(NE COURANT DAGBLAD VO< - Samarinda op Ned. Borneo Japanners bezet door Wederom succesvolle tegenaanvallen aan het Oostelijk front r EN DE GELDERSCHE VALLEI H. Woudenberg sprak te Maagdenburg De luchtaanval op Rotterdam ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ3.26 Losse nummers 0.06 Adm.: TeJel. 5289. Giro 86362. Tel. 6731. Na 5 u. 6137 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. L, BOMMEN OP MUNTOK (BANEA) EN PALEMBANG 28 Vijandelijke vliegtuigen vernietigd Het communiqué van liet Neder- landscliIndische hoofdkwartier te Ba tavia meldt, dat de stad Samarinda op Borneo door de Japanners bezet is. Samarinda is een belangrijke haven plaats en tevens de zetel van den re sident in het sultanaat Koetei. Bommenwerpers van het Japansche leger hebben op zes Februari een aan val ondernomen op het vliegveld van Muntok, gelegen op de Westelijke punt van het eiland Banka. De hangars, startbanen en gebouwen van het vlieg veld werden zwaar getroffen. Alle Japansche vliegtuigen keerden behou den op hun basis terug. Voorts hebben bommenwerpers van het Japansche leger een aanval ge daan op het vliegveld van Palembang op Sumatra, eveneens op zes Februari. Hierbij werden 28 vijandelijke machi nes ofwel neergeschoten ofwel op den beganen grond vernield. Het verlies van vier dezer toestellen is nog onbe vestigd. De in luchtgevechten neerge schoten vijandelijke machines omvat ten acht Hurricanes, vier Blenheims en een van een ander type, terwijl de vijftien andere toestellen op den grond vernield werden door de uit werking van bommen en machinege weervuur. Japansche heerschappij in de lucht en ter zee In hoofdartikelen over de vernieti ging van de Nederlandsch-Indiscne vloot door Japansche marinevliegtuigen schrijft de Japansche pers, dat de Ja pansche strijdkrachten thans de volle dige heerschappij ter zee en in de lucht in de omgeving van Nederlandseh-Indië hebben. De Jomioeri betoogt, dat deze ver pletterende slag tegelijk met de vernie- rigj.ig van C5 Nederiundscli-Indisoha vliegtuigen bij den eersten luchtaanval op Java van drie dezer voor de Neder landers en de geallieerden een donder slag moet zijn geweest. Het blad meent, dat deze beide groole overwinningen der Japansche marine de Nederlandsen- Indische pogingen tot een guerilla-oor- Icg in het gebied der Stille Zuidzee heb ben verijdeld. WEER ZES SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Voor Amerikaansche kust. Naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. medegedeeld wordt, hebben Duitsche duikbooten aan de Oostkust van Noord Amerika zes schepen van 38.000 brt. in totaal, waaronder drie volbeladen tankschepen, tot zinken ge bracht. EGYPTISCH KABINET GEVORMD Naar de Egyptische radio meldt, is in Egypte een nieuw kabinet gevormd. Nahas Pasja is behalve minister-presi dent minister van Euitenlandsche Za ken en van Binnenlandsche Zaken. GEHEIME ZITTING VAN BRITSCHE LAGERHUIS Naar Reuter meldt, is de Engelsche regeering voornemens binnenkort de maritieme situatie in een geheime zit ting van het Lagerhuis te bespreken. roem zal, wanneer de Voorzienigheid mij in het leven houdt, toch eens in de groote wer ken des vredes bestaan, die ik nog denk te schep pen". Deze woorden sprak Adolf Hit ler op 30 Januari j.l., in het hartje van den derden oorlogswinter. Beseft men onder deze omstan digheden het gewicht van die woorden, welke eenvoudig en zonder pretentie werden uitge sproken door een man, die zich niet alleen een geniaal strateeg heeft getoond, doch dien men reeds bij zijn leven één der groot ste staatslieden kan noemen, die de geschiedenis ooit heeft ge kend? Betrokken in de hevigste worsteling, w<4ke de volkeren van deze aarde ooit hebben ge kend. sprak de Führer met harts tochtelijke