Politienieuws COLLECTE 87600 De STEEDS MEER RIJWIELEN bestrijding van onkruid AMERSFOORTSCHE COURANT - WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 3 ;ongevallen FIETSENDIEVEN? Gisterenavond werden twee heeren aangehouden, die ervan werden ver dacht in Elburg een rijwiel te hebben SPORT Afdeeling Utrecht N.V.B. Tuberculosebestrijding Vrijdag 29 Augustus en Zaterdag 80 Augustus zal er een huis- en straat collecte worden gehouden ten bate der tuberculosebestrijding, waarvan de op brengst uitsluitend ten goede zal komen aan de volgende vereenigingen: Her wonnen Levenskracht, Draagt Elkan ders Lasten. Ned. Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, S.A.N. T.O.S., Sonnevanck, Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Gra fische vakken, Zonnegloren en Zonne straal en aan het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis, welke het haar toegewe zen deel slechts mogen gebruiken voor tuberculosebestrijding. De gchecle net to opbrengst wordt verdeeld onder deze vereenigingen, naar verhouding van een gemiddelde van de in de jaren 1937. '38 en '39 door deze vereenigingen uit open bare collecten verkregen bijdragen. Het woord „Tuberculosebestrijding" roept ongetwijfeld bij de meesten onzer dankbare gedachten op aan het werk, dat in ons land zoo bij uitstek waardee ring vindt. En geen wonder, want, dank zij dezen arbeid is het sterftecijfer aan tuberculose de laatste jaren aanmerke lijk teruggegaan. In 1940 was echter het sterftecijfer weer iets hooger dan in '39. De tuberculosebestrijding is mede oorzaak, dat op het terrein van de volksgezondheid ons land zulk een voor aanstaande plaats inneemt. Wil dit zoo blijven, dan dienen alle krachten inge spannen te worden. I De bevolking in geheel haar samen stelling heeft steeds gul geofferd voor dit mooie werk, omdat zij de groote be- teekenis ervan begreep en de resultaten hiervan zag. In moeilijke tijden, zooals :we thans doormaken, worden aan de tuberculosebestrijding extra hooge 'eischen gesteld en alles moet worden gedaan, het koste wat het kost, om het bereikte gezondheidspeil zooveel moge lijk te handhaven. Er valt echter reeds een toename van het aantal tuberculose patiënten waar te nemen en dus moet jnet te meer klem een beroep worden 'gedaan op de geheele bevolking. Weest dan ook mild in Uw gave en toont, dat ge een warm hart hebt voor Uw lijden den medemensch. Groot is de verwach- Iting; toont dat ge de roepstem hebt. ver- i staan. Dit beroep moge niet onbeani- woord blijven, het gaat om het behoud 'van het hoogste goed: de Volksgezond heid. I Sleunt daarom deze collecte in ruime jmate. Het Plaatselijk Comité: Mevr. J. C. Plantenga, voorzit ster. W. C. Oosterman, secretaris- penningm.. Mevr. A. J. v. d. Burg, Mej. J. A. Ruys, J. H. Bonsel, J. Meyer, Chr. A. Göbel, S. Kort beek, D. A. van Lith. RUILING VAN MELKKAARTEN VOOR KINDEREN De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende be kend in verband met de inruiling van groene melkkaarten: Hoewel de officieele termijn, waarin gelegenheid werd geboden om de groene melkkaarten van kin- dren tot een leeftijd van 14 jaar te ruilen tegen blauwe kaarten reeds eenigen tijd verstreken is, worden nog herhaaldelijk verzoe ken daartoe bij den plaafselijken distributiedienst gedaan. