iMEGSFOOOTSCHE CO»PANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Roosevelt bereidt een totalen oorlog voor op Europa, Afrika en Azië Expeditie-leger van millioenen man zal in Juli 1 943 Duitschiand <5 vernietigen Sovjet-aanvallen in Donetzbekken afgeslagen Arbeidskrachten van beide geslachten in Engeland dienstplichtig Tojo en Togo over de Japansch- Amerikaansche besprekingen Maak Winterhulp haar dagtaak licht: Koud dus voor haar uw beurs niet dicht! Hebt gij reeds Winterhulp bedaoht? Weet, dat men op uw gave wacht! VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 - HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAAKG. 4 PAGINA'S OPZIENBARE ONTHULLINGEN VAN TWËE AMERIKAANSCHE BLADEN Witte Huis spreekt geheime rapport niet tegen De „Times Herald" en dï „Chicago Tribune" publiceeren een vertrouwe lijk rapport, gedateerd elf September 1941, dat volgens deze bladen op bevel van Rcosevell is opgesteld door het ge meenschappelijk opperbevel van leger cn vloot der Ver. Staten. "Dit rapport behelst een plan voor een expeditiecorps van millioenen man om in Europa te strijden ter vernieti ging van Duitschiand en zijn bondgc- nooten. De genoemde bladen beweren, dat zij een der weinige exemplaren.van dit rapport hebben gezien. Het is een ontwerp voor een totalen oorlog op tot nog toe ongekende schaal op ten min ste twee oceanen en drie continenten, namelijk Europa, Afrika en Azië. Als datum voor het begin van den strijd der Amerikaansche strijdkrachten te land wordt één Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds groo- ter deelneming der Ver. Staten. Als mogelijke vijanden beschouwt het rap port Duitschiand. Italië, de' door deze landen bezette gebieden, Vichy-Frank- rijk, Spanje, Portugal, Japan en Mands- joekwo. Het rapport voorspelt, dat de Sovjet-Unie voor Juli 1942^nilitair af gedaan heeft en adviseert tegen Japan sterke verdediging in Siberië met be hulp van daar eventueel nog aanwezig Russischen tegenstand, benevens inten sieve verdediging van Malakka, een economischen oorlog, voorts luchtaan vallen op Japan en een Chineesch of fensief. Dit rapport van het gemeenschappe lijk opperbevel is volgens de bladen op gesteld op grond van een brief, die Roosevelt negen Juli j.l. heeft gericht aan den minister van oorlog, Stimson. Groot opzien in in Washington. De onthullingen der beide bladen van reputatie over de militaire toekomst plannen der Amerikaansche regeering hebben te Washington het grootste op zien gebaard en in het Huis van Af gevaardigden geleid tot den eisch den chef van den generalen staf, Marshall, te onderwerpen aan een verhoor. Bij den aanvang van het Woensdag gehouden debat over de verleening van een crediet van 8,2 milliard dollar voor bewapeningsdoeleinden stelde de repu blikein Michener den eisch het debat te schorsen tot men nieuwe gegevens Maatregelen tegen joden Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er beslaat aanleiding nogmaals te wijzen op het strenge in acht nemen van de verordening van den commis saris-generaal voor het Veiligheidswe zen van 15 September 1941, betreffen de het zich in het openbaar vertoonen van Joden. De organen van het - Vei ligheidswezen hebben opdracht, op te treden tegen iedere overtreding van deze verordening. Bovendien wordt medegedeeld, dat verzoeken van joden om eenvergun ning tot verhuizen te ontvangen moe ten worden ingediend bij den jood- schen raad, Lijnbaansgracht te Amster dam. Deze raad zendt deze aanvragen door naar de desbetreffende Duitsche instanties. Verzoeken, welke niet langs dezen weg worden ingediend, worden niet behandeld. BEWAPENINGSUITGAVEN DER V.S. BEDRAGEN REEDS 68 MILLIARD I De begrootingscommissio van het Huis van Afgevaardigden heeft de door Roosevelt als aanvulling gevraagde 8.2 milliard dollar voor bewapeningsdoel