Laatste Nieuws Goederenverkeer Duitschland HIJ WEET DE WE6 IN HEEL AMERSFOORT Het hooge Noorden AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 5 GELDERSCHE VALLEI Nijkerk Wat de Raad zal behandelen Het gemeentebestuur van Putten heeft medegedeeld, dat het hem wenschelijk voor komt branden In de buurtschap Diermen voortaan van N(]kerk uit te doen bestrijden. B. en W. van Nijkerk hebben daartegen geen bezwaar, mits een gemeenschappelijke rege ling wordt opgemaakt. Tengevolge van het uitreiken van de per soonsbewijzen is ter secretarie een-achter stand ontstaan. B. en W. stellen voor, voor den tijd van 6 maanden maximaal 175. per maand voor de bezoldiging van hulp personeel ter beschikking te stellen. Voorgesteld wordt aan V.V.V. over het jaar 1941 een subsidie van 80.te ver- leenen. Het R.K. schoolbestuur verzoekt mede werking tot de aanschaffing van een nieu we methode voor het onderwijs in de Ne- derlandsche taal (taalmethode Maasland!, waarvan de kosten 130.- zullen bedragen. B. en W. stellen voor de gevraagde medewer king te verleenen. Tot 1 Juli J.l. is het Bouwbureau ge financierd uit de bedragen, welke voor ar chitecten honorarium geraamd waren op de begrootingen voor den herbouw. Tengevolge van de weersomstandigheden heeft deze her bouw niet zijn beslag gekregen. Het komt B. en W. billijk voor een bedrag van 970.-, verminderd met 250.-, aan het Bouwbureau uit te betalen ten laste van de gemeentekas. Die 250.- worden betaald door „Comervo" te Amsterdam voor het houden van toezicht op den bouw der woningen voor E. v. d. Veen en deze maatschappij. B. en W. stellen voor aan het verzoek van Ged. Staten van Gelderland te voldoen om deel te nemen aan een te vormen kring van geneeskundig schooltoezicht. De heer H. Hamburger heeft bedankt voor het lidmaatschap van de commissie tot wering van schoolverzuim. De voordracht voor een nieuw lid luidt: 1. N. L. Rinket, 2. F. Hof. Voorgesteld wordt een verzoek van C. van Wijnen tot ontheffing van schoolgeld in handen van B. en W. te stellen voor af doening. B. en W. achten het billijk de beloo ning voor den concierge van het gymnas tieklokaal aan de Deelenstraat te brengen van 3.- op 4.- per week ingaande 1 Juli. Soest DIEFACHTIGE JEUGD Behalve aardappelen is ook fruit een ge wild artikel dat de jeugd tegenwoordig graag uit particuliere tuinen kaapt. Vooral in de buurt van de Molenstraat moet dit erg zijn. De" politie achterhaalde deze week niet min der dan 12 knapen, die zich daaraan schul dig maakten, allen uit de Molenstraat. OPENLUCHT THEATER A.s. Zondag zal in het Openlucht Theater worden opgevoerd het blijspel van Jean Bap- Viste Moliere, getiteld „De ingebeelde zieke". CONCERT IN DE MUZIEKTENT Woensdagavond a.s. om half acht geeft het harmoniegezelschap „Patlëntia Vinclt Omnia" een concert in de muziektent te genover het Raadhuis. ALARMSIRENES In het vervolg zullen op de 1ste en 3do Zaterdag van do maand des middags 12 uur de alarmsirenes worden beproefd door het geven van het signaal „luchtalarm geëindigd" (continutoon). Dit geldt niet voor de alarminrichting te Boesterbérg. GIFT VOOR WINTERHULP Tot en met a.s. Zondag rijden de auto-tje: van dc racebaan nog. Vier weken is het pu bliek dan in de gelegenheid geweest zich daar te vermaken en zeer velen hebben dit dan ook niet nagelaten. Als dank heeft de firma Bennor 100 beschikbaar gesteld voor W.H.N. