DE DIEREN VAN TARZAN Liquidatie van Naamlooze Vennootschappen De Dochter Fabrikant AV RRRFOORTSCHE COURANT MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 BINNENLAND Beperkte Dividenduitkeering Extra-belasting op dividenden boven 6 pet. Het Verordeningenblad van Zater dag bevat, zooals gemeld, een besluit van den secretaris-generaal voor bij zondere Economische Zaken en van de secretarissen-generaal van Financiën en van Justitie betreffende de divi dendbeperking. Dit besluit beoogt er voor te waken dat niet meer dividend wordt uitge keerd dan wenschelijk wordt geacht. Het gaat er van uit, dat tegen een dividend, dat niet meer dan zes ten honderd van het gestorte aandeelen kapitaal bedraagt waarbij onder gestort aandeelenkapitaal ten hoogste het nominaal bedrag van de aandee- len wordt verstaan redelijkerwijs geen bezwaar kan worden gemaakt. Uitkeeringen boven 6 pet. (superdi videnden) zijn bij naamlooze ven nootschappen en commanditaire ven nootschappen op aandeelen met een aandeelenkapitaal van f 500.000 of meer slechts toegelaten tot het per centage van het gestorte aandeelen kapitaal. dat als dividend is vastge steld over het laatste boekjaar, dat niet onder de bepalingen van dit besluit valt. Bovendien worden deze superdividenden aan de tot 400 ten honderd stijgende en als prohibitief aan te merken superdividendbelas ting onderworpen. De grondslag voor de berekening van de superdividendbelasting wordt gevormd door de uitdeelingen over een boekjaar, en wel voor de eerste maal over het boekjaar dat op 31 De cember 1940 eindigt of op dat tijdstip loopende is. Er is dus ook superdivi- dendbelasting verschuldigd voor uit deelingen, die reeds voor het in wer- door EDGAR RIGE BURROUGHS 65. Na de helsche machine verbor gen te hebben, deed Paulvitch de lamp uit en ging de hut uit. Hij liep naar zijn vroegere slaapplaats en zocht de paar dingen die van hem waren, haastig bij elkaar, liep het dek over en kwam zonder eenig geluid te maken weer in zijn kano. Enkele mi nuten later peddelde hij naar de kust, beschermd door de duisternis van den nacht in het oerwoud, terwijl hij zich zelf geluk wenschte met het welslagen van zijn onderneming. Als hij slechts even geweten had, wat hem in de lange jaren, die voor hem lagen, voor vreeselijks te wachten stond Ir. de jungle, waar hij zijn leven zou moeten slijten, dan zou hij een zekeren dood op de open zee verkozen hebben bo ven dit gruwelijke leven. Doch op dit oogenblik waren zijn gedachten be zig met zijn ongelooflijken triomf en met zijn vroeger leven in Oud-Rus land, waar hij in de gevangenis had gezeten, omdat hij helsche machines had geconstrueerd als die, waarmede hij de Kinsaid wilde vernietigen. Ja ren geleden, onder het bewind van den Czaar in zijn vaderland, was Paulvitch een vooraanstaand lid ge weest van de gevreesde nihilisten bende. in het oude St. Peterburg had hij geleerd en ook in practijk gebracht hoe deze doodelijke machines ge maakt werden, die zoo dikwijls naar öe leden van de gehate hoogere klas sen werden geworpen. Om uit Syberië te ontsnappen had hij zich tenslotte bij de bende van Rokoff aangesloten, die van plan was het kind van Tarzan te ontvoeren, waarvoor hem goud zou worden betaald. Gedurende de lange reis langs de kust van Afrika had hij in zijn vrijen, tijd een helsche ma chine gemaakt, die binnen enkele se conden lederen vijand aan boord van de Kinsaid kon vernietigen. Paul vitch grijnsde bij het vooruitzicht, hoe het schip de lucht in zou vliegen. (Wordt vervolgd). king treden van het besluit zijn vast gesteld. De belasting wordt echter in zulke gevallen slechts tot de helft ge heven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de belasting op de herkapitalisa tie verschuldigd is, ongeacht of de verkrijging van aandeelen ten gevolge van de herkapitalisatie volgens de algemeen geldende voorschriften tot heffing van inkomstenbelasting of dividendbelasting of een andere be lasting aanleiding zou hebben ge geven. Rechtsvorm, die