Aardappelzorgen behoeven wij voor aanstaanden winter niet te hebben De particuliere banken van leening 2 AMERSFOORTSCHE COURANT— WOENSDAG22JULI 1942 Ook de vetvoorziening in 1943 is verzekerd BEDE VAN DEN DIR. GEN. VAN DEN LANDBOUW De directeur-generaal van den landbouw, de hoer G. J. Ruiter, heeft Dinsdagavond een radiorede gehouden, waarin hij op merkte, dat men thans weliswaar nog niet kan zeggen hoe het resultaat van de land bouwproductie 1942 zal worden, maar dat toch voor het komende jaar de volksvoe ding is veilig gesteld, waarvoor den boer •en woord van groote erkentelijkheid van Regecringswege toekomt. De heer Ruiter wees er op, dat boer en boerenbedrijf het fundament vormen van ons volksbestaan, waarvoor ook de consument waardeering dient te hebben. De veestapel' heeft in den winter van 1941 42 extra cischcn gesteld nan dc vee voeding. De tuinbouw heeft door koude en sneeuw eveneens geleden. Akker- en wei- debouw lieten de gevolgen van dezen pool- wintcr zien in uitwintenng en late ontwik keling van het plantenbestand. Door den totalen inzet van den boer voor zijn volk is hét hem echter gelukt orn de bezwaren van den feilen winter te overwinnen. Een zwak punt is dc veehouderij. Een zwak punt vormt do veehouderij, daar de nog steeds te groote veestapel aan de voedorproductie clschen stelt, waaraan niet kan wórden voldaan. Zoo zal het tengevol ge van den vrijen aahfok van koekalveren noodzakelijk zijn ec-n groole hoeveelheid dezer dieren uit (ie markt te nemen. Dc veestapel werd echter niet verder be perkt dan lot 30"van normaal. De huidige vecsiapel maakt thans nog 84"/» uit van dien der vooroorlogsche jaren, waarbij het jong vee van jonger dan, een jaar zelfs een aan tal dieren omvat van meer dan 130°'» van die normale hoeveelheid. Daarmee is de fa bel van don zoo sterk gereduceerdcn rund- veer.. apel Voldoende weerlegd. Daartegen over staat, dat de te'groote veestapel niet kan worden gevoed. Van overheidswege zijn daarem maatregelen genomen om he'. over tollige jongvee uit de markt te nemen. Spr. zette de regeling uiteen, op welke wijze dit geschiedt en concludeerde aan de hand daarvan, dat dc eigen verantwoordelijkheid van den boer (die onder hel stelsel der crisisorganisaties volkomen verloren dreig de te gaan) opnieuw wordt gesterkt. Dat het met de veehouderij intusschen toch nog niet heelcm.ial in orde is. weet snr. oan hot Vooroorlogsche landbouwbeleid dn* den veehouder zijn verantwoordelijk heidsgevoel ontnam. Gezien de groote offers, die de boer thans brengt, sprak de directeur-generaal de hoop uit, dat deze inzet van den vee boer straks ook zijn afspiegeling mag vin- d cnin een melkprijs, die hem zijn bedrijf mogelijk maakt, hem cc-n redelijk levenson derhoud verschaft en hem daarbij tevens dringt in de richting van een zoo groot mo gelijke melkproductie. De inzet van don Nederlaiidschen veeboer zal niet vergeefseh zijn. daar zijn vee straks overal in het groote nieuwe Europa zal worden ge vraagd. Dc groenienvoorziening. TV h?'. r Ruiter ging vervolgens over tot bespreking van dc groentevoorziening, die tijdelijk iets te wcnschen heeft gelaten, wat men den tuinder echter niet mag verwijten, daar hij voor zware opgaven is gesteld, en niet opgewassen is tegen de ongunst der na tuur. Bovendien bedraagt de consumptie van groente in deze tijden meer dan het dubbele van het normale verbruik. Spr. heriimerdc verder aan de telers van kar'oloemen die 50°'» van hun bloementeelt hebben omgezet in groenteverbouw, aan de gemeenten, die parken en plantsoenen be stemden voor do teelt van voedingsgewas- KOFFIE HET MEEST GEROEMD TIJDELIJK UITSTEKEND SURROGAAT De Gruyter sen