liefde over zijn cul tureel, economisch en sociaal werk, dat slechts werd onderbro ken door den oorlog, welke door de vijanden van een krachtig, eensgezind Europa opgedrongen werd. Eens zal echter de tijd komen, dat wij en zij die na ons komen zullen genieten van „de werken des vredes"; met dit vooruitzicht voor oogen valt ook deze oorlogs winter niet hard. Artikel van de „Daily Telegraph"' „Nederlandsch-Indië moet spoedig versterkingen aan troepen en moderne vliegtuigen ontvangen, want zijn toe stand wordt iederen dag ernstiger", schrijft de Daily Telegraph in verband met de groote verliezen, die de Neder- landsch-Indische luchtmacht door de Japanners heeft geleden. Het blad ver neemt uit Batavia, dat in Nederlandsch- Indië vooral ongerustheid heerscht over de onvolledige offieieele berichtgeving aangaande den oorlog. Zoo werd de aanval op Soerabaja eerst dertig uur later medegedeeld. Daarbij werd in de eerste plaats bev/eerd, dat de Japanners waarschijnlijk een aantal vliegtuigen hadden verloren. Toegegeven werd, dat „de eigen verliezen aanzienlijk" waren. Later werd uit Japansche bron bekend, dat deze „aanzienlijke verliezen" 58 vliegtuigen bedroegen. BOMTREFFERS OP FABRIEKEN IN WORONES EN GORKI Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 6 Febr. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijk front brachten troepen van het Duitsche leger, ondersteund door sterke formaties van de luchtmacht, bij het afweren van vijandelijke aanvallen en in succesvolle tegenaanvallen den vijand weer zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Bij een ondanks een ijzigen sneeuwstorm ondernomen plaatselijken tegenaanval in het gebied ten Noordoosten van Koersk verloor de vijand in een strijd, die verscheidene dagen duurde, 294 gevangenen, waaronder een divisiecom- mandant, 1450 gesneuvelden, zes pantserwagens, 25 stukken geschut, talrijke zware en lichte infanteriewapens, alsmede ander oorlogstuig. Di den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijdkrachten, waaraan formaties van de Italiaansche luchtmacht deelnamen, werden gisteren 38 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Gevechtsvliegtuigen wierpen in den nacht van vier op vijf Februari —de gebouwen van dé vnffglfllgTdörïèR in de Wórones In brand en plaat sten bomvoltreffers op de automobielfabrieken te Gorki. In het zeegebied rondom Engeland beschadigde de luchtmacht door bommen drie tamelijk groote koopvaardijschepen, waarvan er een in brand geraakte en slagzij vertoonde. Nachtelijke aanvallen met vernietigende uitwerking waren voorts gericht op spoorwegdoelen op de lijn NewcastleEdinburgh. In Noord-Afrika werd de achtervolging van den vijand in het Oos telijk deel van de Cyrenaica voortgezet. Formaties van de Duitsche luchtmacht bombardeerden Britsche tentenkampen, concentraties van auto's en vliegvelden rondom Tobrock. Bij doeltreffende aanvallen overdag van Duitsche gevechtsvliegers op vijandelijke schepen en mili taire installaties in de haven La Valelta op het eiland Malta werden twee Britsche duikbooten beschadigd. De jagers, die de gevechtsvlieg tuigen ter bescherming vergezelden, schoten zonder zelf verliezen te lij den, drie Britsche vliegtuigen neer. Ierland protesteert te Washington Naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, heeft de re geering van Eire officieel geprotes teerd tegen de landing van Ameri kaansche strijdkrachten in Noord- Ierland. In een rede welke de Iersche minis ter-president, de Valera, te Naas heeft gehouden, verklaarde hij o.a., dat er nog vóór den nieuwen oogst een zeer gevoelige schaarschte aan brood zal ontstaan. De boeren moeten daarom den verbouw van graan bevorderen. De oorlog, zoo vervolgde de Valera, wordt steeds heviger en