AMEftFOOOTSCME «WINT PROCLAMATIE DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Duitsche overwinningen in den Zuidelijken sector Londen spreekt weer over Duitsche vredesvoorstellen ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling ?er week 0.16 Per 3 mnandén 12,05 Per post per kwartaal ƒ2.26 i^osse nummers /O.Ofl Administratie Telefoon 6289. Olro 86362. nea.: Ten 0731. Na 6 uur 5137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 0.25 Kleins advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden I U.55 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor da dubbele prUs. OCTOBER 1941 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, vJi. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG. 4 PAGINA'S NEDERLANDERS 1 Het welzijn van het Nederlandsche volk 'eischt, dat een ieder op de hem gewezen plaats zijn plicht vervult. Daarbij zullen de in het bezette Nederlandsche gebied geldende wetten en voorschriften onvoorwaarde- lylc moeten worden nageleefd. De oorlogsomstandigheden plaatsen ons voor vele harde feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor hetgeen deze tijden ook van ons Nederlanders eischen leidt alleen tot verderf. Helaas zy'n er nog landgenooten, die blyk geven den ernst van den toestand niet te beseffen. In hun verblinding meenen zij door sabotage- handelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in we'r- keiyicheid slechts het Nederlandsche volksbelang benadeeleni Wie gelooft, door het in brand steken van voorraden van land bouwproducten of door het vernietigen van landbouwwerktuigen een daad te verrichten, waardoor eenig Nederlands'ch belang gediend wordt, is het slachtoffer van een Verderfelyke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toegebracht, treft ons eigen volk, onze eigen volkshuis houding. Elke overtreding van de distributiebepalingen, als clandestiene slachtingen, vervalsching van distributiekaarten, prysopdrijving en der- gelyke, zyn sabotage-daden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Doze kunnen niet toegelaten worden. Het is ons aller belang, dat aan het bedrijf der elementen, die deze practyken uitoefenen, zoo spoe dig mogelyk een eind1 worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voedselvoorziening het Nederlandsche volk in zyn geheel rechtstreeks zichzelf, zoo hebben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgswetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij zoodoende indirect onze landgenooten. Aanslagen op goederen der Weermacht, het verborgen houden van neergeschoten vliegers, hebben reeds de terechtstelling der schuldigen en de gevangeneming van een aantal gijzelaars ten gevolge gehad. Tracht dezen tyd te verstaan; begrijpt, dat de Duitsche overheid een verkeerde houding van het Nederlandsche volk niet kan dulden en beseft vóór alles, dat door cén enkele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op U allen Helpt mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van - onbezonnen en misdadige elementen. Brengt anderen zoo min als uzelf in niet te overziene moeilijkheden. Wy kunnen niet gelooven, dat men dit woord onopgemerkt aan zich voorby zal laten gaan. Wij blyvèh vertrouwen op het gezonde ver stand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller medewerking. De secretaris-generaa. van het departement van Justitie, J. J. SCHRIEKE. De secretaris-generaal van de Departementen van Handel, Nyverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschery, H. M. HIRSCHFELD. De secretaris-generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken, K. J. FR EDERIKS. BELOONING De directeur-generaal van Politie looft een belooning van 1.000. uit