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inruilen in bij zondere gevallen nog open wordt gesteld tot 1 September a.s. na genoemden datum kunnen onder geen voorwaarde meer oude melk kaarten tegen nieuwe worden ge ruild. BOTER- EN VETKAARTEN De uitreiking van de boter- en vet- Jsaarten aan het distributiekantoor vindt plaats dagelijks van 912.30 en yan 1.305 uur, naar volgorde van de ,stamkaartnummei"s. [Donderdag zijn aan de beurt de stam- kaartnummers 3350136000 v.m. en •3600138500 n.m. {VERMISSING DISTRIBUTIEBONNEN Bij vermissing van distributie-be scheiden, kan hiervan aangifte worden gedaan op het. Hoofdbureau van Poli tie, des morgens van 1112 uur, en des middags van 45 uur, doch niet op Zondag. Men wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat men zeer zorgvuldig |met distributie-bescheiden dient om te gaan, aangezien het doen van aangifte .van vermissing niet de waarborg geeft, dat nieuwe bescheiden zullen worden uitgereikt. GEVONDEN VOORHERPEN EN DIEREN Damestaschje rood lakleer, oude zwarte actctasch, nikkel damespolshorloge met zwart bandje, klein portemonnaietje met weinig geld en bonnen, armbandje, reserve wiel met band, kruisje van rozenkrans, rood gebreid kindermutsje, gummijas, gebardinc regenjas, linker witte dameshandschoen, bei ge riameshandschoen met lila voering, visch- vergunning t.n.v. A. Bamer, bruin lederen portefeuille, licerenrywiel met drager van voren waarop kist, boodschappentasch geel klein bruin hondje reu, klein zwart poesje, zilverbon, schop, ceintuur van zwarte re genjas. zwart hondje, polshorloge zonder armband, zwart hondje, met witte vlek op borst, zilveren armband met 4 schakels, toe wijzing benzine ten name van M. C». Ver steeg, rol kastpapier, deken uit een auto. wandelstok met zilveren knop, booromslag met boor. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van Politie van des morgens 912 uur. en des middags van 24 uur. Niet per tele foon. Naast den hoofdredacteur zijn mede ver- ntwoordelljk: A. Willinge. Chef-redacteur; D. J. Rekké. ttads- en sportredacteur, beiden te Amers- w. G. van Maanen, Huls ter Heide. EN HOE ZE TE VOORKOMEN. Laten we dit artikel beginnen met het noemen van eenige frap pante cijfers, ontleend aan „Mo tor", het orgaan van de K.N.M.V. Wist u dat in drie maanden van het jaar 1941 het aantal motorrij tuigen personenauto's, motor rijwielen, autobussen en vracht auto's tot zeventig procent van dat in 1940 is ingekrompen? Dat wil zeggen dat er van de ruim 200.000 snelvervoermiddelen 140.000 niet meer over Holland's wegen rijden! Daarentegen is het rijwielverkeer met ruim 170% ge stegen. En nu komt de klap op de vuurpijl, die echter in het geheel niet glorieus is: niettegenstaande deze drastische inkrimping van het motorverkeer is het aantal doode- lijke ongelukken tengevolge van verkeersdelicten hetzelfde' geble ven. Misschien hecht u geen waarde aan statistieken, omdat u ze onbetrouw baar vindt. Dat zijn ze inderdaad meer clan eens. Maar wij kunnen de verzeke ring geven, dat bovenstaande de waar heid zeer dicht nabij komt. Wij kun nen er zelfs een verklaring voor vin den, die als volgt luidt: Hoe minder verkeer op den weg. hoe sneller de vaart. En aangezien het aan tal ongelukken voor het grootste deel een gevolg is van het hoogopgevoerde temoo van het verkeer, lijkt ons deze verklaring afdoende. Een factor van belang is ook het militaire verkeer, dat overal en altijd voorrang heeft; een bepaling welke tot velen niet voldoen de doordringt en die daardoor tot noodlottige gebeurtenissen kan leiden.