ABONNEERT MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND Tweedehands Artikelen SCHERPE CONTRóLE OP DE PRIJZEN Het komt in den laatstcn tijd her- naaldelijk voor, dat tweedehands goederen (b.v. schrijfmachines) wor den verhandeld tegen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prijzen aanzienlijk te boven gaan. Zelfs is het geen uitzondering, dat voor twee dehands-artikelen meer wordt be taald, dan voor overeenkomstige nieuwe goederen, ook indien daar voor maximum-prijzen zijn vastge steld. Tweedehands artikelen mogen in beginsel slechts tegen prijzen worden verkocht, waartegen zij op 9 Mei 1940 plachten te worden verhandeld. Voor zoover na 9 Mei 1940 met de toe stemming van den gemachtigde voor de prijzen van nieuwe artikelen bijzondere prijzen werden vastge steld. moeten de prijzen van tweede hands goederen van dezelfde soort in een redelijke verhouding beneden de prijzen voor de nieuwe artikelen blij- 54. Tarzan kroop eens rond in het onderaardsche gewelf. Hij zag. dat hij gevangen was in een ruimte onder den grond, groot genoeg om een do zijn van deze vreeselijke dieren te kunnen bevatten. Hij begreep, dat hij in het verborgen nest onder de zand bank van de rivier was en ongetwij feld was de eenige kans op ontsnap ping door de opening onder water. Kon hij de oppervlakte van het water bereiken? Er waren verschillende bochten en kronkelingen in den door gang. Of wat meer te vreezen was, zou hij eerr-der andere vreeselijke be woners $>p zijn tocht tegenkomen? Maar, er was geen keus en terwijl liij zijn longen vol zoog, dook Tarzan KIPPENHOK WERD SLACHTHUIS Aanhoudingen te Ede De Edesche politie heeft door de aanhouding van R. en K. aldaar oen goeden slag geslagen. Eerstgenoemde had zijn kippenhok in een abattoir veranderd. De politie vond als bewijs daarvan een touw met een lus en een stuk pees en ook een ijzeren haak met overblijfselen van varkens- vleesch en in de plaats van kippen- veeren varkenshaar. Bovendien trof men op l M. diepte nog varkensdar men aan en een bos varkenshaar. R. gaf toe, 44 pond varkensvleesch te hebben verkocht: maar ook de laat ste paar maanden ongeveer 40 var kens en 8 schapèn te hebben geslacht en verkocht.. DE INGELEVERDE METALEN Adviescommissie Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, is ingesteld eeri commissie, welke tot taak heeft de seeretar isse n-gener a a 1 van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Fi nanciën van advies te dienen, met be trekking tot de vergoedingen voor in geleverde non-ferro-metalen. half fabrikaten en ruwe materialen. Tot leden dezer commissie zijn be noemd de heeren E. de Jong. direc teur van het Rijksbureau voor non- ferro-metalen (voorzitter), P. J. Ro:- ker te Rotterdam, ir. W. Maas Ge s- teranus te Amsterdam en J. Prlrm-^ mei Jr. te Tiel. DE DUITSCHE OPVOEDERS De Duitsche opvoeders, die op uit- noodiging van het Opvoedersgilde in ons land vertoeven, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan het Koloni aal Museum te Amsterdam en vervol gens aan het diepzee-aquarium van Artis. Zondag heeft dr. W. F. de Groot öe Duitsche gasten namens het Op voedersgilde ontvangen in het Grand- Hotel te Zandvoort. Hier hebben de gasten gisteren een "bezoek aan de ka- derschooi van den Jeugdstorm ge bracht. van de Apen in het donkere water van het hol. Het been, dat de krokodil beet had gehad, was leelijk openge scheurd, maar het was niet gebroken, ook de spieren waren niet doorgebe ten. doch het gebruik van het been deed hem veel pijn. Spoedig kon hij zwemmen en ging den doorgang uit. Deze liep naar boven en kwam ten RECHTSZAKEN Manufacturenhandel dreef de Prijzen op BOETE VAN f 6000 Bij de in een Kotterdamsehe ma nufacturenhandel gehouden controle stelden ambtenaren van de prijscon trole vast, dat in deze zaelk de offi- cieele prijsvoorschriften niet wérden nageleefd. Overtredingen van ernsti- gen aard vonden plaats, zooals o.a. blijkt uit het