Ned. leugdherberg Centrale ABDëJmOQP De zusters Imhoff 2 AMERSFOORTSCHE COURANT 942 Ifficieele Landbouwmededeelingen voor de Prov. Utrecht Een model-inrichting te Amersfoort ONDERHOUD MET DEN SECRETARIS Wü hadden dezer dagen een onder houd met den secretaris van de Neder- landsche Jeugdherbergcentrale, den heer G. van den Berg, over het jeugd- herbergwerk in het algemeen en de perspectieven hiervan voor de toe komst in het bijzonder. „Hoe net jeugdherbergwerk zich handhaaft in dezen tijd van tal van be lemmeringen", vroegen wij den heer van den Berg. Ik moet u zeggen, dat onze gemeen schap van trekkers, herbergouders en jeugdherbergvrienden zich kranig ge houden heeft. In vergelijking met de omringende landen heeft het jeugdher bergleven slechts weinig geleden door de oorlogs- en distributiemaatregclen. Natuurlijk, tal van jeugdherbergen zijn door de' bezettingstroepen in gebruik genomen, maar dit aantal bedraagt toch slechts één derde van het totale aantal jeugdherbergen. Daarnaast zyn verschillende jeugdherbergen als hulp- school, al3 distributiekantoor enz. in gebruik. Er zijn echter nog genoeg jeugdherbergen overgebleven om het trekken mogelijk te maken en van deze mogelijkheid heeft de Nederlandsche jeugd dan ook. tegen veler verwach ting in. druk gebruik gemaakt. Wij hebben nog niet alle cy'fers binnen, maar het blijkt nu reeds, dat de meeste jeugdherbergen 50 tot 100% meer overnachtingen geboekt hebben in 1941 dan in hef. voorafgaande jaar. Het cij fer van 1939 wordt echter nog niet be reikt, nog te velen laten zich door dis- Iributicmoeilijkheden en bandenpech thuis houden". Distributie-moeilijkheden, niet zoo ernstig. „Vormen de distributie-bepalingen naar uw meening werkelijk een reden om niet te gaan trekken?" ..Eerlijk gezegd, kan ik het mij voor stellen, dat velen tegen het rekenen in grammen en rantsoenen opzien. Maar zij hebben ongelijk. Het geheim van den smid is hier. dat men slechts uitgeeft, wat men thuis gebruikt. Voor dat men op stap gaat voor een week wisselt men de normale boter-, vleesch- en broodbonnen in tegen hotelbonnetjes en zoo komt men aardig uit. De jeugd- herbergouders' houden rekening met het feit, dat het normale broodrant soen vooral aan gezonde jongens en meisjes die den gelieelen dag buiten trekken, geen volle maag kan geven. Zij zorgen clan als regel ook voor een kleine aanvulling van den broodmaal tijd. Soms een bord pap, anders een fijne „rauwkost" schotel. Een rauwe wortel of een tomaat doet overigens wonderen op den trektocht. Het aantal dergenen, die uit ..bonnen-angst" thuis achter de gordijnen bleven zitten, slinkt dan ook met den dag. Men leert zich te behelpen en wij allen leeren ons schikken. Ten slotte verbazen wij ons er zelfs over, dat tal van moeilijkheden veel ernstiver leken dan ze in werke lijkheid blijken te zijn." Uitstapjes voor groepen. „Juist vele onderwijzers en leeraren zien erg tegen de bonnenmoeilijkheden op en zij durven het daarom niet aan, voor hun leerlingen een jeugdherberg uitstapje te organiseeren", merkten wij op. „Deze bezwaren zijn wel zeer onge grond", aldus de secretaris van de N.J.H.C., „het is immers voor groepen in zekeren zin veel gemakkelijker, van de jeugdherbergen gebruik te maken, dan voor de zelfstandige trekkers. In dien een schoolklas of een andere groep jeugdige personen twee of meer dagen in een jeugdherberg wil verblij ven. kan met medewerking van de dis- trbuUe-autoriteiten en met de toege wijde hu In der herbergouders als regel een maaltijd op tafel gebracht worden, die er zijn mag. Onze ervaring leert, dat tel van kinderen (dii hangt na- tunrliik van het milieu af) in de jeugd herberg bc-ter eten dan thuis. Men ver- gete bovendien niet, dat voor dergelijke weekeinden of twee-daaesche tochten géén aardappelbonnen ingeleverd be hoeven te worden. Deze bonnen worden dus door het gezin uitgespaard. Wij kunnen