Waaraan Tehuizen voor de jeugd, moeten voldoen Een Jeugd herleeft 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 12 MAART 1942 Van kwaad tot erger DIRECTEUR VERDUISTERDE ƒ30000 In Augustus van het vorige jaar werd door controleurs van de afdeeling comptabiliteit van de N, V. Expeditie onderneming Van Gend en Loos een onderzoek ingesteld in de boeken van den directeur van het kantoor te Olden zaal. Men had namelijk op het hoofd kantoor te Utrecht ontdekt, dat er op de door den directeur ingeleverde be scheiden nog transito-posten open ston den en dit vond men in de huidige om standigheden wel wat vreemd. De con trole bracht aan het licht, dat er in de boeken geknoeid moest zijn en toen de directeur daaroyer werd onderhouden, bekende hij al lice] spoedig wat er was gebeurd. In een tijdsverloop van ruim tien Jaren had hij zich door valsche boe kingen, het opmaken van valsche bescheiden en het doen van onware mcdedei'lingen een bedrag welen toe te éigenen van ruim dertig duizend gulden. Toen van de zijde der directie de mcdedeeling kwam, dat zij voornemens was de zaak bij de justitie te brengen, werden er pogingen in het werk gesteld om den directeur, die in Oldenzaal een bekende persoonlijkheid is cn in het vereenigingsleven een belangrijke rol speelt, Ie helpen, Men wilde het bqdrag aanzuiveren, Toon men hiermee bezig was, liet de directie van Van Gend en Loos weten, dat zij op strafrechtelijke vervolging van den directeur, die on middellijk geschorst en later ontslagen werd, ge« n prijs stelde. Moeilijke jaren achter den rug. De Officier van justitie had van een en ander kennis genomen, doch toen hij eenigen ÜJd later een klacht ontving van derden, was het niet meer mogelijk de' z.-.ak te seponeeren. Thans had de ex-directeur zich voor de Almelosche rechtbank te verantwoorden. Uit zijn, verhoor en uit mededeelingen van den president bleek, dat deze man zeer moei lijke jaren achter den rug heeft Zijn salaris was voor hel zich steeds uitbrei dende gezin, dot thans tien kinderen telt, lang niet toereikend. Ziekte van de kinderen verergerde de zaak nog. Bo vendien vroeg de plaats, die de direc teur in het Oldenzaalsche openbare le ven innam financieele offers. Zoo is hij er. nu tien jaar geleden, toe gekomen om zich bedragen toe te eigenen. Hij verantwoordde in de boeken voorschot ten welke in feite niet waren gegeven, boekte posten aan een officieele instan tie en aan firma's, welke bedragen nim mer waren uitgegeven en zoo verviel de man van kwaad tot" erger. Allerlei boekingen moesten worden gedaan om de verduisteringen te maskeeren. Toen hij tenslotte vast liep, was het een ver lossing yoor hem. fres „U hebt wel zeer moeilijke ja ren doorgemaakt, maar het bedrag dat u weggenomen hebt is enorm." Buitengewone geraffineerdheid Twee ambtenaren van van Gend en Loos werden als getuigen gehoord. Op een vraag van den president hoe ver dachte over een zoo groot aantal jaren geldbedragen, heeft kunnen verduiste ren, zonder dat dit bij de ongetwijfeld strenge controle werd opgemerkt, deel de een der getuigen mede, dat verdach te met een buitengewone geraffineerd heid zijn daden heeft weten te dekken door het fingeeren van zoogenaamde officieele stukken en bescheiden, door hot opmaken en onderteekenen van ge fingeerde kwitanties, enz,. Negen maanden geëischt. De Officier van Justitie bracht in zijn rcquisiloir naar voren dat verdachte van het eerste oogenblik af alle mede- werkirg heeft verleend om de zaak tot klaarheid te brengen. Hiermede wilde de Officier ernstig rekening houden