Twee Meisjes wachten op het Geluk AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 De aanmelding van kartels VóóR 10 DECEMBER A S. Naar aanleiding van het onlangs ge publiceerde Kartelbesluit is van ver schillende kanten de vraag gerezen, wat onder een kartel moet worden verstaan. Het Kartelbesluit spreekt in artikel 3 van alle bepalingen ter regeling van: dc mededinging tusschen personen, die een bedrijf uitoefenen in eenigen lak vah handel of nijverheid". Hieronder moeten alle bindende afspraken, over eenkomsten, gentlemen-agreements en andere bepalingen wordon begrepen, welke ten doel hebben dc vrije concur rentie tusschen ondernemers op ecnig gebied van handel en nijverheid in ecnig opzicht aan banden te leggen. Vanzelfsprekend vallen onder dit voor schrift dus b v. quote-kartels, prijskar- tels, calculatie-kartels (dus ook opzot- regelingen ed.), conditiekartels, mel dingskartels (waarbij men afspreekt al lo aanvragen om leveringen e.d. bij oen» centraal punt te melden), rayon kartels (waarbij men eikaars afzetge bieden afperkt), erkenningsregelingen (waarbij men afspréekt alleen van be paalde leveranciers te betrekken of aan bepaalde afnemers tc leveren). Grensgevallen. In den regel zal men voorts eerst dan van „bepalingen ter regeling van de mededinging" spreken, wanneer zij een ccnigszins permanent karakter dragen. Hoewel strikt genomen ook afspraken, welke bedoeld zijn om voor één geval van kracht te zijn, b.v. één verkoop of cén aanbesteding, de mededinging be perken, ligt het op grond van praeti- sche overwegingen toch niet in de be>- doeling, dat ook dergelijke afspraken worden opgegeven. Belanghebbenden zullen echter goed doen in grensgeval len niet zelf te beoordcelen of de re gistratie van een bepaalde overeen komst als kartel noodzakelijk is, doch, ter vermijding van eventueele straf sancties, de betrokken regeling aan te melden. Zooals bekend, moet de aanmelding van alle bestaande kartels geschieden voor 10 December a.s., die van nieuwe kartels (waaronder ook wijzigingen van kartels zijn te verstaan) binnen 14 da gen, nadat het kartel c.q. de wijziging tot stand is gekomen. In beide gevallen door inzending in viervoud van een bij de Kamer van Koophandel en fabrie ken verkrijgbaar formulier, onder bij voeging van twee exemplaren van de betrokken bedrijfsregeling. KOSTWINNERSVERGOEDING WEGENS MILITAIREN DIENST. HANDEL IN 01 DE NON-FERRO METALEN Volgens ken beschikking van den Secretaris-generaal van het Departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, opgenomen in de i Neder landsche Staatscourant is met ingang van 1 December 1941 de organisatiebe schikking voor afvalmatcrialen van non-ferro metalen 1941 ingetrokken. Deze intrekking is een gevolg van do op dien datum ingaande hergroepeering van den handel in oude non-ferro me talen in drie groepen. De bedoelde her groepeering houdt verband met de Prij- zenbeschikking voor non-ferro meta-- len 1941, welke op genoemden datum van kracht wordt en welke eveneens slechts met het beslaan van .drie groe pen handelaren in oude non-ferro me talen rekening houdt. Het Rijksbureau voor non-ferro me talen heeft een uitvoerige circulaire sa mengesteld, waarin de verplichtingen, waaraan de handel in oude non-ferro metalen zich vanaf 1 December 1941 zal hebben te houden, zijn vastgelegd. Zü, die deze circulaire nog niet hebben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot genoemd Rijksbureau wen den. x ACHTTIEN CENT VOOR EEN GRAM THEE Het is te begrijpen, dat er, grooto liefhebberij voor thee is en dat velen trachten nog wat te koopen. Geld speelt daarbij blijkbaar geen rol. Te Haar lem is aan het licht gekomen, dat een vijf en dertigjarige handelaar zijn thee in zakjes van één gram deed en daar voorachttien centen vroeg. Ge lukkig heeft de politie hem aangehou den, want