de moeilijkheden worden van dag tot dag en van uur tot uur grooter. Het gevaar voor een aan val op Eire neemt toe. Elke Ier moet daarom een grondige militaire oplei ding krijgen. Zou Eire door een der oor logvoerende mogendheden worden san- gevallen, dan kan met stelligheid erop gerekend worden, dat ook andere sla- ten niet werkeloos zullen toezien. Eire zelf wil daarbij vooral een woordje meespreken. SPAANSCH SCHIP DOOR BRITTEN GETORPEDEERD Naar uit San Sebastian wordt ge meld, is het daar thuisbehoorende schip Urumea, dat door de Zwitsersche regee ring gecharterd was en met een lading tarwe op weg was van Lissabon naar Genua, in de golf van Genua door een Britsche duikboot getorpedeerd en ge zonken. Over het lot der bemanning is nog niets bekend. RADIOZENDER VAN DEN VOLKENBOND TT BEZIT VAN ZWITSERSCHEN OMROEP De radiozender van den Volkenbond is thans in het bezit van den Zwitser- schen radio-omroep overgegaan. Een internationale commissie van deskundi gen heeft de condities voor de over neming vastgesteld. ADV ERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprijs o 25 Klein© ©Overt r.-Doclpunten") Hoogstens 20 woorü-rn o 65 Eüc woord meer 0 OA ONNEL, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 6 PAGINA'S - 56c JAARG. Wij moeten meebouwen aan een nieuw, socialistisch Europa HIJ, DIE HOOPT OP EEN DUITSCHE NEDERLAAG, PLEEGT ZELFMOORD Göring uit Italië vertrokken Rijksmaarschalk Göring. die in liet kader van bezoek aan Italië, zooals reeds gemeld, op het oogenblik te Rome vertoeft voor het voeren van be sprekingen, heeft op vier Februari des ochtends den staatssecretaris van de koninklijke Italiaansche luchtmacht, Fougier, ontvangen en met hem een onderhoud gehad over kwesties met bei trekking tot de luchtmachten van beicè landen. Hienia inspecteerde de Rijks maarschalk op uitnoodiging van Fou gier inrichtingen van de Italiaanschi luchtmacht. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door den Duce, die per vliegtuig op de plaats van inspectie was aangekomen. Hierna werd een pa rade gehouden door de Italiaansche luchtmacht, 's Avonds bezocht de Rijksmaarschalk een receptie, welke werd gehouden door generaal-veld- maarschalk Kesselring, waar hij zich op kameraadschappelijke wijze onder hield met officieren van de Duitsche en Italiaansche weermacht, alsmede met vooraanstaande persoonlijkheden van den staat en de partij. Op deze receptie waren eveneens aanwezig de Italiaan sche minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, Cavallero. Fougier, Riccardi en de Duitsche ambassadeur te Rome. von Mackensen. Om 23.30 verliet de Rijksmaarschalk met zijn specialen trein Rome om naar Duitschland terug te keeren. Bij zijn vertrek werd hij uitgeleide gedaan door den Duce. van wien hij op kame raadschappelijke wijze afscheid nam. waarbij op hartelijke wijze de oprechte verbondenheid tusschen beide landen tot uiting kwam. Bovendien waren op het perron verschenen graaf Ciano. Cavallero, Fougier. Riccardi, generaal Camerra, welke laatste de groeten overbracht van kroonprins Umberto. Van Duitsche zijde waren aanwezig ^eneraal-veldmaars^halk Kesselring. de ambassadeur te Rome, von Macken sen alsmede de chefs van de op het oogenblik in Italië vertoevende com mandoposten van de Duitsche weer macht. De A.N.P.-correspondent meldt: Commissaris Woudenberg's Duitsche reis in het belang van de Nederiand- sche arbeiders in Duitschland heeft aan het slot eenige wijzigingen ondergaan cn zoo vertoefde het gezelschap de laat ste dagen in Maagdenburg. Evenals overal elders, waarheen de reis voerde, werden ook hier de inrichtingen van het Duitsche arbeidsfront, de Nat.