als mede met de omstandigheden waarin verdachte verkeerd heeft. De zaak is echter te ernstig om haar niet 'e ver volgen cn zeer zeker om het met een geldboete, die verdachte overigens niet betalen kan. af te doen. Eiseh negen maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. baron Sloet tot Evcrlo uit Oldenzaal vroeg een geld boete subs, een lichte straf met de mo gelijkheid -om daarvoor voorwaardelijke grjjiic te kunnen vragen, D,- rechtbank doet op Dinsdag 17 Maart uitspraak HULPACTIE VOOR DE HOKGAARSCHE KINDEREN De .in Nederland gevestigde kinde ren van Hongaarsehe nationaliteit, in don leeftijd V3n 416 jaar. kunnen gedurende langeren tijd, of tot het einde van den oorlog, naar het vader land terugkceren. Zoowel voor de ver dere opvoeding als voor de schoolop leiding zal de Kon. Hongaarsehe re- gcering zorg dragen. Schriftelijke aanmeldingen kunnen gericht worden aan het Hongaarsch Consulaat generaal te Amsterdam, IIeerengracht 545, waar ook de even- tucelo noodige verdere inlichtingen worden verstrekt. Duitschers gelieven hiervan kennis te nemen De 'Commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid maakt bekend Op grond van de verordening den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlundsche gebied betreffende de registratie van Duitschers, waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woon plaats bevoegde begistratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tot nu toe door onwetend heid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in ver zuim zijn, worden hiermede onder ver wijzing naar de bij de verordening be dreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of mondeling bij de bureaux van de politieofficieren bij den gevol machtigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding even eens moet geschieden in alle gevallen waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duitsche afstam ming zijn, in twijfel verkeeren met be trekking tot hun nationaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eveatueel vroeger ontvangen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aanmel ding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oos tenrijk, voor Sudeten-Duitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebie- den. De aanmehling dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1042 te geschieden. Bij minderjarigen is de opvoeder, ooki wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen twee den aanmeldingstermijn verantwoorde lijk. gez. RAUTER SS-GruppenPührer und Generalleutnant der Polizel. Allerlei buit In den afgeloopen nacht hebben le den van het dievengilde weer op ver scheidene plaatsen te Amsterdam hun slag geslagen. Door vernieling van een ruit wisten zij een kruidonierszaak aan de Leid- schekruisstraat binnen te komen, waar zij zes balen groene erwten, capucij- ners, suiker en havermout stalen. Op soortgelijke wijze drongen inbre kers een winkel aan de Beethoven- straat binnen. Daar bestond de buit uit ƒ50.aan geld, fleschjes parfum, stukken zeep, scheermesjes en andere toilétartikelen. Het nachtelijke bezoek aan een win kel in de Kalverstraat bepaalde zich tot het openbreken van een etalage kast. waaruit twee bontmantels en een stoffen mantel, alsmede een jurk-, te zamen ter waarde van ƒ2400.wer den ontvreemd. Van een schoenenzaak aan den Heili- geweg werd het slot van de buitendeur geforceerd, waarna ruim 140 paar da meskousen In handen van de dieven vielen. Uit een winkel aan de nieuwe Vijzel straat namen de ongenoode gasten eenige tasschen en een