Nederland en het tweede front Wendt U dan tot onderstaande adressen 2 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1942 Een heldere uiteenzetting van de feiten HET is een merkwaardige toestand, dat er tijdens hot over ons land bin nenvliegen van Britsche bommenwerpers naar Duitschland menschen in ons land zijn, die zich in het onheilspellende geluid der op groote hoogte ronkende motoren verheugen. Men zegt, dat er landgenooten zijn, die elkaar vertellen, dat hun dat nachtelijk concert als muziek in de ooren klinkt, omdat zy het als de ouverture beschouwen van een nieuw spannend bedrijf in het oorlogsgebeuren, dat men met.de oprichting vanhet veelbesproken tweede front op het Europecsche vasteland verwacht en dat men mot hoog gespannen verwachting tegemoetziet. Men mag wel aannemen, dat deze lieden in de nachten, waarin zich dit infernaal concert doet hooren, minder rustig zijn dan zij achteraf doen voor komen. Maar in iedpr geval moet men vaststellen, dat hunne uitingen haar oorzaak vinden in de geestesgesteldheid, waarin zij zijn geraakt door den penibelen oorlogstoestand, waarin ons volk met de oorlogsdagen van Mei 1940 en de daarop volgende bezetting van ons land door de Duitschers werd be trokken. Het is echter niet voldoende de reac ties van deze landgenooten zonder meer af te doen; wie sedert de laatste jaren bij leidend werk op verantwoordelijke posten heeft ervaren, hoe het mceren- deel van ons volk door het verloop van zaken in de wereld, waarop het innerlijk allerminst was voorbereid, uit' het evenwicht is geslagen, moet inzien, dat men slechts kan hopen de meer derheid der Nederlanders geleidelijk voor een reëel Cr inzicht in den be. staanden toestand te winnen. Met ge duld en zelfoverwinning moet men steeds weer trachten tc verklaren, te verhelderen en leiding te geven. Zoo Is het ook noodig zich eers in het openbaar rekenschap Je geven van do con sequenties van de oprichting van een z.g. „tweede front" in Europat al lijkt het cigen'ijk overbodig ct op te wijzen, hoezeer een zooda nige actie van he Westen uit tegen het Europeesche vasteland in de eerste p'.aats en voorname lijk ten laste zou kotnfn van de volkeren van het dichtbevolkte westen. Iedereen weet. dat de Dultsche legerlei ding sedert hel bezetten van hït grootste deel der Wcst-Europeeache kusten in het voorjaar en den zomer van 1940 in de be zette gebieden niet stil heeft gezeten. Een geweldige verdedigingslinie is gelei delijk ontstaan vanaf de Noordelijke kus ten van Noorwegen tot aan de Spaansche grens in het Zuiden vnn frankrijk. Wanneer Ncderbmd ervan getuige is ge weest, hoe de Dultsche autoriteiten niet voer verstrekkende maatregelen, zooals o m. het verklaren tot „sperrgebiet" van de gchccJc kuststrook on het beveiligen daarvan zijn teruggeschrokken, om alle mo gelijke waarborgen te srheppen dat aan ern oventucrle landingspoging vanuit het Westen ten alien tijde krachtige tegenstand kan worden geboden, dan kan nien gerust aannemen, dat op plaatsen, die- voor een landing beter geschikt zijn dan de Ncder- landsehe kust mot het ondiepe water en een voor verdediging gunstige lancgestrek- T.e duinenrij, de afweermin!regelen tijdens de achter ons liggende ruim twee laren nog oneindig intensiever werden voorbe reid. Men kan gerust vaststellen, dat wan neer vanuit het Westen een poging tot landing met kans van slagen zou wor den ondernomen, een zoodanige poging zeer grootsch opgezet zou moeten zyn, diw.z. met zeer sterke lucht- en zee- sdryrikrachten moet worden voorbereid en door overweldigend sterke landings troepen uitgevoerd. Als hrl den vijand gelukken Wanneer men een oogenb'lk het geval wil aannemen, önï het nan de Duitsche troepen in cn achter de verdedigingswer ken niet zou gelukken een grootscheepsche landing, die de vijand moet uitvoeren met zware wapens, als zware artillerie en zwa re tarks. me: enorme hoeveelheden rollend materieel en fourage, die voor de op de landing volgende Iandopera ties onontbeer lijk zijn, in de kiem tc smoren, dan zouden dus tc ecnigcr tijd sterke Anglikaansche legers, waarschijnlijk omvatten ie. tevens soldaten van Nederlandsche, Noorsche, POOlsche en Tsjechische nationaliteit, als mede gekleurde (roepen. In de landen van het Westen, dus b.v. ook in ons land den opmarsch naar Duitschland. heginnen V,'ij Nederlanders