-» Met bovenstaande cijferreeks beoogen wij geenszins den lezer een rekenlesje te geven, maar een beroep op zijn ver antwoordelijkheidsgevoel te doen. Het is begrijpelijk hoewel niet te veront schuldigen) dat. zoolang er niet over al fietspaden zijn aangelegd, zoolang er dus op één weg personen in ver schillend tempo en richting zich voort bewegen. ongelukken onvermijdelijk zijn. Maar hel ontbreekt den autobe stuurder, den motor- en wielrijder, en zelfs den wandelaar dikwijls aan het nood i ge verantwoordelijkheidsgevoel ten onzichte van zichzelf enande ren. Hoeveel voetgangers steken een straat niet over zonder links of rechts te kijken, hoeveel wielrijders steken hun arm niet of te laat uit bij het ver anderen van richting (tusschen twee haakjes: de politie verbaliseerde giste ren weer eenige van dergelijke zonda ren), hoeveel automobilisten eischen niet den weg voor zich alleen op, schel dend op die „stomme" fietsers en voet gangers. Een dergelijke mentaliteit is. zonder overdrijving, oorzaak yan veel, zeer veel. ongelukken. Voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast, en boven dien een waarborg voor een lang en gelukkig leven. En dat wenschen we ons toch allemaal toebedeeld. Volgt dus de verkeersregels stint op. voedt uzelf op tot monseben met. verantwoor delijkheidsgevoel. Ook zonder maatre gelen van de politie is dit mogelijk. OOK ONS STATION VERWERKT ER DUIZENDEN „Het schijnt wel, dat hier de kinderen met de fiets geboren worden." Die schertsende opmerking kregen wij eens te hooren van een vreemdeling, dien wij naar zijn indrukken van Ne derland hadden gevraagd. Hij had al heel wat. van ons land gezien, meer dan buitenlanders in den regel door allerlei toeristische ondernemingen wordt voor gezet. Maar wat hem het. meest had ge frappeerd was het enorme aantal wiel rijders die onze straten vullen. Wie er overigens aan mocht twijfelen of Nederland het fietsenland bij uit nemendheid is, zou. gelooven wij. al heel gauw tot andere gedachten komen, als hij eens een kijkje ging nemen op een der grootste stations zooals dat in onze stad. Wat men daar aan fietsen te verwerken krijgt in deze vacantie- maand is voor een buitenstaander schier niet te gelooven. Nooit of te nim mer is er zooveel van de fiets gebruik gemaakt als in dit jaar, nu auto en mo tor voor pleizierritten uitgeschakeld zijn en dorstend naar levenwekkende benzine op stal staan. Wij hebben spoorwegmenschen hier ge spróken. die al eenige tientallen jaren „meeloopen" en dus niet voor een klein tje vervaard zijn wat rijwiel-vervoer betreft. Maar allen waren unaniem van meening. dat station Amersfoort nog nimmer zoo veel fietsenmateriaal te ver stouwen hadden gekregen als dit jaar het geval is. Zóó overweldigend was het aantal karretjes, dat er speciale treinen voor moesten worden ingelegd. Ieder van zulke treinen neemt maar liefst meer dan duizend fietsen mee Men zou redelijkerwijs mogen ver wachten, dat bij zoo'n overstelpende drukte wel eens fouten worden ge maakt. Ze komen echter slechts bij hoo ge uitzondering voor, waaruit opnieuw blijkt, dat het spoorwegpersoneel ten volle voor zijn taak is berekend. Klach ten, gegronde klachten althans, worden gestolen. Vanmorgen zijn zij op trans port naar die plaats gesteld, waar de zaak verder zal worden onderzocht. PERIKELEN VAN DEZEN TIJD. Dc politie ontdekte met haar Argus- oogen twee huizen waaruit in verduis- teringstijd licht uitstraalde. De bewo ners op den bon zetten was het werk van een oogenblik. Een echtpaar, dat vannacht om tien minuten over twaalf op straat fietste, bovendien zonder licht, werd onver hoeds gegrepen door den ijzeren arm der wet. Een dubbele bekeuring is het deel van deze getrouwden. De stormers voor de toekomst Voor de toekomst van Europa be stormen millioenen jonge mannen de stellingen van de Bolsjewisten, die zij steeds verder naar het Oosten terug werpen. Het zijn de stormers voor de foe- komst van Europa, 'dappere onver saagde strijders, die zich geworpen heb ben op den doodsvijand van de be schaving