t Jeugdherbergen AMERSFOORTSCHE COURANT— DONDER-DAQ 7 MEI 1942 Ned. Arbeidsfront HUWELIJKSUITKEERDiG AAN VROUWELIJKE LEDEN Dc Centrale përsdienst van het N.A.F. meldt; ..Wat gebeurt er met de contri butie, die ik nu jaar aan jaar heb be taald?" Ziedaar een vraag, die menig vrouwelijk lid zichzelf in het verleden heeft gesteld, op het oogenblik, dat zij in het huwelijk trad. Thans kan het Nederlandsehe Arbeidsfront op deze vraag edn bevredigend antwoord geven. Een antwoord, dat cr toe mee kan wer ken de welvaart van dc werkers te ver- hoogen, doordat in geval van huwelijk aan de vrouwelijke leden een uitkse- r;r.g wordt gedaan, die gebaseerd is op de in den loop van de jaren betaalde contributies. Aan de contributies wordt dan ook zoodoende een bijzondere waarde verleend, omdat voor de vrou welijke leden zoodoende als het ware een spaarfonds wordt gevormd, waaruit zij na de beroepswerkzaamheden te hebben beëindigd om een taak als huis vrouw te gaan vervullen, een bruids schat krijgen uitgekeerd. Belangrijk is hierbij, dat het recht op deze uitkecring reeds na vijf jaar on afgebroken lidmaatschap ontstaat. Met een minimumuitkeering van 20. overeenkomende met het vijftienvoud van de vierwekelijksche minimum contributie- Na zeven jaar wordt dit een som, overeenkomend met achttien maal de vierweke! 'ksche contributie, na acht jaar 21 maal. na negen jaar 24 maal en na tien jaar de maximale ultkeering, ge lijk aan 25 maal hel viervoud van de weekconlributie. Hieruit volgt tevens, dat de uitkee- rlng hooger is, naarmate meer contri butie werd betaald. Op grond hiervan varieoren de uit te keeren bedragen van 20 tot 180 per geval. Het is niet te veel gezegd, wanneer we beweren, dat het Nederlandsehe Arbeidsfront, met deze uitkeering als afscheidsgeschenk voor de huwende vrouwelijke leden een daad verriéht. die verder reikt dan de grenzen van het eigenlijke organisalie- werk, maar daardoor ook geheel in overeenstemming is met de gedachte van het NederlandSche Arbeidsfront de werkers ten alle tijde hulp en bijstand te verzekeren. Uitkeering bij geboorte. De Centrale persdienst van het N.A.F. deelt verder mede, dat de arbeidscon tractanten in dienst van het Departe ment van Landbouw en Visscherij in afwachting van een nadere regeling bij geboorte van eert klr.d in hun gezin aanspraak kunnen maken op een uit keering van, 55.—. Aan deze regeling is terugwerkende kracht verleend van 1 November 1041 af. de datpm du3. dat een overeenkom stige bepaling in de Ziektewet werd op genomen. CIRCULATIE VAN PASMUNT. Dc wnd. Secretaris-generaal van het Departement van Financiën deelt ons mede. dat in verband met het feit, dat in den laatsten tijd voldoende pasmunt van de nieuwe modellen is gereed ge komen ter vootziening in de behoefte aan dit ruilmiddel, een tekort aan klem geld zich niet behoeft voor te doen, Indien op sommige plaatsen een te kort aan pasmunt mocht worden gecon stateerd, kunnen klachten daaromtrent worden gericht tot don waarnemend thesaurier-generaal bij het Departe ment van Financiën te 's Gravenhage, Kneuterdijk 22. DE EERSTE TOMATEN IN HET WESTLAND Op de veiling te 's-Gravenzande zijn de eerste tomaten van dit jaar aange voerd. Er werd 28 cent per stuk voor betaald. DE DIERENTUIN PRIJSVRAAG EEN GROOT SUCCES In Januari j.l. heeft, naar toen is mee gedeeld, de afdceling Ontspanning en cultuur van het Departement v. Volks voorlichting en Kunsten oen prijsvraag uitgeschreven om te komen tot een grootere ontwikkeling van het dieren tuinwezen, dat als een uitnemende cul- tureele volksontspanning wordt be schouwd. In de eerste plaats werd ge