feit, dat wollen dekens, die voor 10 Mei 1940 niet duurder wa ren dan f 17 nu voor f 26.90 te koop werden aangeboden. v Ook in dit geval trachtten de fir manten zich weer te verontschuldi gen met een beroep op de vervan gingswaarde. De kosten van duurde- ren inkoop wilde men reeds bij voor baat verhalen op het goedkoope goed en bovendien wilde men het oude liedje de goede oude artikelen in geen geval goedkooper verhandelen dan de nieuwe, die van mindere kwaliteit zijn. Uit dezen gedachten- -gang volgde, dat bij het aankomen van nieuwe voorraden reeds aanwezi ge artikelen soms m prijs, werden ver hoogd. Bij het gehouden onderzoek bleek bovendien, dat voor nieuwe aankoopen het winstpercentage nog hooger lag dan voorheen bij billijker inkoop. De officleele voorschriften bepalen ech ter uitdrukkelijk, dat slechts de oude winstmarges in geld mogen worden aangehouden, die dus bij duurderen inkoop uiteraard een dalend winst percentage opleveren. Het optreden van de ambtenaren yan de prijscontrole had tot gevolg, dat verschillende artikelen met niet minder dan 30 tot 40 procent in prijs verlaagd werden. Wegens overtreding van de prijzen- beschikking 1940 no. 1 werden de fir manten P door den inspecteur van de prijsbeheersching te 's-Gravenhage veroordeeld tot een boete van f 6000. Tevens werd publicatie van de tucht- beschikking in de plaatselijke pers ge last. Bij het vaststellen der boeten werd rekening gehouden met de on rechtmatig verkregen extra-winst en tevens met het feit, dat hier de prijs voorschriften ernstig waren over treden. i slotte op den bodem van de rivier uit. Toen de aapman de oppervlakte van de rivier bereikte, zag hij de koppen van twee groote krokodillen op korten afstand van zich verwijderd. Ze kwa men snel naar hem toe en met bo- venmenschelijke inspanning greep Tarzan een van de overhangende tak ken van een boom vlak aan dén. kant DUUR BRANDHOUT f 10.000 BOETE VOOR ZAGERIJ Een brandhoutzagerij te Haarlem kocht in den vroegen herfst van'het vorige jaar een groote hoeveelheid hout en verwerkte dit tot brandhout. Zij berekende hiervoor een prijs van 60 tot 65 gulden per ton. In Novem ber 1940 verscheen er echter een prij- zenbeschikking, .waarbij de prijs voor brandhout werd vastgesteld op f 40 per 1000 Kg. Ondanks de dwingende prijsvoor schriften ging de brandhouthandel evenwel voort met het verkoopen van hout tegen den oorspronkelijk door hem vastgestelden prijs. Eiken- en beukenblokken werden tot in Ma sir t van dit jaar te Amsterdam, waar de firma een verkoopkantoor had, nog verkocht voor f 65 per ton. Wel werd ook hout voor f 40 per ton aangeboden, maar dan in stukken van een meter. Voor zaagloon moest in déze ge vallen f 20 bijbetaald worden, even tueel vermeerderd met de vervoerkos ten naar Amsterdam. De prij zenbeschikking brandhout stelde echter den prijs vast op f 40 per ton voor gebruik gereed, zoodat ook in deze gevallen de prijsvoorschriften warden overschreden. Tevens werd generatorhout boven den vastgestelden prijs f 0.45 per 10 Kg. verkocht, in Amsterdam n.l. voor 67J cent en in Haarlem zelfs voor prijzen tot f 0.90 per 10 Kg. Deze over tredingen van de prij zenbeschikkin gen werden berecht door den inspec teur voor de prijsbeheersching te Am sterdam. De brandhoutzagerij werd veroordeeld tot een boete van f 10.000, de zelfstandig optre'dende directeur van het Amsterdamsch verkoopkan toor tot f 1000 boete. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Bevorderd tot doctor in de Ietteren en wijsbegeerte, A. E. Cohen,. Rotterdam; tot doctor in de wis- en natuurkunde R. de Wit, Delft HOOGDUITSCHE TAAL L.O. Den Haag. Geslaagd de heeren J. Groeneweg, Hillegersberg; G. Verhoef, Ameide (Z.H.); J. Wartena, Leenwïir- den; J. Wijtzes, Pingjum (Fr.); K- W. van Beaumont, Haarlem; W. Dppen- huizen, Sheek-, Th. J. Schoonenberg, Hilversum; G. Verkerk, Hillegom; de van de rivier. Hij was geen moment te vroeg, want nauwelijks had hij zich in veiligheid gebracht of hij zag de twee geopende muilen vlak onder zich. (Wordt vervolgd). RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend* gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. TS& Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O-: Niett*©. berichten. 