einden goedgekeurd. Daarmede zijn de bewapeningsuitgavcn der Ver. Staten gestegen tot 68 milliard dollar, hetgeen overeenkomt met het dubbele van de oorlogsuitgaven der Ver. Staten tijdens den wereldoorlog. over de onthullingen in de pers bezit. De chef van den generalen staf moet worden verhoord, want het Jand heeft in een aangelegenheid van zoo groot belang recht op volledige inlichtingen. De voorzitter der begrootingscommïs- sie. Cannon, antwoordde dat bij de ge heime verhooren niets heeft gewezen op het plan om Amerikaansche troepen buiten- het Westelijk halfrond te doen strijden. Amerika^ stuurt geen men- schen, doch uitsluitend het noodzake lijke oorlogstuig. Regeering zal een onderzoek instellen Roosevelts perssecretaris Early heeft op de persconferentie van het Witte Huis verklaard, dat de regeering onge twijfeld een onderzoek zal instellen naar de bronnen, waaruit de Chicago Tribune het door haar gepubliceerde geheime plan heeft verkregen, dat de Ver. Staten een expeditielegcr zullen opstellen. Hij deelde mee, dat hij met den president nog niet over het artikel heeft gesproken. Derhalve was hij niet in slaat het bestaan van dit geheime plan te erkennen of te loochenen. Hij voegde hieraan toe, dat zoowel Roose velt als de minister van oorlog. Stim son, deze kwestie zouden behandelen. Zoowel het ministerie van oorlog als dat van marine hebben volgens Inter national News een officieel onderzoek aangekondigd naar de onthullingen van de Chicago Tribune omtrent het plan tot een Amerikaarisch expeditiecorps. Roosevelt heeft vanmiddag op het Witte Huis een conferentie gehouden met den minister van marine Kr.ox cn vervolgens in een persgesprek ver klaard, dat alle betrokken ministeries een onderzoek instellen om na tc gaan hoe de bladen in hel bezit van het ge heime Rapport zijn gekomen. Wheeler op het oorlogspad. De isolationistische senator Wheeler heeft aan de Daily News meegedeeld, dat hij in den Senaat een onderzoek naar het geheime rapport over het uit zenden van een Amerikaansch million- nenleger naar Europa zal eischen. Bo vendien zal hij voorstellen den minis ter van Oorlog, Stimson, dien van Ma rine, Knox, den chef van den staf, ge neraal Marshall, den vioolvoogd, admi raal Stark, en Harry Hopkins te onder vragen of de Amerikaansche regeering dergelijke plannen heeft voorbereid. Het blad voegt hieraan toe, dat de isolationistische afgevaardigde Bennet vorige week reeds in het Congres heeft gewezen op de ongewoon groote uitrus- tingsaankoopen van het ministerie van Oorlog, hetgeen doet concludeeren tot een plan yoor een millioenenleger. Noch in het Witte Huis, noch in het ministerie van oorlog of dat van marine is tot dusver de echtheid van den brief van Roosevelt aan den minister van „oorlog, Stimson, tegengesproken, zoo meldt de Dai ly News uit Washington cn voegt hieraan toe, dat deze publicatie in de federale hoofdstad groote op winding heeft veroorzaakt. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA SPAANSCHE MINISTERRAAD VERGADERDE Onder voorzitterschap van Franco is gisteren een ministerraadszitting ge houden, waar o.m. besloten werd tot den bouw van een stuwbekken voor liet Dok-arsenaal van La Carraca. Ze ventien industrieelen werden wegens vergrijpen tegen de verordening op de prijzen veroordeeld tot drie millioen pesetas boete en dienst in arbeidsba- taillons. Ook opperste oorlogsraad bijeen De Spaansche opperste oorlogsraad is gisteren bijeengekomen onder voor zitterschap van generaal Varsla. Dp ge neraals Saliquet, Ponte en Kindelan namen aan deze conferentie deel. De Stalin" met 6000 man naar Duitsch steunpunt opgebracht \Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führcr, 4 Dec. Het opperbevel der Weer macht maakt bekend: „In het Donetzbekken zijn vrij sterke vijandelijke aanvallen onder