EESFOOBISCHE (OU DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Kanonneerbooten der bolsjewisten op den Dnjepr tot zinken gebracht uiischiand sül voor Europa Hoe gaat Europa den Winter in? PLUNDERING EN HELING ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per wee 1c 0.16 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal ƒ3.35 LO560 nummers ƒ0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 65957 Giro 86363. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Loese regelprljs 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 10.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele pr(js. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 HOOFD RED ACTE^fcF. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.b. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S Belangrijke terreinwinst voor de Duftschers SOVJET-PANTSERDIVISIE VERNIETIGD Naar van militaire zijde aan het D.N.B. wordt meegedeeld, is op ^Sep tember een Duitschc pantserdivisie in het centrale deel van het front op een bolsjewistische pantserdivisie gestooten. In een feilen strijd die 2 dagen duurde, werd de Sovjet-formatie, die uit bijzonder zware pantser wagens bestond, vernietigd. 72 Pantserwagens der Sovjets werden vernie tigd, waaronder 18 van de zwaarste soort. Twee kanonneerbooten der Sovjets die op den Dnjepr stroomopwaarts voeren, zijn op 3 September door Duitsche pantserjagers waargenomen, die terstond het vuur op deze vaartuigen openden. Beide kanonneerbooten werden tot zinken gebracht. De Finsche troepen hebben hun aanvallen met succes voortgezet. In verschillende sectoren trachtten de Sovjets door tegenaanvallen het op dringen der Finsche troepen tegen te gaan. Al deze pogingen werden verijdeld, soms in gevechten van man tegen man, waarbij de bolsjewisten rware verliezen leden. Sovjet-achterhoede ver nietigend verslagen In den Noordelijken sector Heeft op 4 September een Duitsch legercorps troepen van de Sovjet achterhoede vernietigend versla gen, rrfeldt D.N.B. De Sovjets hadden op talrijke plaatsen de wegen vernield en mijnen gelegd, doch al deze hindernissen werden overwonnen. De Duitsche troepen braken door een taai-verdedigde linie, die versterkt was dcor pant serwagens en zwaar geschut. Op verschillende plaatsen hebben Ce Sovjets eergisteren de Duitsche - stellingen aangevallen met steun van pantserwagens. In den sector van een Duitsche divisie werden daarbij 24 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Te genover een andere Duitsche divisie verloren de bolsjewisten negen pant serwagens, elders drie. In den centralen sector maakten Duitsche pantserwagens 12 stukken geschut, 15 vrachtauto's en een groo- te hoeveelheid ander oorlogstuig en wagens werden vernietigd. DE BOLSJEWISTISCHE INEENSTORTING De in Finsche krijgsgevangenschap geraakte bolsjewistische generaal KirkitsjnikovyTieeft bij zijn verhoor verklaard, de voornaamste oor zaak voo'/de bolsjewistische ineen storting /zocht moet worden in de slechte /emming onder de Sovjet soldaten Als gevolg van den slechten infon/iedienst van het opperbevel en v/ het volkomen ontbreken van beri^en over de krijgsverrichtingen, hechte er bovendien groote onze- kejreid bij de Sovjets. Zoodra bolsje- fische formaties n.l. uit de flank aangevallen, geraakten zij i-stond in een paniekstemming. De géneraal zeide voorts, dat hij zelf Evenals alle andere Sovjet-officieren •onder strenge bewaking stond. On- omwonden gaf hij de superioriteit van de Finsche soldaten, vergeleken xnet de Sovjet-soldaten, toe. Groote Buit Een Duitsch legercorps, dat op trad in den centralen sector van het Oostelijk front, heeft een groote terreinwinst behaald en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht aan menschen en materiaal, verneemt het D.N.B. Volgens cie vooriooplge cijfers zijn in den sector van dit ctjrps in d£ •ge vechten tusschen 25 Augustus en 4 September in totaal 17.384 gevange nen gemaakt. Voorts werden door de Duitsche troepen vernietigd resp. buitgemaakt 121 pantserwagens, waaronder 30 van het zwaarste soort. 