ALS DE OLMEN RUISCHEN 2 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG29 SEPTEMBER 1941 Aan den oever van de Djepr DE S.S.-P.K. NEDERLAND IX DE SOVJET-UNIE De S.S.-P.K. frontberichtgever dr. D. Takkenbeck schrift: Het is nu alweer eenige dagen gele den sedert wü Dnjepropetrowsk. de groote industriestad met. haar half millioen menschen, ingenomen hebben. Intusschen werden wij in de stad zelve door versche troepen van de Weer macht afgelost en kregen wij de op dracht om een stuk van den rechter oever van de Dnjepr te bewaken, een kalme taak. die ons volop in de gele genheid stelt om eens goed uit te rus ten. De rivier is hier met inbegrip van de vele zandbanken en eilandjes onge veer 900 m. breed, waarop echter aan beide kanten nog een bieede strook van drassig land met tal van doode rivierarmen volgt. Blijkbaar hebben de Sovjets nog minder voor het onder houd van den stroom gedaan dan de Polen voor de Weichsel. Een deel van onze compagnie ligt nu in dekking achter de bosthjes aan den rechteroever, er valt hier weinig te be leven. Zoo nu cn dan komt de Sovjet artillerie aan den overkant in actie en toen onze jongens onlangs gingen zwemmen., floten hun dc kogels om de oort-n, maar het geheel heeft toch, naar men hier zegt, veel weg van een pacifistische betooging. althans verge leken met de dagen van Dnjeppropet- owsk. Gisteren maakten wg een gevangene, een deserteur, die de rivier overge zwommen was en dien wij in uitgeput- ten toestand opvischten. Het wachten is nu op de oorlogsschepen, de zg. mo nitors, waarvan ons zusterregiment er al een aantal tot: zinken wist te bren gen, een voorbeeld, dat wij maar al te graag zouden willen opvolgen. Maar terwijl zij. die aan de beurt zijn aan de Dnjepr de wacht houden, heeft de rest van de compagnie in een vriendelijk Oekrainsch dor)) haar ten ten opgeslagen. De tafereeien, die zich hier afspelen, zijn in elk opzicht van vreedzamen aard. Hier kunnen onze jongens weer heelemaal op hun ver haal komen. Met het wekken wordt liet niet al te nauw genomen, zoodat wij weer eens lekkc-r uit kunnen slapen en onze „Spiess" de moeder van de compagnie (de sergeant-majoor-udmi- nistrateur in het Ned leger) slooft zich uit om onzen inwendigen mensch te versterken. Aangezien bovendien el ke groep op eigen houtje aan het ko ken en hakken slaat, wordt er in da gen als deze heel wat verorberd. Er zyn onder ons specialisten in het bak ken van aardappelen cn eieren als ook in het bereiden van ccmpóte en eentje speelde hel zelfs klaar een varken op vakkundige wijze te slachten en nader hand te braden, terwijl de wachtposten van de Dnjepr ons met visch verzor gen, welke met behulp van handgra naten en van scherpschutters gevan gen werd. Aangezien ook onze Oekrain- sche gastvrouw, haar vreugde over het einde van het Bolsjewistisch schrikbe wind niet onder stoelen of banken steekt en met alle mogeiijke spijzen aan komt dragen, is het geen wonder dat bij een aantal van ons de magen in opstand gekomen zyn en op ondub belzinnige wijze een sobeid»r leefwijze eischen. Voor deze gevallen kwam het advocaatje goed ven pas, dat een van de jongens had welen Ic mengen. Na de dagen, die wij in den modder doorbrachten, is het een waar genot, om zich weer eens flink te kunnen wasschen en scheren, netgeen onze S.S. mannen dan ook deen onder groote be langstelling van de bevolking, die daar kennelijk geen gewoonte van gemaakt heeft. Ook onze kapper, een kameraad uit Heerlen, komt in actie; voor velen was het hoog tijd. Zittende op een b,-nzine- bus, wordt de eene klant na de andere onder handen genomen. Daarna komt de wasrh aan de beuit en weldra hangen overal bruine hem den, sokken en wat ;il zoo meer des soldaats is, aan lijntjes te drogen. Voor het stopoen van de sokken', dat wel is waar hoog noodig, maar bij ons nooit populair was. wordt veelal de hulp van de Oekrainsche meisjes inge roepen. Hetzelfde geldt, ook voor de uniformstukken, die er nog 3l eem? erg gehavend uitzien. Ontbrekende klee- dïngst.ukken worden voor zoover de voorraad strekt, aangevuld. De rustdagen brenven