negentig gulden voor een halve kilogram thee is wel een zeer ernstige prijsopdrijving. Toen men ju zijn woning een onderzoek instelde, vond de politie nog 89 kilogram brui ne boonen, welke hij clandestien ver kocht. De prijs voor écn kilogram was 1.30, De peulvruchten zijn in beslag genomen. AMSTERDAM'S BEGROOTING VOOR 1S42 Vanavond zal in het Amsterdamsche gemeenteblad verschijnen de ontwerp- begrooting voor het jaar 1942, welke in haar eindcijfers een tekort aanwijst van rond 25.800.000. In een hedenochtend gehouden bij eenkomst ten stadhuize heeft de wet houder voor de financiën, dc heer J. Walch, reeds eenige cijfers medege deeld van deze begrooting. welke, niettegenstaande de uiterst ongunstige financieele omstandigheden, een nog iets gustiger beeld toont dan haar voor gangster. met een tekort van rond i 26.465.000.—, Ambt van dir.-generaal van politie opgeheven TAAK GAAT OVER OP „GEVOLMACHTIGDE". De Staatscourant bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, waarbij het ambt van directeur-ge neraal van politie met ingang van 1 December jl. is opgeheven. De taak eri de bevoegdheden van den directeur-generaal van politie zyn overgegaan op den „Gevolmach tigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche" Politie". De zelfstandige behandeling van al le aangelegenheden, de politie betref fende, geschiedt, namens den secreta ris-generaal, hetzij door den Gevol machtigde, hetzij door den inspecteilr- generaal der Nederlandsche politie. Tot de taak van den gevolmachtigde behoort de behandeling van alle aan gelegenheden, die niet aan den inspec teur-generaal zijn opgedragen. In het bijzonder is hij bevoegd ten aanzien van de volgende aangelegenheden: 1. De reorganisatie der Nederland- iclie politie, daaronder begrepen de aangelegenheden, welke betrekking ebben op de vereenigingen, bonden en fondsen van politie-ambtenaren 2. wetgeving en recht ten aanzien van de Nederlandsche politie; 3. de werving van politiepersoneel; 4. de organisatie van en het toezicht op_dc opleiding van politiepersoneel: 5. het benoemen, bevorderen, ver plaatsen, dctachceren, op wachtgeld stellen, pensionneeren en ontslaan van politiepersoneel; 6. de aanschaffing en het gebruik van motorrijtuigen, vaartuigen en ove rig materieel door de Nederlandsche politie; 7. den l cchnischen verbindingsdienst der Nc-dei<ndsehe politie; 8. dc s- osskundige verzorging van politiepersoneel; 9. den .erinairen dienst der Neder landsche politie: 10. de kiceding, uitrusting en bewa pening der Nederlandsche politie; 11. de huisvesting en verzorging der Nederlandsche politie; 12. huishoudelijke en comptabele aangelegenheden der Nederlandsche politie. Dc inspecteur-generaal De inspecteur-generaal heeft tot taak, de ieiding van de geheele geüni formeerde Nederlandsche politie: deze taak bestaat uit: het voortdurend al gemeen toezicht op de geüniformeerde politie voor wat betreft de juiste uit voering van alle aan haar opgedragen werkzaamheden; het samentrekken en Waarom met Duitschland voor een Nieuw Europa? het gebruiken in gesloten verband van politie bij bijzondere gebeurtenissen, wanneer de plaatselijke sterkte niet voldoende is; de uitvoering en het in- specteeren naast den gevolmachtig de van de opleiding der officieren, onderofficieren en manschappen van de geüniformeerde Nederlandsche poli tie op de opleidingsscholen en in den dagelijkschen dienst; het verhoogen van de arbeidsvreugde en de ontwik keling van dc besluitvaardigheid, als mede de versterking van het verant woordelijkheidsgevoel in het officiers korps; het voortdurend op de hoogte houden van den secretaris-generaal van bijzondere gebeurtenissen op poli- tiegebied in Nederland. De inspecteur-generaal wordt in de uitoefening van zijn taak voor zoo.ver zü de Nederlandsche marechaussee be treft, bijgestaan door den inspecteur der marechaussee. Deze maakt deel uit/ van den staf van den inspecteur-gene raal. Zijn werkzaamheden liggen bin nen de algemeene grenzen der bevoegd heid van den inspecteur-generaal. BESLUIT OP HET VERZEKERINGSWEZEN Zorg er voor berust bij Socr.