vraagd, op welke wijze de volksont spanning door middel van dierentuinen en dierenparken op hooger peil gebracht kan worden en in de tweede plaats aan welke eischen ^lez.e tuinen en parken dan dienen te voldoen. De beantwoording heeft voor ieder opengestaan, doch de antwoorden moes ten naamloos worden ingezonden. Oor spronkelijk waren er vier prijzen uit geloofd, maar het groote aantal ant woorden en vooral ook de kwaliteit daarvan hebben het hoofd der genoem de afdeeling. de heer Marius van Lok horst, aanleiding gegeven, er nog een prijs bij te voegen, zoodat er nu twee vierde prijzen zijn. Het aantal antwoor den bedraagt namelijk 181. Ze kwamen uit de meest velschillende kringen van het volk en wefden zoowel door des kundigen als door Ieeken ingezonden. De heer van Lokhorst deed zich bij de beoordeeling bijstaan door drie ad viseurs, namelijk dc heeren Iï. v. Poel geest te Leiderdorp, vice-voorzitter van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, dr. J. H. Schuurmana Stek hoven jr. te Utrecht, bioloog en G. Jos- seling de Jong, die veel ervaring heeft opgedaan als temmer en kenner van het dierentuin wezen, deze heeren heb ben geheel onafhankelijk van elkaar ge adviseerd. Op grond van deze adviezen zijn de volgende prijzen toegekend: le prijs f 100.J. Voorwinde te Rotterdam, 2e prijs: J. K. Ph. Scheld te Apeldoorn, 2e mevrouw M. ElkhuysenNelck te Hillegersberg. terwijl de beide vierde prijzen ten deel vielen aan de hoeren C. van Doorn te Rotterdam en H. H. .Noels van Wageningen, wonende le Lido di Roma in Italië. De aard van de antwoorden is zeer uiteenloopend geweest. Een betrekke lijk groot getal moet bepaald als waar devol worden aangemerkt, zoodal de heer van Lokhorst besloot nog een twin tigtal premiën uit te reiken in den vorm van boekwerken, betrekking heb bende op het dierenleven. Voorts zal binnen korten tijd over deze prijsvraag nog een radiogesprek worden uitgezon den, zoodat men er dan meer over zal kunnen hooren. De uitreiking van de prijzen zal plaats hebben op het Departement, vermoede lijk in het begin van Juni. Zooals men ziet. is deze prijsvraag een groot succes beschoren geweest. De verschillende denkbeelden zullen aan de directies der dierentuinen en parken worden verstrekt en het ligt dan aan haar, of zij er voordeel uit zullen 'trek ken. Terecht hebben alle inzenders in gezien, dat dierentuinen en -parken een belangrijk middel zijn voor de cultu- reele ontspanning von 'n volk in al zijn lagen. De inzenders, zijn het er allen over eens, dat op het gebied der ex ploitatie verbetering mogelijk is en dat vooral het contact met het publiek nog wel te wenschen overlaat. Kindje in tobbe verdronken. Gis termiddag is het tweejarig meisje var de familie H. te Bingclrade in een met water gevulde waschtobbe geraakt. Hoewel geneeskundige hulp spoedig ter plaatse was, slaagde men er niet in de levensgeesten van de kleine weer op te wekken. Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen Sluit zich aan als lid bij den Neder- landschen Volks dienst. Öndanks het kille weer der afgeloopen dagen is de Betuwe in bloei gekomen. Twee rijk beladen boomen op een beschut plekje, waar de zon haar kracht heeft doen gelden Pax Holland-De Haan m De Paaschprijsvraag van den Ned. Omroep BEVREDIGENDE DEELNEMING. De persdienst van den Ned. Om roep meldt: In Februari van dit jaar werd een ,..ijsvraae uitgeschreven, waaraan iedereen kon deelnemen. De inzenders moesten een zoo nauwkeurig mogelijke omschrijving geven van de uit hun woongebied bekende min of meer alge meen in toepassing gebrachte Paasch- gebruiken. met tvneorende