bloe dige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij Leningrad zijn hernieuwde uitvalspogingen van den vijand mislukt. Het luchtwapen heeft een deel der spoorlijn van Moermansk vernield en Leningrad overdag en 's nachts gebombardeerd. Finsche troepen hebben nangö bezet. Bij de vlucht uit Hangö liep het Sovjettransportschip „Stalin" <12.000 toni op een Duitsch-Finsche mijn- versperring en werd door drie mijnen beschadigd. Twee Duitsche pa trouillevaartuigen met een bemanning van tachtig koppen in totaal na men het transportschip op sleeptouw cn brachten het met de 6.000 sol daten van alle rangen, die zich aan boord bevonden, benevens een rijke lijke hoeveelheid oorlogstuig naar een Duitsch steunpunt. In een zeegevecht in het Kanaal heeft een mijnenveger twee Britsche snelbooten tot zinken gebracht en twee andere door voltreffers bescha digd. Patrouillevaartuigen mengden zich in den strijd, brachten een Brit sche kanonneerboot tot zinken en beschadigden een snelboot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich gisteren geen gevechtshandelingen van eenigen omvang voorgedaan. In de periode van 26 November tot twee December hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine 44 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Grool-Brittannic zes eigen vliegtuigen verloren." Sebastopol succesvol beschoten De in Sebastopol ingesloten strijd krachten hebben, naar het D.N.B. ver neemt, drie December op verschillen de plaatsen van het Duitsche omsin gelingsfront aanvallen gedaan op de Duitsche stellingen. De bolsjewisti sche stoottroepen werden echter reeds voor de Duitsche stellingen door het vuur van de artillerie getroffen en /erslagen. Aan het omsingelingsfront van Se bastopol heeft de Duitsche artillerie in den loop van dr'e December met suc ces vijandelijke artilleriestellingen en colonfies van vrachtauto's bestcokt. De'haven en vliegvelden van Sebasto pol stonden wederom b'.oot aan het ge concentreerde Duitsche artillerievu Jr. In de havenwerken en op de vliegvel den werden talrijke goede treffers waargenomen. Finsche kustartillerie brengt twee schepen tot zinken, In het Finsche legerbericht van gis teren wordt onder meer gemeld, dat de Finsche kustartillerie by Porkkala twee vijandelijke schepen tot zinken heeft gebracht. Bij de vernietiging van een derde vaartuig werd een geweldige ontploffing waargenomen, waarbij vele vlammen van honderd meter hoogte opstegen. Voorts werd ten minste een vijandelijke torpedojager zwaar getrof fen. Onze luchtstrijdkrachten hebben midden in de Finsche Golf eén motor torpedoboot met machinegewei en in brand geschoten. Het vaartuig ontplof te cn zonk. Steunverleening aan stilgelegde bedrijven Gelden moeten worden bijeengebracht door de bedrijfsgroepen In het heden verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid c-n Scheepvaart betreffende steunver leening aan stilgelegde bedrijven. In dit besluit wordt bepaald, dat aan ondernemingen, in welker bedrijven naar het oordeel van den Secretaris- Generaal of diens gemachtigde in ver band met de huidige buitengewone om standigheden de werkzaamheden zijn gestaakt, al dan niet bij wijze van '.oorschot, steun kan wouden verleend. De middelen, waaruit de steunbe dragen, alsmede de daaraan verbon den kosten, moeten worden betaald, '.'