13 pantserverkenningswagens, 193 stukken geschut van allerlei kaliber, 517 vrachtauto's en 20o andere voer tuigen. In denzelfden sector werden aanvalspogingen van sterke pantser strijdkrachten der Sovjets verijdeld door het geconcentreerde vuur van de Duitsche infanterie en de Duitsche pantserafweerwapens, waarbij de Sovjets zware verliezen leden. De aanvallende formaties Sovjetpantser wagens werden volkomen vernietigd. Van 63 Sovjet-pantserwagens bleven 62 kapotgeschoten en uitgebrand voor de Duitsche stellingen liggen. BIJ HET ILMEN-MEER In het gebied tusschen het Urnen- meer en de Finsche Golf heeft een Duitsch legercorps den Sovjets in een succesvolle» aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van al lerlei aard toegebracht. De bolsje wisten verloren 6 zware en 9 middel zware pantserwagens, 7 pantserver kenningswagens, 20 stukken geschut, waaronder verscheidene van zwaar kaliber en een groot aantal lichte en zwfte infanteriewapens. In den tijd van 1 tot 3 September werden in den sector van dit corps 2030 gevan genen gemaakt. Uit de mededeelin- gen van de gevangenen bleek, dat de formaties van de Sovjets die den strijd hadden aangebonden met het Duitsche legercorps in de gevechten van deze dagen zeer zware bloedige verliezen geleden hebben. 65 Vlieg tuigen der sovjets werden volgens tot dusver ontvangen berichten op 4 September en in den nacht op 5 September vernietigd. 42 Vliegtuigen werden daarvan neergeschoten en 23 op den beganen grond vernield. Bo vendien werd een kabelballon neer geschoten. In de wateren ten Noor den van Dagö brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen een koopvaardij schip van 2.000 ton tot zinken. 4000 GEVANGENEN In gevechten van drie dagen is een Sovjet-divisie infanterie door een Duitsche divisie totaal vernietigd, meldt D.N.B. Daarbij werden 4000 bolsjewisten gevan gen genomen en 46 stukken ge- - °enantserde eever.his- auto's, ve!c en de geheele tros der bolsjewieken buitgemaakt. Harde Slagen voor de Sovjets IN DEN MIDDEN-SECTOR De gevechten in den midden sector verloopen de laatste dagen zeer succesvol voor de Duitschers. In de periode van 25 Augustus tot 4 September zijn alleen op het aanvalsterrein van twee corpsen meer dan 30.000 gevangenen ge maakt en 160 tanks der Sovjets buitgemaakt of vernietigd. Boven dien verloren de bolsjewieken in dit gebied vele honderden auto's, meer dan 200 stukken geschut en een groote hoeveelheid" oorlogs tuig van allerlei slag, meldt D. N.B. In de tweede helft van de vorige maand probeerden de bolsjewieken met sterke gepantserde strijdkrach ten en tal van zware wapens een bruggehoofd aan den benedenloop van den Dnjepr te houden. Een Duitsch pantsercorps omsingelde de Sovjet-strijdkrachten en in een feilen strijd van drie dagen drong het ze in een heel kleine ruimte aan de ri vier opeen. De bolsjewieken leden zulke buitengewoon zware verliezen, dat slechts een klein deel van hun afüeelingen slaagde in een vlucht over den Dnjepr. 