partij toiletzeep ter waarde van ongeveer /-1000. mee. Een valsche sleutel vormde het toe gangsmiddel tot het kantoor van een kolenhandel aan de Büderdijkkade, waar een kasregister, een schrijfma chine, een telmachine en een electri- sche klok werden gestolen. Op de Rozengracht zagen twee agenten gisteravond drie mannen met groote pakken loopen. Bij de nadering van de agenten gooiden zij de pakken weg en wisten in de duisternis te ont komen. Dé pakken bleken shag en rooktabak te bevatten en waren, zoo als uit een ingesteld onderzoek bleek, afkomstig uit het magazijn van een tabaksgrossier aan de Rozengracht. PROF. Dr. P, VALKHOFF OVERLEDEN Dinsdagavond is in het Diaconessen- huis te Hilversum op 66-jarigen leeftijd overleden prof. dr. P. Valkhoff, bijzon der hoogleeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Utrechtsche Univer siteit en oudlceraar in de Fransche laai-aan het gymnasium aldaar. De crematie van het stoffelijk over schot geschiedt Vrijdag a s. te Velzen na aankomst van trein 15.46 te Driehuis- Westcrvcld. KUNZT EN LETTEREN ZKLFPORTHET VAN GOYA GEVEILD Een zelfportret van Francisco Goya, dat volgens de deskundigen omstreeks IS25 moot zijn ontstaan, is gisteren te Pariis geveild, waarbij het den prijs van 1 45U.OÖO francs opbracht. Het is een borstbeeld, dat den Spaan- schen meester met grijs haar in een huisjas met groote bontkraag voorstelt. In een kamer van een woonhuis hebben ambtenaren van den Centra- len Crisis Controledienst onlangs een ontdekking gedaan, die weer eens be wijst tot welke onfrissche methoden clandestiene slachters durven over te gaan om hun „bedrijf" uit te oefenen. .In het onderhavige geval had men een gat midden in den vloer van de kamer gezaagd en er een trapleer over heen gezet. Daarop werden de var kens geslacht en de haren met een gilette-apparaatje verwijderd. Al_ het vuil en afval met bloed kwamen in het gat terecht. Van eenigen afvoer was»geen sprake, zoodat na verloop van tijd, waarin steeds frauduleuze' slachtingen werden verrricht, een ont zettende stank ontstond, die zóó erg was, dat. de controleurs het bij hun onverwachts bezoek aan de woning nauwelijks konden uithouden. De slachter zelf was er al aan ge wend en had er geen last meer van! De controleurs ontdekten, dat kort tevoren zeven biggen geslacht waren, waarvan zij er nog drie in het huis aantroffen. De overige vier konden zij achterhalen bij diverse koopers, die bij het bemerken van onraad het vleesch trachtten te verbergen om de ambte naren te misleiden, echter zonder suc ces. Tegen den slachter, tweee mede plichtigen, acht koopers en verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. DENNEAPPELS GEPRIJSD De Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede, dat voor denne- en sparreappels, die bestemd zijn voor gebruik als aan- maakmaleriaal, met ingang van 13 Maart 1942 een maximumprijs is vast gesteld. Men raadplege de officieele pu blicatie, die in de bladen zal verschij nen.. t Landbouw en Veeteelt Schurft bij 'konijnen Schurft komt nog vry veel by de konij nen voor. Do ziekte wordt veroorzaakt door zeer kleine diertjes, do z.g. schurftmljten. welke zich ln de huid boren. Do mijten dringen tot ln het zachtere ge deelte van do huid door en leven daar van het lichaamsvocht. Ze graven gangen en nesten ln do huid en prikkelen deze daar door sterk, met als gevolg een chronische ontsteking, gepaard gaande met haaruitval, korstvormlng on sterke Jeuk, Twee mijten spelen hlorby do hoofdrol, nl. de sarcoptesmljt, die kopschurft veroorzaakt en de psoroptesmijt, de verwekker van de zoo bekende oorschurft. De schurft ls zeer besmettelijk. De myten vermeerderen zich zeer snel. In den tyd van 00 dagen kunnen een paar mijten zich tot l'-i millloen vermeerderen. 