Op alle Punten wijken de Sovjets OÉc'Èütl strijdt voor Europa DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI De Verovering van Krywoj Rog ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Por week 0.16 Per 8 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.06 - Administratie Telefoon 6288. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Bed.: TeL 6731. Na 6 uur 6137. MBSFOOOTSCHE (OUPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 10.05 i Achtereenvolgende plaatsingen voor do dubbele pr(]s. CATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S PETERSBURG ERNSTIG BEDREIGD Inspanning van laatste krachten Duitsche veldtocht verloopt volgens be paald plan Uit de Duitsche weermachtberich- ten van den laatsten tijd is, naar aan het D.N.B. in aanvulling op het weermachtbericht wordt gemeld, dui delijk op te maken, hoezeer het ini tiatief aan het Oostelijke front uit fluitend in handen der Duitsche mili taire leiding ligt. Van alle deelen van het front worden dagelijks vorderin gen gemeld die ondubbelzinnig be wijzen, hoe de Duitsche en verbonden troepen volgens een bepaald plan den Sovjets van hun steunpunten beroo- ven. Zoo werden in den Zuidelijken sector de belangrijke havensteden Nikolajev en Cherson en de vesting Otsjakow genomen, welke laatste de monding van den Dnjepr in de Zwarte Zee beheerscht. Tegelijkertijd werd op den linkervleugel van den Zuide lijken sector de Duitsche aanval via Korosten naar het Noord-Oosten voortgezet. In het middengedeelte van het enorme front heeft het door slaande succes van den slag bij Go mel het bezit verzekerd van het be langrijke spoorwegknooppunt Gomel. In den Noordelijken sector heeft de Inneming der plaatsen Nowgorod, Kingisepp en Narwa voor den uit hei gebied tusschen Urnen- en Peipus- meer naar het Noorden voortgezetten aanval op beide vleugels goede steun punten opgeleverd. Na het tot stand komen der verbinding tusschen de ten Oosten en ten Westen van het Peipusmeer oprukkende Duitsche strijdkrachten in het gebied rond Narwa, zal nu ook binnen afzienbaren tijd het overige gebied van Noord- Estland van de Sovjets bevrijd zijn. In alle sectoren van het frocit gaan de Duitsche aanvallen voort, hoewel door terreinmoeilykheden en hard nekkige verdediging het oprukkeh zeer bemoeilijkt wordt. De Sovjets spannen telkens weer hun laatste krachten in om het on ophoudelijke Duitsche opdringen nog op te houden. Dit is hun echter tot nu toe nog op geen enkele plaats gelukt. Veeleer be staat de indruk, dat zij vaak volko men het overzicht over den toestand hebben verloren en dientengevolge ook bij het nemen van tegenmaatre gelen onzeker geworden zijn. Aan enkele deelen van het front werd ge constateerd, dat ter verdediging bij een getrommelde afdeelingen in den strijd worden gebracht, die bestonden uit de overblijfselen van verslagen Sovjet-divisies. Bovendien zijn ook reeds vaak re servetroepen en semi-militaire for maties hals vover kop uit de naaste garnizoenen gehaald en in den strijd geworpen. Alle maatregelen waren echter tevergeefsch en betepkenden ten laatste slechts een verhoogd ri sico voor de Sovjet-leiding, dis zich niet meer weer weet vrij te maken van den greep, waarin de Duitsche weermacht haar gevat houdt. Hoe groot de nervositeit van de op perste Sovjet-leiding reeds is, blijkt bijvoorbeeld uit den gepubliceerden oproep van maarschalk Worosjilow, waarbij iedere Sovjet-burger der stad Petersburg als franc-^ireur tot ver dediging der stad wordt verplicht. Daaruit kan de gevolgtrekking wor den gemaakt, dat de opperbevelheb ber van den Noordelijken Sovjet vleugel reeds zelf zijn voornaamste steunpunt Petersburg buitengewoon In gevaar gebraclit ziet. Terwijl de Sovjet-leiding het tot nu toe, buiten de verdediging aan het