benamingen en de oorspronkelijke beteekenis hier van. Het blijkt, dat de prijsvraag in elk opzicht aan haar doel beantwoord heeft. Uit alle doelen van het land kwamen de inzendingen binnen en zij hebben een bevredigend resultaat op geleverd. Een deel van de binnengekomen stof kon reeds direct in het Paaschprogram- ma verwerkt worden en beantwoordde dus onmiddellijk aan het gestelde doel. Hetgeen overbleef zal geordend worden om het volgend jaar de samenstellers van de Paaschuitzendingen van dienst te zijn. Daar vooral op het platteland nog vele Paaschgebruiken in eere zijn. zou men meenen dat de Nederlandsehe Om roep van de stedelingen geen inzendin gen heeft ontvangen. Het tegengestelde is echter waar. Uit steden als Amster dam. Rotterdam en Den Haag ontving de afdeeling Land en Volk van den Nederlandschen Omroep uitvoerige Paaschbeschrijvingen. die er van ge tuigen hoe de buurtbewoners daar in innige gemeenschap nog een halve eeuw geleden het leven kleur gaven met dezelfde zinnebeeldige genoegens, die 't erfdeel der vaderen opleverden. Inderdaad is het verschil tusschen stad en dorp niet zoo groot als en het veelal heeft, doen voorkomen. De prijswinnaars. In do rubriek „Luisterspelen" waren dc prijswinnaars Eerste prijs: 50.mej. H. Tuin te Am sterdam met ,,Op de hoeve van de Kloezes" Tweede prijs 40.Jan van Vronesteyn te Arnhem met. ..Het feest der vuren". Derde prijs ƒ35.G. Lugtenberg te Hil versum met „Twente viert Paschen". Vierde prijs 30.C. Hoekstra te KI006- terliuia in Groningen met „Paoskc". Een eervolle vermelding en 10.ontvin gen Jan van Aifcn te Broek op Langendljk met „De Stootte van de Bcsuin" en Karei van Dorp uit Haastrecht met „Van vnstel- avond tot Paschen". In do rubriek „Voordrachten, geschikt voor uitzending" waren de prijswinnaars Eerste prys /30.Tom Vos uit Meppel met de voordracht „Oe wl'J bl'J oes Pnoscn vieren". Tweede prijs ƒ25.A. H. G. Weustlnk uit Ootmarsum met ..MerkwaardIgo Paasch gebruiken in het Saksische sagenlnnd Twen te. o.a. het vlöggelen te Ootmarsum en het Panschtaksleepen te Denekamp". Derde prijs ƒ20.mevr. Ch. van Leeu- wen-Sulchetzberg uit Den Haag met „Hoe viert Nederland Paschen. het feest der Op standing?" Vierde prijs ƒ20.J. Veenstra uit Jub- bega. Friesland, met „Palmpaasoh, het feest der lente". Een eervolle vermelding en vijf gulden verwierven: K. J. van der Velden uit Eind hoven niet ..Paaschfeestherlnnerlngen van een oud-Amsterdammer" en P. J. Zonxulter uit Gouda niet „Voorjaarsfeeststralen". In de ruoriek .Beschrijving ven levende voorjaarsgebruiken" waren de winnaars: Eerste prijs ƒ25,A. Huizing uit Bul- nen, Drenthe, met ..Paosken, Drontsohe Poasgebroek'n op de Hondsrug". Tweede prijs ƒ20.R. Houwlnk uit Lel den met „Paaschfcest en zijn gebruiken". Derde prijs 15.L. J. de Buck uit Sas von Gent. Zceuwsch-Vlaandefon. met „De diepere beteekenis der „Paaschc" volksge bruiken". Vierde prijs 10.—: A. Mulder uit Norg met „Hoe de Paaschbulte dn Diever Ebout worde". Eervolle vermeldingen en vijf gulden ont vingen: J. van Rlel uit Assendelft met „Jeugdherinneringen over de Paaschkermis in Hoorn". M. Knoop uit Deventer met „De Deventer PInksterkroon" en G. Elhorst uit Hilversum met „Het Paaschfeest to Kam- Vleeschverkoop Maandags en Dinsdags OP ZIEKENBONNEN EN TVEHRMACHTSM ARKEN. In de Vee- en vleeschverordening '42 is vastgelegd het verbod tot het verkoo- pen en afleveren van vleesch, vleesch- waren en gerechten, waarin vleesch is verwerkt, aan de verbruikers op de da gen Maandag en Dinsdag. Behalve dat in deze verordening reeds een ontheffing van het verbod wordt gegeven voor zoover het