en aan de volkstuinders, die de voed selproductie op een paar honderdduizend tuinen krachtig hebben aangevat. Akker- en weidebouw. Ten aanzien van den akker- en weide-» bouw zeide de directeur-generaal van den landbouw, dat vooral dc barre winter de zaak dreigde te bederven, mede door ge brek aan materiaal en tekort aan kunst mest. Het grootste project was het scheur- plan 1941/1942, dat tevens een factor vormde voor de inkrimping der veehouderij. Daar tegenover stond de uitbreiding van het aan tal grasdrooginstallaties, waardoor voor honderden boeren de voederzorgen werden opgeheven, ook voor den komenden Win ter. Ook het aantal silo's is sinds 1940 mee-, dan verdubbeld en er zijn duizenden gier- kelders gebouwd. Het scheurplan is gelukt. Het groote scheurplan om honderddui zend h a. grasland om te leggen in bouw land is, hoewel niet alles precies volgens het plan ls verloopen, gelukt, niettegen staande de winter het scheuren hoeft be lemmerd en er schaarschte heerschte aan paarden, materiaal en pootgoed Ook op dit punt vroeg spr. waardcering van laag tot hoog voor dezen inzet, omdat hierdoor is gezorgd, dat onze voeding den komen den winter naar menschel ijkc berekening verzorgd zal zijn. De heev Ruiter stelde daartegenover den grooten tegenslag, dat het koolzaad groo- tendeels en het wintergraan voor een be- langrijk percentage is uitgewinterd, maar voegde daaraan toe. dat de tegenslag ten doele is opgeheven door verbouw van Wauw-maanzaad, ook al is de totale opper vlakte aan oliezaden te klein gebleven en de te verwachten olieproductie daardoor te klein om oen normaal velrantsoen te kun- -nen handhaven. Geen aardappelzorgen. Daartegenover staat een uitbreiding van de teelt van broodgraan (ongeveer 10%) en van aardappelen Deze laatste teelt was reeds het vorig jaar belangrijk gestegen tot een peil, dat. nog niet eerder was bereikt en dat 60% ligt boven de oppervlakte in 1940. Aardappelzorgen behoeven wc voor den komenden winter althans niet te 'hebben, aldus spr. Onvoorziene omstan digheden daargelaten, kan de bevol king een aardappelrantsoen ontvangen, dat zoo hoog is, dat distributie ervan overbodig zou zijn, indien andere fac toren daarvoor niet zouden blijven pleiten. Het nieuwe scheurplan. De directeur-generaal merkte voorts op, dal juist het vetrantsoen door de slechte Grasproductie (met als gevolg mindere melk- en melkvetproductie). Ie laag is ge worden, mede door vermindering van de graslandoppervlakte ten gevolge van het scheuren. Het vetrantsoen moet worden verhoogd met behoud van de broodgraan- en aardappelpositie. Er moot daarom op nieuw grasland worden Rescheurd (plm. 80.000 h.a.) en de teelt van oliezaad (kool-, raap- en blauwmaanzaad) uitgebreid (plm. 50.000 h.a.). Niettegenstaande de hooge eischen die daarbij aan den boer worden gesteld, durfde de heer Ruiter de verwachting uitspreken, dat ook het groote plan zal gelukken en aldus de voedselvoorziening, met name de vetvoorziening in 1943, wordt verzekerd. GETUIGEN GEZOCHT TEGEN OPLICHTERS De commissaris van politie te Apel doorn verzoekt hen, die door F. Schreurs wonende Radïumv/eg 18, te Apeldoorn, of diens handlangers of medeplichti gen zijn opgelicht, zoo spoedig moge-' lijk aangifte te doen aan het politie bureau te Apeldoorn. Deze oplichters bieden goederen (smokkelwaar) te koop aan, vragen contante betaling en verdwijnen met het geld zonder de goederen te leveren, Ook koopen zij smokkelwaar zondei' betaling. De Officier van Justitie te Zutfen garandeert straffeloosheid van bena- deelen, die in deze zaken betrokken zijn geweest en daarvan thans aan gifte zullen doen of daaromtrent in lichtingen zullen