815 Gowjjde muziek (gr^pL/L 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voot Ta huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. lLOo Voor de kleuters. 11.20 Molto Cantabfle. 12.00 Gramofoonmuziek. 12-25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 RNfflfa Nieuws- en economische berioh'ten. l.db Gramofoonmuziek. 2.15 Harmonie-or kest van het N'ederlandsch orkest 's-Gra venhage. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Hobo met pianobegeleiding en graraofoomno- ziek. 4 00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5-30 Causerie „Gezond zijn en gezond blijven". 5.45 Orgelconcert. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Gurt Ho- henberger en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volksjangkoor met pia« nobegoleiding. 8.00 Gramofoonmuziek* S.lö Causerie, „De invloed der Neder- landsche bouwkunst in Duilscliland'. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Gramofoonmu ziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 1000 H0.1-» B.N.O.: Engel sche uitzending: The Dutch Achievements in the Nether lands Indies. HILVERSUM II, 301,5 M. 6:45—8.00 Zie Hilversum I. 8.0% B.N.O-: Nieuwsberichten. S.15 Gramo foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10,2(1 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12-15 Frans Wouters eu zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 1.30 Ensem ble Amende. 2.15 Voor de jeugd. 230 Gramofoonmuziek. 4 00 Zang'mot piano begeleiding. ö.OO Godsdienstige uitzen ding. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische on beursberichten. 5-80 Klaas van Beeek en zijn orkest. 6,00 Gramofoonmuziek. 6.15 Ensemble Bnndi Balogli.-6.45 Gra mofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Luchlvaartcursus. 7.45 Gramofoon muziek- 8.00 Residentieorkest, en solist. (Om 8.40 Boekbespreking). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stiel* ting). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. dames M. J. Driessen, Vonlo; A. C. Hof stede, Utrecht; M. Tb. Lobman, Breda. De examens zijn afgeloopen- HOOFDACTE-EXAMEN Den Haag Geslaagd A.'Dalbuysea (B); M. J- C. Verwey (A) en mej. A# S. .van Vuure (A en B). ven. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat derge lijke overtredingen der prijsvoor schriften scherp zullen worden ge controleerd en dat de bedrijvers er van zich aan vervolging door de in specties voor de prijsbeheersching blootstellen. DE UITREIKING VAN VETKAARTEN De Secretaris-*Generaal van het departemer.c van Landbouw en VLs- scherij deelt In aansluiting a?-n het dezer dagen gepubliceerde bericht be treffende de uitreiking van boter- en verkaarten, h/t volgende mede; Voorop zij gesteld, cat een ieder in aanmerking komt voor een boterkaarfc. Degenen, die behooren tot- de groep van personen, waarvan het inkomen beneden de aangegeven grens ligt, kunnen evenwel de.sgewenscht in plaats van een boterkaart een vet- kaart aanvragen. Uitsluitend de laatstbedoelde personen behoeven het daartoe bestemde formulier by den distributiedienst in te leveren. De in- komengrens is berekend per 'jaar naar den toestand op 1 Augustus 1941: f 1000 voor, alleen wonende personen, f 1100 voor' een gezin van twee per sonen. f 1200 voor een gezin van drie personen, enz., dus telkens f 1G0 per verdér gezinslid hooger. Onder gezinsleder, worden verstaan de leden van het gezin met de daar bij inwoner.depc.sonen, met uitzon dering van kamerbewoners, die hun ma?!tljc>r. buitenshuis gebruiker- kostgangers en personeel. Voorts wordt er op gewezen, dat per sonen. die zwaren of zeer zwaren ar beid verrichten, bij deze uitreiking niet voor