Opbouw der P.T.T. in nat. soc. zin 'AMERSFOÓRTSCHE COURANT DONDERDAG 12 MAART 1942 3 Chr. Tamboers-Pijperscorps JUBILEUM-UITVOERING TER GELEGENHEID VAN HET VIJFTIEN JARIG BESTAAN De heer JDe Gans, voorzitter van het Chr; Tamboers-Pijperscorps in on to stad, had geen ongelijk toen hij in zijn welkomstwoord bij de opening van den jubileumavond welke gis teren in het Grand Théatre plaats vond zeide, dat er een climax in zijn vereeniging zit Want in de afge- loopen vijftien jaren is deze vereeni ging met reuzen schreden vooruitge gaan. Het aantal leden nam gestadig toe, de prestaties kwamen op een hoo- ger peil en de belangstelling van het publiek maakte het noodzakelijk, dat voor de herdenking van dit derde lustrum de grootste zaal in onze stad gehuurd mflest worden. En nog moes ten bezoekers worden teruggestuurd. Er was dus alle reden een opge- wekten toon te laten hooren. De uitvoering heeft in alle opzich ten aan haar verwachtingen beant woord én wij hebben daarvoor niets dan lof. Vooral voor de wijze waarop de dirigent, de heer Joh. de Vries, va riatie in het programma wist te bren gen. Het programma werd geopend met een correct uitgevoerde openings- marsch van J. Baarda, waarna de heer De Gans zijn openingswoord sprak. Hij richtte woorden van welkom tot den eere-voorzitter, Dr. Joh. Scheurer en diens echtgenoote, tot het eerelid, dep heer J. Baarda, die hij een wer kend eerelid noemde omdat de ver eeniging van zjjh werk reeds zooveel profijt had getrokken, tot de verte genwoordigers van zusterverecnigingen en tot de diaconessen, ten bate van wier werk in onze stad deze uitvoe ring gegeven werd. Spr. verheelde niet te zeggen, dat er tusschen allen een prettige band van vriendschap be staat en het politiemuziekgezelschap „De Harmonie" had daaraan uiting gegeven door het zenden van een bloemstuk. Ondanks de moeilijke tijdsomstan digheden was er reden om dit lus trum der vereeniging op feestelijke wijze te herdenken, waarbij spr. niet naliet dank te brengen aan Hem, die het Christelijk Tamboers-Pij percorps zoo rijkelijk gezegend heeft. De directeur gehuldigd. Hoewel de directeur zich liever een openbare huldiging zou hebben onttrokken, ontkwam hij daaraan op de zen avond niet. En gelukkig. Want vijf tien jaar heeft, de heer Joh. De Vries die tevens een der oprichters van dit corps is geheel belangeloos de diri geerstok gezwaaid. Het geschenk, dat hem werd aangeboden, een studieboek over bouwkuftde, was verdiend. En het publiek betoonde daarmede zijn instem ming met een hartelijk applaus. Niet minder hartelijk was de huldi- ging, welke de jubileerende vereeniging ten deel viel van den éere-voorzitter, die namens de begunstigers het corps een negental partituren met partijen aanbood, waarvan de eerste was geti teld „Ontluikend leven". Den directeur werd een fraaie dirigeerstok over handigd. Het programma, dat werd uitgevoerd was, we zeiden het reeds, teer gevarieerd. Bijzonder origineel was de samenspraak tusschen twee oude heeren, die zich te midden van de pijpers weer jong gevoelden en dapper meededen aan den samenzang, w.elke Begrafenis van J. A. Op de algemeene begraafplaats is he denmorgen onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer J. A. Uding ter aarde besteld. Vele oud-ondcrofficieien en afgevaar digden van de verschillende bonden, waarvan de overledene bestuurslid is geweest, waren aanwezig. Als eerste spreker trad aan de groeve de heer C. Gijse naar voren. Namens het hoofdbe stuur van de vereeniging „Ons Belang" wijdde hij woorden van erkentelijkheid en dankbaarheid aan den overledene, dien hü een kameraad in den schoon- sten zin des woords noemde. Immer stond hij op de bres voor de onderoffi cieren en streed hü voor