6 De boeren van den Noord oostpolder de Ruiter Dr. Breedveld STEftid-"WPiSTE DE VEREEHIGING voor KIEUÏEPQEUJS opt Dinsdag 2 Senl. ai een kleuterklas 'êfta'. TYPISTE NETTE JONGEN Kleine Advertenties AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 Zullen goed onderlegd zijn De ontginning van den Noordoost- polder is een zeer omvangrijk, doch tevens uiterst vruchtbaar werk, dat op het oogenblik. nu Europa zijn continentalen productieslag moet winnen, van meer belang is dan ooit te voren. Wij weten, dat onze landbouw nagenoeg de meest intensieve van ge heel Europa is. zoodat wij de hoogste opbrengst per h.a. van den grond we ten te trekken. De vier polders in het IJsseLmeer zullen onze totale bebouw bare oppervlakte vermeerderen met on geveer tien procent; men kan dus be grijpen wat dit bij een zoo intensieve landbouw beteekont! Vanzelfsprekend is het echter van het hoogste belang, dat de boeren en hun arbeiders, die de ontginning en bebou wing van dezen grond'voor hun reke ning zullen nemen, ten volle voor deze taak zijn opgeleid. Over enkele weken zal reeds een aanvang gemaakt worden met het in cultuur brengen van den Noordoostpolder en reeds thans werkt een aantal landarbeiders aan de voor bereiding hiervan. Aan het ontginnings werk zal behalve door landarbeiders, onder dezelfde arbeidsvoorwaarden worden deelgenomen door een aantal jonge boeren, die dan later eveneens in aanmerking zullen komen om een boer derij in den .polder te krijgen. Grondige vooropleiding. Dat de vooropleiding goed en degelijk is, bleek ons uit een aantal gegevens, welke wij kregen van bevoegde zijde en welke ons in staat stellen, een overzicht van het geheel te krijgen. Van 1936 af hebben, om in het Noor den te beginnen, verschillende instan ties in Friesland zich bezig gehouden met de gevolgen, die het tot stand ko men van den N.O.-polder voor dit ge west zouden kunnen hebben. Op 24 Mei 1940 werd een commissie geïnstalleerd, die tot taak kreeg over aangelegen heden, de provincie en den nieuwen pol der betreffende, te adviseeren. Over de te verwachten betrekkingen tusschen Friesland en den N.O.polder heeft deze commissie inmiddels een rapport uit gebracht. Spoedig na haar installatie kreeg zij een nota in handen van drie personen, die de landbouw-organisatie in Friesland vertegenwoordigden en waarin o.a. werd gevraagd een inten sieve voorlichting over den N.O.-polder te "geven en speciale cursussen te orga- niseeren voor degenen, die over vesti ging in den polder denken. Nadat deze commissie gebleken was, dat voor dit vraagstuk, in breede krin gen belangstelling en flnancleele mede werking bestond, volgde de benoeming van Ir. A. Vondeling als landbouwkun dig ingenieur bij de commissie. Ir. Von deling werd o.a. met de voorlichting en de organisatie van de cursussen belast. Twee soorten cursussen. Twee soorten cursussen werden ge houden en wel aanvullende akkerbouw- cursussen en cultuur-technische cursus sen, bedoeld voor hen, die wél met den akkerbouw, doch niet voldoende met de ontginningswerkzaamheden vertrouwd zijn. De belangstelling voor deze cur sussen bleek zeer groot. Aan de akker- bouw-cursussen, die vier maanden heb ben geduurd, namen ongeveer 170 per sonen deel en aan de cultuur-technische cursussen ongeveer 200 man. De eerste categorie cursussen, omvatten lessen in grondkennis en bemestingsleer, plan tenteelt en plantenziekte en kennis van landbouwwerktuigen; de tweede ver schaften kennis omtrent ontwaterings