en die niet zulien rusten, voordat deze doodsvijand volkomen vernietigd zal zijn. Het is een gewel dige strijd waarin deze moedige ke rels gewikkeld zijn. Het is een strijd met een inzet, zoo hoog, dat geen man gemist kan worden, dat allen moe ten helpen de gelederen van deze stor mers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenoo- ten him plaats in die gelederen inge nomen, vele anderen maken zich ge reed hetzelfde te doen. Reeds is de Nederlandsche propa- ganda-kompagnie vertrokken om ons in woord en in beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog duizenden Ne derlanders wier plaatsen open zijn, daar in het Oosten waar de strijd woedt. Neemt uw plaats in, gij die weet wat er op het spel staat, gij die begrijpt dat het ook uw plicht is u te meiden bij het VRIJWIlUtSuEGIOEH NEDERLAND Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. Het is zoo eenvoudig Het is zoo eenvoudig U neemt een girobiljet en vult even in 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-G raven h age. Dan vult u het bedrag in. dat u wenscht te besteden als bijdrage voor de uitzending van de Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oost front. zal vertrekken. Want u zult natuurlijk ook aan de totstandkoming van deze ambulance willen medewerken. Daarvoor bent u Nederlander, daarvoor weet u te goed, dat ons land niet achter kan blijven als het gaat om de verzorging van ge wonde strijders, die vielen op het slag veld in Oost-Europa. Daarom neemt u uw giroboek en vult in Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. maar zelden gehoord. Natuurlijk wordt er nog al eens gemopperd als de reizi gers vernemen, dat zij eerder op de plaats van bestemming zijn dan hun trouwe wiel, maar het publiek toonl. naar men ons zeide, in het algemeen ge sproken alle begrip voor de moeilijk heden, waarmee de spoorwegen in een extra drukke vacantie als deze, hebben te kampen. We hebben ons met eigen ooren en oogen daarvan kunnen overtuigen. Het was op ons station bij aankomst van een trein uit 't Westen. Een streng uit ziend heer met vrouw en kroost zoo juist uitgestapt, loopt naar den bagage wagen. blijkbaar in de verwachting, daar de fietsen onmiddellijk in ont vangst te kunnen nemen. Het mocht niet zoo zijn. De karretjes waren blijven staan en zouden het Amersfoortsch natuurschoon eerst eeni ge uren later aanschouwen. Een vluchtigen blik op het gestrenge gelaat van den heer in kwestie was al voldoende, om te zien, dat. z'n humeur tot diep onder peil was gedaald en dat ieder oogenblik een storm van verwijten boven de onschuldige hoofden van het treinpersoneel zou kunnen losbarsten. Maar een chef, een man van tact, die z'n Pappenheimers bleek te kennen, was hem voor en legde kort en zakelijk, maar bovenal overtuigend, uit, dat het heusch niet ging aan alle wenschen te voldoen bij deze drukte, maar dat moei te gedaan zou worden zoo spoedig mo gelijk te helpen. De storm bedaarde. Wij zouden de waarheid tekort doen, als wij zeiden dat de teleurgestelde reiziger dadelijk zijn vriendelijkste gezicht trok en gedwee als een lam de schoone dreven inging, maar., hij was er klaarblijkelijk van overtuigd, dat het onmogelijk anders kon en dat het den spoorwegen zeker niet aan goeden wil en begrip voor „ser vice" mankeert. De spoorwegen doen wat ze kunnpn, de wil van den reiziger is hun een wet. JAARVERSLAG 1940 Het; jaarverslag van de afdeeling Utrecht van den N.V.B,Is over het geheel genomen optimistisch van toon. Het ls samengesteld door den secretaris, den heer J. Bouwens. terwijl de heer J. W. Repellus. een toelich ting geeft van hetgeen in het bestuur