-Gen. voor Bijzondere Economische Zaken. Het heden verschenen Verordenin genblad bevat een besluit van den Secretaris-Generaal voor Bijzondere Economische Zaken en van de Secre tarissen-Generaal van de Departemen ten van Financiën, van Justitie, van Sociale Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Binnenlandsche Zaken betreffende het verzekerings wezen. Hierin wordt bepaald, dat de zorg voor de zaken betreffende het verze keringswezen berust bij den Secreta ris-Generaal voor bijzondere economi sche Zaken, die de op het gebied van het verzekeringswezen noodige voor schriften uitvaardigt. Hij kan in het bijzonder voorschrif ten uitvaardigen betreffende: 1. de uitoefening van het toezicht op verzekeringsondernemingen: 2. dc uitoefening van het verzeke ringsbedrijf; 3. de bestraffing van overtreding van dit besluit en van de ter uitvoering of aanvulling van dit besluit uitgevaar digde voorschriften. Voorts bevat het besluit o.m. de vol gende bepalingen Voor de oprichting, fusie en liquida tie van verzekeringsondernemingen is, onverminderd de overigens geldende wettelijke bepalingen eri rechtsvoor schriften, de goedkeuring van den Secretaris-generaal vereischt. De Secretaris-generaal kan. voor schriften uitvaardigen tot regeling van de premiën- en bijdragen, van welken aard ook, alsrhede van de vergoedingen voor gevolmachtigden en tusschenper- sonen in het verzekeringsbedrijf. De Verzekeringskamer ressorteert onder den Secretaris-generaal. KUNST EN LETTERE CHRISTIAN SINDING OVERLEDEN Naar aanleiding van den dood van den Noorschen componist Christian Sinding publiceert de minister van Volksvoorlichting en Cultuur in Noor wegen, dr. Lunden, pan ,,In memoriam". Hierin schrijft hij, dat met Christian Sinding een der grootsten van' Noor wegen heengegaan is. Hij was de be lichaming van de geestelijke krachten in ons volk. Maar Sinding was nog meer. Hij vormde de brug tusschen de Gerniaynsche volkeren. Door zijn kunst bracht hij den menschen de gedachte der cultuurgemeenschap nader. Dr. GóBBELS SPRAK BIJ MOZART- HERDENKING TE WEENEN, In verband met de te Weenen gehou den Mozart-week sprak dr. Gobbels in dé Weensche Opera een rede uit, die bijgewoond werd door talrijke gasten uit de internationale muziekwereld,» vertegenwoordigers van buitenlandsche regeeringen, evenals van het diploma tieke corps. Bovendien waren arbeiders uit alle gouwen van het Duitsche rijk aanwezig. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET KAPPERSBEDRIJF. Hot College van Rijksbemiddelaarr aeelt in de Nederlandsche Staatscou rant mede, dat de Nederlandsche Kap- persbond, de Nederlandsche R.K. Bond van Kapperspatroons .'.St. Franciseus van Assisië", de Nederlandsche Bond v. Kapperspersoneel en de Nederlandsche R.K. Bond van Kappersbedienden „Sint Cosmas", hebben ingediend een ver zoek tot algemeen verbindendverkla ring van bepalingen van dc d d. 7 Octo ber 1941 tusschen deze bonden afgeslo ten Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf Het verzoek met bijlagen ligt voor belanghebbenden ter inzage op de bu- reelen van de Districtshoofden der Ar beidsinspectie en -bij het Secretariaat van het College van Rijksbemiddelaars te 's-Gravenhage. Bezwaren legen inwilliging van bc doeld verzoek kunnen uiterlijk 24 De cember 1941 worden ingebracht bij het College van Rijksbemiddelaars. Radio-programma's ZATERDAG 6 DECEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram.muz, 7.45 Ochtcndgymn. 7.53 Gram muz. 8 00 ENO: Nleuwsber. 8.15 Cau serie ..Biaudenöe kwesties" (opn.). 3.30 Gra- moloonmuzick. 