front, nauwelijks nog tot een tegen werkende operatie tegen de onophou. delijk voortrukkende Duitsche legers heeft gebracht, kan duidelijk worden vastgesteld, hoe de Duitsche troepen naar den wensen der Duitsche leiding telkens weder vorderingen hebben weten te forceeren, waarvan de eer.e op de andere teruggrijpt. Zoo schep pen de thans aan den gang zijnde aanvallen weder de mogelijkheid voor nieuwe operatics in grooten stijl en verkleinen zij van dag tot dag de be wegingsvrijheid der Sovjet-troepen en haar leiding. TEN NOORDEN VAN SMOLENSK 107 PANTSERWAGENS VERNIETIGD f Be Duitsche troepen hebben 20 Augustus ten Noorden van Smolensk, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een Sovjet-aanval onder bloedige verliezen voor de bolsjewisten afge slagen. Vele Sovjet-pan^erwagens bleven door het welgerichte Duitsche afweervuur liggen,' niet in staat tot verdere beweging. De poging der bolsjewisten om de pantserwagens weg te sleepen mislukte door het sterke Duitsche vuur. In korte hevige gevechten baanden zich de Duitsche afdeelingen een weg naar de andere Sovjet-pantserwagens en vernielden er nog veertig. Vai 17 tot 20 Augustus vernielde de Duitsche divi sie, die deze gevechten leverde, 107 Sov j et-pantserwagens. Sovjet-bataljon vernietigd DOOR 22 INFANTERISTEN Een Duitsche Oberfeldwebel heeft met 22 infanteristen bij de gevechten om Gomel op 20 Aug. in een bijzon der stoutmpedige onderneming een geheel Sovjet-bataljon vernietigd. De Oberfeldwebel had met zijn troep het bevel gekregen, het bosch terrein ten Noord-Oosten van Gomel te doorzoeken naar verspreide Sov jetsoldaten en eenige hoogten te be zetten. Toon de Oberfeldwebel op een der hoogten aankwam, zag hij in het dal terugtrekkende strijdkrachten der Sovjets ter sterkte van een batal jon met talrijke voertuigen en stukken geschut. Vastberaden liet hij twee machinegeweren op de hoogte in stelling brengen, die de Sovjets on der vuur namen. Hij zelf deed met de rest van zijn troep een aanval op de bolsjewisten in de flank. Met handgranaten, machinepistolen en de bajonet op het geweer, drongen de infanteristen onder bescherming van het vuur hunner beide machinegewe ren, de. gelederen der verraste bol sjewisten binnen. De tegenstand werd snel gebroken. Het gros van de Sovjet-soldaten was door de vooraf gegane gevechten zoo vermoeid ge raakt, dat zij zich zonder verzet over gaven. De Duitsche infanteristen maakten hier 450 gevangenen en ver overden verscheidene stukken ge schut, twee vrachtauto's? geladen met nieuwe machinegeweren, 25 paar den, 14 voertuigen en eenige hondèr- den geweren en kleinere vuurwapens. De Bru< gehoofden aan den Dnjepr GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN De strijd om de bruggehoofden aan den'Dnjepr welke nog in bezit van de bolsjewisten zijn, werd met nieuw succes voortgezet. Zooals reeds den dag tevoren, gebruikten de Sovjets ook Donderdag pantserwagens, om den Duitschen aanval te keeren. In een hevige botsing tusschen Duit sche en bolsjewistische pantserwa gens en bij felle gevechten leden de Sovjets een nieuwe nederlaag en werden met zware verliezen afgesla gen. In een sector van het front wierpen de bolsjewisten hun land storm in den strijd. Na hardnekkige gevechten van man tegen man, waarin afzonderlijke groepen der Sovjets omsingeld wer den, was het slagveld overdekt met gesneuvelde bolsjewisten. Bovendien vielen opnieuw 5-000 gevangenen in Duitsche handen, nadat reeds op 20 Aug. 2.000 Sovjet-sofoaten gevangen genomen, 115 stukken geschut en 14 pantserwagens vernietigd of buitge maakt waren. Tijdens de succesvolle gevechten, waaraan ook formaties van een Ita- liaansche divisie deelnamen, werden twee Sovjet-vliegtuigen door eenhe den van het Duitsphe leger en 3 door Italiaansche troepen neergeschoten. Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer, 22 Augustus. Het opperbevel van de weerwaebt deelt mede: „Na een veldtocnt van twee maanden in het Oosten staat de Duitsche weermacht met haar bondgenooten onverzwakt diep in.het vijandelijke land. Aan hel geheele front zijn de ope raties in vollen gang. In de Zuidelijke Oekraine worden de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjepr stelsel matig en met zware verliezen vcor den vijand bedwongen. Ten Noordwesten van Kiev trekt de vijand zich achter den Dnjepr terug. In het gebied ten Oosten van Gomel wordt de achter volging van den verslagen vijand voortgezet. Aan het front voor St. Petersburg en in Estland rukken onze troepen al strijden de steeds op. Ook bij de aan vallen aan het Finsche front, aan weerszijden van het Lado ga meer, wordt dagelijks terrein gewonnen. In een grootscnen vernieti gingsslag heeft de sovjet-weer macht verliezen geleden als men zich nauwelijks kan voorstellen. Sedert het begin van den veld tocht zijn meer dan 1.250.000 gevangenen gemaakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15.000 stukken geschut zijn buitge maakt of vernietigd. De Sovjet luchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren, 5633 daarvan werden op den grond vernield, dc rest werd in lucht gevechten cn door luchtafweer geschut neergeschoten. Boven dien is reeds thans de grootste schade aan de vijandelijke oor logsvoering toegebracht door het wegvallen van belangrijke grondstof- en industriegebieden. Aan de Britsche Oostkust heeft de luchtmacht in den af- geloopen nacht twee vijandelijke vrachtschepen door bomtreffers beschadigd. Aar:, dc Kanaal- kust mislukten ook gisteren aanvalspogingen der Britsche luchtmacht. Door jagers en af weergeschut werden 26, door marine-artillerie 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een blokkadebreker der marine heeft voor de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer geschoten. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen tref fers geplaatst op twee lichte Britsche kruisers bij Sidi Ba- rani. Te Tobroek zijn plaatsen, waar troepen en materiaal wer den ontscheept, met bommen van elk kaliber bestookt. Drie Britsche jachtvliegtuigen wer den in luchtgevechten neerge schoten. Overdag noch des nachts verschenen vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied." Menzies biedt ontslag aan GEEN GOEDKEURING VAN ARBEIDERSPARTIJ T neinde een parlementaire crisis te voorkomen heeft Menzies, dc Australische minister-president, naar United Press uit Canberra meldt, zijn ontslag aangeboden. Men neemt aar-, zoo deelt het persagentschap verder mede, dat Menzies zich door tfezen stap den weg open wil houden om in een anderg hoedanigheid naar Londen te gaan, nu de Arbeidcrspar- f-eweigerd had de reis van Men zies in zijn hoedanigheid van minis ter-president goed te keuren. SOVJET-VESTING INGENOMEN AAN DE ZWARTE ZEE De zeevesting Otsjakow, die was in- ger cht als steunpunt van dc bolsje wisten voor lichte zeestrijdkrachten aan de Zwarte Zee, is door een Duit sche diyisie ingenomen, dezelfde di visie ,die reeds in Griekenland bij zondere prestaties verricht heeft. In een dapperen aanval namen de man nen van deze divisie de havenstad, na het hardnekkigste verzet van de zeer zware kustartillerie der Sovjets en van de zeestrijdkrachten te hebben overwonnen. De Verovering van Cherson BELANGRIJK CENTRUM Met Cherson hebben de'Sovjets eer een belangrijke havenstad, die rijh tot groote industrieplaats ont wikkelde, verloren. De haven van Cherson, dat ongeveer lOO.ttoO inwo ners telt, .is door een kanaal met de Zwarte Zee rorbondsn. Als middel punt van een uitgestrekt landbouw gebied is Cherson een belangrijke overlaadhaven voor graan. De haven