AMEGSFCMÏSCWE (€1)PANT Duitsche troepen blijven in Kaukasus aanvallen EUROPA Hulp van schooljeugd bij den oogsc Zij kan zich vrijwillig opgeven voor aardappelroolen De Nederlandsche staat in nieuw Europa ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 3 maanden /2.05 Per post per kwartaal 2.25 Lo£io nummers 10.06 Admlnlstr.: TeL 6289. Giro 86362 Redactie: Tel. 6781. N» 8 u. 6137 en 6806. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST.' ADVERTENTIES Prijs per millimeter ..Doelpunten" bij vooruitbcirl ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942 56e JAARGANG. VRIJ EN ONAANTASTBAAR IN een waarlijk grootschen strijd heeft de Germaansche Weermacht de Europa-haters afgestraft en het Avondland vrij gevochten. Roosevelt heeft in korten tijd moeten ervaren, dat de Oude Wereld van zijn eeuwige inmenging, in Europeesche aangelegen heden alsmede van zijn dollar-imperia- lisme niet is gediend; Churchill werd op hardhandige wijze de wetenschap bijgebracht, dat'de macht van het goud wel degelijk kan worden gebroken en Stalin is in veertien maanden tijd wel op afdoende wijze geleerd, dat de Gers maansche mensch zijn bolsjewistische bloedregiem verafschuwt. Den jood, in wien de drie Europa-haters zijn be lichaamd, is in nog geen drie jaar oor log zeer duidelijk te verstaan gegeven, dat Europa niet langer het operatie- terrein wenscht te zijn vóór het naar de wereldmacht strevende woestijnvolk, doch dat het dlarentegen in vrijheid wil leven en werken. Onder leiding van den grooten veld heer en staatsman Adolf Hitler zij'n de duistere machten gebroken en wordt met den opbouw van het nieuwe Euro pa begonnen. Breken en bouwen. En er is gebroken: men denke slechts aan de roemrijke wapenfeiten der Weer macht I In een verrassend snel tempo werd ons werelddeel gezuiverd van vijandelijke strijdkrachten en werden zoogenaamde neutrale doch in we zen aan Engeland onderhoorige re geeringen op de vlucht gedreven, waardoor de betrokken landen als be zet gebied gevrijwaard waren om als Britsche springplank en dus als slag veld dienst te doen. Er is gebroken in Oost-Europa, waar het roode monster- leger gereed stond naar het Westen op te rukken en er is ook gebroken op de oceanenreeds twintig millioen ton werd vernietigd! Maar er wordt zooals gezegd ook gebouwd. Om Europa voor de na ons komende generaties te redden, is het noodzakelijk, dat de volkefen zich aaneensluiten en in hechte verbonden heid met elkaar leven. Dit solidaire Europa, waarin de Germaansche vol keren zich in een Statenbond zullen vereenigen in dit verband wijzen wij op het artikel 'van den Leider der N.S.B., elders op deze pagina zal dan werkelijk vrij zijn, omdat het zijn fundament heeft in het anti-komintern pact. Europa moet een bolwerk vor men tegen het jodendom en zijn kapi talistische en bolsjewistische machten; gemeenschappelijk dient eveneens zijn doel te zijn. Dat doel luidt: Een ver- eenigd Europa, waarin een leven van vrede en welvaart is gewaarborgd. Thans kan worden gezegd, dat Euro pa vrij is; met den opbouw werd reeds tijdens den vrijheidsstrijd begonnen. VRIJ en onaantastbaar. Reeds zes maal hebben de vijanden van Europa getracht het vasteland binnen te dringen, zesmaal echter wer den zij vernietigd. Na St. Nazaire en Boulogne sur Mer volgde de grootste invasie-poging, nl. die van Dieppe. Ca- nadeezen, Franschen, Polen, Tsjechen en ook nog enkele Engelschen slopen op rubberschoenen naar het strand, doch ondanks hunk zwartgemaakte ge zichten werden zij "ontdekt en versla gen. Het resultaat is bekend. Vier di- visiès, vijftien kruisers, veertig trans portschepen, vierhonderd landingssche pen en vijfhonderd vliegtuigen waren er voor noodig om nog geen tien uur „tweede frontje" te spelen.... Op aandringen van Stalin heeft Chur chill dit tweede front gelast, terwijl Roosevelt in spanning toekeek. Van de ze invasie verwachtten de heeren alle heil, doch het bleek nogmaals, dat Europa inderdaad vrij is en dat zijn grenzen onaantastbaar zijn. De woor den van den