H. J. Woudenberg leider van het Ned. Arbeidsfront Mussert spreekt tot de Nederl, arbeiders Zes arbeidsgemeenschappen in ons volk N.A.F. niet gebonden een politieke partij aan AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1942 5 VERVOLG VAN PAG. 1. De Iotsbeslissing van Europa Want tharis bestaat er geen twijfel, dat wij, Europeanen, voor de beslis sing slaan ofwel een - i^ieuwe gemeen schap te vormen, waarin allen naar de mate van hun énergie en van hun bijdrage ten algeineenen nutte hun welvaart vinden of nadat het de mocratische kapitalisme de situatie voldoende had voorbereid voortaan bij voortzetting van het onwrikbare bolsjewistische streven naar ontrech- ting van de menschen tot hulplooze slaven, uitroeiing van millioenen cul tuurdragers en afschaffing van alle cultureele grondslagen, die als dui zendjarig erfdeel aan onze volken hun innerlijke- waarde hebben gegeven, als een verdierlijkte verpauperde men- schenmassa over te blijven, die wordt gedirigeerd door een joodsche parasi taire laag. Deze Iotsbeslissing vermag geen Europeaan te ontgaan, want in dit conflict bestaat er voor niemand een uitzonderingspositie, gebaseerd op rijk dommen buiten onze eigen machts sfeer, daar deze in tijden van nood immers onbereikbaar zijn. Deze worsteling en haar namelooze offers in het beste bloed, hebben slechts dan zin, als na afloop van dezen strijd om Europa in Europa een orde is be vochten en wordt in stand gehouden, die den actieven volken van dit we relddeel en zijn arbeiders van hand en hoofd de vrijheid van den kapita- listischen dwang en daarmée de waar digheid van den arbeid als den hoog- sten waardemeter van den mensch te ruggeeft. Het is duidelijk, dat deze inzichten niet terstond voor allen toegankelijk 'zijn. Het is eveneens duidelijk, dat de weg. juist naar deze gemeenschappe lijke welvaart uit de gemeenschap vair den arbeid leidt, over moeilijk heden en ontberingen op zeer groote schaal. Bovenal staat evenwel de inzet van het leven en de offervaardigheid der jeugd van Europa en vooral van Duitschland,die in gevechten en on der omstandigheden van ongeloofe- lijke hardheid, de hoogste goederen van het avondland verdedigt, en uit de slagen in het oosten van Europa "zijn betere toekomst mee terug zal nemen. Derhalve is het ook duidelijk, dat Europa geheel zijn militaire en econo mische kracht voor dezen strijd om het bestaan op het spel heeft te zet ten. Ongeacht een zeker gebrek aan inzicht, dat nog hier en daar bestaat en de ontberingen, die eveneens nood zakelijkerwijs uit dezen strijd moeten voortvloeien, is het thans de diepste verplichting zich in te spannen en te werken voor het voortbestaan en de orde van Europa. Indien het werkende volk zich aan gordt ter vervulling van deze verplich ting, dan is het oogenblik gekomen om den grondslag te leggen voor de nieuwe sociale orde, waarop het ge bouw der toekomst kan worden be trokken. Dan kunnen ook niet instellingen, nog dateerend uit een overwonnen tijd en behoorend by een reactionnaire, separatistische gesteldheid, die geen rekening heeft gehouden met de ont wikkeling en in tijd van nood even eens heeft gefaald, de leiding op zich nemen. De taak van het Arbeidsfront „Ik heb dan ook, na het advies, vooral van mijn Nederlandsche me dewerkers, besloten, op den dag van heden het Nederlandsche Ar beidsfront op te richten". Dit arbeidsfront heeft tot taak de werkende Nederlanders op te voeden in den zin der bcdrijfsgemeenschap tot wederzijdsch begrip voor hun econo mische belangen en ter verzekering van den arbeidsv'rede, bij de vorming van de sociaal-politieke toestanden mee te werken, zijn leden te advisee- ren en te vertegenwoordigen en boven dien de instellingen op te richten en in stand te houden, die dienen tot be vrediging van de cultureele