werkzaamheden, zooals het graven van greppels en slooten, egalisatie en drai nage, landmeten en het berekenen van grondverzet. Van de deelnemers aan de eerst genoemde cursussen zijn ongeveer 60 deelnemers voor practische scholing geplaatst bij akkerbouwboeren in Fries land, de Wieringermeer en Zeeland. Van de personen, die aan de cultuur technische cursussen deelnamen, volon- tairt thans een aantal bij de Nederland- sche Heide Maatschappij en is eëh aan tal werkzaam geweest bij objecten, die door de N.V. Grondmij. te Zwolle zijn uitgevoerd. Uit Friesland zijn 45 perso nen werkzaam om tot voorwerker te worden opgeleid, zoódat zij in den nieu wen polder met de leiding van een ploeg arbeiders belast kunnen worden. Dit alles geschiedt om met succes naar het pachten van een boerderij in den nieuwen polder te kunnen meedin gen. De groote animo van Friesche zijde kan men verklaren door den landhon- ger, die ook in dit gewest heerscht en de geringe mogelijkheden om er in de industrie te vluchten, terwijl men er niet tegen opziet elders zijn geluk te beproeven. Uit andere gewesten. Bij de N.V. Grondmij. hebben onge- veel 150 personen, van wie er velen uit Overijssel afkomstig waren en de ove rigen uit andere provincies een practi sche opleiding gekregen. De deelnemers zijn bij vijf door de Grondmij. uitge voerde objecten werkzaam geweest. Men heeft hiermede beoogd hen met de diverse ontginningswerkzaamheden ver trouwd te maken. Bij iedere ploeg heeft een ploegbaas de leiding gehad. De deel nemers werden onderverdeeld in ploe gen van 8 man met aan het hoofd uit hun eigen midden, een putbaas. De ploegbaas pleegt met den putbaas de werkzaamheden te bespreken, waarop deze bij de uitvoering ervan aanwijzin gen moet geven. Om de beurt zijn de deelnemers eenigen tijd als putbaas op getreden. Voor hun prestaties kregen zij een puntenwaardeering. De besten wer den als voorwerker of ploegbaas in den N.O.-polder aangewezen. Zij krijgen dan volop gelegenheid de bodem gesteldheid te leeren kennen. Met deze door noesten arbeid verworven kennis zullen zij, die zich mettertijd als boer in den nieuwen polder zullen vestigen, hun voordeel kunnen doen. In O v e r ij s s c 1 is een landbouw- technische commissie in het leven ge roepen met de bedoeling jonge land bouwers uit Overijssel voor te bereiden voor een cventueele vestiging als pach ter van een landbouwbedrijf in den toe- komstigen Noord-Oostpolder. De com missie wil dit doel bereiken door een groep jonge boeren in landbouwbedri. ven, gelegen in de gewesten, waar de landbouw op een hoog peil staat, te werk te stellen om hun gedurende de wintermaanden de gelegenheid te bie den aanvullende landbouwonderwijs te genieten. Een tweede groep denkt de commissie te werk te stellen als voor werker bij de ontginningswerken in den polder, waarbij zij gedurende die werkzaamheden gelegenheid zullen krij gen cursussen te volgen voor het ver krijgen van cultuurtechnisch en land bouwkundig onderricht. De beide voornaamste opleidings centra zijn hiermede behandeld. Andere provincies hebben eveneens aandacht aan het vraagstuk van opleiding van arbeiders en boerenzoons geschonken, zij het op beperkte schaal. Zeeland heeft voorlichting gege ven over den stand van werkzaamheden in den N.O.