MKFOOOTSCHE (OUMNT De stad Singapore thans direct bedreigd DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Niet onoverkomelijk Nieuwe landingen uitgevoerd De taak der Technische Noodhulp Onpolitieke Vrijwilligersorganisatie Zware bolsjewistische verliezen ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week ƒ0.10 Per 3 maanden /2.05 Ter post per kwartaal 2.25 Losso nummers 0.06 Adm.: Telef, 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Na 5 u. 5137 ADVERTENTIES bïj vooruitbetaling Losse rcgelprljs 0.23 Kleine advert i ..Cvxlpunicri Hoogstens 20 Elk woord m /OAS WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN 4 PAGINA'S M |"et de verklaring van den Japan- schen minister-president Tojo, op 21 Januari j.l., waarin hij o.m. zeide, dat Japan zich genoodzaakt zou zien Nederlandseh-Indië met de wapenen tot rede te brengen als het zijn vijandige houding tegen Japan niet opgaf, terwijl hij daarentegen daadwerkelijke hulp toezegde wanneer het bereid was tot samenwerking, scheen het dat de deur, welke de Ne- derlandseh-Indischc geschiedenis af sluit, nog niet was gesloten. Nadien zijn er eenige weken ver- loopen en met droefheid zoowel als ergernis heeft het moederland kunnen constateercn, dat Batavia de nog ge opende deur met een harden klap heeft dichtgeslagen en thans in zijn kamer zit opgesloten; daarmede beging het de grootste en onherstelbare fout. Drie en een halve eeuw hebben Ja pan en Nederlandsch-Indië in vrede geleefd en in dien tijd zijn de be trekkingen tusschen beide gebieden nimmer gestoord, totdat in 1941 eeni ge uit Nederland gevluchte lieden in samenwerking met ver-Engelschte po litieke tinnegieters uit Buitenzorg, de zen vrede verstoren en in stompzin nige verblindheid geheel noodeloos Japan den oorlog verklaren! Zulke misdadige politiek is nog nimmer in de wereld-geschiedenis bedreven; al leen waanzinnigen halen moedwillig de nationale vlag welke eeuwen lang fier wapperde boven het door offers tot stand gekomen werk naar omlaag. Helaas is het echter gebeurd en naar mate de tijd verstrijkt, verscherpen de toestanden zich en krijgt'men een ont wikkeling te zien, welke het raden haar de eindresultaten niet moeilijk maakt. Japan heeft in Oost-Azië de leiding en is overal in den aanval, zon der dat de Anglo-Amerikaansche bit tertafel-strategen of de honderddui zend man der Nederlandsch-Indirche weermacht daaraan iets kunnen ver anderen. Voor eenige dagen is in de Java-Zee de Nederlandsche oorlogsvloot die dank zij het werk der democratische liquidatoren van leger en marine in de voor-oorlogsche jaren toch al niet veel had te boteekenen bijna in haar geheel vernietigd door Jap3n- sche vliegtuigen. Soerabaja staat da gelijks bloot aan zware luchtaanval len en ook is Batavia door de Japan- sche luchtvloot gebombardeerd. Daar bij komt, dat de Japanners er in zijn geslaagd op Singapore te landen" en ce Britten hun vloot- en luchtmacht reeds terugtrekken op veiliger oorden. Verder veroveren de Japansche troe pen de eene plaats na de andere en rukken zij stelselmatig op naar het Zuiden. Deze gebeurtenissen zijn voor da po- sitje van Nederlandsch-Indië beslis send; langzaam maar zeker zal Ja pan bezit nemen van onze koloniën, welke door onverantwoordelijke lie den aan de Anglo-Amerikaansche be langen zijn geofferd. Deze feiten grijpen alle Nederlan ders diep in het hart; men gaat den ernst van den toestand in zien en ervaart voor den zooveelsten keer wat de hulp der „groote demo cratieën" waard is. De bondgenooten der Bataviaansche heeren laten zich niet zien en de Nederlandsch-Indische weermacht is weer- en machteloos. Zoo gaat dan het machtige koloniale bezit van ons volk, dat door geslach ten van Nederlanders is opgebouwd verloren, hetgeen voor ons land de noodige fjnancieele en economische gevolgen met zich brengt. Juist daar- «n moet Nederland zich met al zijn energie richten op Europa, dat voor ons land zulke ruime perspectieven biedt. Wij hebben het reeds vaker be- toogd, dat Nederland zonder koloniën niet