Führer: „Waar de vijand ook opduikt, wij zullen hem slaan als tot dusverre", zullen de drie Europa haters tot zelfs in hun slaap vervol gen. Voor de zooveelste maal hebben zij echter het bewijs, dat Adolf Hitler geen woord te veel zegt en dat hij alles wat hij belooft, promt nakomt Zoo is het eveneens juist, dat in de zen tijd over het lot van Europa voor komende eeuwen is beslist en dat eens het oogenblik zal aanbreken, waarop met inspanning van alle krachten en in vol vertrouwen aan het Vredesrijk van den arbeid en der cultuur zal worden gebouwd door de volkeren van het ontwaakte, vrije en onathtastbare Europa. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. .AAN HET DONFRONT MISLUKTEN POGINGEN DER SOVJETS OM DE RIVIER OVER TE STEKEN BIJ DIEPPE VERLOOR DE VIJAND 127 VLIEGTUIGEN EN WERDEN 2095 GEVANGENEN GEMAAKT Hoofdkwartier van den Führer, 21 Augustus. Het Opperbevel der Weer macht deelt mede: In den Kaukasus .blijven de Duitsche en verbonden troepen in weerwil van den hardneklcigen vijandelijken tegenstand in. den aanval. Luchtdoelge schut heeft in de straat van Kertsj een transportschip in brand geschoten. In de Zee van Azof hebben Duitsche mijn vegers, zonder zelf verliezen te lijden, twee gepantserde Sowjet-bewakingsvaartuigen, die over zwaardere artillerie beschikteri en deel uitmaakten van een vijandelijke formatie, tot zinken ge bracht Zij dwongen de andere schepen tot den terugkeer en maakten gevan genen. Aan het Donfront mislukten verscheidene Sowjelpogingen ora de rivier over te steken. De luchtmacht heeft op de Wolga drie transportschepen tot zinken gebracht en een rivierstoomboot beschadigd. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef zijn meermalen gereedstaande vijande lijke troepen uiteengeslagen door het geconcentreerde vuur van alle wapens, met doeltreffenden steun van de lucht macht Op anden* plaatsen werden Sov- jetaanvallen bloedig afgeslagen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn vij andelijke afdeelingen, die sedert ver scheidene dagen op moeilijk terrein waren omsingeld, vernietigd. Vijande lijke aanvallen op het bruggehoofd aan de Wolchof en aan het omsingelings front van Leningrad hadden geen re sultaat. In de Finsche Golf hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijan delijken mijnveger tot zinken gebracht en een tweeden zwaar beschadigd. De Finsche luchtmacht *heeft op 19 en 20 Augustus twee Sovjetduikbooten door bomtreffers tot zinken gebracht In den afgeloopen nacht hebben de bolsjewisten storingsvluchten boven het gouvernement-generaal en O.-Duitsch- land ondernomen. De burgerbevolking te Warschau leed eenige verliezen ten gevolge van bommen. Alleenvlie^ende Britsche gevechtsvliegtuigen kwamen des nachts in het Noord-Duitsche kust gebied. De Engelsche luchtmacht ver loor overdag en in den loop van den nacht negen vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht opnieuw de oorlogshaven van Portsmouth gebom bardeerd en door borrftnen van zwaar en zeer zwaar kaliber vernielingen en branden veroorzaakt op de werven dn in het havengebied. De vijandelijke verliezen bij de lan dingspoging aan de Kanaal kust op 19 Augustus zijn sinds de vorige opgaaf gestegen tot 2095 gevangenen, onder wie 617 gewonden. Het aantal gesneu velden en verdronkenen kan nog niet vastgesteld worden. Het aantal bij deze onderneming neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is gestegen van 112 tot 127. De Duitsche verliezen zijn verminderd van 37 tot 35 vliegtuigen. HEVIGE STRIJD BIJ WORONESJ Het Opperbevel der Weermacht deelt bij de succesvolle beëindiging van de derde phase van den afweerslag bij Wo- ronesj mee, dat tijdens de gevechten, die van 8 tot 17 dezer hebben geduurd, de vijand naast zware, bloedige verlie zen 100 tanks en alleen de laatste da gen 107 vliegtuigen heeft verloren. De strijd woedde hevig, maar de Duitsche verdediging was elastisch en zij heeft weten te bereiken, dat de Duitsche troepen aan het slot zich ten volle heb ben weten te handhaven in