-polder, Noor d-B rabant verleende zijn bemiddeling bij de Op leidingscursussen. Daarnaast is een technische commissie werkzaam die tot taak heeft jonge menschen voorlichting te geven. D r e n te heeft, evendis Ov e r- ijssel, zijn bemiddeling verleend bij plaatsing van arbeiders bij de Gron. Heide Mij. Op Urk is in den winter een landbouweursus gehouden, waaraan 16 personen hebben deelgenomen. In Groningen bestaat een cultuur technische cursus, evenals in Fries land. In den komenden winter worden in Groningen cursussen gehouden voor jongè boeren cn boerenzoons met een maximum deelname van 50 personen. Tenslotte heeft Friesland getracht ook iets voor de landarbeiders te doen. Het scholingsvraagstuk van deze groep werkers is echter een lastig probleem. Vodr ontginning wil men graag land arbeiders hebben in plaats van grond werkers, die zeer eenzijdig geschoold zijn en gewend een vasten arbeidsdag te hebben in tegenstelling tot de boeren, die gunstige weersomstandigheden uit buiten en. indien noodig, langer werken dan grondwerkers plegen te doen. De plaats „A". Men heeft ook aandacht moeten wij den aan de toekomstige bewonin0 varf den polder. Daartoe heeft men gemeend midden in den polder de centrumplaats A te projectecren, die als hoofdplaats van den polder is gedacht. In een kring rondom A zijn voorts vijf kleinere dor pen ontworpen. Verwacht wordt, dat de polder op den duur 50.000 inwoners zal herbergen en dat de eene helft daarvan verspreid over het platteland en de an dere helft in de dorpen zal wonen. Voor de hoofdplaats moet men zich op den duur igiisschicn 10.000 inwoners denken, De vijf overige dorpen krijgen waar schijnlijk 2.500 a 3.000 inwoners. Tenslotte laten wij nog een kort over zicht volgen van den aard der gronden. 60 Goede klei en zware zavelgrond. Wanneer men de bodemkundige kaart van den nieuwen polder beziet, dan vindt men in het midden een groot aan eengesloten gebied ter grootte van om streeks 60 7c van de totale oppervlakte, waarvan de bodem uit zeer goede idci en zware zavelgronden bestaat. Naar de randen wordt de bodem geleidelijk lich ter. Daar vindt men zavel, lichte zavel en fijn zand. Langs de kust beperkt zich dit zandgebied tot een betrekkelijk smalle strook, behalve ten Noorden van het Kampereiland, waar het z.g. Kam- perzand geheel uit fijn zand bestaat. Een ander randgebied vindt men rond om Urk, waar de bodem echter meer grof zand bevat. Samenvattend kan men zeggen, dat de betere gronden in dezen polder wel in zeer sterke mate domineeren. Door de drooglegging van den N.O.-polder wordt een gebied aan den vaderland- schen bodem toegevoegd, dat met de beste gebieden elders zal kunnen wed ijveren. Wetenschap en arbeid hebben aan de zee vruchtbaren cultuurgrond ontworsteld, waarop een nieuw land- bouw-centrum zal ontstaan, dat voor de gezonde ontwikkeling van den Neder- landschen landbouw noodig wordt ge acht. In den nationalen arbeid van de afsluiting en inpoldering van de Zuider zee leeft de geest der voorvaderen voort, die ongeveer een vijfde van de opper vlakte van ons land op het water heb ben veroverc^. (Nadruk verboden.) FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 13 Aug. Th. A. Hageraats, reclame schilder. Ridderstraat 26. Arnhem. R.C. Mr. M. R. Rinkel. Cur. Mr. C. W. Dubblnk. Sta tionsplein 18, Arnhem, (door Gerechtshof te Arnhem). 20 Aug. G. de Lange. Rotterdam, Zwaardecroonstraat 24 a. R.C. Mr. P. G. Schalkwijk, Cur. Mr. L. W. K. Goeman, te Rotterdcm. 21 Aug. Wlebrandus Broekstra, smid, Murmerwoude. R.C. Mr. H. W. A. Schlppe- rijn. Cur. Mr. J. Vos, Leeuwarden. 