noodeloos werd gebruikt In het Verordeningenblad is, zooals in het kort reeds werd gemeld, afge kondigd een besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Financiën, betreffende vrijstelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze vennoot schappen. Het besluit wordt aanger haald als „Liquidatlebesluit 1941". Dp daarbij uitgevaardigde regeling komt onder meer tegemoet aan 'n wensch, in het bijzonder uit de krirtgen vfen het bedrijfsleven en van de huizen- maatschappijen herhaaldelijk geuit, om naamlooze vennootschappen te kunnen ontbinden zonder dat zulks leidt tot al te ernstige gevolgen van fiscalen aard. Ket geven van de gelegenheid tot zulk een ontbinding ligt trouwens in de lijn van een belastingpolitlek, die het noodelooze gebruik van den rechtsvorm der naamlooze vennoot schap wil tegengaan en de persoon lijke verantwoordelijkheid van den ondernpmer wil bevorderen, waar dit pas geeft. Deze wensch is het gevolg van de omstandigheid, dat, indien vroeger bedrijven of beleggingen gestoken werden ln den rechtsvorm van een naamlooze vennootschap, dit niet altijd geschiedde omdat uitsluitend deze rechtsvorm in aanmerking kwam, maar veeleer omdat men wer kelijk een keuze kon doen. Bij deze keuze werden uiteraard voor- en na- deelen van den rechtsvorm der naam looze vennootschap tegen elkander afgewogen en bij dit afwegen legden ook overwegingen van fiscalen aard gewicht in de schaal ten gunste van den naamlooze vennootschaps-vorm. Voor belegginesdoelelnden is de naamlooze vennootschap als rechts vorm nimmer meer voordeellg in fis caal opzicht; voor ondernemingen slaat tenslotte de schaal nog slechts door ten gunste van dien rechts vorm, indien de aard van die onder neming medebrengt, dat het aantal risico-dragenden groot is. Intusschen is de keuze van den rechtsvorm op het oogenblik meestal slechts aan de orde in dezen zin, dat men zich afvraagt of men den geko zen rechtsvorm moet prijsgeven door de naamlooze vennootschap te ont binden en haar werkzaamheden door de aandeelhouders te doen voort zetten, hetzij als bedrijfsuitoefening, hetzij als beheer van beleggingen. Doch de fiscale gevolgen van zulk een ontbinding zouden, was het Li quidatlebesluit niet tot stand geko men, doorgaans afschrikken van het nemen van een beslissing van die strekking. Zeker, de vennootschap, die ontbonden wordt, zal voor het vervolg geen vermogensbelasting hebben te betalen, zij zal geen winst belasting behoeven te voldoen over de winst, welke zij nog behaald zou hebben bij niet-ontbinding, zij zal over de liquidatie-uitkeeringen geen dividendbeperkingsbelasting hebben te betalen. Maar hier staat tegen over, dat de bij de liquidatie aanwe zige, nog niet eerder belaste winst reserves van de vennootschap zullen worden getroffen door de winstbe lasting, welker hoogte over 1941 nog niet bekend is, en dat, volgens het besluit op de Inkomstenbelasting 3 941. van de aandeelhouders inkom stenbelasting zou worden geheven over het door hen ontvangen gedeel te van de liquidatie-uitkeering, dat niet is terugbetaald van gestort ka- üitaal. Bovendien kan de vereffening van de vennootschap gepaard gaan met de overdracht van onroerend goed door de vennootschap op haar aandeelhouders, welke overdracht kan leiden tot heffing van 3 pet. re gistratierecht en' eventueel tot hef fing van waardevermeerderingsbe lasting. De overdracht van de roe rende goederen zou leiden tot heffing van J pet. omzetbelasting. Dit alles bij elkander zou in menig geval van een liquidatie weerhouden. Het Liquidatiebesluit geeft nu als voornaamste faciliteit, dat de aan deelhouders over de liquidatie-uit keeringen geen inkomstenbelasting zullen behoeven te betalen, evenmin zal terzake van de overdracht van goederen door de naamlooze ven nootschap op haar aandeelhouders registratierecht of waardevermeerde ringsbelasting worden geheven over de waarde (of een deel v$n de waar de) van de onroerende goederen, terwijl over de waarde van de roe rende