8.35 Oclltendgymn. 8 45 Gra- inofoonrouzlek. 9.15 Voor de bulsvrouw. 9.35 Gram.muz. 10.00 Ernstige muziekprogram ma's (opn.). (11.0011 20'Voor dc vrouty). 12.00 Ensemble Joan Lnnc'é. 12.40 Almanak. 12.45 UNO: Nieuws- en econ. ber. 1300 De Romancers. 13.40 Gram.muz. 14 00 Causerie .Onze tuin". 14.20 Na gedane arbeid.Mu ziek en vrodlijkbeld. 15,50 Uram.muz. 16.00 Bijbellezing 16.20 Pliinovoordl'acht. 17.05 Gram.muz 17 15 BNO: Nleuvn-, ceon. en maken, het kon kortweg genoemd wor den: dressuur. Dat beteekent een miserabeler leven leiden dan honden en katten, die een natuur bezitten, die aan dressuur kan beantwoorden. Maar menschen die zich onderwerpen aan dressuur, leiden een leven zonder vreugde, bekroond met een sterven zondpr hoop. Het betee kent verder, indien geen groote ramp zoo'n proces onderbreekt, het wiskun dig zeker verdwijnen van een volk bin nen zeer korten tijd. De pijn van den tijd vóór 1940 was erg in Nederland, maar slepend en niet zoo hard als de pijn van dezen tijd. Om dat de menschen hier niet itpgevoed waren in den waren zin, d.w.z.» niet meer natuurlijk leefden maar „gedres seerd" werden, is hun fiatuur dermate voorloopig verkracht, dat zij tot heden niet normaal reageeren. Zoo diep heeft het kwaad der dressuur, een der listig- ste jodc-nmethodes om een ontwikkeld volk aan den grond te krijgen, doorge vreten. Maar wij laten ons niet verder dresseeren, wij luisteren niet langer naar de z-g. Oranje-zenders, die een be spotting zijn van den geest van den grooten Willem den Zwijger. De geldaanbidders en Stalin-com- munisten hebben een doelstelling, zakelijk bekeken zoo banaal en on beschrijflijk onbenullig, dat zij het, daardoor alleen reeds moeten ver liezen tegen het machtige genie van den Führer Adolf Hitler. V/ij verklaren ons solidair met Duitsch- 1 ind voor het nieuwe Europa. Bij voor baat staat het vast dat de sympathie zal {.roeien en dat wij den dag zullen bele ven, dat wij allen, het onwezenlijke van ons hebben afgeschud. Dat wij gaarne en dankbaar zullen willen erkennen, dat de Führer, Adolf Kitler, als een werktuig van den Mees ter, die Europa heeft gewrocht, nieu we bezieling, levenslust en levens- vieugde heeft gebracht, voor de ster vende menschenrassen van ons dier bare, onverwoestbare Europa. A. J. de V. De op het gebied van het verzeke ringswezen besluiten, ministrieeld be schikkingen en sedert 10 Mei 1940 afge kondigde besluiten en andere rechts voorschriften blijven van kracht en dit besluit vindt geen toepassing voor zoover bedoelde wetten en voorschrif ten afwijkende bepalingen bevatten. Het besluit treedt heden in werking. BESCHIKBAAR ZIJN VAN MOTORRIJTUIGEN Schriftelijke toestemming noodig voor verkoop, uitvoer, enz. In het heden vei'schenen Verordenin genblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het De partement van Waterstaat ter verze kering van het beschikbaar zijn van motorrijtuigen (Besluit standplaats mo torrijtuigen 1941, I). In dit besluit worden onder motor rijtuigen verstaan vrachtauto's met een laadvermogen van eenton of meer, autobussen, alsmede tractoren met uit zondering 'van landbouwtractoren. Bepaald wordt, dat een schriftelijke toestemming van den bevoegden Rijks inspecteur van het verkeer is vereischt cm 1. een motorrijtuig te verkoopen of op andere wijze te vervreemden; 2. een motorrijtuig voor een verblijf van langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het be drijf behoorende plaats van werkzaam heid te brengen, of een motorrijtuig langer dan vijf dagen buiten die plaats te doen verblijven. 3. een motorrijtuig uit het grondge bied van Nederland uit te voeren; 4. een motorrijtuig te verhuren of op andere wijze ter beschikking van een derde te stellen, indien redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat daarmede verplaatsing van het motorrijtuig bui ten het grondgebied van Nederland verbonden is. Genoemde toestemming is eveneens vereischt om bemiddeling of medewer: king te verleenen bij handelingen, beursber. 