22 Aug. J. H. Braam, broodventer, Slochteren. R.C. Mr. H. W. J. Kloppenborg, Cur. Mr. J. II. Bast. Hoogezand. In de week van 18 t.m. 23 Augustus 1941 werden ln Nederland 15 faillissementen uit gesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW Hèt is een jaar of zes geleden, dat in den Ballo-ër kuil te Rolde een man het spreekgestoelte beklom en in felle hartstochtelijke woorden de toenmalige landbouwpolitiek gecselde en helder en duidelijk de richtlijnen aangaf, waarlangs de Nederlandsche landbouw geleid smoest worden naar een nieuwe en betere toekomst, schrijft V.P.B. Het was Augustus en oogsttijd. Maar duizenden agrariërs, Friesche greid- boeren en kromgewerkte Drentsche boertjes, Groninger kleiboeren en land bouwers uit Zeeland hadden hoeve en oogst vergeten en luisterden met ge spannen aandacht naar den man op het spreekgestoelte. Deze man was bekend bij iederen boer. Maar voor sommige journalisten, die op de perstribune zaten te luiste ren of haastig hun blocnote volschre ven, was de spreker nog een onbeken de. Zoo kon het gebeuren, dat een van hen vroeg: „Wie is die man toch eigen lijk?" Hij kreeg tot antwoord: „Dat is de man, die eens minister van landbouw zal worden." Niemand kon destyds vermoeden, dat deze profetie zóó snel in vervulling zou gaan. Het was in de jaren, dat het zaad van Landbouw en Maatschappij ontkiemde, dat het boerenvolk van Nederland zich bewust werd van zijn goed recht en van de taak, die het te vervullen had. Het was in de jaren, dat steeds klemmender de eisch werd gesteld: Boerenland in boerenhand! Het was in de jaren, dat de regeering de beteekenis van den landbouw volko men uit het oog verloren scheen te hebben, dat tevergeefs in steeds bree- dere agrarische kringen gevraagd werd om een afzonderlijk Ministerie van Landbouw. Geen politicus. De man, die zes jaar geleden op het spreekgestoelte zoo klemmend de eischen der agrarische bevolking liet hooren, was geen politicus, geen par tijman in den engen zin van het woord. Hij was voor allee een boer. Ieder in De Knijpe, ja, ieder in geheel Fries land kent zijn boerdery „Oer Dijk" en 20 Aug. A. Klomp, aannemer, eerst wonende te Amersfoort, Vermeerstraat 110, thans wonende te Medembllk, Pekelharing haven 22. Gedeponeerde ultdeellngsHJsten: 20 Aug. N.V. Izaak Boas nen's Bank !n liquidatie, te Middelburg. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 9,32 7o. N. Buysman, veehouder, Grootebroek. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenlge ultdeeUngslljBt. bewondert zijn t.b.c.-vrije stamboek veestapel. Maar naast zijn harden en noesten arbeid op het land vond hij steeds den tijd om met raad en daad, boer en landarbeider bij te staan in den strijd voor waardeering, recht vaardiger belooning en grootere eens gezindheid. De boer, die om zijn bree de kennis, zijn vooruitzienden blik, zijn landbouw-technische ervaring een eerste plaats innam in de rijen van de Nederlandsche agrariërs, die in de voorbije jaren telkens weer stormliep tegen muren van onbegrip en onwil, is thans benoemd tot Directeur-Gene raal van den Landbouw. En het tea- kent dezen man. dat hij ondanks óe hooge functie, waartoe hij geroepen werd en welke functie hij slechts aan vaard heeft, omdat hij wist, daardoor den boerenstand en het geheele volk ie dienen, zijn boerderij niet wil verwis' selen voor een villa in Den Haag. .Levensloop. De heer G. J. Ruiter werd op 22 Aug. 1898 te De Knijpe in Friesland gebo ren. Hij liep de Middelbare Landbouw school te Groningen af en vestigde zich in 1925 op de boerderij „Oer Dyk" te De Knijpe als veehouder en stamboek- fokker. Hij