De Spanning om Iran DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Sovjets over de Lowat teruggeworpen Duilsciiland strijd! voor Europa Afschuwelijke Moord te Delft F 25 Britsche Vrachtbooten in den Grond geboord ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling /0.16 ƒ3.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 ƒ0.06 Administratie Telefoon 5 289. Na fl uur 5595. Giro 86363. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. AMEPSrOOOT$(HE (CUWNT ADVERTENTIES bij voopitbetaling Losse regelprljs 0.35 Kleine adTert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer ƒ0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prJJs. MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKELIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S 10.000 Bolsjewisten gevangen genomen - Een omvangrijke Krijgsbuit Duitsche Troepen rukken op naar Reval Odessa ingesloten TEGENSTAND GEBROKEN Naar het hoofdkwartier van het DuitschRoemeensche leger mede deelt, Is Odessa volkomen en nauw door de Duitsche en Roemeensche troepen ingesloten. Na zeer zware en deels uiterst bloedige gevechten werd de voornaamste tegenstand van den vil and in open veld gebroken. Teneinde de stad tegen iederen prijs te behouden en den val uit te stellen, werpt de vijand in allerijl bij- eengetrommelde eenheden, bestaan de uit marinesoldaten, fabrieksarbei ders, chauffeurs en partij-colonnes, in den strijd. Velekomen niet uitgerust en ongewapend aan het front. Onder bedreiging met revolvers van de Jood- sche commissarissen strijden de bols jewisten tot de totale vernietiging. De verdedigingslinies van beton, waar aan de bolsjewisten 10 jaar gewerkt hebben, zijn ineengestort. Alle ver sterkingen langs den Dnjepr zijn in onze handen. Honderden kazematten, met kanonnen en mitrailleurs bewa pend, werden veroverd. SUCCESSEN IN CENTRALEN SECTOR Duitsche troepen ontmoetten in de ifgeloopen week in den centralen sector van het front verstrooide Sov- Jet-afdeelingen cavalerie. Bij de hier uit voortspruitende gevechten omsin gelden de Duitsche troepen het voor naamste gedeelte van de Sovjetstrijd krachten en vernietigden de Sovjet troepen. Meer dan 4.000 gesneuvelde bolsjewisten bleven op het slagveld achter. 3.150 Gevangenen werden bin_ nengebracht. Aarr oorlogsmateriaal verloren de bolsjewisten 104 keinon nen, 136 mitrailleurs, 45 zware gra naatwerpers en talrijke handwapens. 1.730 Paarden konden in veiligheid worden gebracht. Tsjerkassy bezet HARDNEKKIGE STRAAT GEVECHTEN De strijd om de enkele bruggehoof- den aan den Dnjepr welke nog door de bolsjewisten bezet worden, is in vollen gang. De èovjets hebben hun veldstellingen door het ingraven van de zwaarste pantsers versterkt. Op verscheidene plaatsen is het den Duitschen soldaten gelukt, door deze stellingen heen te breken, en verder cp te rukken. In de aan den Dnjepr gelegen stad Tsjerkassy hadden de bolsjewisten zich in de huizen ge barricadeerd. In hardnekkige straat gevechten braken Duitsche infante risten snel het verzet. De stad werd in bezit genomen. Met steun van pio niers staken Duitsche soldaten toen over naar een in den Dnjepr gelegen eiland en ontrukten zij den bolsjewis ten ook dit steunpunt. Daarbij werd een geheel Sovjet-bataljon vernie tigd, aldus het D.N.B. In het gebied waar de Pripjet in den Dnjepr uitmondt, ontmoetten Duitsche troepen in onophoudelijke achtervolging vluchtende troependee- len der Sovjets, die op het station van een groote plaats in den trein zouden stappen. Duitsche artillerie nam het station onder vuur, waarbij de