behoeften der Nederlandsche werkers en tot in standhouding en bevordering yan hun prestatievermogen. In het bijzonder zal het Nederland sche Arbeidsfront deze taak, die be staat in het geven van leiding en in de behartiging van belangen niet slechts te vervullen hebben jegens de in Ne derland in het bedrijfsleven werkza me Nederlanders, maar vooral in den grootsten omvang jegens alle Neder landers, die by de gemeenschappelij ke inspanning van onze Europeesche krachten ook buiten Nederland wer ken. Want juist de behartiging van de - belangen dezer Nederlanders is de menschelijke noodzakelijke aanvulling van hun momenteele edonQmische werkzaamheden buiten het vaderland. De samenvatting van alle sociaal- politieke werkzaamheden, die tot dusver volgens de uiteenloopendste belangen en geestesrichtingen wa ren versplinterd, tot een front der werkers gebiedt ook, dat de pres taties der afzonderlijke leden van de thans over te nemen bonden en vakvereenigingen doorhet Neder landsche Arbeidsfront worden er kend op voorwaarde, dat deze prestatie intusschen niet is gestaakt. Om de in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders te stai'nen, zal het ar beidsfront er zich bijzonder op moeten toeleggen hun bekwaamheden dusdanig te ontwikkelen dat geheel het Europee sche economische gebied hun openstaat. Hiertoe behoort vooral de beheersching van een gemeenschappelijke taak. Als zoodanig zal in midden en Noord Euro pa vooral de Duitsche taal in aanmert king komen. De taak der commissie. „De taak, die u," vervolgde spr., zich richtende tot den heer Woudenberg, „met uw medewerkers op u neemt, is zwaar. U hebt een werk te volbrengen dat in zijn veelomvattende, fundamen- teele beteekenis op het gebied van den werkenden mensch in Nederland zonder voorbeeld is. Derhalve moet u daarvoor eerst het begrip van ieder afzonderlijk wakker maken. U zult vooral te strij den hebben met de moeilijkheid, dat het levenspeil van breede lagen door de ontberingen, die deze wereldoorlog ver scherpt door de tegen de burgerbevol king van het vasteland gerichte Engel- sche blokkade, veroorzaakt, gevoelige beperkingen ondergaat, op het oogen blik, waarop u voor de werkende bevol king treedt als verkondiger van een nieuwe orde. „Ik meen evenwel, dat de Nederland sche arbeider nuchter en zakelyk ge noeg is om het onvermijdelijke te be- g rij pen van een situatie, die moet wor den beschouwd als een strijd en der halve een tijd van opoffering voor een betere toekomst, waarbij het essenticele van deze toekomst daarin bestaat, dat de arbeid en dus ook de arbeider niet meer mag worden beschouwd als voor werp van economische calculatie, dus gewoonweg als handelsartikel, maar als waardevolste en derhalve waardigste uiting van de persoonlijkheid en de be drijfsleider zich geplaatst mag weten in de gemeenschap van zijn bedrijf, dat zijn ter wille van het algemeen aan vaarde grootere plichten met grootere rechten vergeldt om hem zoo een ware nationale verantwoordelijkheid te vcr- leenen. Ook zullen de Nederlandsche arbei ders zich kunnen voorhouden, dat thans reeds enkele honderdduizenden aan werk zijn gekomen en dat voortaan in toenemende mate alle werkkamera den aan werk zullen* komen, dus niet meer hopeloos op den aalmoes der dersteuning zijn aangewezen, doch als actieve menschen de waarde der eigen persoonlijkheid hebben hervonden en de mogelijkheid tot hoopvoller toe komstplannen zullen vinden. Naar een nieu en welvaart. orde „Zij staan voor een taak, waarvan de vervulling zal stuiten op alle krachten, die met verbeten taaiheid de grondsla gen van een ineenstortend tijdperk i dedigen, daar zij door deze verdediging tevens hun eigen zoowel economisch als ook geestelijk bestaan willen redden. Ik weet evenwel, dat het als alle Nederlan ders, die open