werd behandeld, waarmede hij een overzicht geeft van het bestuursbeleid gedurende 1940-1941. Hoewel men dit Jaar nog géén algemecne vergadering zal houden, wil men toch een inzicht geven In de verrichte bestuurswerk zaamheden. Hier volgt in het kort een overzicht van deze werkzaamheden. De fusie De heer Repellus begint met een overzicht te geven van het verloop der fusie van voet balbonden. In Augustus 1940 werd van den nieuw gestichten Ned. Voetbalbond de opdracht ontvangen, de fusie tot stand te brengen met de bestaande voetbalorganisatles in het gebied van den U.P.V.B. Een vlotte bespre king met de heeren J. Stufkens en H. J. Richter als vertegenwoordigers van de R.K. organisaties had als resultaat, dat de fusie tot stand kwam De heer Richter verkreeg een plaats in het afdeelingsbestuur. en later ook de heer L C. Braun, waardoor het aan tal bestuursleden op tien word gebracht. Er werd ook een bespreking gehouden met een vertegenwoordiger van den Ned. Chr. Voetbalbond. Slechts drie vereenigingen ga ven te kennen te willen Inschrijven voor de competitie. Pogingen om op de Veluwe met andere vereenigingen. welke in vorige sei zoenen aan de competities van den Ned. Chr. V.B. deelnamen, een competitie te vor men. konden niet- worden verwezenlijkt we gens onvoldoende medewerking. De besprekingen met. het dag. bestuur van den Utr. Kantoor Voetbalbond waven van aangenamen aard en de fuseering leverde geen enkele moeilijkheid op. Twee bestuursleden van den Utr. Kan toorvoetbalbond werden benoemd in de commissie voor Zaterdagmiddagyoeibal Se nioren. Uitbreiding Door de fusie werd het aantal vereeni gingen met totaal vijftig uitgebreid, en wel 32 EK. vereenigingen. 4 vereeni gingen uit den Ned- Arbeiders Sport bond. 3 vereenigingen uit den Ned. Chr. Voetbalbond, en 11 vereenigingen uit den Utr. Kantoor Voetbalbond. De diverse commissies, die bestonden, werden vrijwel allen uitgebreid met een ver tegenwoordiger van de kath. vereenigingen. Een nieuwe commissie werd gevormd, nl, de commissie van toezicht op het regelen van liet lagere kath. voetbal. Met blijdschap constateert de heer Repe- llus. dat de fusie In de afdeeling Utrecht als geslaagd kan worden beschouwd. Verdere bestuurswerkzaam- werkzaa m heden. Bij de competitie-indeeling werd dezelfde l>jn gevolgd als bij den N.V.B.: alle kath. elf tallen werden een klas lager ingedeeld In de bestaande competities. Voor V.V A. werd een uitzondering gemaakt. Dit elftal was kampioen van de eerste klas TiK.U.V.B.. en werd ingedeeld tn de eerste klas van den voormaligen U.P.V.B. Dit be stuursbesluit heeft geen bevredigende resul taten gehad. De reserve-elftallen werden zooveel mogelijk zóó ingedeeld, dat grootere reizen vrijwel konden worden vermeden. Over de financiën bracht de heer Repe- lius het volgende naar voren. Dit voortdurende zorgenkindje uit de vroegere jaren van den voormaligen U.P.V.B. bleek door de fusie voor ons bestuur dit jaar nu eens géén zorgen kindje te zijn. In verband met de toe name met een groot aantal elftallen en leden stegen de InkomstenMede doordat verschillende commissies van bijstand, in verband met de verduiste ring en andere oorzaken, hunne werk zaamheden nog niet ten volle konden hervatten, bleven deze kosten boneden de verwachte uitgaven. WAardoor een batig saldo dit jaar kon worden ge boekt van pl.m. 1400. Het verslag van den secretari»-competitie- lelder. den heer J. Bouwens. bevat eenige interessante cijfers omtrent het aantal le den, het aantal elftallen, gespeelde wedstrij den enz. Bij den aanvang van dc competitie, dus na de fusie, bedroeg het aantal aangesloten vereenigingen 