veel te beteekenen heeft en thans willen wij dit weer onder oogen bren gen. Er kan niet te veel op worden ge wezen, dat wij in de nieuwe Europee- sche volkerengemeenschap een eervolle en tevens roeifirijke plaats kun nen veroveren, als wij slechts de ge boden kansen aangrijpen. Als zeeva rende mogendheid hebben wij onzen naam onsterfelijk gemaakt en onge twijfeld zal ons na dezen oorlog we derom de gelegenheid worden geboden de wereldzeeën te bevaren en getui genis af te leggen van ons kunnen. Verder ligt er voor ons landbou wend volk een grootsche taak gereed in Oost-Europa, welks vruchtbaar land thans wordt opengesteld. In de koloni satie van dit onmetelijke Oostland kan De Boekit Timah, het hoogste punt van het eiland, bezet Sterke afdeelingen der Japansche luchtmacht hebben vandaag, volgens Domei, verscheidene hevige aanvallen op Singapore gedaan. Een formatie bommenwerpers viel het station en het havengebied aan, terwijl andere afdeelingen fel ageerden tegen de stad zelf. De linkervleugel der op het eiland gelande Japanners is het kanaal van Johore overgestoken en heeft de Britsche strijdkrachten teruggedrongen. Daarna hebben zij zich vanochtend van drie kanten naar voren gewerkt naar het hooggelegen gebied ten Westen van den hoofdweg en zijn tot op weinige kilometers van Singapore gevorderd, waar zij waarschijnlijk van daag nog zullen binnendringen. Terwijl het gros der Japansche troe pen de omsingeling van de voornaam ste verdedigingsstelling van den vij and van het Zuidwesten uit voltrekt, ontspint de beslissende strijd zich mid den op het eiland. De verrassend snelle opmarsch dei- Japanners naar de stad Singapore heeft daar volgens de laatste frontberichten de grootste verwarring teweeggebracht, vooral omdat steeds nieuwe verslagen afdeelingen op haar terugtocht, die veel weg heeft van een vlucht, in de straten der stad verschijnen. Koortsachtig treffen de militaire in stanties voorbereidselen om den Ja panners vodt het laatst nog tegenstand te bieden aan de Noordoostelijke toe gangswegen van de stad. De Japansche luchtmacht richt haar acties echter reeds tegen de verdedi gingsinstallaties in en om de stad zelf en valt tevens in schcervlucht de te rugtrekkende Britsche strijdkrachten met bommen aan. „ERNSTIGE TOESTAND" Het Japansche keizerlijke hoofdkwar tier maakt bekend, dat Japansche strijdkrachten die op het eiland Sin gapore opereeren, in de vroege och tenduren de Boekit Timah, het hoog ste punt van het eiland, op slechts ne gen km. afstands van de stad Singa pore hebben bestormd en bezet. De Boekit Timah, die 177 meter hoog is, verschaft uitzicht op de stad. Het com muniqué vermeldt verder, dat de Ja pansche troepen voortgaan met den vijand voor zich uit te drijven. De Londensche Nieuwsdienst meldt, dat in de stad Singapore reeds het knetteren der machinegeweren en het dreunen van de kanonnen te hooren is. De toestand van de geallieerde troe pen is ernstig. De Japanners hebben aan de Noordkust nieuwe landingen verricht. Er woeden zware branden. De slag om Singapore heeft in den afgeloopen nacht een hoogtepunt be reikt, meldt United Press. Er is eeni ge actie uit een nieuwe richting ont wikkeld. De Japansche troepen trek ken van het Westen uit op, hetgeen erop duidt, dat de Japanners ergens nieuwe landingen hebben verricht. De correspondent van United Press, Harold Quard, meldt: Ik heb mijn laatste bezoek aan het front gebracht en waargenomen hoe Britsche troepen in hun loopgraven zaten, terwijl enorme ketens Japansche vliegtuigen hen met bommen en ma chinegeweervuur bestookten. De Ja pansche vliegtuigen maken den ver dedigers van Singapore het leven tot een hel. De in de stad verschijnende bladen hebben onomwonden toegege ven, dat het niet waarschijnlyk is, dat men de Japansche aanvallers, die voort durend versterkingen krijgen, van het eiland kan verdrijven. Elkeen geeft toe, dal de toestand een zeer ernstig stadium is ingegaan. BATAVIA EN AUSTRALIë ZEER BEZORGD Omtrent de landing en het opdrin gen van de Japansche