verschaffen. INWONENDE KINDEREN EN SOCIALE WETTEN Bij besluit van den Secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 October a.s. voor de toepassing van de Ongevallenwet, de Land- en Tuinbouw- ongevallcnwet, de Ziektewet en de In validiteitswet, zestienjarige en oudere inwonende eigen, aangetrouwde of stiefkinderen van den werkgever, die in diens onderneming werkzaam zijn, beschouwd worden als werkman, on derscheidenlijk arbeider, in den zin van vorengenoemde wetten. Terzake van valschheid in geschrifte heeft de Utreehtsche rechtbank den 24-jarigen accountant M. v. d. O. uit Utrecht veroordeeld tot een gevange nisstraf voor den tijd van één jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde een jaar gevangenis straf. Verdachte, die destijds als vertrou wensman van een weduwe optrad, heeft zonder haar goedkeuring of voorken nis eenige huizen voor haar verkocht door onder de akte van den notaris een valsche handteekening te plaatsen. Zoo doende „verkocht" verdachte twee hui zen, ieder voor 2500 gulden, en van het geld maakte hij goede sier. Hij trouw de den dag volgende op de ondertee- kening van de notarieele akte en kocht o.m. een ameublement van elf honderd gulden. Toen er menschen kwamen bij het woningbureau, dat de huizen had gekocht, verwees de directeur van het woningbureau de huurders naar de we duwe om den sleutel en zoo kwam de zaak van de valschheid in geschrifte uit. BOSCHBKSSENPLUK BIJ APELDOORN Hoewel er op de Veluwe belangrijk meer boschbessen zijn dan. het voriRe jaar, blij-, ven de aanvoeren bij de handelaren gerin ger dan toen. In hoofdzaak is dit een ge volg van den rechtstreekschcn verkoop van de plukkers aan de particulieren, waardoor zij een hoogeren prijs kunnen bedingen. Bovendien is het aantal plukkers, dat voor eigen gebruik de bessen inzamelt, grooter dan ooit te voren. De handelaren z.ijn overstelpt met bestel lingen. waaraan zij echter bij lange na niet kunnen voldoen. EEN KLEINIGHEID Dat was zoo de gift, die wij enkele; jaren geleden in de collectebussen lie ten vallen als wij op straat werden aan gehouden om te „offeren" voor een of ander liefdadig doel. Een kleinigheid, een dubbeltje, hoogstens een kwartje. Maar wij van het Verzorgingsfonds, wij vragen geen kleinigheid. Waar tvij uw medewerking voor vragen, is voor onze dappere strijders aan het Oostfront. De ze strijders, die daar vechten tegen de Sovjets, en die bereid zijn als het ipoet het hoogste offer te brengen, hebben er recht op, dat wij er ons niet van afma ken met een kleinigheid, maar ook in derdaad een offer brengen. Ons Verzor gingsfonds moet over groote bedragen kunnen beschikken, opdat iedere strij der geregeld zijn pakketten uit het va derland zal kunnen ontvangen. Daarom, geen kleinigheid, maar een flinke bijdrage op girorekening 432100, t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligersle gioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. De kerkvernielmg te Ede ELFJARIGE JONGENS HADDEN „DOMINEETJE" GESPEELD Dc daders van de in de vorige week gepleegde vernielingen in de Gerefor meerde Zuiderkerk te Ede zijn gepakt. Zij hadden zich zelf verraden. De da ders bleken twee elfjarige jongens te zijn, n.l. G. S. en J. A. v. d. D., beiden te Ede. Zij liepen met onderdeelen van de pijpen van het kerkorgel in hun zak, hetgeen de opmerkzaamheid hunner fa milieleden trok. Toen de bladen daarna het bericht der vernieling meldden, werd dezen alles duidelijk en stelden zij de politie van hun bevinding in ken- De jongens bekenden alles aan de po litie. Door een ingeworpen ruit waren zij de kerk binnengegaan, daarna had den zij den preekstoel beklommen en hadden