van Europa dat In het jaar 2000, naar de berekeningen van de „Skan- dlnaviska Kredit A.B." zijn bevol kingsaantal van 330 millloen tot circa 500 millloen zielen gestegen zal zien! Het is een tentoonstelling^ die zoo wel voor boeren als burgers interes sante gegevens biedt.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1