hun belangen. Daarbü eischte hij van een ieder en ook van zichzelf de grootste plichtsbetrach ting. Het korps van onderofficieren heeft heel veel aan dezen strijder in de voorste gelederen te danken. Ook door zijn werk voor de Ondersteuningskas verplichtte hü velen aan zich. Wü zul len, aldus spreker, kameraad Uding missen, maar niet vergeten. Hij was een voorbeeld .voor velen, zün werk zullen wij trachten voort te zetten. Namens de afdeeling Amersfoort van den Bond van Oud-Onderofficieren sprak de heer N. H. Bergsteyn dank baar gestemde woorden. De heer A. v." d. Linde uit Beverwijk, algemeen voorzitter van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, kon getuigen, dat de heer Uding de afdeeling Amers foort "tot de beste in den lande gemaakt had. De Algemeene Militaire Pensioen- bond was vertegenwoordigd door zijn vice-president, den heer W. Klooster uit RÜswijk. Deze dankte in hartelijke be woordingen voor al hetgeen de overle dene gedaan heeft voor de vele misdeel- den. Hü kwam op voor hun rechten en was een trouw en ijverig medev/erker van den Bond. Ds. de Jongh heeft een slotwoord ge sproken, waarna de zoon dankte voor de belangstelling. uitstekend tot zijn recht kwam. j We hebben genoten van de pittige muziek van oud en jong, van den zang van „Jubal", van de Taptoe, welke werd besloten met „Mijn schild ende betrou wen", van den kameraadschappelüken geest, waardoor dit pü perscorps groot is geworden. Een goede huisvrouw zegt qewis Dat „De Magneet nog beter is! BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 11 Maart. Geboi Anna. d.v. Gerrlt Buljert en Jonsje Dikken. Catharlna Henrlette. d.v. Johannes Adolph Elsendoorn en Henrletto Beerthui- zen. Overleden: Elisabeth Johanna de Gllndt. oud 61 Jaar, ongehuwd. Johan nes Jacobus van der Heijden, oud 67 Jaar, ongehuwd. HOEVELANKEN. Ondertrouwd Gerist Jan-Kamphorst Barneveld en Hein tje Ruitenbeek. Evert Versteeg en Hen- dr||ntJo Gerritsen (Barneveld. AGENDA Grand-Thcatre. Maandag-, Dinsdag- Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 Zaterdag 6'u en 8.15 u. (doorloopend) Zon- en leeBtdagcn 1.45. 4.6.15 eD 8.30 u (doorloopend). Van 6—11 Maart: „Allotrla". Cuy-'l hearer. Tijden als Grand Theatre. Van 6—12 Maart: „Liefde streng verboden" Kern bra ml-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's. Van 6—12 Maart" „De laatste ronde". 12 Maart Grand Théatre 19.30 i Jubileumavond Willy Derby. 14 Maart De Valk 19 uur. Feest avond Wandelsportvereen Z.D.T. 25 Maart De Valk 19.30 uur Uit voering tooneelvereeniglng V.I.T. 28 Maart De Valk 19.30 uu Tooncelopvoerlng „Vreugde en Arbeid". Naast den hoofdredacteur zijn verantwoordelijk: G. A. Wllllnge. chefredacteur en redacteur binnenland. D. J. Rekke: redacteur sport verslaggever. W, G. van Mnanen iHuis ter Helde!redacteur buitenland en kunst. VAN DE POLITIE. Aangifte is gedaan van diefstal van een rijwiel en van een transport- rywiel. Een expediteur deed aangifte dat van zyn auto een doos inhoudende veertien, kilokoffiesurrogaat is gesto len. Twee minderjarige jongens, die in Hilversum op een auto waren ge klommen en daarmede in Amersfoort terecht waren gekomen, vervoegden zich alhier aan het poli'iebureau en wilden graag weer naai huis. Een agent heeft deze jeugdige avon turiers weer naar hun woonplaats te ruggebracht. Morgen eten vyij visch Even bestellen bij Glastra's Vischhandel Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4092 GEMEENTELIJKE BESLUITEN De Burgemeester van Amersfoort, waarnemende de taak van den Ge meenteraad, heeft 9 Maart j.l. de vol gende besluiten genomen 1. Ontheffing verleend van de ver ordening houdende 'eischen voor drank lokaliteiten ten aanzien van liet per ceel Beestenmarkt 10, de z.g. Stads herberg. 