Banden tusschen Nederland en het Duitsche Rijk ALS DE OLMEN RUISCHEN De ordening van het bedrijfsleven AMRRSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 28 OCTOBER 1941 Protest tegen het ver sjacheren van koloniën BIJEENKOMST VAN DUITSCHE EN NED. NAT. SOCIALISTEN Op uitnoodiging van dc- Kreisleitung Utrecht van het -Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden zijn Zondag in het feestelijk versierde N.V.V.-gebouw talrijke functionarissen der N.S.DA.P. en der N.SB. voor een gemeenschappelijke scholingsbijeen komst samengekomen. Kreisinspektor professor dr. Nie- schultz begroette de talrijke aanwezi gen, met aan het hoofd den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Oberdienstleiter Schmidt, den leider der N.S.B., ir. Mussert, den nieuwen Beauftragte van den Rijkscommissa ris voor de provincie Utrecht, Reichs- hauptstellcnlciter Sommer, den Ne- dcrlandschen Commissaris der provin cie, Engelbrecht en den waarnemen- den districtsleider der N.S.B., van der Weiden. Hü herinnerde aan de scholingsbij eenkomst van den Kreis Utrecht van het arbeitsbereich der N.S.D.AP., die een jaar geleden werd gehouden, en gaf uitdrukking aan zijn vreugde en voldoening, dat de toen gegeven richt lijnen in de gemeenschappelijke bij eenkomst met de Nederlandsche ka meraden haar volledige bevestiging hadden gekregen. Vervolgens behandelde de nieuwe Beauftragte, Sommer, die door de ver gadering hartelijk werd begroet, als scholingsleider van het Arbeitsbereich in een uitvoerige lezing de geschied kundige banden tüsschen de Nederlan den en het Duitsche Rijk. Hij toonde de fouten, die waren gemaakt door een verouderd en eenzijdige georiën teerd historisch onderzoek en zeide, dat men bij de historische beschou wing der Nederlanden niet pas met het jaar 1648 mocht beginnen, doch moest teruggaan tot veel verder terugliggen- de feiten om een waarheidsgetrouw beeld dor geschiedenis te krijgen. Hij trok daarbij o.m. een parallel tusschen den vorst der Cherusken, Arminius, en het hoofd der Batavieren, Claudius Civilis, die zich beiden, weliswaar niet met hetzelfde succes, doch bezield door denzelfden Germaanschen vrijheids drang, toen reeds hebben verzet tegen het imperialistische en annexionistisehe streven van een wereldrijk, liet rijk der Romeinen. Het wordt eindelijk tijd, dat men de sterk tendentieus getinte geschied schrijving van de Romeinen grondig onderzoekt, teneinde waarheid en ver dichting uit elkander te kunnen hou- - den. Dan zal men moeten inzien, dot de Romeinenbij hun berichtgeving over levenswijs en cultuur der Ger- maansehe volkstammen op het vaste land van Europa reeds dezelfde pro pagandamethoden toepasten als een eveneens naar de verovering der we reld strevend rijk van heden, het En- gelsche imperium, tot schade der Euvo- peesche volken. In elk geval gaat het niet langer aan, de groote cultureele en economi sche verrichtingen en ander pioniers werk van onze Germaansche voorva deren nog langer in discrediet te bren gen door de bewering, dat zij slechts op een berenhuid hebben gelegen en geen vruchtbaren arbeid hebben ge presteerd. Juist de Germaansche stam men in de Nederlanden, die een voort- durenden strijd om het bestaan heb ben gevoerd met dc elementen en hun land voor het grootste deel aan de zee hebben ontrukt, zijn er een indruk wekkend bevvy's voor, hoe verkeerd en oppervlakkig een dergelijke opvat ting van geschiedenis is. De strijd voor de vrijheid ter zee. Vervolgens gaf de schoüngsloider der N.S.B.. dr. van Genechtcn, een overzicht van de geestelijke stromin gen, die in de Nederlanden ten tijde van de totstandkoming van hel Rijk voorkwamen. Een der glorierijkste pe rioden der Nederlandsche geschiedenis wordt gevormd do6r de jarenlange worsteling, die de beste Nederl ndsche admiralen tegen de imperialistische Engelschen gevoerd hebben voor de vrijheid ter zee, Deze worsteling is on danks den heldenmoed met een neder