9SOO Gevangenen, 98 tanks, 108 stukken geschut en pantserafweerkanonnen benevens 6 vliegtuigen vielen den Duitschers in handen. Het aantal gesneuvelde bol sjewisten is nog niet vastgesteld. Sovjet-Britsche Vrieiidschapsweek Naar het Sovjet-Russische pers agentschap Tass meldt, wordt van 7 tot- 14 September te Cambridge een Sovjet-Britsche vriendschapsweek ge houden. De week wordt geopend door den burgemeester van Cambridge. Het organiseerend comité bestaat uit 24 vooraanstaande burgers, onder wie de plaatsvervangende rector der univer siteit, 12 hoogleeraren en vertegen woordigers der kerk. Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Fübrer, 5 Sept. Het opperbevel der Weermacht deelt mede: „Aan 't Oostelijke front suc cesvolle gevechtshandelingen. De insluiting van St. Petersburg vordert. De stad zelf ligt reeds onder het vuur van zware Duit sche artillerie. Estland is van vijandelijke elemcnteiv gezui verd, In de Engclsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een pa trouillevaartuig en een vracht schip van 3-C00 ton tot zinken gebracht en een anderen koop vaarder ernstig getroffen. An dere nachtelijke luchtaanvallen waren gericht-op havenwerken aan de Oostkust van Schotland cn Engeland. De Brilsche luchtmacht heeft gisteren overdag in het Kanaal- gebied zware verliezen geleden. Door jagers en afweergeschut werden 25 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Bij aanvallen in scheervlucht. welke in den nacht van 3 op 4 September in de Golf van Suez door Duitsche gevechtsvlieg tuigen op vijandelijke schepen werden ondernomen, werd een koopvaarder van 8.300 ton tot zinken gebracht, terwijl een tweede groot vrachtschip in brand geraakte. Pogingen van eenige Sovjet vliegtuigen, om in den afge loopen nacht aanvallen te doen op Noordoost-Duitschland en Berlijn, hadden geen resultaat. Door afweergeschut werd 1 bommenwerper neergeschoten." De Normandie in Beslag genomen Uit New York wordt gemeld, dat Roosevelt order heeft gegeven tot beslaglegging op het Fransche schip Normandic Vichy sluit Consulaat te Batavia Volgens berichten uit Tokio zal, naar het S.P.T. meldt, het Fransche consulaat-generaal in Batavia bin nenkort worden gesloten. De regeerin# van Vichy heeft aan de regeering der Vefcenigde Staten het verzoek gericht de Fransche be langen in Nederlandsch-Indië te be hartigen. nc/vo-if de --egeeriniï van Washing ton dit van do hand wijzen, dah-aol men zich tot de Zwitsersche regee ring wenden. Vichy motiveert het sluiten van het consulaat-generaal te Batavia door er op te wijzen, dat er slechts 25 Fransche onderdanen in Neder landsch-Indië vertoeven. Verwacht wordt, dat het Neder- landsche consulaat in Hanoi (Fransch-' Indochina) eveneens zal worden ge sloten. Ofschoon er voor dezen maatregel geen officieele verklaring wordt ge geven. lijkt het waarschijnlijk, dat de Ncderlandsch-Indische regeering dit besluit heeft genomen in verband met het tot stand gekomen verdedi gingsverdrag tusschen Japan en Fransch-Indochina e» met den de- licaten toestand in het verre oosten. Hevig Luchtgevecht bij Malta Italiaanscli Weermachtbericht 5 September. Italiaansche afdeelingen jagers heb ben bij operaties boven Malta en de Straat van Sicilië met haar bekende dapperheid in een reeks zware gevech ten den strijd aangebonden met aan zienlijke afdeeiingen vijandelijke ja gers. Zij hebben 22 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en tal van an dere door machinegeweervuur bescha digd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op him basis teruggekeerd. Vele andere keerden beschadigd en mot gewonden aan boord terug. Bij deze gevechten hebben zich bijzonder onderscheiden de kolonel Carlo Ro- magnoli, die aan het hoofd van zijn eigen afdeeling heldhaftig streed en vermist wordt, majoor Francesco Bec- caria, kapitein