Wat de Polen in twintig jaren aan cultuurgoederen hebben vernietigd a AMEKSFOORTSCHE CO URANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1942 Langemarck-studenten een maand in de Warthegouw In denzelfden tijd, dat in een kamp op de Velywe de schifting voor den tweeden Nederlandschen leergang voor het Langemarck-studium plaats vond. was de eerste leergang, die sinds April van dit jaar in Hannover studeert, be hulpzaam bij de oogstwerkzaamheden in 'de Warthegouw. Deze Warthegouw is een vruchtbaar landbouwgebied met de universiteitsstad Posen als geestelijk en economisch middelpunt. Eenige eeuwen terug legden Germaansche boe ren uit Duitschland, Vlaanderen en Ne- derland hier de grondslagen voor een gezonde samenleving. Zij vormden er een voorpost tegen de steeds weer uit het oosten opdringende Slavischevol ken. Na den wereldoorlog evenwel moest Posen met het omliggende gebied aan de Polen worden prijsgegevbn. Dat was in 1918 en het duurde tot 1939 alvorens de oude toestand werd hersteld. Wal in deze twintig jaren door de Polen aan cultuurgoederen werd vernietigd, tart elke beschrijving. Een duidelijke taal spreken echter de graven van 60.000 Duitschors, die door de Polen werden vermoord, toen zij in 1939 .inzagen, dat hun heerschappij ten einde liep. Zoo kwam de Warthegouw terug aan Duitschland met verwoeste dorpen, ver vallen hoeven en verwaarloosde lande rijen. Thans werken hier te midden van een nog overwegend Poolsche bevol king weer Gcrmaansehe boeren. Zij kwamen uit Bessarabie en Wolhyhie. Ook nazaten van Nederlanders, die eeuwen geleden zich aan dc Boeg in Rusland vestigden, zijn er bij Hun taak is zwaar. Het besef echter, dat. in deze menschen van geslacht op geslacht is levendig geworden, dat door elk van hun hoeven de grens tusschen Europa en Azië loopt, dat elk van hun akkers een deel is van de Europoesche levens- Paticnten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen, aan wie als re gel dc nieuwe distributiebescheiden eer.-it bij hun ontslag uit de inrichting door de dislributiediensten ter hand worden gesteld, zullen in den vervolge de nieuw uitgereikte versnaperingen- onderscheidenlijk tabaks- of sigaretten- kaart reeds tijdens hun verblijf aldaar ontvangen. Deze kaarten worden door de distri butiediensten, onder afkruising van een bon van het inlegvel van de distributie- stamkaart. aan de administratie van het ziekenhuis uitgereikt, die de kaart dan aan den patient ter hand stelt. Deze re geling geldt ook, indien de patient in een anderd gemeente woont, dan waar het ziekenhuis is gevestigd. Wanneer men zich na ontslag uit het ziekenhuis tot den distributiedienst wendt ter verkrijging der overige nieuw uitgereikte distributiebescheiden, zal, indien dc desbetreffende bon van het inlegvel is afgekruist, dientengevolge geen versnaperingen-, tabaks- of siga- rettenkaart meer uitgereikt worden. In verband met het bovenstaande wordt er nogmaals op gewezen, dat per sonen, die in een ziekenhuis worden opgenomen, verplicht zijn al hun distri butiebescheiden voor voedingsmiddelen bij de administratie van het ziekenhuis in te leveren. Deze verplichting geldt dus niet voer de versnaperingenkaart en de tabaks- of sigarettenkaart. Een ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden deze bepaling na te leven, aangezien bij niet voldoen aan de ver plichting tot inlevering de distributie- diensten ter gelegenheid van de eerste uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen na het ontslag uit het ziekenhuis, de bonnen, welke niet bij de administratie daarvan zijn ingele verd. van de nieuw uitgereikte bon kaarten zullen kunnen inhouden. Van alle pijn in de leden verlost. Nu k3n Ik w werken L „Ik wil V mededee- len, dat de Ovaaltjes mij goede diensten hebben bewezende gezwollen gewrichten zijn nu weer geheel normaal. Het verheugt mij. dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vreesclijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer iets voel. zal ik direct weer Ovaaltjes nemen, want zij werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, ischias, spit. verkoud heid. griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, ma.ii: en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 ta bletten slechts 60 ets. In nlle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trinrrat Agentschap. Xassaulcadc 370. Am sterdam. Adv. ruimte, waar wij niet zonder kunnen, geeft hun de kracht, door te zetten. Zoo hebben zij in een jaar tijds de op brengst van dc landerijen met moer dan twintig procent weten te vermeer deren. Met deze menschen hebben onze Ne- derlandsche jongens een maand lang samengewerkt. Scherper dan alle ver standelijke redeneeringen heeft deze gemeenschappelijke arbeid hen door drongen van" het gevoel, dat de Ger- maanschc lotsverbondenheid in deze da gen een onontkoombare eisch is. Tevens echter zijn zij teruggekeerd met een diep besef voor de ongekende mogelijk heden, die daar in het oosten voor onze overbevolkte staten in het westen lig gen, mogelijkheden, die er slechts op wachten, door gemeenzamen arbeid van alle Germaansche volkeren tot heil van ons werelddeel te worden benut. Nieuwe bonkaarten UITREIKING TUSSCHEN 14 Sept. en 3 October. De distributiediensten der gemeenten, waar men in het Bevolkingsregister is opgenomen, zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 14 September tot en met 3 October '42, tegen overlegging van de distributie- stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaar ten „Voedingsmiddelen 11e periode", alsmede nieuwe aardappel kaarten uit reiken. Evenals voor de vorige periode zal ook ditmaal onderscheid worden ge maakt tusschen Stad- en Landkaarten. De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K 108 en twee aard- appelkaarten N 108< Aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K208 en drie aard- appelkaarten N 108; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K308 en twee aard- appelkaarten N 108; aan houders van een inlegvel K4 of L 4 een bonkaart K 408 en een -aard- apoelkaart N 103. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aard appelen N 208. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatselijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen. Van zelfverzorgers voor aardappelen, brood en vleesch zullen onderscheiden lijk de verschuldigde'aardappel-, brood- of vleeschkaarten worden ingehouden. Wat de melkveehouders betreft, zul len van de bonkaarten K 108 en K 208 onderscheidenlijk de reserve bonnen 1-57 t./en/m. 1-60 en 2-57 t./en/m. 2-1 verwijderd worden, terwijl van kinde ren van melkveehouders de melkbon- nen worden ingehouden. Zij, die geboren zijn tusschen 6 Sep tember en 5 October van de jaren 1921, 1928 en 1938, dienen alvorens hun bon kaarten in ontvangst te nemen, hun in legvellen te ruilen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten dient te controlee ren. of men allo bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aan gezien lateit- reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. Ook moet men er op toezien, dat slechts één bon van het inlegvel en wel de gene. waarvan het nummer overeen komt met dat der uit te reiken bon kaart, wordt verwijderd. Tevens dient men na te gaan of op de distributiestomkaarten de afkruising dei- vakjes op de juiste wijze heeft plaats gevonden. Bij de uitreiking van een bonkaart „Voedingsmiddelen 11e perio de 1942" K 108, 208, 303 of 408 moet het vakje K14 worden afgekruist. bij de uitreiking van één of meer aardappel- kaarten het vakje L14. PROF. C.OEDEWAAGEN ZAL TWEEDE NED. RADIOMUZIEKFEEST OPENEN De Secretaris-generaal van het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen. heeft zich bereid verklaard, het tweede Nederlandsche radio-muziekfeest te ope nen. Deze opening zal plaatsvinden voor den aanvang van liet openingscon cert op Zaterdagavond 12 Sept. a.s. om kwart over zeven in het Conccrtgebou' te Amsterdam. Voorts zal prof. dr. T. Goedewaagen Zaterdagmiddag om half drie de ten toonstelling „Vier eeuwen Ncderléndsch muziekleven" in het Rijksmuseum te Amsterdam, die in het kader van het muziekfeest wordt gehouden, eveneens openen, nadat door den directeur-gene raal van den Nederlandschen Omroep een begroetingswoord is uitgesproken en de heer Dirk J. Balfoort, als organi sator m een korte' rede een overzicht van deze tentoonstelling heeft gegeven. Elk volk zal zichzelf straks moeten hervinden Gisteren had in de rijk met N.SB.