laag geëindigd, alleen doordat het Ne derlandsche zielental te klein was en men zich geen dekking in den rug kon verschaffen in den vorm van het toen- maligo Duitsche Rijk. Ondanks het feit, dat zij van het rijk waren afgeschei FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E Kok. 27 l Dc positie van Dora was pijnlijk, want elk oogenblik kon de oude Wol- lin uit de schuur komen. Wat moest hij denken als hij haar zag. Wegloopen kon zij niet meer. omdat de veldwach ter haaf- had gezien en nanr haar bleef kijken. Hij droeg een 'sjako en een dienstrevolver en had zijn sabel omge gord. Er bleef maar een mogelijkheid over en cUc gebruikte zjj, luid roepend om den ouden Wol'in. ging z\j de schuur binnen. Een veldwachter, mijn heer Wollin. Wollin keerde zich om, den, konden de Nederlanders ook in latere tijden bogen op opmerkelijke prestaties op vele terreinen eh héb ben zij ook germaansche grondeigen- schhppdh tot op heden bewaard. Hoe veel grooter echter zou de invloed en de prestatie der Germaansche volken kunnen zyn, indien zij niet in twee dracht tegenover elkander zouden staan, doch in naüwe samenwerking en gemeenschappelijk aan de vervul ling van. groote- taken zouden werken. Aan wie de leiding toekomt Oberdienstleiter Schmidt, die door Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten met een$ ovatie werd ver welkomd en herhaaldelijk onderbroken werd door stormachtigen bijval, knoop te in zijn rede aan, bij de bekende be slissing van den Führer, dat de Neder landen niet bij het Duitsche Rijk zul len worden ingelijfd, doch volop in de gelegenheid zullen worden gesteld een zelfstandig staatsbestuur te handha ven. Hij belichtte vervolgens uitvoe rig de beteekenis yan den velen tot nu toe in de Nederlanden gepTesteer- den arbeid. Veel. dat in den loop der tijden vermolmd en onvruchtbaar was geworden, was reeds verdwenen, en voor de opbouwende en positief te genover de toekomst staande krachten zijn vergaande mogelijkheden van werkzaamheid ontsloten, niet in het minst doordat de Duitschers afrekenen met het bolsjewisme, dat de vijand der beschaving was en alle volken be dreigde. Daarbij is het een gebod van logica en rechtvaardigheid, dat aan Neder landsche» zijde de leiding komt, aan de mannen, die reeds ongeveer tien jaar geleden den geest van den nieuwen tijd en zijn eischen hebben begrepen en al in 1932 een nieuwe politieke be-* weging hebben opgericht en niet aan degenen, die pas aanzienlijk later met dergelijke eischen naar voren zijn ge komen. De mannen, aan wie de leiding toe komt, zijn ontegenzeggelijk Mussert en zijn medestrijders. Met deze Neder landsche kameraden werden de grond slagen gelegd voor den nieuwen op bouw van Europa, waarbij talrijke Nederlanders, die aan het gemeen schappelijke Germaansche front in het Oosten staan, het pionierswerk ver richten. Indien zich de Engelschen ook ver der uit zelfzuchtige motieven verzet ten tegen de nieuwe ordening van Europa, kunnen zij er van verzekerd zijn, dat de Führer ook den een of anderen dag met hen grondig zal af rekenen. Bijzonder levendige instem ming vond de verklaring van den spreker, dat het de wensch van den Führer is, dat de producten, die op Nederlandschen bodem gewonnen wer den. in de eerste plaats vpor de Ne derlanders zijn en alleen dan naar an dere landen mogen worden uitgevoerd, indien er kan worden vastgesteld, dat er een overschot was. Mussert spreekt over onze koloniën. De leider der N.S.B., ir. Mussert, die eveneens door de vergadering op storm achtige wijze werd verwelkomd, gaf aan de hand van statistieken een uit voerig beeld van de ontwikkeling van de N.S.B. Terwijl op Nederlandschen grond alle voorwaarden worden geschapen voor een latere vruchtdragende deel neming op voet van gelijkheid aan den arbeid van de Europeesche en in de eerste plaats van. de Germaansche volkenfamilie, schijnt een Nederland sche .schijnregeering, die in Londen zit, iéder