Sovjets zware verliezen leden. Daarop werd de plaats door de infan terie in een bestorming ingenomen. De Slag bij Gomel TWEE SOVJET-LEGERS VERSLAGEN De slag rondom en ten Noorder van Gomel, die op 20 Augustus met een zware nederlaag voor de Sovjet weermacht in dit gebied werd beëin digd, heeft, naar het D.N.B. meldt, het gros van twee Sovjet-legers ver- slagen. De slag begon reeds dp 10 Augustus, toen divisies infanterie en pantserdivisies ten Zuid-Oosten van Krtischev, dat ongeveer 110 kilometer ten Zuiden van Smolensk ligt, vrij sterke Sovjet-strijdkrachten hadden omsingeld en met de vernietiging hiervan begonnen waren. Verschei dene divisies der Sovjets waren hier Ingesloten. Zij trachtten steeds op nieuw uit te breken, doch zij werden echter in een hardnekkig gevecht op eengedrongen. Wanhopige toestand Hun toestand werd wanhopig, toen een versterkt regiment infanterie van het Noorden uit oprukte. De ingeslo ten Sovjets werden vernietigd of ge vangen genomen. Reeds half Augus tus waren 20.000 gevangenen, 32 pantserwagens, 85 kanonnen en een pantsertrein in Duitsche handen ge vallen. De tweede aanval begon van het. Westen uit ten Zuiden van Ro- gatschev, dat 80 kilometer ten Zuiden van Mogilev en 110 kilometer ten Zuid-Westen van Kritschev aan den Dnjepr gelegen is. Hier veroverden Duitsche divisies infanterie den over gang. Dnjepr-linie veroverd Zij veroverden de taai verdedigde Dnjepr-linie, terwijl andere strijd krachten ten Westen van de Sosh, dus in 't gebied tusschen den Dnjepr en de Sosh. naar het Zuiden opruk ten. Duitsche divisies omsingelden een andere vijandelijke groep in het gebied ten Zuid-Oosten van Rogat- schev en vernietigden deze. Bijna 20.000 bolsjewisten moesten zich overgeven. Terwijl de Sovjets, die ten Zuid- Oosten van Rcgatschev omsingeld waren, vernietigd werden,' drongen Duitsche gemotoriseerde pantserfor maties en infanterie ten Oosten van de Sosh, dus ten Zuid-Oosten van Kritschev, in verscheidene aanvals golven naar het Zuiden op. De con centrische aanval op Gomel leidde op 19 Augustus tot de verovering van dit belangrijke knooppunt van spoor lijnen en wegen, welke plaats maar schalk Timosjenko tot zijn hoofd kwartier had genomen. Terugtocht afgesneden Ten Oosten van Gomel werd de aanval vanuit het gebied van Krit schev en Roslavl tot in de buurt ten Zuid-Oosten van *Klinzy, dus on/ge-, veer 100 kilometer naar het Oosten, voortgezet. Van Gomel uit werd den Sovjets de mogelijkheid van een te rugtocht naar het Oosten afgesneden. Zij moesten rondom en ten Noorden van Gomel slag leveren. Onderdeden van 17 divisies infan terie, 2 pantser- en vijf cavalerie divisies, een gemotoriseerde divisie en 2 over land aangevoerde luchtlan dingstroepen werden door den Duit schen aanval overrompeld en versla gen, vernietigd of gevangen genomen. Het aantal gevangenen steeg in dit gebied tot 87.000. 169 Pantserwagens, 912 stukken geschut en twee pantser- treinen vielen in Duitsche handen. Opmarsch der Finnen OP DE KARELISCHE LANDENGTE Terwijl aan het Oostelijk front tusschen de Zwarte Zee en de Finsche Golf de operaties van de Duitsche troepen en die der bondgenooten in vollen gang zijn, is ook aan het Finsch-bolsjewistische front, naar het D.N.B.in aanvulling op het weer- machtbericht van Zaterdag ver neemt, de druk van de Duitsche en Finsche strijdkrachten op de daar liggende Sovjet-formaties, na de ver overing van zwaar beveiligde en hardnekkig verdedigde grensverster- kingen, aanzienlijk toegenomen. Men moet een onderscheid maken tusschen de sectoren van het front, waar de Duitsche troepen schouder aan schouder met de Finsche for maties strijden en den sector, waarin het gros van de Finsche troepen on der het opperbevel van veldmaar- Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Fiihrer, 24 Augustus. Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de Oekraïne hebben Duit sche troepen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusver taai had verdedigd, ingenomen. Ten Noord-Westen van Kiev is de achtervolging van den verslagen vijand tot over den Dnjepr voortgezet. Ten Zuiden van het Urnen-meer zijn sterke Sovjet- strijdkrachten verslagen en over de rivier de Lowat teruggewor pen. Meer dan 10.000 gevange nen en een omvangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen ruk ken in concentrischen aanval naar Reval op. De aanval aan weerszijden van het Ladoga- meer, die door onze Finsche bondgenooten met buitenge wone dapperheid wordt onder nomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Augustus een aanval van Duitsche stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel re sultaat op. Bomtreffers stelden afweerbatterijen buiten gevecht, vernielden opslagplaatsen voor munitie en beschadigden ver scheidene schepen. Gevechts vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht met goed gevolg vijandelijke stapelplaatsen bij Mersa-Matroeh gebombardeerd. Overdag noch des nachts ver schenen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. Tusschen 22 en 23 Augustus heeft de Britsche luchtmacht in gevechten boven Groot-Brit- tannië, boven de Engelsche wa teren, in Noord-Afrika en bij aanvallen op Duitsch gebied en het bezette gebied 1044 vliegtui gen verloren. Daarvan werden er 916 neergeschoten door af deel ingen der Duitsche lucht macht, 128 door de marine. In öiezclfrife periode gingen in den strijd tegen Engeland 127 Duitsche vliegtuigen verloren. schalk Mannerheim strijdt. Hierbij moet rekening gehouden worden met het feit, dat het zwaartepunt van de gevechten aan het Finsch-bolsjewis tische front zonder twijfel op de Ka- relische landengte, tusschen het La- dogameer en de Finsche Golf ligt. VERGAANDE WISSELWERKING Er bestaat echter uiteraard een vergaande wisselwerking tusschen de Finsche operaties aldaar tegen het Sovjetfront, ten Noorden van Peters burg en den druk dien de Duitsche Noordelijke vleugel op het oogenblik vanuit het Zuiden en het Westen op het verdedigingsgebied van Peters burg uitoefent. Zoo komt ook in dit belangrijke brandpunt van het ge weldige front tegen de Sovjets een succesvolle samenwerking tusschen de Duitsche troepen en die der bond genooten tot uiting, waaraan de reeds sterk gedunde Sovjet-formaties niet lang weerstand meer zullen kunnen bieden. Uit het Finsche weermachtbericht van 22 Augustus blijkt, dat het den Finnen thans gelukt is ook die Noord-Westelijke oever van het La- dogameer te veroveren en zoodoende een aanzienlijke verkorting van het front te verkrijgen, doch vooral het voor hen zeer belangrijke spoorweg knooppunt Blisenvaara, tusschen het Ladogameer en de Finsch-bolsjewis tische grens in handen te krijgen. De gelijktijdig ten Westen van het Lado gameer voortgezette Finsche aanval, die o.a. tot de inneming van Keks- holm heeft geleid, heeft intusschen zoo aanzienlijk veel terrein gewon nen, dat de verdedïgingszone van VI- borg reeds in de flank en in den rug bedreigd wordt. Kakisalmi volkomen verwoest DOOR TERUGTREKKENDE BOLSJEWISTEN Van Finsche zijde wordt medege deeld. dat de Sovjets de stad Kaki salmi iKexholm), gelegen aan den Westelijken oever van het Ladoga meer, die