DE DIEREN VAN TARZAN Het neergehaalde Koeriersvliegtuig der Sovjets ABONNEERT DE DOCHTER FABRIKANT 2 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND Het Nieuwe Bestuur VAN PROVINCIE EN GEMEENTE VOORLOOFIG GEEN* WIJZIGINGEN Uit een brief, in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en Justitie door den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken gericht aan de burgemeesters, blijkt, dat het benoemen van raadslieden der ge meenten tot nader order achterwege dient te blijven, aldus de „G e m e e n- t es tem". Uit dezen brief blijkt voorts nog het volgende: „De burgemeesters behooren voor- loopig niet over te gaan tot het on1> slaan van leden van den gemeente raad uit hun functies in bestuursor ganen van privaatrechtelijke licha men, in welke een gemeente deelneemt en in bestuursorganen van rechts persoonlijkheid bezittende lichamen of commissies, ingesteld ter beharti ging van de gemeenschappelijke be langen van twee of meer gemeenten. Tot nader order dienen in offici- eelen vorm ook geen vorderingen te worden gericht tot particulieren om den burgemeester in bepaalde aangele genheden, rakend het bestuur van de gemeente, van raad te dienen. De zittende wethouders behooren niet te worden ontslagen dan nadat het toezichthoudende orgaan terzake zijn instemming heeft betuigd." GEVAARLIJKE VERGISSING VERGIF IN HET BROOD Het is te Haaften (Gld.) gewoonte, dat de laiVbouwers, die over het zelf ver_ bouwde graan voor hun dagelijksch brood mogen beschikken, iederen dag een hoeveelheid meel voor dat brood aan hun bakker geven. Een dezer da gen gebeurde het, dat een landbou wer in plaats van het broodmeel een zakje vergif, hem verstrekt om aard appelen te bespuiten, aan den bakker gaf. De bakker bemerkte de vergis sing wel, doch er schijnt toch een hoeveelheid vergif door het deeg ge komen te zijn. Bij degenen, die het van dit deeg vervaardigde brood genuttigd hebben, werden verschijnselen van onpasse lijkheid geconstateerd en eenige buurtbewoners moesten zich onder behandeling van een dokter stellen. Noodlottige gevolgen heeft deze ver gissing gelukkig niet gehad. Visscher en zijn Zoon gedood DOOR ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN Door Engelsche luchtaanvalen, welke in- den vorigcn nacht op ons land werden gedaan, werd aan' twee woonhuizen glasschade toegebracht. Een visschersboot werd op zee aange vallen en beschadigd. De boot kon worden binnengesleept. De visscher en zijn zoon zijn helass gedood. door EDGAR RIGE BURROUGHS Bon „33 Reserve" voor Aardappelen GELDIG VOOR 3 K.G. TOT 3AUG. De secretaris-genera?! van het de-' partement van Landbouw en Vi^che- rij maakt onder verwijzing naar het geen terzake reeds is medegedeeld, bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 25 Augustus t./ni. Zaterdag 30 Augustus a.s. de met „33 reserve" gemerkte bon van de bonkaart .Di versen" recht geeft op het koopen van 3 K.G. aardappelen. 59. Zoo gebeurde het, dat t^en Tarzan in het water van de 'rivier sprong, de Kinsaid ofschoon niet zichtbaar in den donkeren nacht, zijn weg kruiste. Terwijl hij zwom kwam de herinnering aan het pas achter hem liggende avontuur met den reus- achtigen' krokodil weer in hem op. Maar ofschoon hij twee keer iets langs zijn beenen voelde strijken, in de modderige diepte beneden, gebeurde er verder niets. Toen vergat hij alles door zijn verbazing bij het zien van de donkere massa daar vlak voor hem. Het was zoo dicht bij, dat en kele slagen hem er hèen brachten; tot zijn groote verwondering kwam zijn uitgestrekte hand met den scheeps wand in aanraking. Terwijl de vlugge, lenige aapman over de railing van het, schip klom, hoorden z'n scherpe ooren het geluid van een gevecht aan den tegenovergestelden kant van het dek. Zonder geluid te maken rende hij naar de bewuste plaats. De maan kwam door de wolken en zijn scherpe oogen zagen de gestalten van twee mannen, die met een vrouw