was secretaris van de C.A.F., secr. van de Zuivelfabriek te 't Meer en bestuurslid van den Bond yan Coöp. Zuivelfabrieken in Fries land. In 1939 werd hij gekozen tot voorzitter van de Friesche Maatschap pij van Landbouw. Als voorzitter van het Veevoederbureau in Friesland, der graslandcommissie, der proefboerde- rijen van de Maatschappij, als be stuurslid van het Friesch Rundvee Stamboek en in. talrijke andere func ties heeft Jiij al zijn kunnen in dienst gesteld ten bate der gemeenschap. Tal rijke publicaties verschenen van zijn hand, niet alleen op landbouwtechnisch gebied, doch ook op cultureel terrein. De heer Ruiter stichtte o.a. kort gele den de „Fryske Rie", de Friesche ai- deeling van „Saxo Frisia". In 1935 trad hij toe tot de N.S.B. In 't Ned. Agr. Front is hij plaatsvervangend leider. En thans is deze Friesche* boer ge roepen tot de hoogste functie op het gebied van den Landbouw. Thans zal hij kunnen toonen, dat practijk en theo rie samengaande, de productiviteit van den Nederlandschen Landbouw, reeds enorm hoog in verhouding tot andere landen, nog is op te voeren. Fries in. hart en nieren, zal liii met het doorzet tingsvermogen den Fries eigen, den Nederlandschen Landbouw en daar mede het geheele Nederlandsche volk tot zegen kunnen zijn. dissertaties en jaarverslagen kunnen door onze machinale zetterij snel en billijk gele verd worden. N.V. Drukkerij Onnes, Sneuckaertl. 9 Familieberichten, overgeno men uit andere bladen GEBOREN Geertruida Hendrika Jo hanna, d. van H. P. Alder- kamp en W. Alderkamp Beker, Wijheschcveer; Ina, d. van H. C. v. d. Hurk cn G. v. d. Hurkvan Bemmel. Zuilen. ONDERTROUWD G. Bramer en E. A. Kruis- hoop, Zwolle: Dr. N. Spcijcr en Renée van Kollem, Apel doornGroningen. GETROUWD D. Penning en M. G. de Boer, Apeldoorn: G. J. La- man cn Rie C. Bakker, Films Waklhaus. OVERLEDEN Kunira Rambonnet, 50 jr., Zwolle; Hubcrdina v. Oers. 68 jaar, Den Bosch: Johan Wilhelm Goudriaan Kuypers, 64 jaar, Leersum; Mevr. wed. D. FaberHeuvelman, 59 jr., Wassenaar. i hervat praktijk Dinsdag 26 Aug. Amersfoort, Arnhemscheweg 22, Telefoon 4583 TE AMERSFOORT in 't gebouw van de school LEUSDER WEG 249. Schooltijden 911.30 en 1.303.3Ö u. Schoolgeld naar draagkracht. Leeftijd 3 tot en met 6 jaar. Aanmelding 2 September en volgende dagen bij den aanvang der schooltijden. Kousenreparatie- afdeeling LADDERS OPHALEN per ladder 3 AATJES AFWERKEN per gaatje KOUSEN STOPPEN per stopje vanaf GRATIS VORMEN EN STRIJKEN. 5 ct. 5 ct. 5 ct. Utrechtschestraat 14 Een alleszins bekwame typiste met meerjarige kan toorervaring en routine, kan per 1 September a.s. geplaatst worten. Kennis van de moderne talen vereischt. Brieven onder No. 9172 bureau van dit blad. POSTZEGELVERZAMELING partij doubletten, oude brieven, enz. TE KOOP GE VRAAGD tegen redelijken prijs door amateur met veel vrijen tijd. Belangrijk idrag beschikbaar. Eenige omschrijving en brieven met prijsopg. uitsluitend van particulieren onder No. 1830 Adv. Bur. Verheul Co., Amsterdam-C. Fa. HOPMAN EN VAN ESSEN, fabriek van suiker werken vraagt voor direct een Leeftijd 1516 jaar. NACHTEGAALSTRAAT 6 TELEFOON 4774 Uitsluitend by vooruitbetaling. .Doelpunten" worden lederen dag op genomen. Eënmaal plaatsen hoogstens 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 5 ct. extra. Vier achtereenvolgende plaatsingen voor den dubbelen prijs. Bewijsnummers 6 cent. Personeel gevraagd Handig DAGMEISJE gevraagd voor huishou ding en zaak. Adres: Arnhemschestr. 