troepen op het eiland Singapore heerscht in kringen van de Engelsch-Amerikaansche ver dediging van den Stillen Oceaan groo te bezorgdheid. Vooraanstaande krin- Nederland een zeer groot aandeel heb ben, zoodat onze rol als vooraanstaan de natie met den val onzer koloniën niet behoeft te zijn uitgespeeld. Hel onherstelbare in de Oost is ge- sehied.dat is weliswaar eeuwig zonde, maar voor het moederland beteekent dit geen onoverkomelijk verlies, want de Europeesche levensruimte waar op wij thans zijn aangewezen biedt ons nog rijke toekomstmogelijkheden. Laten wij dus daarop onzen blik rich ten. Bekendmaking Het bureau van den Weer- machtsbevclhebber in Nederland deelt mede: „Een laffe overval door vier Nederlandei's den tweeden Fe bruari 1942 op een Duitschen sol daat gepleegd, waarbij deze laag hartig werd doodgestoken, vond reeds denzelfden dag door een Duitsche militaire rechtbank zijn vergelding. Twee der daders wer den ter dood veroordeeld, de bei de anderen tot langdurige tucht huisstraffen. De doodvonnissen werden door den kogel voltrok ken. Bovendien werd een commu nistische agitator gefusilleerd, die eveneens door een Duitsche mili taire rechtbank ter dood veroor deeld was. gen te Batavia verhelen niet, dat de capitulatie van Singapore de dood steek voor Nederlandsch-Indië betee kent. De Australische regeering is langdurig in vergadering bijeen ge weest ten einde de gevolgen van een eventueelen val van Singapore op de positie van Australië in de verdedi ging van den Stillen Oceaan te be spreken. In het te Singapore gepubliceerde Engelsche legcrbericht van gisteren wordt gezegd: Tengevolge van den ver sterkten druk van het Japansche of fensief en de bedreiging in onzen rug door Japansche groepen, welke door onze linie waren gedrongen, hebben wij ons genoodzaakt gezien in het Wes ten van het eiland Singapore verder terug te trekken. Het legerbericht geeft voorts toe, dat de Japansche artillerie het den Brit- schen troepen lastig maakt en dat ook Japansche duikbommenwerpers zeer actief zijn. In den centralen sector In den centralen sector zijn reeds gevechten om de voornaamste verde digingslinie van het eiland begonnen. Volgens de berichten kan er geen twij fel over bestaan, dat deze strijd met de grootste verbittering en hevigheid gevoerd wordt. Vijandelijke kazemat ten, vooral ten Zuidwesten en Zuid oosten van den dam, werden door de Japanners met handgranaten en vlam menwerpers veroverd, alsook de ver dedigingswerken, die de Engelsehen nog de allerlaatste week in het Noord westelijke deel van het eiland hadden opgericht. Landingen op Singapore zorgvuldig voorbereid ZWEMMERS SPEELDEN EEN BELANGRIJKE ROL De zorgvuldigheid, waarmede de Ja panners de voorbereidingen getroffen hebben voor de landingen op het eiland Singapore, worden in een frontbericht geschilderd. De commandoposten, zoo wordt daarin gezegd, waren dag en nacht in actie om de nauwkeurigste inlichtingen te vergaren over de beste mogelijkheden voor de landingen, de zwakste plekken van den vijand en vele andere bijzonderheden. Een groote rol speelden hierbij zwemmers, wier .op treden ook thans evenals bij Hongkong, nu de landing op het eiland Singapore met succes verloopen is, met bijzondere waardeering vermeld dient te worden. Des nachts, nog voordat de maan was opgekomen, zwommen zjj. door de duis ternis beschermd, naar de vijandelijke oevers en trachtten daar de diepte van het water en de beste landingsplaatsen uit te vorschen. Hun inlichtingen wa ren voor de legerleiding van onschat bare waarde. BRUG NAAR IIET EILAND HERSTELD Een onafgebroken stroom van Ja pansche troepen en voorraden glijdt thans over de brug van Johore om de Japanners op het eiland te versterken, nadat de genie den geheelen nacht hard heeft gewerkt aan het herstel van dezen dijk met brug. die de Britten bij hun terugtocht naar het eiland hadden opgeblazen. Ook ditmaal hebben de zwemmers weer belangrijke diensten aan de Ja pansche actie bewezen. Den nacht voor het groote offensief zwommen zij onder