natuurlijk ook weer een wapenappel met: zich mede. dat door de meeslen steeds met angst en vreeze tegemoet gezien wordt. Tm- mers. geen roestvlekje en geen vuiltje in het geweer ontgaat aan het spieden de oog van den meerdere cn zoo zitten de jongens al uren van t.e voren in hun zwarte sportbroek'^' in de zon t.e poet sen en te horstele m naderhand bij het appèl niet „op te vallen", hetgeen steeds minder aangename gevolgen voor den betrokken SS man pleegt te hebben. Gelukkig bestaan er ook andere soor ten van appèls, waar de soldaat geen enkel bezwaar tegen heeft dit geldt in het bijzonder voor het „löhnungs ap- pell" waar een ieder zyn soldij met r'ronttoelage ontvangt. V/el is waar be staat er in dit ongelukkige land niet veel gelegenheid om iets te koopen, maar er zijn er onder ons toch nog al tijd genoeg, die het ook hier klaar spe len, om platzak rond te loopen, echter zijn er ook velen, die geregeld flinke vp."on naar huis sturen, En dan weerklinkt eindelijk het com mando, waarnaar allen, van Haupt- slurmführer tot den S.S. Schütze, wel het meeste uilzien; post ontvangen en even later zitten allen hun brieven van thuis te lezen of hun pakjes uit te pak ken cn dan doen de verschillende kran ten en geïllustreerde weekbladen de ronde. Ja, dat contact met thuis is iets, dat nog al te wenschen overlaat, want hoe langer wij van huis weg zyn hoe meer de behoefte bij ons opkomt naar Ne derlandsche lectuur, en natuurlijk wil len wij allen zooveel mogelijk van den toestand in het vaderland op de hoog te blijven. Gisteren was het bij ons groot feest. Terwijl de compagnie aangetreden stond, werden door den chef van het bataljon de onderscheidingen uitge reikt, die velen in de achter ons liggen de gevechten verdiend hadden, reeds nu dragen velen onder ons met trots het IJzeren Kruis, en volgens de woor den van den commandant zal dat aantal binnenkort nog grooter worden. Het spreekt ran zelf dat deze gebeurtenis gevierd moest worden met een kame raad schapsavond. waarop zelfs eeni'je vaten bier „pivo" zooals het hier heet, niet ontbraken. In een boomgaard kwam de eeheele compagnie bijeen, ook de Oekrainers werden niet vergeten en er heerschte weldra alom een voor treffelijke stemming. Helder klonken onze liederen door den Russischen nacht.- nog langen tijd zaten Nederlan ders en Duitschers bijeen en vertelden elkaar van thuis en van hun gemeen schappelijke idealen. Maar de rustdagen, die wij hier be leven. zijn toch eigenlijk niets anders dan een stilte voor den storm. Daarover hopenlijk binnenkort meer. Landbouw en Veeteelt Poterbewaarplaatsen De Rljkslandbovivconsulent, dr. C. K, van Donlen schrijft ons; Om maximale opbrengsten van aardappe len te behalen la noodig, dat' niet alleen grond, bemesting en verzorging aan hooge eischen voldoen, maar ook het pootgoed moet van prima kwaliteit zijn. Zieke poters geven slechte gewassen. Wie de volkstuintjes nt de velden van landbouwers, dte niet met hun Ujd meegaan, onderzoekt, vindt niet zelden gewassen, waarvan slechts een deel uit gezonde planten bestaat. De andere zijn besmet met blndrol, topbont e.d. ziekten. Ze geven slechts kleine knollen. Hiertegen kunnen wc ons wapenen door uisluitend prima te velde gekeurd pootgoed te gebruiken, liefst van de A, desnoods ran de B klasse en bovendien vroeg gerooid, wat by A poters steeds hel geval la. Aanduidin gen als .prima zet poters van de Frlesche kiel" e.d. geven niet: de minste zekerheid, dat het pootgoed werkelijk goed Is. Een andere oorzaak van onvoldoende groei cn zelfs van soms In grooten getale wegble ven van de planten ls gelegen ln het ver keerd bewaren van de poters. Deze moeten zoo worden overgehouden, dat ze niet be vriezen, r.let verbroeien of ziek worden en zoo weinig mogelijk uttloopen. In dc praktijk kan men hieraan slechts ten dor-le voldoen. In koude winters ver oorzaakt de vorst niet zelden schade aan onvoldoende gedekte kuilen. Men brengt dan over de kuilen oen laug mest. maar by niet tijdig wegnemen van den mest na het In vallen van dool geeft dit weer aanleiding lot verbroeien. Wie over een