staan voor de teekencn van den huidigen tijd, niet op persoon lijke erkenning aankomt, maar dat gij als Nederlandsche patnottcn slechts zijt vervuld van dien eenen wil uw Ne derlandsche volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschap pelijke welvaart voor Europa en dezen weg voor dit volk te veroveren. De rede maakte op alle aanwezigen en in het bijzonder op de arbeiders, die daar stonden als vertegenwoordigers van hun arbeidskameraden, diepen in druk. Een zware, maar zeer mooie taak De heer H. J. Woudenberg trad ver volgens naar voren en dankte den Rijks commissaris voor zijn instructieve rede, waarin volkomen duidelijk is geschetst, welk een groote en zware taak spreker wacht, een taak echter, welke zeer mooi is, hetgeen hem sterkt in zijn overtui ging, dat hü er tegen opgewassen zal zijn. Van dit oogenblik af zal er in ver sterkte mate naar worden gestreefd, de Nederlanders in de Europeesche ruim te de plaats te doen innemen, welke zij verdienen. De heer Woudenberg gaf ten slotte den Rijkscommissaris de verzekering, dat ook zijn medewerkers alles zouden doen om te arbeiden in den door den Rijkscommissaris geschelsten geest. De installatieplechtigheid was hier mee ten einde. (Vervolg van pag. 1.) Het moet toch een vreugde en een voldoening zijn voor allen, die op dit gebied werkzaam zijn, te weten welk een hooge roeping voor hen is wegge legd. Nu de groote nationale arbeidsge meenschap gevormd moet worden om onder nieuwe omstandigheden verder te gaan, zullerf onnutte schotjes, uit poli tieke verdeeldheid ontstaan, moeten worden omvergehaald, dat is onvermij delijk. Laten zij, die voornemens zijn niet meer mede te werken, bedenken dat zij hun eigen roeping in den steek laten, dat zij ons volk schade toebren gen en dat zij later daarvan diep berouw zullen hebben. Ik begrijp, dat velen nog niet ten volle vertrouwen kunnen, dat de toekomst beter zal zijn dan het he den. De feiten zullen moeten spreken. Over een paar jaar zal het geheele volk de resultaten moeten kunnerr zien. Werkers op het front van de volks gezondheid en de sociale zorg, op u rust voor een groot gedeelte de verantwoor delijkheid voor de toekomst van uw volk. Wanneer gij uw plicht doet in het besef van de hoogheid van uw roeping, dan kunt gij veel verwerken, wat u nu nog hindert. Onderwijs en cultuur. De vierde groote arbeidsgemeenschap is die van opvoeding en onderwijs. Al len, van de jongste bewaarschoolonder wijzeres tot den oudsten professor, van den gymnastiekonderwijzer tot de lei dinggevende personen in de lichamelijke opvoeding, protestant of katholiek of buiten kerkelijk verband staande, niet tegenstaande hun verscheidenheid, niet tegenstaande onderling gekrakeel, zijn zij Nederlandsche werkers, die het Ne derlandsche jonge volk voor het leven geschikt moeten maken en dienten gevolge een hooge roeping te vervullen hebben en een verantwoordelijkheid dragen, die niemand hun kan of wil af nemen. De noodzakelijke eenheid, om dat het gaat om de jeugd van één volk, behoeft hier geenszins het karakter van staatsabsolutisme aan te nemen. Ik ge loof aan den groeienden tf-il tot samen werking van alle zich hun verantwoor delijkheid bewuste kerkers op het ge bied van onderwijs en opvoeding. De kunstenaars. De vijfde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dragers van de Nederlandsche cultuur: schrijvers, dich ters, denkers, schilders, beeldhouwers, architecten, tooneelkunstenaars, zan gers en allen, die weten hun roeping te hebben op cultureel terrein. Ons cultu reel verleden als volk was meer dan groot, het was grootsch. Het heden mag gezien worden. De toekomst moet een nieuw hoogtepunt vormen. Wanneer een geheel volk straks achter zijn kunste naar staat dan zullen de kunstenaars zich niet meer eenzaam voelen, dan zul