2. Verpachting aan J. G. Vos en P. C. vari Rossenberg van bouwland tin de gemeente Soest nabij Birkhoven. 3. Verpachting van eenige perceelen grond, gelegen nabij de. de Genestet- laan en de Madoerastraat. DE JEUGD IS DE TOEKOMST DE N.V.D. OP DE BRES VOOR HET KOMENDE GESLACHT Slechts ,een gezond en sterk volk heeft toekomstmogelijkheden. Het daarom van hel allergrootste belang, dat het opgroeiend geslacht in het mid delpunt van onze belangstelling staat. Dank zij de stichting van den Neder- landschen Volksdienst is het thans mo gelijk geworden Nederlandsche kinde ren uit groote en minder welgestelde vaak arme gezinnen beter te verzorgen, hun gezondheid in stand te houden en in vele gevallen hen sterker en gezon der te maken. Door middel van jeugd uitzendingen waardoor de kinderen af wisseling van lucht krijgen en waar door het gezin voor korten tyd verlicht wordt, höopt de Nederlandsche Volks dienst dezen zomer wederom mede te werken aan de instandhouding van on ze volkskracht De jeugduitzendingen dienen onder scheiden te worden in: a. Kinderuitzendingen naar tehuizen. b. Kinderlandtransporten. Voor kinderuitzendingen naar tehui zen: komen dié kinderen in aanmerking, wier weerstand door ongunstige om standigheden beneden het normale is, b.v. kinderen met lichte asthmatische aandoeningen of kinderen met maag-- of darmstoringen. Voor kinderlandtransporten komen slechts die kinderen in aanmerking, die lichamelijk gezond zijn en wel 'jongens tusschen zes en vyftion en meisjes tus schen zes cn 13 jaar. Deze kinderen kunnen echter wel on dervoed of licht vatbaar zijn en daarom dringend vacantie behoeven. Geneeskundige behandeling mag ech ter voor deze kinderen niet noodig zijn. POSTAGENTSCHAP BESTAAT 12v- JAAR Op 16 Maart a.s. zal h-t 12'/ï jaar geleden zijn dat het eerste postagent schap in onze stad, gevestigd in de Freule de Bosch Kemperlaan, werd geopend. Tot agentschaphóudster werd mevr. Erkelens benoemd. Zij staat nog steeds achter het loket en heeft in deze periode vele Bergbewoners aan zich viujplicht, want het was nu niet meer noodig voor postzaken een gang naar het postkantoor te maken. Gok voor het kantoor van den Raad van Arbeid, dat in de onmiddellijke bijheid ligt, was het postagentschap een ware uitkomst. ZWENDEL MET BROODBONNEN Een bakkerspatroon heeft aangjfte gedaan van diefstal van 300 brood- bonnery Bij onderzoek bleek dat een knecht deze broodbonnen had ont vreemd. Als verdacht van diefstal is zekere P. in arrest gesteld. Tevens is, als verdacht van heling, zekere J. ge arresteerd GEEN VEILIGE PLAATS Een dame uit Driebergen, die voor distributiezaken alhier op het politie bureau moest zün, heeft mededeeling gedaan, dat haar, torwül zü in de rij stond te wachten, een portefeuille, In houdende /20.is ontstolen. Zy had deze portefeuille in haar mantelzak geborgen. KANTONGERECHT. Tegen onwettig schoolverzuim en vöór dierenbescherming Baron Van Dedem was vanmorgen ver vangen door mr. v. d. Roemer» die twee za- bchandelen kreeg waarop wy ln 't bijzonder de aandacht wllUji vestigen. In do eerste plaats de fleerpllchtwet. Mr. d. Roemer deelde mede, dat de Rijks inspectie van het L O. ln de districten Utrecht en Amersfoort den ambtenaren van het O.M. bij de Kantongerechten een ver zoek heeft gedaan, streng toe te zien op de naleving van de Leerplichtwet, omdat het aantal overtredingen steeds toeneemt. Voor al ln Utrecht blijken er ouders te zijn, die hun kinderen van de school thuishouden om hen te laten sneeuwruimen teneinde de gezinsinkomsten op "te voeren. En waar het bedrag dat de klnd&en verdienen, ln den regel hooger Is dan de bate, welke voor zoo'n overtreding gegeven wordt, wordt het risico gaarne genomen, "t