Valentino Festa en kap. Franco Lucchino. In den afgeloopen nacht is het vliegveld Miccabba op Malta opnieuw door onze bommenwer pers aangevallen. Vijandelijke vlieg tuigen hebben aanvallen gedaan op het gebied van Catania, terwijl vier bommenwerpers Cotrone aanvielen. De schade is gering. De iuchtafweer te Cotrone heeft twee Bristol-Blenheims neergeschoten, een daarvan viel in de haven. Uit het wrak heeft men de lijken van drie leden der beman ning geborgen. In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, zijn aanvals pogingen van Britsche afdeelingen verijdeld door onze troepen, die door pantserwagens en artillerievuur ge steund werden. Duitsche en Italiaan sche vliegtuigen hebben installaties en versterkingen te Mersamatroeh ge bombardeerd, alsmede vijandelijke autocolonnes bij Dzjaraboeb. In Oost- Afrika hebben vijandelijke luchtaan vallen op Wolsjefit alleen onder de In- heem sche bevolking eenige verliezen veroorzaakt. Onze afdeelingen over rompelden in den sector Koelkwabert vijandelijke detachementen, verstrooi den haar en brachten, haar verliezen toe. De vijand liet wapenen en met le vensmiddelen beladen lastdieren in onze handen achter. ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN DUITSCHLAND, ROEMENIë EN TURKIJE De Duitsche economische gezant dr. Clódius is op reis naar het Zuid- Oosten van Europa te Boekarest aan gekomen en daar door den plaatsver- vangenden minister-president ont vangen, meldt het Handelsblad. Dr. Clonus zal met de hoogste Roemeen- rche politieke en economische per soonlijkheden besprekingen voeren. >ver den Duitsch-Roemeenschen goe deren ruil. Niet minder belangrijk zul len de besprekingen van dr. Clodius, die door een staf van economische des kundigen wordt vergezeld, te Ankara zijn. Deze onderhandelingen met Tur kije zijn sedert eenige weken langs di- plomatieken weg voorbereid. :EN GEZONDE BOERENSTAND-EEM GEZOND VOLK ifl WELVARE HOE LANDBOUW WELVARENDE HANDEL EN INDUSTRIE. (Polygoon-y. Bilsen). Voedselvoorziening niet in gevaar „Hoe gaat Europa den winter in?" schrijft de Militarische Korrespon- denz aus Deutschland boven haar weekcverzïcht en zij vervolgt: In tegenstelling tot den wereldoor log is de toestand voor het vaste land van Europa aanzienlijk beter dan destijds voor Duitschland. De snelle, groote successen van de Duit sche weermacht hebben tevens ten gevolge, dat thans onder Duitsche leiding de voedingsmogelijkheden.be ter werden benut. Alle Europeercbe regeeringen streven er naar met al haar krachten en thans reeds met groot succes om de voedingscapa citeit zoo hoog mogelijk op te voeren. „Generaal Tijd", dien men in Enge land gaarne als bondgenoot noemt, bewijst in economisch opzicht meer een bondgenoot voor het vasteland te zijn. Europa zou veel meer men schen kunnen voeden dan er op het oogenblik in leven. Het is derhalve zaak. de beschikbare mogelijkheden veel sterker dan tot dusver het geval was uit te buiten, d.w.z. de te be bouwen oppervlakten te vergrooten én den aanplant stelselmatig te ver richten. Voorts moeten de landbouw methoden intensiever gemaakt wor den, teneinde aldus den gemiddelden opbrengst der Europeesche landen Duitsch Hooggerechtshof Inbrekers togen in 't verduisterde Den Helder op roof uit 9 Zware Straffen opgelegd 10 JAAR TUCHTHUIS VOOP HOOFD DADER Het Duitsche hooggerechtshof (Ober- gericht) onder presidium van Kam- mergerichtsrat dr. Randermann heeft in het gebouw van den Hoogen Raad te Den Haag eenige dagen zit ting gehouden ter behandeling van een complex van diefstallen en he lingen van tallooze partijtjes levens middelen, rookwaren, sieraden, manu