hebben, zii het geluk kig ook maar voor enkel? dagen de ver schrikkingen van den oorlog in de bloedige botsing der legers voldoende leeren ken nen. Het is zeker, dat Duttschlnnd met alle middelen, d.w.z. met hevige luchtbombar dementen. versperring en vernietiging van bruggen, verkeerswegen tc land en te wa ter, dezen npmarsch zou trachten te stui ten. Uiteindelijk zou Duitschland de hoofd macht op den vóór Mei voltooiden, ook langs de Nederlandsche grenzen doorge trokken West wal kunnen terugtrekken en de vóór deze formidabele verdedigingslinie (welke de Engelsche en Fransche troepen gedurende het eerste oorlogsjaar, toen de Duitsche legers in Polen sterk gebonden waren, toch wel op goede gronden niet serieus hebben aangepakt) gelegen landen als vóór gelegen operatiegebied motten gaan bezigen. Dat z,ou aldus beteekenen, dat b den omvang, die heden ten dage in het tijdperk van den, motor iedere oorlogs handeling aanneemt, ons gehecle land di rect strijdtooneel wordt. Wat een zoodani ge gang van zaken voor de betrokken vol keren in het Westen zou beteekenen, is niet heel moeilijk uit te denken. A FGEZIEN van het noodlottig on- heil. dat met militaire operatics op groote schaal in ons dichtbevolkte land voor ontelbare landgenooten on herroepelijk verhonden zou zijn, is het genoegzaam bekeurt, dat er in ons land na de achter ons liggende strenge win. ters cn zocr middelmatige oogsten der laatste jaren geen levensmiddclenvoor- raden van eenigszins grootcn omvang aanwezig zijn. Bovendien verwerkt het Nederlandsche industrieele apparaat voor een verre overwegend deel Duit sche opdrachten met uit Duitschland aangevoerde grondstoffen. Ons erttn. stelsel ingesteld op Europecsche achterland. Men kan gevoegelijk vaststellen, dat ge durende de jaren sedert de bezetting het gehecle Nederlandsche economische stelsel in allo onderdeden van deze uiterst om- vanerilke organisatie noodgedwongen be wust op het Europecsche achterland werd ingesteld en dat de hier te lande hcer- schende orde, niet slechts op het gebied der voedselvoorziening, doch op alle ge bieden. een orde, die door onze eigen autoriteiten vooralsnog onder de gebieden de tucht van de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt met de handhaving van die macht. Het is zeker niet overdre ven tc zeggen, dat met het wegvallen van deze organisatie een rampspoedige periode van chaos met alle slechts denkbare nood lottigheden zou intreden, want een totale omschakeling op korten termijn van ons economisch stelsel nog wel tijdens hier plaatsvindende oorlogshandelingen, op aan voeren van overzee, terwijl d'cze aanvoe ren ann aanvallen der Duitsche luchtmacht zouden zijn blootgesteld, betockent een absoluut onoplosbaar probleem. Iedereen, die ook maar eenigszins op de hoogte is met den feilclijkcn toestand van ons eco nomisch bestel op het oogenhlik, zal het bovenstaande 'kunnen bevestigen En ten slotte is pok dit voor dc Brittpn en hun bondgenooten weer een tonnngcvra.-igstuk. Maar zelfs aannemende, dat er lieden zijn. rlle meenen, dat tegelijkertijd met het oprukken van troepen uit het Westen door ons land, een ecnlgcrmate functionneerend sijstecm van ordening, aanvoer en distri butie kan worden opgebouwd, dan nog zou men zich moeten afvragen, op welke gron den men aan een andere vreemde bezetting, die daarmede toch onvermijdelijk gepaard zou gaan, dc voorkeur moet geven hoven de uiterst gedisciplineerde Duitsche bezet ting Een totale omschakeling van onze economie op het Westen zou een tenmin ste even groote afhankelijkheid ook op po litiek gebied ten aanzien van Engeland en de Vcrcenigde Staten van Amerika ten ge volge hebben als thans ten aanzien van het continentale Europa bestaat. Met echter dit. verschil, dat Nederland organisch tot het continentale Eutoph behoort cn het daarmede dus op natuurlijke wiize lols- verbonden Is. terwijl een eenzijdige bin ding aan de Angelsaksische landen een gekunstelde structuur boteekent. waarvan dc onnatuurlijkheid zich te eeniger tijd wederom smartelijk zou wreken Men kan immers moeilijk aannemen, dat de groote machten van het Wes ten, indien het hun nogmaals zou ge lukken, Duitschland op de kpie te dwingen, de eenmaal ontstane afhan kelijkheid der landen van West-Europa weer vrijwillig zouden prijsgeven. DE VERGELDINGSACTIE. Men hoort