- scliilden en hakenkruiswimpels versier de groote zaal van den Dierentuin te Antwerpen, de eerste landdag plaats van de Nationaal-Socialistische Bewe ging in Nederland, district België, wel ke door honderden leden van de Neder landsche kolonie, afdeelingen van de. .Nederlandsche Fabriekswacht, de N.S.K.K., de Nachrichtentroepen en de W. A. werden bijgewoond. Ook ver tegenwoordigingen van de nationaal- socialistische jeugd-Vlaanderen en van de Dietsche meisjesscharen-Vlaanderen waren aanwezig. Het woord werd gevoerd door den heer van Geelkerken. „De taak van de Nederlanders in Bel gië is dezelfde als deze van de Neder landers in Nederland" aldus spr. Zij dienen de bekentenis af te leggen van hun trouw aan eigen bloed en bodem. Zij dienen te begrijpen, dat zij een levenden wal in het nieuwe Europa vormen en moeten gehoorzamen aan de stem van hun bloed. Na een schets van de ontwikkeling- der N.S.B. vervolgde de heer v. Geel kerken: De klacht van den nationaal- socialist bestaat daarin, dat hij offer vaardig is en als denkend, goedwillend mensch zich zelf geeft voor zijn volk en land, opdat het beschermd en groot worde in het heden en de toekomst. Dit was onze opdracht sedert 1931. Wij staan of vallen met Duitschlands toe komst. Wij moesten consequent zijn en naar de stem van ons geweten luiste rend, marcheerden wij voor ons volk uit. Veel heeft ons volk verloren. Thans hebben wij nog negen millioen men schen. Het Nederlandsche volk is steeds een ondernemend en moedig volk ge weest, doch het ziet nog niet klaar, het denkt nog, dat. het „oude" terug komt. Na den strijd, die thans gevoerd wordt, zal elk volk zichzelf moeten hervinden. Het nieuwe Europa wordt geboren in bloed en strijd. Straks wordt de Ger maansche Statenbond een werkelijk heid en zal volk na volk zich scharen onder den Germaanschen Führer, Adolf Hitler. Wij scharen ons achter ir. Mus- sert, die zijn trouw aan den Führer verpand heeft. Wij strijden in ons volk en voor ons volk. Met Mussert voor volk en vaderland." Deze toespraak, welke herhaaldelijk door geestdriftige toejuichingen werd onderbroken, werd gevolgd door het ge zamenlijk zingen van het zesde couplè! van het „Wilhelmus". HAAR MAN VERGIFTIGD 1 DUISTER GEVAL TE VELDDRIEL In September 1941 overleed een in woner van Velddriel (N.B.), A. va/ Hegik, onder min of meer verdachti omstandigheden. Geruimen tijd later rees tegen dt vrouw van den overledene de verdon king, dat zij haar man door verg if tig irj uit den weg zou hebben geruimd. 10) vrouw werd gearresteerd en beviny zich reeds eenige maanden in voorari rest. Thans heeft de politie te Velddriel een zekeren H. V. gearresteerd mei wien de vrouw relaties onderhield. V. wordt er, naar wij vernemen, van ver dacht. in deze zaak medeplichtig te zijn. Het onderzoek is nog in vollen gang. SCHEERMESJES GEVRAAGD Voor mij ligt een brief van een onzer vrijwilligers. Hij klaagt zijn nood dat z"n eenige scheermesje gebroken is en niet vervangen kan worden, omdat nergens scheermesjes Ie krijgen zijn. Landgenoot, vanmorgen nog nam U nieuw mesje en verheugde U zich ovei prettige wjjze waarop U zich daarmede schoor. Mnaronze vrijwilligers loo- pen met stoppelbaarden, omdat zij geen rr.esjes bezitten. Zorgt U er voor dat in de Kerstpakketten voor het Oostfron! scheermesjes gepakt kunnen worden er voor alle zekerheidmisschien kunt U ons aan staafjes scheerzeep en tandenbor stels helpen Stuurt ons deze zending gelijk met bijdrage. Verzorgingfonds Vrijwilligers legioen Nederland. Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Girorekening 432100. JONGEN VOORTVXUCHTIG WEGENS SLECHT SCHOOLRAPPORT Zij, die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent Marïnus Jacobus Bol, geboren te Dc-n Haag 20 Dec. 1#28, worden verzocht daarvan mededceling te doen aan den Ccntralen - Opsporingsdienst aan de Laan Copes van Cattenburch 11, aldaar. De jongen is gekleed in een licht-grïjze korte broek, bruin windbuis, lichtbruine kousen en lage bruine schoenen. Hij Is op 3 September 1942 van huis weg- geloopen uit vrees voor straf in verband met zijn schoolrapport. Hij houdt zich ver moedelijk op in de omgeving van Den Haag. HET INBREKERSGILDE WEERT ZICH Tijdens de weekwisseling heeft het in brekersgilde te Amsterdam een goeden slag geslagen in een grossierderij in rook artikelen. gevestigd aan den Kastanjeweg, aldaar. Niet minder dan 156.860 sigaretten. 