goederen ook geen omzetbe lasting zal worden geheven. De liqui datie-uitkeering wordt wel belast met winstbelasting, voor zoover zij be staat uit winst, welke nog niet door de winstbelasting getroffen was. Hier bij zal echter het thans bestaande tarief worden toegepast. De te verwachten verhooging van de winstbelasting heeft de thans zich ontbindende naamlooze ven nootschap dus niet te duchten, ook niet over de winst van het jaar 1941. Voorts zal de naamlooze vennoot schap geheel en al buiten het bereik van het Besluit op de Dividendbe perking 1941 en van de commissarls- senbelasting vallen; wat de commis- sarissenbelasting betreft echter al leen van het overdrachtstijdstip af. Eventueel nadien betaalde commissa- rissenbelasting zal worden terugge geven aan de commissarissen. De faciliteiten zijn van toepassslng op alle naamlooze/ vennootschappen, doch uitsluitend, voor zoover zij i" 1941 in liquidatie zijn getreden, het zij vóór de afkondiging van het Li-r quidatiebesluit, hetzij binnen 2 maanden na de afkondiging daarvan. Binnen deze tijdgrenzen kan het overdrachtstijdstip door de naam looze vennootschap vrij worden ge kozen. Het bedoelde „overdrachtstijdstip" is van belang voor de winstbelasting, de inkomstenbelasting, de dividend belasting en de commissarissenbelas- ting, en bovendien voor de vraag, welke inspecteur het Liauldatiebesluit heeft toe te passen (art. 8). De fiscale slotbalans van de naam looze vennootschap wordt beschouwd als openingsbalans voor de firma, met dieh verstande, dat een bepaalde winstbelastingschuld die over de winst van het tijdvak, dat met het overdrachtstijdstip eindigt niet als aftrekbare schuld geldt voor de naamlooze vennootschap, maar wel voor de firma. De winstbelasting ter zake van de liouidatie wordt geheven op den grondslag van de bedoelde fiscale balans. De jongste winst, be nevens de z.g. overgangsreserve, en de stille reserves welke bij het op stellen van de fiscale liquidatiebalans aan het licht treden worden dus be last met 314 of 26 J pet. Mochten de noodige gelden niet beschikbaar zijn, om de winstbelas ting te betalen, dan zal een betalings regeling met den ontvanger getroffen kunnen worden. BUITENLAND FRANSCH LEGIOEN VAN OUD-STRIJDERS REDE VAN PéTAIN Ter gelegenheid van den verjaar dag der stichting van het Fransche oudstrijderslegioen, waarvan hij eere president is, heeft maarschalk Pétain bjj een plechtigheid te Vichy een toespraak gehouden, waarin Jry zeide. dat de nationale revolutie een steeds nauwere samenwerking met het le gioen noodig heeft. „Gy zijt aldus Pétain de getrouwen, op wie de regeering, admiraal Darlan en ik, wil len steunen. Frankrijk heeft slechts één regeering, namelijk die welke ik leid met de medewerkers mijner keu ze. De regeering heeft slechts één po litiek, waarvoor ik de verantwoorde- Ujkheid draag in het besef van mijn roeping en om de eer en het belang van Frankrijk te verdedigen. Op dezen grondslag zult gy my helpen het land in orde en eendracht te be waren. ROOSEVELT SPRAK OP LABOURDAY DE TAAK DER VER. STATEN By zijn aankomst te Hydepark heeft President Roosevelt tot de be woners gezegd, dat er veel reden is om dankbaar te zyn, onder meer het feit, dat zyn samenkomst met Chur chill „nog zoo vreedzaam gevierd" kon worden. „Ieder meet bidden aldus Roosevelt dat dit ook het volgende jaar nog zoo zal zyn. Het is zeer wel mogelijk, dat de gevaren nog veel grooter worden dan eind Augustus 1939 het geval was." Verder beweerde de President zeker te weten, aldus D.N.B., dat de overheersching van de wereld, ook van Amerika, het doel der „dicta toren" is. Ernstiger stemming Ter gelegenheid van Labourday heeft Roosevelt een verklaring gepu bliceerd. waarin hy zegt, dat de Amerikanen den Labourday dit jaar in ernstiger stemming vieren, dan dt 54 voorgaande jaren, „De Ver. Staten aldus Roosevelt staan thans voor de taak de democratie te hand haven. De hoofdkenmerken daarvan zyn vrijheid van godsdienst, woord en pers." Roosevelt, eischt