door de Finsche troepen op 21 Augustus werd ingenomen, bijna volkomen verweest hebben. Het voor naamste deel van deze stad-van 5000 zielen is uitgebrand Slechts aan den rand van de stad is een deel der hou ten huizen blijven staan. De cellulo- sefabriek van het Waldhof-concern konden de bolsjewisten blijkbaar niet meer verwoesten, zoodat het grootste deel van dit bedrijf behouden is ge bleven. Voorts bleef het grootste ge- Onlusten in Birma BLOEDIGE ONDERDRUKKING Naar het A.N.P. uit Bangkok meldt, zijn onlangs in Tongoe onlusten uit gebroken onder de Birmêénsch-Indi- sche soldaten der Engelsche strijd krachten in Birma. De soldaten wei gerden voo.r Engeland te strijden. Een afdeeling Australische troepen werd naar Tongoe gezonden, welke het na een bloedigen strijd gelukte de mui ters te arresteeren. De Stemming op IJsland Ir. een bericht uit IJsland meldt As sociated Press, dat de bevolking, welke de'bezetting algemeen betreurt, voor een deel pro-Duitsch gezind is. Een voorbeeld hiervan is, dat toen cp transport zijnde Duitsche krijgsgevan genen door de straten werden gelsid door de toeschouwers de hand werd opgeheven voor het 'brengen van den Duitschen groet. De correspondent heeft op den voorgevel van het Brit sche consulaat hakenkruisen opge merkt. JONGEMAN NEERGESLAGEN, GEBONDEN EN IN VIJVER GEWORPEN Twee studenten de vermoedelijke daders In den nacht van 14 op 15 Augustus is te Delft een moord gepleegd, waarvan twee studen ten J. v. Blerkom en C- J. C. Hu- genholtz, worden verdacht. Vrijdagavond ongeveer half acht zag een jongen een gevulden jutezak drijven in den bij de spoorbaan naar Den Haag gelegen vijver van het Ag- neiapark. Hij waarschuwde de politie. De zak bleek het lijk te bevatten van den 19-jarigen H. de Man, wonende aan de Buitenwatersloot te Delft. Uit het onderzoek is gebleken, dat De Man, die een opgewekte, levens lustige jongeman was, op een werke lijk beestachtige wijze is vermoord. Onverhoeds moet hij zijn neergesla gen. Hij had een open wond bij de linkerslaap, waardoor ook een mid- denoorbloedlng is ontstaan. Door de- Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten 148.200Ton Scheeps- ruimte vernietigd AANVAL OP KONVOOI Hoofdkwartier van den Fiihrer, 24 Augustus. Het opperbevel fier weermacht maakt bekend: Onderzeeërs en oorlogssche- ;>en, die in overzeesche wateren opereeren, melden de vernieti- ïing van in totaal 25 vijande- j, tijke vrachtbooten van tezamen i fc42_200 tor.. .Hiervan hebben de duikbooten alleen in een ach tervolging van verscheidene da gen cn na zwaren strijd uit een konvooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 vrachtbooten van in totaal 122.000 ton, weg geschoten. Bovendien hebben zij van de escorteerende strijd krachten een torpedojager der Afridi-klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht. Slechts 8 schepen van dit krachtig beveiligd konvooi slaagden er in te ontkomen in de Portugeesche territoriale wa teren. Onderscheidingen voor Generaal Antonescu MAARSCHALK VAN ROEMENIë De Roemeensche staatsleider gene raal Antonescu fs bij koninklijk de creet benoemd tot „maarschalk van Roemenië". Krachtens een ander decreet is Antonescu benoemd tot ridder eerste klasse in de orde „Mi chael de Dappere". Von Papen niet te Berlijn GERUCHTEN TEGENGESPROKEN Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt, zijn Zater dag in de Wilhelmstrasse de buiten- landsche berichten en geruchten over een zoogenaamd verblijf te Berlijn van den Duitschen ambassadeur te Ankara, von Papen, op een desbetref fende vraag nadrukkelijk