gevoel voor verantwoorde lijkheid te hebben verloren en in haar onderhoorigheid aan Engeland tegen over het Angelsaksische imperialisme geen ruggegraat meer te bezitten, zoo als voldoende *blijkt uit de persberich ten over het versjacheren van Neder landsche koloniën aan de Vereenigde Staten. Onder stormachtigen bijval verzekerde de leider der N.S.B. met nadruk, dat de verantwoordelijkheid voor dit ver raad aan de Nederlandsche zaak geheel blijft rusten op de „Nederlandsche" heeren te Londen en Batavia en dat de N.S.B. dergelijke afspraken, die over het hoofd van het Nederlandsche volk heen gemaakt zijn, nooit als rechtsgeldig zal erkennen. Een derge lijk gesjacher moet integendeel op de scherpste wijze worden afgewezen en gelaakt en de Nederlandsche aanspra ken op de ovcrzeesche bezittingen zul len volledig gehandhaafd blijven. DREIGEND GEVAAR VAN HET STAATSSOCIALISME HET WERK DER COMMISSIE- WOLTERSOM Voor wat do Industrie betreft, ls de com- mlssle-Woltersom thans practlsoh met haar taak gereed. Dit was aanleiding voor het A.N.P. zich te wenden tot mr. Woltersom, ten einde van hem te vernemen, wat tot he den voor de organisatie van ons bedrijfsle ven ls bereikt en wat de toekomst ten deze zal brengen. Doel der organisatie. Gevraagd werd allereerst naar het alge- meene doel. dat bij dezen veelomvattenden arbeid voorzit. Men moet daarbij uitgaan van het feit, aldus antwoordde mr. Woltersom, dat niet alleen gedurende dezen oorlogstijd het be drijfsleven zyn richtlijnen van' den Staat ontvangt, maar dat dit ook het geval zal moeten zijn na den oorlog. Van 1914. toen de wereldoorlog begon, af. Is er echter al geen sprake meer geweest van een ongebon den bedrijfsleven. Wel bestond or na den wereldoorlog een zekere schijnvrijheid, maar die hield reeds op ln 1930. toen de econo mische wereldcrisis uitbrak. De regeering zag zich toen genoodzaakt, op allerlei gebied het bedrijfsleven rokende, ln te grijpen. Gewe zen kon ln dit verband worden op de vele crlslswctten, welke ln die dagen en daarna tot stand kwamen. Op dien weg zijn zl) steeds verder gegaan. Nu vond de overheid ln dien tijd practlsch geen behoorlijk geor ganiseerd bedrijfsleven tegenover zich ZIJ wasdaardoor wel genoodzaakt ln het Indi vidueel® bedrijfsleven «dieper ln te grijpen dan haar overigens wenschelljk voorkwam. Deze ontwikkeling dreigde ons land te voeren op den weg naar het Staats socialisme. Daarin ls nu de reden gele gen tot het opbouwen van een sterke organisatie van het Nederlandsche be drijfsleven om daardoor den Staat een ter zake kundig apparaat te geven door middel waarvan hij het economische le ven kan ordenen. De bedoeljng ls. dat al degenen, die een zelfde bedrijf uitoefenen, gedwongen Ud worden van de voor hen ingestelde bedrijfs organisaties. De rijksbureaux. Op de rijksbureaux is door de hierboven geschetste ontwikkeling een enorm verant woordelijke taak komen te rusten. Het ls dan ook uitdrukkelijk de bedoeling, dat een zoo groot mogelijk deel van het werk, dat de Staat door zijn Rijksbureaux en centrales thans zelf doet. over te dragen aan de or ganen van de thans ln opbouw zijnde orga nisaties. m9t Inachtneming van de door den Staat te geven richtlijnen en onder contróle van den Staat. Zelfs een deel der distributieregeling zal te zijner tijd van de Rijksbureaux ln vele gevallen op de bedrijfsorganisaties kunnen overgaan. De Commissie ordent zélf niet. Gevraagd om Iets mede te deelen omtrent den grooten arbeid en de werkwijze dor com missie. antwoordde de heer Woltorsom Er ls een misverstand bij velen, die den ken. dat da organisatie-commissie zelf or dent. Dat ls niet zoo. ZIJ schept de organi satie door middel waarvan de Staat tx.t. d^ richtlijnen, welke hij zal geven, kan deen volgen. De commissie bestaat uit negen menschen, die zich er van bewust zijn, dat ln hen niet vereenlgd zijn de ervaring en de kennis om zonder voorlichting en raad tilt het bedrijfsleven