Spreekt vanzelf, dat te gen dergelijke kinderexploitatie niet streng genoeg kan worden worden opgetreden; de ambtenaren yan de O.M.'s hebben besloten zaken, als deze. hoogero boeten te vragen. Het geval, naar aanleiding waarvan het bovenstaande werd medegedeeld, betrof geen sneeuwruimen. Hier stond oen moeder van negen kinde ren terecht, die eenige dagen ln een zie kenhuis had doorgebracht zonder zich hulp ln de hulshouding, te hebben kunnen ver schaffen. Een zielig geval. Het dochtertje van elf Jaar moest op haar broertjes en zus jes passen en vader, die overdag zijn werk had. zorgde zoo goed en kwaad als 't ging voor do hulshouding. Het hoofd der school, de heer Van Wijn gaarden had een minder gunstig rapoert dit geval uitgebracht en sprak zelfs Dnverschllllgheld van verd. Het tje bezwoer dat dit niet het geval was. Het gezinsinkomen bedroeg ƒ23.50 en daarvan elf personen leven. dus ook wel eens verzachtende 'omstandigheden aan te voeren, algemeen heeft het OAf. gelijk streng toeziet op do naleving vnn de leer plichtwet. want hiermede ls ln de eerste plaats het belang van bet kind gediend. Laten de ouders hiermede toch vooral re kening houden. In dit geval werd het moedertje veroor deeld tot ƒ2.subs. 1 d Zij was nog nooit den kantonrechter ln aanraking ge weest. Tegen konijnenstrikkerij Bij de behandeling van een Jachtwetzaak deed mr. v.i d. Roemer zich kennen groot dierenvriend. HIJ wees met nadruk op de ontzettende wreedheid van het strik ken van konijnen en zelde van meening te zijn, dat daartegen niet streng genoeg kan worden opgetreden. Ook hier verdient het O.M. denï steun van leder welwillend mensch. want dierenkwelling het wordt tegenwoordig daarmede niet zoo nauw ge nomen ls onmenschelijk. De verd. uit Rhenen. die zich bad te ver antwoorden voor het feit dat h|J een dood kon|Jn over den openbaren weg- had voerd. vertelde, dat hij het konijn gevonden had. 't Doode dier lag langs den weg ln een greppel, een striem ln z"n nekvel duldde er op, dat liet ln een strik had gezeten. Verd. kon het dle^ toch moeilijk laten lig gen en nam het mede naar huls. HU wist niet. dat hy het konijn niet mocht vervoe ren. Hier viel moeilijk het bewijs te ,eve- ren, dat verd. het konijn zelf- gestrikt had. maar toch wilde de ambtenaar blijkbaar zijn afschuw tegen deze onmenscbclljke dieren kwelling ln zljn.elsoh tot uitdrukking oren- gen. HIJ eischte ƒ25— subs. 10 d. De man beriep zich op zijn werkloosheid, zijn gezin en op het feit, dat hij nog nim mer ln „de bak" had gezeten. Het vonnis luidde 8.subs. .4 <t Uitspraken Bakker Koning, tegen wlen door het OM drie dagen hechtenis ls geëischt. ls veroor deeld tot ƒ35.— subs. 10 d. Do heer Hoogkamp, directeur van de melk fabriek Eemlandla te Bunschoten ls veroor deeld tot ƒ100.subs. 50 d- De eisch luid de ƒ1000.— subs. 100 d. Hoe de reorganisator zich de regeling denkt GELDERSCHE VALLEI BARNEVELD OVERTREDINGEN GESTRAFT Do Apeldoornsche kantonrechter veroor deelde A. v. M., te Barneveld. voor fietsen zonder licht tot 16.- boete of 6 dagen hech tenis: G. v. d. B„ te Voorthulaeo, voor fiet sen zonder bel tot 3.- of 3 d.; G. V. M„ te Voorthulzen, voor het niet kunnen ver- toonen van een nummerbewlje tot ƒ2.- of 2 d., voor autorUden na 10 uur tot 8 of 8 d. en voor zonder vergunning na midder nacht bulten zijn tot ƒ2.