vochten. Het eerste wat een van de matrozen wist, was, dat er een nieuwe kracht op het schip adn het werk was, en een zware hand legde zich op ieders schouder. Zij werden van hun prooi losgetrokken en een diepe stem vroeg: „Wat is hier aan de hand?" Voordat zij tijd hadden om te antwoorden was de vrouw, op het geluid van zijn stem opgesprongen. Met een zachten kreet van vreugde snelde zij naar den nieuw aangekomene toe. „Tarzan!" riep ze. De aapman smeet de matro zen naar het voordek, waar ze over elkaar heen rolden en daarna nam hij zijn vrouw in zijn sterke armen. Zij haddén slechts enkele oogenblikken tijd voor hun begroeting. Nauwelijks hadden zij elkaar weergevonden toen zij de gestalten van een half dozijn mannen bemerkten, die over de rai ling van de Kinsaid klommen ev naar hen toe stormden. (Wordt vervolgd). Begrafeiiis luit.-gen. J. H. Carstens Op eenvoudige, doch plechtige wijze is "te Den Haag onder groote be langstelling op Nieuw Eik en Duinen het stoffelijk overschot ter aarde be steld, van den te Voorburg overleden gepensionneerden luitenant-generaal J. H. Carstens, oud-inspecteur der artillerie en oud-commandant van den luchtverdedigingskring 's-Gravenhage Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig: oud-minister dr. J. C. van Dijk, de gep. luit.-generaal A. van Mens, luit.-gen. b.d. J. G. Leverland, mevr Hasselman namens generaal- majoor H. D. S. Hasselman, de gep. gene ra al-majoor der cavalerie H. J. v. 'Rijssen, de gep. gen.-majoor U. J. W. Roldanus, W. Hakstroh, W. A. v. d. Weide en K. E. Oudendijk, gep. kolo nels V. E. Wilmar, J. A. J. van Andel, L J. de Decker, J. P. de Man en E. J. A. Hubert van Bleyenburg, S. baron van Heemstra, de lult-kolonels G. A. v. d. Nagel, M. Irish Stephenson en jhr. J. H. Strick van Linschoten, de majoors b,d. Th. Steur, J. H. Drost en M. W. de Wit, C. P. van Ginkel, oud-secretaris-generaal dept. vap Defensie, B. R. P. F. Hasselman, hoofd afwikkelingsbureau dept. van Defensie. V/. J. Roozenburg, hoofd re gelingsbureau, Oosterhoff, admini strateur dept. van Defensie, L. C. Riet veld, administrateur afwikkelingsbu reau dept. van Defensie, mr. J. C.,van Heuven, van het dept. van Algemeene Zaken. In den stoet kwamen met 'de fami lie mede: ds. H.Jansen, generaal- majoor Nauta Pieter en kolonel Rij kens. Ingevolge den wensch van den over_ ledene werd er niet gesproken. De organist speelde: Largo van Handel. Wilt heden nu treden uit Va lerius Gedenkklanck en het oude Wilhelmus. De kist was met een bloemstuk ge dekt. Aan de groeve heeft een broeder dank gezegd voor de belangstelling, waarna ds. H. Jansen het „Onze Va der" bad. ONDERWIJS IIOOFDACTE-EXAMEN Den Maag. Geslaagd voor A: G. F. Bak; J. C'. Bartelsman; mej. C. Dietz; ;nej. A. J. dc Goeijer; Chr. J. M- Ren- NOTARJEEL EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor dcgl 2, It. A. J. van den Berg, Boxmeer. BUITENLAND Lord Beaverbrook's Eisch Uitvoer beperking naar Midden en Zuid-Amerika COMMENTAAR VAN "MEGERLE Karl Megerle schrijft in de Berliner Börsenzeitung een artikel over den door lord Beaver- brook te Washington gestelden en door het Amerikaansche ministerie Van Handel overgenomen eisch der Engelschen om den Amerikaanschen uitvoer naar Zuid- en Midden-Ame- rika te beperken ten gunste van den uitvoer naar Engeland, waarin hij het volgende verklaart. De Zuid-Amerikaansche landen dienen de stilzwijgende onderwer ping aan de Amerikaansch-Engelsche economische dictatuur zoo snel mo gelijk tebeëindigen, wanneer zij tenminste nog iets willen redden van hetgeen de Amerikanen en Engel schen hebben overgelaten. Deze maatregel schijnt echter, al dus Megerle, in Amerikaansche ex portkringen met het oog op het ge-/' vaar voor de eigen zaken van de, hand te zijn gewezen. Dientengevolge zijn in Amerikaansche exportkringen de verwijten jegens Engeland toege nomen, dat, naar men verneemt, zoo wel de Amerikaansche leeningen