15 508 Gevraagd begin Sept. In bloemenzaak nette BURGERJONGEN voor loopwerk cn verder vak te leeren. 15 k 18 jr.. P.G. - Bloemenhuis, Sta tionsstraat. 55S Gevraagd, wegens ziekte tegenwoordige een DAGMEISJE of meisje voor dag en nacht. Isangestraat 119. 500 Gevraagd MEISJE voor d en n. per 1 Oct. zelfst. kunnende werken en koken. Aanm. '6 avonds tusschen 8 en 9 uur v. Limburg Stl- rumlaan 20. Gevraagd nette LOOPJONGEN Aanmelden Nieuw Parlj: Langestraat 35. 498 Wordt gevraagd net MEISJE de mangel en sor- teeren van de wasch. boven 18 jaar bij: G Kempkes, Zeldenrust. Hooglandscheweg 30. 527 Gevraagd flink DAGMEISJE van 8.304 uur - Zich aan te melden Van Mar nlxlaan 78. 521 Wegens teleurstelling dl reet gevraagd net MEISJE 't liefst van bulten voor dag en nacht. Leeftijd boven 20 Jaar. Huiselijk verkeer. Hobbempstr. 9. 531 Mevr. Leezer Utr.weg 105 vraagt met 15 Sept. een DAGMEISJE van 83. Zelfstandig kunnende werken. 543 METSELAARS gevraagd bij E. de Bruin te Hoogland. 532 Eenlge nette JONGENS Tevraagd voor metaalbe werking. 1418 Jaar. T. Lichthart. Soester- bergschestraat 48, Soest *41 Gevraagd bij WasscheriJ ..Nlveus", Heiligenberger- weg 1 FLINKE JONGEN van 16 Jaar, kunnende fietsen. 567 NETTE MEISJES gevraagd bij Wasscherij „Nlveus", Helllgenberger- weg 1. Gevraagd een HUISHOUDSTER ongeveer 40 Jaar ln moe derloos gezin met 5 kin deren van 417 Jr. Juf frouw of weduwe 1 kind geen bezwaar. Brieven of adres A. v. Koot, Smldstr. 4. Nijkerk. 565 Nette SCHILDERSKNECHT en flinke halfwas gevr. bij G. v. Dijkhuizen. Mr. Schilder. Kerkstraat 6. N kerk. 564 Terstond gevraagd flinke KLEERMAKERS- HALFWAS Melden Bernulfusstr. 35. NETTE MEISJES gevraagd boven de 18 Jr. op atelier voar electrl- sche verwarmlngsapp. voor winkel en knipwerk. Aanmelden van 68 uur. Coornhertlaan 1. 577 Wegens teleurstelling te gen 1 Sept. gewaagd een flinke DAGDIENSTBODE zelfst. k werken, v.g g.v Niet beneden 18 Jr. Aan melden 's avonds na 7 u. Van Veen, Bisschops- weg 190. 599 Personeei aangeboden Meisje van goeden huize. 21 Jaar. diploma huis houdkundige. ziet zich gaarne geplaatst als HULP der huisvrouw, bij kinde ren of voor gezelschap. Brieven nr 9151 bur. de- 517 JONGEDAME, 17 Jaar. diploma U.L.O. steno en typen, vraagt kantoorbetrekking. Brie ven nr. 9152 bur. dezer- 518 Biedt zich aan tegen 1 September een net MEISJE voor dag en nacht. Liefst P.G. Van goede getuigen voorzien. - Adres Flier- beekstrant 8. 552 Een Friesch MEISJE 25 Jr.. N.H., zoekt rusti ge betrekking ln Amers foort bij één of twee per sonen. vg.g.v. - Brieven aan T. Reinders, L. Nica slusstraat 29. 587 Gem. of ongem. KAMERS m. of s. pepsion voor bej. echtp. of h. of d. bij dame alleen, omg. Amers foort. Brieven no. 9161 bur. dezer. 558 Vier gem. of ongem. ZIT-SI.AAPKA.MERS mét pension en verwar ming. Bad en telefoon aanwezig. Omgeving sta tion. Br. onder no. 9167 bur. dezer. 570 Weduwe met Jongen van 4i/2 Jaar zoekt betrek king als HUISHOUDSTER ln klein moederloos ge zin, voor kost cn Inwo ning. Brieven no. 9169 bur. dezer. 584 Bcsch. JONGEDAME 20 Jr., N.H., uitstekende schoolopl. zoekt pl. bij kinderen. Beschaafd mi lieu. Br. onder no. 9168 bur. dezer. 578 Te Huur gevraagd Te huur gevraagd ongem. ZIT-SLAAPKAMER of zit- en slaapkamer met stookgclegenheid. - Liefst centrum. Brieven onder no. 9149 bur. de zer. 512 Echtpaar, m. 1. en z. k. zoekt, tegen November a.s., voor langeren tijd, ln Z O. Amersfoort lneen- loopende gemeub. ZIT- en SLAAPKAMER (2 bedden), leeg kabinet en vrije kookgelegenheid cv. ln kabinet). Br. met prijsopg. onder no. 9163 bur. dezer. Gevraagd een SUITE met keuken.' parterre, liefst nabijheid station. Prijs tusschen 125 cn 30.