dan ook gerust zeagen, dat de onderwijzers en leeraren, die thans met hun leerlingen in een jeugdherberg gaan weekeinden of danr een paar da- ren verft lij ven. een weldaad aan hun kinderen bewijzen. Het mes snijdt nu aan twee kanten: de kinderen zijn èn in de buitenlucht èn. zij eten hun buikje vol. dat kan ik u garandeeren". „Kunt u misschien reeds iets mede- dee'en over uw nlannen?" „U begrijpt" zegt hij, ..dat wij veel van onze plannen now niet kunnen publïoeeren, zij ver- kceron nog in een stadium van voor bereiding. Toeh wil ik u niet teleur stellen. Twee nieuwe jeugdherbergen. Het zr.l allen trekkers en jeugd herbergvrienden intevesseeren, dat wij er in geslaagd zijn, een prach tig terrein in de omgeving van Amersfoort tot onze beschikking te krijgen, waar een jeugdherberg zal verrijzen, waarvoor de bouw plannen reeds in de maak zijn. De ze modeljeugdherberg, die in een dringende behoefte zal voorzien, wordt ons geschonken door onze zuster-organisatie, het Duitsche Jeugdherberg Verbond". „Zou deze jeugdherberg niet oorspronkelijk in Zandvoort ge bouwd worden „Inderdaad, dat was aanvanke lijk ons plan", antwoordt de heer van den Berg, „Wij moesten daar echter van afzien en toen besloten wij, voor hetzelfde geld twee jeugdherbergen te doen bouwen, één te Amersfoort en de ander bij Katwijk, zoodat wü dus toch aan de kust blijven. Bovendien waren wü gevoelig voor het verzoek van vele trekkers, liever in plaats van één groote, twee kleinere jeugd herbergen te bouwen". Rotterdam. Dank zij de buitengewoon prettige medewerking van de Rotterdamsche autoriteiten hebben wü ons binnen het kader van den wederopbouw van die stad van een schitterend plekje grond kunnen verzekeren, waar zoo spoedig mogelijk na het einde van den oorlog een jeugdherberg zal gebouwd worden, die in overeenstemming is met de waardigheid van een van de eerste havensteden van Europa. Vervolgens wees de heer van den Berg op eenige interne veranderingen in de N.J.H.C. Ons ideaal is. zoo betoogde de secre taris met nadruk, de jeugdherbergen binnen liet bereik van iedere beurs te brengen en tevens zooveel jeugdher bergen te bouwen, dat onze jongens en meisjes te voet van jeugdherberg tot jeugdherberg kunnen trekken. Om dit doel te bereiken is er geld, veel geld noodig. Op 9 Mei a.s. komen de collecte-bus sen voor het jeugherbergwerk weer op straat. Ik hoop, dat alle Nederlandsche- mannen en vrouwen, jongens en meis jes, naar vermogen deze collecte zullen steunen. Mooi werk van den N.V.D. HOE IN MAASTRICHT GEHOLPEN WORDT Toen op 27 Novembér van het vorige jaar een Engelsche bom een drukke volksbuurt van Maastricht in puin leg de, en er honderden menschen in één slag dakloos gemaakt werden, heeft de Nederlandsche Volksdienst onmiddellijk een belangrijk aandeel genomen in de hulp aan de getroffenen. Door het hoofdbureau van Den Haag werd direct een bedrag van 20.000.en later nog eens eenzelfde bedrag beschikbaar ge steld om de kosten van de hulpverlee ning te bestrijden. Men stuitte op ver keerd begrip en op afwijzingen uit den kring van de betrokenen zelf, maar de Nederlandsche Volksdienst zette zijn steunverleening niettemin door. Zes ge zinnen, voor welke het huisvestings probleem zeer ernstig was geworden, heeft de Ned Volksdienst, nadat men zich een tijdlang met het onderdak brengen in enkele groote openbare ge bouwen te Maastricht had weten te be helpen, thans gehuisvest in een hotel te Valkenburg. De menschen worden daar keurig verzorgd, er is een N.V.D.