tegenge sproken. Onderhoud tusschen Gezant van Iran en Cordell Huil Amerika zou het Britsche optreden niet steunen De gezant van Iran te Washington, Mohammed Sjayesteh, heeft een onderhoud gehad met den Ameri- kaanschen minister van Buitenland- sehe Zaken Cordell Hull. Na afloop van de bespreking ver klaarde de gezant aan de journalis ten, dat Iran verzet zal bieden tegen eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen. Iran zal strijden tegen elke mogendheid, zelfs wanneer de krachtsverhouding ongunstig zou zijn. Vervolgens sprak de gezant de be wering tegen, over het bestaan van een z.g. Duitsche „vijfde colonne" in Iran. Hij verklaarde, dat de Duitsche bevolking in Iran slechts 700 personen sterk is. In de laatste twee jaar zijn er geen visa "aan Duitsche toeristen ver strekt. Alle Duitschers worden, even als de andere vreemdelingen in Iran, nauwkeurig gecontroleerd. Iran heeft zijn neutraliteit verkondigd." Het ge looft, dat deze neutraliteit in het be lang is van alle nabuurstaten en vooral in het belang van Engeland. bouw van het centrum der stad, het schoolhuis, staan. Kakisalmi is in Finland vooral bekend dcor zijn oer oude burcht. Het heeft in de Finsche geschiedenis een groote rol gespeeld, voordat de stad Viipuri tot centrum vanZuid-Karelië werd. Behalve een groote cellulose-fabriek van het Waldhof-concern bevinden zich in de stad nog eenige andere groote fa brieken en houtzagerijen. VERKLARING VAN ROOSEVELT DIEPE INDRUK TE WASHINGTON Het bezoek van den gezant van' Iran aan Cordell Huil en de mededee- lingen van den gezant aan de jour nalisten hebben te Washington die pen indruk gemaakt. Huil verklaarde dan ook later in de persconferentie, dat zijn inlichtingen niet in strijd zijn met de mededeelingen van den ge zant. De regeering der Vereenigde Staten, zoo zeide Huil, heeft zich nooit vereenigd met de Engelsche bewerin gen over de aanwezigheid van 3000 tot 5GOO Duitschers in Iran. Overi gens verwees hij naar de Vrijdag door President Roosevelt afgelegde verkla ring, volgens welke het niet overeen komstig de werkelijkheid is, dat de Amerikaansche ïegeering het Engel sche optreden in Iran steunt. De verklaring van President Roose velt over Iran, waarop Cordell Huil doelde, werd afgelegd in de perscon ferentie welke de president te Hyde- park gehouden had. Naar Associated Press meldt, noemde Roosevelt de be richten uit Londen, volgens welke hij volledig zou Instemmen met de Brit sche politiek tegenover Iran, onjuist. Roosevelt zeide, van de geheele aan gelegenheid niets af te weten. MEENING VAN BERLIJN OMTRENT IRAN Uit de verklaring van den Iraan- schen gezant te Washington, dat Iran zich tegen^iederen aanvaller zal ver dedigen, leidt men, volgens het A.N.P. in Bcrlijnsche politieke kringen af. dat een dergelijke mededeeling blijk baar noodig was. Men meent de aan leiding tot die verklaring o.m. te zien in de door de Amerikaansche pers overgenomen Engelsche dreigemen ten tegen Iran. Men acht intusschen de verklaring van den 'Traanschen gezant zeer op helderend en kc-nteekenend. zen slag moet de jongeman zeker het bewustzijn hebben verloren. Daarna zijn hem beide beenen bij elkaar ge snoerd en wel op deskundige wijze met een z.g. zeemansknoop. Dit laat ste Is wel zeer typeerend. omdat een der verdachten, n.l. Hugenholtz, «en geroutineerd zeiler is, terwijl Van Blerkom een vooraanstaand wed strijd-roeier is. Om het bloed te stelpen heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewonden, daarna de handen over de borst gelegd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vijf kilo zwaren steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zeemansknoop aan den steen be vestigd. De politie is overtuigd, dat de moord binnenshuis in de buurt van het Agnetapark heeft plaats gehad. Het touw, waarmee de vermoorde was gebonden, was n.l. geheel schoon, hetgeen uiteraard niet het geval zou zijn, wanneer de moord in deze re genachtige periode buiten zou zijn gepleegd. Na den moord moet het slachtoffer naar den vijver zijn ge dragen en daarin zijn geworpen. Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op 15 Augustus wordt afgeleid uit den toestand, waarin het lijk verkeerde en uit het feit. dat een der verdachten na 15 en de andere na 13 Augustus niet meer in Delft is gezien. Bovendien heeft de vermoorde op 14 Augustus des avonds om acht uur zijn woning verlaten en is hij daarin niet teruggekeerd. Het slacht offer was oorspronkelijk bankwerker .van beroep, diende daarna bij de Ma rine. was eenigen tijd telefonist bij den evacuatiedienst en was sedert een half jaar zonder werk. De politie deelde ons desgevraagd mede, dat het hier geen politieken moord betreft. De beweegredenen zijn echter onbekend, maar de politic ia overtuigd, dat de hierboven genoemd© studenten de daders zijn. OPSPORING VERZOCHT De commissaris van po-1 it ie verzoek*, derhalve, als verdacht van dezm moord, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Jan van Bler kom, zich ook noemende Jan Verhagen, geboren te Vlissingen op 2 Januari 1918, student te Delft en van Charles James Courtney Hugen holtz, geboren in Bbrculo op 23 Maart 1915, evepeens student te Delft. Het signalement van J. van Blerkom luidt: lengte 1.75 a 1.80 meter, vrij schraal postuur, donker blond kort geknipt haar, donkerblon de wenkbrauwen, bijzonder bruine ge laatskleur. blauwe oogen. stevige neus. Hij loopt met eenigszins groote passen. Het signalement van J. C. J. H u- genholtz luidt: lengte 1.90 meter, vrij breed postuur, lichtblond haar, gezonde gelaatskleur, blauwe oogen, gave tanden. Voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aanhouding en opsporing van de daders, wordt 'n belooning van f 5000 in uitzicht ga- steld. HUGENHOLTZ HEEFT GEEN BONNEN In verband met den moord te Delft op den 19-jarigen H. de Man, wordt nog het volgende vernomen: Bij het door de politie ingestelde on derzoek is komen vast te staan, dat de verdachte J. C. L. Hugenholtz Za terdag j.l. om ongeveer 18.15 uur, zijn tijdelijke verblijfplaats te Voorburg heeft verlaten en per fiets naar on bekende bestemming is vertrokken. Hij was toen gekleed in een effen grijs costuum met donkere streep, en had 'n vrij smcrigen grijzen deukhoed op. Voorts bleek het, dat hij heeft vergeten zijn distributie-bescheiden mede te nemen. Met het oog hierop zou de politie er prijs op stellen, indien zij werd ge waarschuwd, wanneer een met het signalement overeenkomend persoon tracht levensmiddelen enz. zonder bonnen te verkrijgen. Stellingen bij Tobroek onder Vuur DUITSCH EN ITALIAANSCH GESCHUT IN ACTIE In Noord-Afrika hebben de Duit sche en Italia nsche batterijen op 21 Augustus in het gebied van Solloem afzonderlijke aanvallen gedaan op Britsche stellingen en colonnes. Van uit den Westelijken sector van den ring om Tobroek heeft op denzelfden dag de artillerie der spilmogendheden versterkte stellingen der Britten on der vuur genomen, aldus het D.N.B. In den Oostelijken sector van de om singeling werden enkele in niemands land speurende Britsche verkenmngs- troepen teruggeslagen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1