drogen, vorst- vrijen kelder beschikt en de poters niet te hoog opstapelt, zal van deze bezwaren min der of geen hinder ondervinden. Maar dan blijft het ultloopen. Dit ls op de gewone Gelukkig bestaat een manier van bewa ren, dlc al deze nfldcelcn mist. Dll. geschiedt ln de a.g. potcrbewaarplaatsen. die men kan aardappelen en van prima pootgoed op een hoog peil staat. Het zijn gebouwen ln den vorm van smalle, lage schuren, met dubbele glazen wanden terwijl ook het dak gedeelte- li)!; van glas is. In dene bewaarplaatsen blij ven de poters, die ln bakjes van latten wor den bewaard's zomers koel. -s winters l:nn dc vorst mocllyk binnendringen, tcrwyi het licht aan alle kanten toetreedt. Poters, die In het licht bewaard worden, loopen minder uit. terwijl de ultloopers donker, taal en sterk zijn. zoodat ze niet. voor het poten ver wijderd behoeven te worden on. een spoe dige opkomst dig li bulzc rclke i dan 50 cm. diep liggen, 's Winters wordt de lucht daar door iets voorgewarmd. "s zomers afgekoeld. Bij stronge vorst wordt verwarmd, hetzij met kachels, hetzij met behulp van centrale ver warming of langs electrlschen weg. Bladlui zen en wantsen, die de poters kunnen be smetten. worden zoo noodig met giftige gas sen gedood. Op deze wijze bewnarde poters geven ge wassen. die vroeger rijp zijn en minder scha de ondervinden door de verschillende ziek ten. Poters met. abnormale spruiten worden verwijderd, zoodat wegbleven praetlsch niet Vroeg rooien, wat ook ln onze provincie bij goedgekeurde gewassen geschiedt. Is praetlsch alleen mogelijk als men over een poterbewaarplaate beschikt. Teneinde de gesteunde kleine boeren aan goed pootgoed te helpen, ontvangen deze niet alleen steun ln den vorm van prima pootgoed. maar z)J wordeu bovendien ln de BINNENLAND De Nat. Jeugdstorm HET 7-JARIG BESTAAN „Hoofdstormer, ik meld u. dat de ge- heele nationale jeugdstorm", 15.000 le den sterk, staat aangetreden." Deze woorden werden Zaterdagmid dag via de radio gesproken door kom paan H. Gansenkolk uit Arnhem, ter ge legenheid van de herdenking van liet zevenjarig bestaan van den Nat. Jeugd storm en de uitreiking van een eere- draagteeken aan de 1200 leden van den jeugdstorm, die reeds voor Mei 1940 tot deze organisatie behoorden. Overal in den lande kwam de jeugd storm daartoe streekgewijze bijeen en via de radio werden de bevelen tot het uitreiken der eereteekenen gegeven, ter wijl de bijeenkomsten overal een uni form verloop hadden. Te Arnhem, waar de oude groep van den Jeugdstorm is gevestigd, droeg de herdenking een bijzonder karakter, doordat de hoofdstormer C. van Geel kerken hier persoonlijk de eeredraag- teekenen uitreikte. Dit geschiedde in Musis Sacrum. Tot de eere-gasten, die deze bijeen komst bijwoonden, behoorden B. D. M. Referentin dr. Jutta Rüdiger, leidster der B.D.MObergauführerin von Böh- men, hoofdstormer C. van Geelkerken, Hauplbannführer dr. H. Lindenburger, leider der Hitler Jugcnd in Nederland, Gauführerin W. Hagemeinse, leidster der B.D.M. in Nederland, banheer J. W, Gerlings, waarn. stafchef, schepene L. van Eek, hoofd meisjesaangelegenheden Jeugdstorm, schout Mart. Jansen, orga nisatieleider jeugdstorm, Oberstamm- führer G. Frohner en komel Ilasewin- kel, gewestelijk leider van gewest 1. Na de vaandelopmarsch sprak hop man G. Knaap, streekleider van Arn hem over de historie van den jeugd storm. Hierna voerde het woord dc hoofd stormer, de heer van Geelkerken, die er in zijn rede op wees, dat de Nat. Jeugd storm geboren is uit den geest van het geloof in de kracht en de toekomst van ons volk. Er bestonden destijds reeds tal van jeugdvereenigingen in ons land, maar zij vertegenwoordigden slechts een deel van de jeugd. De jeugdstorm daarentegen wil de geheele Nederland- sche jeugd samenvatten in één jeugd organisatie met één ideaal. De jeugd zal zich niet laten onthou den om haar taak te verrichten. Het Nc- derlandsche volk dient de Nat. Jeugd storm de hoop en de toekomst van ons volk in het nieuwe Europa met trots te zien marcheeren. Houdt deze marsch niet op aldus spreker ver traagt hem niet., want dank zij deze jeugd zal Nederland een eervolle plaats in het nieuwe Europa weten te De heer van Geelkerken reikte ver volgens aan de voortrekkers der streek Arnhem het eeredraagteeken uit. Tege lijkertijd geschiedde dit in het gchecle land door de streekleiders. De heer van Geelkerken verbond hieraan nog een korte toespraak, waar in hij een bijzonder woord van welkom richtte tot do B.D.M.