17.30 Gram.muz. 17.35 Dultnchel taalcursus. 18.00 Gram.muz. 18.15 Het kwar tier van den arbeid. 1830 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 19 00 Actueel half uur. 19.30 Vervolg van 18 30. (Vanaf 20 16 alleen voor de Radio-Cent..-.les. die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gram muz. 20.45 Nederlandsche Motet- vereen. en solisten. 21 JO Oram inuz 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Engelsche uit zending ..Dutch News Reel" óf Gram.muz. 22.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 23.00— 24.00 Gram.muz. Hilversum n, 301,5 M. 7.15—8.15 Zie Hllv. I. 8.15 Gram.mife. 8.30 8 45 Zie Kilv. I. 8 45 Gram.muz. 9.15 Ne derlandsche orkestwerken (opn.). 10.00Mor genwijding. 10.15 Gram muz. 10.30 Lichte muziekprogramma's (opn.). 12.00 Viool met pianobegeleiding. 12.46 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Ensemble Rent meester. 13 40 Voor de jeugd. 14.00 Causerie ..Mozart's Kerkmuziek", tovens Inleiding tot het volgende programma. 14-10 Mozart- Koorconcert. 114.4515.00 Causerie „C ca de muziek"). 15.35 Gram.muz. 16.00 Amuse mentsorkest en soliste. 16 45 Gramofoonmu- ziek. 17.00 "Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber17,30 Or gelconcert, 18.00 Cyclus ..In eon nieuw licht bezien" (Voorbereid door de NSB). 18 15 De Ramblers. 18.45 Voor den boer. 19 00 BNO: Gronlnesch praatje. 19.10 BNO: Nleuwsber. .19.20 Gram.muz. 19.45 Wetenswaardigheden vmi de weck. 20,00 Gram.muz. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 St. Nlcolaas.programma, 21.25 Cause rie .Rondtrekkende kunstenaars ln de klas sieke oudheid". 21 45 BNO: Nieuwsberichten. 22 00 BNO: Toelichting op het wcermachts- bericht. 22.1022.15 Avondwijding. waarvoor die toestemming noodig is, alsmede lot handelingen of gedragin gen, waardoor deze worden voorbe reid, waaronder mede wordt verstaan het aanbieden van adverlentien. Overtreding van deze voorschriften kan wórden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hóógste tienduizend gulden, terwijl de betrokken motorrijtuigen kunnen worden verbeurd verklaard. De strafbaar gestelde feiten worden be schouwd als overtreding. Het besluit treedt 6 December in werking. Uitvoering Vogelwet 1936 Thans ouder het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming Bij "Verordening no. 211/1940 van den Rijkscommissaris voer het bezette Ne derlandsche gebied werd dc zorg voor de natuurbescherming toevertrouwd nan het Departement van Opvoeding, Wetenschap err Cultuurbescherming. Daar onder dc natuurbescherming mede valt de bescherming van onze fauna, is thans ook de uitvoering van de Vogel- wet 1936, die in de eerste plaats in het leven is geroepen tot bescherming van de in ons land in het wild levende vo gelsoorten, door het Departement van Landbouw en Visscherij aan het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming overgedragen. Na de overdracht, welke op 30 Octo ber 1941 plaats vond, worden althans voorloopig bij de uilvoering dezelfde richtlijnen aangehouden, die tot heden door hel Departement van Landbouw en Visscherij werden gevolgd. Dit be teekent dus geen onbeperkte Vogelbe scherming. De vogelwet zelfs, hoewel er van uitgaande, dat in beginsel aan alle vogels bescherming verleend dient te worden, laat tocii bij verschillende arti kelen de mogelijkheid open om Ier voorkoming van overlast of schade aan den land-, tuin- of boschbouvv. aan dc jacht of de visscherij, bepaalde vogels te vangen of te dooden en hun nesten en eieren te verstoren. Terwijl ecnerzüds alle aandacht ge geven zal worden aan een krachtige be scherming van de soorten, welke dit noodig hebben, zal anderzijds bij de uit voering