len zy. gedragen door hun volk, aan hun volk het beste en het hoogste ge ven, wat God als mogelijkheid in hem gelegd heeft en wat zij zelve door inge spannen arbeid hebben ontwikkeld. Een lui en ingebeeld kunstenaar is 'n niets nut en een idioot. Een hardwerkend, worstelend, zijn kleinheid in zijn grootheid beseffend kunstenaar is een eave Gods voor zijn volk. Als zoodanig dient hij te worden gerespecteerd, maar voor alles in de gelegenheid te worden gesteld om zich te ontplooien als wer ker in dienst van zijn volk. De zesde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dienaren van den staat, de ambtenaren en de politie en voorts door hen, die bij h-sc rechts wezen zijn. De staat is geen doel maar middel. Doel is het welzijn van het volk en daartoe is onontbeerlijk een krachtige, goed georganiseerde staat. I waarvan de dienaren gevormd worden door menschen, die een groote mate van gemeenschapsgevoel hebben, die dus socialist zijn. Werkers in staat, pro vincie of gemeente: hel is geenszins de bedoeling om u uit uw arbeid te stoe ten, omdat gij geen nationaal-socialist zyt of u daarvan niet bewust zijt. Plichtsgetrouwe werkers, die nationaal- socialistisch waren, werden door do de mocratie uit hun ambt ontzet, van Geel kerken, graaf d'Ansembourg en ik wa ren de eerste slachtoffers. Wij hebben ondervonden wat dit beteekont en wij willen dit dus waarlijk niet aan ande ren aandoen. Een sterke nat.-soc. staat. De toekomst van ons volk eischt echter, ook al zien dit velen nog niet in, een sterken nationaal-socia- listischen staat, dieopgenomen moet kunnen worden in een bond van Germaansche nationaal-socia- listische staten. Zij, die in overheids dienst zijn en daaraan niet willen mede doen, daarvan ben ik zeker, zullen hun plaats moeten ruimen, maar zij, die loyaal hun plicht doen, hoe moeilijk het hun ook is, zij be wijzen ons volk in dezen moeilijken overgangstijd groote diensten, waar voor wij hen heden op den dag van den arbeid willen danken van gan- schcr harte. Nieuwe orde geen schuld aan ontbering. Arbeiders van Nederland. Gy zult be grepen hebben, dat het onze socialisti sche taak is om in ons volk als kern te bouwen een groote werkgemeenschap van alle Nederlandsche arbeiders van hoog tot laag. Om te produceeren zijn grondstoffen en arbeidskrachten noo- dig. Wij zijn arm aan grondstoffen! de or ganisatie van den arbeid hebben wij zelf echter in de hand. Daaraan begin nen wij reeds nu. Door dien arbeid zul len wij nieuwe welvaart moeten schep pen. Wij richten onze krachten op het zelfde doel. De wagen van het Neder? landsche volk is vastgeloopen in de modder, de verantwoordelijken-ziin er van door. Het is logisch, dat nu wij den wagen er weer uit moeten halen, wij met zoo dwaas zullen zijn om ieder te laten trekken aan den kant, dien hij wil. Wij zullen allen aan denzclfden kant gaan trekken en wel aan den voor kant. Ik begrijp volkomen, dat het leven voor honderdduizenden nu uiterst moei lijk is, dat het noodzakelijke dikwiils ontbeerd wordt, maar het is bewust on waarheidsprekend dit te schuiven op rekening varxde z.g. nieuwe orde. Euro pa en dus ook ons land is in een oorlog op leven en dood gewikkeld tegen de Sovjet-kolos in het Oosten cn de kaoi- tahstische kolos in het Westen. Deze worsteling eischt ontzaglijke of fers aan goed en bloed. Maar ik heb het onwrikbare geloof, dat Europa zal winnen. Een nieuw Europa. Uit de worsteling van dezen tijd ont staat een nieuw Europa van socialisti sche volkeren, waarin de werkers als volwaardige volksgenooten, ja als kern der natie zullen worden gerespecteerd en dientengevolge hun rechtvaardig aandeel zullen krijgen in de welvaart van ons volk. Zooals uit den schijndood van den winter het jonge leven ont waakt is, zoo zal, naar mi.in heilige overtuiging de