hun voor naamste gevechtsstellingen. DROEVIGE TOONEELEN IN BRITSCH VELDLAZARET NA DEN „RAI&" BIJ DIEPPE Een bijzondere correspondent van Uni ted Press meldt uit een veldlazaret aan de Zuidkust van Engeland, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag lange rijen doodelijk vermoeide soldaten in dit veld lazaret zijn aangekomen. Deze soldaten hadden deelgenomen aan den „raid" bij Dieppe en vertoonden meerendeels wonden aan de beenen en het gelaat. Vele man schappen hadden onder invloed van explo sies een zenuwschok opgeloopen. De corres pondent noemt zijn belevenissen In dit veld lazaret de bloedigste tnoneele». die h') sinds Duinkerken achter het front heeft meegemaakt. Zwijgend hinkten de solda ten binnen, velen van hen met de uniform totaal aan flarden. Er heerschte een ver bazingwekkende stilte. De gewonde rol- daten stonden of zaten in het rond, zonder eap woord te spreken, en rookten hun eer ste sigaret sinds 24 uur. Een der ergste ge vallen was een soldaat, wiens been boven aan de dij was afgeschoten. Een majoor, wiens schouder geheel open lag, knielde op den grond, terwijl hij behandeld werd en mompelde: „Ik kan altijd nog niet begrij pen, hoe ik eruit gekomen ben." Naar de Daily Express meldt, heeft lord Mountbatten, de chef der gecombi neerde operaties, een conferentie ge houden, om de bij Dieppe behaalde re sultaten te bespreken. Deze resultaten en die van de gehouden conferentie zul len worden voorgelegd aan het oorlogs kabinet. Finsche Lotto's worden vertrouwd ge maakt met de morse-signalen. De .iandplaats Is bereikt De apparaten worden in gereedheid gebracht Ironsatlantic-Recla-SS-PK Wisniewskl- pax Holland m DUITSCHE VLIEGERS IN ACTIE TEGEN TRANSPORTSCHEPEN Gisteren overdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen transportschepen der jBritten, die troepen van de mislukte onderneming van Dieppe aan boord hidden, aan de Zuidkust van het eiland aangevallen. Drie booten werden in een Bnval met boordwapens onder doel treffend vuur genomen. Duitsche ver kenners constateerden, dat op een boot ccn zware brand was uitgebroken. An dere Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden steden aan de Zuidwest kust van het Britsche eiland. Eenige treffers hadden een goede uitwerking. Er ontstonden eenige branden in de havenwerken, Aan het Oostfront Duitsche jachtvliegtuigen beheersch- n ook gisteren het luchtruim aan het j heele Oostelijke front. Het optreden eer bolsjewieken was slechts zwak. Waar zich vijandelijke vliegtuigen v ertoonden, werden zij door de jagers aangevallen en verdreven. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden acht vijandelijke machines neergehaald. Ieder Nederlander, welke godsdienstige of politieke richting hij ook moge zijn toegedaan, zal van oordcel zijn, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om onze voedselvoorziening voor den a.s. winter veilig te stellen. In geen geval mag men den grond laten houden, wat deze heeft; vóór alles moet gezorgd worden, dat de oogst tijdig wordt bin nengehaald. Daarom zal alléén als de met de voedselvoo'ziening belaste autoriteiten geen anderen uitweg zien op de me dewerking van de schooljeugd bij het rooien van aardappelen ccn beroep worden gedaan. Het ligt in de bedoe ling, dat deze oogsthulp van öc school jeugd zooveel mogelijk in klasseverband geschiedt met een onderwijzer of lec- raar aan het hoofd, die toezicht kan uitoefenen. Jongens van de zesce en hoogere klassen der lagere school en jongens van de U.L.O -, middelbare- en dagnij verheids- en kweekscholen, komen voor deze oogstwerkzaamheden in aanmer king en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig ppgeven bij het hoofd hunner school of bij een door dezen aan gewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezonden naar het door den Secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, prof. J. van Dam, ten departcmente in gestelde bureau Oogsthulp 1942. De oproep tot deelneming aan den cogst indien deze althans door de met de