der wet terdege met die belan gen rekening worden gehouden. Aan belanghebbenden wordt verzocht voortaan hun correspondentie en aan vragen ter bekoming van vogelvergun ningen A (kooivogelvergunningen) B (prpeparaleursvergunningcn), C-l (vervoervergunningen van doodc be schermde vogels). E. (vergunningen tot het zoeken en rapen van meeuwen eieren) cn F. (vergunningen in het be lang van den vogelstand, het onderwijs of de wetenschap) te richten tot liet lioófd-van de aMeeling Cultuurbescher ming en Wetenschap van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming te 's-Gravenhage, Was-senaarschweg 6. De voor de vogel vergunningen vereischtc bedragen die-1 ru n gestort te worden <ip postrekening 307470 ten name van „Dienst Vogelwet 1936, afdeeling Cultuurbescherming en Wetenschap te "s-Gravenhage". Dc thans geldende regeling ten aan- van de vogclvergunningen G. en H. tot het schieten van vogels blijft voor loopig van kracht. Aanvragen voor vogelvergunningen Cï. (niet beschermde vogels) behoorèn dus tot het hoofd van plaatselijke politie, aanvragen voor vogelvergunningen II (beschermde vo gels) lol den Commissaris der provin cie te worden gericht. MEUWÈ ORDENING IN HET HEG15 A FE XISW EZ E N Bijeenkomst te Utrecht. In het hotel Des Pays-Bas te Utrecht zijn begrafenis-ondernemers uit het geheele land bijeen geweest om een vergadering bij le wonen van de con tact-commissie, onder voorzitterschap van den heer IJ. P. Innemee, begrafe nis-ondernemer te *s-Gravenhago. Hier werden de voorloopige statuten en het huishoudelijk reglement voorgelezen, samengesteld door mr. van Andel, die de schakel is lussc.hen de Overheid en de bestaande bonden op bcgrafenisge- bied. Na lange jaren zal men nu ko men tot een overkoepeling van de drie bestaande bonden en hoopt men een Nederlannsc-he centrale voor het begra- fonisbedrijf te vormen, waarbij men zich ten doel heeft gesteld de belan gen van dc begrafenis-ondernemers bij de Overheid te behartigen, misstanden uit den weg te ruimen en tot een sa menwerking te komen. Dat hieraan een groote behoefte be stond, bewijst wel de gróotc opkomst van "1 ondernemers uit het geheele land. die hun mcening ten beste ga ven on van advies gediend hebben. In liet algemeen kan men zeggen, dat het .groote behing volkomen werd ingezien cn men het in groote lijnen eens was met de voorloopig opgestelde statuten en het huishoudelijk reglement. Men heeft nu »een goede basis om op voort te bouwen en toen de ver gadering gesloten werd, Icon de voor zitter van de contactcommissie, de heer Innemee, tot zyn groote vreugde constateercn, dat hier voorloopig een zeer moo: resultaat bereikt werd en de grondslag is gelegd voor een nieu we ordening van het bcgrafeniswezen, met medewerking van allen, die hier bij betrokken zijn. ONZE VOLKSKRACHT wordt mede door Winterhulp in stand gehouden. Gironummer van de W. H. N. 555S. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche brwerkmq E. Kok. 7. Laat u niet storen. Zjj lacht spottend, gooit haar bad mantel uit en springt in het water. Als er 'n vischje luid willen bijten zou hei wol haastig gevlucht zijn. Het water schuimt en trekt groote krin gen. Zij zwemt eenmaal het meer rond cu hoopt, dat de kerel zyn zaakjes hij elkaar gepakt zal hebben en ver dwenen zal zijn. Maar hij zit nog op dezelfde plek en heeft zich blijkbaar niet bewogen Als 7ij uit het water stapt kykt hij niet om. Zijn manier van doen heeft ie>s opwindends. Zjj gaat naar het Geen aftrek meer van invaliditeitsrente. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.: Op 16 Augustus 1941 werd een ver ordening afgekondigd betreffende tijde lijke verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten niet een tijdel yken toeslag. In deze verordening werd o.a. bepaald, dat deze bijzondere toeslagen buiten beoordeeling blijven van dc aanspraak op steun krachtens eenige door de Overheid vastgestelde steun regeling en derhalve bij de vaststel ling van het bedrag van zoodanigen steun buiten aanmerking blijven. Nu waren er nog vele invaliden uit de oorlogsdagen van het vorig jaar, die nog een kostwinnersvergoeding ge nieten, doch waarvan de tot dan toe uitgekeerde invaliditeitsrente werd af getrokken. Als gevolg van een desbetreffend verzoek van de sociaal-economische af deeling van het N.V.V. heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau thans be paald, dat met ingang van 30 Novem ber 1941 voor alle militairen, dus ook voor de niet oorlogsgewonden, de in validiteitsrente, welke aan deze per sonen is toegekend, niet meer in min dering behoort te worden gebracht op de toegekende kostwinnersvergoeding. Mocht tot. dusver bij de uitbetaling van kostwinnersvergoeding met genoten in validiteitsrente ten onrechte rekening zijn gehouden, dau behoeft de daar door te veel uitbetaalde kostwinners vergoeding niet van belanghebbenden te worden teruggevorderd. SLACHTOFFER VAN DEN ALCOHOL Dinsdagavond ongeveer tien uur is dc 62-jarige gehuwde J. G Klootsema, wonende in dc Scharmer bij Groningen, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, onder de gemeente Groningen met zijn fiets in het Win- schoterdiep gereden. Twee voorbijgangers konden den man door handreiken op het droge brengen, waarna hij per auto naar Scharmer werd gebracht. K. had echter te veel water binnen gekregen en is Woensdagavond aan de gevolgen overleden. boschje en gooit haar badmantel om. De man keert haar zijn rug toe. Zij zou een knuppel kunnen nemen en hemmaar dat doet zij natuur lijk niet. Men leeft in een tijd, dat men andere wapens gebruikt. - Het is wol goedkoop, zoo'n hen- gelkaart. Zij slentert naar liern toe en blijft staan. Geen idee. Maar dat moet u toch weten. Waarom? Omdat u toch vergunning moet hebben om hier te visschcn. Hebt ii een vergunning om hier te zwemmen? Zijn onbeschaamde vraag drijft haar liet bloed naar de wangen. Gaat u toch zitten zegt hij vrien delijk en wijst op het mos naast hem. Zeer vriendelijk. Zij blijft natuur lijk staan. Tusschen zwemmen en visschcn is verschil. Natuurlijk, visschcn kan men van af den oever, terwijl zwemmen Bent u altijd zoo geestig? En u, hij kijk' naar haar op, Waarom moeten wij Nederlan ders, schouder aan schouder willen staan met Duitschland voor hel Nieuwe Eucoj Omdat het Euro pa. dat bestond vóór September 1939, volgens de .eeuwige verjon- gingswetten moest herboren wor den. Wij waren een stervend volk geworden, ten spijt van op zich zelf nooit genoeg te prijzen wetenschap, tecliniek en hygiëne. Alle volken van West- en Noordwest Europa, inclusief zeer zeker het Duitsch land van vóór Hitier, verkeerden in dat stadium. Wij hadden de beschaving overleefd en stonden op het punt te verdwijnen of gered te .worden, door ons te willen onderwerpen aan de harde pijn der verjonging. Deze beteekent weer zin en beteekenis te ontdekken van het leven, weer origineel willen worden in de ma te, dat ook de ontwikkelde dat noodig heeft, om niet te vervallen tot vegetee- rerij wat het begin van een vlug einde is. Wij moeten met Duitschland voor een nieuw Europa en een beter Neder land willen werken cn strijden, omdat wij uit eigen kracht Nederland niei meer hadden kunnen redden. To eerder niet. omdat het verwordmgs-, het ver dwijningsproces hier pijnloozer was dan v/el ergens, daarom juist zooveel ge vaarlijker. Hier was de matericele cri sis niet zoo fel, als in Duitschland. Om dat die niet zoo fel was, zou de inner lijke weerstand in steeds sneller tempo spoedig geheel verdwenen zijn geweest. De geldtirannie, de georganiseerde schijnheiligheid en de gepatenteerde flesschentrekkcrij zouden het in Neder land hebben klaargespeeld de Neder landers te