157. welk getal tijdens de competitie terugliep tot rond 150 Het aantal elftallen, dat aan de competi ties deelnam, bedroeg 469, terwijl het aan tal leden thans 11.416 bedraagt. In het seizoen 1939—1940 bedroeg het aantal vereenigingen. aangesloten bij den U.P.V.B.. 112 en 26 van de Z.AC. (Zaterdag middag-competitie). Dit aantal steeg in 19401941 (dus onder den nieuwen toe stand» 150 en 36 zomeravonricompetitie. Het aantal afdeelingen vermeerderde van 1704 tot 3132. het aantal elftallen van 307 tot 469. het ledental van 8534 tot 11.416 en het getal poststukken van 13.492 tot 16.777. Schoolvoetbal Aan de School voetbalwedstrijden, die ge decentraliseerd toerden gehouden, d.w.z. te Utrecht. Hilversum en Amersfoort, werd door 201. elftallen deelgenomen tegen 139 ln het voorgaande jaar. De protest-commissie behandelde slechts 5 protesten, terwijl het in voorgaande seizoe nen varieerde van 16 tot 25. Nuttig werk deed wederom de Scheids- rechterscommissie. o.a. door vergaderingen, opleidingscursussen, besprekingen enz,., ter wijl de dageiyksche leiding ln handen was van de heeren H. J. Kool en K. H, v. d. Berg. Door de uitbreiding van het aantal elf tallen was het mogelijk, in Utrecht zelf standige competltle-afdeelingen te vormen. Het aantal jeugdelftallen vermeerderde van 95 tot 132. te verwachten is. dat dit aantal spoedig nog belangrijk zal toenemen. Het was onmogelijk, de gewone tour- nooien en de wlsselprljs en zilveren bal- wedstrijden te organiseeven. De commissie, belast met dc organi satie van het jeugdvoetbal, heeft echter besloten, vóór den aanvang van de nieu we competitie alsnog een jeugdtournooi te organiseren Promotie-degradatie Wat de afdeeling Utrecht betreft; in dc eerste klassen werden kampioen Groen zwart. en C-D N in de reserve eerste klas 't Gooi 4 en H.M.S. 2. Deze vier elf- Lallen zullen, onvoorziene omstandighe den daargelaten, promoveeren naar den N.V.B. In de tweede klasse werden kampioen Be Quick, De Stichtsche, Barnevcld en D.OS.V Deze vier elftallen promoveeren van de twee de naar do eerste klas. De nummers laatst van de twee eerste klassen: Goolsche Boys en Groen-Wit, de- gradeeren naar de tweede klas, terwijl de beide hooggeplaatste elftallen van de derde klas. Houten en R.Z.C. promoveeren naar de tweede klas. Daarna volgen niet minder dan 51 com petitiestanden. terwyl een chronologisch overzicht der voornaamste gebeurtenissen het verslag besluit. SCHAKEN. R.K. SCHAAKVER. „DE PION" Beslissing WellingAsperslag nog niet gevallen. De beslisslngspartij tusschen dc heeren Welling en Asperslag werd eindelijk Dins dagavond gespeeld. De heer Welling, dit wit speelde, koos de voor hem uitzonderlijke Spaansche opening, waarna beide spelers htm stellingen rustig ontwikkelden totdat op den elfden zet; wit oen verrassend snellen Koningsaanvnl ondernam, die hem de kwali teit en een pion opleverde. Hierna trachtte de wltspelor de stelling zooveel mogelijk te vereenvoudigen ten einde zijn materieele voorsprong in winst om te zetten. De heer Asperslag slaagde er echter in met zijn drie stukken nog een zoodanig scherpen aanval op te zetten, dat de heer Welling het schaak te hulp moest roepen om den nederlaag te ontgaan. De partij eindigde in remise. De volgende week zullen de spelers ander maal beproeven wie van hen cie sterkste ls. De afgebroken partij tusschen de heeren Meyer en Bakkenes word tegen onze ver wachtingen ln door den heer Meyer gewon nen. De strijd om de tweede plaats ln de tweede groep is hierdoor plotseling weer spannend geworden. Opnieuw speelde de heer v. d. Ham Jr. te gen de overige leden een simultaan-seance. Hij