voedselvoorziening belaste in stanties noodzakelijk wordt geacht BRITSCnE OORLOGSSCHEPEN NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE Het pantserschip Nelson, twee vlieg kampschepen en vier torp^dobootcn hebben de haven van Gibraltar verla ten in de richting van de Middel land- sche Zee. Verder zijn een kruiser en vier tor pedobooten vertrokken met bestemming naar een Er.gelschc haven, waar zij verdere herstellingen zullen ondergaan. De Illustrious en een kruiser bevin den zich nog te Gibraltar, waar de ave rij hersteld wordt, die zij opliepen tij dens het zeegevecht, dat onlangs in de Middellandsche Zee plaats vond. zal in dat geval aan de verschillen k: scholen uitgaan van dit Bureau, dot met het Departement van Landbouw c Visscherij en met de scholen voor'du rend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te maken onkosten, b.v. voor de reis met de klas sen naar de oogstvelden e.cl., zal een re geling worden getroffen, waardoor deze worden vergoed. Tevens zal getracht worden klompen beschikbaar !e stollen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet kenen op. den akker. Nadere bijzonder- dienaangaande zullen nog wor den bekendgemaakt. Wij komen op deze kwestie neg t der terug. WILLEIE REEDS OP WEG NAAR SOVJETUNIE Volgens nog onbevestigde berichten van den Londenschcn nieuwsdienst zou Wen dell Willkie rec-ds Donderdagavond uil Washington vertrokken zijn om zich r.aar de Sovjetunie en het nabije Oosten te be geven. Naar hijzelf verklaard heef:, wit WillkSe Stalin leerc-n kennen. Inmiddels Is zijn reisroute gewijzigd. Aanvankelijk wil de hij nl. ook een bezoek brengen aan Tsjoengking-China. doch Tsjang Kai Sjek zou te kennen hebben gegeven, op het oogc-nblik geen bijzonder belang te stellen in de aanwezigheid van Willkie. Roosevelt heeft op de persconferentie medegedeeld, dat Wendell Wibkie als bij zondere gc-zant van den president najr hrt nabije Oosten en de Sowjctunie zal gaan. Zijn voornaamste taak zal zijn ..de waar heid te zeggen omtrent datgene, wat di V.S., zullen doen om den oorlog te winnen Het Zweedsche schip Hallarcn, dat in opdracht van het internationale Roo de Kruis levensmiddelen voor de Grick- sche bevolking transporteert, is Vrijdag met een groote hoeveelheid levensmid delen in den Pireaus aangekomen. DE VERDCISTERING Verplicht te verduisteren: 22 Aug. 20.52 u. tot 23 Aug. 6.34 u. 23 Aug. 20.50 u. tot 24 Aug. 6.36 u. Maan: '22 Aug. 18.16, ond. 23 Aug. 3.06 u. 23 Aug. 19.08, ond. 24 Aug. 4.16 u. BELANGnlJg ARTIKEL VAN MUSSERT IN „VOLK EN VADERLAND". Toekomst van ons werelddeel hangt af van den wil der Germaansche volkeren tot samenwerking Ieder Germaansch volk heeft zijn Rijk. en ieder Gcrmaansch volk heeft ook zijn staatsbegrip. De groote revolutie van onzen tijd zal ook den inhoud van deze begrippen wijzigen, na het noodigc gekrakeel en de noodigc verwarring, welke iedere revolutie van grooten omvang onvermijdelijk begeleiden. Het is nu reeds onze taak om aan de ontwikkeling richting te geven. a Met deze woorden begint de leider der N.S.B., lr. A. A. Mussert een zeer belangrijke, principieele uiteenzetting „Over den Ncdcrlandschcn Staat in het nieuwe Europa" in het weekblad „Volk en Vaderland." De Duitsche afweer zorgde voor een spoedige ineenstorting van de geallieerde invasie-poging bij Dieppe. Ruim 2000 Britsche gevangenen werden door- de voor de kustbeschorming be stemde Duitsche strijdkrachten gemaakt. (telefota Orbli Holland Pax Holland m) Noodeloos in den strijd geworpen Britsche pantserwagens werden snel buiten gevecht gesteld. (tql efoto Transatlantic Recla Pax Holland m) Ir. Mussert beschrijft vervolgens hoe een aantal Europeesche staten in de 17de, 18de en 19de eeuw er toe overging vrijwel de geheele be kende wereld te koloniseeren, waar op Middel-Europeesche volkeren, toen deze eenmaal van hun onder linge twisten waren hersteld, te laat kwrmen om nog aan dit pro ces doel te nemen. Dit leidde mede tot den oorlog van 1914—1913. Deze oorlog zal in de historie nog na honderden jaren