zelf te komen tot een goeden opbouw der organisatie. Voor wat de Industrie betreft, heeft de commissie voor elke der door haar ln te stellen 28 bedrijfs groepen, zich een adviseur toegevoegd. Deze adviseurs zijn vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven, die aan de roepstem der commissie volledig gevolg hebben gegeven. Z|J hebben volkomen onbaatzuchtig en ob jectief gewerkt, hetgeen de commissie ten hoogste gewaardeerd heeft. Dit geldt zoowel voor den opbouw der organisaties als voor de voordracht der personen, die deze orga nisaties zullen moeten lelden. De taak dezer adviseurs ls een zware geweest. ZIJ hebben met groote nauwgezetheid zich ln verbin ding gesteld met alle onderdeden van het bedrijfsleven en'"cle vereenlgingen, welke op dit terrein bestonden, terwijl zij tevens tot taak hadden, do vaak tegengestelde stroo- mingon te overbruggen. „Hoe ver ls de com missie nu met haar arbeid?" Bedrijfsgroepen. Tusschen 18 Maart en half October aldus luidde het antwoord ls de organi satie van do Industrie, ln 28 bedrijfsgroe pen, tot stand gekomen. In den loop van November a.s. kan tegemoet gezien worden de publicatie omtrent de instelling eener hoofdgroep Industrie, welke al deze 28 lndustrleele bedrijfsgroepen zal overkoe pelen. Omtrent de laatste bedrijfsgroep ver schijnt dezer dagen een publicatie. Op 20 October werd de hoofdgroep V e r z e^c e - rlngswezen gepubliceerd. In den loop van November kan men ln de-Staatscourant de publicatie verwachten van de totstand koming van de hoofdgroep Bankwezen en men kan aannemen, dat ln den loop van dit Jaar ook het Vorkeerswezen zijn ultelndelljken organisatievorm zal ver krijgen. Voor wat betreft de hoofdgroepen Han del en ambacht heeft de organisatie commissie, overbelast als zij was met de be werking van de hlerbovcngenocmde hoofd groepen, advleseommlsles Ingesteld, die dit zeer ingewikkelde terrein te zamen met door haar aangestelde adviseurs bewerken, Voor handel en ambacht Is begin October de be schikking van de organisatiecommissie ver schenen, waarbij aan do betrokkenen de verplichting ls opgelegd, zich aan te melden. BIJ deze aanmelding zullen de kamers van koophandel ongetwijfeld zeer goede diensten bewijzen. .NEDERLANDSCHE VOLK IS KALM EN BEZADIGD" VERKLARING VAN Dr. SEYSS LXQUART IN „KRAKAÜER ZEÏTUNG" De rijkscommissaris in Nederland, rijksminisier dr. Seyss Inquart heeft in een aan de „Krakauer Zeitung" ver leend interview gesproken over de ont wikkeling in Nederland sedert de op richting van het rijkscommissariaat. Een groot gedeelte van de ambtena ren en der bevolking, dat in het begin een terughoudendheid in acht nam met betrekking tot de door den oorlog nood zakelijk geworden maatregelen, heeft uit den loop der gebeurtenissen leering getrokken en is zelfs gewonnen, zoo verklaarde de rijkscommissaris. De ont binding der partyen is zonder eenige merkbare verstoring van het openbare leven verlqopen. hetgeen een bewijs er voor is, dat de politieke impulsen van hét Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uitgegaan. Rijksmi nister Seyss-Inquart deelde verder me de. dat op het oogenblik rpnd 19.000 Nederlanders in den een of anderen vorm aan don strijd tegen het bolsje wisme deelnemen en dat reeds vele van hen met het ijzeren kruis zyn onder scheiden. In zijn overwegende meerder- heió is het Nederlandsche volk kalm en bezadigd en verricht het overeenkom stig zijn conservatieve levenshouding zijn dagelijksche werkzaamheden. D,e Nederlandsche arbeiders en de boeren stand slaan over het geheel genomen, ondanks alle agitatie van Londen, posi tief tegenover de nieuwe" orde. DE RIJKSCOMMISSARIS IN K&AKAU Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van het gouvernement-gene raal heeft de Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss-Inquart, op uitnoodiging van den gouverneur-generaal rijksmi nister dr. Frank, een bezoek aan Kra- kau gebracht. DE