extra kaarten in aanmer- king komen, daar zij reeds bij de uit reiking van de o erige distributie kaarten een bonboekje c. of d. heb ben ontvangen, waarin vetkaarten zijn opgenomen. Zelfkarners zullen ongeacht hun Jaarinkomen in het bezit van bo- terkaarten worden gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het bijzonder personen, die tot nu toe een boterkaart ontvingen, doch thans voor een vetkaart In aan merking wenschen te komen, ten ge noegen van den plaatse-ijken distri butiedienst zullen moeten kunnen aantoonen, dat hifn inkomen thans beneden bovengenoemde grens ligt. Crematorium te Zwolle BESLUIT DER VER. VOOR LIJKVERBRANDING De Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbrahding heeft "haar jaar lij ksche alcemeene vergadering ge houden. Nagenoeg alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Ter ver vanging van den heer Abrahams, die verzocht had niet voor een herkiezing in aanmerking te komen, werd als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer M. J. de Moor te Amsterdam. Met bijna algemeene stemmen werd besloten tot net doen bouwen van een tweede crematorium der veree niging te Zwolle. ONWELWILLENDE TAAL Als je me niet gauw duizend gul den geeft, sla ik je hersens in". Dat waren met nog enkele dergelijke uitdrukkingen de woorden die een 31-jarige vertegenwoordiger te Am sterdam Zaterdagmiddag tot zijn ge wezen patroon sprak. ~Deze laatste liet zich echter niet van zijn §tuk brengen, maar belde de politie op, die den aspirant-moordenaar arres teerde. Huisvrouwuij raden IJ In Uw eigen belang. ZUINIG met gas, Anders moet het met dwang. u Diverse Berichtf.n j| De Fransche regeering heeft door bemiddeling der Amerikaansche re geering. benevens in een nota van den Fransehen ambassadeur te Ma drid aan den Engelschen ambassadeur aldaar, protest aangeteekend tegen Engeland's poging om de nog in Syrië aanwezige Fransche éfoepen in dienst te nemen. Volgens een Reuterbericht uit Moskou is een Engelsch-bolsjewisti- sche handelsovereenkomst ondertee kend. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 54 Mevrouw moet mee. verklaarde de tweede veldwachter, die jonger, pittiger was. Het spijt me wel. maar als mijnheer ons den auto zou willen geven. Met den chauffeur, voegde de ander er aan toe. - Hoe heb je. hoe heb je dat kun nen doen, stamelde mijnheer van Wieringen. En waarom heb je me niet eerder alles verteld? Dan was het zoover nooit gekomen, dan had je veel kunnen voorkomen. Hij begreep :cliter wel, dat A.A. ge lijk had gehad, toen deze het uitko men, dat een tragedie hem bedreigde. Daar bovendien voor den moord op Somer haar medeplichtige eer. zoo de gelijk alibi had. .Jcttu ook deze haar schuld niet geheel 0)9 zich nemen; ik betwijfel overigens of hij, ook al had hij het gekund, het zou hebben ge daan. Het einde van het gesprek, dat nog zeer larig duurde en bnitenpjev/oon pijnlijk was. bracht een oplossing, die min of meer bevredigend leek. De veldwachters zouden met John naar Zutfen worden gebracht door Willem, die dan morgenochtend meneer en mevrouw, zónder geleide, zou kunnen brengen, In alles berustend schikte mevrouw zich er in. De auto vertrok, de achterblijven- den zaten volkomen uitgeput bijeen, nadat de meisjes naar boven waren gestuurd, waar ze vermoedelijk met haar drieën op één kamer zaten, om dat dezen nacht toch niemand meer zou kunnen slapen. A.A.. die, Indien mevrouw niet schuldig was geweest, ondanks het late uur zeker nog. zou hebben voorgesteld het bed op te zoe ken, bleef zwijgend en afwachtend zitten. Mevrouw had de zorgen van haar zoons oï haar man niet noodïg; ook zij sprak niet over rust, zij wacht te. zooals wij allen, den dag in ge latenheid af. En toen het dan einde lijk zoover gekomen was. dat ze ibn- der opzien kon worden getranspor teerd, stapte ze. zónder eenig verzet, zonder eenig verweer of eenige ver ontschuldiging, den auto in zonder de jongens te groeten. Ja, het had er iets van als handelde ze onder hypnose, evenals ze, toen ze "net misleidende verhaal over de zwarte, naar den scha kelaar tastende hand deed, geleken had op een in trance handelend me dium. ik besloot, zooals ik daarna ook gedaan heb, er bij Teun, die het meest van allen onder den indruk was. op aan te dringen, door den verdediger een onderzoek van ha?