.orden in de eerste plaats opgebracht door de takken van bedrijf, waartoe de gesteunde ondernemingen behoo- ven. Ter verkrijging hiervan kan de be drijfsgroep aan de nog werkende on dernemingen heffingen opleggen, over eenkomstig een regeling, welke zij. ge hoord de daarvoor in aanmerking ko mende vakgroep, onder goedkeuring van den secretaris-generaal vastgestelt. De secretaris-generaal kan een be drijfsgroep opdragen door hem bepaal de heffingen op te leggen. Heffingsregeling Ten behoeve van die ondernemingen, welke niet voldoende kunnen worden iwsteund door den tak van bedrijf, waartoe zij behooren, kan de Secreta ris-generaal, de hoofdgroep Industrie gehoord, ter verkrijging van de midde len, waaruit de steunbedragen cn de kosten, verbonden aan dc steunverlee ning, moet worden betaald, voor alle r.cg werkende ondernemingen of voor bepaalde groepen van nog werkende ondernemingen een heffingsregeling vaststellen. Met dc uitvoering van de regelingen i; belast de N.V. Maatschappij voor In dustriefinanciering. De bcdrijfs- cn \.;kgroepen zijn verplicht bij deze uit voering haar medewerking te verlee- r.en. De secretaris-generaal kan nader be palen welke ondernemingen van het betalen van de heffingen geheel of ten d .ele kunnen worden vrijgesteld,op valken basis dc heffingen zullen wor- éari berekend en op welke wijze cn by wien tegen de vaststelling der heffin gen beroep kan worden ingesteld. De steun mag niet meer bedragen dan noodzakelijk is tot instandhouding van het stilgelegd bedrijf. Het besluit treedt 6 December in werking. Voorstel tot nationaliseeren der industrie verworpen BRITSCHE POLITIEK DER BEWAPENING? PRODUCTIE EEN TOTALE MISLUKKING Het wijziginagvoorstel van de Labour-party om de industrie te nationaliseeren, is gisteren in het Engelsche Lagerhuis met 336 te gen 40 stemmen verworpen, zoo meldt de Eritsche berichtendienst. Het Lagerhuis heeft het wets ontwerp der regeering om den na- tionalen dienstplicht ook van toe passing te verklaren op de nog beschikbare mannelijke, en vrou welijke arbeidskrachten met 326 tegen tien stemmen aangenomen. De minister van Arbeid, Bevin, heeft volgens den Brilschen berichten dienst in het Lagerhuis verklaard, dat wanneer voorgesteld wordt nog meer particulier eigendom te vorderen, de regeering ieder nauwkeurig omschre ven voorstel zal bestudeeren. Op het oogenblik is negentig procent van de openbare verkeersmiddelen in handen van de overheid. Inzake de kwestie van de inschrij vingen verklaarde Bevin, dat hiervoor een berg werk verzet zou moeten wor den. Alleen zijn dep?.rtement heeft 6.850.000 personen geregistreerd. In totaal zijn voor de lichtingen meer dan -11 millioen cn wat vreemdelingen be treft, 17 millioen personen geregi streerd. B\j de debatten over de politiek in zake de oorlogsproductie werd door verscheidene afgevaardigden zeer scherpe kritiek geleverd. De afgevaar digde Shinwell vroeg, wat het invoeren van dwangmaatregelen voor nut had, wanneer de beschikbare arbeidskrach ten niet eens op de juiste wijze ge bruikt kunnen worden. Wij allen weten, zoo ging Shinwell voort, dat tallooze bewapen ingsfabriaken en andere voor den oorlog belangrijke fabrieken stil liggen of slechts gedeeltelijk werkep. omdat de organisatie in ieder opzicht gebrekkig was. De politiek der regee ring op dit beslissende gebied der be- •.vapeningsproductie is tot nu toe een totale mislukking gebleken. Engeland wenscht geen „Churchill-jeugd". Onder het opschrift ..Engeland wil geen Churchilljeugd hebben" meldt de Londensche correspondent van het Wijzigingen injapansch kabinet Tijdens de gewone zitting van den Japanschen Kroonraad, die Donderdag van tien tot half een is gehouden, hebben de ministerpresi dent Tojo. en de minister van bui- tenlandsche zaken, Togo. bijzonder heden van de laatste diplomatieke gebeurtenissen die verband houden met de JapanschAmerikaansche besprekingen, of Japan betreffen, toegelicht Tusschen de beide minis ters en de leden van den Kroon raad vond vervolgens een gedach- tenwisselir.g plaats. In de gisteren gehouden,kabinetszit ting die onder leiding stond van den ministerpresident, generaal Tojo, heeft men zich bezig gehouden met de onder handelingen in Washington. De minis ter van buitenlandsche zaken, Togo, bracht daarbij rapport uit. De Volgende