ellende van dezen tijd worden opgevolgd door een toekomst, die groot en schoon kan zijn. mits wij inzien, dat wij met elkander als ar beidskameraden ons daarvoor moeten inzetten J WOUDENGERG IN HET CONCERTGEBOUW. In een feestelijke bijeenkomst in hel Concertgebouw te Amsterdam is gister avond op plechtige wijze de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront herdacht. Tal van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten woonden de bijeenkomst bij. De leider van het N.A.F., de heer K. J. Woudenberg, die met hartelijke toejuichingen door de aanwezigen was begroet hield een boeiende redevoering, waarin hij er op wees, dat hetgeen hy geprofeteerd had en waarnaar velen hebben verlangd, wat door sommigen is gevreesd en wat de negativisten bij voorbaat hebben afgewezen, tot stand is gekomen n.l., het Nederland sche Arbeidsfront. Het is wel geen toeval aldus spr. en in elk geval is het van symbo lische beteekenis, dat dit op den eer sten Mei geschiedt. De eerste Mei is sedert het jaar 1839, dus ongeveer 50 jaar achtereen een hoogtijdag ge weest voor de socialistische arbeiders beweging, een dag, niet van feest, maar een dag van strijd, een dag van bezinning, op den feilen klassenstrijd, dk den arbeider door een harte- loi - kapitalisme werd opgedrongen. Voor ons is ook de eerste Mei de dag van het lentefeest, het feest van den arbeid. En wanneer de oorlogsomstandig heden ons beperkingen opleggen, ook bij de viering van dit belangrijke feest, dan is het toch van groote sym bolische beteekenis, dat de schrede na;r het. socialisme van de daad: de vorming van een -gemeenschap voor all- werkers in Nederland op dezen da^ kan worden gedaan. En zooals in de natuur de eerste Mei een hoopvolle belofte is, van nieuwen groei, van nieuwe levenskracht, zoo is ook de grondvesting van het Nederlandsche Arbeidsfront een belofte voor nieuw geluk door vernieuwde volkskracht. Het Nederlandsche Arbeidsfront is by besluit van den Rijkscommissaris tot stand gekomen en ik ben daarvan tot leider benoemd. Op den 15en Juli 1940 werd ik be noemd tot pommissaris van het N.V.V. Dit geschiedde omdat het N.V.V. als klas: enstrijdorganisatie geen instru ment der volksgemeenschap zou kun nen zijn en omdat het politiek verle den van de toenmalige leiding een posh eve Samenwerking in de groei ende Europeesche volksgemeenschap in den weg moest staan. Na iat het N.V.V. onder mijn leiding van marxistische of andere politieke invlc den was bevrijd, was er voor de unfessioneele vakbonden geen be- staa: meer. De werkers in den nationalen ar beid hebben geen antithese, hun kracht van de volksgemeenschap leeft slechts in eendracht en samenwerking. Wanneer wij er ernstig naar stre ven om de tegenstellingen tusschen werkgevers en werknemers weg te ne men en den arbeid in gemeenschap pelijk belang te. richten, dan is het ontoelaatbaar dat andere kunstmati,- gc- tegenstellingen van religieuzen of politieken aard in de bedrijven wor den gebracht, om te trachten langs dezen weg een voortdurende schei ding tusschen de werkers te bewerk stelligen. Daarom zijn dan ook het vorig jaar Juli de confessioneele vakbonden op geheven en de georganiseerde arbei ders in één organisatie gebracht. Klassenstrijd overbodig Het is echter «vanzelfsprekend, dat waar de gèest van den nieuwen tijd eischt, dat alle tegenstellingen in den arbeid en tusschen de arbeiders ver dwijnen moesten, zoo ver strekken, dat ook de werkgevers en werkne mers niet meer als twee tegenover eikaar staande onderhandelende^ par tijen konden blijven bestaan. Het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereeni gingen, als eenige Nederlandsche or ganisatie der werknemers nog net zijn cindvorm had gevonden. Daartoe moeten in dezen tijd orga nen worden geschapen, dje een gees- tesverandering