- geestvermo gens te laten vragen. Z.j léék geheel niet abnormaal, maar de man van- de weten, chap ontdekt dikwijls ziek teverschijnselen, die de* leek ten eenenmale ove* het hoofd ziet. HOOFDSTUK XXVIII Laatste verklaringen Dienzelfden dag, nog voordat Van Wieringen terugkeerde,, vertrokken wij. doodmoe er., zooals veelal na een geslaagd avontuur, terneergeslagen, omdat wij hier het aLs ongemerkt langzaam van het rechte spoor wij kende menscheüjke karakter van zijn beklagenswaardigste zijde hadden ge zien. Ik stelde me van de treinreis niets plezierigs voor, maar vond een afleiding in het stellen van eenig? vragen, "waarop ik zelf nog geen be vredigend antwoord had kunnen vin den. Hoe kwam de enveloppe uit den boom In Somer "s zak? vroeg ik. de eerste de beste vraag stellende, die In mij opkwam. Wel, eenvoudig. Mevrouw Van Wieringen heeft ze, terwijl wij bij den tuinman aanliepen, weggehaald en zij kon In huis overal, komen, zonder dat iemand haar bevreemd zou aan zien in zijn zak gestopt. Toen je uitriep, dat je hèt had, even voordat die kogel boven je hoofd terechtkwam, wat had je toen? Wel, jij deed me door je opmer king inzien, dat Paul wellicht opzet telijk over die snaar van Betsy was begonnen te spreken. Goed. Waarom werd Somer dood geschoten, toen we terugwamen, en niet toen-we gingen? Ik geloof, dat daarop een ant woord gegeven kan worden, dat voor haar pleit. Namelijk, dat ze er niet dadelijk toe kon komen, het bevel van John ten uitvoer te brengen, dat zij dus aarzelde. Hoe verklaar je, dat er gebeid werd door de huistelefoon, terwijl' John bij mij stond in de badkamer, toen jij buiten westen lag? Dit deed ongetwijfeld de in bet geheel niet flauw gevallen mevrouw Van Wieringen. Had Teun den hoorn genomen, ik durf er een eed op doen, dat hij geen stem zou hebben verno men. Hierdoor werd getracht, het als een onmogelijkheid te doen voorko men. dat John de man zou zijn. che daarvóór en daarna telefoneerde. Die heeie slaapkamerscène bij mevrouw heeft me zeer veel doen begrijpen. Het in haar hart vrij eenvoudige mensch verraadde zichzelf eigenlij k aanhoudend. Ze bleek bij voorbed i dingen te weten, die baar zoons, om dat ook zij die niet wisten, niet kon den hebben verteld. Waarom telefoneerde je van nacht naar de tuinmanswoning, als je den tuinman, dien ik een tijdje ver dacht heb, onschuldig achtte? Om twee redenen. Ten eerste om te zien. of John de waarheid had ge zegd over het moeilijke telefoneeren met Betsy. Had hij dit gelogen, dan had de tuinmansdochter óók mede plichtig moeten zijn, want dan was hij beslist opzettelijk met een bijbe doeling naar haar woning gegaan op den middag, dat hij uit de keuken, uit de keuken Bram, de snaar meenam. Voorts wilde ik Hendrik vast wakker maken, opdat hij, als ik Willem om de veldwachters zou sturen, het Hek spoedig zóu kunnen openem. Waarom prees, je mijn helder oogenblik, toen ik je eenvoudig vroeg, wanneer dat blauwzuur in het glas van de keukenmeid kon zijn gedaan, als je wist, dat John het er in gewor pen had? Wel, omdat je mij er, zonder het te weten, op attent maakte, dat ik me door John'niet te vroegtijdig in de kaart mocht laten kijken. Aan die hel derheid had jij dus zjelt niet veel, omdat alleen ik er bij zag. Waarom mocht Eddy niet gaan kijken, of de achterdeur gegrendeld was? Waarom moest speciaal ik dat doen? Ik verwed er om, dat je toen den jongsten zoon verdacht hebt. En dat was mijn bedoeling, dat wil zeggen, niet dat Jij het deed, maar dat John denken zou. dat ik bezig was het te doen. Waarom? Och ja, waarom, Arie. waarom in 's