'Do sarcoptes myt ls 0.14 tot 0.23 mm. lang. 0.12 tot 0.17 mm. breed en witgeel van kleur. De zlekto tast hoofdzakeiyk de kop aan. doch kan zich ln sommlga gevallen ook daar uit over den nek, de voor- en ach- torpooten en het geheele lichaam uitbrei den. Behandeling van de zieke dieren. De korsten worden met glycerine (vaseli ne, slaolie) Ingewreven, zoodat ze losweken. Daarna worden ze met een stokje oh met een borstel roet zeepsop verwyderd. Dp kor sten. dlo vol myten zitten, moeten worden verbrand. De zieke huidgedeelten worden vervolgens met zalf behandeld. Hiervoor kan men karwljollezalf (5 pet. oleum carvl ln gele vaseline) gebruiken, dlo ln alle apothe ken verkrygbanr Is. Verder worden o.a. kum- melollezalf (510 pet.) perubalsum of pe- rugeen (met glycerine of olie 1:3) en zwa- velzalf aanbevolen. Do behandeling wordt dageiyks herhaald >6 do Jeuk ophoudt. Daarna wordt do aan getaste huid nog eenige dagen met vase line Ingewreven. Do dieren moeten geregeld worden gecontroleerd. Treedt de ziekte weer op. dat wordt de behandeling herhaald. De hokken moeten grondig gereinigd worden, de gezonde dieren onmiddellijk apart gezet worden. Engelsche luchtaanvallen Dinsdagavond laat zijn Engelsche bommenwerpers boven Nederlandsch grondgebied verschenen. Eenige luk raak en van groote hoogte uitgestrooi de brisantbommen vernielden of be schadigden verscheidene woonhuizen in een stad in het Westen des lands. Naar tot dusver kon worden nagegaan, wer den drie bewoners gedood en tien ge wond. Verscheidene elders uitgeworpen bommen richtten slechts geringe mate- rieele schade aan. ORDENING VAN HET KAMPEERW EZEN. Gisteren vond in Maastricht de in stallatie plaats van den provincialen boerenleider in Limburg, boer F. W. J. Quaedvlieg. Hedenavond zal de Ned. Omroep om 20.00 uur over Hilversum II deze instal latie uitzenden. De psoroptes mijt ls grooter dan de sar coptes mijt. zy ls 0.58 tot 0.80 mm. lang en 0.37 tot 0.58 mm. breed cn reeds met het oloote oog te zien. De kleur la uitgespro ken geel-bruln. De psoroptes myt last de huid van de 'olnnenzyde van het oor ann. VoorRl de groote rassen met lango staande ooren heb ben last van deze ziekte. BIJ kleinere tas sen en die met hangende ooren komt oor- schurft over het algemeen weinig voor. Reeds ln het beglnstndlum treedt een ster ke Jeuk op. De konynen schudden met den kop, werpen do ooren van achter naar vo ren en krabben zich met de achterpooten in de oorschelp. In den regel blijft de ziekte niet tot de oorschelp beperkt, maar gaat op do uitwen dige oorgang over. die dan meestal met een ;ele, stinkende massa opgevuld ls. Behandelt met de zieke dieren niet. dan loorboren de myten ten slotte het trorn- 'melvel en wordt hot Inwendige oorgedeelte aangetast met" als gevolg zware koorts, ge paard gaande met acuto cn chronische ont stekingen, die den dood van het dier kun nen veroorzaken. By middenoorontstekingen houden konij nen den kop scheef, tulmeien en vallen bij het loopen en ïyden aan krampaanvallen en slaapzucht. Vaak dringen de parasieten tot ln de her senen van het dier door. waar. ze een ont steking van de hersenen en het hersenvlies en doodeiyko hersenbloedingen veroorzaken. De behandeling geschiedt als bij kop schurft. Het oor wordt behandeld met karwyolie- zalf (met 10 pet. olcumviarvl ln gele vase line) vermengd met Tioeto