facturen en distributiekaarten ten nadeele van ingezetenen van Den Hel der in de periode van November Maart j.l. Niet minder dan dertien verdach ten waren in deze zaak gedagvaard, van wie een tweetal als hoofdverdach ten in diverse inbraken en diefstallen en de overigen wegens heling van gestolen artikelen. De inbraken en diefstallen waren nagenoeg alle gepleegd in de avond uren tijdens de verplichte verduiste ring en in magazijnen of woningen, waarvan de bewoners 's nachts elders vertoefden in verband met het gevaar voor luchtaanvallen, dat in genoemde stad was te duchten. Als eerste verdachte had zich de 19-jarige loopjongen A. P. N. te ver antwoorden. die een 15-tal plunderin gen van dezen aard, deels tezamen met den 40-jarigen werkman J. de G., zou hebben verricht. Laatstgenoemde had reeds 21 veroordeelingen wegens diefstal, inbraak e.d. achter den rug. Derde verdachte was de koopman J. N„ die de meeste der gestolen goede ren van A. P. N. en de G. opkocht of verborg en die tezamen met zijn vrouw des avonds thuis daartoe de daders ontving. Het geld, dat de gestolen waren op brachten, besteedden A. P. N. en de G. in hoofdzaak voor amusements doeleinden. De overige verdachten speelden in deze affaire minder belangrijke rollen. Requisitoir In zijn requisitoir legde Staatsan- walt dr. Durth allereerst den na druk op den' ernst van de door A. P. N. gepleegde feiten: het stelen van allerlei goederen uit winkels en pak huizen, tijdens de verduistering en tijdens afwezigheid van de eigenaars wegens het gevaar van oorlogshande lingen. Op deze misdrijven staat prin cipieel de doodstraf. Slechts de jeugd van dezen verdachte, die, toen de feiten werden begaan, nauwelijks 18 jaar was, kan oorzaak zijn, dat hij den ernst van zijn misdrijven niet in die mate heeft beseft als met een vol wassene het geval zou zijn geweest. Wat het echtpaar N. betreft, een bekend spreekwoord zegt: de heler ls erger dan de steler. Zoo is het ook hier gegaan, aldus spreker, want, in dien J. N. de goederen had geweigerd, dan zou A. P. N. waarschijnlijk niet met deze diefstallen zjjn doorgegaan. Ook ten aanzien van de meeste der overige van heling verdachten was spr. van meening. dat in ernstige mate schuld aanwezig was. In het bijzonder de verdachten B. en S„ die de distri butiekaarten in grooten getale van A P. N. en de G. hadden „gekocht", moeten geweten hebben, dat deze kaarten gestolen waren. De eischcn Spr. eischte tegen A. P. N. een tucht huisstraf voor den tijd'van tien jaren, tegen J. N. vijf jaren tuchthuisstraf, tegen de echtgenoote van J. N. een jaar en zes maanden tuchthuisstraf, tegen B. en S. ieder twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, tegen zeke ren D., die eveneens een groot deel van de buit had gekocht, een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen vier andere verdachten geldboeten van f120 tot f 300. Slechts ten aanzien van twee ver dachten, het echtpaar K„ oordeelde spr. het bewijs niet wettig en overtui gend geleverd, zoodat voor hen vrij spraak werd gevraagd. Ten opzichte van den verdachte de G. gaf dr. Durth in overweging de be handeling af te scheiden en een on derzoek naar diens geestestoestand in te stellen, omdat de G. beweerde meer malen aan geestesziekte geleden te hebben. Als verdedigers traden op mr. C. R. C. W ij c k e r h e 1 d Bisdom uit Den Haag en mr. Th. J. Es kens uit Amsterdam. Zij vroegen, evenals de verdachten met uitzondering van het echtpaar K„ een mildere bestraffing. DE VONNISSEN Het hooggerechtshof veroordeel de A. P. N. tot tien jaren tucht huisstraf, J. N. tot vijf jaren idem en twee verdachten