- of 2 d. MARKTBERICHTEN Ce directeur-generaal der P.T.T. heeft aooals dezer dagen werd bekendge maakt, aan den heer J. de Kloet, in specteur in algemeenen dienst by het hoofdbestuur, hoofd van de afdeeling Algemeene Zaken van dit Staatsbedrijf de opdracht verleend om dit op te bou- ":n in nationaal-socialistischen zin. In deze belangrijke en veel omvatten de opdracht heeft een redacteur van het A.N.P. aanleiding gezien, den heer do Kloet te vragen op welke wijze deze zich voorstelt het beoogde doel te be naderen. De heer de Kloet antwoordde, dat in de eerste plaats verschillende sociale voorzieningen en maatregelen zullen worden voorbereid, zy het ook, dat de tijdsomstandigheden tot zekere mati ging dwingen en dat hierdoor niet al hetgeen we gaarne zouden willen, kan worden verwezenlijkt. Te bedenken is hierbij aldus de heer de Kloet dat ik voor deze taak werd uitgekozen, om dat 'ik P.T.T.-er en nationaal-socialist ben en het natuurlijk niet aangaat, lie ver gezegd onmogelijk is, aan niet-na- tionaalsocialisten dit werk op te dra gen. Onze voornemens omvatten zoo wel het personeel als de inrichting van het bedrijf en de kantoren, zoo zeide de heer de Kloet, die er aan herinner de, dat bij het P.T.T.-bedrijf reeds vroe ger op sociaal gebied, gezien de toen malige mogelijkheden opmerkelijke din gen tot stand zijn gebracht bij dit be drijf, doch dat de beperkte middelen en de toen nog heerschende Regee- ringsopvattingen die maatregelen sterk geremd hebben. Thans zal binnen i het raam van de ter beschikking staande middelen, in de allereerste i plaats gezien worden, wat kan worden gedaan voor de meest misdeelde perso neelsgroepen en dat zrjn met name de lagere beambten, de arbeidscontractan ti, n en het verdere losse personeel, die tezamen een groot percentage van de ongeveer veertig duizend man sterke j crsoneelsbezetting in dit staatsbedrijf Twee groepen sociale maatregelen. Acht u het mogelijk, dat de be oogde sociale maatregelen op korten termijn worden genomen? Hierbij moet u de sociale maat regelen, welke getroffen moeten wor den, splitsen in twee groepen. De eene groep omvat die maatregelen, welke in root, landelijk verband tot stand moe ten komen en waarvoor dus dient te ".orden gewacht, totdat zulks mogelijk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P.T.T. betreft en waar aan dus de in- en doorvoering in dit 'einere doch altijd nog zeer belang rijke verband tot stand kan worden gebracht. Eenige dezer „kleinere" maatregelen verkeeren reeds in staat ran voorbereiding. Spoedige invoering fcaarvan is zeer wel mogelijk. In welken zin stelt u zich verder woor nationaal-socialistisch op te bou- Jwen? Vooreerst door het wegnemen van 'misstanden op politiek terrein. Het js jmy bekend, dat op sommige plaatsen liet nationaal-socialistisch gezinde per soneel minder aangenaam wordt beje gend. Verschillende postautorite i ten hebben aan de handhaving van dien toestand medegewerkt en hierin zal nu een radicale verandering moeten wor den gebracht. Mochten er thans misschien nog hoofden van dienst zijn, die meenen na- .tionaal-socialistische sollicitanten uit het bedrijf te moeten weren, dan weten zij voortaan, dat dit niet langer zal worden geduld. Het dragen van het N.S.B.-insigne op de ambtskleeding is, zooals men weet, toegestaan, evenals het gekleed gaan in de uniform eener N.S.B.-orga- nisatie voorzoover dit een enkelen keer noodig is. Dit laatste natuurlijk met uitzondering van bijv. de bestellers der P.T.T. in de uitoefening van hun dienst. Toegestaan is verder het collecteeren voor de Winterhulp op de kantoren der P.T.T., indien dit zonder storing van den dienst kan geschieden. ^Teleurstellende houding der hoogcre ambtenaren. Reeds werd twee maal in de kanto ren gecollecteerd. Het. is wel jammer hierbij te moeten vaststellen, dat de uitkomsten teleurstellend waren, dat de ambtenaren in het algemeen weinig offerden en dat weinig begrip werd getoond voor het goede en noodzake lijke werk van de Winterhulp. Dubbel teleurstellend daarbij is, dat vooral de hoogere en middelbare ambtenaren weinig gul met hun giften waren, de