-Referentin dr. Rü diger. De B.D.M. heeft in Duitschland denzelfden strijd moeten voeren als de Jeugdstorm. Hierna bood schout Mart Jansen na mens het hoogere kader van den Jeugd storm den hoofdstormer een fraaie eere-dolk aan. Een woord van ir. Musseri. Hopman Knaap las vervolgens de volgende woorden van den leider der N.S.B.: En gij, stormers en stormsters, gij viert uw jeugd in een stormgelij van uw volk, Later zult gij meer dan eens beseffen, welke een voorrecht het is jong te mogen zijn in dezen tijd. Ik kan u er om benijden en velen met mij. Wi.i ouderen, wy doen ons best om voor u een toekomst te bouwen. Hel. nieuwe Europa in Zijn te ver wachten, overweldigende groei en bloei zullen wij ouderen niet meer in volle pracht aanschouwen. Gij, naar alle waarschijnlijkheid wel! Daarin zijt gij bevoorrecht. Bedenkt wel, dat gij zonen en dochteren zijt van een van de beste volkeren ter wereld, dat gij de traditie van kracht en moed. van eerewoord en openhartigheid, die eens ons volk had en die bijna verloren gegaan was, zuil hebben hoog te houden! Met het zingen van het slormerslicd werd dc bijeenkomst besloten. Als regel geschiedt dc bouw door land bouwcoöperaties. die deze bewaarplaatsen op eigen kosten met een stuk verlengen ten be hoeve van hun leden. Aangezien het getal kleine boeren ln de provincie Utrecht slechts gering ls, kan hier met een bergruimte voor ln totaal 10.000 kg. poters volstaan worden. Overtuigd van het groote nut van poter- bewaarplaatsen heeft de landbouwcoöperatie Woudenberg-Maarn besloten een bewaar plaats voor 60.000 kg. die te Hooglanderveen een voor 72.000 kg. poters te bouwen. Mate riaal hiervoor wordt vrijgegeven. Dit voorbeeld ls een bewys van de groote beteekenls, die de coöperaties voor onzen landbouw hebben Oolc voor het gebied van de Kromme Rijn zou da stichting van een poterbewaarplaats van groot nut zijn. Het Opvoedersgilde REDE VAN Prof. Dr. v. GENECHTEN Zaterdagmiddag om vier uur is te Utrecht in een kameraadschappelijke bijeenkomst in het. kringhuis der N.S-B. het 1-jarig bestaan herdacht van hel Opvoedersgilde. Voor deze jaarverga dering bestond een groote belangstel ling. Prof. v. Genechten sprak over „Opvoeding der opvoeders". Spr, me moreerde in het kort het moeilijke jaar van het O.G., dat thans verstre ken is en sprak er zijn vreugde over uit, dat het gilde gegroeid is van van 200 tot bijna 2000 leden. Nadat prof, v. Genechten was inge gaan op de verhouding van het O.G, tot het departement van Opvoeding en Cultuurbescherming merkte spr. op, dat eerst thans de tijd is aangebroken, dat begonnen kan worden met de her vorming van het onderwijs in natio- naal-socialistischen zin. Eindelijk, aldus 6pr,, is in ons land het Duitsch op de scholen als de twee de taal aangewezen. De angst van ve len, dat nu het Duitsch een overrom pelende plaats zal innemen, was on gegrond, immers, wat thans op de la gere school aan Duitsch zal worden gedaan, maakt maar een zeer klein deel van het leerprogram uit. Sprekend over den geest op onze hoogescholen zeide spr. Het is duide lijk, dat er op de Hoogescholen begrip moet komen van don nieuwen tijd en allereerst moet daar een andere grond slag komen, waarop verder kan wor den gebouwd. Vooreerst hebben wij menschen noo dig, die ons volk in waarlijk Volkschen gccsi kunnen voorgaan. Reeds hebben wij een der bastions uit het humanis tische tijdperk in een volksch bolwerk kunnen omzetten. (Applaus). Het is, aldus spr., niet alleen voor het hooger onderwijs noodig, doch in niet mindere mate voor het middel baar- en lager onderwijs. Daartoe moe ten wij een kader scheppen, dat zich met kracht kan werpen op het waar lik volksche onderwijs. Nog