zij op wat ruwe wijze „domi- neetje" gespeeld. Vervolgens hadden zij het orgel be zocht, waaruit zij 23 pijpen hadden ge nomen. Twee ervan hadden zij tot rin getjes versneden, enkele andere tot fluiten en de rest hadden zij in de kerk verspreid. Bij nader onderzoek beken den zij ook, dat zij den vorigen avond een inbraakje hadden gepleegd in de Aku, waar zij zich tabak, een zaklan taarn en sleutels hadden toegeëigend. Tegen de jongens is proces-verbaal opgemaakt. EXTRA-RANTSOENEN BIJ HUWELIJKSFEESTEN Bij huwelijksfeesten bestaat de mo gelijkheid, dat door de betreffende auto riteiten extra-rantsoenen worden toege wezen, deelt „Het Volk" mede. Deze exra-rantsoenen kunnen worden aangevraagd door menschen, die gaan trouwen en door hen, die hun 25-, 50-, 60- en 75-jarige bruiloft vieren. Voor andere feesten is het niet mogelijk. Men kan dan aanvragen: vleesch, bo ter, brood, suiker, koffiesurrogaat, ver snaperingen en rookartikelen. Ieder geval wordt afzonderlijk beke ken en behandeld. Het blijkt dus, dat de „distributie" bij feestelijke gelegen heden nog wel voor iets extra's wil zor gen.' ZESHONDERD GULDEN VERDWENEN Een groentehandelaar uit de Beetho- venstraat te Amsterdam had in een ka mertje, gelegen boven zijn winkel en dat uitsluitend vandaar uit toegankelijk is, 600 geborgen. Terwijl hij den ge- heelen dag in de zaak was, schijnt toch een insluiper kans gezien te hebben, het geld te stelen, althans toen de man 's avonds zijn zaak gesloten had en het geld wilde meenemen, bleek het ver dwenen te zijn. EEN EUVEL, DAT UITGEftOElD DIENT TE WORDEN. WOEKERRENTE SOMS TOT 60% De stadsbanken van leening zijn ook in onze dagen helaas nog «on misbaar. Deze instellingen zyn een noodzakelijk kwaad, zoolang wij nog in een overgangstijdperk le ven, want zij helpen den kleinen man aan contant geld tegen een matige rente, zonder dat hij zijn laatste voorwerpen van waarde, die voor hem onmisbaar zijn of waaraan hij gehecht is, behoeft te verkoopen. Zoo was het in het ver leden, toen in de zeventiende eeuw de Stadsbank van Leening te Am sterdam een -Europeesche vermaard heid genoot en zoo is het ook nu nog. In een werkelijk socialistische maatschappij zullen deze instellin gen geen bestaansrecht meer heb ben, doch thans kan de bank van leening voor velen een laatste uit komst zijn. Een uitkomst voor het gezin met een smplle beurs, getrof fen door ziekte of tegenslag, een uitkomst voor deh straatventer, die dringend verlegen zit om handels- geld of voor den kantoorbediende zonder werk.... Vooral in de groote steden,, waar de strijd om het bestaan zwaarder is dan op het platteland en de armoede veelal grooter, treffen wij nog vele gemeen telijke banken van leening aan: Am sterdam heeft zelfs verschillende filia len. In 1940 verstrekte de Stadsbank van Leening te Amsterdam meer dan twee millioen gulden aan voorschotten, waarvoor een gemiddelde rente van 12.5 werd gevraagd. Wel een bewijs, dat deze instelling nog altijd i'n een be hoefte voorziet. Doch naast dë stadsbanken van lee ningen bestaan er ook particuliere pandhuizen. Alleen in Amsterdam telt men er zeven, bijna allen in de volks buurten gelegen. Deze banken konden, dank zij de liberale Pandhuiswet van 1910 worden opgericht en eveneens ORDEN. dank zij deze liberale wet een rente vragen, welke gemiddeld bijna zestig procent bedraagt. Natuurlijk bevonden deze banken zich uitsluitend in handen van joden en al zijn ze thans geari- seerd, doordat de eerste bediende eige naar werd, zelfariseering noemt men zooiets, in de meeste gevallen trekken de oorspronkelijke bezitters nog altijd aan de touwtjes, al is het dan achter de schermen. Maar ook