dekking der Japansche artillerie naar den dijk om een onderzoek in te stellen naar de plaatsen, waar deze was ver nield. Zoodra de vijand het Zuidelijke uiteinde van den dijk had ontruimd, werden ijlings de noodige herstellingen uitgevoerd met materiaal, dat men al had kunnen gereedmaken. Indiërs strijden tegen Singapore Deelen van Indische troepen, die kortgeleden nog onder Britsch bevel j stonden, strijden thans, naar Domei uit Johore meldt, schouder aan schouder met Japansche troepen aan het front van Singapore. AMERIKAANSCH CONSULAAT OP SINGAPORE GESLOTEN Naar radio New-York mededeelt, heeft de Amerikaansche consul in Sin gapore het consulaat gesloten. Het Zwitsersche consulaat behartigt de Amerikaansche belangen. ri'AI.lAANSC'H LEGERBERICHT. Gevechten bij Ain el Gazala geëindigd j Het weermachtbericht van gisteren luidt: In het gebied van Ain el Gazala zijn gf echten tusschen vooruitgeschoven elementen te onzen voordeele geëin- Kgd. Formaties luchtstrijdkrachten hebben roote colonnes van den tegenstander, cstaande uit gemotoriseerde voertui gen, verslagen; een belangrijk deel er ven werd vernield. R Tijdens een reeks zegevierende ge- vi hten hebben Duitsche jagers elf En- g< Ische vliegtuigen neergeschoten zon- d< - verliezen te lijden. 2 De acties van liet Duitsche luchtwa pen tegen het eiland Malta zijn voort gezet. italiaansche bommenwerpers hebben Ir. den nacht op negen Februari weder- oi met succes een aanval gedaan op de vl otbasis van Alexandrie. 'ijandelijke vliegtuigen hebben som- Bo ge plaatsen in Griekenland gebom- b: deerd en eenige civiele gebouwen d' n instorten: onder de Grieksche be- vdring vielen elf dooden en elf gewon- d n. Een van onze patrouilles torpedo- v egtuigen, die in het Oosten van de k iddellandsche Zee een vijandelijk con- v joi had ontdekt, dat geëscorteerd verd, heeft een zwaren kruiser getrof- t'O. AMERIKAANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN Uit Washington wordt gemeld: De Amerikaansche admiraliteit geeft het verlies toe van de duikboot „S 26", metende 1006 ton. Als oorzaak van het verlies wordt een hevige botsing met een ander Amorikaansch schip in de territoriale wateren van Panama opgegeven. Van de bemanning zijn 22 leden verdronken. Een van de grootste vracht schepen verloren gegaan. De admiraliteit deelt tevens mede, dat een van de grootste vrachtschepen der wereld, het Zweedsche schip „Ame- rikaland" met een inhoud van 15335 ton, dat ertsen vervoerde voor reke ning van de 3ethlehem Ore Corpora tion, tot zinken is gebracht. hun optreden bij voorbaat uitgesloten is. Mede hierin ligt de reden, dat ii „Technische Noodhulp" tot nieuw lev. a is gewekt. Bovendien wordt daardoor de gemeenschap gediend, want bij een normaal functioneerc-n van water-, ga:--, en electriciteitsbcdrijven hebben zoo wel de Overheid als het transportwe zen, de voedselvoorziening cn de lm: touw belang. Bepalen wij ons voorloopig tol de ge geven omstandigheden, dan list de pre ventieve werking van dc Technisch - Noodhulp vooral hierin, dat deze orga nisatie over ten groot aantal vrijwilli gers beschikt, die uit hoofde van hun werkkring en verdere instructie in staat zijn de opengevallen pla: -. n on middellijk in te nemen cn stort in op te heffen. Hea zijn mecrendeels techni sche werkers uit de vrije beroep, n cn uit groote fabrieken: bankwerker.-', loodgieters, smeden, electricicr.s, tim merlieden, metselaars, grondwerkers Aan den Klatteweg no. 1 in Den Haag is sedert eenigen tijd een eenvou dig bureau gevestigd. Klein begonnen met slechts een staf van drie man, die kort na de oorlogsdagen waar noodi-3 de hulp aanboden van een organisatie, die in Duitschland bergen nuttig werk heeft verzet, werd van hieruit de afge loopen maanden voetje voor voetje cci organisatie uitgebouwd, die thans reeds haar vertakkingen heeft over heel het land cn afdeelingen in tal van plaatsen. Een organisatie van gespecialiseerde helpers, die zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld om deskundige techni sche