veelal, dat Nederlanders, en het z/il wel dezelfde categorie zijn, die zich in het nachtelijk concert der opvliegende bommenwerpers verheugt, zich er op spit sen samen met de binnenrukkende troepen uit het Westen een vergeldingsactie tegen hen op touw te zotten, die zich in de afge- loopen jaren vóór een innige samenwer king met de bezettende Duitsche macht, in hst belang van hun volk, zooals genen dat z:en. .hebben uitgesproken, dit om hun woede te koelen .over het vermeend" ver raad of onrecht, zooals dezen dat voelen. Daarop valt met redelijke argumenten niet tc antwoorden Doch met bewuste ter zijdestelling van alle ideologische verschil len van inzicht kan men zeggen dat wan neer de Duitsche macht, die in het Westen van Europa de orde waarborgt, komt to vervallen het bestaan en het. werk van de ze actieven zullen worden tenietgedaan, maar dat. wanneer volgens beschikking van het noodlot de allerbitterste kelk van een onrehoorden chaos aan deze streken wordt bespaard en orde kan blijven ge- handhar'd, deze actieven doot hun samen werking met Duitschland de mogelijkheden voor eer, ontplooiing der Nederlandsche volkskrachten in de toekomst hebben open gehouden. Duitschland beeft ook nog krachten vry voor het Westen. De Duitsche bezettingsmacht heeft alle mogelijKheden onder oogen gezien, zoodat hot vormen van een „tweede front" niet zeer waarschijnlijk lijkt. Duitschland is tenslotte krachtig genoeg om naast zijn reusachtige inspanningen in het Oosten, ook nog krachten vrij te hebben, zooals bijvoorbeeld bij het laatste convooi in het Noorden bleek, operaties op een afstand van enkele honderden kilometers van de kust volledig onschadelijk te maken Een doorbraak van een groot aantal schepen in een gebied, dat voor een „tweede front" in aanmerking komt en waar een zich wer kelijk Inzettende tegenstander een belang rijke luchtmacht kan concentrceren, kan ondc-r normale omstandigheden nauwelijks, tenminste niet voor langeren tijd, worden geforceerd. Ilce wil men een grootscheepsche lan dingsoperatie aan de West-Europeesche kust ondernemen, waar bij eentgs. zins gunstig weer, dat voor het geluk ken van een landing een belangrijke voorwaarde is het naderen van een vloot tijdig kan worden vastgesteld en op ieder deel der kust te allen tyde sterke luchtstrijdkrachten vanuit daar op voorbereide vliegvelden kunnen worden samengebracht? Maar de situatie voor de tegenstanders kan 'n zoodanige worden, dat ondanjpl de ongunstige vooruitzichten niettemin tets moet worden ondernomen. Laat men zich er In de bezette gebieden van bewust zijn, dat met een werkelijk oprichten van een tweede front niets dan ellende voor onze volkeren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat. Indien de Nederlanders ztch van de consequenties der wenschdroomen van een aantal hunner werkelijk rekenschap zou den geven, zij zich onverwijld zouden moe ten scharen, alleen reeds uit deze over weging onder de vlag van hen, die in doel bewuste samenwerking met Duitschland de orde in ons land willen handhaven, een ge disciplineerde jeugd willen opvoeden en ondanks de harde slagen, die het noodlot aan ons volk heeft uitgedeeld, zich voor een werkzaam aandeel der Nederlanders aan den opbouw van con nieuw Europa willen inzetten. Zij zouden zich allen strijdbaar moe ten keeren tegen hen, die, terwijl zy met ni ts hebben aangetoond den sleu tel tot het vestigen van een wereldvre de te hebben gevonden, uit machtspo litieke overwegingen voor de zooveel- ste maal in de geschiedenis de na tuurlijke ordening van het Europeesche vasteland willen ophouden en die er, indien zij er de kans toe zien, geen oogen blik voor terugdeinzen ook Ne derland. en ditmaal grondig, met een „tweede front", dat zij ons als heroï sche bevrijdingsactie voorspiegelen, tot oorlogstooneel te maken. KEURING VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERSLEGIOEN Het S.S.-Ersatzkommando Nederland, Den Maag. Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waffcn-S.S. gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Aug. 1942 in de vol gende plaatsen: 17.8.42, 10.00 uur Rotterdam, Deut- sches Haus. 16.00 uur Tilburg, Werk- liedenvereeniging. Tuinstraat 63. 18.8.42, 10.00 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.00 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 19.8.42, 10.00 uur Roermond, N.S.D. AJ5., Swalmerstraat 61. 