betreft verkoo- pen en afleveren ter plaatse van dc af levering voor onmiddellijk gebruik (dus in restaurants, e. d.), opent de verorde ning tevens de mogelijkheid van ver dere ontheffing door de bedrijfsorgani satie voor vee en vleesch. In het op Woènsdag 6'Mei 1042 schenen Voedselvoorzieningsblad is op genomen een besluit van deze bedrijfs organisatie, waarin van de ontheffings mogelijkheid gebruik is geifiaakt tot het toestaan van verkoopen en afleveren door den kleinhandel tegen het in ont vangst nemen van andere soorten dis tributiebescheiden dan de genummerde bonnen, van de levensmiddelenkaart. Dat zijn voornamelijk zgn. Wehrmachts- marken en ziekenbonnen. De niéuwe ontheffing staat tevens toe verkoop en aflevering op genoemde dagen van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch (over de vrij bank) en van gesterili seerd vleesch. en evacuatie De Ned. Jeugdherbergcentrale schrijft ons: De groote beteekenis, die een uitge breid net van goede jeugdherbergen voor onze volksgemeenschap heeft, kan van verschillende zijden belicht worden. Het jeugdherbergwerk heeft, zooveel verschillende kanten en evenzoovele waarden, dat men met een opsomming daarvan kolommen zou kunnen vullen. Denken wij slechts aan het feit, dat alleen de jeugdherbergen het uiteinde lijk mogelijk zal maken, op groote schaal jongens en meisjes uit de groo te steden van de natuur en de fris- sche buitenlucht te doen genieten. Denken wij er verder aan, dat het „trekken" de zelfstandigheid -bevordert en een gezindheid kweekt, die van het grootste belang is, nu de toekomst van ons land naar een generatie vraagt, die het warme plekje bij de haard durft verlaten om in verre streken een nieuw bestaan op te bouwen. En vergeten wij vooral niet. dat het de jeugdherbergen zijn, die de basis vor men, waarop een hoogere eenheid ge bouwd kan worden, een eenheid niet al leen tusschen de standen en groepce- ringen ih ons volk, maar ook de hoo gere eenheid van de volkeren onderling in het toekomstige Europa. In de jeugdherbergen slaapt de Fries naast den Vlaming en brengen de meisjes hit Amsterdam straks den avond door met de jongens uit Sudetenland: in de jeugdherbergen wordt de eenheid en de kameraadschap van 'de Europeesche jeugd gesmeed en'dit al lean is reeds een reden voor volk en staat om zoo veel mogelijk van deze kostelijke hui zen te bouwen. De groote waarde, die de jeugdher bergen voor de gezondheid en de rao- reele verheffing van onze jeugd heb ben. wordt thans hoe langer hoe meer en in steeds breeder kringen ingezien. Op de onschatbare economische en so ciale beteekenis, die een uitgebreid net van jeugdherbergen voor den Staat kan hebben, werd echter tot nog toe te weinig in het licht gesteld. De evacuatie van de kinderen uit Rotterdam en uit andere getroffen ge bieden heeft moeilijke problemen op geworpen. Deze vraagstukken zouden iieel wat gemakkelijker opgelost zijn gewordenindien de betreffende autori teiten hadden kunnen beschikken over ren aantal goed ingerichte jeugdher bergen. In een behoorlijkejeugdherberg gebouwd volgens de eischen, zooals die ihans door de N.J.H.C. gesteld worden, •Kunnen ruim 200 kinderen op de meest •gerieflijke wijze voor onbepaalden tijd worden ondergebracht. En inderdaad ook een van onze jeugdherbergen, nl. ■ie „Heemhoeve" te Ernst voor dit doel j'ia gebruik genomen. In Duitschland heeft men bij de eva cuatie van de jeugd uit de gebieden, lie a3n bomaanvallen bloot gesteld .varen, eveneens op groote schaal van ■le jeugdherbergen gebruik gemaakt. Deze geheele „Kinderlandverschic- omg" was in handen gelegd van het Iverbond van