wijzigingen in het kabi net zijn bekend gemaakt: De minister van landbouw, Seyka Ino, neemt tevens het ministerie van koloniën over, dat tot nu toe werd waargenomen door den minister van buitenlandsche zaken, To go. De vroegere minister van landbouw in het ministerie Hiranoema, Yoshiski Hatta. is tot minister voor de spoor wegen benoemd. Hij neemt dit ministe rie over van den minister voor verkeers wezen, Ken Terajima. Japanners verlaten Hongkong De nog te Hongkong achtergebleven Japanners hebben besloten terstond tc vertrekken, naar de Asahi Sjimboen uit genoemde stad verneemt. De eerste groep van 25 man is reeds afgereisd. "AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGEN BOVEN DE BIRMA-STRAAT MILITAIR EN POLITIEK EEN UITDAGING AAN JAPAN Amerika hèeft blijkbaar besloten, in het lu^truïm boven de Birmastraat door cmderdeelen van zijn luchtvloot te laten patrouilleeren, zoo meldt V.P.B. Dit moet door Japan worden beschouwd als een zeer ernstige aangelegenheid. In de annalen van het internationale recht is nog nooit een geval voorgekomen, waarin een land .luchtpatrouilles heeft ingesteld boven het gebied van een an der land. Misschien zou Amerika in het tegenv/oordige geval een inbreuk op het internationale recht willen vermijden, door zich te verzekeren van de toestem ming van Engeland en van Tsjoeng- king. Doch de uitbreiding van de Ame rikaansche patrouillezóne tot het V»yrre Oosten is geen vraag, die langs gerechtelijken weg tot oplos sing zou kunnen worden gebracht. Zij moet veeleer worden beschouwd uit militair en politiek oogpunt. Wanneer in het luchtgebied boven dc Birmastraat door Amerikaan sche vliegtuigen wordt gepatrouil leerd. geschiedt dit blijkbaar op grond van dc besprekingen die ge voerd zijn met de mogendheden in het Verre Oosten, die zich geschaard hebben aan dc zijde van Engeland en de V. S., cn een dergelijke actie kan Japan niet anders beschouwen dan als een brutale, gewapende uit daging. Dc instelling van een Ame rikaansche luchtpatrouille boven de Birmastraat moge dan op het eer ste gezicht een legaal tintje vertoo nen dit neemt niet weg, dat zij een vijandelijke handeling tegen over Japan beteekent. Aangezien Amerika, toen bet de pa trouilles op den Atlantischen Oceaan instelde, daaraan het schietbevel tegen schepen van de spilmogendheden ver bond, ligt het theoretisch voor de hand. dat men ook bij deze luchtpatrouilles een schietbevel heeft uitgevaardigd ten aanzien van vliegtuigen van alle lan den, die niet tot het kamp van de mo gendheden in het Verre Oosten behoo ren en worden aangetroffen in het ge bied, waarin gepatrouilleerd wordt. Dit is de ernstigste zijde der instelling van de patrouilles. Bonnen 47 geldig Voor de week van 7 tot 14 Dec. zijn dc bonnen 47 van de daarvoor bestem de kaarten aangewezen voor het koo- pen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vlcesch of vlecschwa- ren, melk en aardappelen. Thans is ook P.'« liter melk verkrijg baar op dc bonnen 47 rood van melk I. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 5 Dec. 17.28 tot 6 Dec, 9.35 uur Maan 5 Dec. op 19.16, onder 11.13 uur Zweedsche blad Nyheter, dat het voor stel van de Britsche regeering om de personen van zestien tot achttien jaar onder toezicht van den staat tc stellen een volledige verrassing is geweest. Waarschijnlijk betreft het hi" r- eer. in grijpen, aldus.de Zweedsche journalist, dat uniek is in de Engelsche geschiede nis. Vooral de ontbinding van het En gelsche gezinsleven door de oorlogsom standigheden zal hier wel toe bijgedra gen hebben, welke omstandigheden o.a. zijn ontstaan door de cvacuati ornaat re gelen en de verplaatsing van fabrieks arbeiders. Er wordt twijfel uitgespro ken of het vöorgenomcn toezicht op de Engelsche jeugd door de locale ge meentelijke schoolautoritciten mogelijk