2255 sigaren. 1440 cigarlllos en 18 pakjes tabak werden ontvreemd. Ook een nachtelijk bezoek aan een leder- warenmagazijn aan 't Zeeburgerpad lever de een niet onaanzienlijke _buit op, nl. een partij bovenleder, 774~,doozen met lederen beursjes, vijf doozeifvmel porte- monnaies en 93 leeren labels, tezamen ter waarde van 8400. TWEE JAAR VOOR TWEE KONIJNEN GE-EISCHT Voor het Bossche gerechtshof stonden gistermorgen terecht de koopman P. J. S. uit Roermond en zjjn kameraad J. R. eveneens uit Roermond, die door de rechtbank te Roermond tot één jaar en zes maanden waren veroordeeld wegens diefstal van twee konijnen te Echt. S., die 30 jaar oud bleek te zijn, was reeds achttien maal veroordeeld, den eersten keer op zeven jarigen leeftijd; zijn kameraad R. had vier vonnissen achter den rug, waarvan de laatste 3 jaar had bedragen. De advocaat-generaal vond de straf voor de beide hardnekkig ontkennende verdachten veel te laag en wees 'erop, dat er vooral in dezen tijd tegen dieven van welken aard ook, onverbiddelijk dient te worden opgetreden, weshalve hij verhooging van de straf tot twee jaar vroeg. Uitspraak over veertien dagen. CAFéHOUDER BELEEDIGDE DEN BURGEMEESTER VAN UTRECHT Voor den Utrechtschen Vrederechter had zich gisteren te verantwoorden de 48-jarige caféhouder Johannes de Groot, wien beleediging van den burgemeester, den heer C. v. Ravenswaay ten laste was gelegd. Op 12 Mei van dit jaar had verd. voor zijn café des avonds om streeks tien uur een woordenwisseling gehad met enkele personen, met wie hij stond te praten. Het ging over de poli tiek en verd. drukte zich over den bur gemeester van Utrecht tegenover iemand, met wien hij van meening ver schilde uit met de volgende woorden: „Die burgemeester van jullie is ook zoo'n mooie ploert". Verd. ontkende dezen zin te hebben gebezigd, maar twee vrouwelijke getui gen verklaarden onder eeile, dat JtIJ deze woorden had gebruikt. De Officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat dergelijke ern stige beleedigingen van Overheidsperso nen, waarin vaak ook de N.S.B. wordt betrokken, niet meer door den beugel kunnen. Er is geen sprake van, dat men dat met een geldboete zal kunnen af doen. Spr. requireerde een gevangenis straf voor den tijd van twee maanden. Ook de Vrederechter was van mee ning, dat hier een ernstige straf op haar plaats was. Het feit staat wetüg en overtuigend vast en alleen wegens de omstandigheid, dat verd. een blanco strafregister heeft, veroordeelde de vrederechter hem tot een maand. PRIJSVRAGEN VRIJE UNIVERSITEIT Gelijk reeds vroeger is medegedeeld, zijn op de eerste der twee door de faculteit der letteren en wijsbegeerte der Vrije Univer siteit uitgeschreven prijsvragen twee ant woorden, op dc tweede één antwoord in gekomen. De faculteit brengt thans ter algemene kennis, dat zij besloten heeft den schnjr ver van het antwoord onder het motto „De pacdagogiek zal filosofisch zijn of ze zal niet zijn" een eervolle vermelding toe te kennen, en verzoekt hem bij dezen, zoo hij daarop prijs stelt, zich ten spoedicste tc wenden tot den secretaris van den 3c- n;.at, p.n. Keizersgracht 166. Amsterdam-C en hem verlof te geven tof het openen van het verzegelde briefje, dat bij het ant woord gevoegd was. Het oordeel der faculteit over de inge komen antwoorden zal D.V. in openbare zitting van den Senaat op 16 September a.s. medegedeeld worden. COLLEGES EERSTEJAARSSTUDENTEN Door het Dep. van Opvoeding, Weten schap en Kultuurbescherming wordt het volgende medegedeeld: Met het oog op den duur van den voor aanstaande studenten verplichten Arbeidsdienst beginnen aan alle univer siteiten en hoogescholen de colleges, die uitsluitend bestemd zijn voor eerste- jjaars-studenlen, niet voor 1 Nov. 1942. Colleges, die mede bestemd zijn voor •eerstejaars en practice kunnen met toe stemming van den rector magnificus icerder beginnen. In dit geyal