zijn de meeste onderwijsinrich tingen ingesteld op den mensch als centrum van het heelal en nog maar al te vaak beseft men ook daar niet, dat de mensch behoort te zijn een mo lecuul in het geheel. Molecuul en ge heel moeten harmonisch zijn, omdat zij niet buiten elkaar kunnen, Spr. wees vervolgens op de wijze, waarop aan het kind de rol van Ne derland in het nieuwe Europa kan worden uitgelegd. Men moet ervan uitgaan dat Nederland wel degelijk een groote rol kan spelen in Europa. Daartoe moet men uitgaan van de ge dachte, hoe kan ik het beste het kind loeren denken in de termen van het Rijk? Hoe kan ik dc jeugd vertrouwd maken met de Rijksgedachte? Op drie punten behoort dan dc na druk gelegd te worden. Ten eerste, dat de Rijksgedachte geenszins annexatie bij Duitschland bedoelt, ten tweede, dat staatssouvereiniteit een dwaasheid is, stammend uil de 19e eeuw cn ten laatste, dat de geschiedenisboeken, zoo als deze thans bestaan, dienen te ver dwijnen. Staatssouvereiniteit impliceert een militaire en vooral ook economi sche onafhankelijkheid en daarvan is bij ons immers nooit sprake geweest." DE PALING EN AALPRIJZEN De Prijzen beschikking 1041 Zoctwatervisch regelt zeer duldciyk de prijzen, welke zoo wel dc vlascher, do groothandelaar, de roo- ker als de detaillist voor gerookte en ver sche aal of paling mogen vragen. Sedert gcrulmen tyrl bestaat er echter een groote vrrmg naar dor* artikelen cn heinas Is dit voor verscheidene handelaren en vlsschers een reden geweest om prijzen to gaan be rekenen, die boven de vastgestelde maxi mumprijzen uitgaan om zoodoende een ex tra winst te maken. Van overheidswege wordt hier krachtig tegen opgetreden. Dat ondervonden negentien handelaren en vlsechers. die ln do nfgeloopcn week door den Inspecteur voor do Pryzënbeheerschlng veroordeeld zyn tot boeten vnrleerende tus schen de 20.- on SO.-. Een van hen, de vlsscher J. v. P. te El burg. die wel op zoor brutale wijze to werk Was gegaan, kreeg zelfs een boete van 150.-. Voor dc volledigheid volgen hieronder de va'-.tgestelde maximumprijzen welke den consument per hal/ kilogram ln rekening mogen worden gebracht. Gerookt: lichter dan 50 gram per stuk f 1.00 of 1.10; 80-100 gram por stuk 1.55 of 1.62. 100-200 grom per stuk ƒ1.01 of 1 08 en zwaarder dan 200 gram per stuk 12 10 of I 2.17. Verach: lichter dan 70 gram per stuk 0.47 of '0.54, lichter dan 125 grom per stuk '0.71 of 0.82, tusschen de 125 en 250 gram par stuk 0.87 of ƒ0.09. en zwaar der I 1.11 of 1,23. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken 25 Sept. G, van Beek. wonende te Er- melo. R.C. Mr. A, H. van der Glesen. Cur, Mr. W. G. van Meer te Harderwijk. 26 Sept.. De nalatenschap van Gotfrled de Koster, laatstelijk gewoond l ebbende te Leur (N.Br i en aldaar overleden 21 Juli 1041. R.c. Mr. F. A. Holleman. Cur. Mr. P J. A. Heemskerk, Markt 8, Prlncenhage 2d Sept. S. Post,, koopman. Marktstraat, Winschoten. R C. Mr. H. W. J. Klopprn- borg, Cur. Mr. W. N. Veldhuis, Winschoten. SPORTNIEUWS Zwem kam pioenen geklopt BEP VAN SCIIAIK KLOPT RIE VAN VEEN. GOEDE TIJD VAN IET VAN PEGGELEN. Zondagmiddag heeft de zwemvereeni- ging „De Meeuwen" in het Sportfond sen bad Oost te Amsterdam ter gele genheid van haar 2-jarig bestaan na tionale- en onderlinge wedstrijden ge houden. De publieke belangsteiling was buitengewoon groot. Na eerst het on derlinge programma afgewerkte te hebben, waaraan circa 280 zwemmers deelnamen, volgden de nationale num mers, die zeer spannend waren cn eenige verrassingen opleverden. Zoo wist Seheffer op de 100 M. borstcrawl met 1.1.8 de eerste plaats te bezetten vóór S. Moolenaar (1.3.6) en J, van Merkensteun (1.3.8). De tweede ver rassing van nog grooter formaat le verde de 100 M. borstcrawl dames op. Bep van Schaik klopte haar groote ri vale Rie van Veen. Zij maalde 1.7.2 legen Rie van Veen 1.7.8. W. Soele- kouw werd derde in 1.9.8, De 200 M. schoolslag dames deed aan spanning bij de voorgaande num mers niet onder. Ilier waren het Tony Bijland en Willy Haverlag, die in een spannende race elkaar de overwinning betwistten. Gedurende