TENTOONSTELLING VAN DEN ARBEIDSDIENST De tentoonstelling van den Arbeids dienst, die in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin Zondag.werd ge opend. heeft zich reeds den eersten dag in de belangstelling van meer dan 2400 bezoekers mogen verheugen. Voor al in de middaguren was het er bijzon der druk. zoowel in de aantrekkelijk in gerichte ineenloopende zaaltjes en ver trekken, waarin' de groote zaal is her schapen, als in het aangrenzende film zaaltje. Wat men te zien krijgt, is zoo veel en het is alles zoo „af" dat er slechts één roep van bewondering over de keurige organisatie dezer tentoon stelling gaat, welke, zooals men weet, het resultaat is van voorbeeldige samen werking tusschen den Duitschen en den Nederlandschen arbeidsdienst. DE BANDENPRIJSVRAAG UITSLAG BEGIN VOLGEND JAAR BEKEND De termijn van inzending voor de bandenprijsvraag is gesloten. Zooals reeds gemeld werd, zijn ruim 1800 in zendingen binnengekomen. Alle ont werpen moeten nauwkeurig worden nagegaan en dit eischt zeer veel tijd. Daarbij komt nog, dat met enkele van de beste oplossingen semi-technische proeven moeten worden genomen. Waarschijnlijk zal men dus wel tot het begin van het volgend jaar moe ten wachten, alvorens de definitieve uitslag bekend is. In algemeenen zin kan echter reeds gemeld worden, dat de kwaliteit van de inzendingen in verband met den eisch, welke gesteld was, in het alge meen niet meevalt. DIEFSTAL VAN DUIZEND BOTERBONNEN 'In aansluiting op het bericht be treffende den diefstal van meer dan duizend boterbonnen te Bussum, kan nog worden medegedeeld, dat de da der een 19-jarig jongmensch is, werk zaam bij een melkbedrijf. Hij nam de boterbonnen van de melkbezorgers die bij het bedrijf in dienst zijn, in ont vangst, doch hield een deel der bon nen, die hij op moest plakken, achter en verkocht deze weer aan een acht tal loopers, die de bonnen eerst had den ingeleverd. Deze loopers verkochten nu boter zonder bon aan hun klanten tegen een stevigen prijs en leverden de gekoch te. bonnen dan weer by het melkbe drijf in. De loopers begingen op deze wijze drie overtredingen. Zy kochten gestolen bonnen, verkochten boter zonder bon en verkochten boter ver boven den vastgestelde^ 'prijs. Het aantal op deze wijze verkwanselde bonnen is niet na te gaan. De bedien de geeft- een aantal op van ongeveer 800, doch het bedrijf mist er ruim 1400. De bediende liep met deze knoeie rijen ten slotte zoo vast, dat hij zich zelf maar aangaf bij den patroon. C.A.O. STEENHOUWERSBEDRIJF Bij het college van Rijksbemidde laars is ingediend een verzoek tot al gemeen verbindind verklaring van be palingen der collectieve arbeidsover eenkomst voor het steenhouwersbe- drijf 1941—1942. Het verzoek ligt tot Novetnber ter visie bij de distriefsnoofden der arbeidsinspectie te Amsterdam, Haar lem, 's-Gravenhage, Rottefdam, Breda, Utrecht, Maastricht, Arnhem, Deven ter en Groningen en bij het college van Rijksbemiddelaars, Bezuidenhout No. 87 te 's-Gravenhage aan welk laatste adres tevens bezwaarschriften tegen bedoeld verzoek kunnen worden ingediend. Het drama te Tilburg Met het vinden van het lijkje van de tienjarige Ria Pagie uit Tilburg is een einde gekomen aan de onzekerheid over het lot van het kind. Sinds Augustus was het meisje spoorloos verdwenen. De nasporingen. in de recherche hadden geen succes. Veertien jlagen na deze verdwijning werd wederom een meisje uit Rotter dam, dat in Tilburg logeerde, vermist. Men vond in de Oisterwijksche bos- schen het lijkje van het Rotterdam- sche kind. In verband hiermede werd korten tijd later overgegaan tot de ar restatie van zekeren fi. uit Tilburg. De man bleef hardnekkig ontkennen, doch de aanwijzingen waren tegen hem. Men vond o.a. zijn fiets op de plaats van den moord. De Tilburgsche poli tie zocht verband tusschen dezen moord. De Tilburgsche politie zocht verband' tusschen dezen moord en de verdwijning van het tienjarige meisje