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende gevonden voorwer pen zijn Inlichtingen te bekomen bij de po litie. Kinderschoentje, blauwe regenjas, pakje met badgoed, gummi cape, aktetasch, bro che, zilveren armband, ceintuur, wit poesje, portemonnaie m. inhoud, zilveren dames polshorloge. klokje, sleutel, linnen zak m. inhoud, zak sprokkelhout, zwart poesje en gevlekte hond. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN A.s. Zondag 24 Augustus dienst Apotheek ^Soest", Soesterbergschestr. 8, Tel. 2497. Bunschoten RA AD S VERG ADERING Woensdagavond. 27 Aug. om half 8 heeft ten raadsvergadering plaats. De agenda luidt: 1. Opening en notvllen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot af- en overschrijving be grooting 1941. 4. Behandeling verzoek van het bestuur der Vereeniging tot stichting en Instand houding van eei\ school met den bijbel te Spakenburg om medewerking, ingevolge art. 72 d^r L.O.-A'et 1920. 5. Behandeling schrijven van de Vereeni ging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen voor buitengewoon on derwijs te Amersfoort om een bijdrage fti het exploitatietekort dier school over de jaren 1939 en 1940 en vaststelling bijdrage voor 1941. '6. Voorstel tot vaststelling van een ar- beidso vereen komstenbesluit voor de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst. 7. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.- wet 1920 over 1940 voor t(e Besturen der bijzondere lagere scholen 8. Mcdedeellngen. 9. Rondvraag. Leusden «LUITINGSC'ONCERT TAN LISIDUNA Dinsdagavond 29 Aug- zal „Lisiduna", tot slot van dit zomerseizoen een buitencon cert geven in de tent bij „de Mof", alhier. Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: 1. Heros, marsch. Nieholls: 2. Blijspel ouverture, Kelav Bela: 3. Fantasie sur la Opera Martha, Flotow; 4. Prinz Eltel Frie- drich, mars. H. L. Blankenburg. Pauze. 5. Dead or Glory, marsch, R. Hall: 6. Simple commo Bonjour, ouverture, v. Fight: 7. Sou de Hollnnde, fantasie, Gadenne; 8. Kolonel Bogey, marsch, Alford. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 23 Aug. Ge huwd: Cornelis Dingeman Binkhorst en Saskia Valkhoff. Overleden Anthonius van Era- pelen. oud 18 daeen. PREDIKBEURTEN 24 AUGUSTUS AMERSFOORT. St. Jorlskerk 10 uur Ds. van den Berg: 5 uur Ds. Pan nebakker. Bediening van den H. Doop. Donderdag 28 Aug., 7.30 uur Avondgebed. Nieuwe Kerk 10 uur Ds. G, B. Westenburg, Hilversum; 5 uur Ds. van den Berg. Emma Kerk 10 uur Ds. Hofstede, Leusden: 6 uur Ds. B. van GinkeL Wezcp. Jeugddienst. Amersfoortsche Bergkapel. Regen tesselaan 21). 10.30 uur Ds. J. J. Thomson. Baarn. Onder werp: „Door het vuur beproefd" (I Petr. 1:7) (Kerk Appelweg). Geen Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur Ds. Nauta. Gasthulskerk T0 uur de heer Mallekote. WUkgebouw (Laurens Costerpleln) 10 u. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 U. Kinderkerk. WIJkgebouw Bethel 10 u. Kinderkerk. Remonstrantsche Berk 10 uur Ds. P. D. TJalsma. Rotterdam. Doopsgezinde Gemeente (Fred, van Blankenhelmstraat 40) 10.30 uur Ds. Golterman. Vrijzinnig Hervormden (Luth. Kerk) 10.30 uur Da. Elink Schuurman. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur gecomb. dienst met dc Vrijz. Herv. Geref. Kerk (Lieve Vrouwestraat) 10 uur Ds. Popma; 5.30 uur Ds. F. A. den Boeft, RotterdamKralingen. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur Ds. F. A. den Boeft; 5.30 uur Ds. Hol- werda. Geref. Kerk Weste-kerk) 10 uur Ds. Holwerda: 5.30 uur Ds. Popma. Geref. Kerk H.V. (Appelweg) 10 uur Ds. Herngreen; 5.30 uur geen dienst. Chr. Gerei. Kerk 10 uur Ds. Drenth. Voorber. voor het H. Avondmaal: 5.30 uur Ds. Drenth. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5 uur Godsdlenstoefeninigen. Vrije Geref. Gem. 9.30 en 5 uur Godsdienstoefeningen. Vrije Evang. Gemeente (..Concordia". Langestraat 113) 8 uur Br. Kranenburg, Utrecht. Donder dagavond 7.30 uur geen dienst. Chr. Science Society (Arnhweg 7). 10 u. Holl. Dienst. 11.15 u. Eng. Dienst. Onderwerp: „Gemoed". HOOGLAND: Ned. Herv. Kerk. 10 uur de heer J. Swijnenburg, Zeist. HOEVELAKEN: Ned. Herv. Gem 10 uur Ds. Abbringh; 6.30 uur den heer Nijenhuis uit Ermelo. Geref. Gem. 10 en 6.30 uur preeklezen. BUNSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. v, d^ Berg. van Hagenfeteln; 6.30 uur Ds. Schipper. Geref. Kerk 10 uur Ds. de Jong: 6.30 uur Cand. Hoog kamp. Chr. Geref. Kerk 10 uur Lezen; 6 30 uur Ds. Hoogendoorn, van Zierlkzee. SPAKENBURG. Geref. Kerk 10 uur Ds. Post: 7 uur Ds. de Jong. EEMDMK: Geref. Kerk. 10 uur Cand. Hoogkamp; 7 uur Ds. Post. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogendoorn, ZIerikzee. NIJKERK: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. G. Huls, Ter Aar; 5 uur Ds. C. van Dop, Voorthulzen. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. W. van den Bos. Oude Wetering. Evangelisatie (Gebouw v. Delenstr.) 10.30 uur Ds. G. Stratlng, em. pred. te Amersfoort. N1JKEKKERVEEN: Ned. Herv. Kerk 9.30 en 7 uur Ds. Keiler. KOOTWIJK: Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Van Voorst; 3 uur Ds. Berger. KOOTWIJKERBROEK: Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Haar, Genemul- den. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Berger. VOOKTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Van Dop: 6.30 uur Ds. C. J. van der Graaf. Nijkerk. Gerei Kark 9.30 en 6.30 uur Ds. J. R. Goris, Apeldoorn. ZWARTEBROEK: Ned. Herv. Kerk 2.30 uur Ds. Van Dop. Voorthulzen. Gerei. Kerk 9.30 en 3 uur Cand* J. Verhagen. A'dam. BARNEVELD: Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. W. L. Korfker. SCHERPENZEEL: Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Westra Hoekzema. SOEST: Ned. Herv. Kerk Oude Kerk 10 u. Ds. J. Cramer. Emma Kerk 10 u. Cand. R. v. Apeldoorn uit Leiden. Kerkgebouw Hees 10 u. Ds. W. v. d. Waal. Eltbeto. Kinderkerk. Herv. (Gerei.) Evang (Chr. U.L.O.-school. Pr Bernhardlaan) 10 u. Ds. L. Schipper uit Bunschoten. 6 30 u. Ds. Koolhaas uit Huizen. Gerei. Kerken. Jullana-Kerk 10 en 4.30 u. Ds. Houtman van Maarssen. Wllhelmlna-Kerk 10 en 5.30 u. Ds. W. H. Wlerda van Vljfhul- Christ. Geref. Kerk 10 en - 5 u. Ds. L. de Bruyne. Ver v. Vrijz, Godsdlenstlgen (.Religie en Kunst" Rembrandtlaan) 10.30 u. Cand. H. Wethman uit Den Haag. SOESTERBERG: Ned. Herv Kerk 10 u. Cand. J. L. Meester uit Utrecht. HUIS TER HEIDE: Ned Herv. Kerk 10 u. Ds. M. J. Top uit Dongen. BAARN: Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds. Groeheveld uit Soest. 5 u. Ds. Kievit. Gebouw Calvijn (Tromplaan) 10 u. Ds. Kievit, Geref. Kerken Oude Utr weg 10 u. Ds. E. T. v. d. Born uit Heemstede. 5 u. Ds. Bos. Laanstraat 10 u. Ds. J. Bos. 5 u. Ds. E. T. v. d. Born uit Heemstede. Christ. Ger. Kerk (Nassaulaan) 10 en 6 u. Ds. Joh. v. Doorn uit Ouderkerk a. d. Amstel. Ned Luth. Genootschap Geen dienst. Doopsgez. Gem. (Eemnesserweg 63B). Geen dienst. Ger. Kerk H.V. Bijeenkomst te Amersfoort Appelweg 15 10 en 5.30 u. Ds. Herngreen. Ned Prot Bond (Kampstraat) 10.30 u. Ds. R. H. Oldenman uit Santpoort. PRIJSVORMLNGSBESLUIT 1941 In het Verordeningenblad van heden, is verschenen een besluit van de se cretarissen-generaal van de Departe menten van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Vis- schery, van Waterstaat, van Binnen- landsche Ziken en van Financiën be treffende iriisvormine. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Opsporing verzocht wegens moord ƒ5000.— BELOONING De commissaris van politie te Delft deelt mede, dat in den nacht van 14 op 15 Augustus aldaar een moord ge pleegd is. Voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aanhouding en opsporing van den dader, wordt een belooning van vijfduizend gulden in uitzicht gesteld. De commissaris van politie verzoekt, als verdacht van dezen moord, opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van Jan fvan Blerkom, zich ook noemende Jan Verhagen, geboren te Vlissingen 2 Januari 1918, student te Delft en van Charles James Courtney Hugenholtz, geboren in Borculo 23 Maart 1915, eveneens student te Delft. Presidenten-curator TE LEIDEN EN DELFT In het Verordeningenblad van heden wordt een decreet van den Rijkscom missaris bekend gemaakt, waarbij be paald wordt, dat de artikelen 2 tot en met 5 van Verordening nr. 153/1941 van heden af worden toegepast op de Rijks universiteiten te Leiden en dc Techni sche Hopgeschool te Delft. Voor deze beide instellingen van Kooger Onder wijs gaan de bevoegdheden, rechten en plichten van het college van curatoren dus over op den .president-curator. De colleges van curatoren in Leiden en Delft hebben tegenover de presidenten curator adviseerende bevoegdheid. De presidenten-curator in Leiden cn Delft staan van nu af aan in de uitoefe ning van hun functie onder toezicht van den secretaris-generaal en zijn verplicht, diens bevelen, aanwijzingen en voor schriften onverwijld op te volgen. Art. 5 van de Verordening nr. 153 be paalt, >dat de Secretaris-generaal de pre sidenten-curator benoemt en ontslaat en dat het college van curatoren bestaat uit vier leden, die door den Secretaris generaal, den president-curator ge hoord, worden benoemd. Zoolang de Se cretaris-generaal de colleges van curato ren niet opnieuw samenstelt, bestaan deze colleges uit de leden, die er tot dus ver toe behoorden. NATUURLIJKE KINDEREN VAN NED. 3IILITAIREN In het heden verschenen Verorde ningblad is opgenbmen een besluit van, den seci'etaris-generaal van het De partement van Justitie betreffend wettiging van kinderen van Neder- landsche militairen. R.K. KERKDIENSTEN Wijzigingen voorbehouden.) Par. St. Ansfrldus Zondag H.H. Missen om 7.30, 9 en 10.30 u. Hoogmis. 6 uur Lof. Par. O.L. Vr Hemelvaart Zondag H.H. Missen 7.30, 9 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Par. St. Franclscus Xav. Zondag H.H. Missen om 6.30, 8, 9.15 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Par St. Henrlcus Zondag H.H. Missen om 7, 8-30 en 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. ACHTERVELD: Parochie St. Jozef Zondag H.H. Missen om 7.30 u. Vroegmis. 10.30 Hoogmis. 6 uur Lof. HAMERS VELD: Par. St. Jozel. Zondag H.H. Missen 7.30 en 11 uur Hoog mis. 6 uur Lof HOOGLAND: Parochie St. Martlnus Zondag 8 u. Vroegmis, 9.30 Kindermis, 10.30 Hoogmis. 6 u. Lof. Maandag 1ste H. Mis op Leo's Oord, 8.45 u. 2e H. Mis. Andere dagen H. Missen om 0 en 8.45 u. HOOGLANDERVEEN: Par. St. Joseph Zondag 8.30 uur Vroegmis. 