den geheelen wedstrijd lagen zij gel ijk en eerst op de laatste baan werd het plein be- slechts in het voordeel van Willy Ha- verlag, die in den mooi en tijd van rond 3 minuten haar stadgenoote, die 3.1.5 noodig had, versloeg. Op hetzelf de nummer voor de heeren had M. Smitshuijxen geen moeite in 2.51.1 te zegevieren. Om de 2e plaats ontspon zich een aardige strijd tusschen R. van Feggelen (Meeuwen). M. Zijderlaan (Otter) en Spaanderman (Haarlem). De eerste won het duel met 3.1.4 vóór Zijdcrlaaan 3.6. Tenslotte de rugslag. Iet van Feg gelen (Meeuwen) won de 100 M. in den fraaien tijd van 1.15.2, tweede werd mevr. ScheeferSenff (A.D.Z.) in 1.20, derde en vierde D. Kerkmees ter ((Rotterdam) cn S. Berghuis (IJ) die beiden 1.20.1 maakten. Op het heeren-nummer won H. van Schouwen (D.J.K.) van zijn clubge noot S. Seheffer in 1,10.2, terwijl Sehef fer 1.13 noodig had. De 5 x 50 M. borstcrawl-estafette had het volgende resultaat: dames; 1. ILD.Z. 2.51.2; 2. Meeuwen 2.52.2; 3. Het IJ, 2.58.9. Heeren: 1. D.J.K. 2.28.9; 2. Meeu wen 2.41.2. Waterpolo: Meeuwen I A.Z.I.; 1—1. HOCKEY. A.M.H.C. verslaat Be Fatr met 4-3 IN MATIGEN WEDSTRIJD Hoewel het 'begin niet hoopvol was, heeft Amersfoort op Be Fais II een benauwde zege behaald. Direct reeds hadden Hilversummers een 20 voor sprong, terwijl Amersfoort nog half sliep. Daarna smaakte Havinga het ge noegen een goal te zetten. Met een 21 achterstand ging dc rust (tegen woordig verplicht 10 minuten) in, Na half-time vlotte het iets beter, en al gauw kon Streefkerk de partijen op gelijken voet brengen. Toen daarna een Be Fair-baek de bal met zijn voet uit het doel hield, kreeg Amersfoort eon strnfbully te nemen, die door Vos in een goal werd omgezet. Door een blunder van den rechtbuck wist. Be Fair toen wederom gelijk te maken, maar in de laatste minuten zette we derom Vos een goede goal, zoodat Amersfoort met beide punten naar huis kon keeren. Over het algemeen kunnen we zeg gen, dat de onzen veel boter moeten spelen, willen ze kans maken op het kampioenschap, die dit jaar ongetwij feld bestaat. De eenige die uitblonk was de Vries. ITet 2e team van Amersfoort moest genoegen nemen met een 1—1 gelijk spel, terwijl het 3e met 31 verloor van Be Fair 4. Al met al dus toch geen slecht resul taat voor Amersfoort, en, aangezien we bij den oefenwedstrijd der dames ver schillende goede, nieuwe speelsters za gen, gelooven we, dat Amersfoort, mits liet serieus werkt, met een gerust hart. de toekomst tegemoet kan gaan. De Zaterdagmiddag te Bilthoven ge speelde hockeywedstrijd tusschen het Utrcchtsche elftal en de Batavieren is geëindigd in een 14 overwinning voor laatstgenoemden, Dc doelpunten werden gemaakt voor de Batavieren door Treshng en Esser (3x), Kalee- beeke was de maker van het Utrccht sche doelpunt. Radio-programma's DINSDAG 30 SEPTEMBER 1911 Hilversum I, 415,5 M. 6.40 Gramofoonmuslck. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Grnmoroonmuzlek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 B.N.O.Nieuwsberich ten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuzlck. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.25 Oramofoonmuzlck. 11.00 Voor dracht. 11.20 Aniabilc-sextet. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkc.it. 12.40 Almanak. 12.45 BN.O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met. pianobegeleiding. 1.30 Ensem ble Bandi Bnlogh cm gramofoonmuzlck. 2 30 Lichte toets. 3.30 Planovoordracht. 4.44 Gra mofoonmuzlck. 4 45 Voor de Jeugd. 5.00 Gra mofoonmuzlck. 5.15 B.N.O.Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 5.30 De Ram blers. 6.00 Voor de werkende vrouw. 6.15 Boyd Bnchm an en zyn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Orgelconcert- en zang. 8.00 Radlotoonccl. 8.45 Omroep-Opern-orKci eu solist. 9.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 10.00 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: Econo mic News from Holland. Hilversum H, 301,5 M. 6458.00 Zie Hilversum I, 8,00 B.N.O-, Nieuwsberichten. 8.16 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwydlng. 