maken tot volmaakte auto- maatmenschen, nog slechts gestuwd door instinctieve geraffineerdheid en als hoogste maatstaf: uiterlijk fatsoen. Wat men in Nederland, om maar eens bij een instituut te blijven, sinds jaar en dag over de radio hoorde, had met „opvoeding" van het volk niets moer te bent u altijd zoo strijdlustig U bent Vraehtautorijder. Hij knikt. Stelt u daar belang in? Een mooi be roep, men krijgt: er in ieder geval zul ke handen van. Hij klemt den hengel een oogenblik tusschen zijn knieen en toont haai- zijn verwerkte knuisten. Maar liever zulke, dan vuile. Hij neemt den hengel weer op En u, wat. voert u»uit. als men n ag vragen? Zij staart hem aan. Wil hij haar voor den gek houden? Het is belache lijk en toch ,zij weet niet wat zij moet zeggen. De man heeft een manier om haar eigen woorden om te keeren, zoo als tot nu toe niemand ooit heeft ge daan. Maar een ding weet zij nu: dom is hij niet cn dit verbittert haar nog meer. Besluiteloos kijkt zij over het water. Morgen is het Zondag, denkt zij plotseling. Dan zal het hier wemelen van menschen en zij hoopt van harte, dat Schiruier gelijk zal krijsen ifiet zijn weervoorspelling dat 'iel morgen zal regenen, k'e'sregenen hoont zij. Hij krijgt inderdaad gelijk, hel giet, Het begon al 's morgens. Een paar uur later is het nog erger geworden. Erika was na het eten op de bank gaan lig gen. Zij kan een stuk van den lood- gryzen hemel zien. De druppels slaan togen de ruiten, trommelen op het ko zijn. Zij kijkt naar den tuin er naast. Dan probeert zij te werken, maar het hikt haar niet. Hebt u dan vergun ning om 1e zwemmen? Toen had zij hem een slag in het gezicht moeten geven. De schrijfmachine kijkt haar vol ver pachting aan. Tevergeefs. Erika trekt de hoes er over en loopt humeurig rond. Zij herinnert zich, d?.t zij naar Trude moet gaan kijken. Zij loont de smalle Iran naar den zolder op, Trude zit voor het raam en stopt kousen. Ver wart staat zij op. Doe geen moeite, hoe gaat het met je? O. het gaat veel heter mei Trude. De rust heeft wonderen gedaan. Wel "s zij nog bleek cn mager, maar haar oogen zon weer vol hoop. Terwijl Tra- de. blij met het bezoek, vertelt van de dagen, die zij in het ziekenhuis door bracht, zwerven Erika's oo?«n door het kamertje. Zij kan een onbehaaglijk ge voel niet van zich afzetten. De worm stekige men' ^'en, de verschoten kleed jes en behang, de scheeve muur, neen. hier zou zij niet kunnen zitten. Het mooiste van het kamertje is het uit zicht. Op de tafel staat een vaas vol verwelkt, rozen. Die zul je wel weg moeten gooien, Trude. Zij buigt zich over de bloemen. Poeh! Trade bloost. Ja. dadelijkik heb het vergeten. Van wie heb je ze? Trude weet van verlegenheid niet waar zij heen zal kijken. Erika had er eigenlijk niet bij gedacht, nu houdt zij echter vol. Nu van mijn moeder vraagt V.ij hoewel zij dit heel onwaar- 3chijnl"k vindt. Neenweet je. het heeft my ook verwonderd, mijnheer.Schirmer... Schirmer? Erika is verbluft. Schirmer? Ja. die met dien eenen arm. Toen ik op den straatweg viel. Je weet het en op een dag stuurde lijj die bloemen en een kaart. Trude gaat naar haar nachtkastje en haalt een visitekaartje met den naam „Eberhard Schirmer" te voorschijn. Op den achterkant staat in een flinke mannenhand geschreven: „Wenscht zijn buurmeisje van harte beterschap". Erika leest de woorden snel achter elkaar. Dat is gek. Stuurt bloemen en wenscht van harte beterschap. Van harte, nog wel. De beide broers schij nen brutaal te zijn Ik het heeft mij zelf ook verwonderd. Trude ziet er allerliefst uit. maar hij heeft mij, om zoo te zeggen, gered Een runpel staat in Erika's voor hoofd. Ik geloof, dat je een fout hebt .gemaakt, Trude. Weet je wat goed zou zijn geweest Dat ie hem de bloemen dadelijk had teruggege ven. i (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2