10.30 uur Hoog mis, 5 uur Lof. Maandag H. Mis ln de St. Josephsttchting. Andere dagen H.H. Missen om 8.00 uur. SOEST: Kerk Steenhotsiraat H.H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. Kerk Nleuwerhoek H_H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis lp.30 uur. Lof 6 uur. Kerk Soest-Zuld. Ie H. Mis 8 uur. Hoogmis 10 uur. Lof 6 u SOESTERBERG'. Vroegmis 9 uur. Hoogmis 11 uur. Lof 4 u met Duitsche Rijk In liet heden verschenen Verorde ningenblad wordt gepubliceerd Veror dening nr. 162 betreffende de prijsvor ming met betrekking tot het goederen verkeer met het Duitsche Rijk. Hierin wordt bepaald, dat voor leveringen en diensten, welke uit het bezette Neder- landsche gebied naar het gebied van het Duitsche Rijk worden gericht, ten hoogste die prezen of vergoedingen mogen worden gevraagd, welke binnen het. bezette Nederlandsche gebied zijn toegestaan. De Verordening treedt op 1 Septem ber 1941 in werking. Op hetzelfde tijd stip treedt de verordening nr. 6 van den Opperbevelhebber der legergroep over het verbod betreffende de ver hooging der prijzen van 10 Mei 1940 buiten werking. Scheurbesluit pachtovereenkomsten De directeur-generaal van den land bouw maakt de landbouwers-pachters opmerkzaam op den inhoud van het zgn. Scheurbesluit Pachtovereenkom sten. Het. Scheurbesluit Pachtovereen- 'konisten, dat in de plaats treedt van artikel 27 der Pachtwet, bepaalt, dat de pachter na overleg met den ver pachter bevoegd is de bestemming van het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de algemeene of landbouwkundige belangen dit wen schelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen verzet, richt de* pachter zich tot het pachtbureau, met het ver zoek om machtiging tot geheele of ge deeltelijke wijziging van de bestem ming van het- gepachte. Het pachtbu reau geeft deze machtiging slechts na het desbetreffende advies van den rijkslandbouwconsulent te hebben in gewonnen. Dit besluit geldt zoowel voor pacht- overkomsten voor onbepaalden tijd als voor pachtovereenkomsten voor be paalden tijd, welke voor 1 Januari 1936 zijn aangegaan. Bij wijziging van de bestemming van hel gepachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van grasland in bouwland, hetgeen van groot belang is voor de voedselvoorziening van ons volk, of noodzakelijk ter verbetering van de bodemgesteldheid. Onder wijziging van bestemming is .m. ook begrepen de omzetting van jveiland in hooiland, hetgeen in sommi ge streken in bepaalden omvang zeer gewenscht is met het oog op een be tere voorziening van het vee met hooi en kuil gras. De pachters, die bezwaar mochten hebben tegen het nemen-van initiatief ten deze, kunnen zich in verbinding stellen met den rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. RESTITUTIE VAN MOTOR RIJTUIGENBELASTING Reeds werdbekend gemaakt, dat houders van zestigdagenkaarten, wier rijvergunning ingetrokken of niet ver lengd werd, na afloop van den geldig heidsduur van de kaart restitutie van belasting kunnen krijgen over het aan tal niet gebruikte dagen op de kaart. Thans heeft de waarnemend secre taris-generaal van het departement van Financiën aan den A.N.W.B. be richt. bereid te zijn ook. indien de rij vergunning tijdens den geldigheids duur van de zestigdagenkaart eenige maanden ingetrokken geweest is, in ieder geval op zichzelf te beoordeelen of er aanleiding is voor restitutie. Men wende zich daartoe tot genoem den wnd. secretaris-generaal. Ook komt het voor, dat houders van zestigdagenkaarten weliswaar doorloo pend