10.15 Plnaovoordracht. 1040 Voordracht.. 11.00 Zang met pianobe geleiding. 11.20 Orgelooncert. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nlcuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Rentmeester cn gramofoonmuzlck. 2.00 Rot- tcrdamsch Plillharinontsch orkest cn gramo foonmuzlck. 3.30 Voor dc zieken 4.00 „Groo te rollen en hun vertolkers. Rlgolotto", cau serie met gramofoonplatcn. 4.45 Gramofoan- muziek. 5.00 BUbeUezlng. 6.15 B.NO.: Nieuws-, economische- en beursberichten^ 5.30 Dc Romancers en het kleine Omroep, mannenkoor. 6.15 Boekbespreking, 0.30 Gra mofoonmuzlck. 6.43 Cyclus „In een nieuw licht, bezien" (Voorbereid door dc N.S.B.J, 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 8.00 3 Plauo's. 8 45 Voor den boer. 9.00 Gromo-, foonmuziek 9 45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwljdlng. 10.0510.20 PollUsr weekpraatje (opn.). De Nederlandsche Hockeybond kwam Zaterdagmiddag in het Jaarbeurs-re staurant te Utrecht in algemeene ver gadering bijeen onder voorzitterschap van Jhr. Mr. W. C. Hooft Graafland. Deze eerste algemeene vergadering on der het nieuwe statuut bracht weinig nieuws. De vrij uitgebreide agenda wordt zeer vlot afgewerkt. Op voorstel van Mr. Iloyer van „Victoria" uit Rotterdam werd het bondsbestuur bij acclamatie herkozen met dien verstande, dat mej. Josseling dc Jong in het bondsbextuur zal wor den opgenomen, zoodat het bestuur ge durende het seizoen 19411942 uit acht personen zul bestaan. De contributie te betalen door de vereenigingen voor het a.s. bondsver- eenigingsjaar werd vastgesteld op een bedrag, dat 5 et. lager is dan verleden jaar. Besloten werd 25 procent reduc tie te verlcenen op het inleggcld voor de wedstrijden van den bond voor het a.s. bondsvereeniginEsjoar. Verschillende commissies werden be noemd. Ten aanzien van dc competities werd medegedeeld, dat ten aanzien van de dameswedstrijden de speeltijd is be paald op 2 x 30 minuten. Ten aanzien van de heeremvodstrij- den is voorgeschreven, dat minstens 10 minuten moet worden gerust. Voor dc junioreswedstrijden geldt dezelfde bepaling als voor de dameswedstrijden. Tenslotte vestigde de competitielei- der de aandacht der clubbesturen op de noodzakelijkheid op het doorvoe ren der medische sportkeuring voor alle wedstrljddeelnemcrs. Niet goed gekeurde personen dienen niet opge steld te worden, daar de gevolgen an ders niet te voorzien zijn. WIELRENNEN. Zondagmiddag zyn in Hoofddorp de wegwedstrijden om het kampioenschap van Nederland gehouden. De af te leg gen afstand bedroeg 55 K.M. Van de clubs, die aan deze wegwed strijd deelnamen, werd kampioen do wielerclub „Het Zuiden" uit. Eindho ven. in den tijd van 1 uur 14 min, 24 sec.; 2. Olympia uit Amsterdam; 3. Fc ij en oord, Roterdam; 4. De Kampioen, Haarlem. De wedstrijd over 55 K.M. om het kampioenschap voor veteranen werd gewonnen door B. Duyker uit Am sterdam, in den tijd van 1 uur 24 min,, 8 sec.; 2. C. Wijnberg, Amsterdam; 3, J. Westbroek, Haarlem. JAARVERSLAGEN brochures, boekwerken, dissertaties en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleverd worden. N V. Drukkerij Onnes, Snouckaertl. 9 FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMAMN Nederlandsche oewc-rking E. Kok. Mijn zuster Inge. Hij ging naar haar toe en nam haar hand. Kom Inge, wees niet boos, ik dacht niet meer om'je. Dora snelde hem tegemoet. Uw zus ter? Natuurlijk, hoe zou men dat nog kunnen vragen, u li.jkt zoo op elkaar. Ik ben Dora Wegener en u zult wel nel. zoo 8lechl over mij te spreken zijn als uw broer, maar de lust om hier een poosje te blijven was te groot. Zij graven elkaar oc-n nar.d. U ziet er alleraardigst uit, werke lijk erg lief Dora bekeek hel jonge meisje, zij scheen enthousiast. Lieve deugd on zoo iets bloeit hier als een een zaam bloempje in de verborgenheid van een boerderij. Inge brengt evenals ik haar vacan- lie op Olmenhof door, zeide Pirol la chend. Zij woont in München. Neen'' Jawel! ALs u meer vertrouwd zult zijn met. de Wollinsche gewoonte Dora, zoudt u niet. anders verwachten. Van af de oudste tijden zijn de Wollins