als ook de Amerikaansche goederen be nut om in Zuid-Amerika ten koste van den Amerikaanschen handel goede zaken te maken. In Congres kringen is het feit bekend, dat den zelfden Zuid-Amerikaansche klanten, die door gebrek aan goederen moes ten worden afgewezen, thans door de Engelschen haastig voordeelige aanbiedingen voor dezelfde goederen zijn gedaan. Zelfs pro-Engelsche dagbladen in Amerika hebben zich genoopt gezien, op de mysterieuze kwestie inzake ge brek aan Amerikaansche schepen te wijzen. Engeland heeft veel meer tankschepen gekregen dan het noodig heeft voor de oorlogvoering. Derhalve, vraagt men zich thans in ingewijde kringen af, of de Britten niet het grootste deel der tankschepen ten ha. öeeie van Amerika voor commercicele doeleinden gebruiken en een gebrek aan tonnage hebben voorgewend. Door methoden van dezen en soortgelijken aard, zoo verklaart Megerle tenslotte, zullen de Vereenigde Saten met eigen hand den tak afzagen, waaraan hun handel hangt. BIJZONDERE BUIT IN HANDEN DER DUITSCHERS Van een oorlogscorrespondent ver neemt het D.N.B. de volgende bijzon derheden over het neergehaalde en buitgemaakte koeriersvliegtuig van maarschalk Worosjilov: Op het Sovjetvliegveld van Novgo rod begon tusschen de puinhoopen van vernietigde toestellen een motor te brommen. Iwan Afanasjév, de koe rier van maarschalk Worosjilov, een betrouwbare roode functionaris, had achter den piloot plaats genomen. De kisten en de met zwarte lak verzegel de brieven lagen naast hem, trouw bewaakt. Zelfs de piloot verloor deze brieven niet uit het oog, want hun le ven was niets meer waard, wanneer ook maar een brief met verbroken ze gel in de wachtkamer van den chef van den generalen staf van het Sov- jetleger te Moskou afgeleverd zou worden. De Sovjetverkenner had op dracht in Welekije-Luki een tusschen, landing te maken, daar de jongste be_ richten van het indertijd dicht bij dit plaatsje loopende front op te ha len en naa.r Moskou over te brengen, De piloot kende de vliegvelden in de buurt, en had in vertrouwen op zijn gedegen kennis van de plaatselijke omstandigheden, de kaarten wegge legd, totdat hij eindelijk ongerust werd en de machine tot op geringe hoogte liet dalen. OMLAAG GESCHOTEN! - Plotseling herkende hij het 'vlieg veld van Idritza. Hij was 100 kilome ter uit den koers gevlogen. Doch nau welijks was hem een vloek- over de lippen gekomen, of een mitrailleur salvo van Duitsche infanteristen, die den vlak boven den grond cirkelenden Sovjetvogel onder vuur hadden geno men, vernielde de cabine van het toestel en verwondde den piloot zoo zwaar, dat hij met de laatste krachts inspanningen het getroffen toestel kon optrekken, voordat hij bewuste loos werd. Voordat iwan Afanasjév begreep wat er gebeurd was, was er reeds een pistool op hem gerieht, zoodat er geen tijd meer was om de koerierspost te vernietigen. PAPIEREN BESTUDEERD Tot laat in den avond van dezen dag zaten officieren van den Duit- RADIO-PROGRAMMA'S schen generalen staf over de papie ren gebukt. Zij bekijken het mate riaal, schiften het en nemen onmid dellijk maatregelen. De telefonisten van het bureau, komen handen te kort. Onophoudelijk bellen de veldte lefoons. De Duitsche generale staf treft voorbereidingen om niet te lang het antwoord, dat Moskou verwacht, schuldig te blijven. Tolken weten nau welijks wat zij het eerste zullen ver talen. Een rol met filmmateriaal wordt naar het laboratorium gebracht. Een vliegerofficier neemt de opstelling van achter het bolsjewistische front liggende munitie- en benzine-opslag plaatsen met zich mede. Over den toestand, waarin deze opslagplaatsen verkeeren, hoeft de Moskousche ge nerale staf spoedig niet meer inge licht te worden. Zij zijn in weerwil van de beste camouflage intusschen met -doodelijke zekerheid getroffen. Schrijfmachines, die op dit oogen blik belangrijke oorlogswapens zijn, rate len. Naar voren en naar achteren worden berichten