in het bezit van eer rijvergun ning geweest zijn. maar dat zij, omdat de toegewezen hoeveelheid benzine zeer gering was, tijdens den geldig heidsduur geen zestig dagen hebben kunnen rijden. In deze gevallen vindt de waarne mend secretaris-genera al geen termen om restitutie te verleenen. strijdt voor Europa HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend Aan het Oostelyke front blij ven de operaties'volgens de plan nen verloopen. Aan de' Zuidoostkust van En geland brachten gevechtsvlieg tuigen gisteren een koopvaardij schip van 10Ö0 brtr tot zinken. In den afgeloopen nacht heeft het ïuchtwapen verscheidene vliegvelden op het Britsche eiland gebombardeerd. Mijnve- gers en patrouillevaartuigen scho ten in het Kanaal twee Britsche bommenwerpers omlaag. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de Brit sche vlootbasis Alexandrië, in den nacht van 21 op 22 Augus tus werden bomtreffers geplaatst op havenwerken en bédrijven van verbruiksartikelen. Er ont stonden groote brapden. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen met geringe uit werking laten vallen op verschil lende plaatsen in West- en Zuid- wpst Duitschland. Luchtdoelartil lerie schoot een der aanvallende bommenwerpers omlaag. DALMATISCHE Ki;ST OORLOGS GEBIED De leider van den Kroalischen staat, dr. Pavelitsj, heeft een mededealing be kend gemaakt, waarin o. m. gezegd wordt: De Italiaansche regeering heeft aan de Kroatische regeering medegedeeld, dat zij het noodig acht het kustgebied van Fiume tot Montenegro in het belang van de oorlogvoering tot militaire zóne te maken. De hiertoe noodige maatrege len vereischen, dat het militaire com mando een dienovereenkomstige» in vloed krijgt op de aangelegenheden van de openbare veiligheid en van het ver keer. De Kroatische regeering verheugt er zich over, dat zij in de kwestie van de gemeenschappelijke bescherming der belangen, van den onafhankelijkcn staat Kroatië en van het verbonden Italië iets kan bijdragen om deze maatregelen te steunen. De leider van den Kroatischen staat heeft dientengevolge voor dat kustgebied een reeks maatregelen ge troffen. Dë gezant, dr. Farcic, is benoemd tot burgerlijk commissaris bij wien het ge heele bestuur in dit gebied berust. Hij heeft zijn zetel in hei gebouw van het commando van het tweede Italiaansche leger ten einde alle kwesties van open bare veiligheid en orde in dit gebied met de militaire maatregelen in over eenstemming te brengen. Voorts wordt, de spoorlijn van Fiume naar Spalato met haar telegraaf- c-n telefoonlijnen onder militaire controle geplaatst. Bo vendien worden de militaire eenheden van het Kroatische leger in dit gebied aan liet Italiaansche commando onder geschikt gemaakt. Commissaris van politie te Eindhoven Naar aanleiding van het bericht dat de heer F. M. J. Vermeulen te 's-Gra- venhage voorloopig is belast met dc waarneming vande functie van commis saris van politie te Eindhoven met be stemming om op te treden als comman dant der ordepolitie aldaar, vernemen wij van den persdienst der N.S.B. dal de heer Vermeulen hoofd is van dienst 9 (motor W.A.) van het slaf- kwartier der W. A. De heer Vermeulen- werd 27 Decem ber 1885 te Gorinehem geboren, door liep de M.U.L.O. school cn trad op 15- jarigen leeftijd in militairen dienst. In 1915 werd hij tot 2e luitenant benoemd bij den materieel-dicpst, in 1919 volg de zijn bevordering tot lc luitenant en inl931 werd de heer Vermeulen tot ka pitein benoemd. Laatstelijk was hij in Den Haag werkzaam. Na den oorlog trad hij toe tot de N.S.B. JAARVERSLAGEN brochures, boekwerken, dissertaties en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleverd worden. N V. Drukkerij Onnes, Snouckaertl. 