een ver menging van stad en land, alleen de oudste geeft zich voor geheel zijn leven aan de boerderij. De andere kinderen kiezen hun werk naar hun aanleg. Ik voelde voor veearts en Inge voelt voor de geuren van Arabië. Wat? mompelde Dora verbluft, zij leek 'buitengewoon verbaasd. Geuren van Ik ben apothekeres, zeide Inge eenvoudig, maar daar ik geen vaste aanstelling kon krijgen, ben ik laboran te op een pharmaciutiscbe fabriek in München en nu plaagt Tirol mij graag omdat ik, inplaats pillen te draaien, parfums maak Dora Wegener viel van de eene ver rassing in de andere. Parfums, neen maar hoe interessant, maar wie is Pi- rol? Mijn broer. O. ik dacht dat u Andreas heette. Zoo heet ik. maar thuis word ik altijd Pirol genoemd, daar is niets aan te doen, Pirol, waarom Pirol? Dat is toch een vogel, een Wielewaal. Juist, daarom, Inge lachte. Mijn broer kan prachtig zingen. Reeds als kleine jongen moest hij in de kerk solo zingen. Heeft hij u dat nooit verteld? Geen woord, Nu ja, maar het is zoo Dora keek dc twee Wollins beurte lings aan, De familie scheen zeer veel zijdig te zijn en dal verwonderde haar. PloLseling kwam zij op Inge toe en snoof. Ik moet u teleurstellen, zeide In ge, parfums maken is een beroep als ieder ander, maar het vemlicht niet tot reclame maken, En ik had verwacht een bijzonde ren geur te ruiken, omdat u, om zoo te zeggen, aan de bron zit. Dan moet ik u helaas teleurstellen, Maar een raad wilt u mij geven, nietwaar? Ik ben sedert jaren op zoek naar een parfum, dat by mijn persoon lijkheid past. U, als vakman, zult welen hoe lastig dot. is. Vertelt u mij eens, juffrouw Wollin, wilt u mij daarbij hel pen? Graag als ik kan, Inge had dc laatste minuten aan het overdreven ge babbel van Dora weinig aandacht be steed, omdat zij zich sterk aangetrok ken voelde tot het. jonge meisje, dat be scheiden naast de in hel gras staande schrijfmachine stond. Zij ging naar haar toe en stak haar hand uit. Ik ben Inge Wollin. de zuster van Pirol. En u heet Gisr-la Heigcr, ik weet. het omdat ik uw naam hoorde toen juffrouw We gener u aan myn broer voorstelde. Ik vind hel. erg prettig, dat ook u op Ol menhof komt. Gisela bloosde bij deze hartelijke woorden. Ik dank u wel, ik zal u zoo weinig mogelijk moeite veroorzaken.. Daar kunt u van opaani, riep Dora. Ik ken niemand, die men minder opmerkt dan Gisela. Zij keek haar se cretaresse vriendelijk aan, zoodat het meisje verward de oogen neersloeg. Dat is ook de reden waarom ik haar heb aangesteld. Haar voorgangster, ach lieve deugd, ik krijg nu nog hoofdpijn als ik aan dat schepsel denk. Neen juf frouw Heiger zal het u niet moeilijk maken. Als dc dames er niets tegen heb ben, begon Pirol, stel ik voor onze ten ten hier op te breken. Olmenhof wacht. Me* guirlandes en een schild; Harte lijk welkom? Neen, zeide Pirol, met koffie en koeken, die wel koud geworden zullen zyn. Olmenhof bereidde zijn gasten een luide ontvangst en wel bij monde van het eenige levende wezen, dat op het erf te zien was, Karo. Terwijl hij aan den ketting rukte en trok cn daarbij dolle sororureu deed. toonde hii zijn *".n- den en blafte woedend. Dit alles gebeur de alleen omdat uit Dora's cabriolet een klein vierbeenig iets sprong, dat bij den aanblik van zulk een woede bibber de als een espenblad en zich niet durf de te bewegen, Met een kreet van schrik stortte Dora op haar pincher toe en tilde hem op. Om 's hemels wil, wat een wild dier! Hoe kunt. u zulk een gruwelijk beest houden Andreas? Als hy zich los gerukt hadhu, ik kan er niet aan denken, myn arme Fïffi, kijk eens hoe hij geschrokken is? De schrik voor zijn reusachtigen ras genoot was den kleine in de leden ge scholen en hij zag er erbarmelijk uit. Pirol ging naar het hok en gebood Karo zich koest te houden. Karo gehoor zaamde maar half en daarom hoorde het gezelschap zijn woedend brommen zoo lang zij op het erf waren. Een oude, gebogen man, die „Jochen" door Pirol genoemd werd kwam te voorschijn en nam de koffers uit den auto en bracht ze in huis. (Wordt vervoltjdJ.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4