-Soc. bedrijfsorganisaties, de woningbouw en de kampen der Ned. Arbeiders bezocht, eenige malen afgewisseld door een ont vangst van diverse instanties. Het in drukwekkendste programpunt vormde een groote bijeenkomst in het Huis van den Duitschen Arbeid, waar de heer Woudenberg den Nederlandschen vrou welijken cn mannelijken arbeiders toe sprak. De zaal die o.a. met de Ned. kleuren vroolijk was versierd, was tot den nok gevuld, toen de waarnemende Gau-Obmann Bednarzia de gasten be groette en aan commissaris Woudenberg het woord verleende. Rede van Woudenberg. In een geheel geïmproviseerde rede bracht Woudenberg allereerst de groe ten van het vaderland over, waar men steeds bij het bespreken der arbeiders belangen ook aan de kameraden in Duitschland dacht. Het is al een oud verschijnsel, aldus spr., dat uit het volk, ir.et recht een volk zonder ruimte, ar beidskrachten naar Duitschland trek ken. Vroeger ging dat alles echter veel gemakkelijker; men vond een woning, liet het gezin overkomen en ging op in de Duitsche gemeenschap. Thans, nu vr el meer Nederlanders hier werk vin den, tegelijk met millioenen andere buitenlanders, staat men voor woning tekorten. Voor den Nederlander met zijn hooge woningcultuur is het kamp- Ie en niet gemakkelijk. Spr. gaf ver- si lillende wenken, om het elkaar wc- aangenaam te rcaken. Spr. ver heelde niet, dat men ook van Duitsche zijde wel eens misgetast had, b.v. door een verkeerde voorlichting omtrent de arbeidsvoorwaarden. Nu hebben wij evenwel een arbeidscontract, waarvan wij eischen, dat het ook wordt nage leefd. Het N.V.V. en het D.A.F. zitten daar achterheen. Natuurlijk zijn er wel eens gevallen van force majeure, bij ver voer en massa b.v.. doch aan het con tract zal altijd voldaan moeten worden. Wie werkt en zijn plicht doet. kan ook eischen stellen, zoo heeft dr. Ley ge zegd, cn dat geldt ook voor do Ned. ar beiders. Niet alleen eischen, doch ook geven. Spr. deed vervolgens mededeeling van de reeds bekende overeenkomsten tusschen N.V.V. en D.A.F., en verklaar de nogmaals: Wij willen niet, dat de Nederlanders als Germaansche men schen in een mindere positie komen; zij zijn geen slaven of gedeporteerden. Thans beleven wij het waarachtige so cialisme van de daad. Dit socialisme be- teekent echter niet alleen eischen, doch ook geven: geven aan de gemeenschap, en meer dan men ontvangt. Hierbij dacht spr. aan dogenen, die momenteel aan het Oostelijk front het hoogste ge ven, dat een mensch geven kan: zijn le ven. Dat zijn de beste socialisten, die wij kennen. Spr. wekte zijn hoorders op tot wer kelijkheidszin. Wij hebben wel degelijk met den oorlog te maken, zoo zeide hij wij staan er midden in. Daarbij wordt beslist ook over het lot van het Nedcr- landsche volk en den Nederlandschen arbeider. Daarom voelt ge ook, dat gij hier een plicht ven-uit. Spr. herinner de aan de radiorede van een vroegeren Nederlandschen minister-president, die zijn hoorders toevoegde: Gaat nu rustig slapen. Dat was een groot psycholoog. De Nederlander wil graag met rust ge laten worden. Maar wij moeten nu hard werken en produceeren, om den oorlog te winnen. De Ned. mensch, die nu nog mocht hopen of verlangen, dat Duitschland den oorlog verliest, pleegt zelfmoord. Wij moeten mee bouwen aan een nieuw, socialistisch Europa, waarin de Nederlanders als Germanen een gelijkgerechtigde plaats zullen innemen. En ik ga verder, aldus spr., een plaats waar in Nederland als een parel zal schitteren onder de volkeren van Europa. De rede werd herhaaldelijk door krachtig applaus onderbroken. Gouw- verbindingsman Schiks dankte spr., waarna het Wilhelmus en het Horst- Wessel-lied werden gezongen. Vervolgens werden de opgetogen aan wezigen vergast op een uitgezocht variété-programma door het kleine too- neel van Kraft durch Freude. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Bodenbach, Reichsstellenlei- ter, en Kretschmar, Kreisamtsleiter van den staf van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden en in gezelschap van commissaris Wouden berg de hoofdafdeelingsleiders van het N.V.V. de heeren Goedhuys, van Kam pen en Vermeulen. DE AARDAPPEL- VOORZIENING. OPROEP TOT ARBEID OP ZONDAG De moeilijkheden, die zich meer en meer in het vervoersap- paraat doen gevoelen, zijn van grooten invloed op het levens- middelenvervoer, in het bijzon der onder de huidige omstandig heden. Vooral ten aanzien van het aardappelvervocr zijn thans bijzondere maatregelen geboden. Het spreekt vanzelf, dat van de zijde van de Overheid alles wordt gedaan om dit vervoer zoo vlot mc-gelijk te doen verloopen, doch zonder medewerking van allen, die êenig aandeel hebben in de voedselvoorziening, zal dit niet wel mogelijk zijn. Het is een gebiedende eisch, dat ook Zondag a.s. aardappelen afgeleverd, geladen, gelost en af genomen kunnen worden. De di recteur-generaal van de voedsel voorziening heeft daarom de Ve- bena, de in de voedselvoorziening ingeschakelde organisatie van den aardappelgroothandel, opge dragen, Zondag a.s. met de werk zaamheden voort te gaan. Het is echter niet voldoende wanneer slechts een schakel in den keten zijn medewerking ver leent. Daarom doet de directeur-ge neraal van de voedselvoorziening een dringend beroep op de aard appeltelers om ook op Zondag a.s. af te leveren, en op de klein handelaren om denzelfden dag aardappelen af te nemen bij de plaatselijke verkoopkantoren der Vebena. VERLENGING BON „06" cn „07" VAN DE BOTER EN VETKAART De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat de geldigheids duur van de bonnen „06" cn „07" van de Boterkaart en de vetkaart wordt verlengd tot en met Donderdag 18 Fe bruari a.s. Tot en met genoemde da tum kunnen houders V3n boterkaarten derhalve met genoemde bon nog 125 gram boter koopen. De houders van vetkaarten kunnen voorts nog tot en met 18 Februari op bon „06" 125 gram boter met reduc tie en op bon „07" naar keuze 125 gram margarine of 125 gram boter zonder reductie betrekken. Iii «erje 8o'« 6s~' o urr« aw"! <OV*N (Polygoon Lotrokcr) DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is de 41-jarige arbeider W. H. Meeks in een hoogspanningsruimte van de zwavelzuurfabriek op het stikstofbin- dingsbedrijf der Staatsmijnen te Lut- terade bewusteloos aangetroffen. Aangezien er groote kans bestond, dat hij door een electrischen stroom getroffen was, is nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, zon der resultaat evenwel. De mijnarts kon slechts de dood constateeren. Als doods oorzaak werd ten slotte vastgesteld aanraking met electrische stroom. Meeks was gehuwd en had drie kin deren. Hij woonde te Urmond. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 7 Febr. 18.37 tot 8 Febr. 9.11 u. 8 Febr. 18.39 tot 9 Febr. 9.09 u. Maan 8 Febr. 2.07, onder 8 Febr. 12.24. 9 Febr. 3.23. onder 9 Febr. 13.01. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. Wcderoni zijn vandaag velen naar de Algemeene Begraafplaats Croosv.ijk gegaan om. hetzij als naaste familie, hetzy als vriend en belangstellende, ot» den doodenakkcr aanwezig te zyn bij de plechtige uitvaart van drie slacht offers van den jongsten Britschen vlie geraanval op, Rotterdam. Vandaag zijn drie familieleden ter aarde besteld, waaronder man en vrouw, die geza menlijk door het bruut geweld, dat ons van overzee aangedaan wordt, den dood hebben gevonden. Weer hadden de stedelijke cn landelijke autoriteiten zich doen vertegenwoordigen. Dit zijn, voorloopig, de laatste slachtoffers, die naar hun laatste rust plaats zijn gebracht. Voorloopig. want in de ziekenhuizen liggen nog tal van ernstig gekwetsten, aan wier leven