voorts de onafgebroken productie van wapens ter bescherming van de Ver. staten en tot ondersteuning van degenen, die zich verzetten tegen hen, die volgens Roosevelt's meening „de vry- heid en het geluk van alle volken der aarde willen vernietigen." De Toestand van Laval en Déat EEN BESLISSENDE VERBETERING Volgens het gisteren uitgegeven bulletin heeft zich in den toestand van Laval en Déat een beslissende verbetering voorgedaan. Laval heeft een rustigen nacht gehad en zyn temperatuur daalt. De kogel, die in het lichaam is gebleven, schynt zich op een ongevaarlyke plaats vast te zetten. De toestand van Déat is na de zware operatie zoo gunstig als men maar kan wenschen. De dokf s zyn van meening, dat hy gere is. Ook over Laval lieten zij zich opti mistisch uit. RADIO-PROGRAMMA'S Verassching Koning van Cambodsja Naar uit Saigon wordt gemeld, is te Pnom Pehn het stoffelyk overschot van den koning van Cambodsja, Sin Sisovath Maniwong, plechtig ver- ascht. Aanwezig waren de nieuwe ko ning, Moroteont, en de gouverneur- generaal van Fransch Indo-China admiraal Decoux. VONNISSEN TE HELSINKI Het proces te Helsinki tegen de vooraanstaande leden van de Finsche vereeniging Voor Vrede en Vriend schap met de Sovjet-Unie", welke in December van het vorige jaar was opgericht, is thans geëindigd. De hoofdbeklaagde, de student Ryoemae, is wegens actie tegen den staat tot 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De negen andere beklaagden zyn wegens voorbereiding van hoogverraad tot zware tuchthuis- en gevangenis straffen veroordeeld. DR. GöBBELS IN VENETIë De Duitsche minister van Volks voorlichting en Propaganda, dr. Göbbels, is te Venetië aangekomen om een bezoek aan de Biennale te brengen. VERKLARING VAN LINDBERGH Te Oklahoma Volgens de New York Herald Tribune heeft Lindbergh in een te Oklahoma (Ver. Staten) gehouden re de, verklaard, dat het niet ondenk baar is, dat Engeland nog voor het einde van den oorlog tegen de Ver. Staten zou strijden. zooals het tegea Finland en Frankrijk gestreden heeft. Men behoeft slechts de geschiedenis tusschen de Ver. Staten en Engeland van de laatste 150 jaar te bestudeeren en deze te vergelyken met de belof ten van eeuwige trouw, welke in de afgeloopen 2 jaar tusschen Frankryk en Engeland zyn uitgewisseld. DINSDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B-N.O.: Nieuws berichten. 8,15 Schriftlezing en medita te (voorbereid door de Christ, Radio Stichting)- 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 \oor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Zang, pia- no en gramofoonmuziek. 12.00 Gramo- foonmuziek. 12.25 Het kwartier van dea arbeid. 12.40 Almanak. 1245 F.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Cello en piano. 1.30 Boyd Bachman en Klaas van Beeck en hun orkesten. 2.45 Revida Sextet. 3.30 Zang met pianobe geleiding. 4.00 Bijbellezing- 4.20 Gramo foonmuziek. 4.45 Sport'en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ramblers. 6.00 Alleen voor mannen- 6.15 Cabaretpro gramma. 6.45 Reportage. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 iïnarlemsohé orkeslver- eeniging en solisten. 8.45 Voor den boer. 9.00 Orgelconcert. 9.30 Gramofoon. muziek. 9-45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Engelsohe uitzendingj Economic News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.458.00 Zie Hilv- I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmu ziek. 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Gra mofoonmuziek. 11.00 Omroeporkest en solisten (e.o-). 12,00 'Ensemble Rent meester. 12,45 B.N.O.: Nieuws- on econo mische berichten, 1.00 Orgelconcert cn zang. 1.30 Ensemble Jonny Ombach. 2.00 Gramofoonmuziek. 3-30 Zonnestra len in ziekenzalen. 400 Causerie met muzikale begeleiding. 4.30 Gramofoon muziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Amabile- sextet- 6.15 Causerie over het Zieken fondswezen (II). 6.30 Ensemble Baridi Balogh. 6.45 Cyclus: „In een nieuw licht bezien (voorbereid door de N.S.D.) 