hemelsnaam wilde die vrouw haar man kwijt? Ja. waarom is de aarde rond. Bram? Maar als je op een antwoord gesteld bent, wil ik het je wel verkla ren. Ik ben nog zoo het een en ander te weten gekomen. Mevrouw Van Wie ringen. in haar jeugd een schoonheid, kwam uit een zeer bescheiden en he laas niet al te best milieu. Zij was destijds met haar man niet uit liefde, zelfs niet uit vrijen wil getrouwd en vóór haar huwelijk was ze verloofd met John. toeivnog een kellner in een onbeduidend café'tje. dus met een ge ring inkomen. Op het voortdurende aandringen van haar ouders heeft ze die verloving moeten verbreken. En onder pressie trouwde ze toen met den destijds nog wel niet rijken, maar dan toch eenigszins welgestelden Van Wieringen. Ze heeft het nooit bepaald slecht bij hem gehad, doch ze kreeg een groelenden hekel aan hem en in déze fout ligt de oorzaak van het geheele drama haar hart behoorde toch altijd nog aan John. Toen dan later John als butler bij hen in dienst kwam, heeft ze, Ingenomen als ze was door zijn persoon, waartegen ze opzag, en teleurgesteld door het nietszeggende in het leven van haar echtgenoot, zich tenslotte door John s inblazingen laten misleiden. Diepzinnig voegde hij er aan toe: Zoo zie je. dat soms idealiseering kan leiden tot de meest grove banali teit. Weet Je wat ik niet begrijp? Noem eens wat? Je bent scherp, waarde heer. om-" dat je eigenlijk teleurgesteld bent. had die tien mille zeker willen hou den? Och, wat dat betreft, ik mócht ze houden, zooals hij van tevoren ge zegd had. Kijk maar. Ietwat noncha lant liet hij me het bundeltje zien. Maar zeg nou eens iets van het vele, dat je niet begrijpt. Dit: dat zoo'n man als die John. zoo'n listigaard, niet reeds heel wat meer op zijn kerfstok heeft. Maar dan zou hij allicht al eens eerder doof de mand zijn gevallen en had hij de ge tuigschriften niet gekregen van baron hoe heet hij ook weer? Kijk eens. Bram, trek uit die vraag, vóór alle dingen de leefing. dat je nooit iemand mag prijzen voor zijn deugd, zoolang hij niet in de verlei ding is geweest ondeugend te zijn. John heeft vermoedelijk nooit de kans ge had zoo geraffineerd te werk te gaan en dus ook nooit om een misdrijf te begaan. Want voor een misdaad uit hartstocht, een niet berekende mis daad,«daarvoor deugt dat soort man niet. Maar hier, met het verleden als steun, kreeg hy zijn kans. Wil je wél gelooven, dat er iets uitgaat van zoo'n kerel? Met uw verlof mijnheer, neen, mijnheer, dat geloof je niet. Integendeel, ik geloof het wel de gelijk, want zelfs nu ik zijn misdrijf geheel doorzag, stond hij me nog voor den geest als een beeld van onbe rispelijkheid en correctheid en ala iemand, die dadelijk het berispelijke van anderen opmerkte. Ik moet mijn verontschuldigin gen aanbieden, Bram, hernam hij na een poosje, terwijl hij, omdat het landschap schuil ging achter den dam langs de uitgegraven spoorbaan en hij dus eigenlijk niet anders kon, mij aankeek. Omdat je mijn leven in de waag schaal gesteld hebt, toen je mij met. Philip Somer, die toch wel tegen me gekletst hebben kon, er op uitstuur de? Neen, omdat ik je je smoking liet meenemen, terwijl je niet één keer uit de kleeren geweest bent. Herinner je je nögy-Bram, van al een heeleboel jaren geleden, dat we eens een strop hadden; omdat we onze pyjama's niet hadden meegenomen? Toen hadden we te weinig, nu hadden we te veel bij 9ns. Daar liggen tien jaren tus- schen, kerel, als ik mij wel herinner. In tien jaar hebben we nog niet ve*l geleerd. Behalve, dat je in recordtijd een geval, waaruit niemand wijs kan, weet op te lossen. Mijn complimentje deed hem deugd. Om zich goed te houden haal de hij met goed gespeelde verlegen heid zijn sigarenkoker voor den dag. Wij staken beiden op. En reden nu weer door een zon-overgoten land schap, waarnaar ik keek, terwijl ik e- van droomde, aanstonds eens heerl" uit te slapen. EINDE.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2