jeugdherbergen, zoodat ,ne staat dus ten volle profiit trok van ^en bestaande, perfecte organisatie, die n vredestijd op geheel andere doelein- fen gericht was. maar die in oorlogs led van de allergrootste beteekenis zoor de volksweerbaarheid bleek te 7Niet alleen bij de onderbrenging van anderen uit streken, die door het oar- ógsgeweld bedreigd worden, maar ook jij de huisvesting van slachtoffers van overstroomingen of andere natuur rampen, kunnen de jeugdherbergen rioote diensten bewijzen. In het alge neen kan dus vastgesteld worden, dat bij een uitgebreid en behoorlijk inge richt net van jeugdherbergen te allen :fide duizend volksgenooten op eenvou- fige en doeltreffende wijzen zijn onder te brengen. Het jeugdherbergwerk is dus uit dit oogpunt alleen reeds van de allergrootste beteekenis voor onze volksgemeenschap en verdient in de iqekomst den steun van de overheid. KORT. NIEUWS Doodelijk arbeidsongeval. Gister morgen heeft aan de baan te Rotter dam een doodelijk arbeidsongeval plaats gehad. De 16-jarige arbeider A Everse, wilde een heipaal, die van 2ên wagen dreigde te glijden, tegen- icuden. Hij kon het gevaarte niet hou den en werd ernstig in' den nek ge- ifoffen. Na aankomst in het zieken- rqiis aan den Coolsingel bleek het sjpehtoffer te zijn overleden. Spoorwegdiefstallen. De recher- :fte van de N.S. heeft te Leiden we- ièrom een goeden slag geslagen. Daar iet bekend was, dat herhaaldelijk aederen uit de wagons verdwenen, Vjerd dezer dagen ingegrepen en met sücces. Gearresteerd werden zes per sonen. waaronder e^n heler. Bij huis- meking werden nog diverse goederen. i|s graan, sigaren, sigaretten, zeep en Mnserven gevonden. De verdachten lebben bekend. Inbraak in hulppostkantoor. In- wekers zijn 's nachts het hulppostkan- :oor aan den nieuwen Haagdijk te Sreda binnengedrongen. Gebleken is, i at de postzegelvoorraad grootendeels as verdwenen, Voorts werd eenig eingeld gestolen. In totaal bedraagt aarde van het gestolene onge ler ƒ400. FEUILLETON DE DOODSBLOEM Mijmerend li-;: ik weggezonken in mijn lagen ruststoel bij den haard. Mij- mé,'ir.d" staar ik naar den glanzend en \vp-t "t.:i dc koperen schemerlamp. DronmV;.: beluister ik de kleine gelui- «<*n on»V.: heen, het ritselende kraken vVi dl Y'ndenmand, als Mahler zich vJrieM. h\t bedachtzame, precise lik ken van n< Klok. het zwakke rommelen vso verschuivende anthraciet in den haard. Vanuit de verre hoofdstraat zweeft een vreemde galm van oen autohoorn .■vermoeid mijn kamer binnen. Ik ben aan hei einde van mijn dag taak. Ik rust. Mijn lichaam rust. Maar mijn geest toovert onder het stille, omfloerste lamplicht een aarze lend leven, vage gedaanten en loome wendingen. Totdal voor mijn starende oogen de gestalten verwerkelijken, het rythrne versnelt en als een gruwelijke dreum een droeve beeldenstoet door het lamplicht trekt. Sluipende gestalten, tecdere gebaren, grijnzende maskers, kussende lippen. In toenemende vaart doemen de voortjagende beelden voor mij op en dansen en.slierten in een dui- zcling-wekkendcn wirwar in het rond, (ot zij als flitsende cirkels \v<jewentolen in cvn razefiden draaikolk vaYUvuur en bloed.... Hijgend richt ik me op en zie uit het verwarde beeldenkluwen opeens het strakke, houten gelaat van mijn vriend Stroedel verrijzen als eet» sphinx uit een wervelenden zandstonn. Mijn vriend Hcinrich Stroedel, de Houten Korwar Ik kijk hem dezen wonderlijken avond recht in de grocn-lichtende oogen en ik voel, dat ik niet rusten mèg, zoolang ik niet heb neergeschreven, wat Stroedel deed voor mij en wat hij deed voor de samenleving. Hier zit ik nu en schrijf