amandelolie (oleum amygdalarum) of een andere zoete olie, om het mengsel vloeibaarder te maken, zoodat het Inwendige van de oorschelp beter bereikt kan worden. Do oorschurft ls zeer besmettelijk. De hokken moeten bij deze ziekte veertien dagen leeg blyven. Bepalingen uit de Ontwerpverordening Ir. A. A. Muisert verlaat studio A. van den Nederlandschen Onïtoep te Hilversum na het uitspreken van zijn rede, uitgeleide gedaan door den directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep, dr. ir. W. A. Herweyer (rechts) en het,hoofd der aldeeling radio van het H.K.W. der N.S.B., den heer L. G. Wybrands Marcussen Ned Ömroep-Vermeulen SECR.-GENERAAL WENSCHT AMBTELIJK TOEZICHT Reeds ln de maand October van het vori ge Jaar wendde do gemachtigde voor het Jeugdherbergwezen zich tot den Secretaris generaal van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming met het voorstel, alle ovemachtlngsgelcgenheden voor minderjari gen onder contröle van do N.J.H.C. te bren gen, teneinde een verheffing van deze in richtingen ln geeBteiyk, zedeiyk en cultu reel opzicht te bewerkstelligen. Door de N.J. H.C. werd ln overleg met deskundigen van de Duitsche zusterorganisatie een ontwerp gemaakt voor een verordening, die door het Departement von Opvoeding. We tenschap en Cultuurbescherming afgekon digd zou moeten worden. Bepalingen uit de Ontwerpverordening. volgen 2. Natuuriyko of rechtspersonen, die te- hulzen voor Jeugdige personen explolteeren. besturen of oprichten, moeten hiervoor de goedkeuring van de N.J.H.C. aanvragen. 3. De goedkeuring wordt door den Ge machtigde voor de NJ.H.C. slechts verleend, wanneer het tehuis voor de Jeugd aan de door de N.J.H.C. gestelde en door het De partement van Opvoeding, Wetenschap cn Cultuurbescherming goedgekeurde elschcn beantwoordt. 4. Voldoet de bezitter van het tehuis aan deze elschen niet binnen oen termijn van drie maanden na afkondiging van deze ver ordening. dan mag hy geen onderdak meer verleenen aan minderjarigen. 7. De opname van minderjarigen mag slechts plaats vinden. Indien deze ln het be zit zijn van een door de N.J.H.C. uitgegeven trekkerskaart. 8. De leider van, het tehuis ls gerechtigd en verplicht van minderjarigen, die zich niet volgens de huisregels van de N.J.H.C. die ook ln de tehuizen voor de Jeugd zul len gelden gedragen, de trekkerskaart ln te houden. Waaraan een Tehuis voor de jeugd moet voldoen. In een bijlage tot deze verordening wor den de elschen. waaraan de „Tehuizen voor do Jeugd" moeten voldoen, nader omschre ven. wy halen hieruit wederom de voor naamste bepalingen aan: I. Het tehuis voor de Jeugd ls oen In richting. die het recht heeft, aan minder jarigen logies te verschaffen. 4. De eigenaar of beheerder van het T. d. J. moet zich onderwerpen aan alle be staande of nog vost te stellen bepalingen de N.J.H.C. De eigenaar, resp. de beheerder en het personeel van het T. v. d. J. moeten een be- wys van goed zedoiyk gedrag overleggen. Bovendien moeten zy aantoonen. dat zy niet aan een besmetteiyke ziekte ïyden. 6. Het beheer van een T. v. d. J. moet handen van een echtpaar liggen. Voor htm aanstelling ls de toestemming van de N.J.H.C. noodlg. Deze wordt allereerst voor een kalenderjaar verleend. In dezen tijd moet het bewys van geschiktheid geleverd worden. Eerst daarna volgt een vaste aan stelling. 10. In het T. v. d. J. kunnen slechts minderjarigen overnachten, die ln het bezit zyn van een door de N.J.H.C. van geldig Jaarzegel voorziene trekkerskaart. II. De naleving van de door de N.J.H.C. gestelde elschen en bepalingen wordt door een door haar aangewezen persoon gec— troleerd. 