bekend staan als het einde van het tijdperk, dat in de 16de eeuw begon. Het is deze oorlog, die Eurc-pa verzwak te en de wcreladeelen daarbuiten zoodanig I versterkte, dat Europa's hegemonie over de wereld onherstelbaar werd geschokt. Vast I staat reeds nu, dat het nationaal-socialisme en het fascisme historisch noodzakelijk wa- 1 ren om Europa te behouden. Zonder dc-ze leidinggevende en scheppende stroomingen der 20ste eeuw, zou Europa reeds nu ver nietigd zijn door het communisme. Het is de onvergankelijke verdienste van Hitier en Mussolini, dat zii EuroDa. daarvoor be waren. Men ziet het duidelijk, dat het in de ze geweldige" worsteling eaat om de vor ming van Continenten. De tijd, waarin het voor Staatjes mogelijk was cm oorlog te voeren of zgn. neutraal te zijn. Is voorbij. Zelfs de tijd, dat een groote staat alleen tegen een anderen staat oorlog voerde, be hoort tot het verleden. Er zal een solidair Europa moeten ontstaan uit de worsteling van dezen tijd of Europa zal te gronde gaan na 20. 50 of 100 jaren, wanneer een nieuwe beproeving over ons werelddeel zal komen. Het ..Germaansche Rijk" niet hetzelfde als ..het Rijk". Het krachtigste deel van Europa zal zonder twijfel moeten worden gevormd door het gemeenebest der Germaansche volkeren, dat met el kander in betrekkelijk korten tijd 150 millioen zielen zal moeten om vatten, wil het kans hebben zich in de toekomst in de wereld te hand haven. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat van den vrede tusschen de Germaansche volkeren, hun wil tot samenwerking, hun bereidheid om het belang van het gemeene best te doen voorgaan boven het belang van Ieder afzonderlijk, de toekomstige be staansmogelijkheid van Europa afhangt. De Germaansche Statenbond zal ook een levensruimte moeten hebben In de eerste plaats vallen natuurlijk onder de woonge bieden van het Duitsche volk. hc-t Neder landsche volk. het Zweedsche, het Noor- sche en het Deensehe. Daarenboven Noord en Oostzee als binnenzee:n en voorts zeker ook de groote Oostruimte, gelegen tusschen de Oostzijde van de woonruimte van het Duitsche volk en de Oostgrens van het toe komstige Europa, waar ons werelddeel dus verdedigd zal worden. Er gaan stemmen op. zoowel hier te lande als in Dultschland, in nationaal-socialisti- schen kring, die cr voorstander van zijn om deze geheele levensruimte samen te vatten onder de benaming ..Gcrmaansch Rijk", korter nog: ..Het Rijk". De invoering van het begrip ..Germaansch Rijk" als omvatting van de Germaansche levensruimte, behoeft bij niemand op eenig bezwaar te stuiten. Te spreken zonder meer van „het Rijk" zoo meent ir. Mussert is bewust of onbewvist verwarring stichten en koren op den molen van onze vijanden De term „het Rijk" („das Reich") is op dit oogenblik een volkomen x-aststaanri begrip voor het Duitsche volk en zijn leidende fi guren. Het Is niet meer en niet minder dan de Duitsche eenheidsstaat, omvattende alle Duitschers. Men moet echter, aldus ir. Mussert. van ïedc-r politiek inzicht vc«;choond zijn of opzettelijk (zooals de Engelschen sinds ja ren doen) wantrouwen en haat zaaien tus schen de Germaansche volkeren van het Continent om den theorie t. verkondiger, die daarop neerkomt, dat de Germaansche volkeren „Helm ins Reich" moeten. ..Das Reich" is tot en met den huldigen dag dat pene. wat de Duitschers er onder verstaan, nl. de Duitsche eenheidsstaat. Het is juist onze taak, nis nalionaal-socialistcn, om het tegendeel te bewerken en hot is de ver antwoordelijkheid van de N S.B. om daar in de leiding te hebben. Imperialisme nóch separatisme. Ik acht het niet onmogelijk, dat er een tijdstip zal komen, waarop de Germaansche volkeren in plech tige samenkomst, ieder voor zich, afstand zullen doen van de bena ming „Rijk", zoodat er dan geen Groot-Duitsch Rijk. geen Neder- landsch Rijk en geen Scandinavi sche Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Duitschc Staat, een Ne derlandsche Staat en Scandinavi sche Staten, welke Staten te samen den Germaanschen Statenbond