beschikt over dokken, petcoleumtanks en groote silo's. Voor de Zwarte Zee- vloot, zoowel voor oorlogs- als voor koopvaardijschepen, waren de scheeps- en reparatiewerven van groot gewicht. Cherson is voorts bekend door zijn wapen- en verbruiksgoederenindus. trie. Het bezit bijvoorbeeld fabrieken voor munitieproductie en voor de ver vaardiging van pantserwagens. Dan kunnen nog de textielnijverheid, de leerindustrie en de bontnijverheid, lalsmede de chemische industrie ge noemd worden. Tenslotte zijn er ver- jscheidene fabrieken voor de levens middelenindustrie. (Zie verder elders in dit blad.) Onvervangbaar Verlies voor de Sovjets IJZERERTS EN GRAAN De Sovjet-Unie beschikt over aan zienlijke ijzererts-mijnen, welker ge zamenlijke opbrengst op 10,9 mil liard ton worden geschat, waarvan 4 5 milliard ton bestemd schijnt te zijn voor industrieele doeleinden. Ondanks alle pogingen, het delven der bodemschatten evenals de pro ductie naar het. Oosten te verleggenj en zoo mogelijk in het Aziatische deel der Sovjet-Unie op te slaan, is toet het gebied van Krywoj Rog, dat eer dezer dagen door de Duitsche troe pen is bezet, verreweg het gewich tigste gebleven. Dat gebied bezit nie alleen de grootste aangegeven erts reserves met een ijzergehalte va 58 67 procent en slechts weini fosfor- en zwavel bijmengsels, maa daar is ook het mijnbedrijf sterk uii - gebreid. In het Jaar 1928 werd <r niet minder dan 16.07 millioen to uit die mijnen opgedolven, hetgec i rond 60 procent van de totale o - brengst aan ijzererts in de Sovje - Unie uitmaakte. Daarnaast leverdf n nog de Oeral 7,7 millicen ton en e midden-gebieden van de Sovjet-Ur e 14 millioen tdn ijzererts op. Als g z:rd, beantwoordde het overwic tt van een enkel district niet aan le bedoelingen der sovjet-regeering. c ie zeer sterk voor defensieve overwegi ï- gen men kan ook wel en/zelfs l d- ter zeggen: voor oorlogszuchtige ovir- wegingen geporteerd was. Men was echter klaarblijkelijk njet in staat de ten aanzien van de van de industrialiseering voorgenomen, doch op geen stukken na bereikte opvoering der productie, anders te verwezenlijken dan door verhoogde uitbuiting van de ertsvoorraden in Krywoj Rog. Zoo hebben de Sovjets dus thans ruim 61 procent van hun ijzererts-mijnen verloren, een verlies, dat natuurlijk tot het grootste gebrek in de industrie moet leiden. Niet te vervangen verlies Ondanks de voorraden op andere plaatsen, zal het zonder twijfel on mogelijk zijn, hiervoor compensatie te vinden. Men moet niet vergeten, dat de overige mijnen grootendcels zeer ongunstig zijn gelegen ten op zichte van de verkeers-mogelijkhe- den. Zoo zijn <^e ijzerertsmijnen in den Oeral niet minder dan 2400 K.M. per spoor (dat is de afstand Ko ningsbergenMadrid) verwijderd van het met hen tot één combinatie be- hoorende kolenbekken van Kusnezk. In de Oekraine daarentegen is het overwinnen van zulke afstanden niet noodig, zoodat het stichten van een industrie-district aan den Dnjepr met mfjnbouw-ondernemi^gen en chemische fabrieken in geografischen zin begunstigd wordt. Teekenend voor deze natuurlijke ligging is, dat zelfs na de plannen voor het ver plaatsen der zware industrie naar het Oosten in het jaar 1942, toch al tijd nog 52 procent van de Sovjet- ijzerindustrie en plettcrijen uit de Oekraïne daarbij uitvallen. Het ver lies van het gebied-van Krywoj Rog beteekent in elk opzicht een zeer in grijpende verzwakking van het bewa- penings-potentieel der Sovjets, ter wijl ook overigens de Oekraine tot de voornaamste voorzieningsgebieden der Sovjet-Unie behoorde. Zoo lever de de Oekraine .o.a. 33 procent van den totalen korenoogst en het was derhalve de graanschuur van het land. Onder de bescherming van de Duitsche Weermacht keeren dc gevluchte Sovjet-boeren en boerinnen