-ver pleegster uit Limburg, die er de dage- lijksche diensten voor de gezondheid en hygiëne van ouderen en kinderen verzorgt, er is de liefderijke zorg van een vrij willige helpster mevr. Jantsen- Knes, uit Maastricht, en er is ook de uitstekende matgrieele verzorging van de hoteldirectrice van het pension Kus- ters-Janssen, die er voor zorg dragen, dat de ellende, welke het bombarde ment over deze Maastrichtsche families bracht, zooveel mogelijk verzacht wordt. De kinderen gaan thans in Val kenburg naar school, waar de zusters gratis onderwijs aanbeden; de mannen hebben hun werk m Maastricht en Aken, waarby de N.V.D. het reisgeld vergoedt. Trouwens het heele verblijf van deze Maastrichtsche families in het Valkenburgsche pension zijn voor reke ning van den Nederl. Volksdienst. Bij een bezoek aan dit familie-ver blijf mochten we ervaren, dat de men schen zeer erkentelijk zijn en dankbaar gestemd voor de goede zorgen, waar mee ze omringd worden, waarbij het tevens zoo prettig is te mogen consta- teeren, dat alles gedaan wordt om ook voor de toekomst het gezinsleven van i deze families op een hooger plan te I brengen. Inderdaad U had reeds den eersten termijn van uw luisterbijdrage moeten voldoen Betaal nu over de giro, dat spaart U aan het eind van het jaar de reis naar een postinrichting om een nieuwe luistervergunning te gaan halen, wie over de giro betaalt, krijgt de luister- vergunning voor 1943 aan het einde van dit jaar thuis gestuurd. Gireer of stort in vier of twee termijnen, nog beter in eens voor het geheele jaar, op gironummer 400200 Staatsbedrijf der P.T.T. - 's-Gravenhage. W.A.-ZANGLES VOOR DE RADIO Het W.A.-koor te Bussum geeft a.s. Zaterdag 7 dezer 's middags van 15.45- 16.00 uur, onder leiding van vaandrig Furrer, wederom een openbare zangles per radio. De uitzending geschiedt over den zender van Hilversum II. Het legioen marcheert Het Vrijwilligerslegioen Nederland marcheert. Na een oefening van eenige maanden zyn de mannen thans opge leid en klaar voor hun taak, mede te helpen aan de vernietiging van het bolsjewisme. Ook uw huis en haard be schermen deze vrijwilligers. Zorgt u er daarom voor dat, zoo een hunner mocht komen te vallen, er onmiddellijk hulp geboden kan worden. Dat is toch wel het minste wat u kunt doen. Zorgt, dat het de Nederlandsche Am bulance aan niets ontbreekt. Het beste is nog maar net goed genoeg. Stort daarom maandelijks uw bijdra ge op girorekening 8-76-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 tc 's-Gravenhage. DE RIJKS-MESSE IN LEIPZIG Naar ons wordt medegedeeld, blijkt voor de van 1 tot 5 Maart te houden Leipziger Voorjaars-Messe in Nederr land veel belangstelling te bestaan, zoo dat een alleszins bevredigend bezoek cijfer mag worden verwacht. Niettegenstaande de tegenwoordige verkeersmoeilijkheden zal het vervoer der reizigers naar en van Leipzig met speciale treinen geschieden, hetgeen ook geldt voor andere landen. Het mee- rendeel van de Nederlandsche bezoe kers heeft zich reeds voor de extralrei- nen aangemeld. Teneinde teleurstelling te voorkomen, wordt dringend aange raden dat zij, die dit nog niet deden, alsnog onverwijld hun spoorbiljetten bestellen, welke door de voornaamste reisbureaux worden afgegeven op ver toon van de legitimatiekaart. Alle inlichtingen verschaft het Bu reau van het Reichsmesseamt in Leip zig voor Nederland, Singel 98, Amster dam-C. Aldaar zijn tevens toegangs kaarten verkrijgbaar voor den Neder land sch en Avcnd, welke door de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft te Leipzig in samenwerking met den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst wordt georganiseerd op Maandag 2 Maart. VASTZITTEND SLIJM ls oorzaak van piepen op de luchtpijp, hoestbuien en benauwdheid op de borst! Neemdandirectde zoo buitengewoon sirjm- oplossendc Abdijsiroop. Vanouds beproeld bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S vonden. De inbreKers zijn langs den zelfden weg, waarlangs zij gekomen wa ren, gevlucht. Zij hadden zich toegang verschaft door een poortje achter het huis, waren over een schuur geklom men, bereikten toen den tuin van het perceel en hadden een keukenraam weten open te schuiven, waardoor zij in huis kwamen. In verband met deze in braak heeft de