meesten hielden zich nog afzijdig. Te hopen is, dat ook hierin spoedig een verandering ten goede intreedt en men deze voor ons bedrijf zoo beschamende houding laat varen. Natuurlyk vormt het hier opgesomde slechts een klein begin van alles wat zal moeten gebeuren. Vanzelfsprekend zullen geleidelijk allerlei veranderingen in nationaal-socialistischen zin worden doorgevoerd op personeelsgebied (aan neming van personeel, bevordering, onderlinge verhoudingen, hulp by ziek te en ongevallen, bij gezinsvermeerde- ring, arbeidsovereenkomsten, enz.). Wat er alzo© gaat gebeuren Behalve de sociale zijde van het vraag stuk zal de nieuwe afdeeling „Algemee ne Zaken" ook de politieke kanten daarvan bekyken en ervoor zorgen, dat aandacht wordt geschonken aan de nieuwe verhoudingen in Europa. Het is niet uitgesloten, dat ook voordrachten en cursussen zullen worden gehouden, waarop de vragen van den nieuwen tyd wórden behandeld en waaruit het personeel de in dezen tijd zoo noodige leering zabkunnen trekken. Het orgahiseeren van bedrijfsmidda- gen en kameraadschapsavonden zal ter hand worden genomen, evenals een krachtiger bevordering van do sport en lichamelijke oefening onder het per soneel, kortom alles zal wordgn gedaan wat mogelijk is om ontspanning te bie den en ontwikkeling te kweeken. Alle hier genoemde maatregelen zul len worden getroffen zonder dat df-.-.r- aan kosten voor het personeel verbon den z|jn. Tenslotte zal werk worden gemaakt van het organiseeren, in samenwerking bijv. met de Kultuurkamer, van avon den. waarop hetzij kleinkunst dan wel kunst met een groote k, door goede kunstenaars zal worden geboden en die. dan voor zeer lagen prijs voor leden van het P.T.T.-personeel met hun ge zinnen toegankelijk zullen worden ge steld. Waalsche vrijwilligers naar het Oostfront geestdrift te brussel i De vierde groep vrijwilligers van het „Légion Wallonië" is Dinsdagavond uit Brussel vertrokken naar het Oostelük front In den namiddag had een plechtig heid plaats op de Groote Markt, die ver sic-rd was met Rexistischu vlaggen tn nationaal-socialistische zinnebeelden. Dc 400 nieuwe legioensoldalen ontvingen uit de hand van den leider a.i. van de beweging, Victor Matthys, de vlaggen, bestemd voor de compagnieën op het Oostelijk front. Onder de aanwezige persoonlykheden bemerkte men den afgevaardigde van den militairen commandant voor België en Noord-rrankrük, officieren van de Weermacht alsmede afgevaardigden van het Italiaansche Fasclo en van de Spaansche Phalanx. Mattbys richtte een korte toespraak tot de recruten. Op het bevel van luitenant Vermeire vormde iich daarna een lange stoet, voorafgegaan door de militaire muziek en een Duitsche eerecompagnic, en be gaf zich naar het Noordstation, .waar het vertrek moest plaats hebben, Overal, waar zij voorbijkwamen, werden de lc- gioensoldaten met geheven armen be groet. Aan het station bereikte de geest drift haar toppunt. Van overal stegen 1:reten op „Leve hét Waalsch legioen". Honderden toeschouwers zwaaiden vlag getjes met de Rcxistische kleuren «n strooiden bloemen. Markt Barneveld 12 Maart Plulmveemarkt. Oude kippen 12f3.50: f 0.90 p. kg.; oude hanen 12.40 f4.20; ïonge hanen f235f3.60; ƒ0.90 p. kg.: Jonge hennen f4.25f5.50: tamme een den f 1.50f2; ganzen f6f7.50; kalkoe nen f0.90 p. kg.: tamme konijnen f3.75 f 6.50: wilde konijnen f 1.10. Aanvoer 1100. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren fl.32 per kilo: eendeneieren f6.70 per 100 st. Aanvoer f280. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 140f 250; biggen f24f28. Aanvoer 50 st. Handel Kalm. BENNETT INSP.