wordt de 'vóór 1 November behandelde stof v 'de op of na 1 November komende i 'stejaars herhaald. WIJZIGING VAN EENIGE LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN i Blijkens de Ned. Staatscourant van 7 September heeft het College van Rijksbemiddelaars een tweede wijzi ging aangebracht in de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden I voor de rubber verwerkende industrie. Naast eenige wijzigingen in de ge- meente loonklassen, vloeit uit de nieu we redactie voort, dat de regeling *.e- I vens van toepassing zal zijn op de rub- berlijm en kofferrubber verwerkende I industrie. Voorts is een tweede wijzi- I ging, aangebracht in de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de verfindustrie. Wat een Jeugdherberg den trekkers biedt RUIME SLAAPZALEN. KEURIGE BEDDEN. EENVOUDIG. UITSTEKEND ETEN r. Uw redacteur Is In zijn vacantie als trekker erop uit getrokken om een tocht langs Neerlands mooie dreven te maken. De Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale was zoo vriendelijk ons uit te noodi- gen haar gast te zijn en van die gelegen heid heb ik gaarne gebruik gemaakt om de praclljk van het trekken langs jeugd herbergen te leeren kennen. En zoo besteeg ik op een vacanlie-mor- gen het stalen ros, niet bepakt en bezakt, maar slechts met enkele zijtasschen, waar in het hoognoodtge. Met het windje gezel lig in den rug, koerste Ik dwars over de Veluwe en kwam langs de vriendelijke plaatsjes Garderen, Elspeet, Uddel, enz. Langs Vaassen gekomen kon ik de verlei ding niet weerstaan nog eens even een kort bezoek tê brengen aan kasteel de „Cannenburgh", waar nu alweer ruim twee maanden geleden, het bekende Journalis tenkamp werd gehouden. De tocht werd voortgezet naar Apeldoorn, naar Jeugdherberg „Dc Spreng" Hier zou dus het eigenlijke jeugdherberg leven beginnen. Tegen het ongewone, het niet alledaagsche, ziet een mensch altijd op. Zoo was het dan ook met eenigen schroom, dat ik „goeienmiddag mijnheer" zei tegen een vriendelijk uitziende en forsch gebouwd manspersoon, zoo op het oog een goeie vijftiger. Hij bleek de va der van de jeugdherberg te zijn. „Ingeschreven?" was de eerste vraag na de begroeting. „Neemaarre". „Dan heb ik geen eten voor je van avond „Ja.... maarreen ik maakte me bekend als speciale gast van de Centrale en dat ik „voor de krant" een artikeltje wilde schrijven over de jeugdherbergen. „Zoo ben je een van die krantenmen- schen", klonk het gemoedelijk, „dan zul len we nog'wel eens zien hoe het loopt". Endaarna werd ik ingeschreven als „niet betalend gast" van jeugdherberg „De Spreng". Hoe ziet de jeugdherberg er uit? Dat is gauw verteld. De eerste indruk is die van een groot heerenhuis. De op rijlaan, groote serre, enfin de geheele bouw deed hieraan denken. In het huis zelf bevinden zich beneden de eetkamers, keuken, verblijven voor vader en moeder en boven royale slaapgelegenheid voor de meisjes. De jongens slapen daar in een zeer ruime keurig voor dat doel Ingerichte garage, met uitstekende waschgelegenheid en ruimte om bagage op te bergen. De garage heeft twee verdiepingen en kan een veertig- tot vijftig trekkers herbergen: Het geheel maakt een zeer helderen en aan- genamen indruk. De bedden waren netjes opgemaakt, geen stofje op den vloer, kort om uit alles bleek, dat deze vader de nood zakelijke tucht en discipline wat schoon houden, enz. betreft streng handhaafde. Ik bleek een van de eerst aangekomenen te zijn, maar spoedig kwamen er tal van anderen opdagen en toen de meeste ver wachte en niet verwachte gasten gearri veerd waren, werden ons de bedden aan gewezen. Een slaapzak werd gehuurd en het „wolletje" voor den komenden nacht :opgcmaakt en de bagage opgeborgen. Een en ander volgens de regelen der kunst of liever gezegd: volgens de regelen der jeugdherberg. De regelen dien je te we ten en de kunst, nu ja, die heb je gauw genoeg van de mede-trekkers en nog gau wer van je „slapie" afgekeken. C. R. KUNST EN LETTEREN HANDSCHRIFT VAN FREDERIK WILHELM DEN TWEEDEN GEVONDEN Bij de opruimingswerkzaamheden vond men te Kralcau een handschrift van ko ning Frederik Wilhelm den Tweeden, dat buitengewoon interessant is voor de cultuurpolitieke en