recherche reeds eenige arrestaties verricht. Een tweede inbraak De tweede inbraak werd gepleegd in denzelfden nacht in een kruideniers opslagplaats aan den Gruttersdyk. In dit geval verschaften de dieven zich toegang tot het pakhuis door vernieling van een bovenruit, waarna zij de op slagplaats weer na hun slag te heb ben geslagen door de deur verlieten. Maar hiertoe moest het slot vernield wórden. In het pakhuis lag een gewel dige hoeveelheid suiker opgeslagen en de dieven, die hier ongestoord hun werk konden verrichten, hebben daarvan ne gentien balen suiker, elk wegende 50 'kg., meegenomen, zoodat in totaal ongeveer 1000 kg. suiker wordt vermist, van de daders ontbreekt in dit geval nog elk spoor. VROUW VERDWENEN. De plaatsvervangend commissaris van politie van het bureau Linnaeusstr. 121 te Amsterdam, verzoekt opsporing van Anna Louisa Wolf, geboren te Amster dam. 2 Februari 1894, echtgenoote van L. Theijsmeyer, die sedert 24 December 1941 spoorloos verdwenen is. Zij is plm. 1.68 m. lang, heeft een rond gezicht, blozende gelaatskleur, kastanjebruin haar, bruine wenkbrau wen, grijze oogen, normale kin en neus, flink postuur en is gekleed in bruinen mantel, bruinen hoed, bruine peau de suède schoenen, beige kousen, groen truitje, blauw vest, blauwe rok. Een ongeluk wordt gevreesd. BUITENLAND AARTSBISSCHOP VAN AGRAM TEGEN HET COMMUNISME „Grootste vijand der Christenheid" De aartsbisschop van Agram. dr. Ste- pinatsj, heeft tot de katholieke geeste lijkheid van Kroatië een circulaire ge richt, waarin hij zich keert, tegen het communisme, dat hij den grootsten vij and der Christenheid noemt. Wij leven in een tijd, aldus de kerk vorst, waarin de ware cultuurwereld in een heroieken strijd tegen het vreese- lijke gevaar van het communisme ver keert. Ieder weet, dat het communisme alle positieve waarden der menschheid, waarheid en gerechtigheid wil vernie tigen. Ieder katholiek moet het derhal ve als zijn heiligsten plicht beschouwen in den strijd tegen het communisme m de eerste gelederen te staan en met al le middelen te strijden tegen de com munistische dwaalleer en goddelooze ideologie. De opruiming van den communisti sche wereldvloek is ook het grootste werk der barmhartigheid tegenover de genen, die door eigen schuld of door terreur geworden zijn tot slaven van het bolsjewisme. Tot slot spoorde de aartsbisschop alle krachten te keeren tegen het commu nisme en den strijd daartegen onafge broken te voeren. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WENDORFF Nederlandsche bcuwkinq van E. Kok 2 n. Inspecteur Steinkopf bladerde verder in zijn neten, hij fronste. Zoovc- was alles dui delijk als niet de ro!. die dokter Iinhoff ln de zaak had gespeeld, zoo ondoorzichtig v t- gewresi. Zij had mevrouw Schober op ha-..- spreekuur ontvangen en haar zelf een medic '<mcnt voorgeschreven en het haar gegeven. Het wns ever het algemeen ln Dim rhland niet de gewoonte, dat een dok ter ook zelf de medicijnen gaf. maar het kwam voor. Nu had ij beweerd de patiënte een slaapmiddel to hebben gegeven, maar zou de mogelijkheid niet bestaan, dat zy t< rwille van haar mister, de zieke, ln plante vun crn slaapmiddel. liet vergif had gege ven en dat mevrouw Schober later, zonder bet tc vermoeden, het middel had ingeno men? Dokter Imhoff maakte weliswaar een buitengewoon goeden indruk, maar had zij niet onnadenkend gehandeld door den sleu tel urenlang op de medecijnkast te laten zitten? Al had zy dan het vergif niet met opzet gegeven, dan was zij toch bepaald slordig geweest en dit was een groot gebrek by een dokter dat niet zonder gevolgen voor haar kon biyven. Daarbij kwam nog de beïnvloeding van de getuige G.'issner, kortom, ook tegen de dok ter waren vele verdenkingen gerezen, die nog nauwkeurig onderzocht moesten wor den. Als derde en laatste theorie bleef nog de gedachte aan zelfmoord, maar hiertegen spraken