in hun woonplaatsen terug. (Hoffmann.) I Voldoende 1 Groente S.4BOTEERENDE HANDE- a LAREN J Toen wij gisteren, ter bevoeg- I der plaatse, de klachten van tal van huisvrouwen overbrachten, I dat er vrijwel geen groente bij de winkeliers te verkrijgen was kropsla, spercie- en snijboo- I nen ontbraken volkomen heeft men ons dit geantwoord: Er is volop groente R beschikbaar! Meer dan voldoende zelfs. De oorzaak der D niet-aanwezigheid van groente bij de winkeliers ligt niet in het gebrek, doch in de sabotage van die handelaars, welke weigeren te leveren tegen den vastgestel- den prijs. Deze handelaren zijn gewend aan winstmarges var. 60 pet. g Hoewel dc thans vastgestelde prijzen nog een zeer behoorlijke winst waarborgen, wenschen zij I daarvoor niet te leveren. Winkeliers en 't publiek doen dus verstandig voet bij stuk te g houden en op hun beurt te wei- 1 geren hoogere prijzen te beta- len. Dan zal naar onze overtui- n ging aldus de bevoegde in- stantic deze misère zeer spoe- j dig overwonnen zijn. Afdoende maatregelen tegen J de sabotecrende handelaren, die het publiek aldus ernstig bena- f deelen, kunnen o.i. echter niet uitblijven. Aanval op Alexandria BRANDEN IN IÏET HAVENGEBIED In den vorigen nacht heeft de Duitsche luchtmacht een succesvol len aanval gedaan op de haven installaties van Alexandrië. Waarge nomen kon worden, dat overal in het havengebied bommen insloegen en vooral in de Westelijke haven constateerde men branden, aldus het D.N.B. Iran en de Oorlog ONBEVREDIGEND ANTWOORD De Zweedsche Nya Dagligt A1- lehanda publiceert een bericht van United Press uit Londen, volgens hetwelk Londen het antwoord der Iraansche regeering op de stappen van Engeland en de Sovjet-Unie on bevredigend acht. Bij het mondelin ge antwoord, dat den diplomatieken vertegenwoordigers van Engeland en de Sovjet-Unie te Teheran werd gege ven, liet men doorschemeren, dat een uitvoerige, schriftelijke nota zou vol* gen. DE BESPREKING OP DEN OCEAAN Naar de Uniteds Press uit Londen meldt, zou de kwestie-Iran tijder.s de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill op den Atlantischen Oce aan uitvoerig besproken zijn. Roose-' velt zou volledig begrip aan den dag gelegd hebben voor het Britsche standpunt, dat Iran „van de Duit* schers gezuiverd moet worden." ONDER CONTRÖLE In verband met den.door Engeland én de Sfovjet-Uitie - gestelden eisch. dat de regeering van Iran de Duitsche burgers het land zal uitzetten, meldt de Londensche correspondent van de New York Times het volgende: In de Britsche hoofdstad is men van meening, dat Iran dezen elsch van de hand zal wijzen en dat c^erhaive een opmarsch zal volgen. In 'werke lijkheid, zoo meldt de Amerikaansche journalist, wenschen de Britten en Sovjets deze weigering van Iran in den grond van hun hart, teneinde het land van den sjah onder hun con trole te brengen. Weermacht-Bevel hebber in het Z.-O. des Lands Dc bevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft gisteren met een gevolg uit zijn staf troepenonder- deelen van leger en luchtmacht, S S. en politie, benevens andere instanties der weermacht in het Zuid-OoSten des lands bezocht. Te Tilburg werd hij ontvangen door den bevelhebber der Ordnungspolizei, generaal Schu mann. De bevelhebber der Weermacht kon herhaaldelijk uiting geven aan zijn voldoening over hetgeen hij bij troepen en dienstinstanties zag. BELEDIGING VAN SPAANSCHE VLIEGERS-VRIJWILLIGERS VOOR DEN STRIJD TEGEN DE SOVJETS. Vrijwillige Spaansclie vliegers voor den strijd tegen de Sovjets werden op 16 Augustus j.l. op plechtige wijze beëedigd. Beze plechtigheid werd o.a. bijgewoond door den Spaanschen ge zant. Excellentie Graaf Mayalde. Onze foto toont de beccdiging. (Orbis-Holland.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1