speelde aan 8 borden en verloor ei- slechts één aan den heer Loman. Een fraai resultaat! RECHTSZAKEN KANTONGERECHT APELDOORN D. v. R., te Barneveld, die de vei ligheid van het verkeer in gevaar ge bracht had, kreeg 8 boete of 8 dagen hechtenis; J. v. E, te Amersfoort, die een politieverordening had overtre den 4 of 4 d.: wegens overtreding van het besluit autovervoer; J. J. v. d. K-, te Barneveld, f6 of 6 d.: wegens fietsen op verboden weg: R. v. d. H.. :e Voorthuizen en C. v. G., te Bar neveld, ieder 6 of 6 d. KERKNIEUWS Gereformeerde kerk. Bedankt voor Zeist ds. C. P. Boodt te Leerdam, Gereformeerde gemeente Tweetal te Hilversum ds. J. Fraanje te Barneveld en ds. J. Dorresteijn te Opheusden. Chr. Gereformeerde kerk Tweetal te Driebergen ds. M. Baan te Bussum en ds. N. de Jong te Den Haag-West. Gebruikt schoffel machines De nadoelen. die veroorzaakt worden door de onkruiden, zyn soms zeer groot. Ze ne men de plaats in van de cultuurplanten en gebruiken het voedsel, dat voor de te ver bouwen gewassen bestemd is. Bovendien zijn ze oorzaak, dat de cultuurplanten minder licht krijgen, zoodat er meer kans is op legeren. Tracht men den groei der onkrui den niet tegen te gaan, dan overgroeien zij het gewas, zoodat van de oogst weinig of niets terecht komt. Tijdens de oogst veroor zaken sommige groote moeilijkheden. Men denke maar eens aan ringelwlkke in dc gra nen. aan distels in het lioolgras. Het ko mende zaaizaad is met onkruidzaden veront reinigd en 't kost veel moeite om zulk zaad onkruidvrlj te krijgen. Sommige onkruiden zijn vergiftig, vat vooral in grasland onaan gename gevolgen kan hebben. Onkruidplan- ten hebben in den regel een sterk ontwik keld wortelstelsel. Dit is oorzaak, dat zij veel voedsel uit den grond halen en dat zij beter tegen ongunstige weersomstandig heden bestand zijn. dan de veredelde cul tuurplanten. Zijn de groeivoorwaarden Ifi 't algemeen minder guns' ig. het onkruid ont wikkelt zich wel. terwijl de andere planten kwijnen. Een voortdurende bestrijding ls noodig ont van deze plaag verlost te wor den en om er verder vrij van te blijven. Verschillende bestrijdingsmiddelen worden toegepast. Wo noemen daarvan hakken en schoffelen, het uitstrooien van onkruidvcr- nletlgende stoffen, zooals fijngemalen kal- nict en kalkstlkstof. het droogleggen van den grond en het gebruik van onkruidvrij zaaizaad. Bovendien tracht men door een gepaste vruchtwisseling de bestrijding te vergemakkelijken, terwijl men verder alle middelen aanwendt, die den groei der cul tuurplanten kunnen bevorderen. Het hakken en schoffelen gebeurt nog zeer veel met handgereedschap. Op niet te kleine bedrijven kan heel wat tijd en geld bespaard worden door het gebruik van schoffelmachines. In sommige streken ver hindert do aanwezigheid van veel greppel*, de algcmeeno uitvoering van deze werktui gen. Voor deze streken geldt dat bezwaar niet. Waar men deze machines gebruikt daar is men vol lof over de resultaten, niet alleen wat betreft de vernietiging van on kruiden, doch ook voor andere zaken, die met den groei der planten nauw verband houden. Als de bovenlaag van den grond dicht en korstig :s. kan de lucht daarin niet doordringen. Die laag moet dus losge maakt worden ter wille van een goede bo- demventilatie en voor een krachtige groei van nuttige bacteriën. Do capillairen zeer nauwe buisjes, die zich overal ln den grond bevinden, on waarin het grondvocht tot aan rie oppervlakte stijgt worden verbroken zoodat de verdamping minder wordt, iets wat in tijden van groote droogte van zeer veel belang is. Het regenwater zal gemakkelijker in den grond dringen, al* deze los