voor iederen Nederlander, die omtrent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de" voedselvoorziening of de Duitsche Weermacht zoodanige aanwyzingen geeft,"*dat deze tot arrestatie van de(n) schuldige(n) leidt. Deze premie wordt uitgeloofd om te verhinderen, dat onschuldige land genooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zou den worden. De directeur-generaal doet een dringend beroep op alle Nederland sche staatsburgers om er toe mede te werken deze schadelijke elemen- ten te doen arresteeren. Strijd in het Oosten wèl beslist, maar nog niet geëindigd In militaire kringen der Rykshoofd- stad heeft men. opnieuw het ïicht ge worpen op de, zooals bekend is, kor ten tijd geleden door rijksperschef dr. Dietrich voor persvertegenwoordigers afgelegde verklaring, dat de veldtocht in het Oosten reeds beslist is. In dit verband herinnert men te Ber lijn aan den' Duitsch-Franschen oorlog in 18701871, toen'de verovering van Sédan dé oorlog door de omsingeling en gevangenneming van. de beste Fran- sche legers eveneens beslist was, zy het ook, dat hij nog niet geëindigd was. Wanneer men veronderstelt, dat de berekeningen van Britsche en Ame- rikaansche deskundigen juist zijn, wel ke de effectieve sterkte van de actieve bolsjewistische legers ramen op onge veer 300 divisies, dan blijven wan neer van deze divisies tot dusver 260 vernietigd zijn naar men verklaart, nog 40 tot stryden bekwame divisies over, die .tegenover Duitschland kun nen worden gesteld. Zelfs wanneer de bolsjewisten echter nog de beschik king zouden hebben over'honderd di visies, dan moet volgens de opvatting van militaire kringen te Berlyn de vernietiging van deze strijdkrachten op een front van 1200 1cm. heel wat gemakkelijker zijn dan die van de voordien aangetreden 300 divisies. Enorme bolsjewistische verliezen De vertragingen van het oogenblik in den Duitschen opmarsch, aldus klaarde men weer, berusten uitslui tend op slecht weer en ongefundeerde wegen. De Duitsche Weermacht de ze opvatting hoorde men van bevoeg de zyde uitspreken heeft niets an ders noodig dan eenige harde wegen om de rest van de in het Europeesche deel der Sovjet-Unie nog aanwezige bolsjewistische weermachi te ontbin den. Omtrent de tot dusver door de bols- je wisten geleden verliezen verklaar de men, dat minstens zes millioen van hun beste strijdkrachten voor de voort^ zetting van den veldtocht uitgescha keld genoemd kunnen worden, Wat de bolsjewisten eventueel nog. uit hup achterwaartsche garnizoenen in den stryd kunnen werpen, noemt men in deskundige kringen nog slechts ka- nonnenvleesch. Moskou en Leningrad zullen worden vernietigd MATERIAAL REEDS UITGEREIKT. De voofbèïfiidingen voor de vernie ling van Moskou worden, naar uit thans bekend geworden bijzonderheden blijkt, stelselmatig verder uitgevoerd. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, is ieder huis in de bolsjewistische hoofd stad in een vesting veranderd. De ver nietiging moet worden uitgevoerd, zoo luidt het door de verdedigers van Mos kou uitgegeven bevel, door het opbla zen, in brand steken en onbruikbaar maken van alle objecten, welke daar voor in aanmerking komen. Het mate riaal, dat voor het opblazen en vernie ling noodig is, zooals dynamiet, petro leum, stroo en lucifers, is in meer dan voldoende hoeveelheden aan diegenen, die met de vernieling zijn belast, ver strekt. Evenals voor Moskou en den verdedi gingsgordel om deze stad, zijn thans ook voor het gewest Leningrad en de ove rige door Duitschland bedreigde distric ten zeer nauwgezette vernietigings instructies gegeven. Dit bevel der bolsjewisten houdt in dat zonder rekening te houden met de burgerbevolking alle gebouwen, die