16.00 uur Arn hem, Weberstraat 16b, 20.8.42. 10.00 uur Hengelo. Deutsches Haus. 16.00 uur Meppel, hotel Wester- bcek, Woldstraat. 21,8.42, 10.00 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur Leeu warden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.8.42, 10.00 uur Amsterdam, School, Iepenweg 13. 16.00 uur Utrecht, Wehr- machtsheim, Mariaplaats. 23.8.42, 10.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Kapelweg. 24.8.42, 10.00 uiir Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutschcweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, twee of vier jaar dienst doen. Voor ondersteuning van de ach terblijvende gezinsleden, voor zoc het om kostwinners gaat, wordt ge zorgd. Bij het S.S.-Ersatzkommando Nederland. Stadhouderslaan 132, Den Haag, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aangevraagd. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt door het keuringsbureau, onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet. BENOEMINGEN Eij besluit van den secretaris-gene raal van het Departement vap Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescher ming xs de hoogleeraar dr. H. M. de Burlet voor het studiejaar 1942/43 be noemd tot rectormagnificus van de rijksuniversiteit te Groningen. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is als inspecteur,-hoofd van de inspectie voor de Prijsbeheer- sching te 's Gravenhage benoemd: mr| II. Schroeders, wonende te Heerlen,-1 ,zulks met ingang van 1 Juli 1942. Bij besluit van den secretaris-gene raai van het Departement van Financiën is bevorderd tot economisch adviseur bij het Departement van Financiën en toe gevoegd aan den thesaurier-generaal, Tj. van der Zee, thans inspecteur ter generale thesaurie. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het (Departement van Finan ciën is A. B. Hermsen met ingang van 1 September 1942 benoemd tot inspec teur ter generale thesaurie bij het De partement van Financiën. Zeevischprijzen geregeld WOEKERWINSTEN THANS ONMOGELIJK i Tot regeling van den dringend sanee ring behoevenden zeevischhandel is een margebeschikking gepubliceerd, waar in voorschriften zijn gegeven voor ree- ders, groot- en kleinhandelaren en ver werkers van zeevisch. Dat de zeevischprijzen in dezen tijd, nu de zeevisscherij zooveel risico met zich meebrengt, hooger zijn dan menige beurs zich kan veroorloven, zal weinig verwondering wekken. Ontoelaatbaar is het evenwel dat prijzen gevraagd wor den. die de laatste weken in den zee vischhandel schering en inslag waren: 4.voor een gestoomde makreel of ƒ8.voor een kilo schol waren helaas geen zeldzaamheid. Van den anderen kant is het, juist met het oog op de ge varen voor de zeevisscherij in oorlogs tijd, ondoenlijk de prijzen van vóór den oorlog aan te houden, omdat die voor de visschers een groote onbillijkheid zouden beteekenen. De prijzen, welke op het oogenblik worden gevraagd, zijn echter aanzienlijk pmlaag gebracht, in de meeste gevallen zelfs tot op veertig procent van het tegenwoordige peil. Burgemeestersbenoemingen Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: W. Pot, fabrikant te Sneek, tot burge meester van Muntendam, H, Sieling, koopman te Groningen, tot burgemees ter van Usquert. J. E. Oterdoom. maga zijnmeester te Winschoten, tot burge meester van Finsterwolde en B. H. G. Pistcrs, gemeente-ambtenaar te Valken burg. tot burgemeester van Elsloo. HEEFT U KLACHTEN OVER DE GROENTENVOORZIENING Dc groentenvoorziening heeft, zooals in den laatsten tijd is gebleken, tot bepaalde moeilijkheden aanleiding gegeven. De over heid streeft er echter naar deze zoo goed mogelijk te ovenvinnen. Daartoe zet zij alle zeilen bij, doch roept tevens niet alleen de medewerking van den groentenhandet in het algemeen, maar ook die van het publiek in. Het is namelijk gebleken, dat tal van klachten de ronde doen, die. wanneer zij do bevoegde instanties zouden bereiken, ongetwijfeld onmiddellijk aan een diep gaand onderzoek zouden worden onderwor pen. Daar het publiek er veelal niet van op de hoogte is tot wicn het zich even tueel kan wenden, laten wij hieronder na dere adressen volgen. Indien zich gevallen mochten voordoen, waarin de groentenhandelaar zijn clientèle dwingt tot aankoop van bepaalde groenten (zoogenaamden