HOOFDSTUK I De Houten Korwar. Het was in den zomer van het jaar 1913. dat ik aan de Rijks-universiteit te Leiden mijn artsdiploma verwierf. Zes lange jaren was ik aan mijn stu dieboeken gekluisterd geweest als een slaaf aan een galei. Vier lange jaren was ik eiken morgen in een dwaasont- sluimige vaart het ouderlijk huis uitge stormd en was ik in -het sullige stoom - trammetje naar het Haagsche station geschommeld, om mijzelf daar over.te laden in den lawaaiïgen trein naar de grijze academiestad. Twee lange jaren was ik daarna de gelukkige bewoner HE ART1KSLEH BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN Waarom niet? Duitschland heeft zich als touristen- land een internationale faam verwor ven. Schoone landschappen en een gastvrije bevolking oefenden een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit op vreemdelingen uit alle landen. Het nieuwe sociale Duitschland van dezen tijd is even rijk aan land- schapsschoon en even gastvrij als het oude, waar de bevoorrechten der aarde hun vacanties plachten door te bren gen. Alleen het heeft een ander maat schappelijk aangezicht verkregen. Meer clan ooit is het een land van den arbeid. De tijd van'luxe voor de weinigen en nood voor de velen is voor bij. Er is overvloed van arbeid voor allen en iedere werker kijgt de waar- doering, waarop hij recht heeft. Zijn sociale rechten zijn in de nieuwe ar- beidsorde veilig, verankerd. Waarom zoudt gii dit nieuwe Duitsch land niet leeren kennen? Het biedt U werk op gunstige voor waarden en het zorgt er veor dat iede re werker in een sfeer van goede kame raadschap wordt opgenomen. Vraagt eens inlichtingen bij het Ge westelijk Arbeidsburcaux of hun bij kantoren. PHYSISCEE THERAPIE EN MASSAGE Voortaan aan vergunning gebonden. Krachtens besluit van den Secretaris generaal van het Departement van So ciale Zaken zal met ingang van een nog nader te bepalen tijdstip het als bedrijf toepassen van technische handgrepen op het mensehelijk lichaam, het daarbij of afzonderlijk als bedrijf gebruiken van nader te duiden toestellen en instru menten, alsmede het als bedrijf ver strekken van hulpmiddelen, een en an der met het oogmerk aan een tekort of een gebrek van een orgaan of een ander deel van het mensehelijk lichaam tege moet te komen, alleen geoorloofd zijn aan degenen, die hiervoor een rechts geldig bewijs van bevoegdheid hebben verkregen. Houders van zulk een be wijs zijn tevens gerechtigd een titel te voeren en een herkenningsschild te ge bruiken. De tijdstippen, waarop dit besluit voor de onderscheidene groepen van be langhebbenden in werking treedt, zul len nog nader door den Secretaris-gene raal worden vastgesteld. Zij, die behooren tot een groep van personen, waarvoor het besluit in wer king is getreden en hun werkzaam heden willen blijven uitoefenen, moe ten, binnen vier weken na de inwer kingtreding, een verzoek bij den Secre taris-generaal van het Departement van Sociale Zaken indienen,- teneinde de hiervoor vereischte bevoegdheid te ver krijgen. Zij mogen hun werkzaamheden blijven uitoefenen, zoolang op dit ver zoek nog geen beslissing is genomen. PERUAANSCHE PRESIDENT IN V.S. De Peruaansche president, Prado. is gisteren met een gevolg van dertien personen, in Miami aangekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. SPORTNIEUWS VOETBAL. WEDSTRIJDEN VAN H.V.C. I EN H.V.C. n Naar wij vernemen 18 voor Zondag a.s. in- gelaschfc do promille-degradatiewedstrijd HV.C. 2—Stormvogel» 2. Deze wedstrijd vangt aan 2.30 uur. Daarna, om vijf uur. wordt gespeeld H.V.C. 1Watergraafsmeer. KOMEN DE PROMOTIE-COMPETITIES OP TIJD KLAAR In verband