- - Brieven Jullana- laan 17. 510 Te Huur aangeboden Aan Heer of Dame goed PENSION aangeboden ln Leusder- kwartier. Br. onder no. 9171 bur. dezer. Te huur gem. KAMERS met gebruik van keuken. Voor rustige bewoning. Brieven onder no. 9173 bur. dezer. Te huur voor personen zonder kinderen gemeu bileerde KAMER EN SLAAP KAMER met keuken. Brieven on der no. 9157 bur. dezer. 540 Te Koop gevraagd Te koop gevraagd oude GRA.MOKOONPLATEN in elk kwantum. ..Radio Koning". Arnh straat 27. 436 Te koop gevraagd een ln goeden staat zijnde KINDERWAGEN Brieven onder No. 9153 bur. dezer. 520 Romanschrijver vraagt kleine solide BRANDKAST tot 400.-). Ui tv. aanb? Bussummergrindweg 35. Hilversum. 589 Te koop gevraagd kleine WONING met. zoo mogelijk, flln- ken tuin, ln een der om liggende gemeenten van Amersfoort Brieven on der no. 9170 bur. dezer. Te Koop aangeboden Te koop beste .MELKGEIT tevens bakflctsondcrstel cn bandenwagen. Gast- hulslaan 31. 507 Een 2e hands RIJWIEL goed. maar Uw oude rijwiel 2 x lakken en bie- :en voor 3.50 ls beter; •erdere reparaties billijke prys. P. Bredauw, Muur- hulzen 44. 509 Te koop een als nieuwe electr. KOELKAST 115 Liter. Merk Electro- Lux. Te bevragen Leus- derweg 33. 516 BIJVERDIENSTE Ter overname aangebo den bestaande ^Brand- vcrzekeringsportefeullle. Bekende, solide maat schappij. Voor uitbrei ding vatbaar. Brieven no. 9156 bur. v. d. blad. 528 Te koop aangeboden een goed onderhouden KINDERWAGEN en kinderbadje met op vouwbare standaard, s Avonds na 8 uur. Fahrenheitstr. 32. 523 DAMES- EN HEEREN RIJWIEL te koop. Hoogeweg 235.. 2 ORGELS te koop, resp. 95.- en 45.-. Te bezichtigen uit sluitend 's avonds van 7 tot 9 uur. Steenhof straat 57, Soest. 542 Te koop aangeboden een prima WANDELWAGENTJE Tevens z. g,a. n. heeren winterjas en regenjas, belden bruin. Adres Woestijgerweg 56. 572 Te koop compleet huls kamer en slaapkamer AMEUBLEMENT (buffet, theekast, tafel met 4 stoelen, 2 armstoe len enz. - Linnenkast, toilettafel, lltsjumeaux, nachtkast enz.) Van par ticulier. Is nog ln ge bruik en kan ter plaatse bezichtigd worden. Adres te bevragen bij Mag. „de Voordracht", Utr^traat. 585 Te koop zoo goed als nieuw verchroomd HEERENRIJWIEL tevens zoo goed als nieuw damesrijwiel en een kin derwagen. Prijs 15. P. Potterstraat 34. 583 Te koop aangeboden een prima HEERENFIETS met zeer goede banden en lamp enz. Te bevra gen Vermeerstraat 82. Na 6 uur. 590 Te koop 40 BIJENKORVEN en 2 b(Jen-lmmen. 1 hee- renflets en 12 eenden. Te bevragen L. van Raven horst A 18. Stouten bur gerlaan, Stoutenburg. 579 ZINKEN BAD te koop, 8.-. Blsschops- weg 151. 591 Te koop JONGENSRIJWIEL van 10 tot 16 Jaar. In staat van nieuw. Kreu- pelstraat 12. Lessen DANSEN Woensdag 3 Sept. vangen de eerste lessen aan in de moderne dansen. Dans-lnstltuut Bert Kamperman, Havik 29 Tel. 5494. 493 LOONSTATEN voor de loonbelasting. Wij kunnen U deze sta ten uit voorraad leveren a 5 ct. per stuk. 10 stuks voor 0.45 25 stuks voor 1 10 100 stuks voor 4.00 250 stuks voor 8 75 1000 stuks voor 27 00 N.V. Drukkery Onnes, Filiaal Soest: Torenstraat lc. LAAT UW FILMS I enz. vakkundig behan delen. De Smalen. Kor- tegracht 6. SCHOONHEIDS SPECIALISTE Opl. voor het bondsdi- ploma. Mevr. van Hase- len, Borgesluslaan 41, Te lefoon 4520. 