koppelverkoop) of wanneer hij beweert geen groente te kunnen leve ren. omdat hij zelf niets ontvangen heeft, dan wende men zich tot de „Nederlandsche Groenten- en Fniiteentrale". Laan Copes van Cattenburch 62, Den Haag, tel. 55,74.80. Bij eventueele klachten over de aardap pelvoorziening, wende men ztch tot he'. „Bedrijfssrhap voor Aardappelen", Was- senaarseheweg 80, Den Haag, te! 18.34.56. Klachten over prijzen. Voor klachten, die verband houden met de priisvoorschriftcn (dus ook bij vermeend achterhouden van groenten door den groentenhandelaar met het oogmerk ze te gen een hoogeren prijs dan vastgesteld is. te verkoopen) wonde men zich tot de in stanties van de priisbehecrsching: Friesland en West-Drente. prov. comm. v. d. Prijsbeheersehlng, Wijbrand de Geest straat 40, Leeuwarden, tel. 3328. Groningen en Oost-Drente. prov. comm. v. d. Prijsbeheersching, van Panhuysstraat 9. Groningen, tel. 22271. Overijssel, prov. comm. v. d. Prijsbeheer sehlng. Emmawijk 10. Zwolle, tel 3605. Gelderland, prov comm. v. d. Prijsbe- heersching, Bourlclusstraat 16. Arnhem, tel. 25782. Utrecht, prov. comm. v. d Prijsbe- heersching. Trans 19, Utrecht, tel. 12694 Noord-Holland, prov. comm v. d. Prijsbe heersehlng. de Lairessestraat 109. Amster dam. tel. 97897. Zuid-Holland, prov. comm. v. d. Prijsbe- heersching, Riouwstraat 151, "s-Gravenhage. tel. 554928, Zeeland, prov. comm. v. d, Prijsbeheer- sching, Noordsingel 176, Middelburg, tel. 2481. Noord-Brabant, prov. comm. v.rt. Prijsbe- heersching, Ververstraat 25, 's-Hertogen- bosch, tel. 2246. Limburg, prov. comm. v d. Prijsbeheer sehlng, Markt 20b, Maastricht, tel. 2.945. Al deze instanties zullen de bil haar bin nenkomende klachten, desgewenscht ver trouwelijk. behandelen. STOBBEN EN STRONKEN Zooals bekend, zijn stobben en stronken door een aanvulling op de houtbeschik king 1941 no. 1 opgenomen in de Staats courant van 20 Juli 1942, onder de begrip pen „hout" en „hout op stam" gebracht. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat deze regeling alleen geldt voor de distributievoorschriften. Ten aan zien van de prijzen dezer artikelen blijven de algemeen geldende voorschriften voor de vaststelling van prijzen van kracht. EINDELOOZE COLONNES In eindelooze colonnes trekken de ge vangen bolsjewisten uit het Don-gebied door de steppen. Even eindeloos zijn de colonnes van het Duitsche leger en zijn bondgenooten die ten strijde trekken tegen de resten van de Stalin-legers. Sinds het Duitsche offensief is begon nen vluchten de Sovjets en worden steeds meer gebieden bevrijd van den geesel, dien men bolsjewisme noemt. Van dezen geesel moet Europa be vrijd worden en het is de plicht van iederen beschaafden Europeaan zich voor dit doel in tc zetten. Er zijn reeds duizenden Nederlanders die dit begre pen hebben. Zij strijden in de gelede ren van ons legioen. En gij landgenoot, waarop wacht gij? Aarzelt niet langer. Strijdt mede voor de toekomst van ons land en volk. Meldt u »an bij het Vrijwilligersle gioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Distributie van aardewerk Het is niet de bedoeling voor het ver krijgen van serviesgoed opnieuw reser vebonnen van de levensmiddelenkaart beschikbaar te stellen. De kort geleden uitgereikte servieskaart zal over eeni- geri tijd in gebruik worden genomen. Hierover zullert t.z.t. nadere mededee- lingen worden gedaan. SPORTNIEUWS DE COMPETITIE-INDEELING DERDE EN VIERDE KLASSERS De nfdeelingen vnn do derde ejt vierde klassera waarin plaatselijk® cluba zijn Inge deeld zijn als volgt samengesteld: Derde klnsse F: Amersfoortsche Boys. B.V.C., DW.S.V-. Fortttudo. H.M.S., Holland. Patrla. Woerden. Zeist, Zwaluwen Vooruit. Vierde klasse M: Amsvorde, A.P.W.C., Baarn. C.D.N.. Kampong, Quick (A.), Saes- tum, S.E.C., Sopla. Reserve lste klasse: A F C. 2, AJax 2. Hil versum 2. H.V.C. 2. KF.C. 2, De Soartaan 2. ZF.C. 2. WATERPOLO HULDIGING A.Z. en P.C. DAMES Maandagavond a.s. zal in Pesie's Bad ter cere van het kampioenschap van A.Z. en P.C. I Dames een huldiging plaats hebben, waaraan is verbonden een polowedstrijd te gen de zwemvereeniging Doesburg. De A.Z. en P.C. Dames, zullen waarschijnlijk bij keuze promoveeren en het volgend jaar uitkomen in de N.ZJt.B. Zaterdag 22 Augustus neemt A.Z. en P.C. heeren deel aan het waterpolotournool te Woerden, te organlseeren door de