is. zoodat er minder door wegvloeien over liet land verlo ren zal gaan. Bovendien zal een losse grond cie warmte beter kunnen opnemen. Dit alle» bereikt men. wanneer men de bovenlaag van den grond los houdt. We veronderstellen hierbij, dat de geheele bouwvoor goed be werkt is en dat ook de ondergrond door een ondergrondsploeg ln een gewenschten toe stand ls gebracht. Het is doelmatig een schoffelmachine te nemen, die dezelfde spoorbreedte heeft alR de zaaitnachlne. die men gebruikt. Bij het schoffelen van bloten enz. kan men dan met het schoffelwerktuig de sporen van dc zaaim&chine volgen. Een zeer doelmatige ls de vierwielige I.ipslaschoffelmachinc. Deze heeft dc volgende voordcelen: le. Ook op een oneffen bodem werken alle schoffels even uien en ten opzichte van JAARVERS LAGEN brochures, boekwerken, dissertaties en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleverd worden. N.V. Drukkerij Onnes, Snouckaertl. 9 den bodem houdt iedere schoffel precies denzelfden stand. 2e. Do op- en neergaande beweging ls zeer groot. 3e. De diepteregeling is zeer eenvoudig. 4e. Sommige akkers zijn aan 't begin breed en worden naar achteren voortdurend smaller. Men noemt dit geerende akkers. Wordt op zulke stukken land de spoor- rij te smal om de schoffel door te laten, dan kan men op zeer eenvoudige wijze één of meer schoffels buiten werking stellen. Een bezwaar is, dat steeds 2 per sonen noodig zijn om deze machine te bedienen. Door den heer K. Dijkveld Stol le Eenrum is een tweewielige schoffelmachine gecon strueerd, die door één persoon kan worden bestuurd. Do werkende doclon komen over een met die van dc straks genoemde Lipsia. Als regel zal het noodig zijn, dat een werk man de machine volgt om de onkruiden in de rij te vernietigen. Heeft men dc planten in het vierkant staan (aardappelen, bicten, korrohnats), dan kan men overlangs en over dwars werken met do machine. In verschillende plaatsen, ook ln deze om geving. zijn landbouworganisaties, die ten behoeve van haar leden schoffelmachines hebben aangeschaft, waarvan een ruim ge bruik worclt gemaakt. Ook zijn er landbou wers. die zelf zoo n machine aankochten en die ook tegen een matige huur voor hun buren beschikbaar stellen. Waar het zaaien met machines thans regel is. daar kan 't verdelgen van onkruid met schoffclmachinet meer en meer worden toegepast. AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22 00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte. Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Grand-ThéAtre. Maandag. Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en fcestdugen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 2 2t.m. 28 Aug. „Carnaval ln Wccnen". Van 25 t.rn. 28 Aug. bovendien !n matinee „Mazurka". City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.46. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 22 t.m. 28 Aug. ,,Eon stem ln den aether" (Wuuschkonzerb) «enibrandt-Thcater. Aanvangstijden als boven. Geen mafinee's. Van 22 t.m. 25 Aug. ..Ridders tn lompen". Van 26 t.m. 28 Aug. „Wie is Moreno?" Tot eind Augustus Glldehuls Ten toonstelling schilderden on kunstnijverheid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van io tot 5 uur. Zondags van 10.30 tot 5 uur. 29 Augustus Grand Théatre Concert Residentie-orkest voor Dultsche weermacht cn genoodlgdc-n. 5 September Repetitielokaal A.M.K. g uur Algemecne vergadering Amers- foort's Mannenkoor, DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 27 Aug. 20.41 tot 28 Aug. 6.43 Maan 28 Aug. op 13.46; onder 23.33 LANDBOUW EN VEETEELT

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3