12. De huisregels voor de Nederlandsche Jeugdherbergen gelden' ook voor het T. v. d. J. 14. Het T. v. d. J. moet minstens bevat- Een dagverliiyf, waarin minstens 60 van het aantal minderjarigen, dat onder dak verleend kan worden, een zitplaats moet hebben. Een keuken, welker hoedanigheid de zui vere bereiding der maaltijden en de behar tiging van de hygiënische belangen waar borgt. Slaapzalen, gescheiden volgens geslacht. Voor leder minderjarige één bed. Onder brengen van meer personen ln één Bed ls verboden. Toiletten, gescheiden volgens geslacht, met waterspoeling.. Voor elke 1012 bedden een tollet. Waschlokalen. gescheiden volgens ge slacht. Op Iedere 610 bedden een tappunt. Bagageruimte, overeenkomstig het aantal bedden Een woning voor den beheerder van het T. v. d. J. De ligging van de woning moet te allen tijde contröle van het bedrijf moge lijk maken. 15. Bij watervoorziening door een e|£e; pomplnstallatle ls onderzoek door de bo voegde Instanties verelscht. 16. De afvoer van vuil, afval en faeca llën moet zonder schadeiyke gevolgen vooi het gebouw en de woners plaats vinden. 17. Ruimten op de bovenverdieping moe ten behalve door de gewone uitgang, doa een nooduitgang verlaten kunnen worden De ligging der iiltgangen ten opzichte vn» elkaar moet zoo zijn. dat by versperring dei eene. ontruiming van "het huls door de an dere mogeiyk ls. 18. Behalve noodverlichting, moeten n leder T. v. d. J. aanwezig zijn brandbluscb apparaten en een verbandklst. De mcening van dei Secr.-generaal. De N.J.H.C. gelooft, dat al deze regels voo zichzelf spreken. De secretaris-generaal. dl> dit ontwerp langdurig en ernstig bestudeeia heeft, was er eveneens van overtuigd, da lngrypen op dit gebied dilngeud gebode^ was en dat het noodlg was. een scherp» controle te gaan uitoefenen op alle over nachtlngsgelegenheden voor de Jeugd. Waar de N.J.H.C. echter van meening was dat deze contröle opgedragen moest wordec aan de NJE.C., voorzoover het do tehui zen voor de Jeugd betrof, gaf de Secretaris generaal als zijn oordeel te kennen, dat de ze contröle rechtstreeks door zyn Departe. ment uitgeoefend moest worden. Hy achtte het zelfs noodzakelijk, van rcgeeringBwege „trekkerskaarten" verkrijgbaar te stellen. De NJ.H.C. ls echter de vaste overtuiging toegedaan, dat een ambtelijke organisatie van het buitenleven der Jeugd een verstar ring. van alle vrye krachten met zich mede zal brengen, die Juist op dit gebied zoo buitengewoon veel tot do ontplooiing van het trekken en kampceren hebben bygedi^b- gen. Zy geeft de hoop nog niet op en meent nog steeds, dat de door haar voorgestelde en kortelings, op spontane wyze door de groo te bladen eveneens aan de hand gedane op lossing, de Juiste ls. zy vertrouwt, dat de lezing van deze be schouwing ook de lezers tot deze conclusie gebracht heeft. Wacht dan geen oogenblift en neem "AKKERTJES", welke die dreigende griep de pas kunnen afsnijden. Neem AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller- RADIO-PROGRAMMA'S GRUWELEN VAN LEMBERG De wereld vergeet zoo snel. Zelfs de gruwelen van Lemberg vergeet de groote massa. Zoo licht denkt men, dat zoo iets hier in ons land tot ie onmogelijkheden zou behooren. En toch, wanneer de Sovjets de kans zou den hebben gekregen Gelukkig, dat ook in ons land dyj- zenden moedige mannen zich be schikbaar gesteld hebben om Neder land te bewaren voor deze verschrik kingen. Zorgt u er voor, dat het dezen man nen aan niets ontbreekt. Steunt de Nederlandsche Ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 8.7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. VRIJDAG 13 MAART 1942 Hilversum I, 415,5 RL 7.15 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Grammuz. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.45 Gram.muz. 0.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12 00 Orkest Willy Eberle. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische bcr. 13.00 Productieslag. 13.15 Omroeporkest. J4.00 Haarlemsche Orkestvereenlglng. soliste en gram.muz. 16.00 Cyclus „De zeven kruis woorden". 1620 Vloolvoordracht. 16.50 Gra- mofoonmuz. 17.15 BNO: Nieuws-, ccon. en beursber. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Gram muz. 18.00 Sportwetenswaardighedcn. 18.20 Gram.muz. 18.35 Berichten van Nederland sche soldaten aan het Oostfront. 18 50 BNO. Nleuwsber.. 19.00 BNO: Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Musette-orkest. 19.30 Do Romancers en soliste. (Vanaf 30.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 20.43 Radlotooneel. 21.00 Ensemble „Do Kwint- slag", 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00—24.00 Gramjnuz. Hilversum n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilv. I. 8.45 Grom.muzlek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (gr. pl.). 10.40 Harderwijk. 11.00 Zang met piano begeleiding en gram muz. Ca. 11.35 Gram. muz. 12.00 Otto Hendriks en' zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en econ. bcr. '13.00 Ge varieerd middagprogramma. 15 00 Voor de vrouw. 15.45 Amablle-sextet. 16.30 Gramo- foonmuz. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en bekrsber. 17.30 Balonor- 'kest. 18.15 De heeren vim der Aa en Boom. zakenlieden aan het woord. 18.30 Reportage. 18.45 De Ramblers en orgelspel. 10.30 BNO: Nleuwsber. 13.40' Spiegel van den dag. 19.50 BNO: De Jovdaner vertelt over sociale noo- den. 20.00 BNO: Engelsche uitzending: „Hol land's political Aspects". Voor de Radio- Centrales: gram.muz. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïyn- verblnding met de studio beschikken). 20.15 Hobo, plano en gram.muz. 21.00 Boekbesprc- klng. 21.15 Concertgebouw orkest (opn.). 21.45 BNO: Nleuwsber. 22 00 Geestelijke lie deren (gr.pl.), 22.1022.15 A vond wy ding. WIJ VRAGEN TTW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Harry Wlchelaai speelt om 16.20 uur over Hilversum I de sonate ln g gr. t. voor vtooleolo van Joh. Seb. Bach. Als by zonderheid vermelden wy. als materiaal „Das vollstandlge Auto graph Bach's ln fotograflscher Nachbll- dung" gebruikt zal worden. Land en volk. ln de serie „Strcckcul- tuur" wordt om 10.40 uur over Hilversum II een bezoek gebracht aan het oude stadjo Harderwyk, waarover vele Interessante din gen te vertellen zijn. I Volgende maand zal ik in Berlijn spe- |en: Op Georg Arndt. mijn pianist, kan ik niet meer vertrouwen. Ik moet mij nu zelf met olies bemoeien. Het is moei lijk voor een reizend artist als de juiste ver t rou wenspersoon on tbreekt." •ROMAN DOOR F. RACH MANN Robert trekt zijn wenbratiwen op en 'andschc betrerkinci IC. Kok antwoordt koel. „Goed, als je denkt.dat I ie ie zaken hier niet kunt afwikkelen.. ?t n-v. niet gezien Gilda ik dacht, dat je heimwee -naar je eigen FEUILLETON lijkhcdcn neemt. Dc ds ik zei. il i het consor ;agcnten naai ..Ik kon niet tegen dezen rommel. Dal maakt mij nerveus. Bovendien kan ik bier niemand te spreken uitnoodigen. ..Burgerlijke verlangens naar heha- gcl ijk beid kan ik mij niet permittee- ,.Ach. praat toch niet over dingèn die je niet begrijpt." „Ik