Ria Pagie. Met de vondst van het stof felijk overschot, dat werd aangetroffen op betrekkelijk korten afstand van de woning van den verdachte beschikt zij nu ongetwijfeld ovej- gegevens, die haar in staat zullen stellen zich een oordeel te vormen over de gegrondheid der verdenkingen tegen B. DEP. VAN VOLKSVOORLICHTING SCHENKT BOEKEN Met het doel, de cultureele banden tusschen Duitschland en /ons land te verstevigen, zal het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten aan de DeutschN ieder landische Gesellschaft een aantal boekwerken schenken, die door de leden van deze organisatie kunnen worden geraadpleegd. Een keur van boeken, welke een overzicht geven van de Vlaamsche en Neder landsche literatuur, zal worden sa» mengesteld. LOONPLOEGERS De groote oppervlakte grasland, die binnen afzienbaren tijd gescheurd moet worden, zal waarschijnlijk ten deele niet door de betreffende landbouwers zelf geploegd kunnen worden. In verband daarmede zal de Rijks- landbouwwinterschool, Oppenheimplein, te Utrecht gaarne opgave ontvangen van adresseq van loonploegers, die be reid zijn, hetzij met paarden, hetzy pret trekkers, grasland in bouwland om te leggen en zaaiklaar te maken. Vermelding van het aantal beschik bare paarden of trekkers met opgave van brandstof en capaciteit, alsmede van de voorwaarden, zal op prijs ge steld worden. Ook zij, die goede scheurploegen, ondergrondploegen e. d. beschikbaar willen stellen worden uitgenoodigd zulks te melden met condities. Brieven te adresseeren: Rijksland- bouwwinterschool, Oppenheimplein, Utrecht. Radio-programma's WOENSDAG 29 OCTOBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6 50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Och tendgymnastiek, 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8 15 Gewijde muziek Jgr.pl.). 8.30 Gra mofoonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen. 12.00 Schrammelkwartet en soliste. 12.25 Voor den boer. 12 40 Almanak. 12.45 B.N.O Nleuws- ei> economische berichten. 13.00 Trioconcert. 1325 Gramofoonmuzlek. 14.15 Molto Can tabile. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 1-7.15 B.NO-: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Kwartier van den Natlonalen Jeugdstorm. 17.45 Planovoordracht. 18.15 Causerie „Volksgezondheid". 18.30 Gramo foonmuzlek. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Volkszangkoor mét pianobegeleiding. 20.00 John Kristel en zijn orkest cn solisten. 20,30 Gramofoonmuzlek. 20.45 Amusementsorkest, solist en dameskoor „Acthercharme". 2120 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 BJT.O.: Engelscho uitzending: „The Duteli Achievements ln the Nether lands Indies" of ziang met orgelbogeloldlng (opn.). 22.30 Molodlsten' en solist (opn.), 23.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 801,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Planovoordracht. 10.40. Voordracht. 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 De Romancers en solist. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Otto Hendriks en z|Jn or kest. 14.15 Voordracht. 14.30 Gramofoonmu zlek. 17.00 Voor de rijpere Jeugd. 17.35 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Gramofoonmuzlek. 18.15 „Io Vivat", pro gramma gewijd aan het studentenleven. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O. Nieuwsberichten. 19.20 Gramoloon- muzletó 19.45 „In en om ,de N.S.B." (Voor bereid door de N.S.B.). 20.00 Omroepsym- phonle-orkest. (20.45-21.00 Causerie „Dletsch- Dultsche Symphonleconcerten met een die- peren zin"). 21.45 B.N.O Nieuwsberichten. 22 00 Gramofoonmuzlek. 