beschavende wer king van Pruisen in de stad voor de 'derde Poolsche deeling. De koning belooft in dit schrijven den Kvakauers een veel omvattende verzor ging door de nieuwe regeering, waar van men de vervulling, afgezien van den maatschappelijken opbloei en het sociale werk kan vinden in de intensi- veering van het kunstzinnige leven en. nu nog, in de verrijking van de stad in architectonisch opzicht. In dit verband is het van bijzonder be lang, dat niet alleen Poolsche politici, maar ook de kunstenaars het einde van de Duitsche heerschappij diep betreur den. Zoowel de laatste civiele als de laatste militaire commandant ontvingen bij hun afscheid daarvan de duidelijke bewijzen in den vorm van een ode. DE BONNENDIEFSTAL TE BERGEN OP ZOOM Voor enkele weken werd de achttien jarige J. K., de hoofddader van den diefstal bij bakker Slooff te Bergen op Zoom, alwaar een groote hoeveelheid broodbonnen, ter waarde van ongeveer 23 balen meel waren ontvreemd, bene vens een geldsbedrag en eenige doozen bonbons, aangehouden. Thans zijn te Rotterdam aangehouden de twee jonger mannen, die K. bij dezen diefstal be hulpzaam zijn geweest en die hun aan deel in de buit hebben gehad. Zij zijn naar Bergen op Zoom overgebracht, al waar ze na gehoord te zijn ec-n volledi ge bèkentenis hebben afgelegd. Proces verbaal is tegen hen opgemaakt. i) Die kan U elk oogenblik over vallen. Zorgt steeds AKKER TJES in huis te hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. Neem "AKKERTJE Veel beloven, weinig geven...... De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid. RADIO-PROGRAMMA'S DYSENTERIE TE ARNHEM De burgemeester van Arnhem heeft ter kennis van de bevolking gebracht, dat het aantal gevallen van bacillaire dysenterie in die gemeente zich uit breidt. In verband hiermede wordt een ieder aangeraden zich te onthouden van het eten van ongewasschen en ongeschild fruit en van rauwe groenten. Naar aanleiding van bovenstaande bekendmaking van den burgemeester van Arnhem vernemen wij, dat zich daar ter stede eenige doodelijke geval len van dysenterie hebben voorgedaan. Op het oogenblik bevinden zich in het gemeente Ziekenhuis aldaar twee volwassenen en vier kinderen en in het ^kinderziekenhuis vier kinderen, allen lijdend aan dysenterie. Aangezien al len bewoners van de Geitenkamp zijn, wordt vermoed dat zij vanuit een zelf den haard zijn besmet. Geen van deze gevallen geeft reden tot ongerustheid. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft terstond alle maatregelen ter voorkoming van uitbreiding genomen. De huizen der patiënten zyn ontsmet. Voorts is aan kinderen uit gezinnen, waarin dysenterie is opgetreden, voor den tijd van acht dagen de toegang tot de scholen ontzegd. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Lichte gromofoonplaten. 7.30 u. BNO: Nleuwsber. 7.40 Orkestconcert (gr.). 830 u. BNO: Nleuwsber. 8 40 „Dientengevolge - desondanks". 8.60 Viool met pianobegelei ding (gr.). 9.00 „Zwerftocht door de disco theek" (gr.). 9.30 Spiegel van den dog (opn.). 9.40 „Zwerftocht door de discotheek" (gr.). 10 30 .Proost!" Met de microfoon ln een Llmburgscho bierbrouwerij, reportage. 10.45 Enscmblo Jack der Kinderen. 11.30 Zang m. planobegeleiding. 12.00 Almnnak. 12.05 Frans Wouters en zijn orkest. 12 45 BNO: Nleuws- en zakelijke ber. 13.00 De Mctodisten en grfi- mofoonmuz. 14 00 ..Halfweg", vroolijk pro gramma. (15.0015.20 Causerie „Een eeuw mode"). 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Vierhandige planpvoordracht. 17.30 „Eens varen wij weer uit", beelden over Rotterdam ln het Nieuwe Europa. 18.00 Zang. fluit en plano. 19.00 Causerie „Oude betrekkingen: Tusschen Thailand en Neder land". 10.15 Erna Sack en Marcel Wlttrlsch (gr.). 19 30 BNO: Nleuwsber. 19.40 u. BNO: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.55 ..Do zvnrto handel lokt", luisterspel. (V.-.naf 20.15 alleen voor de F.adlo-Centrales, rils over een lijnverbinding met de studio be schikken) 20.15 Zang met pianobegeleiding (gr.). 20.35 Omroepsymphonle-oxkest (opn 21,45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Coro Belmonte met orkest (gr.). 