met het gesloten en de zeer langdurige rustperiode rijst de vraag of de promotie-competitie op tijd afgewerkt kan zijn. In district III levert deze vraag geen moeilijkHeden op, doclv in het Zuiden (district IV) is de gang van zaken niet zoo eenvoudig; omdat daar de zes clubs in twee groepen zijn ingedeeld. Daar zal de hekkesluiter op extra dagen moe ten spelen, wil zij op tijd klaar zijn, want er zijn zes speeldagen vereischt voor de vier promotiewedstrijden en de twee wedstrijden tusschen de groeps winnaars. De Zaterdag voor Pinksteren kan gebruikt worden, maar verder moet er nog een weekdag aan te pas komen. In District I kan men Zondag begin nen en dan valt het einde, zonder ge bruikmaking van den Hemelvaartsdag, precies op 14 Juni. In District II kan de winnaar van U.V.V.Velox op Hemel vaartsdag tegen .'t Gooi spelen, waarna eventueel op Zondag 17 Mei de return- wedstrijd kan plaats vinden, In ieder geval kan met een beetje goeden wil de competitie en alles wat er aan vastzit op üjd worden afge werkt. Zoo noodig zouden competitieresten. die toch niet meer van belang zijn, kun nen vervallen. SCHAKEN SCHAAKTOURNOOI IN „MONOPOLE". Het tournool, dat de Boester Schaakclub volgende weck organiseert, belooft een groot succes te worden. Behalve do Eeregróep van zes: Dr. Max Euwe, Hans Kmoch, c.szijn er voor de zes kampen al meer dan 30 inschrijvingen, hoe wel do inschrijving eerst Vrijdag in do voor avond sluit. Voor de groepen van 4. dio Woensdag ea Donderdag spelen, is het aantal de 60 ge passeerd, terwijl nog tot Donderdagmorgen Ingeschreven kan worden. RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 8 MEI 1942. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muz. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram.muz. 7.45 Oohtendgymn. 7.55 Gram. muz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Grnm.muz, 9.15 Voor do huisvrouw. 9.20 Gram.muz. 10.00 Ensemble Joan Lancé cn solisten <opn.). Afa intermezzo: Pinnosoll. 11.00 Voor de kleuters. 11 20 Ensemblo Francis Kcth. 12.00 Theo üden Mosman en zijn dansorkest en gram. muz. 12.40 Almanak 12.43 BNO: Nleuws- en econ- brr. 13.00 Productieslag. 13.15 Ge- raid van Krevelen en zijn orkest en gram. muz. 16 00 Cyclus: „Het Onze Vader". 16 20 Zang, viola en gamba cn clavcclmhel. 17.00 Gram.muz. 17.15 BNO: Nieuws-, econ- en beursber. 17.30 Voor do Jeugd. 17 45 Gram. muz. 18.00 Sportwetenswaardigheden. 18,20 Gram.muz. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nleuwsber. 19 00 BNO: Blnnenlandsch econ. praatje. 19.10 Grain - mui-, 19 30 Otto Hendriks en zijn orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, (lie over een lijnverbinding met do studio beschikken). 20.15 Musette orkest en soliste. 20.45 ..Landelijke Rust", luisterspel. 21.00 Or gel en hot ensemble Ombaeh. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Leidende staatslie den schrijven. 22.1024.00 Gram.muz. Hilversum II, 301,5 M. C.458.15 Zie Hllv. I. 8.15 Gram.muzlek 9 00 Orkest Malando en solist (opn.). 9 45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel concert. 10.40 Klankbeeldcnrceks „Zoo I» Katwijk". 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Gra- mofoonmuz. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13 00 Tus schen de bedrijven, gevarieerd programma. 15.00 Voor do vrouw. 15.45 Amablle-.Scxte» cn pianospel. 16.45 Voor do Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Melodlsten, solist en Klaver Drie met pianobegeleiding. 18 15 De Heeren van der Aa en Boom, zaken lieden aan het woord. XII. 18.30 Reportage. 18.45 Omroeporkest en solist. 