hulp te verleenen bij staking, bom bardement. branden, dijkdoorbraak, mijninstorting en andere rampen. Hier cn daar kwani de naam „techni sche noodhulp" reeds over de lippen, zonder dat een juist begrip omtrent liet doel daarvan aanwezig was. Het A.N.P. was dezer dagen in de gelegenheid daarover iets meer te vernemen in een onderhoud met dr. Fr. Beek, Hauptbe- reitsehafts-Führer en leider van de Be- fehlstelle Niederlande der Technische Nothilfe. De gedachte voor Neder land niet nieuw. De gedachte, die aan de „Technische Noodhulp"' ten grondslag ligt aldus dr. Beek is voor Nederland waarlijk niet nieuw. Aan het eind van den vorigen wereld oorlog, in 1919, toen sociaal-dcmoerati- sche en communistische woelingen dreigden, werd onder minister jhr. Ruys dc Beerenbrouck een gelijknami ge organisatie opgericht, die zich ten doel stelde de voor het land vitale be drijven te beschermen tegen de even- uteele gevolgen daarvan. Later werd haar taak gedeeltelijk overgenomen door den door generaal Duymaer van Twist opgerichten Vrijwilligen Land storm cn door de Burgerwachten. Ook in andere landen werden soort gelijke vereenigingen opgericht. In Duitschland werd de technische Nothil fe op 6 Januari 1919 gesticht. Haar noodzaak bleek daar meer dan elders en zoo groeide zij cr uit tot een mach tige hulp-organisatie van de politie. Vooral ook in vredestijd bewees zij haar bestaansrecht cn derhalve is zij door het nat. socialistisch bewind niet alleen owgenoreen, nutar zelfs krach tig van Overheidswege gesteund. Vrij lang nog na 1919, tot omstreeks 1924, hebben de organisaties in de verschil lende landen contact onderhouden. Preventieve werking. Naar de mate het gevaar voor troebe len afnam, werd de behoefte aan pre ventieve maatregelen echter minder gevoeld en langzaam aan is men elders en ook hier ingeslagen. Totdat de ge beurtenissen vorig jaar in Amsterdam het nut daarvan yoor Nederland op nieuw hebben aangetoond. Men kan dergelijke ondoordachte handelingen nu wel den kop indrukken met de mi trailleur of door het afkondigen van den staat van beleg, maar dat alles kost bloed. En bloed is kostbaar. Daarom hecht de Duitsche Overheid meer waarde aan maatregelen tegen politie ke staking, waardoor de betrokkenen tot het inzicht komen dat resultaat van UITBRAAKPOGINGEN VOOR LENINGRAD MISLUKT Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 10 Febr. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijk front heeft de tegenstander in den loop van dc voortdurende gevechten wederom zware, bloedige verliezen geleden. Eigen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. Zestien vijande lijke tanks werden vernietigd. Het luchtwapen heeft den afweerstrijd van het leger gesteund door doeltreffend optreden van gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Met succes heeft het scheepsdoelen in de wateren van de Oostelijke Krim bestreden. Voor Leningrad zijn nieuwe, door sterke strijdkrachten uitgevoerde uitbraakpogingen van den vijand vruchteloos gebleven. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke doelen bij Kroonstad met succes beschoten. Bij de succesvolle afweer van zeer zware massale aanvallen van den tegenstander hebben de 23-ste divisie gemotoriseerde infanterie cn het Vlaamsche legioen zich bijzonder onderscheiden. Zooals reeds in een extra bericht bekend is gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in den Atlantischen Oceaan acht vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 50.500 brt. alsmede een korvet tot zinken gebracht. Een ander groot schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Van deze schepen werden er zes met een totalen inhoud van 34.500 brt. voor dc Noord-Amerikaansche kust vernietigd. In Noord-Afrika wederzijdsche verkenningsactiviteit. Duitsche for maties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben, zwaar door jagers beschermde steunpunten, colonnes vrachtauto's en materiaalopslag plaatsen van den vijand in de Marmarische woestijn en in Noord Egypte gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten werden in dit gebied drie vijan delijke toestellen neergeschoten. Ten Westen van Mersa Matroch heeft een Duitsche formatie vliegers in het Oosten van de MiddellandscheZee een zwaar beveiligd Britsch con- vooi met bijzonder succes aangevallen. Daarbij werden een lichte kruiser, een torpedobootjager en twee groote transportschepen door voltreffers met bommen zoo zwaar beschadigd, dat de vernietiging van een deel dezer schepen verwacht kan worden. Vliegvelden en andere militaire installaties van het eiland Malta zijn overdag en des nachts met bommen bestookt. Bij den afweer van aanvalspogingen van het Britsche luchtwapen in de Duitsche Bocht heeft Oberfeldwcbel Lüth binnen een uur drie vijan delijke bommenwerpers neergeschoten en daarmede het aantal van zijn luchtoverwinningen gebracht op 29. TWEE EN* EEN HALVE TON VOOR WINTERHULP Dezer dagen konden wij op nieuw enkele groote bedragen melden, welke de Winterhulp Ne derland ter beschikking waren gesteld. De Unielever heeft eveneens een dergelijke vermeldenswaar dige daad van gemeenschapszin verricht. Zij deed de Winterhulp een bedrag van ƒ250.000 toeko men. Ook door deze som zal de W.ILN. weer in dc gelegenheid zijn in vele gezinnen een lichtstraaltje te brengen. DE LEDEN VAN DEN KULTUURRAAD Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris no. 210 art. 4 heeft de president van den Nederland- schen Kultuurraad tot leden van den Nederlandschcn Kultuurraad benoemd de heeren. ir. H. Badings. IT. F. Boot, dr. T. dc Bruin, Jaap Gidding, ir. J. C. Gratama, Nico dc Haas, dr. D. Hannc- ma, ir. W. F. van Heemskerck Dükcr, R. van Houten, prof. dr. J. Jcsvkl, prof. dr. J. M. N. Kapteijn, prof. dr. H. Krekel, mr. A. Meerkamp van Embdcn, prof. dr. W. J. Mengelberg, F. J. van der Molen. prof. dr. F. Muller Jzn.. J. C. Nachenius, Johan Polct, jhr. mr. D. G. Rengcrs Hora Siccama, prof. dr. F. J. M. A. Roels, prof. dr. II. Visscher, prof. dr. J. de Vries. ONTSLAGEN BURGEMEESTERS De Staatscourant bevat besluiten van den Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied, waarbij ontslag wordt verleend aan H A. van Voorst van Beest als burgemeester van Oost- voome en aar A. Warnaar als burge meester van Hazcrswoude. ED. GERDES SPREEKT „OVER STIJL" Op Zondag 15 Februari a.s. zal de heer Ed. Gerdes, hoofd van de afdce- ling beeldende kunsten van het Depar tement van Volksvoorlichting cn Kuns ten, van 1616.15 over den zender Hil versum II spreken met als onderwerp: „Over Stijl". HERDENKINGSBIJEENKOMST VOOR Dr. TOLLENAERE In het Paleis voor schoone kunsten te Brussel is een herdenkingsbijeen komst gehouden voor den aan het Oostelijk front gesneuvelden propagan daleider van het Vlaamsch Nationaal Verbond, dr. Tollenaere. Vele Duitsche autoriteiten, dc gc- heele staf van het Vlaamsch Nationaal Verbond en vertegenwoordigers der Fascio en der Rexistenbewcging woon den de plechtigheid bij. De vice-chef van het militaire be stuur, dr. von Craushaar, zeidco.a. dat Tollenaere den moed tnt dc daad cn dc grootheid voor het offer had geluid. Hij is gevallen in de gelederen van het Vlaamsch legioen en daarmede in de gelederen van het Duitsche leger. Ook de leider van het V.N.V., Staf de Clerq. hield een rede. waarin hij o.a. zeide: Wij hebben in ons dc zekerheid, dat het offer van zijn stralend leven niet tevergeefs werd gebracht. Zijn kinderen zullen een heerlijke toekomst zien. die hij niet alleen voor hen, maar voor alle kinderen van zijn volk wilde veroveren. In zjjn geest zullen wij stry- den en overwinnen. OORLOGSRAAD VOOR STILLEN OCEAAN GEVORMD Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen een oorlogsraad voor den Stillen Oceaan gevormd. De ze raad is vandaag bijeengekomen. Australië. Groot-Brjltanhic. Ncder- landsch-Indië en Nicuw-Zcelar.d zijn in den raad vertegenwoordigd. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 11 Febr. 18 44 tot 12 Febr. 9.04 Maan 12 Febr. C.42, onder 12 Febr. 15.38

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1