22 20 Composities van Franz Grothe en Ralph Maria Slegcl (gr.), 23.0024.00 Instrumentaal concert (gr.). Hilversum n, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7 40 Ochtendgymn. 7.50 Sportnieuws. 8 00 Een landbouwrepor- tage. 815 Populaire gramofoonplaten. 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.40 Menuetten voor sym- phonle-orkest, Mozart (gr.). 0.00 Populaire gram.mu/„ 9.15 Voor de hulsvrouw, 9 30 Ro- coco-octet (opn i. 10.00 Godsdienstige uit zending. 1030 Pianovoordracht. 1100 Voor de kleuters. 11.20 Orkest (opn.). 11.30 En semble Wllly Kok. 12.15 Duo Ja met orkest (gr.). 12.30 Programma-overzicht. 12,35 Sym- phonle-orkest (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13 00 „Wat doet de Di rectie van den Landbouw?". 13.15 Hollandsch Kamermuzlek-ensemble. 14 00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Zang met pianobegeleiding en gram.muz, 15.10 Impressions d.'Italle, Charpentier (gr.). 15.30 Lezing „Over huwe lijk en staatszorg". 15.45 Operaconcert (gr.). 16.00 Zang met pianobegeleiding en gram. muz. 16.30 Pro Arte Kwartet (gr.). 16.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17 00 Voor dovjeugd, 18.15 Marschen (gr.). 18.30 BHO: Nleuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Brnbantsch praatje. 19.00 Mar schen en marschliederen (gr.). 19 15 Een ern stig woord tot het Protestantsch Christelijk volk. 1930 Hollandsch Instrumentaal kwin tet. (Vanaf 20.15 alteen voor do Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Lichte klanken. 21.45* BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Politiek WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Ernstige muziek. Het Hollandsch ks- mermuzlek-enaemble concerteert om 13.15 u. over den zender Hilversum n. Uitgevoerd wordt het kwartet ln es gr. t. op 16 van Beethoven en het strijkkwartet van Josef Slik. Do medewerkenden zijn Louis de Ruy- ter (viool), Henk van Calsteren (altviool). Frits Galllard (cello) en Andró Rodenhuis (plano). DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: 8 Sept. 20.13 u. tot 9 Sept. 7,03 u. Maan: 9 Sept. 5.28, ond. 9 Sept. 19.49 Ai- FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? 39. door A. H. K O B E R Maar eigenaardiger wijze bleef zij. hoele- mnal tcsc-n haar gewoonte, in het circus zitten, ook na Joe's nummerH'g had zich alweer omgekleed en keek eens door het gordijn: daar zat Edith nog steeds. In de mani-g.> was het laatste nummer voor de pauze aan den gang. do drie Eag les. De breedste van de beide mannen had een lange stang op zijn linkerschouder ge zet cn balanceerde hierop zijn twee colle ga's. een dame én een heer. Een prachtige prestatie! Edith scheen 'zich voor deze equilibristen bijzonder te interesseeren. want zij wendde geen oog af van de srtiston. die naar in den Tonden ring hun gevaarlijk werk zoo rlerltjk verrichttenNu was dc toer at- geloopen. het drietal boog dankend voor hét applaus en .Toe zag dat Edith geest driftig in dc handen klapteHij zag ook. dat de oudste der Eng'.e.; haar een paar maal lachend toeknikte. Hoe kwam hij daar nu bij? Nu Edith den Eagle-troep blijkbaar zoo zeer bewonderde, begon ook Joe zich voor hun nummer te intcresseeren. Dat zij eer steklas c-vcnwichtsartlsten waren, had ieder, die maar iels -van het vak verstond, reeds bij do eerste toer kunnen vaststellen. Nu liet de onderman, die ruggelings op ren kussen ging liggen, een lange ladder op zijn voetzolen zetten. De dame k'om op die ladder en hij strekte, toen zij bijna boven was. zi.in beenen omhoog. Daarna liet hij de ladder langzaam naar rechts hellen ter- Wijl dc dame op een klein plankje aan de linkerzijde van de hoogste sport bevestigd op het hoofd ging staan. Dan trok de on derman voorzichtig zijn linkervoet terug znodst dc ladder slechts op 7!)n rechter voetzooi balanceerde. D-d-:,ik daarna werd de— toer herhaald, slechts r.iot dit vvr.