gestuurd. Duitsche koeriersvliegtuigen bren gen weg, wat Iwan Afanasjév den on gelukkige, niet gelukte. OVERZICHT DER VERLIEZEN Een plezierige tijding was het in het geheel niet, die onze Sovjet-maar schalk naar Moskou liet overbren gen. Dit bleek uit een nauwkeurige opsomming van de totale verliezen, ,die zijn armeeën in 'n periode van 14 dagen hebben geleden. Het waren ver liescijfers, die veel hooger waren, dan wij gedacht hadden en die de ge vechtskracht van de betreffende on derdeden buitengewoon beïnvloed zoo niet verlamd hebben. Er is een ontzaglijk aantal vrachtauto's verlo ren gegaan, zoodat Worosjilov's klacht dat de ravitailleering niet meer, func tioneerde, zeer goed begrijpelijk is. Te_ vens waren nauwkeurige cijfers, o.a. voor motorrijwielen, tractors en spe ciale wagens met de grondigheid van Duitsche ambtenaren aangegeven en ingeboekt. y Wij zouden nog urenlang kunnen praten over hetgeen Iwan Afanasjév ons bezorgde. Wij zouden een bloem- DINSDAG 26 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtend gymnastiek. "7.00 Gramofoonmuziek. 745 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Cihr. Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuz. 9.15 Voor 'de huisvrouw. 9-25 Gramo foonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble "Jonny Kroon. 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Pianovoordraeht. 1.30 Spran kelende middagklanken. 2.50 Gramo- oonmuziek. S.Ü0 Amabile-sextet. 3.30 gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Arm en rij4c in bet Nieuwe Testament". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5,15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert- 6.00 Causejie „Alleen voor mannen"- 6.1-5 Gevarieerd programma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroeporkest en soliste. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Voor den boer. 900 Cello en piano 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO.: Engelsche uitzending: Economie Newa from Holland. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.458.00 Zie Hilv. 1. 8.00 B-N' O.: Nieuwsberichten, 8.15 Gra.mofooninnziek 10.20 Zang en claveeimbel- en piano begeleiding. 10.40 Declamatie- -11.00 Ensemble Amende en Gramofoonmuz. 12.00 Gramofoon,muziek. 1*2.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 'l.OG Trio Jonny Ombaeh. 1.40 Gramofoonmuz 2,00 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 3.30 Voor de zieken. 4,00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N-O: .Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Klaas van Beeclc en zijn orkest. 6.00 Orgelopnamen. 6.15 Boekbespreking. 6.30 Gramofoonmuziek. 7-00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 8.00 •Gratnofoonrauziek. 8.15 Kadiuloo- neel- 2.00 Sport en lichamelijke opvoe ding voor do vrouw causerie. 9.15 en semble Bandi Balogh. 9.45 B.N.O.; Nieuwsberichten. 10.00 Avond wijding. 10.0510,15 Politiek weekpraatje (opu-) lezing kunnen geven uit de Sovjet- brieven aan de vrouwen van officie ren te Moskou of aan het politiebu reau. Doch de tijd drijft ons vooruit en ook het koeriersvliegtuig van den maarschalk der Sovjet-Unie' heeft ons. geen anderen dienst bewezen, dan dat de opmarsch naar het Oosten met een onverbiddelijke consequentie tot aan het einde wordt voortgezet.. FEUILLETON VAN DEN ROMAN door EEKA. i Zoo'n mantel? vroeg Heieen ver- oluft en keck even neer langs haar muisgrijzen mantel, die met kostbaar zomerbont gegarneerd was en dan op haar beurt keek zij van terzijde ter sluiks naar het meisje naast haar. Lize Groen droeg een japonnetje van ae soort, die bij duizenden dooi de groote confectiefabrieken ovei het land worden verspreid, een goedkoop japonnetje, eenheidsmodel, eenheids- stóf. Heieen dacht na. Kieeding was een onderwerp, waar zij nooit veel aandacht aan besteedde, haar moeder zocht in ae buitenlandsche modebla den naar modellen en dan gingen zij samen naar een eerste klasse maga zijn en bestelden. Vaak echter werden ook door mevrouw Bu-r.curs kieervn in het buitenland bes'.