wanneer dit niet het geval zou zijn, dan nog moeten deze particuliere instellingen verdwij nen. Pandhuizen, die een woekerrente durven en kunnen vragen van bijna zestig procent 'sjaars, hooren in onze samenleving niet thuis! Het gaat bij particuliere banken om winst! Daarbij komt nog. dat zij de taak van de officieele stadsbanken van leenin gen. die min of meer als sociale instel lingen beschouwd kunnen worden, aan zienlijk verzwaren. De. stadsbanken van lecning immers hebben tot doel den beleener te helpen, vandaar ook, dat verschillende banken de terugbetaling vergemakkelijken door het uitgeven van spaarzegels. De beleensom mag dus niet te hoog zijn, doch voldoende om in de tijdelijke behoefte aan contant geld te kunnen voorzien. Vandaar, dat de stadsbank van leening meestal voor schotten verstrekt, welke maximaal 70 procent van de geschatte waarde van het pand bedragen. Bij de parti culiere banken van leening is het an ders. Hier gaat het in* de eerste plaats om winst, om geldbejag en daarom wordt, wanneer men ziet, dat de pand gever het pand niet zal kunnen of wil len missen, zooveel mogelijk voorschot gegeven. Hoe hooger het bedrag, des te grooter immers de rente. Ziet men ech ter, dat de kans bestaat, dat het pand niet meer ingelost zal worden, dan wordt zoo weinig mogelijk voorschot betaald. Deze praktijken, naast de woe kerrente, die tot zestig procent kan be dragen, kunnen in de huidige omstan digheden niet geduld worden. De parti culiere bank van leening. die immers parasiteert op de armsten onder onze bevolking, zooals eens de leenvrouw in dc Jordaan dit deed en soms in het ge heim nog doet, moet verdwijnen. EEN INBREKER ONDER HET STRO O In den laten avond van Zaterdag j.l. het liep tegen middernacht, hoorden eenige nachtwakers in de Boerensteeg te Amsterdam een alarminstallatie wer ken. Zij waarschuwden de .politie en spoedig bleek, dat het geluid uit het perceel van een tabaksfirma kwam. In tusschen was ook de omgeving afgezet en begon men met het doorzoeken van het bewuste pand, waar weliswaar een gat in het dak werd gevonden, doch geen inbreker te zien was. Na zorgvuldig speuren kwam ten slotte in een twee huizen verder gele gen paardenstal een man te voorschijn, die zich daar onder het stroo had ver borgen. Hoewel de man die de poging tot inbraak toegaf beweerde, dat hij nog niet in de tabaksopslagplaats was door gedrongen. worden daaruit toch 35 pak jes shag vermist. De politie vermoedt dan ook, dat de man nog medeplichtigen heeft gehad, die nog' tijdig hebben weten te ontko- KUNST EN LETTERED DRUK BEZOEK AAN HET „HUIS DER DUITSCHE KUNST" Dc groote „Duitsche kunsttentoonstel ling 1942". die te-München in het „Huis der Duitsche kunst" wordt gehouden, heeft van stonde af aan groote aantrek kingskracht uitgeoefend op het publiek. Het aantal bezoekers heeft na 16 dagen reeds de 100.000 overschreden, terwijl er een buitengewoon groote belangstel ling bestaat om te koopen. In dienzelf den tijd heeft men rond 300 kunstwer ken gekocht, die een waarde vertegen woordigen van meer dan 2 millioen rijksmark. WILLEM SAAL HERDACHT Maandag was het 25 jaar geleden, dat op 49-jarigen leeftijd Willem Saai te Hoorn overleed, die zich als leider van het Wognumsche Zangkoor, Jakob Kwast, een grooten naam heeft ver worven. Dit zangkoor, dat bekend werd onder den naam van „De Wognum- mers", oorspronkelijk een vereeniging zooals er zoo vele zijn ten plattelande, verhief zich weldra tot een zoo hoog peil, dat niet alleen tallooze concerten o.m. in de groote steden van ons land werden gegeven, doch ook tournée's naar het buitenland werden onderno men. waarbij het optreden te Berlijn wel