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Rapcij. sc. 7,45 Ensemble Bandi Raloib. S 00 Radiotooneeh 9.1)0 Voor de werkende vrouw. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N,O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avond- wijding. 10.05—10.20 Polilick week- praatje (e.o.). ONDERWIJS SCHOONSCHRIJVEN M.O. Den Haag. Geslaagd de dames: E M. L. de Kreijger, Etten; A. O. J. M. Rutten, Mook; de heeren D. Jongekrijg, Maasdam; J. Niouwstad, Gorinohem. VUURBOL BOVEN VENETIë In den vorigen nacht tegen drie uur vertoonde zich boven Venetië (It.) een vuurbol, die de stad gedurende ver scheidene seconden in een krachtig groen licht zette. FEUILLETON VAN DEN ROMAN door EEKA. ll— Dat moet toch voor u niet zoo moeilijk zyn, meende Heieen onge duldig. Opeens was Lize weer de kleine, ne derige secretaresse van mynheer Baenders. Gehoorzaam antwoordde zij: Stenografie, drie talen, handelscorres pondentie. boekhouden, kaartsysteem, rekenmachine en zoo enkele dingen, die natuurlUk op elk kantoor anders zyn, maar die leert men door de rou tine. O ja, machincschnjven ook en liefst op een paar verschillende ma chines. Heieen overlegde, dan vroeg zij: Leert men dat alles vlug. talen ken ik. zyn er cursussen waar men het andere kan leeren? ja. Lize Groen was nog altyd niet naar haar privé-leven terugge keerd en zy legde haastig een examen af en hoopte, dat zy slagen mocht. Ik zelf heb by Evertsen geleerd, zeide zij. ik was er drie maanden en toen deed ik examen, maar ik had al een jaar practyk en dat scheelt veel. Ik was eerste typiste op de fabriek- Om dat ik goed talen kende, koos myn heer Baenders mü uit de anderen, ik leerde nog, toen ik zyn secretaresse was. Dank u. dat is alles wat ik weten wilde. Waar is dat instituut Evertsen? Vlak bij mün huls, op het Weeg breeplein Wilt u daarheen, juffrouw Baenders? Ja, zei Heieen, daar wil ik heen. Na een lange stilte vroeg Lize ver legen. Zal ik met u meegaan, ik ken mijnheer Evertsen goedof wüt liever alleen gaan? O. als u tyd hebt, heel graag. Voor het eerst glimlachte Heieen. U vond my zeker erg onvriendelyk? Neen, zei Lize en bloosde omdat zy jokte. Heieen keek recht voor zich uit en opeens zag Lize, dat zy haar voort durend in de voorruit had aangeke ken. Het was zoo vreemd, zei zy schuchter. Natuurlyk, voor u. stemde Heieen toe. Wilt u er met niemand over spreken, juffrouw Groen? Met niemand, beloofde Lize trouwhartig. Heieen werd als leerling ingeschre ven en nadat zy drie maanden lesgeld vooruit had betaald, verlieten de meisjes het instituut, den directeur verwondend achterlatend. Evertsen vroeg zich verbaasd af. waarom de dochter van den rijken fabrikant zoo graag voor boekhoudster wilde leeren. Voordat Heieen Lize thuisbracht, gingen zy samen naar een winkel waar schrijfmachines werden ver kocht en bygestaan door Lize, kocht Heieen een machine. En nu moet ik u eindeiyk thuis brengen. zeide Heieen vriendeiyk, ik heb alweer te lang beslag op uw tyd gelegd. Neemt u my niet kwalijk, dat ik telkens wefff vergeet, dat u natuurlyk graag na kantoortijd thuis wilt zyn. ik vind het zoo prettig, dat u my in vertrouwen hebt genomen, ant woordde Lize blozend, ik heb nooit kunnen denken, dat u zoo gewoon zou zyn, flapte zy er uit. En moedig ge worden ging zy voort. Daarom zou ik u willen vragen of u niet even bij ons boven wilde komen om kennis te maken met myn ouders. Heieen keek op haar armbandhor loge. Ik ben bang, dat het nu te laat is, denkt u ook niet? Uw ouders hebben er natuurlyk niet op gere kend, ik zou het vervelend vinden hen lastig te vallen. Mag Ik u misschien de volgende week op uw vryen mid dag komen halen, wij zouden dan misschien uw moeder mee kunnen nemen? Lize. die plotseling spyt had gekre gen van haar spontaan voorstel, was eeriyk gezegd opgelucht. Stel je voor. dat er al gedekt was en vader ln zyn slordig huisjasjemoeder zou ook niet gekleed zynneen, het was beter om te wachten. Ja. dat zou heerlUk z'yn. s'rmie zy blij