zwem vereeniging W.Z.C. Zondag 23 Augustus a.s. neemt A.Z. en P.C. deel aan het jeugdwaterpolotournool te Utrecht. Zaterdag }L behaalde onze stadgenoot Rühl (A.Z en P.C.) te Kampen op de 100 m. rugslag den 2en prijs met 1.22 min na Scheller van D.J.K. Te Zwolle wist deze A.Z, en P.C.er twee derde prijzen te veroveren resp. op de 100 m. rugslag en 100 m. borstcrawl heeren in de lijden van 1.19.6 min. en 1.8.4 min. Rühl heeft ingeschreven op de nationale kampioenschappen van den N.Z.R.B. op 15 en 16 Augustus a.s. te Amsterdam en wel op de 1500 m. borstcrawl heeren. D.K.R. I—NEPTUNUS I (Dames) 0—1. Het is aan de Neptunus dames gelukt het nog ongeslagen D.K.R. in eigen huis een nederlaag toe te brengen. Bij een der Neptunusaunvallen toen mej. R. v. d. Klashorst voldoende was vrijgeko men wist zij met een prachtig schot vanaf het middenveld de D.K.R. doelverdedigster, die een goeden wedstrijd speelde, te verras sen. (0—1). Bij de wederzijdsche aanvallen bleven de verdedigingen echter den toestand mees ter en beletten het schieten. De schoten die op beide doelen gelost werden zijn veel al te zacht of niet juist geplaatst. Rust 01. Na rust geheel hetzelfde spel. Neptunus voelt zich met den kleinen voorsprong niet zeker cn blijft voortdurend aanvallen, ter wijl D.K.R. alles probeert om tenminste een gelijk spel te behalen. BIJ een aanval van D.K.R. weet de Neptunus doelwachtster mej. R. Kuiper een zeker schijnend doel punt te voorkomen. Het einde kwam met I0 voor de Neptunus-dames. Na ln het begin der competitie twee wed strijden te hebben verloren heeft het dames zevental zich goed hersteld- Alle verdere wedstrijden werden gewonnen. Theoretisch blijft nog een kleine kans op het aföeelings- kampioenschap bestaan. Neptunus zal ech ter in den eindstand, die nog niet opge maakt kan worden een zeer goede plaats innemen. BOKSEN NEDERLANDSCHE BOKSERS NAAR DUITSCHLAND Wederom zullen eenlge Nederlandsche boksers naar Duitschland gaan om daar eenigc wedstrijden te boksen tegen Duit sche collega's. Zondag a.s. bokst Jo de Groot, kampioen halfzwaargewieht van Ne derland. in Breslau tegen Kurt Haymann, oud kampioen in het zwaargewicht van Duitschland. Mocht deze echter verhinderd zijn, dan bindt De Groot den strijd aan te gen den Duitschen zwaargewicht Heinz Karasch. Rienus de Boer zal voorts tegen Heinz Seïdler in den ring versctftjnen. Beide partijen gaan over tien ronden van drie minuten. WIELRENNEN VAN VLIET WINT IN DENEMARKEN Op de Ordrupbaan ln Kopenhagen won de kampioen Arie van Vliet ln den sprint met zestien punten overtuigend van Jan Derk- sen en Willi Falck Hansen, die resp. tien en zeven punten vergaarden. In een koppelwedstrijd wisten onze land genooten' zich echter niet te plaatsen. Deze werd gewonnen door Hans Nielsen—Paul Braak. VAN AMSTERDAM WINT TE BERLIJN De Deutschlandhalle te Berlijn bracht Zondag wederom wielerwedstrijden, waar voor een dusdanige belangstelling bestond, dat alle plaatsen waren uitverkocht. Onze landgenoot van Amsterdam won den siayer- wedstyd om het kleinen gouden wiel over een afstand van 25 km. In 24 min, 15 sec. vóór Weckerling, Danholt en Schorn, nadat Schorn die verreweg de sterkste was we gens bandenpcch was uitgeschakeld. DE GROOTE BERGPRIJS VAN LIMBURG Naar wij vernemen, zal Zondag 6 Sep tember te Buqde-Geulle, bij Maastricht, een internationale wegwedstrijd worden verre den, waaraan tal van vooraanstaande krachten vit binnen-'en buitenland zullen deelnemen. De wedstrijd zal worden ver reden onder een, voor ons land geheel nieuwe formule. De renners rijden namelijk eerst een be paald aantal ronden op het bekende circuit van Bunde, waarop reeds met succes een tweetal ronden verreden werd, Hierna ver laten zij dit traject langs den 3.3 km. lan gen weg naar Geulle, waar zij op een cir cuit komen, dat o.a. den bekenden, bijna 3 km, langen en sterk stijgenden Slinger- berg bevat, benevens een snelle afdaling. Ook dit circuit, waarvoor een speciale bergprijs beschikbaar is gesteld, wordt een aantal malen verreden, waarna het slot van den wedstrijd weer plaats vindt op het vlakke circuit van Bunde. KUNST EN LETTEREN CONCERTLEVEN IN ITALIË Uit een voordracht, door den directeur van de „Servizio Nazionale Concert!over het concertwezen en de Instrumentale mu ziek in Italië, blijkt, dat in Italië jaarlijk» ongeveer 300U concerten worden gegeven. In 1939 bedroeg het aantal 3.033, in 1840 reeds 3.500 en in 1941 naderde het de 4.000 Hierbij zijn vele radioconcerten, evenala muziekuitvoeringen voor soldaten, gewon den, zieken en arbeiders, gehouden gedu rende de laatste twee oorlogsjaren, niet medegerekend. Spreker gaf ook een over zicht van de concerten, gegeven in de stad Turijn gedurende de jaren 1872 tot 1013. In dien tijd werden 115 Beethovenconcerten gegeven. RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 13 AUG. 1M2 Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram muz. 6.50 Ochtendgymn. T.OO BNO: NIeuwsber. 