zich in de bedreigde gebieden bevinden, bij den terugtocht der bolsjewieken moeten worden vernietigd. Dit kan ge schieden door ontploffing, brand, on- bruikbaarmaking of andere doeltreffen de middelen, De voorbereidingen moe ten zoover gevorderd zijn, dat het bevel tot, vernietiging terstond kan worden uitgevoerd. De verantwoordelijke auto riteiten in stad en land hebben allen een plan met schetsen der te vernie len gebouwen ontvangen. Opent Tsjoengking offensief tegen Japan? Geen vermindering van druk op Moskou Verstrooide deelen van een bolsje wistische divisie boden op 26 October in dén Zuidelijken sector van het Oos- telyke front verzet aan de oprukkende Duitsche troepen. In verbitterde gevech ten braken de Duitsche troepen den tegenstand der bolsjewisten, die in hui zen, boomea en het struikgewas in stel ling lagen. De overblijfselen van deze bolsjewistische divisie werden in ge vechten van man tegen man totaal in de pan gehakt. Op een andere plaats van het gevechtsgebied bood een bols jewistische compagnie bijzonder ver bitterden tegenstand. De compagnie werd tot op enkele overlevenden na, die in Duitsche gevangenschap raakten, vernietigd. In een naburigen sector ruk ten Duitsche troepen op verrassende wyze naar een bolsjewistisch vliegveld op. Het personeel van het vliegveld, dat door de plotselinge komst der Duitsche soldaterf geheel verrast was, werd in ge vechten van man tegen man overwel digd. Elf bolsjewistische vliegtuigen werden op den grond vernield. De bolsjewisten hebben zware, bloedige verliezen geleden door de succesvolle Duitsche aanvallen in den centralen sector van het Ooste lijk front. Een Duitsche divisie heeft tijdens de gevechten tusschen 9 en 17 October in totaal 27.500 ge vangenen gemaakt en 211 stukken geschut veroverd. Uitbraakpogingen voor Leningrad verijdeld. Vooruitgeschoven waarnemers van de Duitsche artillerie zagen dat aan het front van Leningrad Sovjetstrijdkrach ten opgesteld werden voor nieuwe uit braakpogingen. Het vuur van de ter stond gealarmeerde Duitsche zware ar tillerie .vernietigde de bolsjewisten, voor Ay konden optreden. Ook andere aan vallen werden afgeslagen. Tydens deze gevechten beschoot zware artillerie on afgebroken voor den oorlog belangrijke doelen, in Leningrad. Deze oorlog zal echter door de Duitsche wapenen worden beëindigd En niet door Engelsche praatjes ANGELSAKSISCH PROGRAM ■^.OPGESTELD De Nitsji Sjimboen meldt uit Sjanghai^dat Engeland en de Ver- eentgde Staten een uit vier pun ten bestaand program hebben op gesteld, waardoor het militaire front van Tsjoengking tegen Ja pan versterkt moet worden. Onder leiding van Engeland en' de Ver- eenigde Staten treffen de stryd krachten .van Tsoengking toebe reidselen voor" een groot offensief tegen Japan, dat in het aanstaan de voorjaar moet beginnen. Engeland en de Vereenigde Staten, aldus het Japansche blad, willen de Japansch-Amerikaynsche besprekingen niet rekken om redenen van vriend schap, maar om tijd te winnen en het anti-Japansche front van Tsjoengking le versterken. Het program, dat Engeland en de V.S. thans aan het bewind van Tsjoeng king hebben voorgelegd, zou de vol gende vier punten bevatten: 1. Een inwendige zuivering in liet leger van Tsjoengking; 2. regeling van de geschillen tus schen Tsjang Kai Sjek en de commu nisten; 3. verbetering van den militair be langrijken Birmaweg, alsmede verster king van de gemotoriseerde formaties van Tsjoenking; 4. reorganisatie en versterking van de luchtmacht van Tsjang Kai Sjek. De Berlynsche A.N.P.