tot gevange nisstraffen van een jaar en min der, terwijl enkele verdachten er met geldboeten afkwamen. K. en zijn echtgenoote werden vrijge sproken. De behandeling van de zaak tegen de G„ zoomede die tegen B. en S.. welke daarmede verband hield, werd uitgesteld. De voorzitter van het Hooggerechts hof wees in het bijzonder op de mis dadige handelwijze van A. P. N. en J. N„ wier daden tot de grootste veront rusting der bewoners van Den Helder hadden geleid. De ernst van de door hen begane misdrijven heeft noodza kelijk geleid tot hun zware bestraf fing. Van de oplegging der doodstraf ten opzichte van A. P. N. is slechts wegens diens onvoldoende wasdom afgezien. dien van het Duitsche Rijk te doen benaderen. Alle Europeesche landen zijn met groot begrip voor de zaak aan de oplossing van dit probleem gaan werken en de eerste resultaten vallen reeds dit jaar te bespeuren. De Duitsche militaire overheid had ter stond na de staking der vijandelijk heden in West-Europa er voor ge zorgd, dat de oogst van 1949 werd binnengehaald en voorbereidingen voor den nieutven oogst getroffen werden, waarbij alle landen zich er cp toelegden de binnenlandse', e pro ductie te verhoogen. In Neder land en Denemarken, de Europee sche landen met den intensiefsten landbouw, is het gelukt de productie bijna overal op het oude peil te hou- den. vooral in Denemarken, dat door zijn veredelingsbedrijven ,in dierlijke producten sterk afhankelijk was van den invoer van overzeesch veevoeder, is het b.v. gelukt, de boterprcductie bijna op het oude peil te handhaven. Italië en Duitschland zijn. wat de voeding betreft, tegen de blokkade bestand. Duitschland was bovendien door de jaren voor den oorlog be dreven politiek van bevoorrading in staat, overal in Europa met zijn voorraden te hulp te schieten, waar een acute crisis in de voedselvoorzie ning optrad. Overal was Duitschland met zijn ervaringen van jarenlangen stelselmaticen ophohwenden arbeid op het gebied van de voedselvoorzie ning een helper vol begrip. Er bestaat thans geen twijfel meer, dat Europa door de blokkade op het gebied van de voedselvoorziening niet ernstig ge vaar meer kan leopen. vooral niet op den langen duur. Thans reeds is de stand der voedselvoorziening beter dan in 1939. AMERIKAANSCH SPIONNAGECENTRUM IN CONSULAAT TE AGRAM Uit documenten welke de Kroati sche regeering bij het sluiten van het Amerikaansche consulaat-generaal te Agram heeft'gevonden, blijken de volgende feiten: le. In het Britsche consulaat te Agram werden groote hoeveelheden dynamiet bewaard: 2e. De Amerikaansche consul-gene raal bedreef een uitgebreide oorlogs- spionnage; 3e. In het Amerikaansche consulaat- generaal waren Amerikaansche pas poorten „te koop". Uit de aanteekeningen van den Amerikaanschen consul-generaal, Meilly,/ blijkt, dat zijn Britsche collega Rapp hem na den aanslag op het Engelsche consulaat in Februari van dit jaar gezegd heeft, dat de aanslag leeiijke gevolgen had kunnen hebben, daar er groote hoeveelheden dynamiet in het consulaat bewaard werden. Uit de plannen en foto's van bedrij ven die voor de oorlogvoering van be lang zijn, o.a. van de fabriek voor ontplofbare stoffen „Titanit" bij Karlstadt, welke in het Amerikaan sche consulaat-generaal gevonden 4ijn, blijkt, dat de consul-generaal op groote schaal spionnage bedreven heeft. Een briefwisseling met den joodschen journalist Leopold Her mann van de Paris Soir toont aan. dat bij de Amerikaansche consulaire vertegenwoordiging te Agram echte Amerikaansche paspoorten voor het bedrag van 500.000 dinar te verkrijgen waren.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1