595 Diversen HOUT Haard-, Kachel- en Cen trale verw. blokken. Eiken-, beuken- en den- nenblokken 4 p. 100 kg. Oude Soesterweg 223. Te lefoon 6034—6201. 351 PASFOTO'S De Smalen, Kortegracht 6, Tel. 3536 Een goed en voordeellg adres voor AMEUBLEME-NTEN kasten, buffetten, boeken enz. Is S. Klein. Scher- blerstraat 10 en 15, Tele foon 3893. 513 Verloren Woensdagmor gen plm. 5.45 uur v.m. een gryze Jongensfantasie REGENJAS •an Kamp tot Nleuw- straat. Tegen belooning terug te bezorgen Kamp no. 19. 530 De eigen winkel PALTHE Utr.straat 47. telef. 5820 ls weer geopend en ver wacht U gaarne voor ver en stoomen van Uw kleeding. 499 Verloren SLEUTELBOS gaande Utr.straat naar richting Frlsla. Tegen belooning terug te bezor gen bur. v. d. blad. 522 KACHELSMEDERIJ Soldeeren, repareeren. Kachels te koop vanaf 7.50. St. Wllltbrordus- straat 26. Vogelaar Sr. 634 LystenmakeriJ K. v. d. VAART Arnh.weg 32. Telef. 3904. Groote keuze schilder stukken. platen, enz. Smaakvol en billijk om lijsten. 535 KOUSEXWEELDE is er nu niet. Laat daar om Uw kousen door ons keurig repareeren. Nabarro. Ut^cchtsche- weg 91, Telefoon 6691. ZAGEN SCHERPEN en gereedschap slijpen bij J. Schaap Pz., Muur hulzen 177. Spanzaag 30 40 ct. Handzaag 25 35 ct, 538 W. DE SMALEN portretspeciallst, Korte Gracht 6. Tel. 3536. Bericht U bij deze dat onze zaak gesloten is van 31 Aug. "41 tot en met 7 Sept. '41. Gelieve reke ning te houden met Brulds-. Pas- en andere foto's. Koopt bijtijds Uw Rolfllms enz.! Met be leefden dank W. de Sma len. 557 9oet Uw radio 't nlJt meer. 't Is van der Veel', die 't repareert. RADIOBEI'RS Havik 30. Tel. 3891. 574 Verloren, DAMESARMBAND HORLOGE met lnscr. Vrijdagavond J.l. tusschen 6 en 7 uur, gaande Leusderweg Utrechtschestraat naar Soesterweg. Tegen beloo ning terug te bezorgen op Soesterweg 130. 580 OPPLAK VELLEN voor winkeliers en de taillisten zijn te allen tijde verkrijgbaar aan net bureau van dit blad k i/j ct. per stuk. Bedrukt met firma-naam codenummer etc. 13 70 p 1000. Amersfoortsche Courant. Snouckaertl. 9 Telefoon 6289 UW CORSET gekocht Plantsoen-W. 11 Buikbanden. Elastieken kousen, ook op advies van H H. Doktoren. Cor- setten-reparatles zeer blliyk. Vakkundlgo be diening. BELANGSTELLENDEN zijn welkom by het Vacantie-Avond-Tournool van de Schaakvereenl- glng „Amersfoort" ln „Concordia". Langestraat no. 113. Woensdag. Don derdag en Vrydag 18.30 22.30; Zaterdag 14.00 18.00 uur. 681 ELEC. KOOKPLATEN ook regelbaar, nog ln voorraad bij: Radio „Ko ning", Arnh.straat 27. Tel. 3406. 487 RADIO salonkasten met lng» bouwde elec. gramo- phoon. Met en zondei versterker Radio „Ko ning". Arnh.straat 27. Tel. 3406. 593 Wie sluit zich aan bij DAMESKOORTJE om lx ln de 2 weken 2 uren levenslustige mu ziek samen te zingen, onder leiding van bekend Utrechtsch zangleerares. Tevens leerzame causerie over muziek en muziek geschiedenis. Prijs per t fn Jaar 7.50. - Brieven onder no. 9174 bur. de zer. 598 V/eggeloopen een ZEUG terechtwijzing tegen be looning bij G. Overvest, Aachat. 600 HEEREN-DASSEN, worden door ons gerepa reerd en gereinigd voor slechts 51 ct. Zoo goed als nieuw terug. Nabarro, Utrechtscheweg 91. 596 ZOEKT GIJ EEN" BETREKKING? Laat U dan geen kans ontglippen!, doch abon neert U op den alom goed bekenden, oudsten dageiykschen betrekking- gids van Nederland, lederen dag brengt deze U op de hcogte van va cante betrekkingen, wel ke ln een groot aantal dag- en vakbladen voor komen. - Vraagt proef nummer k 10 cent. Adres: „Mercator", Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 6