—GENERAAL VAN AUSTRALISCHE LEGER Naar de zender Schenectady meldt, is generaal Sir Henry Gordon Ben nett benoemd tot inspecteur-generaal der Australische weermacht. Het rendier In dienst van de veldpost. Een afdeeling van den Arbeidsdienst aan het liszeelront heelt de beschikking over een rendier, dat met succes ge bruikt wordt voor het transport van de postzendingen Scherl-Fellinga-P. K. Serr ITALIAANSCH LFXiERBERlCHT. Vijandelijke patrouilles in gebied van Mekili verdreven HET PROCES TE RIOM. De verdediging van Leon Blum Vredegerechtshof. RESERVE KAPITEIN WEGENS* BELEEDIGING VEROORDEELD De reserve kapitein C. B., die op 13 Mei 1940 dienst deed op „Filmstad" Je 's-Gravenhage, waar toen een groep van ongeveer 25 personen, leden der N.SJ3., afkomstig uit Alphen aan den Rijn, ter interneering werd binnenge bracht, bij welke gelegenheid de resc-r- kapitein zou hebben gezegd „Ha, daar is dat geboefte uit Alphen, je kan aan hun gemeene tronies wel zien, waar ze van daan komen", is heden overeenkomstig den eisch van den Procureur-generaal door het Vredegerechtshof terzake we gens belecdiging van een volksgroep, veroordeeld tol veertien dagen gevan genisstraf. Het 648e weermachtbericht van giste ren luidt: Vijandelijke verkenningsafdeelingen zijn na een gevecht met onze patrouil les in het gebied van Mekili met verlie zen op de vlucht gedreven. Onze lueht- formaties hebben met succes gemecha niseerde strijdmiddelen aangevallen en hiervan een flink deel beschadigd. Eij een nachtelüken aanval van En- gelsche vliegtuigen op Benghazi zijn geen slachtoffers gevallen noch werd schade aangericht. Het bombardement van Malta werd dag en nacht voortgezet. Vliegvelden, depóts en pakhuizen werden verschei dene malen door bommen van elk kali ber getroffen. In de doelen, die ver scheidene malen getroffen werden, bra ken omvangrijke en langdurige bran den uit. De vijand verloor elf toestellen, waarvan er zes op den grond vernield en. vijf door Duitsche jagers bij luchtge vechten neergeschoten werden. Een onzer convooien, dat onder be scherming van formaties vloot- en luchtstrijdkrachten uit Libyo terugkeer de, werd door torpedo-vliegtuigen aan gevallen. De aanval werd dank zij snel manoeuvrecren en doeltreffend afweer- vuur afgeslagen en het convooi kwam op de plaats van bestemming aan zon der schade te hebben geleck-n. Bü bet gevecht werden twee Engelsche vlieg tuigen getroffen, die in zee stortten. De torpedojagers San Martino en Solferino, resp. onder bevel van de eer ste luitenants ter zee Angelo Pievatolo en Mirco Vedovato, hebben elk op ver schillende dagen en verschillende plaat sen een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. De laatste vier weken hebben de En- gelsc'nen zoodoende in de Middelland- sche Zee met zekerheid zes duikbooten verloren. Onze duikbooten, die langs de kusten der Ver. Staten operceren, hebben vij- andelyke schepen met een totalen in houd van ongeveer 23.500 ton tot zinken gebracht. In een week tijds werden in dit gebied dus 50.700 ton op deze wijze in den grond geboord. Bü deze opera ties hebben ce duikbooten onder bevel van de korvetten kapiteins Longanesi Cattani, de Giacomo, Giudici en Fecia di Cossato 2ich bijzonder onderscheiden. DIENSTPLICHT OP CUBA UITGEBREID Volgens berichten uit Cuba heeft de president der republiek, Batista, een verordening onderteekend, waar- by de militaire dienstplicht wordt uit gebreid tot alle mannen tusschen acht tien en 50 jaar. Terstond opgeroepen worden de mannen tusschen de acht tien en 25 KERN VAN DE ZAAK NOG NIET GERAAKT De elfde zittingsdag van het proces te Riom was gewijd aan de verdedi ging van Leon Blum. In het begin van zyn verdediging trachtte Blum het ge rechtshof af te leiden door een aantal argumenten naar voren te brengen, die door den president werden afgewezen. Nadat de president