kunnen bewerkstelli gen, waardoor de klassenstrijd over bodig wordt, de klassenstrijd, die thans meer dan ooit schadelijk is. Het Nog is het op 1 Mei 1942 winter in de harten van vele arbeiders, die niet gelooven kunnen aan een toe komst, waarin weer plaats zal zijn voor 'n gulle, hartelijke lach, waar in weer mogelijkheid zal zijn voor de aanschaffing van behoorlijke le vensmiddelen, kleeding en huisraad waarin blijmoedigheid zal zijn. Dit geloof heb ik wel. Het geloof en vertrouwen komen dat tenslotte al les terecht zal komen als wij :n harmonie met elkander onzen plicit willen doen. Uit den wil tot samen werking, tot elkander begrijpen, zal nieuw leven ontspruiten. Namens al onze volksgenooten, die in mij vertrouwen stellen, dank ik u. ar beiders \an Nederland vo>r al hetgeen gij in uw arbeid van net afgclooptn ar beidsjaar voor het Ned»i .andsche volk hebt gedaan. Voor mijzelvc vraag ik van u, dat gij nauwlettend zult willen 'oczien of ik aan het einde van mijn Ie ven door u erkend zal kunnen worden als de eerste arbeider van ons volk. De ze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlang te verdienen. Het Nederlandsche volk moet kun- I nen rekenen op zijn dragende kern: de I arbeiders. De plichtsgetrouwe onbeken- I de soldaten v:den arbeid. Zoo zeker als de hoog- van een volk bepaald wordt door ae kracht van het genie, zoo zeker wordt de sterkte van een volk cpaald door de kracht van de., arbeid. Deze kracht willen wij versterken uit .iefde voor volk en vaderland. zijn trouwens niet de arbeiders ge weest, die den klassenstrijd hebben- doen ontstaan. Dat was de bourgeoisie met haar liberaal kapitalistisch sy steem. Alle stemmen, die opgingen cn die wezen op de sociale onrechtvaar digheid, werden genegeerd. Het is dus begrijpelijk, en vanzelfsprekend, dat de onrechte arbeiders zich organiseer den en den strijd- aanbonden tegen de personen, die verbonden waren aan dit liberaal-kapitalistische systeem, dat tot zoo groote uitbuiting en ontrech- ting had geleid. De pioniers der arbeidersbeweging En wij allen, die thans tot het Ne derlandsche, Arbeidsfront zijn toegetre den, wij hebben respect voor die eer ste pioniers in dc arbeidersbeweging. Hun taak was niet gemakkelijk, zij werden miskend, geterroriseerd, ver guisd en zelfs werd broodroof op hen toegepast. Wij zullen dep fakkel, dien zij ont staken, verder dragen, niet om brand, en verderf te stichten, maar oln licht te brengen in de duisternis van deze dagen» De klassenstrijd werd veroorzaakt door een onmenschelijk kapitalistisch systeem en door kortzichtigheid van de werkgevers. Men kan het den ar beiders niet verwijten, dat zij gebruik maakten van dezelfde vrijheid, die de liberale werkgevers pripcipicel als leidende gedacjite voor de maatschap pelijke ontwikkeling hadden aanvaard en den hun opgedrongen klassenstrijd gingen voeren. Men kan echter den leiders der vak beweging wel verwijten, dat zij de teekenen des tijds niet hebben ver staan en hardnekkig bleven vasthou den aan allerlei vormen, die cloor de maatschappelijke ontwikkeling reed: lang waren achterhaald. De vakbondsbestuurders van alle kleur bleven hardnekkig verbonden aan een stelsel, dat zij zoogenaamd democratisch noemden, maar waarin zij volkomen waren vastgegroeid in het kapitalisme. De klassenstrijd, die flelaas onver mijdelijk was, was altijd een noodza kelijk kwaad. Hij bevorderde het so cialisme niet, hij hield het tegen. So cialisme immers is samenwerking, har monie. Arbeidskameraaöschap voor al le werkende menschen binnen één volk. De oude vormen van vakbonden, die den ouden geest bevatten, konden niet blijven bestaan. Men doet nu eenmaal geen nieuwe jonge wijn in oude lede ren zakken. Daartoe is dan nu het Ne derlandsche Arbeidsfront opgericht. De taak van het