zooveel omstandigheden, dat zy wel bulten beschouwing kon blijven. Sleinkopf schelde en llc-t den getuige Schober binnenroepen. Het was niet de eer ste keer. dat de echtgenoot verhoord werd. maar Steinkopf hoop'e nieuw bewijsmate riaal te verzamelen. Joseph Schober was zeer bleek, maar kalm er. rustig trad hij voor den politieman. Hij was donker gekleed en hield een zwarteu hoed in de hand en Steinkopf moest voor zichzelf toegeven, dat deze man een be- trouwbnren indruk mankte. Maar deson danks. als het om liefdeszaken ging, bleek ook de meest betrouwbure niet te vertrou- Steinkopf groette en legde den getuige do uitspraak der lijkschouwer voor. Nauwkeurig bekeek hij Schobers gezicht terwijl deze las. Josoph Schober hief het hoofd op. zijn blik was onbewogen en kalm als tevoren. Dus arsenlk, ceide hij en legde het pa pier neer. Eu wat denkt u, op welke manier zou uw vrouw aan dat vergif gekomen zyn? Joseph Schober trok de wenkbrauwen op. Op welke manier zy aan dat vergif ls gekomen weet ik niet en lk hib daar ook geen vermoedens over. Zij moet het op eeu of andere manier bemachtigd hebben om zichzelf te vergiftigen. Is het dus uw meonlng, dat uw vrouw zelfmoord heeft gepleegd? vroeg de Inspec teur opnieuw. Absoluut, daaraan bestaat by my niet den minsten twijfel, zy was ernstig zenuw ziek, zij leed aan vreeselljkc depressletoe- standen en het is daardoor waatschynlljk.. Steinkopf viel den ander ln de rede. Zeer zenuwziek, zegt u? BIJ wie was zy dan in behandeling? Het zou van groot gewicht zijn als wij daar een attest over konden krliaen. Schober scheen te aarzelen. In behan deling? Ik zelf ben Immers dokter en lk heb geprobeerd haar te behandelen, voor zoover dat mogelijk was. Maar waarom consulteerde u geen ze nuwspecialist? Waarom zond u uw vrouw niet naar een sanatorium? En daar Scho ber niet antwoordde, gaf Steinkopf zelf ant woord. U deed het niet dokter, omdat uw vrouw niet zoo zwaar ziek was als u nu wilt beweren, dokter Schober. Schober wilde Iets zeggen maar de In specteur wenkto met de hand, hij trok zyn acten naar zich toe. Is het overigens niet een beetje opvallend dokter, dat dokter Im hoff en u zelf. de eenige getuigen zijn, die beweren, dat uw vrouw zwaar zenuwziek was en dat zy wel ln staat zoj zijn zelf moord te plegen.-1 Ale andere beweren het tegendeel. Nu sprong Schober op. Inspecteur, dokter Imhoff en lk. zijn belden arts, dnt wy dus een scherperen blik hebben voor het lyden der mensehen. kan toeh niet zoo opvallend zyn. niet waar? VOORSCHOT PREMIE Aanvragen voor een voorschot op de scheurpremle moeten worden ingediend bij den Productiecommissaris voor Utrecht, p a. RIJkslandbouw Wlnterscliool te Utrecht. Volgens de huidige regeling wordt thans reeds een voorschot gegeven indien het land gescheurd is. Het ls dus niet meer verelscht, dat het land ook Ingezaaid ls. VERPLICHTE SCHAPENLEVERING Er zal ecu leveringsplicht worden opge legd van 20 van het aantal fokooien. aanwezig volgens de ln December 1941 ge houden inventarisatie. Voor stamboek- ooien bedraagt dit percentage 15 Dezer dagen zullen de daarvoor ln aan merking komende schapenhouders bericht ontvangen hoeveel schapen zy uit dien hoofde het as. najaar moeten leveren. De schapenhouders zijn niet verplicht de fokooien zelf te weiden; zij kunnen dit aan een ander overdragen, mits zy er voor zor- dragen, dat de kooper een leveringscontract voor deze fokooien aangaat. Voor het afsluiten van deze contracten dient men zich te wenden tot den Plaatse- ïyken Bureauhouder. RUNDVEETOEWIJZING Vele veehouders verkeeren in de veron derstelling dat z\) na 1 Februari vrij zyn ln het aantal door hun aan te houden stuks rundvee. Dit ls onjuist. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de beperkings periode eerst zal eindigen op 1 Maart. Tot l Maart mag dus niet meer vee worden aangehouden, dan de toewijzing bedraagt, na 1 Maart geldt de beperking dus niet meer, met dien verstande evenwel, dat zij. dlo ln 1940 geen vee hebben gehouden, dit na 1 Maart ook niet mogen doen. RUNDVEELEVERING Veehouders, dlo 1 of meer runderen zwaarder dan 250 kg. wenschen te leveren ln mindering van de komende verplichte levering, moeten voor de levering een aan- schryvlngsformuller afhalen by hun Plaat- seiyken Burenuhouder. Indien bij de levering geen aanschryvlngs- formuller kan worden overgelegd, zal het vee worden geweigerd. Er wordt op gewezen, dat by levering van vee de veehouder aan den handelaar door wiens bemiddeling de levering plaats vindt, zijn volledig adres, district's en organisa tienummer opgeeft. Nu de leverlngsbe wijzen niet meer by den Plaatselijken Bureauhou der moeten worden Ingeleverd maar de af boeking v. d. geleverde dieren automatisch plaats vindt, bestaat het gevaar, dat de le vering op naam van een verkeerden veehou der wordt afgeboekt. Nogmaals wordt onder de aandacht van do veehouders gebracht, dat zij de leverlngs- bonnen nauwgezet dienen te bewaren. KUNSTMEST De stikstofbon voorzien van opdruk no. 4 is geldig tot 15 Februari a.s. In verband hiermede wordt belanghebbenden aangera den deze bonnen ten spoedigste doch uiter lijk 10 Februari by den leverancier in te le veren. zoodat de leverancier in de gelegen heid ls de bonnen vóór 15 Februari aan het Kunstmestdistrlbutiekantoor te den Haag ln te zenden. Aan landbouwers, die verzuimen him bonnen tydlg ln te leveren, worden voor de vorloopen bonnen geen nieuwe verstrekt, terwyi de retributie niet wordt terugbe taald. De formulieren voor een aanvrage van een aanvullende toewijzing van kunstmeststof fen zljii thans by de Plaatselijke Bureau houders te verkrygen. De aanvraagformulie ren. moeien vóór 1 Maart Worden lngcdwau. Te laat Ingekomen formulieren worden niet in behandeling genomen. Een aanvullende tocwyzlng zal alleen worden verstrekt in de navolgende gevallen: le. voor gescheurd grasland; 2e. voor koolzaad, doch alleen voorzoover dit goed door den winter ls gekomen; 3e. Indien dit Jaar minstens 10 aardap pelen en suikerbieten meer zullen wor den verbouwd dan het vorig jaar. 4e. Indien meer groente wordt geteeld dan het vorig Jaar en daarvoor een bijzon dere tulnbouwteeltvergunntng is ver strekt. 5e. Voor contractteelt van land- en tuln- bouwzaden. Het contract moet by de invulling van het aanvraagformulier aan den Plantseiykon Bureauhouder worden getoond. 6e. Indien een bedrijf in 1942 meer bouw land beeft dan ln 1941 en voorzoover voor dit meerdere bouwland nog geen toewyzlng van kunstmest heeft plaats gehad. HOOI VOOR PARTICULIERE PAARDEN- HOLDERS Particuliere paardenhouders, die yog geen aanvrage om een toewijzing voor hooi bij de PJ.CA. hebben ingediend, dienen dit nog zoo spoedig mogeiyk, doch uiterlijk voor 14 Februari te doen. Ook zij, die nog liool in voorraad hebben, doch niet genoeg voor de heele stalperiode, dienen eveneens vóór 14 Februari hun aanvragen In te dienen. Op de aanvrage moet worden vermeld; het aantal aanwezige paarden, de aanwezige hoeveelheid hooi ln kg. en de gewenschte hoeveelhold hooi In kg. HOOI VORDERING Meermalen komt het voor. dat telers geen of minder hooi leveren dan hun aanslag be draagt, Deze telers zullen alsnog verplicht worden de te weinig geleverde hoeveelheid te leveren, waarover ze nog nader bericht zullen ontvangen. Deze telers zullen over het algemeen het te weinig geleverde hooi moeten leveren op een persplaats, welke ongunstiger ls gelegen, dan wanneer zij di rect den eersten keer aan hun aanslag had den voldaan. ln verbond hiermede wordt den telers, die Dog hooi moeten leveren, aangeraden by do eerste aanschryving het volledig door het te leveren kwantum te leveren. STROO Dezer dagen zal aan de daarvoor ln aan merking komende landbouwers worden be richt. welke hoeveelheid stroo van oogst 1941 zy verplicht