22.1022.15 Avond- wljdlng. Belde zendez's sluiten om 20.15. Het pro gramma loopt door, alleen voor de Radio- Centrales: op Hilversum I tot 24.00; op Hil versum II tot 22.16. zijn gezicht was hoogrood en zjjn oogen fonkelden van woede. Dan pas zag Do- ra den anderen man. het was Axel. Hjj leunde met over elkaar geslagen ar men tegen een paal, zijn gezicht was ondoorgrondelijk. Dat er tusschen va der en zoon een uiteenzetting was ge weest, lag voor de hand. De oude heer mompelde iets en ging uit de half don kere schuur naar buiten waar het erf in het licht van de ondergaande zon baadde. Axel liet de armen zakken en kwam langkaam naar haar toe. Het zal vóór u rijn, juffrouw Wegener. Voor rnjj? Men heeft uw handteekening noo- dig voor het proces-verbaal' van het on- •rolijk. Dat had zij heelemaal vergeten. Zij -olgdc Waldcmar Wollin maar bleef na een oogenblik staan, omdat zij zag, dat Wollin met den man het huis bin nenging. Zij keerde zich om en zag Axel achter haar staan. Blijkbaar toch iets anders. Hij schoof de op rollen loopendc deur dicht cn stopte een pijp. Wat een hitte, alles verdroogt als er niet spoe dig regen komt! Pas nu voelde rij. hoe snel haar hart klopte. Alle mogelijkegedachten gin gen door haar hoofd. De strijd tus schen de twee mannen verwarde haar even erg als de onverschilligheid van Axel. En dan de politie; hing dat nog altijd met de misdaad samen? Uit de stai kwam een gebogen loopende man met een hooivork over zijn schouder, zij kende hem; het was Jochem. De zelfde, die haar schrijfmachine had laten vallen. Hij keek naar de fiets van den veldwachter en dan naar Axel en Dora, waarna hij met slepende stap pen wegging. U had uw badcostuura mee moe ten brengen, juffrouw Wegener, u weet niet hoe heerlijk men in ons meer kan zwemmen. Kunt u zwemmen? Zij knikte verstrooid. Pirol heeft u gisteren den weg gewezen. Kunt u het alleen vinden? Hij lachte toen hij zeide: Eigenlijk is het voor vandaag de moeite niet meer waard, voelt u er iets vóór om nu nog wat afkoeling te zoeken? Langzaam week de bexlemming. Axel praatte zoo vroolijk en onbekom merd. dat alles wat zij gedacht had verdween. Een bad zou niet slecht rijn, gaf zy toe. Goed, afgesproken, u haalt uw badcosluum, ik het mijne. Wij kunnen ons bij het meer in het hengelhuisje verkleeden. Goed? Toen zij door de ha! ging. keek zij tevergeefs naar Waldcmar Wollin en den veldwachter uit. Ook yan tante Stine was niefs te zien. Die stond met vreemd vertrokken mond bij den haard en keek pas op, toen Axel van het erf binnenkwam. Nu. vroeg rij, heb je met hem gesproken Ja. hij wil niet! Het bloed schoot tante. Stine naar het gezicht. Hij wil niet en wij kun nen van den eenen angst in den an deren overgaan, dat kan hem niet scheler. Heb je hem gezegd, dat het Inge bijna onmogelijk is, de zaak voort te zetten Wij werden gestoord, Martens kwam. Axel zuchtte. De veldwachter? Ja. Hij knikte onverschillig. Vader ging met hem in huis. Tante Stine moest plotseling gaan zitten. Axel, fluisterde rij, je weet wat juffrouw Wegener verteld heeftvan den man met het ge weerwiewie was dat? Vader natuurlijk. Dat dacht ik wel. Axel Wollin ging naar haar toe, leg de kslmeerend zijn hand op haar schouder. Niet opwinden, tante Stine Maar waarom Hij heeft u dus niets verteld? Hij spreekt nauwelijks een woord Axel dacht na. Plotseling ging hjj naar de deur, die naar de gang voer de, opende haar en keek in het don ker, toen hij niemand zag, keerde hjj naar dé vrouw terug. Beloof mij, dat u geen woord zult zeggen over dat, wat ik u nu zal ver tellen. En toen zjj hem vragend aankeek en knikte, ging hij fluisterend voort, Vader heeft dag noch nacht rust, iemand is van plan een aanslag op Ol menhof te doen. Dat is belacheljjk. Dat heb ik ook gemeend Dat heb ik ook gemeend... eerst. Maar toen heeft hij mij naar de schuur gebracht en mij twee plekken aange wezen waar iemand brandstapels had gemaakt. Tante Stine hield den adem in. Axel Waarom de kerel deze twee plek ken niet in brand heeft gestoken, weet ik niet, misschien werd hij gestoord, in ieder geval leeft vader in voortdu- renden angst, dat de kerel terug zal komen en zijn voornemen ten uitvoer brengen. Dat is verschrikkelijk. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2