N.A.F. Wat is nu de taak van dit Neder landsche Arbeidsfront In de eerste plaats de behandeling, voorbereiding, bespreking, vormgeving, in alle sociaal-economische aangelegen heden. Dit onderdeel van de taak van het N.A.F. is verstrekkend en zal het werk zijn van de vroegere vakbonds bestuurders. Wat zij vroeger te dien opzichte deden in beperkte mate, in onderhandeling met werkgevers, of in contact-commissieé zal nu onder de gewijzigde omstandigheden in de ge leide economie bindenden krafcht krij gen door de organen van den Staat. Dit belooft binnen het kader der mo gelijkheden van loonen cn prijzen nieuwe mogelijkheden in .de loonpoli tiek. Het tweede deel van dc taak is de grondvesting van de bedrijfsgenjeen- schap. Het verheugende van dezen tijd is, dat de organisatie van alle werkers, het Nederlandsche Arbeidsfront, ten slotte in elk bedrijf vertegenwoordigd zal zijn. De organisatie beperkt zich niet tot onderhandelingen aan den top, maar begint van onderen in het bedrijf. Wat het Arbeidsfront zal beteeke- nen en welke invloed daar ten gunste van de werkers aan vastzit, kan blij ken uit het feit. dat ons volk moet le ven van den arbeid, van ongeveer drie ën een half millioen werkers, verdcc-lcl over meer dan 700.000 bedrijven en be drijfjes. Hiervan zijn -er ongeveer 8000 met vijftig en meer arbeiders. Wij kun nen dus aannemen, dat er op den duur ongeveer 10.000 vertrouwensmannen van het N.A.F. in Nederland hun ar beid in de bedrijven zullen verrichten met hun medewerkers zal dat aantal wel tot omstreeks 25 a 30.000 worden verhoogd. Dit zijn dan alle bclangelooze arbei ders aan de ideëelc taak van het N.A.F. Nog nooit is de mogelijkheid tot zelfwerkzaamheid aan eigen lot en eigen sociale positie zoo in handen van de belanghebbenden zelf gelegd. Ten derde: de rechtsbescherming. Ten vierde: de verhooging van de ar- beidsbekwaamheid, arbeidsproductivi teit en beroepsvorming-. Het Nederlandsche Arbeidsfront om vat den Nederlandschen werker van no zijn schooljaren tot aan den dood. Ten vijfde: de vorming van het cultu- reele leven door de gemeensehaps-orga- nisatie „Vreugde en Arbeid Ook hierbij zal het in liet bijzonder aankomen op de zelfwerkzaamheid, Al les wat de levensvreugde van den wer ker en zijn gezin kan vergrooten zal den werker worden geboden. Wie lid kur.nen zijn. Ie behoeften mede to werken dus zeggen, dat ieder, die in drijfsleyen staat, de horlogen het Nederlandsche-Arboidsfron len in dc rechten, die het lidi: geeft. Generaal pardon. •en enkele Ncder- den buitengesloten Wie kunnen nu lid zijn van het Ne derlandsche arbeidsfront? Het is de ;aak van het Nederlandsche Arbeids front alle in het bedrijfsleven staande Nederlandsche arbeiders samen te vat ten en te verzorgen en hen tot weder zijdsch begrip van hun maatschappelij ke belangen te brengen, alsmede hen sociaal en cultureel op te voeden en tot HOl'-ZEE 1 1 bevrediging van de sociale en culturce- Zoo gezien kan geen landsche werker worden en omdat het gaat om 1 die werkers, wordt er heden opnieuw een zeer ruim generaal pardon afg< kon- digd. Dat wil zeggen, dat diegenen, die vóór 15 Juli 1940 lid waren van eenige c:- kende vakorganisatie, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront tm-trc- den. alle rechten zullen hebber, die bij dc reglementen van het Arbeidsfront zijn omschreven en dat de jaren, dat zij lid van hun vakbond waren, by dc be rekening van die rechten zullen mede tellen. Het Nederlandsche Arbeidsfront vervult een door den Staat officieel op gelegde taak. Het is niettemin geen Staatsinstelling, die va a boven af aller lei regelingen dwingend oplegt. Hiir- vonn tot stand worden gebr.