zullen zijn te leveren. Steinkopf gaf geen antwoord, hy las nog eens do getuigenverklaringen door. Niet al leen de hulshoudster van de familie Scho ber. maar ook het dienstmeisje en de overi ge kennissen van het echtpaar, hadden ge zegd. dat mevrouw Schober een zeer levens lustige vrouw was. zy danste graag en hield van uitgaan. Dan was er nog een kring van Jongelui met den bankierszoon LUttlch aan h°t hoofd, den eigenaar van de roode limousine. Hy was de politie door zyn tal- looze auto-ongelukjes goed bekend. Maar in dit geval mocht men aan zyn verklaringen wel geloof schenken. HIJ had verteld, dat hij vaak met mevrouw Schober ln café Espla nade was geweest en menlgen nacht hadden zij dansend ln café Centraal doorgebracht. Eigenaar en ïers'mtel van deze ge)"g^nt'.-- den hadden dit bevestigd. En dit gedrag van mevrouw Schober bewees terdege dat zij le venslustig was. Schober gaf aarzelend toe, dat zyn vrouw graag In een vrooUJk gezelschap verkeerde. Maar dat ze zelf dnn ook vroolijk was ge weest kon alleen een domkop beweren, zei- de hij zonder bitterheid en Steinkopf meen de ook ln dezen uitval de onzekerheid vun den dokter te zien. Binnen 10 dagen na ontvangst van den aanslag kan men hiertegen schriftelijk ln beroep komen. In verband met de dringende behoefte aan stroo wordt er op gewezen, dat land bouwers zoo spoedig mogeiyk aan den aan slag dienen te voldoen. Het stToo mag al leen worden geleverd aan een erkend han dlaar ln stroo of rechtstreeks aan een vee houder. Bij levering aan een erkend han delaar geeft deze een kwitantie af met het opschrift „Nederlandsche Inkoop Centraio voor Akkerbouwproducten". Hieraan kan do teler nu zien of de handelaar erkend is. Levering aan een veehouder mag alleen plaatsvinden tegen in ontvangstneming van een aankoopvergunning. BIGGEN MERKEN Volgens de nieuwe regeling wordt een toom biggen alleen dan gemerkt, indien de georganiseerde minstens 8 dagen vóór de ge boorte der biggen bij den Plaatseiyken Bu renuhouder opgeeft, dat hij een drachtige iê.ig op zyn bedrijf heeft, ter Wijl bovendien de biggen binnen 4x24 uur ter merking worden opgegeven. Het blijkt, dat dit nog meermalen wordt verzuimd, ln verband waarmede er nogmaals op wordt gewezen, dat Iedere varkenshouder, die zyn biggen gemerkt wil hebben, zijn drachtigo zeug 8 dagen van te voren by zijn Plaatselijken Bureauhouder moet opgeven en binnen 4 x 24 uur na de geboorte merken aan vraagt. Wordt dit nagelaten, dan worden de biggen niet meer gemerkt. DE PROV. VOEDSELCOMMISSARI3 VOOR UTRECHT. Hoesten Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! Hoestival „Wat Mijnhardt maakt is goed", "lacon 90 et. Bij Apoth. en Drogisten. Adv. Radio-programma's ZONDAG 8 FEBRUARI 1942 Hilversum I, 415,5 M. 8.00 Gewyde muziek (opn). 8.15 De zin van het boor-ziju. 8.30 Gram.muz. 9.00 BNO: Nleuwsber. 9.15 Voor de Jeugd. 9.45 Gram. muz. 10.00 Gewyda muziek (opn.). 10.30 Sludiodlenst. 11.30 Orgelconcert (opn.). 12.00 Gram.muz. 12.15 De Ramblers. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 „Faust", opera. 16.15 Causerie „Ons oude stodeschoon". 16.30 Grammuz. 17.00 Zon- dngmlddagcabaret. 17.45 Pianovoordracht. 18 20 Sport van den dag. 18.50 Gram.muz. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Omroepsympho- nlc-orkest.- (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Contrales. die over een ïynverblnding met do studio beschikken). 20.15 Gram.muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muzlek. 22 45 Omroeporkest en solist (opn.). 23.35 24.00 Frans Wouters en zijn orkest (opn.). Hilversum n, 301,5 M. 8 00 Gram muz. 9.00 BNO: Nleuwsber. 9.16 Gram.muz. 10.15 Zondagmorgen zonder zor gen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Causerie „De Tragedie van het eiland Malta". 12.15 Wognums Zangkoor. 12.45 BNO: Nleuwsber. en populair actueel praatje. 