19.30 BNO: Nleuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.5<? BNO: De Jordaner vertelt over sociale noo- deu. 20.00 BNO: Ehgeischo uitzending: „Hol lands political aspects" (Voor do Radio-Oen-' trales: Gram.muz.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over, een lijnverbin ding met do studio beschikken). 20.15 Zang met planobegeleiding' cn gram.muzlek. 20.50 Gram.muz. 2100 Boekbespreking, 21.15 Gra- mofoonmuz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.0522.10 Avondwijding. WIJ VRAGEN CW AANDACHT VOOR: Reportage. In de r»eks „Het gordijn gaat open" geeft K. van Heusden van 18.30 —18.45 uur vla Hilversum II een fllmrepor- tago over de film „Brliderleln Fein", welke U •geïnspireerd op het leven van den dichter Ferdinand Ralmund en waarin oa. optre den Hans Holt, Hermann Thimig, Marte Ha- rell, Paul Hörblger (regie H. Thimig). Gesproken woord. Van 16.4517.16 uur Hilversum II hoort u een cabaretprogramma voor de Jeugd „Do vrooUJke strafregel". Godsdienstige uitzendingen: 10 0010.15 uur Hilversum II Morgenwijding. 16.00— 16.20 uur Hilversum I eerste lesing uit dett cyclus „Het Onze Vader" door ds. G. Barger, te Heukelom. 22 05—-22.10 uur Hilversum It Avondwijding. weost van een reeks miezige studen- uikatners, was ik in triestige joligheid Oor ltrakende Weensche stoeltjes ge- tst en had in grimmige wraak wan- t iltige Boheemsche beeldjes tot gruis rbrijzeld. Het slot was een eerzame opsluiting n een paar maanden in het ovcrvloe- igestoffeerde voorkamertje van een aven stucadoor in een naar ontbin- nde vlsch riekende zijstraat te Sche ningen, waar ik gelaten zat te wach- :i op het voorgeschreven aantal kunst- érlossingen, die me van tijd tot tijd aar dompige alcoofdonkerten dreven, lik had op het eind het beklemmende -jvoel, dat de tieele menschenwereld in on nietig spuelkommetje werd verduft 0 gesmoord. Mijn weerstand brak, tot- rat ten langen leste het artsexamen, dat 4 in de koortshitte van een keelaan- loening aflegde,'de bevrijding bracht.. Het was eveneens in het jaar 1913, Jat de volken van Griekenland, Servië, Roemenië, Boelgarije en Montenegro, die zich in den loop der 19e eeuw met bovenmenschelijke krachtsinspanning hadden losgerukt uit den ijzeren greep van het machtige Turksche Rijk, teza men stroomden om het door de vele bloedige oorlogen uitgemergelde, fel- gehate Sultanaat ter neder te slaan. De Turk. dife eenmaal heel Europa met schrik vervulde en doordrong tot voor de poorten van Weenen, worstelde in het jaar 1913 als de Zieke Man vruchte loos. doch met verbeten woede tegen de bruisende kracht van de herlevende- Bal kanvolken. die zich met een schrik- kelijken heldenmoed in het vuur van den Klcin-Aziaat stortten. Gruwelijk waren de verliezen in de gelederen van de verbonden volken; de hospitalen, de scholen en de schouw burgen werden tot in de gangen en op de zolders gevuld met gewonden, voor wier afgrijselijke verminkingen het zoo dringend noodzakelijke chirurgische in grijpen meestal achterwege bleef door een jammerlijk fekort aan geschoolde hulp. Met stokkenden adem, maar met een jagenden drang naar sensatie, las men in die dagen de verhalen over de gru welijke gebeurtenissen, die hun jaren lange voortzetting zouden vinden in den woestcn wereldbrand van 1914. Ook ik greep in die dagen met ver langen naar de dagbladen, gevuld met de ontstellende telcgrammenreeksen, want voor mij was de sensatie een vol strekt onontbeerlijk tegenwicht gewor den voor 'den dompigen druk, die mij aan het einde van mijn studie tijd ver sufte en beklemmende. (Wordt vervólgd.)

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2