een der hoogtepunten was. In een plechtigen wijdingsdienst, eergisteren in de Ned. Herv. kerk te Wognum ge houden, is de 25ste sterfdag van Wil lem Saai op piëteitvolle wijze herdacht. Dc herdenkingsrede werc^ uitgesproken door ds. Baudet van Benningbroek, die in treffende bewoordingen de beteeke- nis van deze eenvoudige figuur schet ste. De herdenking droeg een bijzonder karakter door het optreden van het kerkkoor uit Wognums zangkoor onder leiding van Dirk Saai, die als zoon van Willem Saai het werk van zijn vader na diens dood heeft voortgezet en den ker kdijken koorzang in zijn gemeente heeft weten te handhaven op opmerke lijke hoogte. Aan den voet van hét borstbeeld van Willem Saai. opgericht voor het gebouw der Ned. Herv. kerk, had men een krans gelegd. Landbouw en Veeteelt SCHEUREN VAN GRASLAND De oppervlakte grasland, welke in mijn ambtsgebied moet worden gescheurd, over treft' aanmerkelijk die welke in den vori gen winter werd opgelegd. Aangezien in de bouwstreken, zoowel op het zand als op de klei, de meeste landbou wers 15 20% van hun graslandareaal van 1941 hebben geploegd, zal de oppervlakte, welke hier nog kan worden opgelegd, slechts beperkt zijn. Voorloopig is_ de be doeling om haar tot tenminste 25% uit te breiden. Wie niet scheurde, moet dus op 25% of meer rekenen, wie 15% scheurde op 10% of meer. Inmiddels zal moeten blijken of het percentage hooger moet worden ge steld dan 25%. De oppervlakte, welke langs dezen weg kan worden verkregen, is echter lang niet voldoende. Wij zullen dus in de gemeenten, waar veel scheurbaar land voorkomt, ook al moeten ze tot de weidestreken worden gerekend, eveneens een flinke scheurplicht geven. Ik denk daarbij o.a. aan de kleigronden en de gemengde gronden in het gebied van den IJssel, den Ouden Rijn, de Vecht, het Gein, den Angstel enz. Het is mij bekend, dat voor de boeren In deze streken de bezwaren niet gering zijn. Gebrek aan paarden en materieel en erva ring züllen echter geen reden zijn om vrij stelling of vermindering te verleenen. Wel zal dezerzijds zoo goed mogelijk getracht worden om hulp te verschaffen, zoowel met raad als met daad. Wij zullen trachten vóór 1 September I9<!2 aan alle belanghebbenden mede te deelen hoeveel land zij moeten scheuren. Men moet er op rekenen, dat de aanslag zal tegen vallen. Gelukkig bestaat voor de grondge bruikers in Utrecht en Noord-Holland vóór 20 Augustus gelegenheid om de scheur plicht over te dragen aan het Bureau Aard- appelverbouw te Arnhem, dat voor het ge bruik van den grond incl. de scheurpremie 500.op zeer goede gronden 600.zal betalen. Wie dus tegen het zelf verbouwen opziet, doet verstandig zich tot genoemd Bureau te wenden. Aangezien dit Bureau prijs stelt op flinke complexen, verdient het aanbeveling, dat de landbouwers onderling overleggen op welke wijze het mogelijk is om gezamenlijk flinke stukken op te geven, waarbij zoonoodig overdracht van scheur plicht kan worden aangevraagd. De Producliecommissaris. Dr. C. K. VAN DA ALEN. MEN REIZE NIET OP ZATERDAGMIDDAG In verband met de overstelpen de drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan over belast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Ve luwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein No. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein No. 1509). Aan hen, die absoluut Zater dagsmiddags moeten reizen wordt aangeraden van de speciale „sei- zoentreinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacantie- spreiding, reeds van 4 Juli af ih dienst gesteld zyn. Voor de an dere reizigers verdient het aan beveling te trachten Zaterdags middags vóór 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Zondags wor de bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur ge reisd, echter niet na 19 uur. Bus- sen rijden er zooals bekend Zon dags niet. Reikt uw zwakkeren volksge- nooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst! Een half jaar hinderlijke hoofdpijn itbrtft, d „Gedurende 'n b»lf jaar leed ik aan voortdurende hin derlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ruitje». Reed* na konen tijd waren de pijnen gebed verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw-en hoofdpijn helpen de Oraaltjes ran bet Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trioer»! Agentuur, HaiseukeSa S7J, AmitmJam RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 23 JULI 1942 Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muz. 6.50 Ochtendgymn. 7.0u B.N.O.: Nieuwsber. 7.J5 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 B.N.O.: Nieuwsber. 8.15 Gram.muz. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en so liste (opn.) 10.00 Gram.muz. 10.30 Piano- voordr. 11.00 Radio Vacantieschool. 11.20 Zang, piano en gram.muz. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Klaas van Beek en zijn orkest en gram.muz. 14.00 Het groote Omroeporkest. 15.00 Zang en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Zondag 22 van den Heidólbergsehen Catechismus" en gew. muziek, (opn.) 16.30 Ensemble Willy Kok. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursfaer. 17.30 Bertus van Dinteren ea zijn orkest. 18.00 Causerie over kaatsen. 18.15 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.45 B.N.C.: Nieuwsber. 18.55 B.N.O. De wereld- meening uit vreemde kranten. 19.05 Gram. muz. 19.15 Omroepsymphonic-orkest en so list. 20.15 Componistenspiege). 20.30 Omroep- symphonie-orkest. 21.15 Zang en piano. 21.45 B.N.O.Nieuwsber. 22.00 Gram.muz. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22.1524.00 Zie Hilversum I. Hilversum n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum 8.15 Gewijde muziek (gr.) 8.45 Gram.muz. 10.00 Morgen wijding 10.15 Gram.muz. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Sylvestre Trio. 12.00 De Melo- disten en soliste. 12 45 B.N.O.; Nieuws- en. zakelijke ber. 13.00 Landstandskwartier. 13.15 Gram.muz. 13.45 Voordracht 14 00 Or kest Malando, solist en gram.muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobege leiding. 16.00 Amusementsorkest (opn.) 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 „Varia", ge varieerd programma. 18.30 „Midden-Ameri- ka", lc-zlng. 18.45 Gram muz. 19.00 Hier W.A. 19.15 Gram.muz. 19.30 B.N.O.: Nieuwsber. 19.40 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Otto Hendriks en zijn orkest. Als intermezzo. Reportage. 21.00 „Brandende kwesties", causerie. 21.15 Orgelconcert en zang. 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15-24.00 Zie Hilver sum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOB: Ernstige muziek. Het Omroep Sympho- nleorkest o.l.v. Leo Ruygrok, concerteert om 19.15 uur over den zender Hilv. I, met wer ken van Gretry-P. Mottl, Grleg, Blzet en Chabrier. Do solist van dezen avond. Gerard Mulder, vertolkt het vioolconcert in es van W. A. Mozart. FEUILLETON DE DOODSBLOEM 64. door dr. H. WANING Toen ik den voortuin inliep om Siroertcl tegemoet te gaan, verscheen hij me als een onheilsprofeet. Zijn toch al niet innepiend gelaat droeg de spo ren van eenir.e doorwaakte nachten en zijn oogon. die diep in hun kassen la gen, staarden mij aan, alsof zij van ach ter een masker gluurden. Ik liep hem tegemoet. Hij sprak het eerst Waar is dc girl. Zij <s niet thuis. Waar is zij. is zy hier Groote God. Lisa Ik had niet meer