9 AANVANG CURSUS BEGIN SEPTEMBER. Aanmelding APOTHEKER BERN. A. L. JANSEN, Apotheek v.h. Fa. C. B. Kok tn Zn., LANGESTRAAT 74 AMERSFOORT maar kan niet bij de bel. Daarom wordt Uw drukwerk anders en vee', beter afgeleverd doch minstens even snel. Voor briefpa pier, visitekaar ten, familiedruk werk waar ha bij is SNOUCKAERTLAAN 9 TELEF. 5289 N.V. DRUKKERIJ ONNES GEMEENTE HOOGLAND UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN. De 5\gcnt van het Distributiekantoor Bunschoten voor de gemeente Hoogland maakt bekend Met ingang van Dinsdag 26 Augustus 1941. zal een aan vang worden gemaakt met de uitreiking van nieuwe boter en velkaai'ten. Personen geboren vóór 2 September 1937 ontvangen één hèele boter- resp. vetkaart. Personen geboren na 1 September 1937 onlvangen één halve boter- resp. vetkaart. Uitsluitend zij die een formulier voor vetkaarten hebben ingediend, en, na gebleken controle hiervoor in aanmer king komen, kunnen op genoemde data vetkaartcn afha len. Alle stamkaarten overleggen. De uitreiking der kaarten geschiedt als volgt Ten Distributiekantore Op Dinsdag 2G Augustus 1941, van 10 tol 12 uur -voor de wijkno's. A en F; van 2 tot 4 uur voor de wijkno's. B, C cn D tot No. 75 Op Woensdag 27 Augustus 1941, van 10 tot 12 uur voor wijkno's. E tot 120; van 2 tot 4 uur voor de wijkno's. E vanaf 121 en D vanaf 76. in het Houteveen Op Donderdag 28 Augustus 1941, yan 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Geen uitreiking vindt plaats aan personen beneden den leeftijd van 15 jaren, terwijl, met het oog op het eventueel verstrekken van inlichtingen, ieder slechts voor het gezin waartoe hij/zij behoort de kaarten in ontvangst kan nemen. Hoogland, 22 Augustus 1941. De Agent voornoemd SEGERS. Waar de Finnen in 1 939 - vochten 1940 Strenge winters en heete zomers wisselen elkaar af De uitgestrekte en dun bevolkte ge- bicden van het Hooge Noorden aan deze en aan gene zijde van den Poolcirkel trekken deze weken in. breede kringen van Europa en van de andere wereld deel en sterk de aandacht, want momen teel voltrekt zich een grootsch opgezet offensief tegen het schiereiland Kola en tegen Oost-Kareliu. De eerste gevech ten werden geleverd in die gebieden, waarin het Finsche leger in den winter van 1939/40 de binnenvallende Sowjet- troóuen versloeg. Toen hadden dc ge vechten plaats in den winter, bij een volkomen duisternis, welke weken lang aanhield, Slechts het maanlicht cn de heldere stralenbundels van het heldere Noorderlicht beschenen zoo nu en dan het tooneel van den strijd. Het werd een vertwijfelde strijd te gen een geweldige overmacht, waarin echtei; de Finnen op het geheele front tusschen het Ladogameer cn de IJszee de overwinning behaalden. Slechts in het Zuiden, tusschen het Ladogameer cn de Finsche Golf, werden de Finnen te ruggeslagen. Thans werd de strijd be gonnen op den dag, waarop de zon niet beneden den horizon daalt. In het Aoordelijke gebied verdwijnt de zon zelfs gedurende'een periode van vijf tot zes weken niet onder de kim. Verstijvende koude. In Europa is slechts weinig bekend over de klimatologische omstandighe den, waaronder aldaar op het oogenblik wordt gevochten, want het klimaat in het hooge Noorden wisselt sterk, naar