- lel. Mevrouw Baenders had op het gebied ..mode" veel smaak, cn veel eischen. De keuze van haar moeder beviel Heieen meest al, tenminste als zij er eens aandacht aan besteedde, doch nu werd haar aandacht door dit simpele meisje cn- voorwa-ardelijk naar het terrein mode en kleeren overgebracht. Deze mantel is in Parijs besteld en ge maakt, zeide zij zoo onverschillig mo gelijk, maar met een onverklaarbaar gevoel voor géne. Mijn moeder zorgt daar gewoonlijk voor, ik neb er nooit zooveel belangstelling voor. Mis schien wilt u het model laten nama ken? Namaken? Lize Groen glimlachte wijs en zeer ervaren. Neen, juf frouw Baenders, dat is voor mij niet mogelijk, dat zou ik niet kunnen be talen. De stof van uw fmantel alleen zal wel twee maanden salaris van mij bedbagen, nog afgezien van het bont. Maar mijn vader betaalt u toch behoorlijk? zeide Heieen met een zweem van verontwaardiging. Het is niet zijn gewoonte menschen uit te buiten. Zij keek het meisje naast haar aan en zag, dat een blos langzaam njtar Lïze's gezicht steeg. Heieen voelde zich verlegen. Neem mij niet kwa lijk. li: wilde niet indiscreet zijn, voeg de zij er zacht aan toe. .U bent niet indiscreet, gaf Lize Groen vriendelijk toe. ik verdien inderdaad een goed salaris, maar ik moet thuis bijspringen, mijn vader heeft Iconsverlaging en het is alles een beetje moeilijk voor mijn ouders. Heieen dacht na. zij zou graag haar mantel aan dit meisje willen geven, maar zij durfde dit niet aan te bie den. Hoe stelde men zoo iets voor? Ja, aan echt arme menschen was zulk een aanbod niet moeilijk, maar dit meisje, dat knap en flink was, secre taresse van haar vader en die het huishouden van haar ouders onder steunde. zou men belcedigen met een dergelijk aanbod. Zij keek opnieuw van terzijde naar Lize Groen. Het meisje was niet mooi, hoewel zij een regelmatig gezicht had, dat echter iets te mager en te bleek was, maar haar oogen waren verstandig en haar mond was energiek. Zij bezat echter één schoonheid, zij had wonderlijk mooi haar, van een goudkleurig blond, dat golvend en krullend tot op haar schouders viel. Hoe leeft zulk een meisje? dacht Heieen verbaasd, wat doet zij als zij vrij is? Heeft zij vrienden? Heieen voelde plotseling behoefte Lize Groen allerlei dingen te vragen, die niets met de fabriek te maken hadden, maar een schroom weerhield haar, zij vreesde onbescheiden te zijn. Lize duwde een zware deur aan het einde van de gang open en zei vroo- lijk: Hier is de soep-afdeeling. Wij noemen haar hier altijd zoo, het klinkt zoo huiselijk, vindt u niet? Het klonk inderdaad huiselijk en het rook er ook zoo, namelijk naar versche gesneden groenten en naar bouillon. Bij de hak-, snij- en wasch- machines, ^tonden verscheidene vrou wen en meisjes en zorgden voor de verschillende groentesoorten, die voor de blikken juliennesoep noodig waren, Doch ook andere soepen werden dooi de fabriek in blikken geleverd, diver se soorten stonden in de prospect! vermeld. Het vleesch voor deze blik ken. machinaal klein gehakt, gema len of in stukken verdeeld, kwam van een andere afdeeling, Het personeel kon de verschillende" soorten soepen ook in de cantine bestellen voor hun middagmaal, trouwens, alles wat in de fabrieken werd, vervaardigd, ver scheen op de menu's der cantines. Isder lid van net personeel had recht op een zeker kwantum, dat hij eens per week bij den personeelchef mocht komen afhalen. Dit en nog meer, vertelde Lize Groen aan Heieen tijdens haar rondgang. Wij hebben ook een eigen drukkerij, vertelde zij verder. Alle ontwerpen voor onze reclame, alle étiketten en prijscouran ten worden op de teekenkamer ont worpen en in onze drukkerij gemaakt. Er is hier veel te zien en u zult aan het ons toegemeten magere uurtje niet genoeg hebben. Belt u mij gerust op, wanneer