7.15 Vroeg ln den morgen (gr.). 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nieuws- ber. en Programma-uittreksel. 8.15 Amuse mentsorkest en plnuosoll (opn,). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.). 10.00 Zang en orgel (opn.). 10.30 Zang met pianobegelei ding en gram.muz. 11.00 Radlo-Vacantle- school. 11,20 Zang met pianobegeleiding. 1150 Viool met planobegeleiding (gr.). 12 00 Frans Wouters en zyn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13 00 Harmonieorkest en gram.muz. 14.00 Zang. claveclmbel, plano en gram.muz. 14 40 Con certgebouworkest (opn.). 15.00 Voor leder iets. (gr.). 15.30 Voor do zieken. 16.00 Zon dag 25 van den Heidolbergschen Catechismus en Gewilde muziek (opn,), 16.30 Ensemble Wllly Kok. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Het lichte lied weerklinkt (gr.). 18.00 Vraaggesprek over do natlonaje zwemkampioenschnppen van het komende weekeinde. 18.15 Een half uur Roemenië, mu zikaal gram.platenprogr. 18.45 BNO: NIeuws ber. 18.55 BNO: Do wereldmeenlng uit vreem de kranten. 19.05 Groninger Orkes'vercenl- glilg, soliste en gram.muz. 20,15 Viool en piavo. 20.45 Groninger Orkestvereenlgwg en soliste. 21.30 Trioconcert (gr.). 2145 BNO: NIeuwsber. 22.00 Ensemble zang (gr.). (Van af 23.15 alleen voor de Radio-Centrales,, die over een lijnverbinding met dn studio be- sdhlkkcn). 22.15 Klankenpavadljs (gr). 23.30 24.00 Serenade Fantasie (gr.). Hilversum n, S01.5 M. 0.458.15 Zie Hllv. I. 8 15 Psalmen (opn 8.40 Viool en plano (gr.). 9.15 Symphonie- orkest (gr.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arn- hemsche Orkestvereenlging en orgel (opn.). 10.40 Voor do vrouw. 11.00 Ensemble Rent meester. 11.40 Itallaansche zangers (gr). 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 u. BNO: Nieuws- en zakciyke bcr. 13.00 ..De Land stand nü". 13.15 Otto Hendriks cn zf)n or kest. 13.45 Voordracht. 14.00 Een Strijkorkest en gram.muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 u. Zang met pianobegeleiding en gram,muziek. 16.00 Bertus van Dinteren cn zjjn orkest, 16.45 Voor do Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 „Varia", geva rieerd programma. 18.30 Arbeidsdienst: Kun nen; en kennen. 18.45 Twee ouvertures van Franz Lchftr (gr.). 19.00 Hier WA. 10.15 u. Marschmuzlek (gr). 19.30 BNO: NIeuwsber. 19.40 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.50 u. Spiegel van den dag. 20.00-Het groote Om roeporkest en solisten. Als Intermezzo: „wy trekken er op uit", vacantiereportages. 21.00 Brandende kwesties, causerie. 21.15 Plano en orgelspel (gr.). 21,45 BNO: NIeuwsber. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avond- wljdtng. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR! Ernstige muziek. Om 20.16 uur. «pelen de violist Harry Wlggelaar en de pianist Theo v. d. Pas voor den zender Hllv. I een sonate van Gabriel Faure. De Gronlngscho Orkest Ver. brengt om 20.45 uur op dezelfde golflengte een klas siek concert, waaraan medewerkt: Henrietta Sala, sopraan. Sport. Om 18.00 uur kunt u over Hil versum I luisteren naar een vraaggesprek met den heer Dogger over de nationale zwemkampiocnschapswedstrijden van het ko mende weekeinde. Voor do jeugd. Om 16.45 zingt voor den zender Hilversum IX het kinderkoor van den Ned. Omroep. Gesproken woord, De heer Meuldfjk spreekt in do reéks „Arbeidsdienst" om 18.30 uur over „Kunnen en kennen". Voor een prachtige vacantie Geeft U „Frank's" hotel Adv. garantie I FBUILLETO N WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? lti. - Verschillende artisten kwamen nader bij om Golden te bekijken, Diegenen, die zyn ongeluk hadden bijgewoond, wendden zich dadelijk weer af; de an deren vroegen naar zijn