-oh:. die Het lidmaatschap blijft vrijwillig. Het is nu wel zonneklaar, dal het doel door dwang van bovenaf nimmer ka.i worden bereikt. De Staat zou den worker con ver plicht lidmaatschap kunnen opleggen. Wat werd dan bereikt? Niet meer don een gedwongen betaling der lidmaat schapsbijdrage. Het goot eeliter om per soonlijke toewijding yan ieder werkend volksgenoot aan de groote zaak. Alleen in die bedrijven, waar het meerendecl der werkers deze liit voilé overtuiging betoont, kan hot Nederlandsche Ar beidsfront iets van beteekenis bereiken en kan de bedrijfsgcmeenschap lot volle ontplooiing komen. Daarom is het lid maatschap van hei Nederlandsche Ar beidsfront vrijwillig en blijft iedere dwang achterwege. Viel politiek gebonden. Uit deze redeneering wordt hei. ook duidelijk, dat het Nederlandsche Ar beidsfront niet gebonden is- aan eenige politieke partij, Jk zelf br-n N.S.B.-er en draag de overtuiging, dat zonder natio- naal-socialismc en de beweging, waarin dit belichaamd is. Nederland geen toe komst heeft. Dit ligt echter geheel ge scheiden van de taak, die de werkende menschen in Nederland voor zich heb ben. die gericht is op de welvaart cride sociale verhoudingen. De geweldige strijd, die- nu op dc we reld heersclit, laat den Nederlandschen mensch nu eenmaal geen keus. Hij staat voor de noodzakelijkheid, hoe zijn ge dachten ook geweest mogen ziin om als nuchtere reëelc mensch te willen, dat Europa in dezen strijd niet ondergaat. Wie wil en wensbht, dat de verbon den Europeesche legers, waarvan het grootste gedeelte gevormd wordt door de Duitschers. aan de Oostzijde hun strijd verliezen, is een zelfmoordenaar en wenscht den ondergang van Europa en van zijn volk. En zoo is het omgekeerd, ieder die zijn volk en zijn land lief heeft, moet willen, dat Europa .ongedeerd. dus zege vierend door dezen strijd komt. Hij moet niet alleen dit willen, zoo besloot de heer Woudenberg, mam* moet daaraan ook daadwerkelijk medewer ken en wel door le helpen dc kapitalis tische maatschappij «m te vormen tot een socialistische. Dit kan niet anders dap door een gemeenschapsorganisatie. die uitmondt in de bearyfsgemcen- schappon en die thans is opgericht: h e t Nederlandsche Arbeidsfront. ITALIAANSCn I.EGERBF.RICnT. WEDEROM PANTSERAANVAL BIJ MELIKI AFGESLAGEN Het Italiaanse),, wecrmachlbcricht van gisteren luidt: ten tegen' onze linies ten' Oosten van Mekili werd met beslistheid afgeslagen. De vijand liet verscheidene gevangenen in onze handen, terwijl enkele dooden op het slagveld achterbleven. Duitsche jagers schoten een Welling ton neer en staken een ander vliegtuig op den grond in brand. Benghazi word gebombardeerd door Engelsche vlieg tuigen, die in het geheel geen schade aan de installaties veroorzaakten, noch slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Overdag en des nachts werden door vliegtuigformaties van de as aanvallen ondernomen op Malta, boven welk eiland een Spitfire werd vernield. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op Kreta. Er worden geen verliezen gemeld. Legerbericht van Donderdag. Het G98e v.eermachtóbericht van Don derdag luidt: Aan liet front van Cyrenaica leven dige activiteitvan onze verkennings patrouilles, die door den hevigen ghibli belemmerd werd. Onze vliegtuigen vielen met succes dc haven van Tobroek aan en beschoten met machinegeweren concentraties van vijandelijke voertuigen ten westen van de vesting. "Een Curtiss werd door Duit sche jagers neergehaald. Sterke Italiaansche en Duitsche vlieg tuigformaties ondernamen herhaalde bombardementen op Malta, waardoor groote verwoestingen werden aange richt. Een verkenningsvliegtuig van dc ko ninklijke marine, dat een convooi in hei centrale deel van de Middcllandsche Zeer escorteerde sloeg met succes een aanval af van drie Brltsche Blenheims, •van ■erd i ligd. is rnet drie 1 op zijn basis teruggekeerd. ■erd bc-

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 5