aan haar gedacht. Ik mee.idc zeker, dat zij naar huis was gegaan. Is zij niet thuis? l^aar kan ze zyn? Een afschuwelijke onzekerheid vlam de in me op en zonder verder antwoord af te wachten, liep ik nu ten derden male door den achtertuin naar de wo ning von Lisa. Ik was te veel met de gewaarwordingen van den afgeloopen nacht vervuld, dan dat ik rond me keek, anders zou ik dc ren naar het het huis van Lisa misschien niet ge daan hebben. Nu echter keek Ik links noch rechts, maar rende dobr tct vobr de woning. In drukte op de schel. Geen geluid was in het huis te vernemen. Ik belde nogmaals, toen eenige malen kort na elkaar. Het huis leek uilgestorven. Ik klopte en riep en belde lang ach tereen. Ik riep Lisa bij baar naam. Stilte. Eindelijk, mijn angst niet meer kun nende bedwingen nam ik een grooten steen op en verbrijzelde daarmee een venster. Ik maakte het gat grooter en wrong mij erdoor. Ik was in het huis. Doodsche stilte in all<% vertrekken, ik riep Lisa bij den naam. nog "luider dan ik het buiten gedaan had. Ik drong haar kamer bin nen. De deur daarvan stond half open. De voorwerpen stonden alle roerloos in het klare ochtendlicht. Ik ging nog een deur door. Ik kwam in haar slaapkamer. Nog hing de geur der jonge vrouw in het vertrek. Doodsche stilte. Stofjes dansten in de zon en de lijster zong nog zijn mooiste slrophen. Ojj het bed lag een brief. Er was geen adres op bel. couvert. Ik maakte hem open. De inhoud was raad selachtig en luidde: Chalchiuhtlicue ef Ciocoatl dreigt overwonnen te worden door Tla- loc. Ik moet tot haar gaan. Tez- catlipoca moet beschermd wor den den verschrikkelijken Huilzilopochtli. Bc zal het zelf doen. Er kome zegen over mijn vrien den. Lisa Mesquita„ Toltekl. Ik begreep het niet. Het scheen te handelen 'over zaken in dezelfde taal ais waarin Stroedel tot den afzichte- li-ken Cerberus gesproken had. Wat kun de duistere beteekenis zyn van dit alies. Welk helsch drama verborg zich hier achter! Ik doorliep nog eenmaal het geheele huis en vond overal stilte en verlaten heid, zoowel in dc vertrekken die door Lisa bewoond werden als in de kamers, waar het wonderlijke menschenpaar ge huisvest was. Moedeloos, niet begrij pend en ongerust, wilde ik me weer naar de nu in jubel stralende familie Offermans begeven. Op het veldje, dat ik passeeren moest, zag ik Stroedel staan. Hij stond roerloos, met den hoed in de hand en had de oogen gericht op iets, dat voor hem op den grond lag. Ik ging op hem toe. Vóór hem, uitgestrekt tusschen het prachtig bloeiende vingerhoedskruid, lag het lichaam van Lisa. Zij was dood. Rustig lag zij op den rug, de handen op de borst gevouwen, De gebroken oogen waren gericht op de zon, die nog laag aan den hemel stond. Sprakeloos staarde ik op het schoone gelaat, dat in den dood zijn rust en vrede herkregen had. De zorg had haar verlaten. Zij scheen gelukkig in haar Ipen wi. gen en vleiden haar te bed. We deden aan haar overblijfsel, wat we aan de levende Lisa verzuimd had den. Ik bleef nog bij haar. Stroedel ging de Jobstijding in de van Bentincklaan brengen. Een raadsel was haar leven. Een raadsel was haar dood. Stroedel keerde terug. Hij droeg veel bloemen aan en legde die rond baar. Trotsche hel bloeiende aren vinger hoedskruid legde hij rond haar hoofd. De doodsbloem. Zij moet sterven na gebloeid te hebben, zeide hij. HOOFDSTUK XIV Dc Kolibri aan den linkerkant. Dienzelfden dag keerden de twee meisjes hersteld in het ouderlijk huis terug. Daar wachtten haar de tijding van het onherstelbaar verlies harer liefste vriendin en den terugkeer van Wïm om haar daarover te troosten. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2