-correspondent meldt: Wij hebben de ervaring opgedaan, dat steeds wanneer het moreel der Engel sche-bevolking gedaald was, Londen met geruchten over Duitsche vredes- aanbiedingen kwam, aldus verklaarde gisteren de woordvoerder van het de partement van Buitenlandsehe Zaken te Berlyn. Daarom heeft Churchill, nu de stemming in Engeland door de Duitsche overwinningen aan het Oostfront onder het nulpunt is gedaald, blijkbaar niet den moed gehad met nieuwe verhalen te komen, doch heeft hy teruggegrepen naar het oude fabeltje van den hertog van Bedford destijds Lord Tavistock die in Maart 1940 in den Ierschen Vrijstaat Duitsche vredesaanbiedingen in ontvangst zou hebben genomen. In een brochure heeft de hertog, die blyk- baar al aan zyn mémoires toe is, deze historie uitgegeven en daarop heeft Churchill een incident in het Lagerhuis geënsceneerd door Morrisson te laten uitroepen, dat Bedford nooit meer naar Ierland mag 'gaan, wijl hij maar at Duitsche vredesinvloeden bloot staat! Ik moge het nog eens heel duidelijk zeggen, zoo ging de Duitsche woord voerder voort: Aan dezen door Enge land ontketenden oorlog zal niet door praatjes in het Engelsche Lagerhuis einde komen. Hij zal uitsluitend dooi de overwinning der Duitsche wapenen werden beëindigd. Op een vraag van buitenlandsehe zydc, of Duitschland ook niet -tot onderhandelingen bereid zou zijn, als er een andere Engelsche regèc- ring kwam, wilde dc spreker niet in gaan. Evenmin wilde hij offkicel het bericht bevestigen, volgens hetwelk het Vaticaan dezer dagen een Angelsak sisch verzoek om vredesbemiddeling rondweg zou hebben afgewezen. DEBAT IN HET LAGERHUIS 'BRITSCHE VOLK HEEFT GEEN VERTROUWEN IN ZIJN REGEERING" ^Duitschland strijdt voor "Europa Hoofdkwartier van den Fiihrer, 57 Oct. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: De aanvalsoperaties in het Oos- len hebben ondanks ongunstige weersomstandigheden nieuwe vor deringen gemaakt. In het Donetz- beltken werd de poging om onzen opmarsch door tegenaanvallen te vertragen, door Italiaansche troe pen verijdeld. De vijand werd te ruggeslagen met zware, bloedige verliezen en moest vele honder den gevangenen in handen van onze bondgenooten achterlaten. Aan de Britsche Oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den "afgeloojfen nacht een vijandelijk konvooi aangevallen tusschen The Wash en de monding van de Hutnber. Zij brachten een vracht boot van 8000 ton tot zinken en troffen nog drie groote koopvaar ders zoo zwaar, dat ook zij ver loren geacht kunnen worden. An dere luchtaanvallen waren ge richt op havengebieden in Oost en Zuïdwest-Engeland. Duitsche Stuka's hebben inden nacht van Zaterdag op Zondag aan de kust van Noord-Afrika een vrij groot Britsch oorlogs schip door bomtreffers tot zinken gebracht. De vijand heeft in den afgeloo- pen nacht op verscheiden plaat sen in Noord-Duitschland bom men laten vallen. Vooral te Ham burg en Bremen leed de burger bevolking verliezen door dooden en gewonden. Negen Britsche bommenwerpers werden neer geschoten. Majoor Oesau. commodore van een jachteskader, heeft gisteren zijn honderdste overwinning in de lucht behaald. V Exchange Telegraph- publiceert, een frontberïcht uit Moskpu, waarin onder meer gezegd wordt: „In weerwil van den aanhoudenden zwarep regenval en de natte sneeuw in het gebied van Moskou, waardoor het terrein voor gevechtsvoertuigen bijna onbegaanbaar wordt, valt er geen ver mindering van den Duitschen druk op de voorste verdedigingslinies der hoofd stad op te merken. Het gevaarlijkst blijft de positie der Sovjettroepen op eenige punten aan het Zuidelyk deel van het front. Ook de laatste berichten van het oorlogstooneel is het Donetz- bekken luiden alarmeerend. Sigaren en Sigaretten Van bevoegde zijde wordt ons verzekerd, dat sigaren, en sigaret- - ten nog geregeld in behoorlijke hoeveelheden worden