verscheidene malen de kwestie der nationalisatie vati de bewapeningsfabrieken had aangesne den liet Blum zich in dien zin uit, dat bij de verantwoordelijkheid voor deze maatregelen van de hand wees, daar hij nooit specialist in die kwestie Was geweest. Wat zijn persoonlijke rol by de bespreking van de desbetreffende wetten aangaat: aan de debatten in het parlement daarover heeft hij nooit, deelgenomen. Zonder den generalen staf met name te noemen, verklaarde Blum, dat niet de nationalisatie der bewaren in gsfa- brieken, doch de velerlei fabricagety- pen schuld hadden. De president, Ca- ous. stelde Blum de vraag, waarom de nationalisatie der bewapeningsindus trie niet algemeen was doorgevoerd. Blum antwoordde daarop, dat de fa brieken voor vliegtuigrompen tot od enkele na genationaliseerd waren. Bij de motorenfabrieken tfas de doorvoe ring gestrand or> het gebrek aan cre- dieten. Bijna alle bewapeningsfabrie ken waren financieel zwak geweest. Zij stonden of voor de liquidatie of waren overgeleverd aan de genado van hun banken. „Hebt gii", vroeg de president, „al het mogelijke gedaan?" Blum is door deze 'vraag achtbaar geirriteerd en antwoordt met een ontwijkend gebaar. DE BEZETTING DER FABRIEKEN Aan het sint van zijn verdedigings rede heeft Blum nog getracht meer door psychologische dan door feitelijke argumenten de verwijten van den aan klager van zich af te wentelen. Do voorzitter trachtte den beklaagde Blum terug te brengen tót de stof van het proces en kwam te spreken over de bezetting der fabrieken door het personeel in 1936 en over de stakingen, die volgens de statistieken alleen in het gebied van groot Parijs geleid hebben tot het verlies van 19 milliocn arbeids uren. Blum zeidé, dat de aanklager toch niet wilde beweren, dat daardoor de Vorderingen van de bewapening op beslissende wyze waren beïnvloed. De aanklager scheen er van overtuigd te zijn. (lat hij door zrin politiek.van zwak te en toegeeflijkheid, zooals in do aan klacht werd gezegd, de arbeiders had vergiftigd. Wel was hij aanhanger ge weest van het toetreden der communis ten tot het volksfront. Had hij zoo zeide Blum tegen het einde van zijn uiteenzettingen onder de moeilijke omstandigheden ten tyde van het over nemen der regeering geweld toegepast jegens de arbeiders, dan zou hij Frank rijk den burgeroorlog in gedreven heb ben. Het proces wordt heden voortgezet met het verhoor van den laatsten be klaagde, den legercontroleur. Jacomet. KORT NIEUWS Binnenland. De 54-Jarlge rijwielhersteller J. IT. Hart man uit Hsarlemruc-rmcor heelt zich wegens clandestiene slachting ran tientallen achn- peu voor den eoonomischen rechter tc Haar lem le verantwoorden gehad. Men koester de reeds lang verdenking tegen hem. maar hij gedroeg zich steeds uitermate braaf. HU gaf de opsporingsambtenaren zelfs vaak aanwijzingen, om clandestiene slachters te pakken. Nu kan hij gedurende negen maan den over zijn zonden nadenken. Vorig najaar werden Oldenz&al en om geving onveilig gemaakt door een Jeugdige dievenbende, welke zich gespecialiseerd had op diefstal van schoenen, haver, rwv". kof fie. ijzeren balken en wat dier. meer ::|J. Te gen de jongens werden gevangenlasttraffcn van zeven tot drie maanden gcclecht. De man achter de schermen, dn expediteur S.. hoorde een Jaar tegen zich euchen. Een z<<- tal helers kreeg flinke geldboeten. Op den Lunteronsche'Ac,:-Valk»chetreg ls gisteren do Harderwijker var. V. te?e:i een auto van de wssècher'.j Oelrln uit Ede gereden en :n zorgwefckenden toestand naar het academisch ziekenhuis to Utrecht over gebracht. Do autobestuurder heeft geen schuld, van V. was door de gladheid van den weg zijn stuur kwyc goraakb

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 3