wordt gewanhoopt. Het museum Boymaus Wij hebben ons tot den directeur van het museum Boymans, dr. D. Hannema, gewend, ten einde ons te overtuigen van den omvang van de aangerichte verwoestingen. De gevolgen zijn nog ernstiger dan men aanvankelijk dacht. Meende men, dat de schade ongeveer anderhalve ton zou beloopen, na nauwkeurig onderzoek is men tot do overtuiging gekomen, dat er ernstiger dingen zijn gebeurd. De als het ware achteloos neergeworpen exnlosieve bommen hebben aan de achterzijde van het museumgebouw ernstige schade aangericht. Duizenden ruiten, groot en klein, zijn totaal versplinterd, zoodat talrijke lokaliteiten, o.a. de directeurs kamer en de ruimten van den conser vator ernstig werden beschadigd. De constructie van de buitenmuren is op vele plaatsen verbogen en vernield, zoodat vrii langdurige werkzaamheden noodig zullen zijn. Maar niet alleen malcrieele schade is het resultaat van dezen niets ont zien den aanval geweest, ook aan cul- tureele voorwerpen is schade aange richt, hoewel in verband met de om standigheden reeds veel van hooge kunstwaarde op veilige plaatsen is op geborgen. Negen bommen zijn in de on- middelijke nabijheid van liet gebouw ontploft, waardoor in alle richtingen bomscherven hun vernielend werk grondig hebben verricht. Aan enkele schilderijen is schade berokkend en een der trappen, die als oudheid hooge waarde heeft, heeft aan het beeldhou- werk schade ongeloopen. Weliswaar kan een en ander met zorg welhaast onzichtbaar worden gerestaureerd, maar de oude waarde krijgt het toch niet terug. Groote gaten waren te be speuren in de uitgestrekte dakopner- vlakten, zoodat men alles provisorisch heeft moeten dichten. Het museum is vrijwel gesloten, behalve de thans ge opende expositie van oude schilderijen. Voor zoover mogelijk, heeft men reeds een aanvang gemaakt met de re paratie van de ernstige beschadigin gen. Wanneer men de aangerichte ver woestingen aanschouwt, komt men wel onder den indruk van het verregaande onverantwoordelijke van dergelijke handelwijzen, die toch moeilijk met „oorlogvoeren" vergeleken kunnen worden. VERPLICHTE JEUGDDIENST IN NOORWEGEN Het Noorsche departement voor Ar beidsdienst cn Sport heeft in overeen stemming niet dat voor Kerk en School bepaald, dat alle Noorsche jongens en meisjes van tien tot achttien jaar in de jeugd-organisatie van de Nasjonat Samling jeugddienst moeten verrich ten. Verordeningen ingesteld Volgens het Noorsche telegraafbu reau heeft de leider van Nasjonal Sam ling en premier, Vidkun Quisling, o.a. bekendgemaakt, dat een wet, die af wijkt van de bepalingen der grondwet, mede onderteekend moet worden door het hoofd van het departement van Ju stitie. Na machtiging van den premier kunnen de ministers voor hun ressort bepalingen op wetgevend gebied uit vaardigen, die verordeningen worden genoemd c-n evenals dc wetten van den premier in het staatsblad worden gepubliceerd. JAPANSCH OFFENSIEF IN 3JANT0ENG INGEZET Japansche troepen die gisterochtend een algemeen offensief in het midden der provincie Sjantoeng tc-gen de strijdkrachten van Tsjoengking zijn be gonnen, hebben deze gisteravond ten Noordoosten van Isjoei volkomen om singeld. Naar verluidt, trachten de ont moedigde Chineezen thans door den steeds nauweren ring van Japanners heen te breken. IRANSCHE SCHEPEN IN DE V.S. IN BESLAG GENOMEN Van bevoogde Fransche zijde is te Vichy bevestigd, dat de regccring der Vereenigde Staten acht Fransche kooo- vaardijschepen met een totale tonnage van 43.000 brt. in Amerikaansche ha vens in beslag heeft genomen. De Fransche schepen lagrn reeds sedert langen tijd in Amerikaansche havens Het offieieele standpunt van Fransche zijde is nog niet bekend-

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1