ben niet gekomen om met je te twisten Robert." „Als je de voorkeur aan een hotel geeft, hod je je dezen gang kunnen be sparen". zegt Robert bitter, ..wat is dal. voor een leven Sedert twee jaren zijn wij getrouwd. Hoe dikwijls hebben wy elkaar in dezen tijd gezien? Vijf of zes maal, meer niet." Gilda laat zich in, een stoel vallen en bekijkt peinzend haar gepolijste nagels. „Dat is waar Robert, maar het is je be kend onder welke voorwaarden wij in dertijd trouwden. Wy moeten niet sen timentcel worden, mijn beste." „Ik ben niet sentimenteel Gilda, maar ik moet telkens en met recht vragen wat heeft dit huwelijk voor zin. Jij dwaalt ergens in de wereld rond „Asjeblieft, denk na voordat je zulke uitdrukkingen gebruikt." Maar hij praat heftig door. „En ik ben zoo'n goedmoedige bijlooper van een echtgenoot, die niets van je kunste naarsziel begrijpt en daarom een bur germannetje is. Wij vervreemden meer en meer Gilda. Misschien is jou dat ook opgevallen, in een oogenblik tfay bezin ning. Heb je,niet gemerkt, dat aan onze begroeting van zooeven alle hartelijk heid ontbrak? Een toeschouwer zou ge dacht hebben, dat twee menschen. die elkaar volkomen onverschillig zijn, el kaar ontmoetten. De een neemt nauwe lijks nota van de ander." „Is dat mijn schuld?" vraagt Gilda en kijkt Robert onder half gesloten oog leden onderzoekend aan. „het is juist wat je daar gezegd hebt, ik kari het niet ontkennen. Wij moeten eens degelijk uitpraten Robert, maar op een geschik ter tijd dan nu. Ik heb werkelijk haast. Zie ik je morgen bij mij aan tafel? Ik dineer met den directeur van het con servatorium „In het hotel?" „Ja." „Ik dank je Gilda." „Je zult er over denken, ik woon in Kaisershof." „Ik kan je nu al zeggen, dat ik niet kom." „Het spijt mij, heb je misschien een andere afspraak?" „Ja. Natuurlijk zou ik het afgezegd hebben als je hier in huis was gebleven. Maar nu, na ons gesprek, dat alles be halve prettig was, zie ik geen reden.." „Je begrijpt mij niet Robert, dat is het, als je maar een vonkjeZij onderbreekt zich haastig, staat op en vraagt: „Met wie heb je een afspraak gemaakt?" „Met Petra Vollmer", zegt Robert eer lijk. „Ik heb je vaak van haar verteld, een jeugdvriendin." „Ik weet het, een voorbeeld van deugd, je hoeft verder niets te zeggen." „Toevallig heb ik Petra teruggezien. Zij heeft een kindertuin waar Helmut speelt." „Dat heb je prachtig voor elkaar ge bracht, nu dan wensch ik je morgen recht veel genoegen. Het kan niet an ders dan prettig voor je zijn, dat ik zoo weinig tijd voor je heb." „Gilda ik verbied je „Al goed Robert, waarom zouden wij ons opwinden? Natuurlijk, je hebt ge lijk, ik ga graag mijn eigen weg, waar om zou jij niet hetzelfde doen?" Zij gaat dicht voor hem staan en-raakt zijn arm aan. „Misschien wordt nog alles goed tusschen ons, heb alleen een beetje geduld met mij? Als ik over vier weken mijn Berlijnsch concert achter den rug heb, kunnen wij vacantie nemen. Ik heb aan de Abruzzen gedacht.. Daar waren wij op onze huwelijksreis, herinner je je nog?" Hij keert zich plotseling af. „Ik kan dat niet verdragen, Gilda, je onbereken bare invallen, wat wil je en wil je niet", zegt hij gekweld. „Toen wij twee weken geleden bij elkaar waren, smeek te je mij de betrekking in Berlijn aan te nemen, omdat Berlijn een prachtig uitgangspunt voor je tournees was, zei je. Ik heb gedaan wat je verzocht, heb nu een mooie betrekking, een mooi huis en nu kijk je er nauwelijks naar om. Heb je soms weer iets anders gedacht?" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2