vervaar digd, al schijnen ze niet bij den winkelier te komen, doch in ver keer de kanalen te geraken. Men hoopt door toepassing van het prysvormingsbesluit, d.i. het voorschrift, behelzende dat men geen waren mag achterhouden om ze later tegen hoogere prijzen te verkoopen, de sigaren en sigaret ten zij het dan in beperkte mate weder langs normale ka nalen naar d'e geregelde rookers te geleiden. Tevens zullen, zooals reeds is gemeld, de grossiers wor den verplicht, iedere week den stand van hun verkoop en van hun voorraad aan den gemachtig de voor de prijzen op te geven, AANVANG COLLEGES DUITSCHE UNIVERSITEITEN Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, zullen de colleges aan de Duitsche universiteiten in het a.s, win tersemester eerst op 18 November be ginnen. Inlichtingen hierover verstrekt de Duitsche academische uitwisselings- dienst, Den Haag, Waalsdorperweg 12. N.S.B. IN DEN AETHER Hedenavond te 18.45 uur spreekt de heer G. F. Vlekke over den zender Hilversum 2 over het on derwerp „Historische noodzake- lykheid van het Nationaal Socia lisme". LEIDSCHE STUDENTEN MOGEN WEER STUDEEREN AAN ANDERE NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE UNIVERSITEITEN Het rijkscommissariaat maakt bekend: De studenten aan de gesloten uni versiteit van Leiden kunnen met in gang van 1 November 1941 voor stu die zoowel als voor het afleggen van gxamens toegelaten worden aan de overige universiteiten in Nederland. Ook het bezoeken van universiteiten en hoogescholen in Duitschland is met goedkeuring van het commissariaat- generaal voor bestuur en justitie ver oorloofd aan de Leidsche studenten. Het daarmede overbodig wordende ekamineeren aan de universiteit te Lei den vervalt met ingang .van 20 Novem ber 1941. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 28 Oct. 18.19 tot 29 Oct. 8.29 Maan 29 Oct. op 16.19; onder 2.10 ADMIRAAL STARK VERKLAART: Tijdens het jongste Lagerhuisdebat heeft de Labour-afgevaardigde Noel Baker volgens de Times gewezen op' de groote, algemeen verbreide onrust en teleurstelling bij het Engelsche volk over het feit, dat men het Duitschland nog steeds niet onmogelijk heeft ge maakt den eenen tegenstander na den ander te vernietigen. Bevan (Labour) betreurde de En gelsche publicaties van het vorige weekeinde over de zoogenaamde Duitsche verliezen. Dergelijke getal len vervreemden zich van de wer kelijkheid en naderen de oneindig heid, aldus Bevan. Een feit echter is, zoo verklaarde hij onder byval der vergadering, dat het volk geen ver trouwen meer heeft in de regee ring. Daarop viel hij vooral Lord Halifax aan wegens diens laatste rede in de Ver. Staten. Majoor Lloyd George bepleitte aan vallen der luchtmacht op de Duitsche burgerbevolking. Hij motiveerde dit met de opmerking, dat het Duitsche oorlogs potentieel intusschen zóó geweldig is geworden, dat de Engelsche luchtmacht daaraan toch geen noemenswaardige schade meer kan berokkenen. Schaamtelooze uitlating van aartsbisschop van Canterbury De kritieke positie, waarin zich thans de verslagen legers van de Sovjet-Unie bevinden, was in Londen voor het La ger- en Hoogerhuis aanleiding lot een onbeperkte solidariteitsverklaring met de bolsjewistische bondgenooten. In hot Lagerhuis heeft de minister van Bui tenlandsehe Zaken, Eden, zoo schrijft de Deutsch Diplomatiseh-Poiitische Korres- pondenz, verklaard dat Engeland met alle middelen de hulp zal verleenen welke binnen zijn bereik ligt. In het Hoogerhuis heeft behalve Lord Beaver- brook, die beloofde de materieele hulp verleening met alle middelen te zullen bevorderen, de aartsbisschop van Can terbury op de warmste of liever meest Bewapende koopvaarders der V.S. moeten schieten op