zul- len vormen, onder leiding van den ïHihrer. Vervolgens herinnert ir. Mussert aan de woorden van den Rijkscommissaris .Van onzen kant als Duitschers geen imperialis me. Gij. Nederlanders, van uw kant peen separatisme". Uitvoerig houdt hij lirh be zig met de gevallen, waarin van Ncdor- landeche of Duitsche zijde in strijd met de in die woorden besloten liggende vriendschnpsgedacbte werd gehandeld, ten koste van de goed" verstandhouding tusschen heide volkeren. Hij komt d|p lot de conclusie: Nood.'g voor de samenwerking is afwr'f \*hn imperia'i'me en sepcrntlsmo. TV rl n moet er t Vf n p-v.-aekt word' n. dat rechtt rdigc, billijke DuIUcbe belangen niet worden geofferd uit vrees daarvoor, dat 7.ij als imperialisme worden uitgekre ten. Daarbij moet cr tcpcn gewaakt worden dat rechtvaardige, hillijke nationale aspira ties van het Nederlandsche volk zouden worden onderdrukt, onder voorwendsel van het tegengaan van separatisme, Ik ben er van overtuigd, zoo vervolgt ir. Mussert zijn beschouwing, dat de Neder landsche soldaat, behoorlijk afgericht, mo dern bewapend cn goed aangevoerd, niet zal behoeven onder te doen voor een Duitsch soldaat en dat zij dus in de toe komst, gelijk gerechtigd, nans elkander zullen kunnen slaan. Wij kunnen cr zeker van zijn, dat de grenzc-n van Europa blij vend bewaakt zuüc-n moeten worden. Wit zeiven wonen aan de Westgrens cn dat wu dus ons aandeel zullen hebben bij te dro gen In de verdediging van de Westkust vin Europa, spreekt vanzelf. Doch evenzeer zal de wacht in het Oosten betrokken moeten worden. Onze mannen, die aan het Oost front staan, weten, dat zij hun va derland verdedigen en putten daar uit de bereidheid en de kracht om te offeren en te dienen. Wat de economische samcr.w rking V;- treft, merkt ir. Mussert op. d;:t het lisme de groolo vijand vin het ngUos I I- socialisme is. Ais goede nattonaal-Soeialis ten keeren wij ons niet alleen tegen de or dening ycor de vriendjes, maar rvenz- r tegen de ordening voor de fcxrksers en de trusts. Wanneer wij dat doen. stuiten wij op Duitschers die vc-rkondicen. d.it <"e N.S:B toch niet zoo ,.l>cnt« hfreunilnb" is als zij wcnschclijk achten Ons antwoord daarop is: dat inderdaad dit door hert go- wcnschte soort „Deuischfrcundiicr.keit" ons vreemd is en dat v.-ij hen aanr.idm rich, te herinneren, dat de Führer gezegd heef": „Ik ben a'.s nationaal-socialist ten oorlog getrokken: ik zul ais nog fanatieker nntio- nasl-sociaiist terugfcccrcr.". Economische samenwerking in Gcrrr. vh verband en daarbovenuit in Buxopecsch verband, stelt natuurlijk voorop, dat do volksche ontplooiing niet wordt belet om te voldoen aan de zelfzucht ten koste van het» algemeen. Activiteit zal zooveel moge lijk bevorderd moeten worden en a'.lc.-n daar worden ingeperkt, waar zij zich ».eu ontplooien ten koste van een doeltreffende ordening, die het welzijn van het algemeen vordert. Daarvan zijn wij natuurlijk ver verwijderd, hetgeen ons niet moet beletten vertrouwen te hebben in een nationaal-so- cialistische toekomst. Als derde belangrijk punt der Gcrmaan sch e samenwerking, staat dan het geweldi ge vraagstuk van de Europeesche levcni- ruimte in het Oosten. Het spreekt vanzelf, dat het hierboven gegover.e slechts een be knopt overzicht vorm', dienende om de nieuwe Europcesch» orde gestalte te geven. Dit is de noodzakelijke voorwaarde om ver der met vrucht te kunnen spreken over den nieuwen Nederlaudschon Staat die moet worden opgericht als opvolger wan den dc- mocratischen staat. De taak en de rechten van den Staat worden dus in de eerste pi,-mis ben rkt door het lidmaatschap van den Germaan schen Statenbond en doordat de leider van dien Bond (de Führer) tot zich moet trek ken datgene, wat algemeen Oernnansch geregeld moet worden cn waarover hot bo venstaande handelde. Daaraan verleent gewensebt is! O» rigcos lic< >- Stoa» «a bij gestuwd cn tylcid dear 'I" r-v l-irf. a's eenige politiek" verantwoordelijke wils uiting van het Volk.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1