13.00 Gram.muz. 13 05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekun- de: „Wie on wat waren onze voorouders?" 13.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Ne derlandsche schryvers spreken over eigen werk. 14.20 Muziek voor 2 plano's. Ca. 14.40 Gram.muz. 14.45 Luisterspel. 16.00 Omroop- symphonie-orkest en solisten. 16.45 Gram. muz. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram. muz. 17 30 Voordracht met muzikale omlijs ting. 17.45 BNO: Sportuitslagen en militair weekoverzicht. 18.00 Roemeensch orkest Gri— gor Serban. 1330 Onze Nederlandsche taal club. 19.00 BNO: Nleuwsber. 19.20 Amuse mentsorkest, dameskoor „Aethercharme" en solist. 20.00 De Spiegel van de week. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblnding met de studio be schikken. 20.15 „Paganinl", operette. 21.15 Schrammelkwartet en soliste. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Gram.muz. MAANDAG 9 FEBRUARI 1942 Hilversum I, 415.5 M. 7.15 Gram muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram.muz. 8.20 Ochtendgymn. 8 30 BNO: Nleuwsber. 8.45 Gram.muz. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 20 Gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Zang met claveclmbel- en pianobegeleiding en gram.muz. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13 00 Practlsche wen ken aan boer en tuinder. 13 15 Cello, plano en gram.muz. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram. muz. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Hobo en plano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Landman's Lust. 18.30 De Ram blers. 19.00 Actueel hBlfuur. 19.30 Quartetto di Roma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales. die over een ïynverblnding met do studio beschikken. 20.15 Gram.muz. 20.45 Quartetto dl Roma. 21.10 „De Europee- scho kunst der Middeleeuwen", causerie. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00—24.00 Gram. muz. Hilversum n, 301.5 M. 7.15—8.15 Zie H'sum I. 8.45 Grom.mtiz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 10.40 Causerie .Bruidwerving", 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Planovoordracht. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- cn econ. ber. 13.05 Omroepharmo- nle-orkest en gram.muz. 14 00 Zang met pianobegeleiding. 14.35 Nederlandsch Ka merorkest (opn.). 15.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 15.45 Luisterfilms. 16.00 Amu sementsorkest. 16.45 Roemeensch orkest Grcgor Serban. 17.15 BNO: Ni-iws-, econ. en beursber. 17.30 Altviool en plano. 18.00 Het groote Omroeporkest en solisten. 19.00 BNO: Frlcsch praatje over actueele vragen. 19.10 BNO: Nleuwsber. 19.20 Gram.muz. 19.45 Po litiek weekpraatje. 20.00 .De Melodlston cn solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20 45 Muzikale ac tualiteiten van de week. 21,00 De Roman cers en soliste. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.1022.15 Arondwydlng. En hoe was de kwestie met de too- neelspeelster Imhoff. dokter Schober? De Inspecteur overviel den getuige met deze plotselingo vraag. Wanneer bent u ver- trouweiyic met elkaar geworden? Ongeduldig sprong Schober opnieuw op. Maar Inspecteur, lk heb u al driemaal verteld, dat cr tusschen Juffrouw Imhoff en my niets bestaat. En hoe ls deze "foto dan ontstaan?, vroeg de inspecteur en hield den dokter een foto voor. Deze foto stelde Mnrikke en dok ter Schober voor. naast elkaar staande voor zyn beschadigden wagen. Schober had niet gedacht aan het bestaan van zulk een foto. zeker had een nieuws gierige haar snel gemaakt, en was zy nu door de politie opgespoord. En bovendien had de agent haar naam en adres gevraagd. En hy hnd nog we! over dezen tocht gezwe gen om Marlkke niet in moeilijkheden te brengen. Als nu het feit bekend was, dan was zijn zwygen daarover ernstig verdacht, het getuigde tegen Marikke en tegen hem zelf. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2