schepen der As „Amerika gaat op een bloedigen oorlog af", aldus senator Vanderfberg DEBATTEN IN DEN SENAAT Admiraal Stark, de chef voor de operaties der Amerikaansclie marine, heeft voor de senaatscommissie voor buitenlandsehe aangelegenheden ver klaard, dat de manschappen, die het geschut aan boord der gewapende koopvaarders zullen bedienen, uit de marine gerccruteerd worden cn bevel hebben gekregen te schieten op sche pen der spilmogendheden, die in zicht komen. Deze tactiek is vastgesteld in overeenstemming met Roosevelts be velen. Stark zeide vervolgens, dat het ge vaar van een inval in de Vereenigde Staten tamelijk ver op den achter grond staat. Een dergelijke inval, al dus zeide hy, kan pas geschieden, wan neer de vijand beschikt over een reus achtige tonnage en de Amerikaansclie marine knock out heeft geslagen. Tydens de debatten in den Senaat over de opheffing van het verbod in zake het varen in de oorlogszones door Amerikaansche koopvaardijschepen was de republikein Vandenberg van mee ning, dat op het zenden van schepen in de oorlogszones zeer spoedig een eerste troepentransport zal volgen, dat een tweede Amerikaansche expeditiecorps naar Europa zal brengen, Hy verklaarde tegen het voorstel te zijn omdat deze maatregel dc Vereenigde Staten in een oorlog op den "Oceaan zou verwikkelen en wel op grond van eigen initi-.tieven der Vereenigde Staten. schaamtelooze wijze hulp aan de Sov jets toegejuicht. Deze allerchristelijkste huichelaar heeft zyn standpunt aldus gemotiveerd, dat er bepaalde beginse len in het communisme zyn die met het Christendom te vereenzelvigen zijn. Stalin echter, de trouwe uitvoerder van het testament van Lenin, heeft eens ge zegd: „Hebben wij de reactionaire gees telijkheid onderdrukt? Ja wij hebben haar onderdrukt. Jammer alleen, dat zy niet geheel en al geliquideerd is." In het geval, dat dit voorstel zou worden aangenomen" mag men zich niet meer overgeven aan de illusie, zoo verklaarde de senator, dat men nog steeds op weg naar den vreda is, zooals de president steeds beloofd heeft. Het land gaat in tegendeel direct on een bloedigen oorlog af. GL Goedkeuring bereidt v slachtpartij voor. De republikeinsche senator Capper merkt in het „New York Journal Ame rican" op, dat het in het congres aan hangig gemaaktevoorstel, waarbij een herziening van de neutraliteitswet wordt geëischt, het goedkeuringszegel hecht aan het regeeringsprogram om een niet verklaarden oorlog te voeren. Een goedkeuring van het congres van dit voorstel zou een groote slachtpartij voorbereiden. Wanneer de president ge looft, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog moeten deelnemen en een expe- ditieleger naar Europa moeten zenden, dan moet hij, zoo eischt senator Cap per. van het congres een directe oorlogs verklaring zien te krijgen, zooals dit door de grondwet wordt voorgeschre- „Niet in staat een oorlog te voeren." De voorzitter van de Senaatscommis sie voor Vlootzaken, Walsh, heeft te New York in een rede naar aanleiding van den vlootdag verklaard, dat de Amerikaansche marine niet in staat is een overzeeschen oorlog te voeren. De huidige Amerikaansche vloot en het luchtvvapen zijn niet voldoende opge leid en, ook niet bij benadering gereed om in vreemde gebieden éen effectieven oorlog te voeren, aldus de senator. Het ligt niet in de macht of binnen het be reik van de middelen de Ver. Staten om een vloot van voldoende kracht op te bouwen, die de geheele wereld zoii kunnen controleeren. Zonder twijfel echter kunnen ,de Ver. Staten een vlooi krijgen, die de Ver. Staten beschermen tegen een invasie en die den vrede en den voorspoed beveiligt..

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1