gelang van de landstreek. Het schier eiland Kola is ongeveer 144.000 vier kante kilometer groot, dus ongeveer even groot als het vroegere Tsjechoslo- wakije. Oost-Karelië beslaat een onge veer gelijke oppervlakte. Het klimaat van Kola wordt bepaalo door een aftakking van den Golfstroom. Deze stroom is juist in liet koudste jaar getijde het warmste; daarom zijn de ha vens van Kola ijsvrij. De warme golf dringt niet door tot de Witte Zoe, zoo dat deze gedurende vijf tot zes maanden van het jaar dicht vriest. De Witte Zee haven van Kola. Kandanaksja, welke in rechte ljjn enkele honderden kilometers Zuidelijker 'ligt dan Moermansk, ligt derhalve een half jaar dicht. De warme zeestroom oefent echter invloed uit op het kustgebied tot een diepte van 20 tot 60 kilometer. In dit gebied daalt de win- tertemperatuur slechts bij uitzondering tot beneden 15 graden. In het verdere deel van Kola zijn temperaturen van 50, ja, zelfs van 60 graden onder nul geen uitzondei'ing. Wanneer in het voorjaar de zon we der boven den horizon verschijnt, heerscht op de hoogten van het land ,een Alpenklimaat. Ih dë zon is het dan warm, terwijl in de schaduw tempera turen van 30 graden beneden het nul punt werden opgeteekend! In het bin nenland duurt de zomer slechts kort, doch hij is intensief en veel wanner dan aan do kust. In Juni en Juli zijn tempe raturen van 30 graden boven nul geen zeldzaamheid. Eerst wanneer de zon te gen middernacht lager claalt, wordt dit gedurende een paar uur gevolgd door een daling van dc temperatuur. Plotselingen atmosferische storingen. Plotselinge atmosferische storingen zijn in dal gebied niet zeldzaam: maar in Juni, Juli en de eerste helft van Augustus i^ het weer in Hot algemeen zeer goed. De lange dag heeft op het leven van den mensch een sterken in vloed. De behoefte aan slaap neemt af, want ze?fs bij ingespannen werk is een slaap van 5 a 6 uur voldoende. Niet zel den ziet men in het hoogè Noorden des nachts om twee uur kleine kinderen in de zon spelen. De muggen zijn de grootste plaag. Vooral op de moerassige plaatsen zijn ze zoo talrijk, dat men er zich geen voor stelling van kan vormen. Slechts gedu rende de koelere, nachtelijke uren en bij een stevige bries verdwijnen ze. Het landschap van Kola en Oost-Ka relië heeft veel gemeen met dat van Scandinavië en Finland. Oost-Karelië loopt af naar de Witte Zee. De kust- strooken zijn vlak en meestal moerassig, De hoogste heuvels, die niet hooger zijn dan 700 meter, liggen in het Noordwes ten. Het land is voor drie vierden mei bosschen bedekt. Er groeien voorname lijk naaid- en pijnbyomen, doch men treft er ook berken aan. In de wouden zijn talrijke meren, waarin rotsachtige eilóndjes. Het Kola-seh iereiland beslaat uit een plateau dat 140 meter hoog is cn voor namelijk uit graniet bestaat. In het Wes telijke deel liggen heuvelruggen, welke hier en daar een hoogte van 900 tot 1100 meter bereiken. De .talryke rivieren zijn rijk aah stroomversnellingen cn watervallen. Het Oostelijke, deel van Karelie is vlakker. Alle belangrijke ha vens cn industriegebieden van Kola liggen in het Westen. De oude Noor mannen, die reeds vele honderden ja ren .geleden tot Kola doordrongen, noemden het hooge Noorden „het land van het licht". Deze omschrijving is treffend. De tegenstelling tusschen het schrale land en de tooverachtige licht en kleurenrijkdom laat een onvergete lijke» indruk achter

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5