lotgevallen en schudden dan het hoofd; niemand kon een invalide gebruiken „Vraag toch eens even by de clowns!" ried tenslotte een oude kunstrijder. De clowns hadden in het circus de twee grootste garderobes. In de eene huisden d? entrécclowns: beroemde lui met groot? gages, die in zelf ontwor pen costumes eigen scènes speelden. hetzij als p.mtomimisten, hetzij als ko mische acrobaten of muzikanten. Deze heeren clowns traden met zijn tweeën of drieën op: zy bereisden dc heelc wereld, omdat zy nu eens hier, dan eens ginds als hoofdnummer geënga geerd werden. En zij hadden dan ook cosmopoliiische manieren cn spraken een mondjevol van elke taal. Aan de garderobe van de entrée- clowns durfde Go natuurlijk niet klop pen: in liet gunstigste geval zouden ze hem hebben uitgelachen, maar hij hart evengoed een paar oorvijgen of een stomp kunnen oploopen. Doch in do andere garderobe hielden de kleine clowns zich op. Circus Renz had er een heele troep, want zij wa ren goedkoop en bicven evenals de die- renoppassers en de knechts meestal ja ren lang in dienst als huispersoneel. Zij v.aren onderscheiden in repriseclowns cn tapijtclowns en hun onderscheid be stond daarin, dat de eersten in de pau zen tusschen twee nummers een grap mochten vertellen, waarvoor zij dan een oorvijg kregen, terwijl de anderen, wanneer de knechts het tapijt voor een pcrobatennummer uitspreidden of de manege gladharkten, gedurig over hun eigen beencn vielen, achter elkaar door het circus buitelden en allerlei oeroude grappen verkochten, waar toch steeds weer om gelachen werd. Toen Go de garderobe van de kleine clowns betrad, werd hij met een luid geroep verwelkomd. De moesten hun ner hadden hem zien verongelukken en kenden hem nu terug. Hij moest ver tellen hoe het hem in het ziekenhuis vergaan was en of zyn botten weer hceïemaal in orde waren. Maar toen hij ten laatste vroeg, of hij niet by hem mocht blijven en als clown beginnen, werd hy daverend uit gelachen. ,.Je hebt toch geen costumes, en je kent geen komische rol, je hebt geen dwaze sprongen geleerd, geen cacades, je zoudt niet weten hoe je de eenvou digste grap moest, vertellen", was het antwoord. „Bovendien trekt de ouda Renz maar zoo weinig gage voor ons uit, dat wij er niet aan denken om nog een man méér te laten meeverdienen!" Terneergeslagen stond Go tusschen de clowns Hij zag zijn laatste hoop om in circus Renz een onderkomen te vin den. vernietigd. Toen vroeg Paolo, die bijna zeventig en de oudste clown in het circus was: „Zijn je beenen werkelijk weer hee- lemaal recht geworden? Want je ziet er eigenlijk zoo dom uit. dat ik je mis schicn als partner gebruiken kan Go liet zijn beenen zien, die inder daad geheel recht waren. Paolo trok een teleurgesteld gezicht: „Nee, dat paat natuurlijk niet. Met die beenen is geen enkel komisch effect te bereikendus verdwijn maar, schoo- ne knaap!" „Maar waarheen?" „Dat doet er niet toe, de aarde is groot en rond: we hebben daar alle maal lang op heen en weer geloopen eer we hier terecht kwamen. Zwerven, de wereld over, van her naar der, maar wie wat kan wordt er een flinke ar tist bij: wie bovendien nog geluk heeft, komt als een beroemd nummer terug!" Met deze woorden liet dc oude Uaolo den kleinen Golden staan. Op de jaarmarkt in Roslock waren „Wiehtlmeyers Wonderen" in een groo te tent ondergebracht, waarvan de in gang zeer hoog en breed was en be schilderd met levensgroote gestalten in schelle kleuren. Op het podium van deze entree, tusschen de kassa en den ingang in. liep Directeur Alois Wichtl- meyer heen en weer met een snelheid, die men van een zoo massief man niet verwacht zou hebben. Met een lange stok wees hij nu eens het eene dan weer het andere der geschilderde won deren aan en lichtte ze toe m^t een donderende stem en een.groote omhaal van woorden. Wichtlmeyer was middelgroot, en droeg een rokcostume, dat hem iets te nauw scheen en een hoogen hoed, dien hij achterover had geschoven, zoo dat men zijn heele gezicht zag. Maar Wichtlmcyer's ouderdom viel niette min moeilijk te schatten. Hij had geen enkel haar meer op zijn hoofd; zijn schedel glansde als een biljartbal. Hy had tallooze rimpels in zijn gezicht, een breeden mond, een slevigen, vooruit springenden neus en twee levendige, vroolijk lachende oogen. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2