toe. Moeder geniet zoo wei nig. Ik ben Dinsdagmiddag vry, moe der zal het fyn vinden. Dan is het goed. Heieen nam Lize's hand en drukte die. Ik vind het erg prettig, dat wy eikaar heb ben leeren kenneni. Misschien wilt u mij by de studie nu en dan op weg helpen? Graag, heel erg graag. Heieen stopte voor het huis. Goed, zei zy, dat spreken wij dan af. Groet uw ouders van my en slaap wel, tot Dinsdag ik wacht by de-fabriek op u, om één uur. Lize stapte uit en sloot het portier. Heieen knikte en reed snel weg. Boven gekomen deed Lize Groen haar moeder een opgewonden verhaal over Heieen Baenders, een uitnoodi- ging en allerlei plannen, waarin een zekere Lize Groen stellig een rol zou spelen. Mevrouw Groen, die het verwarde verslag maar half begreep, waar schuwde. Wees voorzichtig kind, je weet immers niet of haar vader dat allemaal wel allemaal goedkeurt en tenslotte is hy je patroon. De cursus beviel Heieen uitstskend. Zij had zich nog nooit zoo rustig ge lukkig gevoeld. Nu leerde zij en-werk te en ontwikkelde gaven, die zy zelf niet wist te bezitten. Haar ouders vermoedden niets. Het was Heleen's gewoonte geweest 's mid dags uit te rijden, meestal maakte zij tochten in de omgeving van de stad. bracht soms een bezoek of ging naar een blosccop, concert of comedle. Haar ci'ders waren gewend aan deze uitgangetjes en keurden ze goed. Nu 1 en dan gebeurde het wel eens, dat haar vader vroeg of zij zich geamu seerd had, of waar zy geweest was, maar als Heieen dan vertelde, merkte zij halverwege haar verhaal, dat hy niet luisterde. Met haar moeder was het eenigszins anders gesteld, deze informeerde dik- wyls en vol belangstelling, hoe He ken haar middagen doorbracht, doch tot haar verlichting drong haar moeder nooit aan. Zy vroeg evenmin of Heieen eens wilde thuis bly'ven of haar móeder vergezellen. Mevrouw Baenders scheen liever alleen te zyn. zy hield van de middagen om velerlei redenew. Zy bezocht winkels en mode shows of speelde bridge by kennissen. En daar Heieen meestal stil en in zichzelf gekeerd was, ging mevrouw Baenders liever alleen uit. Heieen studeerde yverig en inge spannen, zy bracht veel ochtenden in haar kamer door met haar boeken en schrijfmachine, dan haalde zy de ta len op, schreef brieven en opgaven en maakte boekhoudsommen. Zij had een plan en was vastbesloten dit uit te voeren. Niet dat zy eigenzinnig was en haar ouders tot iets wilde dwingen. Neen, zy wilde enkel voor zichzelf weten of zy tot iets in staat was en haar doel op eigen kracht kon berei ken. Zij had volstrekt niot de bedoe ling, uit koppigheid tegen den wil van haar vader in te gaan, maar zy had de vaste overtuiging, dat zij beter dan haar ouders, wist, wat goed voor haar was. Zij haatte haar doelloos bestaan en wilde weten wat het an- 1 dere, het werkzame leven ln de we reld beteekende en hoe dat er uit zag. Zij dacht er volstrekt niet aan, dat haar ouders hierdoor boos of gekwetst konden zijn. zy wilde enkel trachten te weten te komen, hoe het leven er buiten haar eigen kleinen kring uit zag en of het werkelyk zoo moeiiyk was daarin een plaats te veroveren. HOOFDSTUK VI- Het Is erg vleiend voor mUn dochter, dat u haar zooveel plezier doet, zeide mevrouw Groen en schoof een stoel voor Heieen naar het raam. Onze Lies is een braaf kind en wy gunnen haar zoo graag een pretje, maar wy kunnen het ons niet meer permitteeren. .O. mevrouw, het is juist voor mU een genoegen. Heieen keek mevrouw Groen aan. ik ben erg eenzaam, weet u en ik interesseer mij voor wei nig dingen, mijn moeder klaagt daar dikwUls over. Maar ik wil liever wer ken en ik bewonder uw dochter daar om. Lize kwam uit de keuken waar zy voor de thee had gezorgd. Nu pre senteerde zij, netjes op een blaadje, de kopjes. Haar gezichtje bloosde en zy scheen het erg prettig te vinden, dat Heieen gekomen was. Ik ver telde moeder, dat u by Evertsen les neemt, zeide zy, u vindt het toch niet erg, moeder zal het geheim goed bewaren. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2