u terug wilt komen, dan zal ik u zeggen welke dag mij het beste schikt. De meisjes bezochten nog een af deeling en Heieen had zooveel te vra gen, dat de tijd voorbij vloog. Zij moesten haastig naar de koffiekamer, anders zou Lize Groen haar lunch misloopen. Mijnheer Baenders is een prettig directeur, zeide zij ver ontschuldigend, maar hij is stipt, ik moet zorgen precies op tijd voor de conferentie- te zijn. Heieen genoot van Lize's gezel schap, zij had zich nog nooit zoo jong en opgewekt gevoeld. Midden in dit bedrijvig leven, waar alles trilde van het gedreun der machines, voelde zij zich, op een haar zelf onverklaarbare manier, gelukkig. Hier te mogen wer ken! Ja, dat wilde zij haar vader vra gen, het kwam er niet op aan welk w:rk, als zij maar mocht meedoen, 'n klein rad zijn in deze machinerie, dat zou heerlijk zijn, een vervulling! dacht zij. In de koffiekamer waren op dit uur van den morgen slechts weinig men schen van het personeel. Er werd in dc fabrieken pas om één uur geschaft, maar dan was het hier ook overstel pend druk, vertelde Lize Groen tér- wijl de meisjes aan een tafeltje vlak bij het buffet gingen zitten. Wilt u ook iets gebruiken, u zult wel moe zijn, noodigde Lize vriende lijk. Er is hier goede koffie met room en wij leveren zelfs gebak en biscuit, een nieuwe, tak van het be drijf sedert kort door mijnheer Baen ders gesticht. Ja, ik wil u graag gezelschap houden. Heieen knikte blij, ik heb zelfs trek, je wordt moe en hongerig, werkelijk een ongewone sensatie voor mij. Zij lachte een beetje verlegen. Een meisje in de blauw linnen klee ding van de fabriek, met een wit mutsje op en een klein wit schortje voor waarop de roode letters van de fabriek geborduurd waren, kwam me nu's brengen. Zij groette Heieen met een hoofdbuiging en zei tot Lize ge wend: U bent vroeg, juffrouw Lize. Dienst, Anna, ik moet, om één uur op kantoor zijn. Dit is juffrouw Baenders, de dochter van den direc teur. Juffrouw Baenders wil graag iets van ons gebruiken. Lize gaf Heieen een menu. Zoekt u iets uit, wilt u, wij hebben een ruime keuze, zooals u ziet. De beide meisjes bleven een kwar tier in de koffiekamer en toen was het tijd voor Lize om naar het kantoor terug te gaan. Zij bracht Heieen naai den uitgang waar de kleine cabriolet met Hendrik achter het stuur, reeds bij de portiersloge wachtte. U hebt mij een erg prettig uur tje bezorgd, juffrouw Groen, zeide Heleera hartelijk bij het afscheid ne men en hield Lize's hand in de hare. Ik hoop, dat ik gauw terug mag komen, u heH mij nog niet alles laten zien en ik heb ook nog veel te vragen. Ik vond het zelf ook prettig, ant woordde Lize, wilt u mij alstublieft opbellen, wanneer u de rest van de fabrieken wilt zien? De meisjes drukten elkaar de hand en daarna ging Lize haastig naaf haar wachtenden plicht. Heieen reed naar huis en voor het eerst in haar leven was zij ontevreden met zich zelf, met de wereld en met alles, HOOFDSTUK III. Je bent laat vanmiddag, Lies, begroette mevrouw, die in de keuken bezig was, haar dochter. Lize stopte den straatdeursleutel ia haar taschje, hing in het nauwe gan getje haar hoed en mantel aan den kapstok en kwam de keuken binnen. J& moes, zei ze en gaf haar mosder een zoen op den wang, er warsn twee conferenties, toen die afgeloopen waren, meest ik mijn stenogrammen nog uitwerken. Fff, ik heb werkelijk het vuur uit mijn sloffen gezwoegd en de baas was slecht gehumeurd vandaag. Zoo, mevrouw knikte -zonder aandacht. Ach Lies, dek even de tafel, vader is al thuis, wij hebben met eten op je gewacht. Lize trok een gezicht. Zij dacht aan Heieen Baenders. Wat een heerlijk leven had zoo'n meisje, voor die stond alles klaar. Zoo eentje had geen flauw idee van het leven, niet van bekrom pen omstandigheden en ook niet, dat men geen peau de pêche mantel met blauwvosbont kon koopen als je va der geen fabrieken bezit. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2