-rhil. da- dame nu recht op het plank ie s^nn-l er salueerde, wat veM gevaarlijker was dan de hoofd stand van zoocven, waarbij de artiste ten minste de beide handen aan de ladder kon vasthouden. Dat de Eagles met zulke toeren begonnen, toeren, die door andere equilibristen hoogstens op hel eind van hun nummer werden uitgevoerd, bewees, dat zij indrdaad heel wat presteerden. Nog nooit had Joe zulke levensgevaarlijke voorhoofd en schouderbalanccs gezien Stangen van zes. van acht. ja van negen meter lengte hief Eagle, nadat zijn partner er boven op gesprongen was in zijn gordel, op zijn schouder, zijn kin, zijn voorhoofd; dan kruiste hij de armen en wandelde met zijn last door de geheele manege terwijl de partner daarboven turnde, zwenkte, draai de en salueerde. De slottocr was zoo opwindend, dat de toeschouwers den adem inhielden alsof zij door een enkel onbcheerscht geluid een catastrofe konden veroorzaken. Eagle droeg op zijn linkerschouder de langste van al zijn stangen, een wit beschilderde bamboe- stam van meer dan negen meter: aan het uiteinde daarvan hingen twee voetringen, waarin de dame cn de heer gingen hangen om zieh dan me', hun voeten tegen dc stang geheel horizontaal uit te strekken en met I vrije handen elk op een trompet te blazen l Op dit oogenblik Ipegon de onderman te loo- pen en wipte zoodanig met de schouder, dat de enorme stang met de beide men schen in den top, langzaam begon te draaien. Henry Eagle, die dit meesterstuk uit voerde, was een Australiër tusschen de veertig en vijfenveertig, zeer groot en breed, met een typisch Engelsch gezicht, grijze oogen en blond haar Van zijn ge heele gestalte gingen veiligheid. lust en zekerheid uit. Men zag hem nooit trainen; pas kort voor zijn optreden kwam hij uit zijn hotel naar hfet ctrcus toe en verdween weer dadeliik na zijn nummer. Hij groette iedereen beleefd maar werd noo.t vriende lijk en wanneer hij iets te zeegen had. bleef hij steeds zakelijk cn correct Men had de zen ernstigen. zelfbewusten chef van de Eagle-troep voor een hoogeren beambte of een Engelsch officier kunnen houden. Zijn twee medewerkers, die kleiner en lichter waren dan hij, hadden eenzelfde voorname houding. Het was de stijl van de troep. Ook 'r i hun tjerk vermeden zij elk luid woord, i'dere heftige beweging en deelden ell:- - het noodigc mede door kor te klopteeken: tegen de ladder of de stang. Men wist niet. of de Eagles tot één familie behoorden; in het contract stond; de ge broeders Eagle en Henry, de onderman, tee- kende als Chef. Zij waren al jarenlang een groot nummer cn Lord Craddock kon van geluk spreken, dat ze juist, door hét uit stel van een Amerikaansch tournee, vrij waren geweest toen hij een nieuwe attrac tie noodlg had. Joe Golden, die natuurlijk niet lèvreden kon zijn met zijn werk als mr. Brown en dronken matroos kwam op de gedachte of hij niet ook een dergelijk nummer kon in- studeeren. Hoe langer hij de Eagles gade sloeg. des te meer plezier kreeg hij in zulk werk. Als partners kon hij evennis Henry Eagle een man en een vrouw nemen. Edith en Alf. Hij legde zijn plan aan den Zweed voor. Ook Alf zag er wel iets in al deed hij maar met moeite afstand van het kunstrijden. In stilte namen zij de maat van de ladders en stangen der Eagles en toen bestelde Joe in Londen de noodige toestellen. Met zijn vrouw sprak hij voorloopig nog maar niet over zijn plannen In Pctc-rhead aan de Oostkust van Schot land bracht Edith Golden op een avond, plotseling en vlug haar kind ter wereld. Toen Joe zonder iets te vermoeden na zijn welk uit de manege kwam, lag de nieuwe wereldburger naast de moeder in bed. Het was een meisje. Joe was buiten zichzelf van vreugde Hij nam het kleine wezen in -zijn armen en danste ermee door den wagen, vergeleek het gezichtje met dat van de moeder en vond dat het sprekend op haar leek. Hij maakte zich blij over iedere beweging, over teder geluidje en was trotsch wanneer zijn kameraden in den wagen kwamen en hij hen zijn dochtertje kon l2ten zien Het werd Zephora gedoopt, naar Joe's moeder, de heroemde Ameriknansche luchtacrobate en ■Toe hield het natuurlijk voofMcts wat van zelf sprak, dat ook zijn Zephora eens een groote artiste zou worden. Edilh herstelde spoedig Mnar toen Joo haar toevertrouwde, dat b :cn evcnwichts- ntimmcr instudeerde en r vroeg wan neer zij dacht, dat ze mee kon gaan werken, schudde zij hel !d: „Ik voel me nog lang niet heelemaal ln orde; bovendien heb ik vooreerst nog veel te veel werk met Zephora." (Wordt rervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2