is en of zij kunnen voldoen aan de hun gestelde cischen. De „Manchester Guar dian" schrijft in dit verband volgens den Zweedschen correspondent - Stellig zou een toezicht op de jeugd juist kun nen worden verhinderd en de sociale demoralisatie der Engelsche jeugd worden tegengegaan. Maar. deze zaak moet voorzichtig behandeld worden, want Engeland wenscht geen „Chur chill-jeugd". Sabotage in oorlogsindustrie De Londensche „Daily Telegraph" heeft gemeld, dat de gevallen van sa botage in de Engelsche oorlogsindus trie hand over hand toenemen. Scot land Yard heeft op het oogenblik tal rijke gevallen in onderzoek. Zoo wordt b.v. de voor bepaalde macliir.es ge bruikte olie aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, omdat de machines om onverklaarbare redenen vijf uren lang niet wilden loopen. Het blad pro beert de beteckenis van uit bericht te verzwakken met dc bewering, dat hier klaarblijkelijk sprake is van persoon lijke wraakneming door arbeiders. ENGELAND STELT JOODSCIIR DIVISIE SAMEN Naar de perschef van dc Jewish Agency te Jeruzalem, «Sjc-rtek, aan joodsche journalisten mededeelde, zijn de onderhandelingen te Londen over de vorming v.wi sea g: - divisie in het bestek van bet Britsche leger in het Nabije Oosten beëindigd cu in positieven zin vcrloopen. Sjertek wees erop. dat thans joodsche troepen uit dc andere Britsche formaties in het Nabije Oosten gehaald cn bij de jood sche divisie geschaard zijn. Er zal evenwel een krachtiger werving van recruten onder de joodsche bevolking van Palestina noodig ziin, en van jood sche zijde, zoo zeidc Sjcrtck, moeten thans alle pogingen in het werk worden gesteld, om de „in het Palestynsche jo dendom gestelde verwachtingen in ver vulling te doen gaan". Het valt te be treuren. dat de vrijwillige aanmelding van de joodsche jeugd voor den mili tairen dienst nog altijd te wensclien overlaat, en de joodsche leiding over weegt daarom bepaalde maatregelen, om hen die van den dienst in het leger nog afzijdig staan, te dwingen tot de joodsche divisie toe te treden. EXTRA WINTERUITKEERING VOOR WERKLOOZEN De Secretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken heeft be sloten, dat ook gedurende dezen winter wederom een extra winter-uitkeering aan ondersteunde werkloozen mag worden verstrekt. Ondersteunden, die hun eten uit de centrale keukens be trekken, zullen in totaal een bedrog ge. lijk aan twee weken steun extra ont vangen. Degenen, die niet uit de,cen trale keukens eten, krijgen in totaal een bedrag, gelijk aan drie weken ex- tra-steun uitgekeerd. Evenals in den vorigen winter heeft deze extra uitkcering niet ineens plaats. Zij zal in den vorm van een bij slag op den steun over een tijdvak van ruim drie en een halve maand worden verdeeld. Ondersteunden, die voor twee weken extra steifn in aanmerking ko men, zien van 21 December tot 15 Fe bruari hun netto steunbedrag niet 15 rc verhoogd, terwijl deze verhooging van 15 Februari tot en met 10 April 10 zal bedragen.- Voor de ondersteunden, die recht hebben op drie weken extra steun, wordt van 21 December tot 15 Maart een verhoogirig van het netto steun bedrag met 20 gegeven. Voor het tijd vak van 15 Maart tot en met 10 April is deze bijslag op 15 vastgesteld. NANKING-GEZANT NOG NIET TE BERLIJN" De speciale A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar uit de telegrafische toetreding van Nanking tot het Anti-Komintern - pact bleek, was op dat nwuent de ge zant van het nationale China nog niet in Berlijn aangekomen. Naar wij ver nemen. is hij ook thans nog niet op zijn post wegens de lange en moeilij ke reis van Nanking naar Berlijn. Eveneens is dc- Duitsrhe gezant bij dc nationale Chincesche rcgccrinc, Stahmer, om dezelfde redenen nog niet in Nanking aangekomen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1